CHRISTELIJK LM ISABELLA Wij geloven tocli niet in geloofsartikelen Geef per week een uur godsdien stonderwij s Een woord voor vandaag Kanttekening C.J.B.T.B. in Z.-Holland bestaat kwart eeuw East Lynne Dr. H. Jonker vraagt: Het geloof dal je en waarmee je gelooft In Hervormd Nederland" het blad van de Nederlandse Her vormde Kerk vervolgt dr. H. Jonker zijn serie artikelen over de belijdenis. De toekomstige hoogleraar begint met een aan tal vragen: HET GELOOF kun je toch niet in artikelen vastleggen? Geloven in God is toch niet het opzeggen van belijden,sart.kelen, het uit spreken van dogmatuche termen? Geloof ls toch een existentiële" zaak. een verhouding tot God en de naaste, een leven uit het Woord midden m de wereld? Het gaat toch niet om papieren leer stellingen. maar om een levend geloof uit de volheid van Chris tus? De Waarheid is toch veel meer dan een theoretische uiteen zetting Tot op zekere hoogte kan ik mij al deze tegenwerpingen wel inden ken. Ik zelf ben ooit geneigd een het ware geloof is een Innerlijke verhouding tot God. De Hcidél- bergse Catechismus spreekt In Zondag 7 over het geloof als ver trouwen Dit alles wil ik graag toegeven. Maar toch meen ik dat wij nog niet alles gezegd hebben van het ..ware geloof. De ffei- delbergse Catechismus spreekt ook over het geloof als oyer „eer. stellig weten of kennis, waardoor ik alles voor waarachtig houd. wat God ons in Zijn Woord heeft geopenbaard". Dat wil zeggen dat het geloof ook een inhoud heeft nl. die van de openbaring in Gods Woord. De christelijke dogmatici heb ben dan ook vroeger reeds ..het geloof' In tweeërlei zin onder scheiden, nl. als het geloof dat Je En nu kan het ene niet zonder het andere. Nu moogt u de in houd van het geloof als een „pa pieren geloof niet verwerpen met een beroep op de existentiële spanning van het geloof. Evenmin als men een Intellectualistische aanvaarding van de inhoud VBn het geloof zonder meer als vol doende mag beschouwen. Beide tijden moeten tot gelding komen. De inhoud bepaalt de geloofsacte. de geloofsacte bepaalt de inhoud. Als u een van beide aspecten laat schieten dan gaat er iets scheef Geloof zonder inhoud is een vage religieuze verhouding lot Iets wat men als God aan duidt. Dit geloof is ..leeg", vult zichzelf vanuit het innerlijk zijn van de mens of laat zich vullen met ideeën uit andere religieuze stromingen, want elk geloof heeft een objectieve gestalte nodig en zoekt zo n gestalte. Geloof ..zon der inhoud" drijft ons naar de veelzijdigheid van het religieus humanisme. Wij zijn dan wel re ligieus maar zeker niet „christge- lovig". het geloof gaan samen. Door de innerlijke geloofser varing zijn daarom de geloofsar tikelen geen dorre intellectualisti sche redeneringen, maar uitspra ken van de geloofsontmoeting me» God in Zijn Woord. Voor theore tische beschouwingen geeft men zijn leven niet. Maar wanneer de geloofswaarheid één geworden is met het innerlijke leven, kan men niet meer leven in de loochening van die waarheid. De schrijver van de Nederlandse Geloofsbelij denis Guido de Bres werd op 31 mei 1587 wegens zijn reformato risch geloof aan de galg opgehan gen. Hij bezegelde in een blijmoe dig geloofsvertrouwen het refor matorisch geloof met de martel- Laten wij niet meer spreken over dorre geloofsartikelen en pa pieren leerstellingen. De 37 arti kelen werden met bloed geschre- 'A v A Prof. Beek tot onderwijzers: (Van een onzer verslaggevers) EEF in je eigen klas een uur per week godsdienstonderwijs. Doe J het heel eenvoudig. Vertel de bijbelse verhalen, gebaseerd op de gegevens van de letterlijke bijbeltekst. Probeer de schooljeugd niet te bepreken en laat gerust de poging een bijbels verhaal zo stichtelijk mogelijk op te dissen, achterwege." Deze raad gaf prof. dr. M. A. Beek uit Amsterdam gisteren aan enkele honderden, meest jonge, onderwijzeressen en onderwijzers van openbare lagere scholen, op een bijeenkomst in de aula van het gemeentemuseum in Den Haag. Koud geloof innerlijke levende geloofsacte Is het andere uiterste Dan heb ben wij te maken met een Intel lectualistische aanvaarding van de zuivere leer. zonder dat die leer wortelt In ons concrete leven. Men kan dan verstandelijk rede neren over de Waarheid, over' schrift en belijdenis zonder dat deze Waarheid Gods concrete i is. Wij venspraktijk mar kan dan christen-zijn van deze mens. Hij kan wel goed theologiseren en u zeggen wat er aan de preek man keert. maar zijn leven is geen le vend getuigenis van Christus. Van de religieuze humanist kan nog een zekere warmte afstralen en u kunt voor zijn mens-zijn eer bied hebben. HIJ spreekt niet meer dan wat hij zelf innerlijk beleeft. Van de verstandelijke ge lovige komt een kilte tot ons. zijn Innerlijk mens-zijn Is niet met het geloof verhonden, eigenlijk staat hij Innerlijk bulten datgene wat "VJ ATUURLIJK chargeer ik de i' beide menstypen, maar ik gaf de uiterste consequenties weer. Warmte noch kilte kunnen ons af brengen van wat Zondag 7 van onze catechlsmtls in een schone harmonie verbindt: Geloof Is zo wel can stellig weten en kennis alsook een vertrouwen. De objec tiviteit en de existentialiteit van Weten en vertrouwt De kerstnaehtdlenatcommisale van 's-Her- togenbosch zal geen kerstnachtdienst houden. Het comité, dat samengesteld U uit Hervormden en Gereformeerden, achten het uit eerbied voor elkanders overtuiging nog niet mogelUk om een gezamenlijke dienst te belegden. Advertentie K ruis woord puzzel Conferentie van het IKOS De bijeenkomst was belegd door de Federatie Interkerkelijk Overleg in Sohoolzaken (IKOS). Prof. Beek is lan delijk voorzitter van het IKOS en hield een lezing, getiteld „Het bijbelonderwijs op de openbare school". De hoogleraar schetste de geschiede nis van de openbare school, die men' vaak neutrale school noemt, maar die een gemengde school is, waarop kinde ren van welke godsdienstige gezindte oók. toegang hebben. Hij concludeerde voorts, dat na de laatste oorlog deze scholen een steeds gemengder karakter kregen, onder invloed van het algeme ne streven de vele bestaande scheids muren te doorbreken. Geruime tijd stond prof. Beek stil bij artikel 42 van de Lager-onderwijswct, dat bepaalt dat de onderwijzer zich dient te onthouden van die vormen in het onderwijs, waardoor tekort wordt gedaan aan de godsdienstige overtui ging van anderen. „Dit betekent niet", aldus prof. Beek. „dat de onderwijzer zijn mond moet houden over dingen, waarop het nu juist in het leven aankomt, zoals men vaak van confessionele zijde beweert. Bo vendien bepaalt artikel 26 (wet var 1920) dat net is toegestaan op de ge mengde scholen facultatief een uur per week, binnen het lesrooster, les in gods dienst te geven." RESULTATEN Waar nu op openbare scholen gods dienstonderwijs gegeven wordt, volgt 90 procent van de leerlingen deze les sen, zo ls gebleken. Maar lang niet op alle scholen komt In iedere klas weke lijks een godsdienstonderwijzer, Van alle leerlingen die op een open bare school gaan. krijgt globaal 30 pro cent min of meer regelmatig godsdienst onderwijs. zo deelde prof. Beek mee. Hoeveel godsdienstonderwijzers no dig zouden zijn, wanneer de mogelijk heid die art. 06 van de l.o.-wet biedt, ten volle zou worden uitgebuit, illus treerde de hoogleraar met een voor beeld uit Amsterdam. Wanneer op alle o. I. scholen een uur per week per klas les gegeven zou worden in godsdienst onderwijs, dan zouden 80 onderwijzers nodig zijn, die elk een rooster van 20 uren vóór hun rekening zouden moe- Voor hc'. godsdienstonderwijs bestaat veel belangstelling, zo vertelde prof. Beek verder. Vooral ook onder ouders, van de kerk vervreemd zijn. Uit Amsterdam wist hij hiervoor weer il lustraties: In een stadswijk, waar de bevolking kerkelijk meelevend was. volgde 80 procent van de kinderen de (odsdienstlessen, in een totaal buiten- erkcliik stadsdeel was dit 100 procent. Fel hekelde prof. Beek de te ver doorgevoerde geestelijke vrijheid en ver draagzaamheid. Hierdoor is het in ons land mogelijk dat op godsdienstig bied de den verkocht uit Muiderberg hun lijke figuren als Lou igen „kultus" kun- uitbreiden. Het is een ongezond geestelijk klimaat, waarin de jeugd op groeit. Aan allerlei geestelijke infectie staan de opgroeiende kinderen bloot en juist de bijbelkennis kan hen voor deze infecties behoeden. Kennis van de Bijbel is voor de jeugd verder nodig als onderdeel van de al- {emene ontwikkeling. Immers vele unstuitlngen zijn onbegrijpelijk zonder kennis van de bijbelverhalen, zo stelde prof. Beek. De diepe belangstelling voor de mens, die uit de Bijbel spreekt, is een argument van hoger orde. die voor het geven van godsdienstonderwijs op de openbare scholen pleit, zo maak te de hoogleraar duidelijk. De bijeenkomst werd bijgewoond door de gemeentelijk inspecteur voor het on derwijs in Den Haag, de heer J. Net ten en enkele Haagse predikanten. De wethouder van onderwijs had belang stellende leerkrachten voor het bijwo nen van de lezing vrijaf gegeven. Het IKOS geeft cursussen in bijbel-kennis aan onderwijzend personeel en maakte met deze bijeenkomst hiervoor propa- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Renkum (toez J. C. van Hunnik te Kortenhoef; te Zeist (vac. dr. M H BolkesteitT). D. Groeneboer te Aalten. Bedankt voor Nieuwlekkerland (Wijk- gem. Dorp), J. C. Schuurman te Bles- kensgraaf; voor Boven Hardinxveld. P de Jong te Kootwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Witmarsum, W. H, van Halsenia, kand. te Zwolle. Aangenomen naai Moordrecht. J. H. Nawijn, kand. tc Katwijk aan Zee. die bedankte voor Anna Jacobapolder. Hol- werd (Fr.). Nieuwerbrug aan de R,jn en Ten Post Oecumenisch contact in Zuid-Oost Azië Mr. S. C. graaf van Randwijck, alge meen secretaris van de Raad voor de Zending der Nederlandse Hervormde kerk, heeft van de Internationale Zi dings-raad een uitnodiging ontvangen i Juist vandaag is het toepasselijk het te overdenken: wat helt kent toch het christen-zijn in de politiek? Hoe toch kan men met de Bijbel open voor zich, het politieke steekspel" voereni Of moet men ook hier constaterendat leer en leven wel vt uit elkaar liggen? Dat er wel christelijke politieke partije zijn, maar dat ze in de praktijk en in feite niet verschillen vt andere politieke partijen? Wat is christelijke politiek? Voor sommigen lijkt het et vraag met onoplosbare moeilijkheden maar waarom toch Wat is titu opdracht in dit leven? God lief te hebben bove alles en uw naaste als uzelve ge kent dat antwoord. En r, is dit de doelstelling van christelijke politiek: de inrichtk van staat en maatschappij in die richting te stuwen, dat d mens ruimte heeft om dat Goddelijk gebod te volbrengen. Bi al het doen en laten in het staatkundig gebeuren zal di christen-politicus zich moeten afvragen: „Gaan we dus doend de goede richting uit?" Het is goedkoop de neus op te halen voor „dat politieke spel letje, waar we niet aan mee doen"! Maar het is een verzake van een deel van de opdracht, die God de christen gegevt heeft.' EINDE VAN DE BREDE BASIS gadering Conferenci ge Malakka. Deze vergadering is het gevolg van de vorig jaar gehouden conferentie te Pra- pat op Sumatra, waar door een hon derdtal afgevaardigden van kerken in Zuid- en Oost-Azië, Australië en Nieuw Zeeland werd besloten om aan de vel schillende kerken in dit gebied een plan voor te leggen om te komen tot een re gionale oecumenische organisatie. Jaarvergadering Prot. Chr. kweekscholen De algemene vergadering van de Ver eniging van onderwijzend personeel aan de Protestants-Christelijke kweekspho- len zal op 29 december in „Esplanade" te Utrecht worden gehouden. In de middagvergadering zal de heer C. van der Zwet, oud-bestuurslid van de vereniging en wetenschappelijk me dewerker aan het Christelijk Paedago- gisch Studiecentrum te 's-Gravenhage. een inleiding houden over de vraag hoe de leraren aan kweekscholen positie moeten kiezen ten opzichte van de vak wetenschap en de didactiek. Adv- SIEMENS DIVERSE TYPEN VAN F 100,— TOT F 350,— Horizontaal: 1. adellijke titel. 5. populier. 10. de gezamenlijke edelen. 12 einde. 13. muzieknoot. 14 bekend Nederl. schilder, 17. water in Friesland. 18. vreemde munt, 20. lis. 21. lijkvaas. 22 onbekende (afki. 24. muzieknoot. 25. putemmertje, 26. steenklomp, 28. boom. 30. scheikundig element tafk.32. ci- lihdervormig voorwerp, 34. voorzetsel. 36. houten bakje. 38. rivier in Siberië, 39. snelrtt van een paard. 41 wrd 42. gem. in Gelderl 44 buis. 3. muzieknoot, 4. boom. 6. vrucht je 7 voegwoord. 8 rivier in Duitsland, zijtak Fuldn. 9 gem. in Groningen. 11. veel te doen hebbende. 15. telwoord. 16. vervoeging van een hulpwerkwoord. 19. afzonderlijk. 21 te kennen geven. 23. landtong. 24 bedcktbloeiende plant. 27. akker. 29 algemeen ruilmiddel. 31. lans. 33. kelner. 34 familielid. 35. meis jesnaam. 37. vriendin (Fr.). 39. 1ste Opleving vorige puzzle 1. hand. 2 9 ader. 10. nerf. Prof. Zijlstra spreekt op conferentie oecumenische jeugd raad Op 7 en 8 februari 1959 zal te Amers foort de jaarlijkse februari-conferentie van de Oecumenische Jeugdraad in Ne derland gehouden worden. Prof. dr. J. Zijlstra, zal op deze conferentie spreken over de verantwoordelijkheid van de kerken in de Nederlandse sa menleving. Advertentie) Still «trim hier - du durt leen Irusehen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatisehe pijnen krijgt ons klimaat de schuld. Maar veel eer is de oorzaak: onzuiver bloed. Begin een bloedzuiverende kuur met Kruschen en ge zult al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan ondervinden. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op gang brengt, krijgen de pijnverwekkende onzuiver heden geen kans meer zich vast te zetten, niaar worden ze afgevoerd langs natuur lijke weg Feestelijke jaarvergadering te Delft Leden van de afdeling Zuid-Hol-1 afstand waar te nemen, land van de Cnr. Jonge Boeren enl Onder degenen, die hierna felicitaties Tuinders Bond hebben woensdag In een gecombineerde vergadering met de Chr. Bond van Plattelandsmeisjes In zaal Stadsdoelen te Delft op fees telijke wijze het zilveren jubileum gevierd. De ochtendbijeenkomst droeg een officieel karakter. Een lange rij van sprekers bood het bestuur gelukwensen aan mét het jubileum en de heer F. H. v. d. Wetering, lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U., hield een interessante lezing over .Oordeelvorming in een ver warde wereld". Verder werd af scheid genomen van het adviserend bestuurslid, de heer A. Verburg uit Vlaardingen, die wegens verhuizing de afdeling gaat verlaten, 's Mid dags werd het woord gevoerd door ds. Okke Jager van Almelo. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter, de heer C. M. Vogelaar uit Melissant. de oprichting van de Zuid hollandse afdeling en legde hij de na druk op de verantwoordelijke taak van de leden, omdat zij straks het werk van de ouderen moeten overnemen. De heer v. d. Wetering stelde in zijn toespraak, dat het de taak en de roe ping van de mens is te komen tot oor deelvorming en levenswijsheid. Ook wan neer men zich aansluit bij een organi satie spreekt men een bepaald oordeel uit. Het Kamerlid waarschuwde voor eenzijdige oordelen of vooroordelen, die kunnen voortkomen uit het zich een zaam votlcn in deze verwarde wereld. Als voorwaarde voor een verantwoord oordeel noemde de heer v. d. Wetering de objectiviteit die de Christen moet bezitten om de vraagstukken op een lege nboden, Devonden zich de heer G. de Kruyf, oud-voorzitter, mej. A. Molle- man. namens het bestuur van de C.B.P.B. en mr. W. Aantjes. secre taris van het hoofdbestuur. Omdat het Tweede Kamerlid A, W. Biewinga uit Garsthuizen verhinderd was 's middags naar Delft te komen, i ds. Okke Jager uitgenodigd te spre- lichtte de voor- en 84 „Pret maken en zo kwam hij er even lelijk tus sen te zitten Nieta bijzonders overigen». Zoleta ge beurt met Jonge officieren wel meer." Ik vroeg ook nog of hij som» te paard wegreed .Te paard'" zei hij. „Niemand die gekker wa» op paardrijden dan hij. Nu mijnheer Archibald, wat denkt u' Het moet zowat In dezelfde tijd geweest zijn als toen met die moord." ..Wat ik er van denk? zei Carlyle ..Dat het niemand ander» geweest kan zijn. Ik ben er van overtuigd Toen leunde hij achterover en begon zonder te kijken naar de papieren die voor hem lagen, diep ne te denken. Het ging niet goed met de ..zaken" van kapitein Levlson. Sir Peter kwam tot de ontdekking dat be paalde geldsommen die bestemd waren om de schuldeiser* te voldoen gediend hadden voor nieuwe avonturen Sir Peter kon dat bedrog niet doör de vinger» zien Kapitein Levison waa driemaal bij hem geweest, in het gesloten rijtuig ven Carlyle. zodat hij niet gezien kon worden Maar ten slotte scheen er niets ander» op te zitten dan dat hij maar weer Het Kanaal overstak. Sir Peter gaf hem drie che ques ter waarde van honderd pond en zei. dat zijn toelage gelijk zou blijven. „Hoe ls het vandaag gegaan", vroeg Carlyle, toen Levison van zijn laatste bezoek aan Sir Pe ter terug kwam. ..Slecht", antwoorde kapitein Levison. „Ik kon niet veel wijzer met hem worden Die menaen van de oude tijd nemen overal de tijd voor." Het was een leugen. Het wa* namelijk niet in overeenstemming met zijn plannen om Ea*t Lynne te verlaten, en als hij dc waarheid had verteld, dan had hij weg moeten gaan. dan was er geen enkele reden meer waarom hij zou blijven Met Iaabella'a Jaloezie werd het ook ateeds erger. van daar ANN LUDLOW Hoe kon het anders met de regelmatige bezoeken van Barbara aan Carlyle en de insinuaties van ka pitein Levison? Ze zag ze telkens weer samen en die hadden er alle twee geen erg in. zo nam de zaak die hun ter harte ging hen in beslag. Toen dc familie Hare op zekere morgen aan het ontbijt zat, kwam de brievenbesteller de laan in. Barbara haastte zkh naar het venster en nam de post aan. ..Maar één. Juffrouw", zei hij. ..voor u zelf." ..Van wie is-tie'" vroeg mijnheer Hare. toen ze weer ging zitten Hij wilde altijd graag weten wat er in de brieven stond, ook als ze niet- aan hem gericht waren. „Hij is van Anna papa", antwoordde Barbara en legde hem naast haar bord. maak je hem niet open, dan kun je «f.hr((ft thee inschen- LJET is gegaan zoals het lag in de lijn der verwachtingen: het kabinet ls gevallen omdat het is uiteengeval len. Daarmee is, naar het zich laat aanzien, een einde gekomen aan de brede basis zoals wij deze een lange reeks van jaren hebben gekend. Wij behoren tot degenen die van oordeel zijn flat de brede basis voor ons land van betekenis en van waar de is geweest. Men behoeft daarbij slechts te denken aan de arbeidsvre- de zoals deze bij ons in heel deze periode heeft bestaan en die werke lijk uniek was in de wereld. Wij behoren niet tot degenen die van oordeel waren dat onder deze brede basis de socialisten een over matige invloed uitoefenden. Integen deel, de nu ingetreden crisis is er om te bewijzen dat het anders was. De socialistische ministers zijn heen gegaan omdat, vootal naar het oor deel van hun partijgangers, hun in vloed te gering was en zij hun spe cifiek socialistische wensen niet kon den doorzetten. De brede basis had voor ons land haar betekenis en haar waarde. Trou wens, wie ook in protestants- christelijke kring de voorkeur wil len geven aan een kabinet op smalle of smallere basis, moesten erkennen dat in al deze jaren die mogelijkheid er niet in heeft gezeten. Zal zij er thans wel ln zitten? Men moet het wel aannemen. Want de socialisten zijn uit het kabinet getreden. Over de motieven die hen daarbij hebben geleid of juister gezegd: hen daartoe hebben gedrongen, indien al niet gedwongen hebben wij gisteren op deze zelf de plaats al iets gezegd. Onbehagen in socialistische kring was geworden tot een onmiskenbare druk van de socialistische fractie op de socialis tische ministers. De zeven eisen van de heer Burger waren van een on ontkoombare duidelijkheid. Niet lang hebben de socialistische ministers aan deze druk weerstand geboden. Het afscheid gisteren in de Tweede Kamer is nog éen moeizame aangi. legenheid geworden. Het ging daarb; duidelijk om het stellen van de vei antwoordelijkheden voor de sltuatii die geschapen stond te worden. Tt vens klonk er nu en dan al zoiets li een verkiesingsredevoering op. „uidelijk was dat de woordvoerda uit de kringen der rechtse parttya het de socialistische ministers nii moeilijk hebben willen maken, h motie van de heer Romme had into gendeel alsnog alle kenmerken a eigenschappen van een reddingsstot na de verlenging van de tijdelijke kt lastingen met één jaar de bereidva klaring om vooral tijdig het gesprtl te voeren over de noodzaak van eet nieuwe verlenging. Men mocht aan de socialistische nl nisters inderdaad de vraag steilst moet het nu zo? Maar het bleek b derdaad zo te moeten. Te moeten u raelijk ingevolge de wens van de rialistische fractie. Wat deze fractie van haar zijde M als oplossing uit de moeilijkhede» voorstelde, was niet meer dan e»i schijnoplossing. Zij bleek, indien t* verlenging met twee jaar beslotei zou worden, de mogelijkheid te willti opperen van een eventuele verkor ting binnen die termijn door rnldd van een „algemene maatregel vu bestuur". Met andere woorden: dooi middel van een machtiging die aan dt regering zou worden verleend, recht is daarop geantwoord, dat zuil een ..machtigingswetgeving" in h» algemeen reeds een onwenselijke tl voor Nederland bovendien andw dan in Frankrijk een volkome onnodige wijze van wetgeven is. Neen, de socialistische ministe moesten heen on wens van de rialistische fractie, en onder des omstandigheden was het een dubbt kwalijke zaak dat de woordvoerde uit de socialistische fractie de anderi partijen die aanhangers in het kabl net hadden van woordbreuk had bo ticht. Hi.i kon met deze ergerlijke bt- schiildiging eigen bedoelingen ooi In het geheel niet verbloemen. WAT ZAL ER NU GEBEUREN een klein dichtgevouwen stukje papier uit, op haar schoot. Gelukkig, heel gelukkig zat mijnheer Hare Iulst op dat ogenblik met zijn neus in zijn koffie- op. zodat hij het niet zag. Maar haar moeder zag het. „Barbara, je liet iets vallen." Barbara had het wel gezien en pakte het heimelijk op. voorzichtig glurend of de anderen het niet za gen Toen boog ze zich over de brief. Mevrouw Hare herhaalde wat ze gezegd had. „Zeg. er viel iets np Je achoot. geloof lk." „Hoor je niet dat Je moeder je wat vraagt, meis je?" kwam mijnheer Hare. „wat heb Je laten val- Barbara stond op met een rood gezicht, van de warmte blijkbaar, en schudde haar rok. ,,Er is niets, vader. Kijk maar. Ik zou het niet weten." En ter wijl ze ging zitten, kon ze haar moeder nog even een stille wenk geven, zodat die er niet weer over j begon. Barbara las de brief uit en legde hem toen geopend op tafel, zodat de anderen ook van de in houd kennis zouden kunnen nemen. Mijnheer pakte hem het eerst. Dat deed hij altijd, j Toen smeet hij hem brommend weer op tafel. „Hm! Staat niet veel in. Dat is trouwens altijd al zo ge weest met Anna's brieven. Die schrijft nooit wereld- i schokkende gebeurtenissen. Net alsof het een mensj interesseert of de baby's een kort of een lang jak i aan hebben Ik wil nog wel een kop koffie. Barbara!"! Toen hij klaar was met zijn ontbijt, slenterde hij de tuin in. Mevrouw Hare richtte zich tot Barbara „Wat betekende dat met dat knipoogje van je. En| wat viel er op je schoot? Ik dacht, dat het uit Anna'? brief viel." „Ja, mama, het viel Inderdaad uit Anna's brief I U weet hoe vader ia, hij moet altijd alles weten. I daarom schrijft Anns mij de dingen die ze alleen! voor mij of voor u en mij bestemd heeft, op een apart stukje papier. Ik denk dat er zo'n briefje uit- tUL" (Wordt vervolgd) ders dankzij de techniek hebben gekre gen. als nadeel het gevaar, dat de ma chines de mensen dwingen hun eigen schappen over te nemen. „Er is veel vooruitstrevend werk gedaan voor chr. vakorganisaties, maar we zijn nog lang niet klaar", aldus ds. Jager. „Wc moe ten waken tegen een verdergaande overheidsbemoeiing. Als Christenen moeten we protesteren tegen algehele inschakeling van de mens in het pro- duktie-proces. Alles is tegenwoordig mid del geworden, er is geen doel meer." Geneesmiddel Een tweede nadeel van de mechani satie vond da. Jager de verminderde belangstelling voor geestelijke en gods dienstige zaken. Alles Is vanzelfsprekend geworden. „Het ls dc taak van de plat telandsbevolking, die dagelijks midden In de natuur leeft, de mensen van de ze tijd tc leren zich te verwonderen over de dingen rondom hen heen. Te gen geestelijke vermoeidheid van d< mens bestaat maar één geneesmiddel de verbazing voor wat leeft en groeit In de natuur. In plaats van te zeggen „Ik sta er naar te kijken", moeten we kunnen zeggen „Ik sta er van te klj- Aan het middagprogramma verleen de medewerking het ensemble „Vrij en Blij" o.l.v. Wessel Dekker. Gelukwensen werden nog aangeboden door burge meester D de Loor .ar, Delft en mej. M. Dijkshoorn, namens de afdeling Zuid- Holland van de C B.P.B. Ook de bur gemeester van Maasland de heer F. J. Groot Enzerink. woonde de middagver gadering bij. Het slotwoord werd gesproken door ds. C. A van Harten, Ned. Herv. predi kant te Delft. DE HAARDOLIE mei het hoogste rendement j^U door het heengaan van de socialistische ministers het ka binet is uiteengevallen, dringt de vraag zich op, wat er thans dient te geschieden. Want land en volk moeten geregeerd worden. Er-zijn zelfs enkele voorzie ningen die op korte termijn getrof fen dienen te worden. Zulks geldt niet in. de laatste plaats de belasting wetgeving die aanhangig was en.tot het verschil van opvatting omtrent de verlengingstermijn heeft gevoerd. Er zijn bepaalde mogelijkheden. Wel licht zal H.M. de Koningin het ka binet vragen, in afwachting van de nieuwe formatie, de lopende zaken te blijven behartigen. Daarbij zijn weer onderscheiden formulerin gen mogelijk, van nauwer of van wijder strekking. Niet aan te nemen is dat men van de socialistische minister van financiën zal verlangen de belastingwetgeving door te voeren op een wijze als door hem bestreden. Daarom zal mogelijk een ander bewindsman reeds spoedig worden belast met de waarneming (ad Interim) van dit departement. De andere socialistische ministers zouden voorshands kunnen aanblij ven. Echter, nu wel duidelijk ls dat de nlet-socialistische ministers niet aan heengaan denken, kan men den ken aan een reeds op korte termijn te verwezenlijken ..rompkabinet", be. staande dus uit de aanblijvende niet- socialistiscbe ministers, eventueel met aanvullingen uit de rechtse partijen of uit de kring van louter deskundigen. Zal men ook de liberalen aantrek ken? Het ls nog een open vraag. Het is bovendien een vraag, of zij bereid zullen blijken zich te laten aantrek ken. Onze indruk is, dat de heer Oud een oppositionele houding niet ondienstig lijkt. Een totaal vrijblijvende houding Jegens het rompkabinet zal hem de gelegenheid bieden vaderlijk te be amen wat hij toejuicht en even va derlijk te vermanen om wat hij af keurt. In deze houding kan hij iets zien voor de verkiezingen van 1960. De verkiezingen van 1960. Echter, ln het bijzonder van rooms-katholieke kant wordt reeds aangedrongen op ileuwe verkiezingen, zo spoedig mo gelijk te houden. Eerst daarna, i meent men, kan weer met zin beke- ken worden welke mogelijkheden ei voor samenwerking zijn. In rooms-katholieke kring ziet ran ook thans de mogelijkheden voor is menwerking naar het schijnt tame lijk beperkt. Er was een zekere ge hechtheid ontstaan aan de samenwer king met de socialisten, daartegen over was er jegens de liberalen nogil distantie gegroeid. Men zal daar, w ls onze indruk, aan de breuk met dt socialisten nog even moeten wennen Wij voor ons zouden toch wel eert onbevangen nagegaan willen ziet welke mogelijkheden er zijn. Dat mogelijkheden zijn, lijkt ons onmfe kenbaar. Er was een kabinet en tt was een kabinetsprogram. Dat de so cialistische ministers er nu om hel misschien wat te oneerbiedig te zej- gen de brui aan gegeven hebben, moot niet op rekening van het - immers ook door hen aanvaarde - program worden geschreven, maar op rekening van de door hun partij genoten op hen uitgeoefende druk. Het program zelf kan voor de andere bewindslieden, die straks eventueel In een rompkabinet hun minister schap voortzetten, van waarde en val kracht blijven. De socialisten zullen straks dit program wel gaan bestrij den. maar nog in 1956 vonden «ij hel blijkbaar voldoende bruikbaar. Dit rompkabinet met zulk een pro gram is een reële mogelijkheid. Ten slotte is het nog pas in 1956 geweelt dat ons volk zich bij verkiezingen heeft uitgesproken, en over nof slechts anderhalf jaar zullen de vol gende verkiezingen er reeds kunnen zijn. Ook verkiezingen behoren nu eenmaal een zeker normaal ritme t» vertonen. Eerst (Henen naar ons oor deel toch wel méér voor de hand lil- rende mogelijkheden te worden on derzocht. en zulks met de ernst welk» de situatie van he» ogenblik vereist "etgeen natuurlllk niet wegneemt daf men. zoals wij eisteren reedl '♦"Iden, in het bilzonrter on de nar- "(bureau* en b'nnen de partllen «elf verstandig zal doen eveneens met dt moeelHkheid van vervroerde verkie zingen wat meer dan normaal reke ning te houden. de Moi Tsjecho»lowak(je *Un tot een avond- maalsconient gekomen. Binnenkort zul len de eerste wederzijdse avondmaals vieringen gehouden worden. •aart vo< i staat t ion derde bjj tn de kosten lening toe voor nog een derde. Er zullen in de stad nog U kerken gebouwd moeten worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2