144.- Zaak Anneke Beekman weer opgerakeld Geen beperking van de koleninvoer Onderdrukking in Hongarije is nog niet verminderd li Oplossing van probleem werd niet aanvaard Trieste historie Regering wil Burgerlijk Pensioenfonds saneren Wohlgemuth ontmoet John voor rechter ALLE C0STUUMS EN WINTER JASSEN EN NU 00K SMOKINGS VOOR FORTY FOUR Plumpudding van de Pool vrijdac 12 nrrr.mrfr i°.-a Joodse familie geeft toelichting Wat U bakt met Neerlands blozende appelen is altijd lekkër! Smullen maar. En 't is ook nog reuze gezond! (Van een onzer redacteuren.) RUST om de zaak Anneke Beekman is vorige week verstoord. Het lid van de Tweede Kamer voor de katholieke volkspartij mr. E. G. M. Roolvink heeft namelijk gemeend de minister van justitie over haar geval vragen te moeten stellen. Die vragen nu waren voor haar familieleden aan leiding een persconferentie te beleggen, waarop mr. I. E. Hes, riadsman van de familie, en mr. Gerard Polak, vice-voorzitter van de Joodse voogdij vereniging Le-Ezrath Ha-Jeled, enkele mededelingen hebben gedaan. De opmerkelijkste hiervan was wel, dat indertijd met de aartsbisschop van Utrecht tot een oplossing is gekomen, die echter door de dames Van Moorst, die het meisje aan het wettig gezag hadden onttrokken, niet is uitgevoerd. Het meisje was verborgen en bleef verborgen Fusie Lindeteves met Jaeobson v. d. Berg Naar wtj vernemen sprekingen gaande N.V. en Jacnbson va te 's-Gravenhage ov« mensmeltinp Binnenk I Zijl inige tijd be- t 't een defi- De oplossing bestond uit vier punten 1. De voogdijvereniging verbindt zich Anneke Beekman te plaatsen in gezin van een der familieleden 0 liberaal Joods milieu); 2. Zij zal ten aanzien van haar persoon lijke godsdienstige overtuiging vol komen vrijgelaten worden; 3. De dames Van Moorst zullen in over leg met de familie een regelmatig en normaal contact met Anneke Beek man kunnen onderhouden; 4. Een verzoek om gratie voor de dames Van Moorst zal door de familielede worden ondersteund. Deze regeling is in correspondentie tui sen de familieleden met de aartsbisschop of de vicaris-generaal vastgelegd en d( voogdijvereniging heeft haar fiat hieraar onvoorwaardelijk gegeven. Van rooms-katholieke zijde is de dame: Van Moorst gewezen op het regelings- voorstel, maar in juli 1957 bleek, dat zij het niet aanvaardbaar achtten. De vicaris-generaal heeft daarop aa familie doen weten, dat dit bericht de aartsbisschop en hem heeft teleurgesteld, waarbij tevens werd medegedeeld, dat hij persoonlijk de indruk had, {lat het bij de betrokkenen zeker niet meer om motieven van godsdienstige aard ging, maar dat zij zich bewust of onbewust lieten inspii door verbittering en verbetenheid. „De joden" Eind november 1957 meldde de inmid dels veroordeelde mevrouw Langendijk- van Moorst zich bij de Amsterdamse of ficier van justitie om haar straf wegens het opzettelijk aan het wettig gezag ont trekken van een minderjarige te gaan uitzitten. Zij bleef echter weigeren te vertellen waar Anneke verbleef. Desondanks bleek het mogelijk door (niet met name genoemde) rooms-katho- liek contact met het meisje te leggen. Er kwam als reactie daarop een briefji waarin (naar men aanneemt) Anneke zelf mededeeelde bezwaar te hebben tegen terugkomen in Nederland „zolang de joden de voogdij over mij hebben". In dit briefje krijgen ook „de joden" schuld, dat ze lang „van huis" wordt ge- Mr. Hes constateerde, dat van een wilsvorming van dit Joodse meisje, ook al is ze thans achttien jaar, geen sprake kan zijn, omdat het kind sinds de bevrij ding steeds geheel onder de invloed is geweest van de rooms-katholieke dames Van Moorst, die men moeilijk nog „pleeg ouders" kan noemen en die zo zcide hij willens en wetens dit kind aan het wet tig gezag gedurende jaren zijn blijven onttrekken en het van de ene naa andere plaats hebben gesleurd om Schepen boven 50.000 ton Kanalisatie van Schelde zeker uitvoerbaar Het bevaarbaar maken van de Schelde voor grote schepen boven de 50. is op korte termijn zeer wel mogelijk. Het is niet noodzakelijk grote aanpas- slngswerken uit te gaan voeren, om dll plan te verwezenlijken. Dit is de mening van de heer Bonnet, de grote deskundige, die door de stad Ant werpen Is belast met het opstellen van plannen om de Schelde ook voor grotere schepen bevaarbaar te maken. Volgens Bonnet moet boven Antwerpen, b.v. ter hoogte van Zandvliet, buiten de vaargeul een pier worden gebouwd. De lengte van de pier bedraagt 500 meter. Deze pier zou het binnenkomen van de schepen ln de dokken aanzienlijk gemak kelijker maken. Een andere mogelijkheid is volgens de deskundige, dat er een zeesluis en een ekanaal boven Antwerpen gebouwd ordt. Via deze projecten kunnen dan de :ereuzen de dokken bereiken. Het ont- erp voor deze werken is al gereed. De problemen, die er zijn ten aanzien in schepen van 100.000 ton en meer, wor den door Bonnet behandeld in het tweede van zijn verslag. Ook deze grote schepen kunnen volgens hem de Schelde opvaren, mits een drietal ondiepten wordt weggenomen Deze drempels liggen bij de Wandelaar, het Zuidergai vliet. B at-Zand- e doen door- Dat hierdoor het kind geestelijk geheel moet zijn ontwricht en dat door dit all de dames Van Moorst een bijzonder gn> moreel kwaad aan dit kind hebben bedr ven, behoefd wel niet gezegd, meende de heer Hes In dit verband doen de thai door het K V.P -Kamerlid Roolvink ge stelde vragen wel bijzonder vreemd He: Tot het uiterste De familieleden zijn tot het uiterste ge gaan om een oplossing te zoeken die door alle betrokken partijen aanvaardbaar zijn, dacht mr. Hes. Zij houden zich o tuigd, ^at. ook in het bijzonder var zijde der r.k. kerkelijke autoriteiten stellen der vragen door mr. Roolvink wordt betreurd en menen in die overl ging zich ervaiy te moeten onthouden dit stadium een oordeel te geven over door die autoriteiten thans aan te nen houding. Mr Polak lichtte het standpunt van voogdijvereniging toe: Wij kennen het Enkele jaren geleden heeft de zaak Anneke Beekman een Joods meisje dat in de oorlog r.k. pleeg ouders heeft gekregen en daarna door deze aan de na de oorlog op gelegde voogdij is onttrokken veel publiciteit gehad. De hoofdschuldigen in deze ge schiedenis, twee door blinde ge loofsijver gedreven vrouwen, heb ben beiden een gerechtelijk vonnis gehad. Aan een van hen is de straf voltrokken, de andere verblijft ver moedelijk met het inmiddels acht tien jaar geworden meisje in Bel gië. De r.k. kerkelijke autoriteiten weigerden indertijd alle hulp bij de opsporing van het meisje en een priester (inmiddels handelsreiziger) verleende zelfs hand- en spandien sten bij de verdwijning van het meisje. De politie te Maastricht ontplooide te weinig ijver en moest door de minister van justitie wor den berispt. Hulp van Belgische zijde bij de opsporing werd toege zegd. maar bleek niet effectief te zijn. Men hoorde nooit meer iets van het meisje, maar vorige week kwam een r.k. Kamerlid met en kele vragen, waarin hij de boel op zijn kop zette. Inplaats van aan dringen op hernieuwde justitiële activiteit, vroeg hij of het meisje nu zelf geen aanspraak mag maken op haar recht van vrijheid van ge dachte. van overtuiging en van ge loof. En in een tweede vraag In formeerde hij er naar of de minis ter niet overweegt te bevorderen, dat maatregelen worden getroffen om Anneke Beekman te bevrijden van de vrees, die haar blijkbaar be heerst en die haar noopt zich in den vreemde schuil te houden. Het Kamerlid had beter in eigen kring pogingen kunnen doen om het meisje naar Nederland terug te krijgen, want als er iemand is die kan bevorderen, dat het meisje naar Nederland komt. dan kan dat uitsluitend een r.k. geestelijke zijn, die met het gezag van zijn ambt bij haar en haar begeleidster kan bevorderen, dat zij zich onderwer pen aan het geldend recht. Met de vragen van mr. Roolvink is een nieuwe fase in deze trieste historie ingetreden. De familie heeft daarom gemeend nog een en ander te moeten mededelen, dat mogelijk tot beter begrip van de achtergronden dienen kan. In ne venstaand artikel vindt men daar- meisje niet. noch de omstandigheden zij leeft. Dientengevolge is een be slissing zowel in de zin dat wij haar la de 2 nog verder bindei mistig voogdijbeleid als wij reeds deden, jonmogelijk. lichting Le-Ezrath Ha-Jeled staat op het standpunt, dat het Anneke Beek- mogelijk is geweest in geloofs- aangelegenheden een keuze te doen cn een beslissing te nemen. De waarden van het Joodse geloof namelijk heeft men haar angstvallig onthouden. Indien het meisje onder het wettelijke /er haar gestelde gezag zou terugkeren, willen wij haar in de uitoefening van haar godsdienstige plichten elke vrijheid geven. Wij hebben echter als Joodse or ganisatie cn als voogd alsdan ook de pFcht cn het recht haar ook met de Joodse waarden bekend te maken. Tot Polak. dè Hollandse 'jonge' RYNBENDE'S jonge White Label f 8.35 Jonge Schiedammer f 7.50 per literfles Wetson twerp ingediend (Van onze parlementsredactie) TAE MINISTERS Struycken (binnenl. /aken) en Hofstra (financiën) bebben thans bjj de Tweede Kamer het reeds geruime tjjd geleden aangekondigde wetsontwerp tot sanering van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds en het Spoorwegpensioenfonds Ingediend. Z(J stellen daarin voor de maatregelen tot dekking van he» tekort van het A B P. over de verstreken dienstjaren, welk te kort 3850 miljoen bedraagt, geheel voor rekening van de staat te doen komen. Dit kan geschieden door het openen van een inschrijving ten name van Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds een Grootboek der Nationale Schuld. Het wetsontwerp gaat uit van een rent» van 3 procent. De rente zal f 117 mijoen per jaar bedragen In overeenstemming met de door de staatcommissie-Van Poelje gedane gestie bevat het wetsontwerp een sys teem van financiering, dat het midden houdt tussen een sonsequent kapitaal' dekkiingestelsel en een consequent om' lagstelsel. De ministers wijzen erop. dat de sedert 1939 verschenen wetenschappe- Ijke balansen een sterk toenemend tuarieel tekort bij het A B P te zien heb ben gegeven. Op 1 Januari 1955 bedroeg dit tekort voor de burger-deelgerecht:g- den 4853 miljoen, waarvan ƒ743 mil- OTTO JOHN de voormalige West- duitse leider van de inlichtingen dienst, is gisteren voor het federale opperste hof in Karlsruhe geconfron teerd met dr. Wolfgang Wohlgemuth, de man die hij ervan beschuldigt hem vier en een half jaar geleden te heb ben ontvoerd voor de communisten De 49-jarige John verklaarde zenuw achtig, hoe hij op 20 juli 1954 uit West- Berlijn verdwenen is naar Oost-Berlijn. Zijn handen in zijn zakken stekend, ver telde hij het hof opnieuw dat Wohlge- r h«t „Gouden Hoof muth hem had bedwelmd en ontvoerd over de zonegrens. Dit is hetzelfde relaas dat hij heeft gegeven tijdens zijn eigen proces wegens verraad, van twee jaar geleden, nadat hij na een verblijf van zeventien n den in Oost-Duitsland naar West-Duits- land terugkeerde. Toen werd de dediging van John door het hof niet aanvaard en werd hij tot vier jaar oordeeld. In het begin van dit jaar kreeg hij gratie van president Heuss, na onge veer de helft van zijn straf te hebben uitgezeten. VRIJE WIL Toen Wohlgemuth werd verzocht, antwoorden op de verschillende verkla ringen van John, bleef de eerste voi stuk houden en zei dat John uit eigen vrije wil naar Oost-Berlijn was gegaan en besloten had daar te blijven. Wohlgemuth zei, dat hij het voor John in orde had gemaakt, om Russische Oostduitse communisten in Oost-Berlijn ie ontmoeten. Hij zei, dat John in die tijd verstoord was door een beweerde hen leving van militarisme en nazisme in West-Duitsland. Gedurende de geheime bijeenkomst met drie communisten in Oost-Berlijn, aldus Wohlgemuth, dronk John zwaar ei slotte verklaarde hij vrijwillig aa communistische kant van het IJzeren Gordijn te blijven. Op een ogenblik riep John met opge wonden stem uit: „Dr. Wohlgemuth ge lieve uiteen te zetten hoe het kwam dat ik de volgende dag bijkwam in handen van de Russen". Wohlgemuth antwoord de: „Hierop kan ik alleen antwoorden zo droevig~én ellendig deze ontmoeting ook is dat iemand niet zo veel moet ANTI-NAZI In zijn getuigenis verklaarde John, dat hij Wohlgemuth had ontmoet tijdensi de Tweede Wereldoorlog, door een doktei die zowel Wohlgemuth kende als John' broer Hans, die later werd geëxecuteerd in verband met de aanslag op Hitier op 20 juli 1944. John zei, dat hij en Wohlgemutlr alle bei tegen de nazi's waren „en dat ik hem toen zeker mijn vriend zou hebben genoemd, maar dat is niet langer i Hij verklaarde later: „Een man zich mijn vriend noemde, verkocht mij systematisch aan de Russen, ten einde voor zichzelf een plaats te verzekeren •en Oostberlijns ziekenhuis" Wohlgemuth antwoordde, dat het ge tuigenis van John een en al leugen was en dat hij, van medisch standpunt ge zien, het gedrag van de man alleen verklaren in verband met zijn liefde voor de alcohol in die tijd als grade amnesie". Joen betrekking had op het na de balans datum toetredende korps ambtenaren. msnsiters zijn het met de sbaatscom- e-Van Poelje eens. dat de premie- bijdragen van rijk. gemeenten, provin- ?n overheidsbedrijven zoda-nig dienen orden bepaald, dat deze bij gelijk blijvende omstandigheden voor de toe komst dekkend zijn Het wetsontwerp houdt ta. dat het percentage van de door irganen verschuldigde perwsloenpre- zonodig na elke wetenschappelijke balans van het A.B P bij algemene maat regel van bestuur zal worden herzien, ■vendien ls voorzien In de mogelijkheid n een tussentijdse wijziging van het premiepercentage Prem iepercentage 21 n'.epercentage de ge- Het thans ver berekend op 21 1959 af gelden De ministers zijn deel. dat aan de provincies ei meenten voor de ten laste van mene middelen komende ring, die de voorgestelde verhoging van ht premiepercentage zal veroorzaken, een compensatel behoort te worden gegeven- resp. via het provinciefonds en het ge meentefonds. De dekking van de pen sioenaanspraken van de militaire deetge- rechtiigden in het A.B P.. zal nog nader ln studie worden genomen. Ook bij het Spoorwegpensioenfonds ls een tekort over de verstreken dienst jaren ontstaan en wel van 156 miljoen ter dekking hiervan zal de 6taat even een grootboekinschrljvlng openen, die jaarlijks een rente van 5.6 miljoen zal afwerpen Het premiepercentage voor het Spoorwegpensioenfonds wordt vol gens het wetsontwerp zodanig vastge steld. dat het dekkend l« voor de pen sioenaanspraken van nieuw toetredende spoorwegambtenaren Dit percentage komt thans uit op 18%, Kredietservice in meubelbranche hebben 32 va: grootste magazijnen op het gebied de woninginrichting, verspreid over gehele land, en bloc een overeenkomst gesloten met een bekende Nederlandi bankinstelling, waardoor het hun m gelijk wordt kredietservice te gaan vc lenen. Zij zijn van oordeel dat de niet- kapi taal krach tl gen, voor wie contante betaling bezwaren opleveren en daarom wellicht, mogelijk gedreven door een bepaald minderwaardigheidsgevoel, zich noodgedwongen wenden tot een betalingsmagazijn dat dikwijls veel weinig keus biedt, in de gelegenheid moeten worden gesteld ook met de gro te woninginrichtingen tot een ove komst te komen. Deze regeling gaat za terdag reeds in. Herinnert u zich nog, dat we laatst schreven over de plumpudding van Sir Edward Parry? In 1823 ondernam deze Britse zee-officicr zijn derde Pool expeditie en bij zijn voorraad levens middelen was een blik waarin zich plumpudding zou bevinden. Dit blik werd nooit opengemaakt en de inhoud dus nooit genuttigd. Het schip van Parry verongelukte en latere poolvor- sers vonden het blik Het werd terug gegeven aan de familie Parry, die het van geslacht op geslacht trouw bewaarde. Het werd een stuk, waarop iedere Parry trots was. Op de kop af 135 jaar heeft het ergens bij een Parry in de huiskamer getroond. Maar nu is het dan geopend, op 11 december, de dag, waarop Sir Edward in 1823 Engeland verliet en koers zette naar de Noord pool. De vraag die iederen bezig hield, luidde: „Zou de pudding nog in een dusdanige staat verkeren, dat zij is te eten?" Voor alle zekerheid had de familie een voedseldeskundige ver zocht de kwaliteit van het voedsel te keuren. Hij bleek totaal overbodig. Toen het deksel was verwijderd, deden de Parry's een vreselijke ontdekking. In het blik bevond zich helemaal geen plumpudding. Wat te voorschijn kwam, waren resten van vlees, dat totaal was bedorven. Na 135 jaar kwam aan het licht, dat Sii Edward voor de mal was gehouden. Dat zijn leverancier dit risico durfde lopen kan alleen maar verklaard wofden uit de veronderstel ling dat hij weinig resultaat verwacht te van de expeditie en er van over tuigd was Sir Edward nooit meer te rug te zien. Financiële verhouding rijk en gemeente verlengd (Van onze parlementsredactie) Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot verlenging van de werkingsduur voor 1959 van de geldende regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. Niette min, zo schrijven de ministers van finan ciën en binnenlandse zaken in de memo rie van toelichting mee, is het de bedoe ling de te verwachten nieuwe regeling van de financiële verhouding met ingang van 1959. De uitkeringen, die voor 1959 op grond van de thans bestaande (en te verlengen) regeling zijn verstrekt, zullen dan worden beschouwd als voorschotten op de uitkeringen ingevolge de nieuwe regeling. Bonusgerucht Deli tegengesproken Naar aanleiding van geruchten ter beur ze. als zou de Delimij binnenkort 2S pro cent bonus uitkeren, deelt de directie mede, dat haar hiervan in het geheel niets bekend ls. VICE-VOORZITTER HOGE AUTORITEIT;. Anders komt de staalexport in gevaar landen van de E.G.K.S. kan nooit gedekt worden door de pro- Meer dan zestig doodvonnissen... DE TERREUR van de Russische agenten in Hongarije duurt nog onverminderd voort, heeft de Ame rikaanse afgevaardigde in de Ver enigde Naties. Cabot Lodge, gisteren in de Algemene Vergadering meege deeld. Uit het rapport, dat de Austra lische afgevaardigde Walker namens de V.N.-commissie voor Hongarije in diende, bleek dat tot juni 1958 in Hongarije ten minste 00 doodvonnis sen zijn geveld en vele zware gevan genisstraffen uitgesproken. De Hongaarse onderminister van buiten landse zaken. Janos Peter, die de ver gadering bijwoonde, had hier wel een verklaring voor, „Het is tragisch", zo zei hij, „dat de gemeenschap niet zon der c oodstraf kan worden beschermd". Hij beschuldigde de doodgeschoten Nagy ervan, dat hij voor 1956 op ver schillende manleren al had geprobeerd de legale orde te veretoren. Het antwoord van Lodge was: „Het Hon gaarse volk moet van de gesel van de terreur bevrijd worden Dit is een van de meest dringende problemen". De Australiër Walker verklaarde: „De Verenigde Naties moeten duidelijk ma ken, dat zij he» Hongaarse volk niet vergeten en het niet ln de steek zullen laten. De Hongaren moeten het recht krijgen een eigen regering te kiezen zonder overheersing ven buitenaf. Ten slotte werd namens 37 landen een resolutie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op Rusland in de Hon gaarse regering om een einde te maken aan le onderdrukking in Hongarije Deze resolutie zal vermoedelijk door een overweldigende meerderheid woe den goedgekeurd. Zoals gemeld ls reeds een rcaoiutle inge diend, waarin Rusland en Hongarije veroordeeld worden, omdat zit zich niets van vorige resoluties "an Ver- rJgdo Ma >s hebben - "Mrokkc-v duktie in de gemeenschap. Daarom is de invoer van Amerikaanse kolen nodig. Beperking van deze invoer op bepaalde momenten is een riskante zaak, omdat bijvoorbeeld de export van staal uit de landen van de ge meenschap van eminente beteke nis is. WU kunnen daarom voor de kolen geen beschermende invoerpolitlek voeren, die onze uitvoer van staal In gevaar brengt. Dit betoog hield gisteren de heer D. P. Spierenburg, vlce-voorzltter van de Hoge Autoriteit voor het Nederlandse Genoot schap voor Internationale Zaken te Am sterdam. Het la niet mogelijk, eldue de heer Spie renburg, tegen de Amerikanen te zeggen: stuur ons s.v.p. uw kolen als we ze nodig hebben, maar wil ze houden als we er last van krijgen. Bovendien, concurrentie ls altijd nodig, ook ln het belang van de kolenmijnen zelf. Zonder concurrentie bestaat er im mers geen drang tot modernisering. Wij hebben goedkope energie nodig en kunnen ona niet de luxe permitteren da energie duur te houden, omdaj da steen kool duur ia. Daarom moeten wc de Amerikaanse kolen met de Europese kolen laten con- Helzclfde geldt voor de olie. Er moet een evenwicht gevonden worden tussen de kolen en de olie. Elk moet <fjn eigen plaats vfnden fn het kader van da steeds toenemende Europese energiebehoefte. De heer Bplerenburg pleitte voor een politiek me', weinig bescherming en van multilateraal verkeer. Voor Nederland, zo ging dc hear Spie renburg verder, 's het als kleine natte va» groot belang de eenheid van Europa t» bevorderen. Nederland moet de brug worden tussen hot Europese continent en da landen daarbuiten. De markt van am ze* landen moet worden verweeenitjkaa Deze marict moet dynamisch cn met statisch zijn. De Europese markt moet zich verder ontwikkelen, niet tegyi. maar samen met andere landen. Voor een wM ledige samenwerking van da zes landen ls nodtp. dat zij bereid zijn hun soevereiniteit over te dragen. En daartoe ls nod'g; da politieke wil, aldus de u®e- Splereob'ir**

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5