Jlicutue £d?tsrt)e ÜTounutl Spoedopdracht voor professor Beel Socialisten lopen weg uit de Tweede Kamer Breuk met Engeland op het nippertje voorkomen BEJAARDEN Maar de mogelijkheden blij ven zeer gering Hofstra wil de wetsontwerpen niet meer verdedigen Russisch piloot vindt vermiste Belgen Chroesjtsjef doet aanval op „anti-partijgroep^ Mao stelt zich niet meer herkiesbaar DINSDAG 16 DECEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie Redactie Abnnnei Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. "(Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11441 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastfcfi is abfbleuen iiiyn bert in tcohcnspocf Centrum Zie pagina 3 Aangezocht als informateur (Van onze parlementaire redacteur) CISTERAVOND heeft het kabinet der Koningin medegedeeld dat de V7" minister van Staat, prof. dr. L. J. M. Beel is aangezocht als informateur om te rapporteren over „mogelijkheden om op korte termijn tot een op lossing van de ingetreden kabinetscrisis te geraken". Deze mededeling was geen verrassing meer nadat gistermiddag was gebleken, dat de niet- socialistische ministers niet bereid waren als „rompkabinet" aan te blijven (dat dan eventueel vervroegde verkiezingen zou moeten uitschrijven) zonder dat nogmaals nadrukkelijk is vastgesteld, dat er werkelijk geen ander kabinet te formeren valt. begon de dag met de voorzitters van de A.R. en C.H. fractie, de heren Bruins Slot en Tilanus, te ontvangen. Daarna heeft hij een bijeenkomst gehad met het merendeel van de niet-socialistische mi nisters, die dus niet bereid waren zon der meer aan te blijven, zonder dat eerst is vastgesteld dat andere moge lijkheden tot de vorming van een kabinet uitgesloten zijn. Boos weg uit Kamer Daar gaan ze dan, de socialis ten en in hun kielzog de communisten. Ze verlaten boos hun zetels in de Tweede Kamer om achter de schermen toe te zien, hoe Kamervoorzitter Kor- tenhorst ten slotte de vergade ring moest schorsen, omdat het vereiste quorum niet meer aan wezig bleek te zijnZo is het gistermiddag in ons demo cratische land gegaan. Van middag zouden de belasting wetten opnieuw in behandeling komen, nu zonder socialisten in de Kamer, maar ook zonder minister Hofstra. Het maakt het er voor de kabinetsformatie ook niet gemakkelijker op, allemaal NIEUW CONFLICT OM BELASTINGW ETTEN Nu Is oud-mfnlster Beel met dit onder soek belast, dat overigens niet veel t(jd in beslag behoeft te nemen. In zijn op dracht is trouwens veelbetekenend ver meld dat er op korte termijn een oplos sing gevonden moet worden. Prof Beel's onderzoek zal da&rom niet lang behoeven te duren, omdat de politieke mogelijk heden inderdaad zeer gering zijn. Een rechts kabinet met liberalen wordt mo menteel door niemand begeerd. En, zoais we gisteren reeds schreven, het zuiver rechtse kabinet vindt in de kringen van de K.V.P. op dit moment vrijwel geen aanhang. Er kan dan ook maar weinig anders overblijven dan het rompkabinet, hetgeen zou impliceren, dat de demissio naire socialistische ministers door H.M. de Koningin eervol ontslag zal worden ver- Het informateurschap van prof. Beel zou zonder het Kamerdebat van giste ren misschien nog iets meer betekenis kunnen hebben, dan nu het geval is. In politieke kringen was het gister avond volkomen duidelijk dat de socia listische ministers zich mateloos ge- ergerd hebben aan het optreden van de Kamermeerderheid. Voor deze bewinds lieden is het spel nu wel volledig uit gespeeld, hetgeen zou kunnen inhouden dat het gehele demissionaire kabinet- Drees niet meer in staat en bereid is om eventueel vervroegde verkiezingen uit te schrijven of de lopende zaken af te doen. De gang van zaken, zoals die zich gistermiddag in de Tweede Kamer ontwikkelde, wees dan ook wel heel duidelijk in de richting van het „romp- kabinet". De huidige crisis stelt vele staatsrechtsgeleerden voor problemen. De meest gangbare theorie is echter wel dat formeel een formateur aangewezen moet worden, die het rompkabinet een officiële status zal geven. Gezien het feit dat men m K.V.P.- kring niet bereid is mede te werken aan de formatie van een rechts kabinet, zal het „rechtse-rompkabinet" wel niet an ders kunnen doen dan vervroegde ver kiezingen uitschrijven. Deze zullen niet voor maart gehouden kunnen worden. Minister Struycken heeft gisteren een grote activiteit aan de dag gelegd. Hij Voor de huidige niet-soc. ministers zal dat een zware belasting betekenen, omdat zij dan ook de portefeuilles van de niet terugkerende socialistische mi nisters zullen moeten beheren. Mocht er voor een bepaald departement nog een bewindsman moeten worden getrokken, dan is deze bij voorbaat Of eventuele vervroegde verkiezingen vele problemen zullen oplossen is ons hoogst twijfelachtig. Een andere op lossing is weliswaar niet te vinden, het staat nu reeds vast, dat bij de vol gende formatie het gehele financiële, economische en sociale beleid aan, de orde moet komen. Daarbij hoeft 'men alleen nog maar te denken aan het huurprobleem, waarover in politieke en maatschappelijke kringen geheel ver schillend wordt gedacht. Wellicht geldt ook in dit geval het bekende gezegde komt tijd, komt raad. (Van onze parlementsredactie) DE VOORTZETTING van de behandeling der belastingvoorstellen, waar op het vierde kabinet-Drees vorige week is gestruikeld, is gister middag uitgelopen op een vertoning, die het karakter had van een rel. De P.v.d.A.-fractie verliet namelijk demonstratief de vergaderzaal, toen met 71 tegen 44 stemmen (de socialisten en de communisten warén tegen) een voorstel van voorzitter Kortenhorst werd aangenomen om niet slechts de wetsontwerpen betreffende de indirecte belastingen, maar ook die betreffende de directe belastingen te behandelen. Minister Hofstra had de Kamer vorige week schriftelijk meegedeeld, dat hij het wetsontwerp tot verlenging met inmid dels één Jaar van de tijdelijke verhoging van o.m. de omzetbelasting op sigaret ten, televisietoestellen, motorrijwielen, enz., gezien het urgente karakter ervan wilde helpen afhandelen. Tot verdedi ging van het minder-urgente wetsont werp tot verlenging van de tijdelijke verhoging van de vermogens- en ven nootschapsbelasting en tot verlenging van de voorzieningen betreffende de ver vroegde afschrijving en de investerings aftrek. was de bewindsman evenwel niet bereid, omdat de mogelijkheid bestaat deze wijzigingen terugwerkende kracht te verlenen. De minister heeft dit stand punt gehandhaafd. Hij deelde de Kamer president voor de aanvang mee (in de loop van de middag bevestigde hij dat nog eens schriftelijk) niet in de verga dering te zullen verschijnen war beide wetsontwerpen, cn niet alleen dat inzake de indirecte heffingen, den worden behandeld. De socialistische Kamerleden conformeerden zach met het siandpunt van hun ministeriële partij genoot en pakten hun spullen toen de Kamer besloot wél het gehele complex van beJastingvoorstellen te behandelen. Minister Hofstra liet zich de gehele ver gadering niet zien, maar volgde in de ministerskamer de strijd vla de luidspre- Gesprek over vrijhandelszone mislukt zijn gehouden over de verhouding tussen de Euromarkt en de vrij handelszone zijn volledig mislukt. Tot na middernacht zijn de ministers bijeen geweest. Er was een speciale vergadering nodig om een definitieve breuk tussen Engeland en de zes landen van dc E.E.G. te voorkomen. Met moeite wist men op het laatste ogenblik de afspraak te maken, dat de ministers 15 januari van het volgende jaar weer zullen vergaderen om nog eens te proberen een oplossing te vinden. Wanneer de ministers dan de besprekinger op basis van de huidige situatie zullen hervatten, is het zo goed als zeker dat een breuk onver mijdelijk zal zijn. In kringen van de Nederlandse delegatie is men dan ook van mening, dat alleen politiek overleg op hoog niveau een oplossing kan brengen. De besprekingen, die de gehele dag duurden, raakten in een volledige impasse, toen de Engelse delegatie, zoals men het uitdrukte, de blunder van haar leven maakte door een rede lijk compromis-voorstel van de zes landen van de hand te wijzen. Hiermee speelde Engeland in de kaart van de nog altijd sterke oppositie in de Franse delegatie. Van een van deze de legatieleden is dan ook de opmerking- „De overwinning is altijd te danken aan de fouten van de tegenstanders." Het was zo gegaan: Document In de loop van de middag was een Brits voorstel om de maatregelen, die de zes per 1 januari zullen nemen ter uitvoering van het E.E.G.-verdrag, om te buigen, aanleiding voor de delegaties van de E.E.G.-landen om zich afzonder- T ier poolvorsers gered TAB vier vermiste Belgische Zuid- 4-' poolonderzoekers zijn terecht. De Russische piloot Viktor Perof is erin geslaagd de mannen te vinden. Hij maakte een ski-landing in de sneeuw, nam de uitgeputte mannen aan boord en bracht hen naar de Belgische bevoorradingspost Ko ning Boudewijn". De redding is vanmorgen bekendgemaakt door het Russische persbureau Tass. De Russische piloot was al lang naar de Belgen op zoek. Vorige week moesten zij een noodlanding maken op de ijs vlakte van Antarctica en sindsdien wa ren zij spoorloos. Aanvankelijk was het zelfs onmogelijk, 't wrak van hun vliegtuig te vinden, aangezien het gure weer een reddings poging door de lucht verhinderde Eer gisteren was het eindelijk zover dat piloot Viktor Perof op onderzoek kon gaan en hij vond het vliegtuigwrak 130 kilometer van de Belgische poolbasis. 'erof zette zijn Li-2 een Russische ver sie van de Amerikaanse Douglas Dc-3 bij het wrak aan de grond en vond in het vernielde Belgische vliegtuig een briefje van de bemanning, die op weg bleek te zijp naar de basis „Koning let weei was aanzienlijk beter gewor den, toen de Rus zijn speurtocht met een arts en enkele assistenten aan boord voortzette, maar het duurde toch nog tot gisteravond voordat hij. sporen van de Belgen vond. Zij bleken lijk te beraden. Dit overleg had tot re sultaat, dat in de voltallige vergadering van de O.E.E S. een document op tafel werd gelegd, dat in Engelse ogen echter geen genade kon vinden. Het grote be zwaar van de Engelsen was. dat de nieuwe voorstellen de discriminatie tus sen de zes en de elf landen niet ophief. De zes landen waren over deze afwij zing zeer gebelgd, juist omdat dit stel dc mogelijkheid opende voo derhandelingen over de vrijhandelszone in multilateraal verband. Dit voorstel betekende zo veel als de redding van de O.E.E.S. Engeland wees echter af en de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, was zo nijdig dat hij niet verder wenste te onderhandelen onder de druk. die de Britten uitoefenden met hun eis tot onmiddellijke afschaffing van de discriminatie. De economische splitsing van Europa Engeland had al met represaillemaat regelen gedreigd leek een feit. Maar om tien uur gisteravond besloten ministers toch nqg een vergadering beleggen, een vergadering die nog be- Nwe Limericks inz. aan H Bootz - A'dam Inz. Hr A v D Den Haag ontv. 1 fl. TIP en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. aanzienlijk van de juiste route naar de Toen de sporen eenmaal waren gezien, bleek hel eenvoudig de mannen zelf te vinden Uit de lucht zijn sporen in de sneeuw duidelijk zichtbaar Perof ont dekte tegen de nacht dan ook een tent en tegen de morgen kon hij de vier on derzoekers vermoeid, maar (voor zover bekend) gezond en wel aan boord ne- De vier geredde mannen zijn: kapitein Gaston de Gerlache, prins Antoine de Ligne. Jacques Loodts en Charles Hulshagen Het Belgische onderzoek aan de Zuidpool heeft plaats in het kader van het Internationale geofysi- werd genoemd, dan het Uitvoerig is in deze laatste vergader ring weer gesproken over de zogenaam de drie-procerts-regeling. Deze regeling komt hierop neer, dat ondanks de con- gentering de zes E.E.G.-landen onder ling toch drie procent van een produkt, de grenzen gesloten zijn, toe laten in eigen land. Engeland eiste, dat regeling niet alleen voor de zes. voor alle zeventien landen van de O.E.E.S. zou gelden. Frankrijk voelde hier niets voor. De afspraak, die gisteravond laat delijk werd gemaakt, was dat Engeland beloofde geen tegenmaatregelen te zul- onder voorwaarde, dat de zes E.E.G.-landen de kwestie van de drie procent nog eens zouden bekijken. Dat was dan het povere resultaat van hele dag vergaderen Niet-rode Kamerleden opgetrommeld De Nederlandse niet-oocialisfcische Ka merleden. die zitting hebben in het Euro pese parlement te Straatsburg, werden gisteren door hun fracties in allerijl te ruggeroepen om vandaag in de Tweede Kamer aanwezig te kunnen zijn Dit bootje van de Ballastmiji gaat dienst doen bij de Delta werken. Het is een- roerpro- pellerschip, dat een grote wendbaarheid heeft bij hoge snelheid. De 15 meter lange boot kan binnen drie minuten tot stilstand worden gebracht en draait zonder moeite rond zijn as, als het roer naar rechts wordt gedrukt. Het bootje kan 15 man bevatten en dan 31 km per uur lopen. Op de Braase- mermeer en de Kagerplassen zijn gistermiddag demonstra ties gehouden door de bou wers van Akerboom's scheeps- en jachtwerf te Lisse. Er zijn al dertig aanvragen uit binnen- en buitenland. Verslag zie pag. 9. ker. Heden herstemming Ondanks de afwezigheid van minister Hofstra en de P.v.d.A.-Icdcn (de dissi dente communisten plus de orthodoxe C.F.N.-er Borst trokken zich ook terug, maar Paul de Groot'a volgeling Marcus Bakker bleef zitten) werd toih tot stem ming over 't ontwerp inzake dc directe be lastingen overgegaan. De uitslag was: 70 stemmen vóór en 3 (de K.V.P.-ers Weiter en Doynstee en de C.P.N.-er Bakker) tegen, maar daar het vereiste quorum niet aanwezig was, werd de stemming ongeldig verklaard en besloot voorzitter Kortenhorst de Kamer vanmiddag om één unr bijeen te roepen voor herstemming. Zjjn heden de gisteren afwezige liberalen en leden van de rechterzijde present, dan wordt het wetsontwerp aangenomen. De moeilijkheden zl)n dan echter de wereld nog niet uit, want minister Hofstra bioet het door dc Kamei nog ondertekenen en het vall twijfelen, of hU dat zal doen. Op het voorstel van dr. Kortenhorst viel staatsrechtelijk niets aan te merken. De Kamer is autonoom.; zij bepaalt zelf standig haar agenda en is niet gebonden aan een regeringsvoorstel. Zij kan dus tegen de wil van de regering een wets voorstel in behandeling nemen. Ook wanneer de betrokken bewindsman niet aanwezig wil zijn, kan de Kamer een ont werp behandelen en er over stemmen. De Kamerpresident wees ln dit verband op de parallel met de initiatiefvoorstel len, die door het parlement zelf worden ingediend en niet door een minister, maar gewoonlijk door de eerste voorsteller worden verdedigd. (Zie vervolg pagina 11) Nu en dan regen De Bilt verwacht tot mor- Zwaarbewolkt met nu en dan regen. Matige tot krach tige wind in hoofdzaak tus sen zuid en oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Woensdag 17 december: zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 12.25 uur, onder uur. Op 18 dec. E K. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Bordeaux NNO OZO NNO windstil Z ZZO ZZW zzw OZO ZZW NNW ZZO zzw Molotof en de aardappelteelt dale zitting van het centrale partijcomité begonnen. In zijn ope ningsrede heeft premier Chroesjtsjef uitvoerig gesproken over de grote MAO TSE-TOENG zal zich niet herkiesbaar stellen als presi dent van communistisch China. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken, Tsjen Yi, gisteren in Peking meegedeeld aan leden van het Corps diplomatique, aldus wordt van wel- ngelichte zijde in de Chinese hoofd stad vernomen. Mao's ambtstermijn loopt dit jaar af. De president zou geheel uit eigen beweging tot dit besluit zijn gekomen en het partij bestuur zou er zich de vorige week woen; dag mee akkoord hebben verklaard. Mao Tse-Toeng blijft voorzitter van de com munistische partij en zal zich geheel wij den aan de leiding van de partij- en de staatspolitiek. Lincoln White, de perschef van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren een ver klaring afgelegd naar aanleiding van het op handen zijnde aftreden van de communistiscb-chinese president. White wees erop. dat Mao weliswaai zal aftreden als president, doch dal zijn macht daardoor niet minder behoeft te worden Hij behoudt tenslotte het voorzit- i-terschap van het oentrale partijcomité en andere partijfuncties, die veel belangrijker zijn. Men heeft in Washington, aldus Lincoln White, dan ook de indruk dat Mao inder daad geheel uit vrije wil aftreedt en niet onder druk van buiten. Hij voegde eraan tóe dat de neiging bestaat, aan te nemen dat Mao Tse-Toeng het noodzakelijk heeft gevonden, als president af te treden om zich geheel aan zijn partijfuncties te kun- Dle partüfunctles wegen ongetwijfeld zwaarder, aangezien de partij doende is door uitbreiding en perfectionering van het communestelsel, zijn greep op het Chinese volk te verstevigen. Er Is nog geen enkele bevestiging van de berichten dat generaal Tsjoe Teh Mao opvolgt als president, maar politieke waarnemers in Washington achten dit de meest waarschijnlijke gang van zaken, aldus White. successen van de Russische landbouw en daar meteen een felle aanval op de „anti-partijgroep" aan gekoppeld. Chroesjtsjef beschuldigde deze groep van ex-leiders, gevormd door Malenkof, Molotof. Boelganin, Ka ga now its j en SJepi- lof, ervan, direct verantwoordelijk te zijn voor de belangrijke tekortkomingen die de landbouw tn de Sowjetunle tot voor kort vertoonde. In westerse kringen was het vooral deze aanval op de afgezette leiders die de aan dacht trok. Zij bekroont een campagne in de Russische pers tegen de groep af. valligcn, die het vorige Jaar uit 't zadel werd gelicht. Chroesjtsjetf beweerde dat de antf- partijgroep heeft getracht zijn landbouw- plannen grondig in de war te sturen, doch dat hun pogingen „roemloos mislukten". Nochtans stelde hij de groep verantwoor delijk voor de moeilijke toestand die in 1953 op het gebied van de landbouw heeft bestaan. Ex-premier Malenkof werd met name aangeklaagd wegens misleiding van de partij om eigen fouten te verhullen. De Russische premier en partijleider die het dus om onbekende redenen nodig vond *Un vroegere rivmien een flinke veeg uit de pan te geven somde verschil lende punten op, die vroeger door do anti-partijgroep zouden zijn tegengewerkt. Zo blijkt nu dat Molotof zich als minister van buitenlandse zaken ook bezighield met kwesties op het gebied van aard appelteelt „Door Molotofs optreden zijn de collec tieve boerderijen aan do rand van de afgrond gebracht en de politieke gevoelens van de boeren in de coöperaties nadelig beïnvloed", aldus Chroesjtsjef. In zijn rede ^>rak de premier niet over de ontslagen politiechef Iwan Sorof. F-venmin deelde hij mee, of soms nieuwe maatregelen zullen worden genomen tegen de antl_partijgroep. De officier van justitie bij de recht bank te Maastricht heeft vandaag vier gevangenisstraf gevorderd tegen de 36-jarige darmbewerker J. W. van V. uit 's-Hertogenboseh, die verdacht wordt van poging tot inbraak. man was met een handlanger op zondag 14 september ges: naleerd door juwelier te Heerlen, toen hij bezig het sleutelgat van de deur van dc woning van de juwelier tc forceren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1