Vrouwtje Paraplu en de Wonderlueifers „Voorwaarts.... fiets," voor soldaten uit de vorige en deze eeuw ZONDAGSBLAD ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 DOOR THEA BECKMAN (Vervolg van vorige week) Zingend liep Jaapje langs de wegen, de hele dag. Hij kreeg honger en dorst. Nu. drinken kon hij wel uit een beekje, dat hij door de weilanden zag kron kelen en toen hij in een groot bos kwam. vond hij daar hazelnoten onder de bomen en beukenooljes en bosbessen. Daarmede probeerde hij zijn honger te stillen. t Na drie dagen lopen kwam hij bij een hoge berg en óp die berg stond het kasteel van de tovenaar Het was geheel gebouwd van dikke, zware stenen. ..Nu." dacht Jaapje. ..die stenen zullen wel niet branden. Maar de vloeren en de deuren zijn na tuurlijk van hout, die kan ik in brand steken. En als de balken verteren door het vuur. storten de dikke muren vanzelf in. Maar hoe kom ik binnen?" Jaapje ging langs de kant van de weg zitten, aan de voet van de berg en dacht na. Het werd al bij na donker en hij kreeg het koud. Opeens schrok hij op. Uit de richting van het dorp. dat hij zojuist had verlaten, klonk het geratel van wielen en hoefgetrappel. Een koets kwam in volle vaart de weg af, recht op de berg aan. Op de bok zat een norse koetsier met een zwarte baard. En in de koets zat een magere, boos uitziende hand met lange vingers was het en aan elke vinger glinsterde een ring. „Als dit de tovenaar niet is", dacht het kleerma kersknechtje. En meteen begon hij te rennen, ach ter het rijtuig aan. Dat had nu de weg omhoog ingeslagen en kwam door de steile helling niet meer zo snel vooruit. Jaapje haalde de koets in. greep zich aan de achterzijde beet en trok zich op. Hij nestel de zich tussen de krakende veren, dicht naast het wiel en hoopte maar. dat niemand hem daar zou zien zitten. Zo reed de koets over de ophaalbrug van het kasteel, door de nu wijdgeopende poort, het slotplein op. Jaapje was binnen. Maar nu oppas sen. dat niemand hem in het oog kreeg. De paarden werden uitgespannen, de koets werd in een hoge schuur gereden. Niemand van de stal knechten bemerkte, dat een grote magere jongen zich tussen de veren onder de koets verstopt hield. De deuren van de schuur sloegen dicht, hel slot knarste en daar zat Jaapje, opgesloten bij de koets! „Eerst was het: hoe kom ik binnen", dacht hij treurig. „En nu is het: Hoe kom ik er uit!" Hij wachtte tot het helemaal donker was. eer hij uit zijn schuilplaats tevoorschijn durfde komen. De maan scheen door een klein raam. dat hoog in de muur was geplaatst Bij dat weinigje licht keek Jaapje rond. In een hoek van de schuur vond hij een oude ladder, waarvan enige sporten stuk waren Die ladder zette hij onder het raampje, hij klom naar boven. Nu kon hij naar buiten kijken. Hij stootte het venster open en vroeg zich af. of hij er uit durfde springen. Maar dat viel mee. Onder het raampje was het afdak van een veel kleinere schuur. Jaapje werkte zich naar buiten, liet zich dat afdak zakki (Volgende week verder) EEN REPORTAGE VOOR JULLIE „Voorwaartsfiets!!" Dit bevel moet de soldaten, die omstreeks 1888 de wapenrok droe- ...en nog veel meer Kon de soldaat eenmaal fietsen gen, wel wat vreemd in de oren nebben geklonken. Een nieuw wa- en goed fietsen! dan moest hij j vti j zich nog niet verbeelden militair pen werd namelijk aan het leger toegevoegd: de bereden infanterie, wielrijder te zijn want daarvoor kwa- En de soldaten van dit onderdeel kregen als voertuigeen fiets, men nog heel andere dingen kijken! 6 Zijn functie in het leger bracht mee Men koesterde grote verwachtingen van dit nieuwe wapen. Het was dat hij een gedegen kennis had van samenstelling en onderhoud van het voor het leger eigenlijk onmisbaar want, zo zei men, het verenigde in zich „snelheid, macht van het vuur en kracht van weerstand". rijwiel. Hij moest militaire kaarten kunnen lezen en zich met behulp van die kaarten kunnen oriënteren, hij moest als koerier dienst kunnen ger bedient zich nu van vliegtuigen, van tanks, zware vrachtwagens en deze proef, dan volgde de motoren. Wij bekijken lachend de met als herkenningsteken prentjes van vroeger waarop een uitgeslagen wieltje van een geel me- bovendien moest aanstelling totmilitair wielrijder hij alles weten van samenstelling, plat onderhoud en gebruik van zijn re volver. Eerst leren fietsen Wat was nu de taak van de mili taire wielrijder? Hij moest niet al leen mondelinge en schriftelijke be richten kunnen overbrengen, dus als ordonnans dienst doen, hij werd ook soldaat, volgens de regels van het taal op de leger, via het opstapje aan het ach terwiel met gestrekte benen zijn sta len ros beklimt. En we lachen om n- Dan pas begon de eigenlijke oplei- opgeleid om verkenningsc de snelheid, waarmee hij zich voort- ding, want die rijproef betekende verrichten. De wielrijders waren dus bewoog. Maar in de tijd van over- volgens de legerleiding nog niet, dat grootvader was de invoering van nien do kunst van het fietsen volle- het rijwiel in het leger een gebeur tenis van belang. En geen wonder! dan moest de recruut Teren fietsen! andelijke leger door onverwacht te Men had immers alleen het paard Geen eenvoudige zaak want fiet- schieten. Ook andere landen - - -ü- Niet alleen in Nederland, ook in nog wel wat meer kijken. De fietsen- Frankrijk, Oostenrijk en Duitsland *!LJ5 u.^ordenJ geoe' was het rijwiel in het leger opgeno- als snelste vervoermiddel. Nu was sen, zei men, was niet alleen een het niet zo dat de fiets het paard van zijn plaats zou verdringen, maar tochhet rijwiel had grote voor delen. Het had geen voedsel nodig, fend het was minder kostbaar en boven- £erei al... het rijwiel stelde de soldaat in 5!"wet" ten«^bruik van de hoge twee de. weg. Uit dit zinnetje mogen we wielers die wij van plaatjes en mu- staat zijn doel geruisloos te benade- - - ren! IS iet iedereen Toch had het nog heel wat voeten de aarde voor de eerste wielrij- —a. wij van plaatjes c misschien afleiden dat het met het sea kennen en hun opleiding was niet verkeer in die tijd maar droevig ge- zo gedegen als die van de Nederland- vil- üaS_en Sat de wieirijders zich se soldaten. Zij waren nl. inder- -jtejgMjde weg voel- haast opgeroepen omdat de Frans- Duitse oorlog (1870—1871) gevoelige infanterie op het zadel konden klim- afstanden kunnen moest na zijn opleiding Er werden dan ook hoge eisen minstens honderd kilometer te fiet- na een flink gedisciplineerd, goed de militaire wielrijders gesteld. sen met een gemiddelde snelheid geoefend en uitstekend bereden van vijftien kilometer per uur. Of, korps wielrijders, bij ongunstig weer en op een slechte mm j Niet iedereen werd tot deze élite- korpsen toegelaten! In de eerste weg^mïüteV vèertTg"£ii>meter i' plaats moest worden onderzocht of men wel geschikt was voor de helemaal niet gemakkelijk was. De opleiding tot militair wielrijder die geschiktheid moest dan blijken wapen dat zich verenigde: „snelheid, macht het vuur en kracht van weer- We kunnen ons voorstellen dat dit stand". Een élitekorps, riemaal niet gemakkelijk was. De Dat de techniek zich zo snel zou ontwikkelen, konden de heren ook niet weten! Het regiment wielrijders i rijproef van 30 kilometer en lingshandeltje kende men toen ook bleef overigens toch nog tot 1940 be- 60 kilometer, af te leggen in respec- nog niet! staan. ONZE BRIEVENBUS Beste neven en nichten, Dat was een leuke puzzel vorige keer niet? De meesten van jullie hadden de oplossing goed, maar voor diegenen die een foutje hadden ge maakt. laat ik hieronder nog even de oplossing volgen: vis, vos, koe, kat, aap en kip. Bas van Roon krijgt de hoofdprijs deze week. De drie troostprijzen gaan naar Noorde loos. naar Dik Scherpenzeel, naar Lies j e van V elzen in Rotterdam-Zuid en de derde is voor Corrie V er kade in Vlaardingen. Gefeliciteerd alle vier. me. dut ik ga de antwoorden beginnen. Neeltje den Otter schreef me dat ze het beat naar haar zin heeft gehad op de bruiloft van haar tante en oom. Teuntje en Tens den Otter schreven ook al over de bruiloft, tante zal er wel mooi hebben uitgezien in die gele Jurk zeg! Marianne Opstel ten heeft mooie cadeautjes gekre gen. wat leuk dat jullie op de club ook nog een gezellige avond krij gen Marianne. Moet jij ook mee doen aan een toneelstukje? Leo den Ouden heeft o.a. een kleurboek met kleurtjes gekregen, teken je ook graag Leo? Kleuren vond ik ook altijd zo'n leuk werk. als je in een hogere klas komt te zitten op school zul je ook wel verven leren. Plet Ottlnk kreeg een auto. een balpen, een chocoladeletter enz., nu Jij bent niet vergeten Piet! Wat fijn dat oma weer beter ia Hen rietta Pruim. Kan je zusje al spelen op de piano? Nettie Prud'hommc van Reine stuurde me vorige week een heel mooie oplos sing, dat had jij keurig gedaan Net- tic. En heb je donderdag jl. een gezellige dag gehad? Tobl Rln- Scling stuurde alleen de oplossing Coble Roest schreef me vorige week al een briefje. Het postpapier dat je hebt gekregen vind ik erg mooi. Annellesje Rijken. Jij hebt veel cadeaux ontvangen zeg. Willie Ridderhof kan haar pop nu in verschillende gewaden steken, ze heeft nl. allemaal pop- :hrijf je wat meer volgende keer' Nellie Stein versierde haar brief tekeningen, schrijf je ie weken weer? Rlen Solleveld schreef z'n Sinterklaas- cadeaux op. welke kleur heeft je trui Rien" Bertie Stoel is haast jarig, 18 december. Alvast gefelici teerd. Henk Spreeuwenburg schreef verleden week een brief. Corrie v. d. Spek schreef konijn en over de waterhoentjes. Wim Tlmmers kreeg een leuke t__ prise 5 december. Kun je je zelf zijn de letters A-H het blokfluiten niet wat leren Wim? beurt. Schrijven jullie weer alle- Jouw oplossing was prima in maal je naam. adres en leeftijd in orde Jaap Tol. Hoe gaat het nu je brieven? Afgesproken, dag alle rnet jouw handen Ingrid Thierry? maal, TANTE JOS. Schrijf me eens wat je Dlck deaux. Ja hoor Dick, ik heb ook mooie geschenken gekregen. Slem Romljn stuurde enkele puzzels in. bedankt Siem. Jij leest zeker veel Nellie Robeer? Er zijn toch nog meer boeken in die serie? Coby Ruyg is een nieuweling. Rlkl Rosenbrand schreef over het poesje dat ze thuis heeft. Jij zult wel wat boekjes krijgen Rietje Schelling, als je iedere weck Jring schreef dat Sinterklaas bij |hem thuis maar erg laat aankwam. I ja hij had het druk natuurlijk die avond Jaap. Hoe heb je de nieuwe pop genoemd Hennie van Wees? Wim van der Windt nu fijn met de auto's spelen er garage. Gelukkig dat je weer beter bent. Wat heb jij mooie ca deaux gekregen Marja v. d. Windt! Jannie van Wijk en Aagje schre ven mij een brief voor Sinter klaas. Hebben jullie de wanten en de pantoffels gekregen? Astrld en Christina v. d. Wal schreven vo rige keer een gedichtje, bedankt hoor. Arga van Wendel de Joo- de stuurde een lange brief vorige keer. Groeit Jenny al? Hartelijk bedankt voor het versje en het raadsel. Wat een leuk cadeau heb jij gekregen Beppie de Winter. Lekker hè, marsepein? Nu Elly van der Waal. daar sta je dan in de krant. De andere brieven heb ik wel ontvangen hoor, maar je was nog niet aan de beurt met je let ter. Wllly Zaalberg stuurde een heel mooie foto van haarzelf, boven op een paard. hartelijk bedankt Willy. Ik vind je postpapier erg Wanneer ben jij jarig Anneke Zuldam" Emmy Zuij- derduijn schreef de oplossing. Hoe gaat het op school Emmy? Nu jongens en meisjes, dat cJ-lanclei^ Wieteke van Dort is een 15-jarig meisje uit Den Haag. Ze is nog op school en zit thuis graag wat „ge dichten" te maken. We gunnen haar die hobby en hopen dat ze er nog veel in bereikt. Zo iets is beter dan de vrije tijd verlummelen. Wieteke van Dort heeft nu wat versjes gemaakt over handen. En de uitgeverij Nijgh en Van Ditmar te Den Haag vond aanleiding die versjes uit te geven onder de titel Manden". Heel erg vooruitstrevend van een uitgeverij. Jonge talenten worden vaak veel te weinig geholpen. Maar is de uit geverij niet wat erg voorbarig geweest? Die versjes van Wieteke van Dort hebben eigenlijk zo erg weinig om het lijf. Ze zijn aardig, er schuilt wel iets in. Maar Wieteke van Dort is nog niet zo ver, dat ze kan publiceren. Dat weet ze misschien zelf niet, maar dat had de uitgeverij moeten zién. We wachten de verdere ontwikkeling op poëtisch gebied van Wieteke van Dort met belangstelling af. Dit bundeltje „gedichtjes" is een poging gedachten te ordenen. Het pogen zelf is schoon. Maar meestal zijn pogingen niet voor de openbaarheid bestemd. Maar ondanks onze bezwaren, toch doorgaan Wieteke van Dort Volhouden, dan kom je er wel. Maar niet te gauw bekend willen worden. Vrydag bleek een meester t« zyn In de kunst van het botenbouwen. Robinson had vele maanden nodig gehad om een klein gat in een boomstam te hakken, maar Vrydag slaagde erin het werk in een paar weken te voltooien. Op kleine boomstammen rolde het tweetal weldra het schip naar het strand en de tewaterlating verliep heel vlot. Trots als een kapitein stond Robinson by de mast van zyn Jjoot, terwyl Vrydag het roer hield. Nu scheen dus de lang gekoester de wens in vervulling te gaan. Hy kon zyn eiland verlaten. Samen met de inboorling begon hy voorraden voedsel en water in het schip te laden. 'Maar zo gemakkelijk ging het niet. Robinson dacht zyn eiland nu eindelijk te kunnen ontvluchten, doch dat bleek bijzonder moeilijk te zyn. Zyn schip kon de branding niet passeren en werd door de stroom weer teruggedreven naar het Dit is nu eens een puzzel voor alle neven en nichten die aan de beurt zijn, de jongen zo wel als de wat ouderen. De bedoeling is de leuke tekening zo mooi moge lijk te kleuren. Dus meisjes en jongens van AG, doe je best en stuur je oplossingen in vóór 16 december aan staande! maakt op het weeftoestel? Mat- tie Tuurenhout stuurde ook de oplos sing in. Maarten en Freddie Treurniet stuurden vorige week de oplossing in. En hoe is het ge gaan op de muziekuitvoering Ada n Vuuren? Kun je al goed op blokfluit spelen Anneke Verhoog? Wat een mooie foto kreeg ik van jou Lenie Vernee. Die meisjes ach ter jou hadden wel plezier zeg! Maar dat deden wij vroeger op school ook hoor, lachen als de an dere kinderen op de foto moesten. Bedankt Cobl en Rietje Vos schreven me wat ze allemaal heb ben gekregen. Cobi leest veel. schreef ze me. Je kunt vooruit met de eau-de-cologne zeg! Als er tlaats is komen de raadsels in de :rant te staan Teunie de Vlaatn. Ben je al aan het kleedje begon nen? Al vast veel plezier toe gewenst 19 december Adrle van Vuuren. Schrijf je me ervan? Ada van Vliet maakte een tekening onderaan haar brief. Jij hebt heel wat geschenken gekregen Ada. Gelukkig dat het spel naar je zin was Kees Verweij. Wat had jij de oplossing mooi gekleurd! Bettle Verheul schreef enkele weken gele den een brief. Schrijf je weer als je aan de beurt bent Bettie? Maar nu sta je toch in de krant Marian Veltman. Natuurlijk moet je me meer gaan schrijven Riekje Veltman. over drie weken weer. afgesproken? Is Adrle van Vliet al beter" Nel Vuyk is een nieu welinge. Jaap Viergever gaat ook meedoen met de brievenbus en ook zijn zusje, hoe heet zij? En Elsje Verbruggen heb jij het kleurboek en de potloden gekregen? Wat zul jij nu vaak voor de spiegel staan Alle Westra, nu je in het bezit bent gekomen van een kapdoos! Zingen jullie de kerst- schreef liederen in de kerk met Kerstfeest he- Esdra van Wageningen? een naaiboxje van Sinterklaas, mooi cadeau Marja. Anny Schothorst stuurde een staaltje vap haar nieuwe Jurk. 't is mooi goed zeg Anny! De blauwe ceintuur en knopen zullen er leuk op afsteken Ben Schoenmaker schreef dat hij 1 januari een nieuwe juffrou krijgt Corrie en Ineke Steenks zijn ook goed bedacht 5 decem ber. Gebruiken jullie het schoolbord veel? Henk Siersema o.a. over een filmavond C.N.V.-gebouw. Plet en Sjaak ke de Winter schreef over de kui- Stok hebben thuis een poesje. Mi- kens en over de cadeaux die ze neke genaamd. Freddy Snel heeft gekregen. Heb je een poësie- stuurde een mooi gekleurde oplos- j album? Margreet de Winter kreeg sing in. Klaas Slappendel stuur-jtwee puzzels voer haar Sinterklaas, da ook een gezellige brief, bedankt Puzzel je graag Margreet? Hoe voor de goede wensen. Leendcrt gaat het nu met je moeder Jos Sager stuurde alleen de oplossing, Wildeman? Jaap van de We te- SCHAAKRUBRIEK Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 125. Den Haag. Het onderkennen van kleine combinaties het schaken schrijft C. J. S. Pur- dy in ..Chess World" o.m. het volgende: Een speler beklaagde zich er over dat combinaties in meesterpartijen relatief zelden voorkomen. Dat is volkomen waar zegt Purdy want de meesters zien de combinaties aankomen en voorkomen ze dan. Sommige van die „vermeden" combinaties worden dan getoond door goede commentatoren: van andere moet hij maar aannemen dat de leerling ze zelf wel vindt, anders zou hij te veel ruimte in beslag nemen. Sommige dezer wendingen zijn veel te simpel om ze combinaties te noemen, maar ze zijn wel degelijk loten van dezelfde stam. tot de eenvoudige pionvork toe! Purdy gaat dan voort met er de na druk op te leggen hoe belangrijk het i* dat de gewone schaakspeler zich met alle mogelijke soorten van combinaties vertrouwd maakt. Elders in zijn tijd schrift lezen we in dit verband nog: ..Het niet-opmerken van briljante com binaties is niet meer dan menselijk; maar het missen van kleine combinaties gelijk deze zie stelling 4 uit onze rubriek van vandaag!) is een blunder die nie mand zich veroorloven kan. Daarom zijn boeken, waarin honderden van deze combinaties, gerangschikt naar stan daard-typen. voorkomen, zo bijzonder be langrijk. Men leert er méér van dan van het naspelen der zg. onsterfelijke 1. Uit de partij RecsiSzen (1856!) V 1 A iJA A A±A A il m W 031 mm imm AH p rAO Wat is zwarts beste voortzetting? 2. Uil i H bekend motief! Hoe? II 14 141 1 41 W A -*! ■O MAB&U g m w rïï 1* 1 XI 1 sif 1 4 1 t A a&mjLB&m S Wit i vandaag Wat is zwarts beste voortzetting? natie, zet wi Oplossingen 2 1x62 Ld4t 3- 1,111 mat- In de P»- Lh6t Kxh6 5. Dh5t Kg7 6. Dg5t Kh8 7. tij speelde zwart 1Txe4 en won Dh6 Dxf6 8. Dxf6t Kg8 9. Txa2 en zwart Hieronder volgen de oplossingen der ook dairmee. gaf het op. opgaven, opgenomen in onze rubriek van 2. Darga—Jonsson. Het ging als volgt 4. Euwe—Primavera. Wit besliste de 29 november jl., afkomstig van de Olym- verder: 1. Tc8! Tg4 2. Lc4t Kc5 3. Te8t party als volgt: 1. Lxh5! gxh5 2 Dxh5 piade te München 1958. Kf6 4. Ld5! en zwart gaf het op. P8f6 3. exf6 Pxf6 4. Dc2 e5 5. dxe5 Te8 1. BlsgulerL. Schmld. Met 1. 3. Dfttmann—Barcza. Er volgde: 1. 6. Dxc4 Pd5 7. Pd3 Lxe5 8. Pxe5 Dxe5 TxeJ! had «wart elegant kunnen winnen: Txf6! gxf6 2. Ph5 Lxa2 3. Pxf6t Kg7 4. 9. Lf4 en zwart gaf het op. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. gem. in Groningen, 6. de schaduw van een boom; 11. eer, 12 losgeraakte draad van een weefsel, 13. wereldtaal. 14. voorzetsel, 15 scharnier van een hengsel, 16. lus, 17. emeritus (afk.). 19. voorstel in een vergadering. 22. droogoven tot het roosten van graankorrels 25. ont kenning (spreektaal), 26. echtgenoot. 28. inhoudsmaat. 30. bergketen i 31. op geen plaats. 32. af{ 1 veel, 38. voorvoegsel. 40. zonnescherm. 37. comparatief laagheid. 41. de naam van 45. munt in Boelgarije, 46. 50. splitsen in stukken. 51. afgelegen. 52. oude Nederl munt. 53. verhaal! 9. gem. in Gelderl.. 10. niet net of ordelijk. 18. Europeaan. 20. fel plagend 21. voertuig, 23 slot. 24. zangstem, 26. gebaar. 27. honigbij. 29 gerucht! on32. trouwens. 33 aardsoort, 35. lied. 36. op een andere plaats 30. gewicht. 3 38. kant van negen tonen. 44. platvis, 47. gens andere (afk.). OPLOSSING Horizontaal: 1. stuur. 6 negen, 10. maart. 15. terras. 17. sen., 18. wekker. 19. even. 20. t.t.. 22. ra, 23. sage. 24 een. 25. margarine. 23 Lee. 29 nn, 31. parkiet. 33. N.S.. 34. ster. 37. Po. 38 et. 39. voet. 42. snel. 44 Tom. 46. vore. 48. la. 50. klap. 52. eelt. 53 re. 54. Aruba. 55. ander. 56. degen. 57. N.M.. 58. eten. 60. taan. 62 ne. 63. heil. 64. Kro. 66. mast. 68. oele. 69. pa. 70. Dr. 72. niet. 74. Mn. 75. kasteel. 78. os. 80. Eem. 82. Rotter dam. 83. set. 84. Neer. 86 os. 87. e.a.. 88. ante. 89. ineens. 91. hek, 93. nadeel. 95. Essen. 96. kanon, 97. Weert. Verticaal: 1. Steen. 2. tevens, 3. uren. 4. urn. 5. Ra. 7. es 8. ge mak. 9. en. 10. me. 11. aks. 12. akal, 13. regent. 14. Trees. 16. stap, 18. jongensnaam. 51. vol- grot. want. 21. trap. 22. riet. 27. riem. 30. denkbeeld. 32. hor tensia. 35. t.s., 36. relatie 39. vol daan. 40. Ee. 41. glans, 43 la, 45. order. 46 V.E.. 47. genet. 49. arm Hl n. 59. el. 61. 51. Pan. 52. ert, 53. A.M.^ 63. hé. 64. kast. 65. Oder! 67. pats, 71. rede. 75. Koos. 76. te. 68. 73. toeter. 74 i teken. 77. laan. 79. stelt. 81. 83. snee. 85. ree. 88. adé 90. nn. 91. ha. 92. k.o.. 94 A.W. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In dc linkerbo venhoek vermelden: „Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: een van 5 en twee van 2.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 18