Lege haven van Dieppe werd waar mastenwoud ETHERGOLVEN Waterige morgenzon zag 78 Hollandse schepen gemeerd Helft van al onze vissers vierde er Sinterklaas 7 MAANDAG 8 DECEMBER 1938 DIEPPE, zaterdag. (Van een onzer redacteuren) intlJDAGAVOND, toen in de Nederlandse huiska- mers de Sinterklaasliedjes galmden en de choco lademelk geurde, was Dieppe aan de Franse westkust een verstorven vissersplaatsje, waar de hartslag van het leven langzaam gaat en niet voelbaar is waar te ne men. De mist hing zwaar over een bijna lege haven en de verre zee was geheimzinnig en ongastvrij. Maar achter de sluier van de nacht zochten tientallen lichtjes zich een weg over het zwarte water. Een weeklang hadden de Katwijkers, de Scheveningers en de Vlaar- dingers hun haringnetten uitgegooid en weer inge haald, en de teleurstelling van de ene dag vormde een basis van hoop voor de volgende trek. Maar vrijdagnacht werden de zorgen om de matige haringvangsten opzij gezet; vrijdagnacht werd op 78 Hollandse vissersschepen uitgezien naar de havenlich ten van Dieppe, waar ruim duizend man een weekend rust enSinterklaas wachtten. Toen de wintermor gen zich aarzelend aandiende, zonder nog kans te zien de nacht geheel te verdrijven, vielen zij de haven van Dieppe binnen. De havenmeester had een druk uur, want tussen zes en zeven uur moest hij alle schippers een plaatsje wij zen. Doch de waterige morgenzon vond de 78 Neder landse schepen naast elkaar gemeerd, in lange, einde loos lijkende rijen. De lege haven van Dieppe was een woud van masten geworden en bedrijvig werden de dekken geschrobd, de vooronders opgeruimd, werden de laatste haringen gekaakt en de aardappelen voor de zondag geschild. De vissersvloot had voor twee dagen een rustpunt gevonden. Toen werd Dieppe ingenomen door de Hollanders. Marktkooplieden stalden vlug hun smakelijkste pasteitjes uit; winke liers schoven hun etalages vol met flesjes Franse parfumen een heel onderne mende Franse bakker zette zelfs een chocolade Sinterklaasje tussen zijn bro den en roomsoezen. Dit laatste overigens tot oprechte verbazing van zijn stad genoten, want voor hen is Sinterklaas een grote onbekende. De Franse kindertjes hadden in Dieppe nog nooit van Sinterklaas gehoord, maar voordat de nacht zaterdag weer bezit van de zee, Dieppe en zijn haven had genomen, waren tientallen Dieppe-neesjes Zwarte Piet wist zich zaterdag avond op vele fronten verdien stelijk te maken. Op deze foto is hij juist het buffet binnen ge doken, waar Dieneke Bouman, de dochter van ds. Bouman uit Katwijk aan Zee aan het koffie zetten was. Dieppe een uiterst vredige indruk. De plechtlampen schenen geruststellend over de donkere kade en vormden een bran dend baken van veiligheid. Dokter Ouwerkerk en ziekenbroeder Van der Kieft hadden het niet zo heel erg druk Woensdag was Evert Keus (Hoogenraad- straat 74, Schcveningen) met een be gin van blindedarmontsteking van de SCH 229 Astra aan boord van het hos pitaalschip genomen. Deze kreeg don derdag gezelschap van H. H. van Tricht (Baron van Wassenaarlaan 15, Katwijk aan Zee), die aan boord van de KW 2 een aanval van bronchitis kreeg, en van M. den Heijer (Dr. De Visserplein 57, Schcveningen), van de Ds. Bouman, Hervormd predi kant te Katwijk aan Zee, kreeg onverwacht een „Spaans pro bleem" op te lossen. Rechts ziet men dr. H. Holtrop, Gerefor meerd predikant te Schcve ningen. in verbazing, verrukking en verschrik king gebracht door de vreemdgeklede man uit Spanje en zijn nog vreemder uitgedoste knecht. Voorspel viel het de levendigheid in Dieppe een verhoogde activiteit waar te nemen. Een indruk wekkende staf dames en een gewichtig „Dieppe-comité" legden _daa» de laatste hand aan het Sinterklaasfeest, dat zater dagavond meer dan de helft van de Ne derlandse vissersvlootbemanning in Dieppe naar de zaal van dit fris ge bouwde centrum zou trekken. Vrijdagavond dommelde de zaal nog wat in zijn vredige rust. Dr H Holtrop (Scheveningen) streed tezamen met de heer J. P. Thurmer, Nederlands haven- consul in Dieppe, een nobel voetbal gevecht tegen Ben Westein (Maassluis), die op het hospitaal-kerkschip De Hoop vaart, en een Franse jongen, die gevreesd werd om zijn felle schoten Aan de andere kant van de zaal speel den de ega's der predikanten een vredig partijtje sjoelen: alles ademde een die weinig de komende storm deed be vroeden. Ook het hospitaal-kerkschip De Hoop. dat de vloot enkele uren vooruit was, maakte vrijdagnacht aan de kade van SCH 21, die met een keelontsteking had te kampen. Doch deze patiënten vertoonden geen van allen een ziektebeeld, dat tot diepe zorgenrimpels aanleiding gaf. Evert Keus bracht de zaterdagmorgen zelfs door met het polsen van zuster M. C Kapteijn (Bejaardentehuis „Aar en Am- Voordat het feest op de wal kon beginnen, moest er eerst aan boord schoonschip worden ge maakt en daarbij hoort ook het piepers jassen voor de zondagse warme hap. De foto werd geno men aan boord van de KW 147, de Wilhelmina III. V.l.n.r. Piet Hoek, Jan van Duijn, Dirk Haas noot, L Vlieland, J. van Duijn, J. van Rijn, Maarten van Beelen, Arie van Duyn en Bas van Dijk. stel". Nieuwkoop) of hij met steun haar arm wellicht tóch naar het Si klaasfeest zou kunnen. Bron van plezier Nee* De Hoop was zaterdag bepaald geen verzamelplaats van zuchten smart; en voor geheel Dieppe werd zij om drie uur 's middags een bron verrassing en plezier. Want tot veler verbazing, misschien wel het meest tot die van de De Hoop- kapitein, Willem Rog, bleek Sinterklaas als blinde passagier aan boord te toeven. Toen deze eenmaal zijn versteke lingenpositie had opgegeven en tez met zijn zwarte knecht de kade opstapte, staakten de Fransen nieuwsgierig hun zaterdagmiddagwandeling, de huismoe ders onderbraken het keuren vai zondagskip en de Hollanders kwamen verrukt van hun schepen geklommen. Aan boord van de De Hoop had i Sint eerst een bezoek gebracht aan ziekenboeg en daardoor zijn knecht met gulle hand pakjes laten uitdelen. Doch, zoals altijd, had de bejaarde man zaterdag weer haast; Dieppe, hoewel voor een groot deel nog onwetend van zijn bestaan, wachtte hem vol ongeduld want de auto, versierd met Nederlandse vlaggen op de kade, had het gerucht ve spreid, dat er bij die Hollanders ie' bijzonders aan de hand was. De rit door Dieppe Sinterklaas staande In een auto met open dak; Géén onderduikers Dit riep bij vele schippers een zó groot gevoel van bescheidenheid wakker, dat Sint Zwarte Piet de zaal in moest stu ren om hen over hun schroom heen te Enkele zieken aan boord van hospitaalkerkschip De Hoop waren niet zo ziek, dat zij zaterdag in Dieppe de Sint niet konden ontvangen. Hier ziet men de weldoener in de ziekenboeg. helpen. En dB zwarte knecht kreeg assistentie van alle jongmaatjes in de zaal, die bereidwillig en hulpvaardig alle schippers aanwezen, hoe voorzich tig deze ook poogden achter brede rug gen weg te duiken. Doch ook voor „het front van de troep" waren de schippers niet in staat de stoomboot anders dan donker-brom- mend uit Spanje te laten komen. En wederom kregen de afhouwertjes kans. die zij niet onbenut lieten: kwartier later stonden zij op het toneel en hun zang galmde met krachtige klankgolven door de zaal tot ver buiten Het hospitaalkerkschip De Hoop, in Dieppe het drijvende symbool van de Hollandse zindelijkheid, meert aan de Quai Duquesne. Piet rennend langs de mensenrijen; en een dozijn Nederlandse afhouwer tjes met scheepswimpels, als een plechtig escorte voor de auto werd een ware zegetocht. De Franse kindertjes stelden onge duldige vragen aan hun ouders, die het ook niet precies wisten en iets mompel den over „une fète hollandaise"Zwarte Piet deed zijn plicht door mét grote hoe veelheden snoep de Dieppe-neesjes waar dering voor dit Nederlandse feest bij te brengen. En de Hollandse vissers langs de weg glimlachten breeddit eens een onvervalst brokje Nederland op vreemde bodem! Hoewel het Franse verkeer voor iedere niet-Fransman een dol spel lijkt, slechts op chaos schijnt ingesteld, vond Sinterklaas zijn pad gaaf geëffend, twee grijnzende politiemannen op fietsen duwden de mensen met zachte drang op de stoep en loodsten het verkeer zijstra ten in. De aanwezige persfotografen had den het in Dieppe beter getroffen dan hun collega's enkele weken geleden in Amsterdam: geen enkele persman werd omvergereden en de politie fungeerde Dieppe zelfs nog als tussenpersoon door schuchtere Fransjes bij Zwarte Piet voor de lens te brengen. Zaal mudvol Om acht uur 's avonds, toen de haven een kolossale kerstboom leek met hon derden pinkelende lichtjes tegen een on doordringbaar donkere achtergrond, bleek de grote zaal van het Centre Oecu- ménique bijna te klein voor alle Sinter- klaasfeest-vierders. Met groepjes van vijf en tien man waren de Hollandse vis sers langs de helverlichte hoofdstraat de Rue de la Barre ingeslagen en alle reservebanken en -stoelen waren nodig om de ruim vijfhonderd Schevenlnge Katwijkers en Vlaardingers een plaatsje te bezorgen. De dames M. G. J. C. Sirag-Eneg, M. Holtrop-Slui* en Dieneke Bouman (echt genoten en de dochter van de in Dieppe aanwezige dne Hollandse predikanten), geassisteerd door de dames K. Korving- Taal. M. Lagas-Toet en J. van der Harst- Baak (allen uit Scheveningen; mevr. Lagas in originele dracht) hadden de middag besteed met het klaarm: grote ketels chocolademelk, die met zijn geur de sfeer van het Sinterklaasfeest in de zaal benadrukte Van de KW 43 Rijnmond III was D. Wasslnk (Karei Doormanlaan 22d. Katwijk aan Zee) achter het orgel gaan fitten en met zijn begeleiding werd een eerste schuchtere poging ondernomen om de maan door de bo men te laten schijnen. Sinterklaas was. toen hij op het po dium door de heer Thurmer welkom was geheten, over deze poging i slecht te spreken. Hij scheen echter te verwachtingen te koesteren omtrent het geluid, dat schippers kunnen brengen, want hij nodigde alle aanwezige visserkapiteins uit op het toneel komen Commentaar Tweemaal f 1000 Jn de VARA-feleHslequiz is het zover gekomen: in drie etappes hebben twee deelnemers door het beantwoorden van ten hoopste 12 urapen over hun hobbies duizend pulden in de wacht gesleept. De Vlaardingse bankbeambtc <4. van Roon demonstreerde zijn prote kennis r de a i de enkoopman J. Koop man bleek enorm veel over de edele bokssport te weten Er werd weer de nodige show gemaakt met denkhokjes. koptelefoons en priezelipe muziekpelui- den. maar de beide heren kwamen als overwinnaars uit de strijd. Intussen heeft de VARA de geschen ken-hal aan het rollen gebracht Er was voor de verschillende deelnemers niet alleen een stapel post en telegrammen binrienpefcomen, maar ook presentjes, die liepen van een Groninger koek tot vijftig kerstbomen voor de verkoop en zelfs een gasfornuis van een Vlaardingse firma. Allemaal heel leuk, maar als dit een beetje doorzet, zal het einde binnenkort Na de quiz en een stukje film kwam Tom Mander* weer als Dorus op de proppen. Wij hebben ditmaal de vrij heid genomen na de eerste tien minuten het toestel af te zetten. Wij vonden de voorstelling zo uieinip verheffend, dat we u verder commentaar willen bespa ren. Hebt u het aardig gevonden, dan verheugen we ons erover dat tenminste u zich hebt geamuseerd. Belgische gaste ln het AVRO-vrouwenprogramm» „Avrodite" dat op donderdag 11 decern ber a.s. tussen 3.15 en 4 uur wordt uit In het zaaltje vermaken de af houwertjes en reepschieters zich met het voetbalspel. de deur, waar late wandelaars getrof fen bleven luisteren. De bemanning van „De Hoop" sloeg echter alle partijen; meerstemmig werd de Sint een hulde gebracht, die de grijsaard tot tranen toe bewoog. Voordat de chocolademelk door de zaal begon te stromen, sprak ds. P. Bel- lant, de enige protestantse predikant in Dieppe, die tezamen met zijn echtgenote de feestavond bijwoonde, over het gezel lige Hollandse festijn, een Franse toe spraak, die door de heer Thurmer mei de Franse slag werd vertaald. Over het programma na de chocolade melk kunnen we niet zo bijster geest driftig zijn en vele vissers hadden zicht baar eenzelfde mening Toch begon het genoeglijk met enkele liedjes van Nic. Sneek Vlaardingen), die op trillende bantonnootjes „Droomland" zong en vervolgens met een zeemanshart, dat zo snel vergeet, en Ketelbinkie de gehele zaal geestdriftig mee deed deinen. Daarna had men een verloting georga niseerd en omdat zowel Nederlandse als Franse bedrijven erg gul met geschenk jes waren geweest, werd het een einde loos afroepen van nummertjes en een warrelig gedrang van prijswinnaars, het geen uren duurde We zijn van mening, dat deze avond, die zo gezellig was be- bonnen. een ander slot had verdiend. Mogelijkheden genoeg Temeer, daar de mogelijkheden ruim schoots aanwezig waren. Ten eerste heeft een bedrijf, dat nauw bij de Nederlandse visserij is betrokken, onlangs een film projectie-apparaat aan het Dieppe- comité geschonken Daarbij waren speciaal voor deze. Sin terklaasavond enkele bedrijfsafgevaardig- den uit Holland naar Dieppe gekomen met enkele aardige, korte gclulds- filmpjes. Wanneer men deze een plaats op bet programma bad gegeven, wa gedeelte na de chocolademelk tot een mooier feestprogramma te maken ge weest. Tevens had men een vriendelijk gebaar niet acbtteloos behandeld. Men kan natuurlijk stellen, dat de be trokken bedrijven zakelijk zijn geïn teresseerd. Maar deze positie moet ook door de tegenpartij in het juiste licht worden gezien. Ten slotte was dit de feestavond der viasera en om moet het toch gaan ten goede geko men. Een verschijnsel, dat tot ernstig nadenken moet stemmen, was het feit, dat er betrekkelijk weinig jonge vissers in de leeftijdsgroep van 18 tot 30 jaar het feest bijwoonden. Het grootste deel van de aanwezigen was de veertig gepasseerd en behoorde tot de allerjong ste vlootgeneratie. Het definitieve slot van de avond be rustte bij ds. W. Sirag, die de avond sluiting verrichtte, wasrbij hij wee het woord van Paulus dat men ten allen tijde goed te moede moet zijn, ook wordt het leven getekend door teleur stellingen. Omdat over alle aardse ple zier en teleurstelling heen. het oog ge richt moet blijven op een grootse toe komst na dit leven. De kopjes werden voor de „plakkers" na de avondsluiting nog eens volgegoten met koffie, maar al vrij spoedig kwi er open plekken in de zaal Langs de verlaten Rue de la Barre en de donke hoofdstraat, waar alleen de dependance van een groot Parijs warenhuis krans van lichtjes liet schijnen, slenter den de vissers terug naar de haven, naai de loggers, de trawlers en de loggers, die voor de meeaten al enkele weken hun tehuis vormen; en die velen nog wel enkele weken over de winterse zullen voeren, waar de haring zich dit jaar zo traag laat vangen. Vanmorgen zijn zijn na een zondag i hoop op zegen; met dat voor ntaf-viss zo onbegrijpelijke vertrouwen, dat de ondanks zijn grillen toch hun bond gen Goede vaart Stil lag de vloot zaterdagnacht aan kade van Dieppe, alsof zij in de mist gevangen zat en tot rust genoodzaakt. Maar vanmorgen werden de ankers op getakeld en galmde de stem van de ha venmeester door de koude lucht de man nen van de Nederlandse kust een af scheid toe, een goede vangat voor de komende week en een goede vaart. Sint Nicolaas, die zaterdagmiddag zo plotseling opdook in Dieppe, is weer verdwenen naar het sprookjes land, waar hij vandaan was geko men. En de Hollandse vissers zijn na een dag van ontspanning en een dag van rust weer op hun postefi. Met de zee onder zich, de troebelblauwe hemel als dak en in het verschiet een Kerstfeest bij een Hollandse haard. gezonden, is de leidster van het Belgi sche viouwenprogramma. mevr. Geor gette de Rijcke. gaste. Zij zal een en ander vertellen over echte Brusselse kant. A.V.R.O.-bode, nieuwe naam, nieuw pakje Het programmablad van de AVRO, tot nu toe Radiobode geheten, heeft een nieuw pakje gekregen en bovendien een nieuwe naam: „AVRObode voor radio en televisie". Het blad ia echt opgefrist en zelfs uit gebreid De omslag is eenvoudig gehou den. maar vertoont een vrolijk kleurtje, dat wel gesoigneerd staat. De indeling is op verzoek van vele luisteraars veranderd: in navolging van andere programmabladen heeft nu ook de AVRO de programma's van de belde zenders per dag en avond naast elkaar geplaatst. Er wordt nog meer aandacht geschon ken aan de televisieaankondigingen en ook de illustraties zijn wat rijker De AVRO verdient wel een complimentje voor deze keurige gedaanteverwisseling van haar programmablad. Toch weer opera op Kerstfeest Er wordt nogal verschillend geoor deeld over de uitzending van een Duitse opera op Eerste Kerstdag, waarvan de Nederlandse televisie de laatste jaren een gewoonte heeft gemaakt Mede daarom had de KRO besloten, de opera „Die verkaufte Braut" van Sme- tana, welke op Eerste Kerstdag in Duits land wordt uitgezonden, niet direct te relayeren, maar op telerecording op te nemen en die dan op Nieuwjaarsavond op het Nederlandse beeldscherm te bren gen. Inmiddels heeft de Duitse televisie-or ganisatie de KRO laten weten, dat het uitzenden van een telerecording enige tienduizenden guldens meer zal gaan kos ten dan directe uitzending. Dat wordt te kostbaar en daarom ia er geen keus meer. Om de directe uit zending mogelijk te maken heeft de AVRO, die volgens het zendschema het programma op Eerste Kerstdag zou ver zorgen, zich bereid verklaard zijn uit zending te verplaatsen naar de Tweede Kerstdag. De KRO zal nu op 1 januari geen zendtijd hebben, het televisiepro- gromma voor dié avond verzorgt de NTS. Meer dan ooit gegeven Enorm groot ls dit jaar de deelneming aan de landelijke St. Nicolaasacties voor zieken en klnderen-in-inrichtingen ge weest. Meer dan ooit werd er gegeven. Via de KRO-Zonnebloem-aetie hebben 31.260 zieken een pakje ontvangen en door de VARA-Speelgoedactle zijn ruim 43.000 kinderen die buitenshuis worden verpleegd, gelukkig gemaakt. Bijzonder mooie resultaten dus. Naar de 400.000 Het gaat meer en meer naar de 400 000 met het aantal televisietoestellen in Ne derland. Volgens de jongste cijfers van de PTT. zaterdagavond gepubliceerd, zijn op het ogenblik 377.785 kijkkaarten vanavond 0 Met klassieke grammofoonmuziek begint om 8 uur het NCRV-avondpro- gramma. Om 8.35 uur het hoorspel „De stalen toren" van Henk Lokman, dat over atoomproblemen handelt en om 10.15 uur een beschouwing over Beethoven en zijn werken door Jaap Geraedts. 0 Over Hilversum II kunt u luisteren naar AVRO's Radioscoop met alle be kende rubriekjes en om 9.50 uur het hoorspel „Nieuws uit Marokko" naar de roman van Peter Cheyney. vanavond Met de rubriek „Attentie", allerlei actualiteiten, begint na het NTS-journaal het NCRV-programma. Om 9.05 uur een filmbezoek aan Afrika met het echtpaar Tadema en daarna „Paa geperst", de grammofoonplatenrubriek van Pi Schef- ter, die vertegenwoordigers!iters) van de lichte muze ontvangt in de studio. In de dagsluiting spreekt ds. Van den Bosch uit Ginneken. Programma voor morgen DINSDAG t DECEMBER 1930 Morgengebed lort. cnus 12 00 Middagklok-Noodklok 12 03 Metropole ork en solist 12 50 Art 13 00 Nwi 13 15 Zonnewijzer 13 10 Platennleuw* 13 30 Lichte mui 14 00 Transe chansons 14 13 tn- •tr trio 14.35 V d plattelandevrouwen 14 43 Oever progr KOO V 4 zieleen 18 SO Zieken- door drv J P Schulz 18 00 Lichte mui 10 20 Pol raus 18 30 Oram 18 40 Inatr kwartet en solist 18 00 Nws 19 10 Art 19 20 Spoitpraatje 19 30 Gram mij. srhet* 20 35 Rits. komi sche opera 21 33 Aan de poe AVRO *00 Nws 3 9 00 Grm v d hulsvrouw V10 De groente- man 9 13 Gram v 40 Morgenwijding 10 00 Gram 10 50 V d kleuters 1100 Gram 1113 V d zieken 12 00 Hawaiian muz 1? ÏO Rege- rlngaults: Landbouw rubriek 1 Hoe staat het met de bouw van onze boerderijen CM 2 Problemen rond de champlonteeli 12 30 Land- on tulnbouwmeded 1133 Lichte muz 13 00 Nws 13 13 Meded en gram 13 26 Lichte mui 13 30 Beuraber 14 00 FltUt en plano 14 20 Pianorecital 14 40 Schoolradio 13 00 V d vrouw 1330 Vlooi en j>lino 1*00 Alfred Anderach onderwh elding en nieuw werk. literaire caus 1810 Gram 18 30 V d jeugd deon - k em p i oenschappen parle 19 00 V d klev 20 M Nws 20 05 Gsvt Gram 22 00 Toneelbeechouwing 22 13 Muzi kale ctua 1140 Orgelconc 00 Nwa 23 13 Beuraber te New York 16 New York cal ling. caua 23 21 Gram 23 30- 24 00 Danamuz Televlsleprozr. 20 00 Journ en weeroverz 20 20 Gedane te jazz 2100-2130 Speelfilm

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7