meer „Brede basis is stuk, dan een deuk" Het ligt aan P.v.cLA. of er nog wat te redden is Soustelle: geen reden tot ongerustheid BROMFIETSEN 30 KILOMETER VAN 1 JANUARI AF Revisieafcleling KLM al gericht op straalmotor Weduwen- en wezenwet Ook akkoord over derde artikel in Genève RDTERSEPT s ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 Prof. Romme constateert: (Van een onzer verslaggevers.) TfTIE REËEL IS zal moeten erkennen, dat de brede basis nu stuk is. Of ze weer hersteld zal worden, hangt af van de vraag, of de Partij van de Arbeid zich weer tot een stabiel element in de Nederlandse politiek zal weten te ontwikkelen", zo verklaarde prof. mr. C. P. M. Romme gister avond in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht, waar de Partijraad van de K.V.P. bijeen kwam. De katholieke leider wees er zijn partijgenoten op, dat hij altijd voorstander van de brede basis is geweest. „Ik ben", zo ver volgde hij, „dat nog, maar niet tot elke prijs, en de prijs van de leiding der socialistische Tweede-Kamerfractie, die het gezond overleg in de Kamer kapot maakt en die de betekenis van de andere groepen in het parlement uitholt die prijs zullen, kunnen en mogen wij niet aanvaarden." Prof. Romme betreurde meer dan hij kon zeggen, dat de brede basis donder- een klap heeft gekregen, die uitgaat boven wat men een „deuk major" pleegt oemen, „Wanneer ik gemeend heb i portie in het resultaat van de ge beurtenissen van gisteren te moeten bij dragen, dan is dat omdat er naar mijn opvatting in de politiek waarden zijn, die de waarde van de brede basis te boven gaan, namelijk het voorkomen, dat wij e: onder door zouden gaan. Daarvoor is de katholieke politiek te goed en van een te grote positieve betekenis," aldus spre ker, die moest constateren, dat ons land 1 de huidige crisis de dupe is. )e diepere oorzaken van deze crisis nagaand, zei prof. Romme geen waarde t< hechten aan de opmerking van de so cialistische oud-minister In 't Veld, dat de ongerustheid en de spanningen in de P.v.d.A. voortspruiten uit de aanvaarding i het amendement-Biewenga op de wet vervreemding der landbouwgronden, armee, volgens de socialisten, van het rfgeringsprogramma zou zijn afgeweken, hetgeen de K.V.P.-leider bestreed. Die spanningen in socialistische kring hou- verband met de verkiezingsneder lagen van de P.v.d-A. en worden begrij pelijk wanneer men bedenkt, dat de so cialisten zelf de oorzaak van die neder lagen zoeken in de bestedingsbeperking. t is echter te betreuren, dat die span ningen via de Nieuw-Guinea-motie van nr. Burger en de Fakkeldragersdag zich deze week hebben ontladen in een poging i anderen de wet voor te schrijven en de regering de leiding uit handen te ne men. De socialistische Nieuw-Guinea- motic (in september jl. door mr. Burger ingediend bij de algemene beschouwin gen) noemde prof. Romme „verderfe- bfc", omdat zij de betekenis van de Ne derlandse soevereiniteit over Nieuw-Gui- «a, die moet leiden tot meer ontwikke lingsmogelijkheden voor dit gebiedsdeel, ondermijnt en aantast, o.m. door het ichuw maken van buitenlandse kapitaal- investeerders. „Onaanvaardbaar" De huidige crisis, zo zette de K.V.P .-lei der uiteen, is veroorzaakt door het „on aanvaardbaar", dat de P.v.dA.-fractie uit- iprak over het amendement van de vaste cemmissie voor financiën om de belas tingverhogingen niet met twee, maar met één jaar te verlengen. Dit „onaanvaard- ir" was de grondslag voor het ontslag dr. Drees en de andere socialistische listers, die trouwens al maanden lang onder druk stonden van partijgenoten, Regeringsverklaring Antillen De premier van de Nederlandse Antil len, de heer E. Jonckheer, heeft gisteren to Willemstad in de Staten de regerings verklaring voorgelezen. Deze belooft loya le naleving van het Statuut van het Ko ninkrijk en de daarmee samenhangende oiganische regelingen, terwijl onvolko menheden moeten worden onder ogen ge zien. Met andere rijksgenoten moet men gezamenlijk een oplossing zoeken. Met Nederland en Suriname zal men blijven «treven naar goede economische, sociale en culturele betrekkingen. De fundamen tele vrijheden van de burgers zullen on verkort worden gehandhaafd. De Antil len willen een actieve rol in de buiten landse politiek van het Koninkrijk, voor- n internationale organisaties. Anne Frank-dorp nu bij Kopenhagen? De Belgische pater Pire, winnaar van de Nobelprijs 1958 voor de vrede, heeft tateren meegedeeld, dat bij overweegt n dorp voor vluchtelingen te bouwen in de nabijheid van Kopenhagen. Tijdens een kort verblijf in Kopenhagen op weg van Oslo naar Brussel, heeft pa ter Pire gezegd, dat bij door Deense paci fistische organisaties is gepolst. Hij maak te ook bekend, dat hij mogelijk spoedig naar Denemarken zal terugkeren en en- iele lezingen over zijn werk houden. Pater Pire is van plan tenminst de helft van het geld van de Nobelprijs te gebruiken voor zijn vluchtelingendorp bij Brussel. De Jolian dag eerder - dinsdag - thuis Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal het regerings-emigranten- *chip Johan van Oldenbarnevelt van de maatschappij Nederland onder comman do van kapitein P. A. de Groote, een dag Voeger te Amsterdam arriveren en wel dinsdag a.s. Het schip zal meren langszij de Suma- trakade, alwaar de debarkatie der ruim hft pasagiers uit Indonesië zo spoedig ■Mgelijk na aankomst via loods Celebes die- meenden, dat er nu maar een; eind moest komen aan dat voortdurend ..toegeven" van de P.v.d.A.-bewindslie- den. Prof. Romme wilde de houding de socialistische fractie niet als „in stitutioneel" bestempelen, al achtte hij haar wel „onverstandig «n weinig be- leidsvol" en ook betwistte hij niel gced recht van Drees c.s. om te bukken voor de eis der P.v.d.A-Kamerleden. „Ons goed recht is het echter," zo r bil uit, „om met de meerderheid der Ka mer niet uit de weg te gaan voor di redelijk aan anderen opleggen van soevereine en uit interne spanningen ge voede wil." Hij hoopte, dat dr. Drees geen Mc. Donald of iets ergers, maa nieuw lijsttrekker van de P.v.d.A. zou worden, omdat dit op de betrekkingen met deze partij stelling een goede invloed zou hebben. Zijn ernstige ontstemming over het ge beuren van donderdag wilde prof. Rom me niet onder*stoelen of banken steken, maar een martelaar voelde hij zich toch niet. Zijns inziens zijn er wel aanwijzin gen, dat de P.v.d.A. nu het martelaar schap zoekt. Het is echter aan de kiezers om hun oordeel te geven over de vraag, wie voor het gebeurde verantwoordelijk is. „Voor ons," aldus de K.VP.-leider, „is het meest wijze alleen de feiten te geven; de Nederlandse kiezer is man neeg om aan de hand daarvan zijn deel te vormen." Nadrukkelijk stelde prof. Romme ten slotte, dat de K.V.P. als minderheidsgroepering samenwerking met welke democratische groepering uiteraard niet bij voorbaat uitsluit, dan moet die groep zich mét de K.V.P. van haar minderheidspositie bewust zijn en daar naar handelen. Aan het begin van zijn rede gaf de K.V.P.-leider zijn visie op de directe leiding tot de crisis: het tegen de wil de socialisten aangenomen voorstel on belastingverhoging slechts met jaar te verlengen. Ten onrechte zag de P.v.d.A. in dit voorstel,1 dat (naar prof. Romme uitrekende) alle lagen van de be volking betreft, een voortrekkerij vs meer gegoeden. Minister Hofstra sprak er het „onaanvaardbaar" over uit, wat de met-socialistische ministers onjuist den en waarvan de overige P.v.d.A.-minis- ters niet hebben gezegd, dat het noodza kelijk was. De laatsten hebben zich echter met hun paftijgenoot Hofstra geconfor meerd. Toekomst Over de toekomstige ontwikkeling wilde prof. Romme zich niet uitlaten. Hij distantieerde zich in dit opzicht de VVD-lexder prof. Oud. die, voordal hij H.M. de Koningin moest adviseren, in de Kamer reeds het advies gaf ver vroegde verkiezingen uit te schrijven. „Mijn stijl is het niet", aldus prof. Rom me. Hij keurde de houding van de r derheid in het kabinet, die nu ook haar portefeuilles ter beschikking van H.M. de Koningin heeft gesteld, goed, want de vorstin kan nu in alle vrijheid be slissingen nemen. De voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, heeft in zijn openingswoord gezegd, dat de groep in de P.v.d.A.. die deze regeringscrisis heeft veroorzaakt, een jammerlijke daad heeft gesteld, die men van zinnige mensen niet had mogen verwachten. nemen. 'n Paar Pottertjes in de mond beschermen U tegen besmetting. En als U dan tóch reeds ver kouden werd, verlicht dan Uw genies en gehoest met de kracht- ■- ienthol pastilles. IMP. H.'TEN HERKEL N.V. - HILVERSUM Burgerlijk bestuur m Algerije premier van Frankrijk zal wor den, heeft gisteren gezegd niet te he grijpen waarom men zich in het bui tenland zo ongerust maakt over de grote overwinningen van rechts hij de verkiezingen. „Waarom is men zo :enuwachtig", vroeg de minister van voorlichting zich af tijdens een lunch van de buitenlandse persvereniging, ,nu langs de normale democratische weg in Frankrijk eindelijk politieke stabiliteit is bereikt?". De Franse nister beloofde, dat de openbare en persoonlijke vrijheden door de toe komstige Franse regeringen niet zul len worden beperkt. Met ingang van gisteren heeft de Fran se regering weer een normaal burgerlijk bestuur in Algerije ingesteld. Gi avond is officieel bekend gemaakt, dat ge neraal Raoul S.alan, de opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije en tevens hoofd van het burgerlijk be stuur, is benoemd tot inspecteur-generaal van de Franse strijdkrachten. Hoofd van het burgerlijk bestuur in Algerije wordt Paul Delouvrier. De luchtmacht-generaal Maurice Challe volgt Salan op als bevel hebber in Algerije. De parachutisten-generaal Massu, die na de bestorming van het regeringsge bouw in Algiers op 13 mei de leiding van het comité voor openbaar welzijn op zich nam, is benoemd tot super-prefect voor het gebied van Algiers. Hij zal onderge schikt zijn aan Delouvrier die ook zeggen schap zal krijgen over de militaire auto riteiten. In de politieke commissie van de Ver enigde Naties hebben zeventien Aziati sche en Afrikaanse landen een resolutie ingediend, waarin wordt aangedrongen op onderhandelingen tussen de Algerijn se rebellen en de Franse regering. De bedoeling van deze onderhandelingen moet zijn, een oplossing te vinden voor het Algerijnse probleem in overeenstem ming met het handvest van de V.N. Dulles (weer hersteld): Moskou doet en laat wat in zijn kraam past Hij heeft het ziekenhuis verla ten, geconfereerd met president Eisenhower en voordat hij per vliegtuig naar Parijs vertrok de Russische leiders beschuldigd van „minachtend voorbijzien" aan hun eigen plechtige woorden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken maakte in het per soonlijke vliegtuig van president Eisenhower, de Columbine, een non- stop-vlucht naar Parijs, waar mor gen de conferentie van N.A.V.O. ministers begint. Na de conferentie zal Dulles een weekje op Jamaica doorbrengen. In de rede, waarin Dulles zijn aa deed op de Sowjet-leiders, drong tevens aan op geallieerde eenheid or vijandelijke bedreigingen die de con nislen over Berlijn uitspreken, het hoofd te bieden. De Russische leiders, zo zei Dulles, spreken voortdurend over „vreed- coëxistentie", maar de fundering •eedzame coëxistentie is de betri baarheid van overeenkomsten. „De Russische heersers trachten 11 kwestie-Berlijn een hele serie ovei komsten van de hand te wijzen. Zij schij- i zich vrij te achten om naar believen overeenkomsten te laten vervallen, gauw zij van mening zijn dat die hun doelstellingen niet langer dienen", aldus minister Dulles. „Een wereldorde kan niet worden gebouwd op een dergelijke fun dering, doch Amerika zal desalniettegen- staande voortgaan met het streven naai Dulles legde zijn verklaring gister avond in Washington af. Ongeveer tezélfder tijd sprak in de Amerikaan se hoofdstad Wilhelm Grewe, de am bassadeur van West-Duitsland, over een aantal punten die waren opge steld in overleg met zijn regering in Bonn. Grewe begon met erop te wijzen dat de westelijke Grote Drie het volledig eens zijn over de vitale belangen van West- Berlijn voor de vrije wereld. De ambas sadeur achtte een nieuwe volledige blok kade mogelijk. Hij is van mening dat het Vrijspraak volgde na eis van aclit maanden De rechtbank te Assen heeft gisteren dc 48-jarige koopman P. J. G. uit Assen, dit onder verdenking van verduistering te recht stond, wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De man zou gelden, die hij had ingezameld om 500 kinderen uit een weeshuis te Djakarta naar Nederland te laten komen, achterover hebben gedrukt Na een langdurig proces had de officier van justitie veertien dagen geleden een gevangenisstraf van acht maanden on voorwaardelijk geëist. Ds. W. A. Zeydner 40 jr. in liet ambt Ds. W. A. Zeydner. Herv. emeritus-: predikant te Rottendam viert maandag 15 december zijn veertigjarig ambtsjubileum. De jubilaris werd 4 december 1890 te Vollenhove, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij aanvaardde 15 december 1918 het predikambt te 's-Heerenberg. De jubilaris nam een acfief aandeel aan het verzet en zijn preek van 10 mei 19-12, alsmede het doen zingen van het Wilhel mus, bracht hem in gevangenschap. Na de bevrijding trad hij op als praeses van de Generale Synode die op 31 okto ber 1945 in Amsterdam bijeenkwam. Sommige wegen kunnen worden aangewezen voor maximum van 70 km Bromfietsen mogen met ingang v; januari a.s. niet harder dan dertig kilo meter in bebouwde kommen rijden, en niet harder dan 40 kilometer daarbuiten. Dit behelst een gisteren gepubliceerd Kon. besluit. In het wegenverkeersreglement wordt verder art. 61a zodanig gewijzigd dat het in bebouwde kommen mogelijk wordt wegen of weggedeelten aan te geven, waarop tot 70 kilometer snelheid mag worden gereden. Op alle andere wegen in bebouwde kommen wordt de maximum snelheid van 50 km gehandhaafd. Op rijkswegen zal de aanduiding 70 km door de minister van waterstaat geschie den, op andere wegen door Gedeputeer de Staten De borden die begin en einde van snel heidszones aangeven, zijn thans bij deze wijziging van het wegenverkeersregle ment vastgesteld. Het einde van een be bouwde kom zal worden aangegeven door een rond wit bord met een zwarte balk van links onder naar rechts boven door het grijze cijfer 50 met de letters ;r onder. Voorts is een aantal kleine technische wijzigingen inzake snelheids aanduidingen gemaakt. Zo mogen snel heidsborden met hun onderkanten niet dan een meter van de grond worden geplaatst. Op plaatsnaamborden aan de s van een bebouwde kom mag naast de Nederlandse ook de Friese taal den gebruikt. Behalve de bromfietsrestricties, die op 1 januari ingaan, worden de andere v gingen op 1 april 1959 van kracht. Herziening proces- Schneider Het is weer zoverin noordoost Twente weerklinken in de dagen voor de Kerst overal de klanken van de midwinterhoorns. Hier een jonge blazer op de erve Holtkamp te Saasveld bij Ootmarsum. Westen voor een gevaarlijke toestand staat, ook al is de Sowjetunie waarschijn lijk niet bereid een grote oorlog over Berlijn te ontketenen. Grewe, die er niet aan twijfelt dat de Russen hun plannen, waar zullen maken, zei dc volgende eenzijdige Russische maatregelen te verwachten: 1. Opzegging van alle bevoegdheden als bezettende mogendheid in Berlijn. 2 Liquidatie van de laatste sporen der viermogendhedenstatus in Berlijn, het geen zal leiden tot de volledige schei ding van de beide delen van de stad en een verbod op het vrije verkeer per tram, ondergrondse of ander verkeers middel over de grens. 3. De volledige integratie van Oost-Ber- lijn bij het communistische Oost-Duits- land. 4. Vervanging van de Russische officie ren aan de controleposten langs de ge allieerde verbindingslijnen tussen West- Duitsland en Berlijn, door Oostduits personeel. Alle westelijke militaire kon vooien zullen dan hun reisdocumenten moeten voorleggen aan Oostduitse func tionarissen. Waarschijnlijk zullen nieu we regels voor het militaire verkeer naar Berlijn worden afgekondigd. 5. Indien de drie westelijke mogendhe den blijven weigeren om Oostduitse functionarissen te erkennen, zal er mis schien een nieuwe blokkade komen, die om afdoende te zijn zeker niet be perkt zal blijven tot de geallieerde mi litaire bevoorrading, maar ook tot de burgerlijke bevoorrading zal worden uitgebreid. Ten slotte verwachtte Grewe, dat ook het recht van de drie westelijke mogend heden, om op Berlijn te vliegen, zal wor den aangetast. Willy Brandt In Bonn hebben, zoals gemeld, gisteren bondskanselier Adenauer en burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn geconfe reerd. Het verschil van mening tussen beide mannen is blijkbaar bijgelegd. Brandt verliet de kanselarij met de opmerking: „Wij hebben geen menings verschil. Zo dit al bestond, dan Is het nu verleden tijd". Volgende week vrijdag zal de president- directeur van de KLM, de heer I. A. Aler de onlangs gereedgekomen motoren werkplaats van de luchtvaartmaatschap pij op Schiphol, openen. Bij de bouw is rekening gehouden met de toekomstige overschakeling op straalmotoren in de verkeersluchtvaart. Wanneer over enige jaren de speciale proefbank voor de straalmotoren van de in 1960 in gebruik te nemen Douglas D C-8-toestellen bij de motorenwerkplaats zal zijn opgericht (men neemt er nu nog geen debiet voor), dan zal het gehele gebouw, met de zeer speciale inrichting, circa twintig miljoen gulden hebben gekost. De KLM is tot dus ver de eerste en enige maatschappij, die haar op het straaltijdperk gerichte moto- renrevisiebedrijf klaar heeft. Al geduren de een jaar of vier, vijf is door een groep specialisten in een niet voor anderen toe gankelijke werkplaats ervaring opgedaan in het revideren van straalmotoren, o.a. van Navo-luchtmachten. In de nieuwe motorenwerkplaats (waar dus voorlopig nog gewone motoren worden gerevideerd) werken nu 500 personen. Men heeft than^ twee waken nodig om een motor te re videren. Dat gebeurt vooral ook voor an dere maatschappijen, welk onderhouds werk de KLM per jaar tien miljoen gul den oplevert. (Vervolg van pagina 1) Het wetsontwerp vermeldt weduwen- uitkeringen van f 1968.— en f 1326,—; de S.E.R. had hiervoor gegeven de bedragen van f 1800 en f 1200.—. Voor de wezen- uitkeringen in het ontwerp van f 438,— cn f 660,— had de S.E.R. opgegeven resp. f 400.— en f 600,—. De regering heeft de Ledragen verhoogd in verband met de stijging van het loonindexcljfer. Een heel belangrijk verschilpunt is voorts nog. dat zij die reeds weduwe zijn op het moment dat de wet van kracht wordt en dc leeftijd van 60 jaar hebben bereikt allen zonder onderscheid voor de weduwenuitkering in aanmerking zullen komen. Voor het hogere weduwenpensioen heeft de regering de leeftijd van het kind verruimd van 16 tot 18 jaar. Daarentegen zal de hogere uitkering niet voortduren tot het 27ste Jaar van het kind dat stu deert of invalide is. De S.E.R. had ge vraagd om prioriteit van de weduwen- en wezenregeling boven die van de kin- derbijslagverzekering. de regering spreekt zich hierover in het ontwerp echter niet De kosten van de verzekering worden voor 1960 cn 1961 op ongeveer f 180 tot f 190 miljoen per jaar geschat De premie zal worden geheven over het inkomen tot f 7450,—, zoals voor de A.O.W.-premie per 1 januari De tegemoetkoming in de pre mie voor de kleine zelfstandigen kost het rijk f 3,5 miljoen. Hier staat echter tegen over het vervallen van toeslagen op we- duwenrenten volgens de invaliditeitswet en van toeslagen op de weduwen- en we zenrenten ingevolge de Ongevallenwetten, wat een besparing betekent van f 6 mil joen voor de schatkist. Voor de Jaren 1960 en 1961 wordt de premie getaxeerd op 1,15 pet. Wellicht zal het mogelijk zijn, zo deel de minister Suurhoff tijdens een perscon ferentie mede. dat b(j ^en nieuwe tussen tijdse vaststelling van de premie voor de A .O.W. deze ongeveer verlaagd kan wor den met de premie voor de weduwen- en wezenverzekering. De A.O.W.-premie-op brengsten die de ramingen ver te boven gaan, laten een verlaging toe. De wedu wen- en wezenverzekering zou dus inge voerd kunnen worden zonder dat de om vang van de sociale premies die thans leeds worden betaald, wordt vergroot. Hierover kan thans nog niet beslist wor den, aldus de minister, maar dc mogelijk heid zit er in. De minister was voorts van mening dat de geplande uitkeringsbedragen althans een minimumbestaan mogelijk maken. Duidelijk stelde hij evenwel, dat de ver zekering gezien wordt als een bodem voorziening, waarvan de uitkering hoger is dan die van de A.O.W. Het aantal weduwen in Nederland wordt geschat op 125.000. Voor de ambtenaren zal binnenkort een wetsontwerp tot aanpassing van de amb telijke pensioenvoorzieningen aan de alge mene weduwen- en wesenverzekering worden ingediend. Minister Suurhoff kon hierover echter niets naders meedelen, omdat dit tot de competentie van z(jn ambtgenoot van binnenlandse zaken be hoort. In deze wet Is reeds een aanpassing tot stand gekomen met de Ongevallenwet, echter rtog niet met de Invaliditeitswet. De toeslagen op de renten krachtens de invaliditeitswet zullen reeds verdwijnen. De samenloop van uitkeringen Is hiermee voorlopig geregeld. Een definitieve rege ling komt later nog. Gouden munt. Informatiekoer^e-n van H. Drijfhout en Zn.: ttewtjee 27,75—2# (vorige koers 28—29), ponden 34—36.50 (id.), napoleons 28—30 (27,50—20,50), 20 Zwitserse franken 27,75—29 (27,50—28,50), 20 Belg. franken 28—29,10 (27,50-28,50). STAKEN VAN DE KERNPROEVEN De Verenigde Staten, Engeland en Rus land zijn het gisteren op de conferentie in Genève over het stoppen van kern proeven eens geworden over het derde artikel van het ontwerp-verdrag. Dit artikel handelt over de samenstel- ng van een organisatie, die naleving van ?n verbod op kernproeven moet contro leren. De bevoegdheden en taken van een dergelijke organisatie worden er echter Het Openbaar ministerie in Bonn heeft herziening gevraagd van het proces tegen „dr. Schneider", die veroordeeld is tot een gevangenisstraf van drie jaar en tien maanden wegens valsheid in geschrif te. Het O.M. is van mening dat zich tij dens het proces talrijke onregelmatighe den hebben voorgedaan. Bemanning kustvaarder zag „Kleine Werekl' De bemanning van de Nederlandse kust vaarder Lizard uit Delfzijl meent gister avond de ballon „Kleine Wereld", dit gisteren voor een tocht over de Atlanti sche Oceaan van de Canarische eilanden is vertrokken, te hebben gezien in de buurt van het Engelse lichtschip bij North Foreland. De bemanning zag drie licht puntjes. die langzaam voortbewogen. Tot dat ogenblik was de ballon spoorloos, om dat het radiio-contact vermoedelijk door de ongelukkige start was verbroken. het gezonde gebaar: voor mond- en keelontsmetting VEILVERBOD EN LATER TEELTVERBOD Komkommers voortaan niet meer bitter mogen op de Nederlandse vei lingen geen partijen bittere kom kommers meer worden geveild. Aan gevoerde partijen komkommers die bij steekproeven bitter blijken te zijn, moeten worden vernietigd, zonder dat de veiling of het Centraal Bu- van tuinbouwveilingen hier voor enige vergoeding geeft. Dit belangrijke besluit is genomen door het Centraal Bureau van bouwveilingen in Nederland om de kom- kommerafzet te beveiligen. Tot voor kort dergelijk besluit moeilijkheden hebben gegeven omdat vrijwel elk kom kommerras bittere produkten opleverde. In het afgelopen seizoen echter hebben de Nederlandse tuinders zich intensief bezig gehouden met de vraag: Hoe kwe ken we komkommers, die de bittere smaak niet hebben? Hun werk heeft re sultaat opgeleverd. Een Rotterdamse fir ma heeft namelijk een bepaald komkom merras weten te telen, waarvan de vruch ten onder alle omstandigheden bittervrij blijven. Bepaalde factoren van buitenaf kunnen in deze bittervrije komkommers geen verandering meer brengen omdat de erfelijke aanleg van het ras bittervrij is. Dit is van groot belang, want de kwe kers kunnen zich nu uitsluitend er leen toe gaan leggen op verbetering de opbrengst, die tot nu toe vrij laag ligt. (Ruim 11 procent beneden de op brengst van andere niet-bittervrije Men verwacht dan ook, dat de op brengst binnen niet al te lange tijd zienlijk zal stijgen. Het Centraal Bureau wil daarom ook spoedig komen tot algeheel teeltverbod van bittere kom kommerrassen. Daartoe zal he4 binnenkort een beroep doen op de komkommerveilingen. Deze en dan door een algemene vergade ring van hun leden een besluit laten »n waardoor de leden een teeltverbod bittere komkommers onder ztaand wordt opgelegd. Om uniforme be handeling van deze zaak te verkrijgen heeft het Centraal Bureau een ontwerp voorstel teeltverbod uitgewerkt, waarin de eventueel te verbieden rassen worden aangegeven. niet precies in omschreven. Het controle-orgaan zal worden samen gesteld uit een controle-commissie, een staf voor detectie en identificatie, en een administrateur. Bovendien zal regelmatig een conferentie van de organisatie-leden gehouden worden. Bij de drie aties heerst de opvat ting, dat het hoogste orgaan van dc con trole-organisatie uit zeven landen moet bestaan. Drie zetels zouden permanent door Amerika, Engeland en Rusland moe ten worden bezet, terwijl de overige vier leden voor bepaalde perioden gekozen Tussen Oost en West bestaat evenwel nog meningsverschil, of de drie perma nente leden het recht van veto zullen De samenstelling van de topcommissie en de stemmingsprocedure zullen in vol gende artikelen worden vastgelegd. Maandag wordt de conferentie hervat en zal men nader op deze problemen ingaan. neemt vaker... lekkerste jam die er is Zwaardemaker Interim-dividend Aku onveranderd De Algemene Kunstzijde Unie decla rer! over 1958 evenals vorig Jaar 4 pro cent intervn-dlvidend op de gewone aa» - j

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5