„Evangelie en cultuur" Karl Barth Lugdunum Batavorum vierde schoon eeuwfeest 13C liet zesde lustrum Jubileum L.P.V. gevierd met bijzondere tentoonstelling Uw Wijnkelder is bij de Slijter Receptie van „Neerlandia bij vijf-jarig bestaan Vrienden van Byzantijnse en nieuw-Griekse studiën zagen serie dia's van Griekenland nieuwe leïdsche courant maandag 15 december 1958 Conferentie op Oud-Poelgeest 'Prof. Van Niftrik: „Wij mogen bezig gijn de breuk te helen' DE LEIDING van de stichting „Oud-Poelgeest" had voor dit weekeinde een conferentie belegd, waarop het onderwerp „Evangelie erf cultuur bij Karl Barth" aan de orde is gesteld. Zaterdagmiddag sprak de leider van de conferentie, ds. J. M. Hoekstra, over „Een hernieuwde kennismaking met de mens Karl Barth." Zaterdagavond hield prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar in de dogmatiek te Amsterdam, een voordracht over het onder werp „Evangelie en cultuur bij Karl Barth." De Kerk is er voor de wereld, de mensheid, de humaniteit, de cultuur. Een mens is naar zijn wezen een cultuurwe- jen. De Bijbel leert dat hij reeds in het paradijs geroepen was de hof te bouwen en te bewaren. Een mens heeft beneden zich het dier dat zichzelf genoeg is. Een mens heeft boven zich God. Die zelfge noegzaam is in Zijn volkomenheid. Het gaat er voor een mens om dat hij de rechte verhouding vindt tot zijn licha melijkheid. Wij zijn niet een lichaam, wij hebben een lichaam. Wij willen de natuur omzetten tot cultuur. Het probleem van de cultuur is het probleem van de mens. Met deze cultuur is de religie, niet de christelijke religie, op het nauwst verbonden. De christelijke religie is iets vreemds; daarom was er voor Christus in onze cultuur alleen maar plaats aan een kruis. Barth heeft dit in tegenstelling tot de theologie van de vorige en hel begin van deze eeuw scherp gezien en sangetoond dat het Evangelie de meest lelie kritiek is op de cultuur. Een Evan gelie past dus niet in de cultuur, cultuur ei religie horen bij elkaar. Een mens wil zelfgenoegzaam zijn. Niet 4 het dier, maar als God Zo is een Bens altijd cultureel en religieus bezig in een onlosmakelijk verband. Als bij voorbeeld in de primitieve maatschappij cultuur geboren wordt, is dit alles re ligieus bepaald. Wij zijn in onze hogere cultuur vergeten, dat religie en cultuur bij elkaar horen, maar het prototype van een dokter bijvoorbeeld is de medicijn- priester was. De dans is als eerste banki tempèl. Zo was het de religie die de cultuur bevorderde, maar omgekeerd remt zij ook 'de culturele ontwikkeling, doordat zij een mens altijd weer voor houdt, dat hij met de dingen niet maar mag doen wat hij wil. Dat is de spanning tussen religie en cultuur. Evangelie en cultuur He cultuurkritiek van het Evangelie wordt duidelijk in het geloof en de be lijdenis van schepping en zondeval. Het i« niet toevallig dat in het geslacht van Kaïn musici en smeden, cultuurbnuwers. tchornn zijn. In de cultuur verhevigt rich de zondeval der mensen, die zelf itandig en vrij willen zijn en in deze zelf- tekozen vrijheid ten slotte Jezus Chris- tos kruisigen. De cultuurkritiek van het Evangelie wordt ook duidelijk naar de verwachting van het Koninkrijk Gods. Deze verwachting is één van de oorza ken dat het Evangelie kritisch staat tegenover de cultuur. Wij houwen im mers niet het Koninkrijk, maar mogen verwachten wat God nog zal doen. We moeten daarom ook kritisch staan tegen «ver elk menselijk houwen. De cultuur kritiek van het Evangelie is nok duide lijk te maken in het bijbels gebed tegen ie Eros-conceptie van Plato. De Eros «treeft naar het schone. Men wil altijd meer, totdat wij bij God zijn in de eeuwigheid. Dat is het streven der cul- niet Eros, maar Agape; het is de liefd' van God tot ons, die zich offert, zich wegschenkt en zich vernedert tot in di dood des kruiscs. De cultuurkritiek van het Evangelie is ten slotte ook duidelijk te makci het feit. dat de Bijbel nogal kritisch staat tegenover de vormgeving in d> ruimte. De Bijbel denkt in de categori' van de tijd. Salomo bijvoorbeeld moes van alle kanten de heidenwereld te hulp roepen om een tempel te bouwen Joden wisten niet goed raad met d tegorie van de ruimte. Daarom mocht er ook geen beeld van God gemi worden. Cultuur is ook altijd vormge ving. Het Evangelie wil ons voortdrijvt naar de voleinding van het Koninkrijk Gods; het zegt dat we niet stil moeten staan bij een vorm. Daarom is Christe lijke kunst altijd een dubieuze bezigheid Taak In het tweede deel van zijn lezing bi toogde prof. Van Niftrik echter dat h< Evangelie niet alleen kritisch staat. E hof van Eden moest immers ook bi bouw^l worden. nuit de belijdenis van God de Va- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Clazin» Hendrika. d v J P van der Meer en G M Borsboom; CatJharin-a Maria, d v J Bekooy en A M van Veleen; Bernardina Maria, d v J J Stravcr en B M Kerkhoff; Carla, d en Johannes, z v B. de Rooij en A D van Eeuwijfc; Cornelia, d v P J Jansen en C Disseveld; Lambert a Gerarda, d v A G Koemans en C A Scholte; Yvonne Catharina, d v A Doedijns en A. Matthijsse. GETROUWD: A P van den Berge en J E M Kreukniet; J J C Geul en C Marree. OVERLEDEN: J A Vooijs, 2 dagen; W Na-gtegeller, 3 maanden cultuur dat is de Schepper, is ons een taak. Cultuur is ook de poging om de breuk van de menswor- ding te helen, om onze vervreemding van de dingen te overwinnen. Zo probeert de muziek ons te brengen in een kosmische harmonie. Zo gezien is de cultuur een waarin zichtbaar wordt dat God wereld heeft geschapen en de een heid wil van lichaam en ziel. Wij mogen g zijn om de breuk te helen en de vervreemding te bovefi te komen. In Christus is ons de mens Gods ge openbaard. Wij worden opgeroepen lees bare brieven van Jezus te zijn. het licht van de belijdenis van de Heilige Geest als de Voleinder is de cultuur voor ons een belofte. Als de cultuur daartoe van Gods iardigd wordt, is ze een weerspiege- g van het Koninkrijk Gods dat komt Objectief gezien is alle waarachtige cul tuur getuigenis van de overwinning de tweespalt en als zodanig voorsmaak van het komende Koninkrijk. Uitvoering van D.\ .V. Oudste accordeonvereniging van Leiden streeft moedig naar DE Leid: Vriend! De praeses van Lugaunum Batavorum, de heer J. S. Meyboom, betrekt de ere-moederder vereniging, mevrouw A. M. van der Klaauw- Bruins, in de hulde. Leiden heeft nu Vischhaaksteeg Janus van der Blom benoemd tot postuum ere-lid SINDS ZATERDAGAVOND acht over half zeven heeft Leiden zijn Visch haaksteeg. Het slopje werkt zich moeizaam in het hart van de oude binnenstad van de Langebrug naar de Pieterskerkstraat, waar het verpie terd is tot een sleuf van amper een halve meter. Het was niemand minder dan jonkheer Frangois Henri van Kinschot, eerste burger van Leiden, die het armelijke kind liefderijk ten doop hield, terwijl een koude motregen traag neerviel op zijn Stetson en op de glimmende hogezijden van het bestuur van de statelijke Sociëteit Lugdunum Batavorum. Want de krasse honderdjarige Lugdunum was de peetvader. Die kleine, sobere plechtigheid bij de Vischhaaksteeg was een onderdeel van de zeer genoeglijke en origi nele feestviering, ter gelegenheid van het eeuwfeest van de plaatselijke studentenvereniging Lugdunum Batavorum, die van 's middags twee uur tot diep in de nacht duurde. Het eerste deel van de feestviering had plaats in de aloude Bierbengel, waar Lug dunum zijn domicilie heeft. Het begon met de inauguratie van een aantal nieuwe leden, waarna geleidelijk werd overge gaan tot de receptie. Een receptie, die buitengemeen druk werd bezocht en waarop de praeses van L.B., de heer J. S. Meyboom, alle gelegenheid kreeg zijn Meer dan 300 inzendingen GELEGENHEID van het 35-jarig bestaan van de Leidse Postduiven Club werd zaterdag in Oud-Hortuszicht een tentoonstelling gehouden, die de verwachtingen heeft overtroffen. Dank zij de medewerking van alle zusterverenigingen uit Leiden en omgeving, waarbij elke vereniging vijf duiven kon inzenden, kreeg deze tentoonstelfing nog een extra attractie en bleek het verschil in punten zo klein, dat van een gelijkopgaande strijd gesproken kon worden. Ook de kweekduiven van De Witte Molen verdienen extra vermelding, zodat de keurmeesters, de heren L. F. Kulik (Gouda) en C. Dekker Zaandam)-voor de bijzonder zware taak stonden, deze show met ongeveer 330 vogels te keuren. Uitslag verenigingen: 1. de Reisduif (Leiden) 458 punten; 2. Steeds Sneller (Noordwijk) 458 p.; 3. Snelvliegers (Lei den) 456% p. Beste doffer: A. v. d. Hulst. Beste dtii- vin: Fr. Hofman. Uitslag tentoonstelling: Beste van de gehele ten boon steil lang: D. v. d. Nieuwen- dijk; beste\ude doffer: D. v. d. Nieuwen- dijk; beste Oude duivdn: J. Kukler; beste jonge doffer: C de Groot; beste jonge duivin: D. v d. Nieuwendijk; beste jonge vogel: C. de Groot. De bekers vor de beste vijf duiven wer den gewonnen door: 1. D. v. d. Nieuwen dijk; 2. A. P v d. Voort; 3. B. Geenjaar Uitslag per klasse. Klas 1. doffers. 500 km en hoger: 1. B. Geenjaar; 2. C. de Groot; 3. C. Knijinenburg; 4. G. Geenjaar; 5. W Teske. Klas 2, duivinnen, 500 km en hoger: 1 J Filippo; 2. D. v. d. Nieuwendijk; 3. B Geenjaar. Klas 3, doffers, 270 t.m. 500 km; 1. D v d. Nieuwendijk; 2. J. Filippo; 3. H van Alphen; 4. C. de Groot; 5. R. Pet Klas 4. duivinnen, 270 t.m. 500 km: 1. taur. Het bijbelse woord voor liefde is J. Schouten; 2. D. v. d. Nieuwendijk; 3. llET JUBILERENDE accordeon- orkest „Neerlandia" recipieerde zaterdagmiddag in de koffiekamer van het Antoniusclubhuis. Mooie bloemstukken en palmen accentueer den de feestelijke sfeer. De firma hohner (Trossingen) zond, behalve baar gelukwens, een stapel pakjes voor de orkestleden. Telegrammen fctoamen verder binnen, o.a. van de Nederlandse Accordeonisten-Associa tie, de Leeuwarder Accordeonvereni- Qing en van Erich Auwaerther. Onder de complimenterenden merkten we •p de vertegenwoordigers van „Toon kunst". de Volksmuziekschool. K. en 0-, „Kunst en Genoegen", „Nut en ftrmaak" en Kunst na Arbeid". De paukenist van Neerlandia, de heer J G Wakka. heette alle aanwezigen wel kom Hij onthulde, dat deze receptie, wél- geteld, de tweehonderd-zes-en-vijftigste bijeenkomst van Neerlandia is. In de afge lopen vijfjarige periode werden vele con certen in binnen- en buitenland (o.a. Neu renberg en Wittenberg) gegeven De be haalde (grote) successen schreef de heer Wakka, zonder reserve, toe aan de emi nente leider Lauw Boellaard, de man, die Altijd present is, élles regelt en wiens di- rigeerarbeid toch nog wat zwaarder is dan muziekmakenEn omdat de dank voor zóveel toewijding met woorden niet in voldoende mate is uit te drukken, kwa men twee dames-orkestjeden de toespraak van de heer Wakka met een prachtig bloemstuk adstrueren. Dat ze het behoed zaam moesten tórsen, mocht wel als een symbool van grote, moeilijk uit te zeggen genegenheid en bewondering worden ge ïnterpreteerd. Joh. van Wolfswinkel •J Deegen; 4. D v. d. Nieuwendijk; 5. A. Fasel. 65 t.m. 270 km: 1. B. v. d. Voort; 3. J. Dee- d. Voort; 5 A. P. v. d. Klas 5, doffer Geenjaar; 2. A. gen; 4. A P. v., Voort. Klas 6. duivinnen, 65 t.m. 270 km: 1. J. Kukler; 2. D. v. d. Nieuwendijk; 3. J. Schouten; 4. A. Fasel; 5. T. van As. Klas 7. doffers, onbevlogen: 1. W. Stou ten; 2. C. de Groot; 3. J. Zeegers; 4. W Teske. Klas 8 .duivinnen, onbevlogen: 1. J Filippo; 2. H Fasel; 3. A. P. v. d. Voort. Klas 9. doffers, bevlogen: 1. C. de Groot; 2. W. Teske; 3. M. de Lange; 4. P. Teske; 5. J. Filippo. Klas 10, duivinnen, bevlogen: 1. D. v. d Nieuwendijk; 2. T. van As; 3. R. Pet; 4. C. de Groot; 5. J. Filippo Klas 11, doffers, onbevlogen: 1. J. Kuk ler; 2. M. de Lange. Klas 12, duivinnen, onbevlogen: 1. M. Noest; 2. P. Fasel; 3. B. Geenjaar. Klas 13. duivinnen, late jongen: 1. M. de Lange; 2. D. v. d. Nieuwendijk. Jubilea bij C. F. Meer poel Ervan uitgaande, dat tweemaal koper éénmaal zilver maakt, had de heer C. F. Meerpoel, directeur-eigenaar van de naaimachinehandel aan de Hooigracht, zaterdag twee koperen jubilarissen in zijn midden, wie in „Het Gulden Vlies" een huldiging werd bereid als gold het een zilveren feest. Het waren mej. A. v. d. Meijdcn en de heer M Roelandse. Een maal san het huldigen werd daarin ook de Po- lanen betrokken. Weliswaar staat hij nog vijf jaar van zijn zilveren jubileum af, maar zijn verdiensten en technisch in- zich zijn van dien aard, dat het de heei Meerpoel gewenst voorkwam ook hem in de rij der jubilarissen te plaatsen. In tegenwoordigheid van het gehele personeel stelde de heer Meerpoel hun verdiensten in het licht, waarbij hij er op wees, dat werken, indien men dit met interesse en toewijding doet, mede de grondslag legt voor het geluk. Naast de arbeid, blijft echter ook ontspanning noodzakelijk en dit zag spreker door een samenzijn als deze avond bereikt. De heer Meerpoel, die zijn jubilerende me dewerkers prees voor hun ambitie bij het werk, schonk tevens aandacht aan de verantwoordelijke taak, die leder in het bedrijf heeft. De beer P. Eradus, die namens het personeel gelukwensen aanbood, vond tevens gelegenheid om te wijzen op de prettige samenwerking met de jubilaris sen, die de sfeer in het bedrijf zeei goede komt. slagvaardigheid te tonen bij het beant woorden der veelsoortige gelukwensen. Hetgeen hij met zoveel verve, humor en oorspronkelijkheid deed. dat het haast jammer te noemen is, dat de heer Mey boom voor zijn studie de medische riah- ting heeft gekozen, en niet bijvoorbeeld de juridische, waarin zijn oratorische ta lenten en scherpzinnigheid ten faveure van beklaagde en verdachte hem te zijner tijd ongetwijfeld grote roem zouden be- Spits de i De korte, spitse geluk1 tor magnificus, die de demping van het Rapenburg aanroerde/werd even kort en spits beantwoord, en evenals de burge meester, die vergezeld was van wethou der Drijber, nog niet spuide wat op zijns harten diepsten grond lag, omdat straks de officiële ontvangst op het stadhuis zou plaats hebben, spaarde de heer Meyboom de repliek op, die hij bereids op het pun tje van zijn „welversneden" tong had tje van zijn welversneden tong had lig- Successievelijk kwamen zij zich melden bij het bestuur, de nffeelcvers met Lug dunum Batavorum. Zo zagen wij mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, die namens het Drie Oktoberbestuur kwam en een pas send geschenk aanbood, de heer P L. Gilissen, die Oud-Leiden vertegenwoor digde, representanten van talrijke sub verenigingen van het Leidsch Studenten Corps en tenslotte ook, in al zijn waar digheid, het Collegium, dat in zijn prae ses, de heer G. de Wilde, een vaardige vertolker vond van zijn gevoelens. „Zoals volgens de historici de naam Lugdunum Batavorum eigenlijk een onjuiste naam is voor Leiden, omdat Lugdunum ergens anders moet heb ben gelegen," zo sprak deze praeses, „zo draagt uw vereniging in wezen ten onrechte deze zelfde naam, om dat zij haar domicilie niet heeft op die ene, juiste plek binnen Lcidens muren, de sociëteit Minerva, doch in de Bierbengel". Waarop de heer Meyboom een vu rige verdediging terugslingerde, even eens gebaseerd op de historie, die zó zelfverzekerd en waarachtig klonk maar tegelijkertijd de waarheid zó veel geweld aandeed, dat de grote Blok, indien hij het gehoord had, hui verend al zijn vingers in beide oren zou hebben gestopt. De praeses van Lugdunum Batavorum beweerde na melijk. dat zijn vereniging wel dege lijk een historische plek als haar do- micilie had uitgekozen, omdat Boisot, toen hij Leiden kwam ontzetten, met zijn haringvloot via de Vliet en hel Rapenburg de stad binnenvoer en vervolgens de Langebrug opstoomde en aanlegde vlak voor de Bierben gel Voorts kwamen, liefelijk en vol gracie. de Leidse Joffers haar complimenten aanbieden, waarbij de praeses, mejuf frouw L. H. van der Vlerk, blozend het woord voerde, een weldoorwrocht vaan del aanbood en nóg blozender, met haar medebestuursleden, een kus van de heer Meyboom ontving. Welke laatste hande ling de overige bestuursleden van de sta telijke Sociëteit aanstalten deed maken eens persoonlijk te gaan bedanken, hetgeen door haastig toegesnelde orde- immissarissen in de kiem werd ge- Wij vermelden verder het bestuur van de voetbalvereniging Lugdunum, dat bij monde van de heer J. F. Breedeveld be- e hartelijke woorden en beste wensen drietal schetsen, betrekking hebbend op het studentenleven, aanbood. Dan waren er de bestuursleden van Ende despereert niet van de meisjes-h.b.*.. van Uno sumus animo (stedelijk gymna sium), vertegenwoordigers van de Socië teitscommissie en nog talloze anderen. 'an hun medeleven kwamen getuigen Een ereplaats tijdens deze goede uren was ingeruimd voor de ere-moeder van Lug dunum Batavorum, mevrouw A, M. van der Klaauw-Bruins, die indertijd niet minder dan drie zoons aan de vereniging afleverde en nog steeds zeer intens met haar lotgevallen meeleeft. Zij kreeg vrien delijke woorden en een schoon boeket bloemen Na de receptie volgde een overtocht met het Glippertje, waarna bijna een uur over tijd de ontvangst op het stad huis plaats had. Het gemeentebestuur was present in de persoon van de burge meester en wethouder mr. J. Drijber. In zijn historisch getinte toespraak wees de heer Van Kinschot op het feit, dat vijf jaar vóór de oprichting van Lugdunum Batavorum, in 1853, de laatste terechtstelling in Leiden plaats had. Het slachtoffer was een zekere Janus van der Blom, en de oprichters van Lugdunum zouden deze gebeurtenis wellicht van nabij, hetzij van horen-zeggen, hebben mee gemaakt. Hetgeen voor de heer Mey boom in zijn antwoord aanleiding was ontroerd voor te stellen aan voorzegde Janus van der Blom post- huum het ere-lidmaatschap der ver eniging aan te bieden. Welk voorstel met algemeen applaus voorlopig werd aanvaard. Ook bood hij de ge meente eeh plant aan, die, zoals hij zei, bij het tweede eeuwfeest van Lugdunum Batavorum, ongetwijfeld flink uitgegroeid zal zijn. Hierna trok men eensgezind naar de verregende binnenstad, waar de burge meester het naambordje van de Visch haaksteeg onthulde. (De vishaak is het embleem van Lugdunum Batavorum). Het verdere van deze gedenkwaardige dag werd goeddeels binnenskamers, dat wil zeggen op de Sociëteit, doorgebracht, waarbij de leden en genodigden zich onder meer sterkten aan een welvoor ziene tafel. idschap Verenigd" (DVV) gaf in het Antoniusclubhuis haar negen- en-twintigstc jaaruitvoering. Voorzitter F. Zwanenburg betoogde in zijn ope ningswoord. dat de oudste Leidse accor deonvereniging wel zware concurrentie moet ondervinden, maar alle reden heeft, de moed niet op te geven. Ondanks te genslagen, ziet de toekomst er thans, met dertig jonge leerlingen, die mettertijd de opengevallen plaatsen zullen bezetten, weer rooskleuriger uit. Onder leiding van de heer Van Strien moet het moge lijk zijn, met succes naar de vroegere status van „uitmuntendheid" op te mar cheren en het dertigjarig jubileum met Toen we het uit jeugdige leden be staande kleine B-korps bezig hoorden, kregen we wel enige neiging, het gema tigde optimisme van de heer Zwanen burg te delen. De invloed van dirigent W. van Strien bleek hier wel duidelijk. Deze jongelui musiceerden niet bepaald geestdriftig en. op een paar uitzonderin- aandachtig rig. We denken „Spelende golver „Julia-wals" va r Van Strien t :eker hoopgevend na (K. Wassenaar i De Kort. Als spelertj. ten vast te houden behoeft DVV zekei niet te wanhopen. In het eveneens kleine A-korps spelen naast enkele serieuze, ook werkelijk slor dig doende leden mee. Dat is jammer vooral, omdat DVV zich in deze periode van haar bestaan geen onnauwkeurig heid kan veroorloven Uiterste precies heid en stijlvolle profilering zijn thans dwingend geboden. Men kreeg ook niet de indruk van een werkelijk nauw con tact tussen dirigent en spelers. De mooie werken, die het orkestje uitvoerde als de beroemde Ballsirenenwalzer, uit „Die lustige Witwe" en de priestermars uit „Athalia" verlangen een karakteristieke, pittige echt muzikale voordracht. Ook in 'n opera-ouverturen-potpourri (Meyer) behoort elk melodietje zijn eigen ge zicht duidelijk te tonen. Leidse schouwburg De abonnementsvoorstelling van heden avond in de Leidse schouwburg met de opvoering van het stuk „Oscar" gaat we gens ziekte van Ko van Dijk niet door De andere voorstelling vindt wel door gang; dan wordt de rol van Ko van Dijk waargenomen door Johan Fiolet. Chr. Gcref. Kerk Leiden Tot ouderling van de Chr. Gcref. Kerk te Leiden werden gekozen de heren H. Colijn en M. van der Keur. Tot diaken de heren F. H. Franken jr. cn J. Plat- A.R. Kam er kieskring Leiden Ons land kan Nw.-Gninea niet kwijt, aldus dr. Van Baal FV J- VAN BAAL, oud-gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, sprak zater- dagmiddag in Zomerzorg voor de A.R. Kamerkieskring Leiden over „Rondom Ned. Nieuw-Guinea". Voor een belangrijk deel kwam deze rede overeen met die, welke dr.- Van Baal enige weken geleden in Oegstgeest hield voor de Christen-Studentenvereniging en waarvan we een uitvoerig verslag gaven. boven zijn macht te reiken en dr. Van Baal wees op de economische mogelijkheden, die er liggen. Op het gebied van de mijnbouw, de bos bouw, de landbouw en het verkeers wezen zijn er voor Nederland goede kansen. Biak is bezig één van de be langrijkste vliegveldefi van het ten te worden. Het is alleen fout, dat iedere dag in Nederland zelf twijfel wordt ge' aan de eigen bedoelingen. Steun Amerika kan Nederland alleen krijgen als het zelf een krachtige houding aan neemt; de, zwakken krijgen ten slotte nooit steun. Tot slot zei dr. Van Baal, dat Nederland Nieuw-Guinea niet eens kwijt kan; een groot deel van de bevol king ervan zal dit bijvoorbeeld niet ne men. De bevolking moet worden opge voed tot bezitsvorming, in welk opzicht wij in Indonesië hebben gefaald. Aan de rede van dr. Van Baal een huishoudelijke bespreking voor gaan onder leiding van de voorzitte heer Chr. van den Heuvel De vergade ring was zeer goed bezocht. In zijn inleiding wees dr. Van Bai de taak en de roeping van de overheid in welk verband hij artikel 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis voorlas. Vervol gens ging hij uitvoerig in op de voor geschiedenis van de „kwestie Nieuw- Guinea", waarbij hij onder meer de re geringsverklaringen van 10 en 17 decem ber 1946 en de Ronde Tafel-conferentie ;rde. De heer Vait Baal kwam tot de clusie, dat de Nederlandse soevereiniteit over Nieuw-Guinea gewettigd is en Indonesië in feite absoluut geen belang heeft bij Nieuw-Guinea. maar alleen bij de kwestie-Nieuw-Guinea, onder i voor binnenlands politiek gebruik voor het opwekken van de nationale ge- T wij fel Het ia de plicht van Nederland om zijn souvereiniteit in Nieuw-Guinea te handhaven, al was het alleen n ter wille van de roeping, die ons land heeft ten opzichte van het Papoea volk. Nederland behoeft daarbij niet Twee jubilarissen bij „De Landbouw" Vandaag heeft een intieme huldiging plaats gehad in het kantoor van de direc tie van de Leidse melkinrichting „De Landbouw" van de heer W Regeer, die 40 jaren in dienst van deze N.V. is. en van de heer J. J Regeer, die zijn zilveren jubileum viert Wegens ziekte van de directeur, de heer Witmuts, voerde de adjunct-directeur. heer J J Heemskerk het woord, die ijver en toewijding van dc beide ju bilarissen prees Hij overhandigde de ju- issen een enveloppe met inhoud :htgenote van de heer W. Regeer ochter van de heer J. J. Regeer bloe mens de raad van commissarissen de de heer L. Th. Menken het woord, na de voorzitter van de personeels vereniging, L. G. Strijk, namens het per soneel een cadeau aanbood; de heer W. Regeer kreeg bovendien het insigne be horende bij het erelidmaatschap van de Begin van brand stermiddag ontstond een begin van brand in een woning aan de Cronjé- straat. Een brandende sigaret kwam in raking met dekens en beddegoed. De brandweer doofde het vuur met de nevel spuit. De schade bedraagt 100 gulden. We hopen, dat de ijverige heer Van Strien. die blijkens andere ervaringen hcu!. wel wat kan. tot heil van DVV, overeenkomstig de eisen, zal kunnen han delen. Mogen niet alleen de jonge, maar tevens dc oudere spelers hem daarbij hun medewerking niet ontzeggen! De vlotte, geestige conférencier J. Boe- het cabaretgezelschap „Anverdi" zorgden verder voor een vrolijke avond. Joh. van Wolfswinkel Agenda voor Leiden Maandag Schouwburg, 8 uur: Ned. Oomedie met „Oscar". Prytaneum, 7.45 uur: filmavond atletiek- *r. „Holland". Gehoorzaal, 8 uur: „Con A more" me* Weihnachtsoratorium van J. S. Bach. Dinsdag Levendaal 1. 2.30 uur: com- or huishoudelijke en gezinsvoor- luhting. kook- en bakdemonstratie. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met Osoer". Anttmius-clubhuia, 8 uur: K. on O.-fiJm „De voddenrapers van Abbé Pierre". Geref. jeugdhuis, 7.30 uiir: C.B.T.B., de heer J. Amcsz over het landbou w-pen- oenl^nds. OEGSTGEEST Warmonderweg 20. 8 jr: ledenverg. Kon. Ned. Natuurhist. Ver. OEGSTGEEST: Irene, 8 uur: Herv. Poel gee ster wijkgemeente, voordracht en Woensdag Gebouw Levcndaal 1, 2 uur: commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting, kerstviering voor kinderen. Gebouw Levendaal 1, 2.30 uur. commis sie voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting, kook- en bakdemonstratie. Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50 tot 1.30 uur: middagpauze-bijeenkomst. Wijkgebouw Rehobcrth, 8 uur: C.B.P.B, kerstavond. Schouwburg, 8 uur: Georgette Ha ge- doom en Pierre Verdonk, voordracht. Oud-Hortuszicht, 8 uur: Ver. Slecht horenden, kerstavond. Turk, 8 uur: ledenverg „Tuinbouw co Plantkunde". Antoniue-clubhuis, 7.30 uur: bonte avond LJ_A. Museum geologie, 8 uur: fa lm avond. Foyer gehoorzaal. 8 uur: ouderavond u.I.o. -school Pi eterskerkstraat. Den Burcht, 7.30 uur: ontspannings avond Alg. Bond Ouden van Dagen. OEGSTGEEST: gemeentehuis, 2 uurt begrotingsraad. OEGSTGEEST: Endegeest, 7 uur: füm- OEGSTGEST: Patronaatsgebouw, 8 uurt De Gastepelers, Sassenhelm. met „Onder één dak". OEGSTGEEST: Irene, 8 uur: wijkge meente Rhijngeest, bezinning op kerst feest. Donderdag School Kaasmarkt 1, 8 uur: ledenverg. Gcref. se hooi ver. Gehoorzaal, 8 uur: kunstkring „Voor Allen", viooLrecital. De Lakenhal, 8 uur: opening tentoon stelling „Schatten uit het Mauritahuis". OEGSTGEEST. Geref. kerk: 8 uur: W. Wieringa. bondssecretert» van het CJ4.V, over social* vragen. Vrijdag Café Aniba, 8 uur: ledenverg. D.E.V. Groot-auditorium, 4 uur: inauguratie dr J. A. Goedkoop. Wijkgebouw Levendaal 103, 8 uur: kerstfeest van de afd. Leiden van de N.C.V.B. OEGSTGEEST: Willem de Zwijgerkcrfc, 7.30 uur: chr. toneelgroep „Imperium* met „De; Ster van Bethlehem". Zaterdag Geref. jeugdhuis, 8 uur: evangelisatie. Antonius-clubhuis, 8 uur: feestavond De Vriendenkring. Prytaneum, 3 tot 5 uur: receptie Hel groene Kruis, t.g.v. gouden jubileum. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde: Wat doe je in de kou? Educatieve expositie over het leven van de Eskimo's. Geopend tot en met 1 maart 1959. Boerhaavezalen, Lange Vrouwenkerk, koorsteeg: tentoonstelling Leids Kunst centrum. Geopend tot en met 24 dec. Prentenkabinet, Kloksteegfoto's en tekeningen van Ralph Prins. Geopend Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door apo theek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552, en apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. telef. 26274. o In februari 1951 richtte dr toenmalige Leidse professor in het mm.. QfMU Antoniades, de Leidse kring vrienden van Byzantijnse en nieuu Griekse studiën op. In de jaren di sedertdien verliepen kregen ook Amitei dam, Groningen en Utrecht een leerstoe deze vakken. Het is dan ook t hegrijpen, dat de tegenwoordige voorsit- ter. dr, G. H. Blanken, professor te Am sterdam en Utrecht, op de zaterdag in Leiden gehouden vergadering voorstel de, ook in andere steden te vergaderen. Dit voorstel werd met seer ruime meer derheid aangenomen, zodat de volgende ergadering in de tweede helft van mei in Amsterdam zal worden gehouden. Van de huishoudelijke aangelegenhe den die werden behandeld, was de aan neming van deze verandering de belang rijkste. In deze bijeenkomst vertoonde Drossaart Lulofs uit Emmèn een serie kleurendia's die door zijn echt genote genomen waren gedurende een reis door Griekenland. Deze dia's waren van buitengewoon goedé kwaliteit, zo wel wat de kleur als de sfeer aangaat. Er werd een tocht gemaakt langs ver schillende ruïne» van bekende bouwwer ken. tempels cn graven, bekend uit rle klassieken, maar men zag het klassieke Griekenland tegen de achtergrond van het moderne. We gingen naar de tempel van Delphi, waar nooit de Pythia boven een kloof gezeten heeft en nimmer op lauwrierbladeren heeft gekauwd. We zagen dat Arkadië wel mooi, maar lang niet zo liefelijk is als wel een» beweerd wordt. Ook voeren we langs de tempel van Poseidon, de god der zee. Maar toen we de Acropolis zagen liggen onder de huiveringwekkende dreiging van een naderend onweer en plotseling door een doorbrekende zon het Parthenon werd belicht, was dat een van de mooiste ogenblikken. Van de Byzantijnse kunst waren er a's van mozaïeken en verder bewon derden de aanwezigen nog dc vertegen woordigers van Griekenlands Hora. als nakomelingen van de bloemen uit de schoot van Zephyrus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3