Jlicuuie Cciltsrlic (üouranl Kabinet hangt aan een zijden draad Hofstra blijft zich verzetten tegen Kamermeerderheid Westen wenst geen veto over controle Socialisten streven naar een crisis: brede basis wankelt H Chaban-Delmas leidt nieuwe assemblee Kabinetscrisis in Luxemburg S.E.R.-commissie weigert interim-advies melk VORDERINGSWET WAS AL LANG BIJ DE KAMER Uitbreker weer gegrepen WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraal 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. <BiJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11436 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken KLEURRIJK VOORPROEFJE „Stantvastfcfi W ahfblruen niyn hert in Icylicnspotl" Zie pagina 3 Als volgend jaar voor de vierde maal de kinderboekenweek wordt gehouden, zal deze affiche op tal van winkelruiten prijken. Het is een kunstwerk van Aletje van Leeuwen (zes jaar) uit Veenendaal. Zij won de hoofdprijs in de prijsvraag die hiervoor was uitgeschreven. Staken van de kernproeven Russische raket met reikwijdte van 13.000 km P|E CONFERENTIE over het sta- I*-' ken van de kernproeven is een dag opgeschort. De Britse en Ameri kaanse afgevaardigden hebben meer tijd gevraagd voor de bestudering van de laatste Russische voorstellen. Zoals we reeds meldden, zijn Ameri ka, Engeland en Rusland het eens geworden over een verbod voor het nemen van kernproeven en over het feit, dat voor het naleven van dit Verbod een controlestelsel nodig is. De Russen zouden nu hebben voorge- iteld, alle drie de mogendheden het recht ti geven hun veto uit te spreken over de •trkzaamheden van de controle-instan tie Hiermee kunnen de westelijke landen niet akkoord gaan. Het recht van veto «1 de hele controle immers waardeloos kunnen maken. Engeland en Amerika eisen volledige vrijheid van handelen voor d;- 180 controleposten en mobiele inspec- tieposten. Inmiddels heeft de Amerikaanse de- I mocratischc senator Humphrey, die on langs een lang onderhoud met de Russi- Khe premier Chroesjtsjef had. president I Eisenhower belangrijke inlichtingen ver- Khaft over Russische kernontploffingen. Chroesjtsjef had hem verzocht presi dent Eisenhower deze inlichtingen te ver- •trekken. Hoewel de kwestie van het ve torecht een grote moeilijkheid is op de Gtneefse conferentie, geloofde Humphrey op grond van uitlatingen van Chroesjtsjef da' Engeland, Amerika en Rusland het wel zuller Chroesjtsjef heeft Humphrey ook ver teld, dat de Russen een ballistisch projec- met een rijkweidte van 13.000 km kobben. Dit projectiel kan dus op elk deel ran Amerika afgeschoten worden. Ver- s men er in Rusland in geslaagd een Macmillan daagt Gaitskell uit ..Er zullen mogelijk vroeger dan me denkt verkiezingen worden gehouden. De kiezers zullen dan aantonen wie van ons. de leider van de oppositie of ik, popu lair is". Aldus een woedende premier nillan gisteren tijdens een uiterst rumoerig debat in het Britse Lagerhui Het debat ging over de recente ar' kelen van Randolph Churchill over c jebeurtenissen tijdens de Suez-crisi Macmillan verwierp het denkbeeld vj instelling van een parlementaire enquête commissie voor deze kwestie, waarop tbmult ontstond in de banken vai oppositie. De Labourleider Gaitskell verklaarde dat er volgens Randolph Churchill bepaalde verstandhouding heeft bestaan tussen de regeringen van Frankrijk ei Israël en tussen die van Engeland ei Frankrijk over de acties die twee jaa feleden tegen Egypte zijn gevoerd. Di kwestie kan volgens Gaitskell alleen door volledig parlementair onderzoek worden opgehelderd. De Labour-afgevaardigde Hughes r de, dat men in het land de indruk heeft tekregen, dat indertijd voornamelijk Macmillan verantwoordelijk was voor sctae tegen Egypte. Een parlementai «quète zou Macmillan in de gelegenheid otellen, zijn reputatie te verdedigen, al- klein kernwapen van vijf megaton te ma in Amerika maakt men zich overigens niet zo ongerust over deze mededelingen. Het is namelijk bekend, dat de richtappa- raten van de Russen onvoldoende zijn. Verder is het de vraag of het projectiel al voor gebruik gereed, is of alleen nog maar is geprobeerd. Wat de kernwa betreft heeft Amerika nog steeds grote voorsprong op Rusland wat het aantal, de variëteit en de kwaliteit be reft. Het is tegen deze achtergrond dat de indiening van het amendement-Lucas (kath. v.), om de belastingverhoging) Tachtig jaar samen Peter Peterson (98 jaar oud) en zijn 97-jarige vrouw vieren mor gen in Fairview in de Ameri kaanse staat Utah hun tach tigjarig huwelijksfeest! De Petersons hadden tien kinderen, van wie er nog zeven in leven zijn, 47 kleinkinderen, 156 ach terkleinkinderen en 39 achter achterkleinkinderen. V erkeerssl achtoffers in Leeuwarden De achtjarige J. A. v. d. Drooge uit Leeuwarden is gisteren in zijn woon plaats door een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen fietste over de Noordersingel en kwam in botsing met een militaire vrachtwagen. Hij kwam on der het rechterachterwiel terecht en was op slag dood. Op de Stationsweg, eveneens te Leeu warden, is gisteren de 69-jange voetgan ger J. Sas uit Leeuwarden, bij het over steken van de weg door een auto gegre pen en ernstig gewond. Het slachtoffer, dat een schedelbasisfractuur had opgelo- 1 ti, ia in het diaconessenhuis overleden. (Van onze parlementaire redacteur) ET LOT VAN HET KABINET-DREES hangt aan een zijden draad. Dit is de enige conclusie die men kan trekken uit de debatten die giste ren in de Tweede Kamer zijn gehouden over de verlenging van de tijde lijke belastingverhoging. De overgrote meerderheid van de Kamer houdt vast aan haar eis dat deze verlenging (althans voorlopig) niet langer dan één jaar mag gelden. Minister Hofstra blijft zich daartegen met grote hardnekkigheid verzetten. Of hij een onverdeeld kabinet achter zich heeft is niet duidelijk geworden. Maar wel werd duidelijk dat de voorzitter van de socialistische fractie, mr. Burger, zijn partijgenoot Hofstra geen enkele mogelijkheid tot manoeuvreren gaf. En aangezien het hier één der essen tiële punten der socialisten betreft (zoals de heer Burger op de Fakkel dragersdag uiteen heeft gezet) moet men met de mogelijkheid van een kabinetscrisis terdege rekening houden. Want ook al zou het kabinet bereid zijn de wensen van dc meerderheid der Kamer te aanvaarden, dan nog ligt er het feit dat de verklaring van de heer Burger niet alleen betrekking heeft op de verhouding tussen Kamer en kabinet, maar ook op de verhoudingen in de Ka mer zelf. Het feit dat de meerderheid der Kamer dc socialistische eis negeert kan op zichzelf reeds voldoende aanleiding tot een crisis zijn. De brede basis wankelt dus bedenke lijk. Of hij uiteen zal vallen zal in ieder geval donderdag moeten blijken. Dan orden de debatten voortgezet. Er ligt dan voldoende conflictstof te wachten. Zoveel, dat men zich zou kunnen afvra gen of het wel zin heeft verder te be raadslagen Vooropgesteld zij, dat de conflictstof is aangedragen door de socialisten, die niet meer bereid zijn over belangrijke punten van het rege ringsbeleid te discussiëren. Zij stellen de andere „regeringspartijen" voor deze keus: aanvaarden wat wij willen, of an ders is het met het kabinet-Drees ge daan. Dat was de essentie van de ver klaring van de heer Burger. En het is te begrijpen dat dit het huidige politieke klimaat wel bijzonder moeilijk, ja zelfs rijwel ondraaglijk maakt. Men kan niet MINISTER HOFSTRA verlangen dat de andere „regeringspar- hardnekkig tijen" nog anderhalf jaar lang onder cialistische eisen moeten doorgaan, i maar met eén jaar te verlengen, moet zien, een amendement, dat mede ondertekend door de A.R., C.H. en V.V.D., een combinatie die de aandacht trekt. Men moet zeggen dat minister Hofst: met een keur van argumenten zijn beleid heeft verdedigd. Hij zette uiteen, dat de regering ook in 1960 deze belastingvei hogingen nodig heeft, omdat in dat jaar vele overheidsuitgaven gefinancierd moeten worden. Zo vergen onderwijs, verkeer en Deltawerken ieder j. geld. Zo zullen de ontwikkelingsplan! voor de structuurgebieden enige miljoe nen gaan kosten en het zal ook blijken, dat de regering het tekort lijker zal kunnen verwerken dan De particuliere sector zal groter beroep doen op de kapitaalmarkt De bewindsman van financiën beloofde, dat als de ontwikkeling anders loopt dan hij verwacht, hij niet zal aarzelen met voorstellen tot belastingverlaging komen. In dat geval zou het mogelijk zijn dat niet deze belastingen worden laagd, maar dat de voorkeur wordt ge geven aan de vrijgezellenbelasting. De minister was dus in ieder gevat bereid de zaak bij de voorbereiding van de be- groting van 1960 nog eens te bezien. Maa\ zoals de zaken nu staan, gezien de vele uitgaven die gedaan moeten de minister een verlenging hnet noodzakelijk. In normale politieke verhoudingen zi men over zo'n toezegging kun ken. Maar de heer Lucas had daar gi zin in. De minister gebruikt den, maar geen daden, zo zei hij. Wij moeten de financiële teugels handen houden. Het was een fel betoog van dr. Lucas, dat culmineerde uitroep: „Ik zoek de strijd n; ik ga hem ook niet uit de weg!" JACQUES CHABAN-DELMAS, een van de eerste en krachtigste vol gelingen van generaal De Gaulle, is gisteren voorzitter geworden van de eerste Nationale Vergadering van de Vijfde Republiek. Chaban-Delmas, die burgemeester is van Bordeaux en in het kabinet van Gaillard de functie van minister van defensie bekleedde, werd bij de twefide stemming als afgevaardigde van de U.N.R. gekozen. Hij behaalde 355 stemmen tegen 132 voor de socialist Max Lejeune en zestien voor de communist Fernand Gemier. De voormalige premier Paul Reynaud, die kandidaat was voor de onafhankeiijken, trok zich al na de eerste stemming terug, toen bleek dat hij 91 stemmen achter lag bij Chaoan-Delmas. De nieuwe Senaat heeft de radicaal Gaston Monnerville tot voorzitter geko zen. Hij is in de oude Raad van de Repu bliek vijftien maal achtereen voorzitter geweest. Zijn communistische tegenkandi daat werd met 244 tegen zeventien stem men verslagen. De eert'; zitting van de Nationale Ver gadering werd ge ;).-nc in tegenwoordig- ':eid van generaal De Gaulle. Minuten lang duurde het appiaus van de afgevaar digden, tor.i hij orde*- het tromgeroffel van de Garde Républicaine de zaal bin nenschreed. De deken van de asstmbléc, de 82 jaar oude canon Felix Kir sprak de openings rede uit, waarin hij De Gaulle lof toe zwaaide voor de hoop, die hij Frankrijk weer gegeven had. De leden van de gaullistische fractie lieoben een plecnt'g» vtrklaring onderte kend. waarin zij zeggen dat zij de gene raai in het parlement en in hun kieskrin gen zullen steunen. Zij namen verder de verplichting op zich, om voor de volgen- He verkiezingen niet tot een andere partij of fractie toe te treden. De heer Van Eysden (a.r.) was het zakelijk met de heer Lucas geheel eens, maar zijn redevoering klonk in ieder geval heel wat milder. Hij gaf toe dat de regering de gelden in 1960 nodig kan hebben en dat wilde hij in de loop van 1959 op een constructieve wijze bekijken Zo was de volgende tegenstelling aan de dag getreden: minister Hofstra wilde de wetten met twee jaar verlengen en nader bekijken of deze termijn verkort kan worden. De Kamer wilde een ver- lenging met één jaar cn nader bekijken of de wetten verlengd moeten worden. Men zou zeggen dat deze geringe tegen stelling voor een oplossing vatbaar moet zijn Vooral omdat ook de heren Van de Wetering (c.h.) en Van Leeuwen (lib.) voet bij stuk hielden. Maar de mi nister wist van geen wijken. Hij vond zijn argumenten „redelijk". En waarom zou den zijn redelijke voorstellen moeten wijken voor redelijke voorstellen van de Kamermeerderheid? Het was duide lijk dat de bewindsman van financiën er behoefte aan had zijn eigen fractie tenslotte het beslissende woord te laten Motie Rornme Felle woorden zijn door de heer Bur ger (soc.) reeds gesproken over de motie-Romme (kath. v.), al is het „be slissende" woord nog niet gevallen. Het scheelde overigens maar bitter weinig. De voorzitter van de K.V.P.-fractie wilde de indruk wegnemen, dat de houding van de Kamermeerderheid een tikkeltje negatief is. In het amendement-Lucas Wordt alleen maar gesproken ovei verlenging van de ontwerpen met één jaar. Daaruit blijkt niet een bereidheid om in 1959 de situatie voor 1960 reeds te bezien. Deze bereidheid bracht de heer Romme in zijn motie naar vi Dit voorstel ging dus in de allereerste plaats uit van een verlenging met één jaar. Maar daarnaast werd de regering uitgenodigd om tijdig met de Kamer van gedachten te wisselen over de vraag wat er in 1960 moet gebeuren. Deze ge dachtewisseling zou dan moeten plaats vinden in het gehele kader van het SER- advies. De heer Romme noemde deze motie een positieve aanvulling op het amendement-Lucas. In menig opzicht onderschreef hij het betoog van de heer Van Eysden (a.r.), die deze avond bijzon der op dreef was. Wat vond minister Hofstr.a van dit positieve element? Hij vond 't akelig negatief. Positief zou zijn mening de motie geweest zijn als zij uitging van een verlenging met twee jaar. Nu is deze motie, aldus de bewinds man, geënt op een negatief element. Amendement-Lucas De heer Burger was van mening dat de motie-Romme meer uiting geeft aan wantrouwen in het kabinet dan in ver trouwen. Anders had men wel genoegen genomen met de toezegging van minister Hofstra, om de verlenging in 1959 nader te bekijken. Maar bovendien had mr. Bur ger het bezwaar, dat de meerderheid van de Kamer de bestedingsbeperking in 1959 alleen wil terugdraaien voor de meer draagkrachtigen. Want, zo rede neerde de heer Burger, hoe lager de be lasting in 1959 is des te minder kan jets voor de minst draagkrachtigen doen. f Prof. Romme draaide deze stelling Als men nu de belastingen met 1 jaar verlengt, kan daaruit voortvloeien dat ook de bestedingsbeperking voor d minst draagkrachtigen nog twee jaa duurt. Want anders zou het evenwicl in de bestedingsbeperking worden doo broken. Waarop minister Hófstra zei, ds een verlenging met één jaar zou beteki nen dat er in 1959 dan ook niet voor d arbeiders gedaan kan worden. Hij vond dus de stelling-Romme niet houdbaai /.if vervolg op paginr 5) De vier socialistische leden van de coalitie-regering in Luxemburg hebben hun ontslag ingediend. Zij kwamen hier toe, nadat de volksvertegenwoordiging een motie van afkeuring had aangenomen tegen de socialistische minister van justitie. Deze minister zou hebben getracht, 'n mislukte poging tot omkoping van een ambtenaar in de doofpot te stoppen. De katholieken, die samen met de liberalen in de regering zitten, steunden bij de stemming de motie, die door de liberalen was ingediend. De communistische op positie-leden onthielden zich van stem ming. De zetelverhouding in het één-kamer- parlement van Luxemburg is 26 katho lieken. 17 socialisten, 6 liberalen en 3 communisten. Onrust in Venezuala Junta dreigt met noodtoestand De militaire junta, die in Venezuela aan het bewind is, heeft gisteren gedreigd dat de noodtoestand zal worden afge kondigd, wanneer de ongeregeldheden na de presidentsverkiezingen voortduren. Aanhangers van de vroegere leider der junta, vice-admiraal Larrazabal, die waarschijnlijk met een klein verschil door Betancourt ls verslagen, konden gisteren hun woede niet verkroppen en begonnen met betogingen in de binnenstad van De leider van de junta heeft echter nog eens nadrukkelijk verklaard dat de regering zal worden overgedragen aan de man die tot president zal worden ge kozen. Dit is dus vermoedelijk Betan- O Regering moet paar maanden geduld hebben (Van onze sociaal economische redactie) "TJE S.E.R.-COMMISSIE ontwikke- U ling nationale economie heeft aan de Sociaal-Economische Raad voorgesteld op korte termijn geen ad vies aan de regering uit te brengen over een afschaffing of een vermin dering van de subsidie op consump- tiemelk, die op het ogenblik nog 6 a 7 cent per liter bedraagt. Dc regering had aan de S.EJt. advies ge vraagd, o.m. oveT de voortzetting var de extra toeslag op de kinderbijslag voor de laagste inkomens en ov< afschaffing van de subsidies op melk Voor de kinderbijslag en de medk vroeg de regering voor 1 december een tnte- rim-advtes, om op korte termijn r rege4en te kunnen nemen. Wat betreft de kinderbijslag heeft de S.E.R. reeds enkele weken geladen de regering geadviseerd de extra toeslag van 10 cent per kind per dag. ook vol gend jaar voort te zetten. Wat betreft de melk zal de regering ech ter bericht worden, dat er geen inte rim-advies komt. wanneer althans de S E R. in zijn besloten zitting van vrij dagmiddag aanstaande, het voorstel volgt. Dit ligt „Sociale zaken liep wat achter Op 25 oktober is bij de Tweede Ka mer ingediend het ontwerp- Vorderingswet en precies een maand later heeft de minister van sociale zaken desgevraagd gezegd, „dat hét in het voornemen der regering ligt binnenkort het ontwerp aan de Tweede Kamer ie zenden". Kennelijk wist men op zijn departement niet, dat het ontwerp al een maand gele den was ingediend, hoewel ook mi nister Suurhoff tot de indieners van het ontwerp behoort Des te vreemder is dit als men weet, dat juist voor .Sociale zaken" hel ontwerp grote betekenis kan zijn. Het ls na- •lijk niet uitgesloten, dat de minister bij ivaarding besluit zijn eigen wetsont- rp. dat de vordering van onroerend goed :n het kader der werkverruiming re gelt. intrekt. Dit ontwerp is reeds in 1952 ingediend, maar de nieuwe Vorderlngswct deed de minister besluiten af te wachten, of de behoefte aan een speciale vorde- ringsregeling In vetband met de werkloos heidsbestrijding, na aanvaarding daarvan •ou bestaan Vordenngswet zal namelijk de uit oefening van vordertngsbevoegdheid mo gelijk maken op het gehele terrein der overheid»werkzaamheid in geval van oor log, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, zoals watersnood, wijd verbreide epidemieën, enz. Tevens wil men de wet toepassen bij de verdedigingavoor- De vordcringsbcvocgdhcld van dc over heid Is tot nu toe onbevredigend geregeld Bovendien Is het in een dichtbevolkt land als het onze meestal niet eenvoudig op korte termUn tot verwerving van onroe rende goederen te komen. tenzU over bij zondere bevoegdheden wordt beschikt. Deze bevoegdheden nu zullen in de nieu we wet worden geregeld. Praktisch alle ministers (behoudens die van buitenlandse zaken en die van zaken overzee) kunnen behoefte hebben aan vordering. Vandaar dan ook, dat Ander het ontwerp maar I twaalf handtekeningen staan. De Haarlemse politie heeft in de afge lopen nacht in een woning aan de Scheepsmakerdijk de 23-jarige J. M. van Roon aangehouden, die er maandagmid dag in geslaagd was de Haarlemse ge vangenis, waar hg met behulp van een medegevangene over een muur was ge klommen, te ontvluchten De man is aangehouden bij kennissen, die op af stand van nauwelijk 200 meter van de ge vangenis wonen. de hand, want de commissie besloot hiertoe met algemene stemmen. In de commissie waren er leden voor af schaffing van de melksubsddie, maar weer anderen waren tegen. Besloten werd toen unaniem een beslissing uit te stellen, zodat ook de melksubsidie gezoen kan worden in het geheel van het sociaal-economiorti gebeuren en de mogelijke verruiming van de lonen. Voor de melk zal de regering dus moeten wachten op het definitieve advies, waarin ook de hwuraubsldHe zal worden behandeld en dat op zijn vroegst eerst over enkele maanden kan worden ver- De eerste natte sneeuw viel (Van onze weerkundige medewerker) Drie dagen later dan verleden jaar viel vanmorgen vroeg de eerste sneeuw in Zuid-Holland, al was het nog van weinig betekenis. De temperatuur lag om zes uur vanmorgen in onze omgeving het laagst, n.l. bij het vriespunt. Aan de zuid-flank ran de kleine depressie, die over onze omgeving naar het oosten trok. was het belangrijk zachter. In Zuid- Limburg en in België 6 d 7 graden. De noordwestelijke stroming, die vandaag op deze storing volgde, bracht plaatse lijk weer enkele buien. Een nieurne de pressie ten zuiden van IJsland koerst naar de Noordzee en zal ons morgen op nieuw een verslechtering brengen, met meer wind en tijdelijk hier en daar naast regen ook weer wat natte sneeuw. MEER WIND De Bilt verwacht tot mor- genavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige neerslag. Aanvankelijk matige, later tot krachtige of hard toene mende suld-westeliJke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 11 december: zon op 8.37 uur, onder 16.29 uur; Maan op 8.54 uur, onder 17.48 uur. N.M. IET WEEK ll\ El KOI'A Rapporten heden morgen 7 uur 5 regen ONO half bew WZW regen ZW

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1