Internationale rechterlijke macht en wereldgezagsor^aan dringend noodzakelijk Recht van leven thans ieder ogenblik in gevaar Dr. Kampman voor Oud-Leiden over hoofdstad Palmyra w Expositie Leids Kunstcentrum zonder schokkende werken Christelijk-Nationale school Leiden gaf goede ouderavond Onkerkelijkheid, vraagstuk met vele facetten Katwijk aan Zee verwijderde gevaarlijk verkeersobstakel MamJÊSÜSSSsW A DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 Prof. I an Bemmelen voor 1R0 Leiden-Oegst geest TNDIEN DE MENSHEID niet zal kunnen besluiten de bescherming van -*■ haar rechten te leggen in handen van rechters en van een openbaar ministerie dat bereid en In staat Is de beslissingen dier rechters ten uitvoer te leggen, zal de bescherming van deze rechten, hoe fraai ook geformuleerd, nooit iets anders zijn dan een vrome wen», een ideaal, dat juist omdat het is uitgesproken de wereld in haar geheel nog ontevredener en onzekerder maakt dan zij reeds is. In deze geest heeft prof. mr. J. M. van Bemmelen zich gisteravond uitgelaten op een door de afdeling Leiden-Oegstgecst van de Vereniging voor internationale rechtsorde (VIRO) in het gebouw van de Nationale levensverzekering bank belegde bijeenkomst ter gelegenheid van het feit, dat tien jaar geleden de algemene vergadering van de Verenigde Naties in Parijs de universele verklaring van de rechten van de mens beslissingen ook werkelijk kunnen worden ten uitvoer gelegd Hierin schuilen opnieuw moeilijkheden. Want dit veronderstelt, dat het mo gelijk is internationale rechterlijke colleges op te bouwen, waarin de wereld vertrouwen heeft en dat er een loyale bereidheid zal zijn bij een wereldgezagsorgaan de beslissingen dier rechterlijke colleges ten uitvoer te leggen. De eerste moeilijkheid leek prof, Vsn Bemmelen de geringste. Indien de hoog ste rechterlijke colleges der verschillende landen voordrachten zouden doen voor di benoeming van internationale rechten ei dan bijvoorbeeld bij het lot werd beilist wie uit de voorgedragen personen een bepaald aantal jaren in deze interna tionale colleges zouden zitting hebben, dan zouden er vrij goede waarborgen zijn, dat deze hoge colleges met bekwame men sen worden bezet. vraag aan. of wij in internationaal ver band de rechten van de mens moeten be schermen op dezelfde wijze, zoals wij dit ook hebben getracht te doen op nationaal gebied, namelijk door het opbouwen van een force publique. Ook in internationaal verband dreigen daarbij dezelfde geva ren, die zich op nationaal terrein voor doen: dat óf de meerderheid óf een roe rige, te actieve, minderheid zich van het apparaat van het openbaar gezag zal meester maken en het zal miabruiken om de rechten van de andere groep te ver- nletlgep. Voor die angst ls ook alle aan leiding, nu selfs meer dan ooit een ge- sagsapparaat wordt uitgerust of althans kan worden uitgerust met middelen, die de gehele mensheid kunnen vernietigen. Onoplosbaar Het lukt alsof wij hier met een onop losbaar probleem te maken hebben. Is het werkelijk onoplosbaar? Prof. Van Bemmelen meende van niet, mita wij de oplossing maar willen zoeken in de rich ting, waarin men se ook in de achttiende eeuw en selfs al veel vroeger heeft ge zocht, namelijk In de richting van de scheiding der machten. Evenals men er wapens zal sterk aan banden moeten wor den gelegd. Meer dan voor politiedoelein den strikt noodzakelijk is. zal geen enkele notie aan wapens mogen hebben. Alleen het internationale gezagsorgaan zal over meer wapens mogen en moeten beschik ken. Iedere nationale wet zal de vervaar diging en het in voorraad hebben var pegs moeten verbieden en er zal eei zonderlijk internationaal gezagsorgaan moeten worden opgebouwd, dat daar con trole uitoefent. Dit alles klinkt misschien wat idealistisch en onverwezenlijkbaar. Toch moet de wereld zich goed be wust zijn van het alternatief. Het al-1 ternatief is immers, dat iedereen zich voortdurend blijft bewapenen, dat wij constant bloot staan aan algehele vernietiging van de mensheid, dat met andere woorden het meest pri maire recht van de mens, namelijk het recht op leven, elk ogenblik in gevaar is. Bovendien kost de zich steeds voortzettende bewapening zo verschrikkelijk veel energie en tijd, dat van de verwezenlijking van al die andere rechten van de mens, die zo fraai worden opgesomd in de De claration of human rights, voor grote groepen van mensen niets terecht komt. Moeilijker PROF. MR. J. M. VAN BEMMF.LF.N hoogleraar in het atrafreebt te Lelden toen van overtuigd was, dat geen enkele macht absoluut moest zijn binnen de natie, zo moeten wij ervan overtuigd ra ken, dat binnen het wereldbestel geen en kele macht de suprematie over alles en allen mag bezitten. De rechten van de mens zijn niet te beschermen als er niet in de eerste plaats naast een uitvoerende macht ook eon wetgevende en een rech terlijke macht worden opgebouwd. Willen wij ooit iets terecht bren gen van een Internationale rechts orde, dan rullen wij zeker een inter nationale rechterlijke macht moeten opbouwen, die In internationale ge- KATWIJK AAK ZEE Gymwedst rijden De dinsdagavondafdeling van de Kat- wijkte gymnastiekvereniging Hercules heeft in hot gymlokaal aan de Parklaan onderlinge wedstrijden gehouden. De jury bestond uit mejuffrouw Steffelaar en de heer De Lange. De uitslagen: la Aagje Guijt; 2. Loes Haasnoot; 3. Lies Haasnoot, lb: 1. Tony Bresier; 2. Anneke van Duijn; 3. Gezien- tje Krijgsman. 2a: 1. Lena Verdoes; L Annie den Hollander: 3. Willy Ouwe hand. 2b 1. Corne van Rijn; 2 Dicky Zwanenburg; 3. Nelly de Vreugd. Spreekbeurt Ds. A. J. Wijnmaalen uit Maartensdijk hoopt vanavond acht uur in de Kapel te «preken voor de afdeling van de Ge reformeerde Bond. Lonen en ptijsen Morgenavond acht uur spreekt de heer Roolvlnk voor de christelijke be sturenbond over: Lonen en prijzen. Filmmiddag Ruim vijfhonderd kinderen van CNV- leden hebben gistermiddag in de orenje- saai van het jeugdhuis genoten van en kele aardige films. Br moesten twee voorstellingen worden gegeven. Agenda Hedenavond half acht spreekt in het kerkgebouw van de Oeref. Gemeente dt. Van Haren utt Kampen. Hoos en l*ag water Vrijdag: hoog water 4.M en 18.10 uur (springvloed); laag weter 12.12 uur. Veel moeilijker ls de tweede kwestie. Hoe is te bereiken, dat de beslissingen van deze colleges werkelijk ten uitvoer worden gelegd? Daarvoor is een interna tionaal gezagsorgaan noodzakelijk, dat hiertoe bereid en in ataat ls. Wie moet voor de aanstelling en de betaling gezagsorgaan zorgen en hoe ls te verze keren, dat het niet wordt misbruikt? Ook hier sullen wij aansluiting moeten zagsorganen van de naties grote kleine worden benoemd door de re geringen. Welnu, z*j sullen te/amen w«ei voordrachten moeten doen voor de aan stelling van de leiders van het interna tionale gezagsorgaan. Er zal In de eerste plaats een openbaar ministerie moeten komen, dus een pro cureur-generaal met advocaten-generaal, bij het internationale hof en dit O.M. zal de zeggenschap moeten hebben over het gezagsorgaan ter uitvoering van de be slissingen van de internationale college: Moet er nu naast een dergelijke internationale rechterlijke macht een internationaal gezagsorgaan ter uitvoering van de beslissingen dier rechterlijke macht ook een interna tionaal wetgevend orgaan bestaan? En zo ja. is dat eigenlijk niet pri mair? Naar de mening van prof. Van Bemmelen maar zeer betrekkelijk. Er zullen ongetwijfeld, bepaalde in-- ternationale rechtsregels moeten z^n, die by internationale overeenkomst worden gegeven. Deze moeten echter zeer eenvoudig zijn. Zo iets als de Declaration of rights. Iedere nstie moet in de eerate plaats haar eigen aaken beheren en slechts wanneer een natie wetten maakt, waardoor de rechten van de mens binnen die natie of van de burgers van een andere natie ernatlg worden aangetast, moet de internationale rechter kannen Ingrijpen en zijn be slissing ten uitvoer laten leggen door het Internationale gesagsorgaan. Vola-filmavond In de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal verzorgde de Vereniging van oud leerlingen van de ambachtsschool te Leiden, de Vola, voor haar leden een technische filmavond. De N V. Wegen bouwmaterialen Herman Jansen te Winterswijk vertoonde twee films: „Op de goede weg" en „New Jersey Turn pike". Deze laatste film gaf de aanleg van de moeilijkste wegenwerken weer. Leiden hield dr. A. A. Kampman, directeur van het Nederlands Insti tuut voor het Nabije Oosten, gister avond in De Lakenhal een causerie met lichtbeelden over de geschiede nis en de monumenten van Palmyra, de hoofdstad van koningin Zenobia. Dr. Kampman behandelde eerst de geschiedenis van deze stad. Palmyra was een centraal gelegen oasestad aan het eind van vele karavaan wegen. Zij had zich tot een handels stad van betekenis ontwikkeld, waar uit vanzelfsprekend voortvloeide, dat de bevolking een zekere welstand genoot. De eerste geschiedenisbe schrijvingen van deze stad dateren van 1700 vóór Christus. Ook in Oude Testament komt de stad ter sprake. De Joodse kolonie betaalde toen tribuut aan koning Salomo. Door haar gunstige positie beleefde zij van 334 vóór Christus tot 300 na Christus een tijd van grote bloei. Na de regering van Alexander de Grote werd zij een bufferstaat. Van 105 na Christus maakte Palmyra deel uit van het Romeinse rijk onder de regering van keizer Trajanus. Gedurende de regering van Zenobia, die slechts zes jaar duurde, was de ont wikkeling van dit rijkje zo enorm dat het wereldgeschiedenis maakte. Toen Zenobia zich echter keizerin ging noe- En men kan bij deze tentoonstelling ook niet spreken van een te veel aan modern experimenteren. Het geheel heeft melijk behoudende tendens. Er zijn geen abstracte of non-figuratieve schilders bij. Men krijgt zo de indruk van een verzadig de groepering, waarin geen figu: ken bij de bestaande -instituten Dr ge- tegenu oordigd- zijn -die op een. of andere Wapens I echter zeker bij in ternationale wet moeten worden geregeld, dat is de vervaardiging van wapens. Deze vervaardiging en distributie van TTET LEIDS KUNSTCENTRUM heeft opnieuw zijn ledententoonstelling -*••1 ingericht in de Boerhaavezalen. Wethouder Van Schaik heeft de ex positie gisteravond officieel geopend. Een grote inzending is het niet ge worden. Er hangen en «taan slechts 42 werken: schilderijen, litho's, aqua rellen, tekeningen, mozaïeken en beelden. En er exposeren slechts 12 kunstenaars. Van overdaad kan men dus beslist niet spreken. De Haagse schilder A. C. Balke toont een merkwaardig dualisme. In zijn „Spoor weghuis Voorschoten" eh „Huis in Wassc naar" heeft hij alles doortrokken met fel le en beweeglijke tinten. Eigenlijk heeft hij de gehele compositie hier met kleu ren opgebouwd. Maar in zijn twee stille vens en zijn „Portret met karaf" (waar om deze imitatie van Campigli ii hoofdvorm?) zoekt hij het plotseling in veel bescheidener tinten, zonder het tem perament. En dan gaat men zich in ge moede afvragen wat nu eigenlijk echt Zijn „Spoorweghuia Voorschoten" ir dan wat brutaal zijn, het is m.i. ech dan zijn andere werken, die soms wat r dieus aandoen. Lode Sengers heeft zijn vier li tho's wel erg gestyleerd. Het is allemaal bijzonder knap* gedaan, maar men kr-mt niet aan een bepaalde reclame-in druk. Eerlijk gezegd zijn me dan die twee aquarellen van Remy Vogel veel lie ver. Zij heeft heel fijnzinnig haar indruk van het landschap rond Salzburg weerge geven, heel geraffineerd ook door het uit sparen van het wit. Het zijn bijzondere verbeeldingen geworden, die misschien wat droomachtig aandoen, maar voo gene. die dit landschap van een hoge berg at heeft bezien, toch heel veel waarde hebben. Met zijn beelden en zijn mozaïeken J. van Kralingen toch wel wat erg conventioneel gebleven. Er zit zo weinig uitdrukking in, zo weinig innerlijke span ning. Ook niet in het beeld van de staan de vrouw met vogel, dat binnenkort een plaats zal krijgen ln het Leidse stadhuis Het ls wel aardig wat J. van Krallngen maakt, maar het heeft toch werkelijk ti weinig plastische werking. wijze tot een avsnt-garde behoren. Dat is overigens- geen diskwalificatie, want ook de behoudende kunstenaars hebben recht op erkenning en als het werk zich daartoe leent waardering. Bovendien worden kunstwerken niet ge maakt om beoordeeld te worden, maar om een plaats in het hart te krijgen. En daarnaast is een kunstwerk echt niet'al leen modern als het symptomatisch voor deze tijd. Want dan zou een volko men chaotisch schilderij goed genoemd worden, omdat het overeenstemt onze tijd. Wie de kunst zo beziet begaat de fout van de kunstenaar, die slechts eer. diagnose stelt. En ziekten worden niet genezen door de diagno: Zo is de tentoonstelling van het Leids Kunstcentrum dan ook beslist geen teken aan de wand. Ze is geen seismograaf die alleen maar de bevingen van de aarde registreert. Ze geeft het kompas waarop verschillende kunstenaars v En als zodanig is deze tentoonstelling zt-ker interessant, ook al zal er dan nie mand artistiek door worden geschokt. TTIJ DIE EIGENLIJK het verst is ln de moderne uitdrukkingswijze is K. r g, die zyn doek „Zon op weg" een haast visioni verbeelding geeft. Van Roemburg heeft veel verf en veel kleur nodig voor i werk, h(j coquetteert misschien wat n zijn temperament, maar in ieder ge' heeft hij wat te zeggen. Wel zal hij m ten oppassen, want gaat hij verder op deze weg. dan komt hij bij Appel terecht Van een onweerstaanbare bekoring xijn de werkjes van H. H. Kamerlingh Onnes. Zo'n doekje als „Vreemdelin genlegioen Tunis" is van een speelsheid, een beweging en een kleurgevoel, die elk der exposanten in de schaduw stellen. Al les leeft bij Kamerlingh Onnes en de tech niek wordt volkomen beheerst. Deze kunst hebben we Hef om haar eerlijkheid en haar ongecompliceerdheid, «onder met deze beide zaken te coquetteren. Openbare les IN de gastvrij ter beschikking ge stelde gymnastiekzaal van de Stadhouderslaanschool werd gister avond door het bestuur van de Chr. Nationale school, Storm Buysing- straat Leiden, een geslaagde ouder avond gehouden, die behalve de ge bruikelijke prestaties van de leerlin gen een openbare les van de heer P. Datema, het hoofd van de school, bracht. De voorzitter van het schoolbestuur, ir. K. Boumsn, opende d* avond. Hij was verhsugd, dat het contact tussen ouders, bestuur en school goed Is. Hij wees verder op de groei van het leer lingenaantal. dat op thans 81 bedraagt. Na enkele voordrachten van kinderen sprak het hoofd, de heer Datema. In zijn betoog kwam het accent te liggen op het belang en de waarde van hst christelijks onderwijs. Naar aanleiding van het boek van prof. J. Waterink. „Aan moeders band tot Jezus", ging de heer Datema wat dieper op de proble men van de opvoeding in. De les, die de heer Datema hierna gaf aan de leerlingen van de vijfde en zesde klas, toonde aan, dat kinde ren van deze leeftijd het leuk vinden feiten en jaartallen te onthouden uit de vaderlandse geschiedenis. De heer Datema stelde vragen over de Jaren vanaf Christus' geboorte tot heden, en de kinderen wisten bijna altijd het antwoord. De heer C. Kromhout voerde het woord nament de oudercommissie. Na iets verteld te hebben uit de vijfjarige geschiedenis van deze commissie, vroeg hij het bestuur om een duidelijke om schrijving van de taak van de commis sie. De heer Kromhout meende dat de commissie hier nu wel rijp voor ls. Onder leiding van mejuffrouw G. ten Have voerden enkele kinderen na de pauze een toneelstukje op. EN DAN STAAT daar ineens een bron zen haan van P. Riethoven, een eerste werkstuk van een jonge man. Dat brons wekt heel veel verwachtingen, want Riethoven weet wat beweging is en hij weet ook wat plastiek is. De beel den vsn Lo Molenaar hebben ook meer expressie dan die van J. v. Kralin gen. Lo Molenaar Is kennelijk zoekende naar zijn juiste uitdrukkingsvorm. r~" grotere „Zittend naakt" heeft hij Zadkine gemaakt, zonder echter diens enorme kracht te bereiken. Maar het is in ieder geval een eerlijke poging tot nieu were vormgeving. Zijn chamotte „Zittend naakt" is wat slapper.net als zijn „Staand naakt". Will H. Tweehuysen is er met Meer subsidie voor de particuliere bureaus beroepskeuze Minister Suurhoff (sociale zaken) heeft de Tweede Kamer voorgesteld een subsi die van 370.000 te verlenen voor de bij zondere bureaus voor beroepskeuzevoor lichting. Vanuit de Staten-Generaal is meer dan een gelegenheid op een lere subsidieverlening aangedron gen. De minister wil een nieuwe (gunsti ger) regeling voor de particuliere, op levensbeschouwelijke grondslag staande bureaus voor beroepskeuzevoorlichting nu niet langer uitstellen. In het wets ontwerp, waarin zijn subsidie-aanvraag is vervat, deelt hij de Kamer voorts mee de instelling van een Raad voor de Be roepskeuzevoorlichting te bevorderen OEGSTGEEST Overdracht grafsteen Zaterdagmiddag wordt een steen op het graf van ds. Jac. Eringa overgedragen. Vooraf, om 3 uur, is er een bijeenkomst in de Groene of Willibrord. vijf olieverven en een mozaïek. Hij heeft eer. tamelijk zwaar kleurengamma en dóarmee bereikt hij soms niet die door zichtigheid, die het onderwerp vraagt. Zo b.v. in „Sterrewacht", waarin de kleu- de r i. Het „Huisje Peul" is in dit opzicht veel sterker, veel lesser, ondanks de grotere strakheid in de vormgeving. Zijn mozaïek is bijzon der goed geslaagd. De drie tekeningen van LudiaStein- b a c h zijn heel knap uitgewerkt, hebben ook wel sfeer en stemming, maar toch ontkomt men niet aan een bepaalde sta tische indruk. Lucia Steinbach wil v schijnlijk te veel vertellen in haar werk co dan blijft er niets meer aan suggesti o\er. In zijn twee clowns" heeft Jaa Volkers heel raak getypeerd en i «i-mmige aquarellen („Meisje met gi streepte rok" en „Wallensee") wist hij ee bijzonder mooie kleurbcleving te tonei Ei. P i e t e r G e r a r d t s ten slotte heeft met zijn portret van Magda bewezei veel voor verhoudingen en tekenkundig talent te bezitten. Maar hij zal toch echt wel wat meer eigen fantasie moeten gaan tenen. Is dat eigenlijk niet het gebrek deze gehele tentoonstelling? Corn. Basoski Bromfietser gevallen Vanmorgen omstreeks kwart voor acht is een 34-jarige Leidenaar. wonend in de Borgerstraat, met zijn bromfiets door onbekende oorzaak gevallen op de Haar lemmerweg nabij de Grocnoordstrant. Hij werd in bewusteloze toestand gevonden en bleek hoofdwonden en een hersen schudding te hebben opgelopen. Per E.H.D. werd hij naar het academisch zie kenhuis vervoerc. men. werd het Rome te erg, en keizer Hadianus veroverde het staatje. De stad kreeg minder invloed, de handel taande en bij een volgende opstand werd Pal- myra verwoest. Gelukkig voor de archeo logie bleek deze stad niet volkomen ver- woest te zijn, zodat bij opgravingen zeer veel van oudheidkundige waarde werd gevonden. Hierna gaf spr. aan de hand van licht beelden een duidelijke indruk van de op- gravingen. Slechts vijftien tot twintig procent is blootgelegd, het overige ligt onder een meters hoge laag puin. Eén van de merkwaardigste tempels die dr. Kampman op zijn vele reizen door het Midden-Oosten heeft gezien, is de veel- besproken tempel van Bel. Deze wijkt af van ieder bestaand type. Kilometers lange zuilenrijen typeren deze stad. De zuilen hebben meestal korintische kapi telen. Al deze zuilfc hebben een piëdes tal, waarop borstbeelden stonden van belangrijke personen. Na de pauze toonde dr. Kampman lichtbeelden van de zuilenstraat en de graftempel. Deze interessante lezing werd besloten met de vertoning van dia's van de dodenstad, een van de merk waardigste verschijnselen van Palmyra. Veertig jaar bij de S.L.F. W. F. van der Linden kreeg bronzen onderscheiding TNE heer W. F. van der Linden is vanmorgen ln het Leidse stadhuis ge- huldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar geleden zijn werk bij de stedelijke lichtfabrieken begon. Hij hoopt volgend jaar de pen sioengerechtigde leeftijd te bereiken en dus was de vreugde in de familie bijzonder groot dat hij de veertig jaren in dienst van de gemeente nog kon volmaken. De functie van de jubilaris bij de lichtfabrieken is 1 monteur in de afdeling „kabelnet buitengemeenten". De wethouder van financiën, de heer S. M. Stolp, heeft de heer Van der Linden hartelijk toegesproken. De bijeenkomst had plaats in de koffiekamer van het stadhuis en de jubilaris was vergezeld vrouw en kinderen. Ook de direoteur de S.L.F.ir. Y. Ykema, gaf van zijn belangstelling blijk. Wethouder Stolp weer erop, dat de heer Van der Linden in dienst van de stede lijke lichtfabrieken ls getreden in een tijd van krachtige ontwikkeling in de gas- en elektriciteitsvoorziening van Leiden en omgeving. Hij is als hulpmonteur be gonnen, doorliep vervolgens de onder scheidene monteursrangenxen was steeds een voorbeeld van toewijding en plichts betrachting. De heer Stolp constateerde, dat de heer Van der Linden op zijn plaats en op zijn wijze een belangrijke steun voor de hoge vlucht van het gas en de elektriciteit iz geweest. Het was hem een voorecht, de jubi laris mee te delen, dat het Hage Majesteit de Koningin had behaagd, hem de medaille in brons, verbonden aan de Orde Kotter te water Op scheepsbouwwerf De Vooruitgang van D. en Joh. Boot N.V. te Alphen aan den Rijn is vanmorgen met goed gevolg te water gelaten de motorviskotter Frank IJM 65. Dit is het eerste achlp van een serie van drie stuks, die in aanbouw ls voor rederij Klaas Junior te lJmuiden. Frank Rote, een vijfjarige kleinzoon van de reder, verrichtte de doopplechtigheid. C.H.J.G., afdeling Katwijk aan Zee C PREKEND over de groeiende on kerkelijkheid in een referaat voor de afdeling Katwijk aan Zee van de C.H.J..G heeft ds. F. Offe rings gisteravond opgemerkt, dat het door allerlei ontwikkelingen in de maatschappij tot een kerkelijke ver wereldlijking komt. De kerkelijke cultuur, die vroeger tot in de bur gerlijke maatschappij doorwerkte, is totaal veranderd. Op het platteland, dat de Kerk nog steeds als een draagster van de beschaving be schouwde, is een geestesverandering tot stand gekomen, die in het kerke lijke leven een grote ommekeer ver oorzaakte. Het persoonlijkheidsgevoel, dat in de genwoordige samenleving veelal verlo- n gaat, zoekt een uitweg. Maar daarbij gaat men maar al te vaak aan de Kerk voorbij. Oorzaken van de toenemende on kerkelijkheid zijn onder meer de verste delijking en de niet met de groei van de bevolking gelijke tred houdende kerke- Internationale weg naar West-Berlijn De communisten hebben zich ongunstig uitgelaten over het denkbeeld, West- Berlljn te verbinden met de vrije wereld door middel van een internationale ver keersweg door Oost-Duitsland. De burgemeester van West-Berlijn. Willy Brandt, heeft gisteren in een vraag gesprek met het Deense blad Politieken verklaard dat een dergelijke verkeersweg het goederenverkeer -in en uit het ge ïsoleerde stadsdeel zou verzekeren. Voorts was hij van mening, dat een der gelijke verbinding zou tegemoetkomen aan het belang dat de Oostduitsers hebben bij het tegenhouden van de zoals zij dat noemen stroom van westerse agen ten die naar West-Berlljn trakt. Het officiële Oostdultse nieuwsagent schap ADN merkte vandaag spottend op. dat een dergelijke verkeersweg slechts •ls een beveiliging zou dienen voor de ïtroom van westerse agenten. Het denk beeld van Brandt werd „absurd" ge noemd. Een lastig probleem is de mensen die de Kerk hebben verlaten, te bereiken. Wan- het proces van de ontkerkelijking van Oranje-Naasau. toe te kennen. De wethouder speldde de heer Van der Lin den het eremetaal op de borst en wenste hem van harte geluk met deze onder- schelding. De heer Ykema sloot zich bij deze gelukwens gaarne aan. De heer Van der Linden sprak ten slotte en dankwoord. Vervolgens had in het gebouw van de S.L.F. een huldiging plaats zowel bij de directie als bij de collega's van de heer Van der Linden. Op deze huldiging hopen wij morgen nog terug te komen. Leidse filatelisten In de Kleine Burcht vergaderden de Leidse postzegelverzamelaars. Voorzitter D. J. Meiboom deelde mee dat op 17, 18, en 19 april 1959 ln Den Bosch een landelijk congreé wordt gehouden. Op 9 februari gaan de Leidse filatelisten op bezoek bij de Alphense postzegelver- Nadat een aantal huishoudelijke zaken was afgehandeld, leidde de heer Spijker voor de 50ste maal de vergadering. Ongeluk In boekbinderij Vanmorgen om half tien is de 58-jarlge H. J. Broos, wonend in de Kolfmakersteeg, tijdens werkzaamheden in ean boekbin derij aan de Oude Rijn van de tweede verdieping op de stenen vloer van de be gane grond gevallen. Met hoofdwonden en inwendige kneuzingen werd hij naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk gebeurde toen hij met enkele andere werkers bezig was met het doorgeven van pakken. De heer Broos stond voor een geopend luik. Kerstbomen stadhuis Donderdag 18 december zullen aan weerszijden van de stadhuistrappen weer kerstbomen worden geplaatst. KATWIJK Spreekuur burgemeester Het_ spreekuur van de burgemeester in katwijk zal maandagmorgen geen TooVt" politiek gevaar. Voor de c.h.-jongeren*is belang niet ver.l.ppen .1, KATWIJK AA1\ DEN RIJN kerklid. Omgekeerd moet de Kerk meeleven met de christelijke politiek. Kerk zijn wel twee aparte Politiek grootheden, t los van elkaar i Bloembollencultuur „ya.pc Vanavond kwart over acht wordt in zij zijn toch niet geheel I De Roskam een vergadering gehouden maken. van Bloembollencultuur. A - «r -hs. Het gevaarlijke en lastige kruispunt Duinoord-Varkevisserstraat zal spoedig minder lastig en gevaarlijk zijn. Jarenlang heeft het hoekpand, waarvan men de laatste resten op de foto ziet, het uitzicht belemmerd. Doch nu kan het verkeer van Duinoord af een ruime blik werpen op de Randweg en de Meeuwenlaan. Ideaal is de toestand nog wel niet, want daarvoor zou ook het pand op de andere hoek moeten verdwijnen, maar in vergelijking met wat het is geweest, kan men de toestand van thans al een reuze verbetering noemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 4