itJ BOURJOIS Het Groene Kruis" Leiden bestaat vijftig jaar Beeld vroegere Vismarkt gecompleteerd Ledental breidde zich, dank zij fusie, in enkele jaren uit van 2000 tot 8500 ANES van het draaiboek NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 13 DECEMRER 1938 Wakker voor plaatselijke gezondheidszorg T\IT JAAR is voor Het Groene Kruis te Leiden belangrijk omdat het vijftig jaar geleden werd opgericht en in dit gouden jubileumjaa: kan bogen op een hechte en gezonde status. Op 29 december 1908 werd de koninklijke goedkeuring gehecht aan de statuten van de vereniging, die was opgericht door mej. G. B. C. van Rhijn en de heren W. de Jong, J. A. Schreuder en L. Mulder. Ter gelegenheid van dit halve-eeuwfeest hoopt het bestuur op 20 december van 3 tot 5 uur in het Prytaneum het Rapenburg een receptie te houden. Gezien de beperkte financiële middelen enerzijds en het grote aantal leden van de vereniging anderzijds was het voor het bestuur moeilijk, alle leden in de jubileumvreugde te laten delen. Toch wil het zich niet geheel onbetuigd laten; deze maand krijgen de onder behandeling van de wijkverpleegsters zijnde patiënten een kleine verrassing en onder de leden zal een vijfhonderdtal lepeltjes, voorzien van het Groene-Kruis- embleem, worden verloot. De leden die vóór 20 december twee nieuwe leden aanbrengen, ontvangen eveneens een theelepeltje. Aan de Middelweg heeft het Leidse Groene Kruis zijn centrum,, waar het veelzijdige werk van de gezondheidszorg tot brede ontwikkeling kwam. De heer H. Filippo W. Fzn., die al vele jaren secretaris van de afdeling Leiden van Het groene Kruis is, heeft de moeite genomen,,de geschiedenis van deze halve eeuw na te pluizen. Het resultaat van zijn „studie der notulen" vindt de lezer hier in een vergadering van „fondsgenees- heren", gehouden op 25 september 1908. bracht het lid dokter L. Mulder de vraag ter tafel, of het niet op de weg van die vereniging lag, stappen te doen om te komen tot de oprichting van een Groene- Kruisafdeling. Met die mededeling begint het eerste notulenboek van het Leidse Groene Kruis. Zoals gebruikelijk werd er een commissie benoemd, die de wenselijk heid en mogelijkheid zou onderzoeken. De commissie kwam voor het eerst bij een op 26 oktober 1908 ten huize van dokter Schreuder. Allereerst werd steun gezocht bij een twaalftal te Leiden wer kende ziekenfondsen. Na nog enkele malen als commissie te hebben vergaderd, had op 29 december 1908 in het Nutsge- bouw de constituerende vergadering Plaats. Na een inleiding van dokter Schreuder werd een bestuur gevormd waarin zitting namen mr. N. de Ridder, burgemeester, ere-voorzitter, J. A. Schreu der. voorzitter. L. Mulder, vice-voorzitter. dr. H. J. Taverne, secretaris, mejuffrouw G. B. C. van Rhijn, tweede secretaresse, mejuffrouw Naudin ten Cate. J. Hulst, dr. Weebers. W. de Jong, J. Graf en mr. J. C. De eerste lijstenrondgang bracht f 375 op en dat vond men onvoldoende om een huis aan de Boommarkt te huren voor f 250. De aanvankelijke ópzet was ver- Plegingsartikelen te kopen, die aan zieke ieden en hun huisgenoten konden worden uitgeleend; daarvoor had men een maga zijn nodig. Door de medewerking van het bestuur van de wijkvereniging „Phébc" 'an de Oude Vest vond men daar voor lopig een onderdak. De eerste algemene ledenvergadering werd 30 november 1909 in de Graanbeurs gehouden onder presidium van dokter L Mulder. Een begroting voor 1910 werd behandeld en enige wijzigingen in het bestuur hadden plaats. Zo werd mr. N. C. de Gijselaar als opvolger van mr. De Ridder ere-voorzitter en mr. J. H. Goud- nnit werd bestuurslid in de vacature mr. C. van der Lip. Wijkverplegingsdienst Tot een magazijn van verplegingsarti- kelen kon een Groene-Kruisvereniging odh niet beperken. In een ledenvergade ring van 20 mei 1910 werd reeds een ander feluid gehoord. Een der leden, de latere «•oreitter d». Boonacker, wees erop, dat het noodzakelijk was, de wijkverpleging; dienst in te voeren, waaraan dringend behoefte bestond. In de bestuursverga dering van 30 december 1910 werd mee gedeeld, dat een lokaliteit voor de berging verplegingsartikelen werd gevonden het gebouw Pieterekerkgracht 8. behorend aan mevrouw de weduwe Knep- pelhout. De huurprijs bedroeg f 100 met vrij gebruik van waterleiding Het ge bouw, waarin een Christelijke school was ondergebracht en de Leidse schilders- er tekenacademie „Ars Aemula Naturae' haar lokalen had, lag voor het Groene- Kruismagazijn zeer geschikt. Een voor recht van betekenis was, dat de con cierge, de heer Wiggers, bereid was vooi de afgifte en terugontvangst der verple gingsartikelen te zorgen. Met de wijkverpleging kon toen geleidelijk worden begonnen, notulen van de secretaris, dr. Ta verne, vermeldden, dat een te ver spreiden circulaire de aandacht zou vestigen op het voordeel dat leden door bijbetaling van 50 cent per De heer H. Filippo W. F.zn. is 1924 secretaris van Het groene Kruis te Leiden. Wie zou aan de hand van de notulen de geschiedenis van de plaat selijke afdeling beter kunnen beschrij ven? Zijn historische verhandeling vindt de lezer verwerkt in dit artikel over het gouden jubileum van deze kruis vereni ging Foto N. VAN DER HORST jaar, zich konden verzekeren van de hulp van een pleegzuster voor kleine prestaties. Er was toen nog geen vaste verpleegster aan de vereniging verbonden; in Leiden gevestigde verpleegsters werden belast met het werk. In 1912 waren er vijf zusters bereid gevonden tegen een toelage verpleegstershulp te verlenen. Dat deze wijkverpleging op den duur niet voldeed ligt voor de hand. De contributie van 1.en 0.50 voor verpleegstersprestaties was te laag om meer te bieden. Met het stelsel van uitbesteden der ver- pleegdienstcn werd in 1913 gebroken door het aanstellen van een wijkverpleegster vaste dienst op het bescheiden aan vangssalaris van f 780 per jaar. De eerste :uster A. E. Neeb, die in maart haar werk begon en in juni 1914 werd opge volgd door zuster Lever, tot juni 1915- Van 1915 tot 1920 was zuster Hermans werkzaam. Wel moest mede gebruik den gemaakt van hulp van ongediplo- meerden. Van deze assistentzusii rij mejuffrouw Van der Valk Bou- 19141920) en mejuffrouw Goddijn (19201926). Na een tweejarige werkzaam heid van zuster Van Ingen Schenau werd zuster M. Th. van Bottenburg (van 1922- 1927) wijkverpleegster. i ledental van 1500 h 1600 werd de taak voor één wijkverpleegster te veel omvattend; met ingang van 1 oktober 1926 werd een tweede vaste verpleegster aangesteld, namelijk zuster E Evelein, die hier van 1926 tot mei 1952 hulp ver leende. In 1927 werd zuster Van Botten burg opgevolgd door zuster M. F. de Wit, die tot augustus 1935 bleef. In de jaren 1920 tot 1935 hadden door vertrek en overlijden vele wijzigingen in de samenstelling van het bestuur plaats. Wij noemen de ijverige penning meesters de heren J. Graf en Engeltjes, voorts mr. J. H. Goudsmit. die heengingen, en ds. Prins, mr- P. M. Trapman en mejuffrouw Siegenbeek van Heukelom. die in 1920 zitting namen. Tot concierge werd, na eervol ontslag van de heer Wig gers, de heer J. van Egmond met ingang van 1 november 1920 benoemd. Mejuffrouw Van Rhijn gaf zich ir 1922 veel moeite om het magazijn in Moeilijke tijden Ook moeilijke perioden deden zich Omstreeks 1935 had de economisch! grote Invloed op het ledental. Bij- 1945. Fr kwam gebrek aan goede verple ingsartikclen. maar dank zij de aankoop an bruikbare surrogaten, speciaal ubberartikelen. kon de uitlening w •olgehouden. Hulp werd door velen >e aanvaard, wat het ledental wee goede kwam. Een kritiek moment in de Duitse-bczettingstijd was de dreiging Het Groene Kruis in het hele land oj heffen en een ..Nederlandse volksdii voor de gezondheidszorg" in te stel Het antwoord van het hoofdbestuur Algemene Nederlandse Vereniging a „Het Groene Kruis te Utrecht heeft 13 februari 1942 als fatale datum doen vooi bijgaan. zonder dat de Duitse instantii hun plan hebben doorgezet". Het Leid* Groene Kruis heeft de verplegingsdienst zonder errfstlge belemmering volgehou den. Mede dank zü de kordate houding van de pcnningmecstercssc, mejuffrouw Le Poole, behield de verenigi fondsen. Samenvoeging In een bestuursvergadering van 20 november 1947 kwam de arts J. Steyling, directeur van het bureau der Zuidholland se vereniging „Het Groene Kruis" plei voor particulier initiatief op hert gebied der zuigelingenbescherming. De bestaande vereniging, „Zuigelingenzorg", was ir moeilijkheden geraakt en haar leiding gevend bestuurslid mevrouw Verkoren— Kerber heeft zich gaarne beschikbaar ge steld om Het Groene Kruis bij de over neming en voortzetting der consultatie bureaus te helpen. Dokter Van Alphen, in 1947 bestuurslid geworden, heeft zijn volle krach-ten inge zet om de consultatiebureaus voor zuige lingen en kleuters op gang te brengen en te houden. Thans werken er ze bureaus over geheel Leiden verspreid. De wethouder van sociale zaken w er in de bespreking van 11 oktober 1948 op, dat de gemeente de afzonderlijke wijk- verplegingen niet langer zou subsidiëren en coördinatie wenste in kruisverband. Van rijkswege wilde men ook die kant uit Veel regelingen en besprekingen hiervan het gevolg. De wijkverplegingen van de „Protestantenbond", van „Leven- daal". „Phébe" en „Bet-hesda" gingen over naar Het Groene Kruis, dat af een gesubsidieerde vereniging is. Ook de Hervormde diaconie, die een wijkver pleging in oprichting had, sloot zich aan Voor verschillende onderdelen van he werk wordt financiële steun van rijk er provincie ontvangen. Heihaalde pogingen om ook de gerefor meerde vereniging voor ziekenverpleging (later Het Oranje-Groene Kruis) in het zelfde verband op te nemen, faalden, toer de algemene ledenvergadering van Het Groene Kruis op 7 mei 1953 een bestuurs voorstel tot statutenwijziging verwierp er tot uiting bracht dat men een algemene vereniging wenste te blijven. Uitbreiding De contributie bedroeg van 1950 af f 6 voor gratis hulp door een wijkverpleeg ster en voor het lenen van magazijn- artikelen. Op 1 januari 1958 werd contributie verhoogd tot f8 in verband met maatregelen der gemeente wegens bestedingsbeperking De belangrijke uit breiding van het kruiswerk bracht me< dat naar een gebouw moest worden om gezien dat voorlopig aan de eisen zou be antwoorden. Men slaagde erin, het gebouw aan d< Middenweg 3$ te huren dat na een gron dige restauratie op 10 j uii 1952 ter be zichtiging werd gesteld. Het gebouw is door zijn centrale ligging mede van belang voor het kraamcentrum van Het Groene Kruis Leiden, Leiderdorp en Oegst- geest. Dit centrum voert als stich ting een afzonderlijke administratie, heeft verpleegsters-dpcenten in zijn dienst en zorgt voor de opleiding van kraamverzorgsters. Wat het dagelijks bestuur betreft nog iet volgende. Als voorzitter fungeerden sedert de op- ichting arts J. A. Schreuder, dr. H. -I- M. Boonacker en sinds 1940 arts J. C. Mey- als secretaris dr. H. I. Taverne, mejuffrouw G. R. C. van Rhijn, jhr. C. C. Röell, dr. M. D- Horst en sinds 1924 H. Filippo; als penningmeester J- Graf, G. B. Engeltjes, mejuffrouw Siegenbeek van Heukelom, mejuffrouw F. A. Le Poole en arts J. D. van Wingerden. Sedert 1951 bestaat het bestuur uit 17 leden van wie er acht worden benoemd door wijkverenigingen en Hervormde dia conie, terwijl de overige negen worden gekozen in de algemene ledenvergadering. Het Groene Kruis heeft in ver scheidene delen van de stad een consultatiebureau gevestigd, om zijn vele leden tegemoet te komen. Dit is het bureau aan de Hoflaan. De thans werkzaam zijnde negen wijk verpleegsters zorgen elk voor hun eigen wijk. Bij elke zitting van de consultatie bureaus assisteren twee zusters. Tot zover het historische overzicht var de heër Filippo. De gehele organisatie van Het Groene Kruis te Leiden gaat dit jubileum vieren in dankbaarheid. De vereniging staat op een stevige GEMEENTE LEIDEN Officiële puhlikalie UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Sta rt der provincie Zuid-Holland bij besluit in 3 november 1958, B. nr. 55798 (le afd.) G.S. nr. 238/1, gedeeltelijk hebben goedge keurd het partiële uitbreidingsplan „Lei- den-Houtkwartier-Zuid", vastgesteld bij aadsbesluit van 23 december 1957, nr. 321, tiet intrekking van een gedeelte van het utbreidingsplan van 6 november 1933, sedert gewijzigd, en van een gedeelte van het partiële uitbreidingsplan „Leiden- Boerhaavelaan", vastgesteld bij raadsbe sluit van 26 september 1955. Het gedeeltelijk goedgekeurde plan ligt el uitvoerige kaarten c.a. voor een ieder r inzage ter gemeentesecretarie, afde ling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111). Leiden, 12 december 1958. De Burgemeester voornoemd F. H. VAN KINSCHOT. Zie vervolg stadsnieuws Zie pagina 4 en 11 Grond- en rioleringswerken voor de Churchill-laan Uitslag van de openbare aanbesteding op vrijdag 12 december van het maken van g 4 nd- en rioleringswerken ten be hoeve van een gedeelte van de Churchill- laan, de ventweg langs de Haagweg de Toussaintkade met bijkomende w ken: L. J. Zoetemeyer, Brielle ƒ45.300: firma gebroeders Den Elzen, Noordwij- kerhout, ƒ39.123; Chr. Overdevest, Rijn- saterwoude ƒ38.950; fa. J. Stam, Voor schoten ƒ37.400; N. Overdevest, Zoeter- woude 37.000; Koster en Visser, Wad- dinxveen ƒ36.900; A. Hogeboom, Rijp- wetering 35.750; G. Hulsebosch, Bloe- mendaal 34.900; J. Mens, Lisse ƒ33.500 L. P. van der Geer en zoon, Leiden ƒ32.400; A. Th. Stuifzand, Leiden ƒ31.325; aannemersbedrijf gebroedei Schouls, Leiden ƒ30.730; firma H. Con peer, Oegstgeest 30.075. Advertentie voor KOLEN en OLIE LEIDEN kruisverenigingen staat de jubi- grondslag. Het ledental, dat vóór de lerende organisatie dagelijks op de fusie met' verscheidene kleine afzon-'bres voor de volksgezondheid in de derlijke verenigingen ongeveer 2000 bedroeg, breidde zich'in enkele jaren uit tot de 8500, die hu staan in geschreven. Het aantal wijkverpleeg sters werd vermeerderd, alsmede het aantal vestigingen van Het Groene Kruis in de stad. Met de andere Sleutelstad. Dankbaarheid mag dus ook zijn aan de kant van dt burgerij, welker gezondheidsbelan gen zonder de kruisverenigingen be slist niet zouden kunnen worden be hartigd op de wijze als dit nu het geval is. PARFUM EAU DE COLOGNE Tussen de bladzijden TRIANON (2.30, 7 e de machtigste keizer dienaar maar een zijn eigen idool rrtaar te zien of het i6 voor 9.15 uur). Zelfs voor zijn kamer- ens. Men behoeft ?ens in zijn hemd iltijd van zijn voet stuk gevallen. Dat heeft bij Char!' Ohaplin voorgezeten, toen hij in 1939 met zijn film De Dictator begon, hij de grootheidswaan van een zekere Adenoid Hinkel en diens mede-di Bcnito Napaloni ontrafelde tot w in wezen was: verblindende machtslust van kleine zielen. Nu, in 1958 ,ós De Dictator een meester lijke film. Maar toen, in 1939—1940, het uitbrengen ervan een daad van reldbetekenis. Er waren weinigen, die het Nazisme in zijn onmenselijkheid voortreffelijk door hadden en van weinigen waren er op de hele wereld maar enkelen, die zo hun positieven bij elkaar hielden, dat zij begrepen, dat ook dit verschijnsel door de belachclijkma- king kon worden gedood. Zo'n enkeling was Charles Ohaplin. Hi, paste het „eest le ridicule, qui tue" toe op een tijdstip, dat ieder in zijn sombere ernst de eenvoud van deze stelregel vergeten. Voor een dictatuur is dege film zonder meer vernietigend. Het is de vraag of de film, als hij 1940 in Europa had kunnen worden ge- Vandaag de derde en laatste foto van de vroegere Vismarkt. De afbeel ding van veertien dagen geleden was de gehele Vismarkt vanaf de brug aan de Hoogstraat, die van de vorige week zaterdag betrof speciaal de oude vis banken in de buurt van de fontein met een gezicht op de Hartebrugkerk met vorige toren en op de foto van vandaag is dan de gehele Vismarkt in de richting van de brug aan de Hoog straat te zien. Zo i« de toestand rond de' eeuwwisseling geweest. Op de plaats van de panden links op de foto is nu het stadhuis. De hoge mast Is een telefoonpaal; vroeger waren er geen ondergrondse kabels. Onze abonnee mej. N. Valkenburgh gaf ons de gelegenheid, het oude beeld van de Vismarkt, bij vele Leidenaars nog zo goed bekend in de herinnering, te completeren. Naar aanleiding van de tweede foto van de Vismarkt, die wij vorige week zaterdag plaatsten, schreef de heer S. Gorree, Hooftstraat 157, Alphen aan den Rijn. ons het volgende: „Ik bericht u, dat in 1905 de toren van de Hartebrugkerk nog was zoals hij op de foto voorkomt. In dat jaar heb ik Ledden verlaten, dus weet ik niet. in welk jaar de toren is ver- De visbanken zullen omstreeks 1900 zijn verwijderd. Over de bestemming van de huizen achter de visbanken kan ik u het volgende meedelen. Het huis met de kleine ruitjes was een bestelhuis voor de beurtschippers en da boden. Een zekere bode Vis uit Alphen aan den Rijn had destijds zijn standplaats voor dit huis. Het middelste huis was een magazijn; ik vermoed van het daarachter aan de Maarsmansteeg gelegen winkelhuis. De twee ramen naast het hoakwlnkel- huis zijn de ramen van de huiskamer van het winkelhuls. die nu bij de winkel is getrokken. In de kist naast de fontein bevonden zich de kranen en het gereedschap voor de fontein, als deze in werking moest worden gesteld." De heer W. Nieuwenhuije verstrekte ons c.e volgende gegevens; Op de afbeelding van e december is id.-lijk t ien. dat de fo'o „smaakt ie in de tijd toen men nog geen mo mentopname kende. We kunnen ge voeglijk aa nemen, da', het beeld von omstreeks 1880 is of nog eerder. De visbanken zijn niet hs ri erdwe- r ;*r 6taat er nog een aan de wa terkant bij de fontein. Het Jaar van de opheffing was 1906. De k tor' heeft ö'.t aan/'en ge kregen bij de bouw in de Jaren 1830 en 1840. Men noemde dergelijke ker ken wel „waterstaatskerken"; ze be zaten alle een open toren. De huizen achter de banken waren midden en links in het katst van de vorige eeuw m gebruik als logement, Rechts was de sehoenhandel. In de kist naast de fontein bevond zich het instrument, waarmee de kraan van de fontein werd opengedraaid cn de verschillende waterstralen naar be lieven sterker of zwak).er werden ge maakt. Men kon het water zelfs een paar meter over het hek heen spuiten. De naam Vismarkt gold oorspron kelijk voor het gedeelte van de Ka pelstraat tot de stadhuispoort (op de foto van 28 november te zien). Van die poc-t tot de Korenbrugsteeg was da Warmoesmarkt. draaid. hier echter deze uitwerking zou hebben gehad. Want voor Ohaplins su blieme humor of beter: voor dit geselen de sarcasme, moet men onderscheidings vermogen bezitten. Zelfs in 1947, toen de film voor het eeret in ons land kwam, kon men zich nog niet tot begrijpen op werken. Nu echter doorziet een leder ter stond, dat dit een meesterwerk is van een meester der wijsheid in filmland. (Meesterwerk vol geselend sarcasme). De Rode Pimpernel CASINO (7 uur en 9.15 uur geen mid dagvoorstelling). Toen* in de eerste jaren van de Franse revolutie de adel met tien tallen tegelijk naar de guillotine werd gesleurd om daar onthoofd te worden, hebben er in Frankrijk net zo als tij dens de laatste oorlog in Nederland ontvluchtingslijnen naar Engeland be staan, die wenden geleid door onversaag de lieden. Dit historische gegeven ia voor de schrijfster baronesse Orcey aanleiding geweest tot het schrijven van een groot aantal avonturenromans, waarin zij een Engels edelman, onder de schuilnaam van „De Rode Pimpernel", de heldenrol laat spelen. De vindingrijkheid van deze Engelsman, die in de meest benarde si tuaties zijn humor wist te bewaren en uiteindelijk altijd een lange neus tegen de Franse beulen wist te trekken, bleek zeer dankbar» filcnstof te zijn en van d« week draait een oude, maar tevens een van de beste versies in Casino. De over leden filmster Leslie Howard speelt hierin een van zijn glansrollen en de re gie van Alexander Korda weet een strak sfeerbeeld te scheppen. Men Is geneigd de film hier en daar wat gebrek aan vaart te verwijten. Maar hij ls vrij oud en nergens is hij langdradig te noemen. (Een prettig weerzien). Leven begint bij 16 LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur). Een jonge lerares die aantrekkelijk moet heten, komt voor een klas met jongens van een jaar of zeventien te staan. Twee leer lingen worden hopeloos verliefd, één van de jongens sterft, de ander gaat in haar een plaatsvervangend moeder zien en de directeur wordt de bruide- Tussen dit alles door worden pogin gen aangewend iets te laten zien van de goede kanten van de moderne jeugd en van de verdorvenheid van vele oude ren. „Heb medelijden met de volwasse nen", zo klinkt het op een gegeven ogen blik. Maar al mag hier dan iets waan in zitten, de uitwerking van dit gegeven is van dien aard, dat men in de rol prent niet veel anders kan zien, dan wat pretentieloze ontspanning, waarbij men echter zo nu en dan moet lachen op ogenblikken, dat bij de toeschouwer ernst wordt verondersteld. De jongelui spelen op voortreffelijke wijze enkele blues. (Typisch Duitse rolprent). Genadeloze jungle LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur). Een In Afrika opgenomen film, die een beeld moet geven van het eenzame en ruige leven van enige reaervaatbewakers. Dat zijn natuurlijk Jonge, sportieve kerels, die er zelfs geen been in zien eigenhandig een leeuw te vellen als dat per se no dig is. Op minder gebruikelijke maar wel vrij doorzichtige wijze vinden twee broer* in deze wildernis ten slotte ook nog de vrouw van hun leven, waarbij post- en radioverbindingen onmisbare schakels zijn. Mede door de aardige natuuropna men. waarin het soms wemelt van de wilde dieren, is de film het aankijken wel waard met als voorbehoud dat het niet bepaald een jeugdfilm betreft! In het voorproogramma ziet men de kleurrijke kroning van paus Joannes XXIII. (Idylles tussen brullende leeuwen. Battle Zone REX (2-30, 7.1»- en 9.15 uur). - Battle Zone i6 een flflm over de etrijd i*i Korea. Drie oorlogstotografen dringen vermomd door de vijandelijke linies en maken op en. die van groot belang zijn voor ophanden zijnd tegenoffrnsW. Twee de drie houden van hetzelfde mes- naar door de gezamenlijk doorstan» iren verdwijnt de jaloezie en is het ten slotte een en al „geluk", wat d» klok slaat. (Oorloj met gezocht liefdesverhaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3