Vrijstelling dienstplicht aan regels gebonden Gratis hulp van overheidswege BANG-JENSEN IN HET ONGELIJK GESTELD Sleepboot met propellers in Amsterdamse havens Man en hond „God wenst vrije mensen en geen slaven'*' Pasternak, erfgenaam van decadente beschaving MAANDAG 8 DECEMBER 1958 Bemiddelaars zijn niet nodig (Van een medewerker) fS HET OOK MOGELIJK zonder de hulp van een zg. bemiddelaar vrijstelling of uitstel van militaire dienst te verkrijgen? Voor tal van jongemannen is deze vraag belang rijk, wanit af en toe duiken er lieden op, die beweren en soms maken zij daarmee zelfs reclame dat zij over voldoende relaties bij de mi nisteries van oorlog en marine be schikken om hen te kunnen helpen, en veelal laten zij zich voor hun diensten nog dik betalen. Vooral in kleinere gemeenten wordt maar al te graag naar hen geluisterd en hun hulp ingeroepen. Er kan niet genoeg de nadruk op worden gelegd, dat deze bemiddelaars beslist niet. de ontbrekende schakel zijn tussen de dienstplichtige en de autoriteit, die de bevoegdheid bezit vrijstelling of uitstel te verlenen, en dat het aan hen uitbetaalde hono rarium weggegooid geld is. omdat de vrijstelling of het uitstel ook zonder hun dure bemiddeling zou zijn ver- kregen.- Want hoe is de gang van zaken? Jaar lijks worden in Nederland ongeveei 85.000 jongemannen' voor de dienstplicht ingeschreven. Van dit aantal zijn bij de Koninklijke marine, de Koninklijke land macht en de Koninklijke luchtmacht in totaal 50.000 man nodig en een eenvou dige rekensom leert dus, dat 35.000 mart niet onder de wapenen komen. Tot deze 35.000 behoren de ongeveer 15.000 afge- keurden en de 20.000 jongemannen, aan wie om een of andere reden vrijstelling wordt verleend. Om deze 20.000 man gaat het nu. Zij kunnen hun studie en hun werkzaamheden voortzetten en bevinden zich dus in een, wat men zo noemt, be voorrechte positie, en het is daarom niet zo verwonderlijk, dat over het verlenen van vrijstelling vele geruchten de ronde doen. Maar men vergeet, dat dit geschiedt naar bestaande regels en dat men dus over het algemeen van te voren al kan nagaan of men voor vrijstelling of uitstel in aanmerking komt. Om tweeërlei redenen kan vrijstelling Een vonnis De nestor in de Eerste Kamer is twee jaar ouder dan Winston Churchill prof. mr. A. Anema is 86 jaar. Toen hij in 1894 in Leiden in de rechten promo veerde, waren de meesten zijner mede leden niet eens geboren. Sindsdien was hij meer dan veertig jaar hoogleraar en ook dat is alweer lang geleden. Thans is hij reeds zevenendertig jaar Eerste- Kamerlid. Zulk een positie eegft meer gezag dan alleen dat hetwelk aan de ouderdom ontleend wordt. Welnu: wat prof. Anema over de recente politieke gedragingen van mr. Burger zei, ver kreeg juist door de koele rust, waarin de kwalificaties „onverkwikkelijk" en „ver werpelijk" werden uitgeproken, de kracht van een ronnis. Te sterker viel dit op in de verzoenende feer, die in de Eerste Kamer heerste. Drie fractieleiders getuigden van hun vertrouwen in het kabinet, dat, wanneer 't aan dit deel der Staten-Generaal ligt, rustig zijn bewinds periode tot in 1960 kan voltooien. Als de heren Burger en Vermeer nu willen in zien, dat zij met hun verkiezingspropa ganda te vroeg zijn en als zij ermee ophouden ook hun eigen ministers stok ken voor de benen te werpen, is de „latente regeringscrisis" voorshands weer even bezworen. (El^ e kb lad) Werklozen Het aantal werklozen in Frankrijk is op een voor de betrokenen alleen maar zeer beperkt tragische wijze vermeerderd als gevolg van de verkie zingsuitslag van zondag voor een week Een van de meest spectaculaire geval len is misschien wel dat van de heer André le Troquer, tot heden voorzitter van de kamer van afgevaardigden. Hij is zijn zetel en daarmee zijn voorzitterstoel kwijt. Erger nog: hij moet zijn huis uit. De kamervoorzitter heeft in Frankrijk namelijk de beschikking over een ambts woning, die, zoals dat voor goede repu blikeinen past, tl gevestigd in het Palais Bourbon. De arme heer Le Troquer moet, nu hij jarenlang zijn best heeft gedaan afgevaardigden, die met elkaar op de vuist wilden, van elkaar te hou den, terugkeren naar de advocatuur, zijn echtscheidingspraktijk, die al die jaren door zijn zoon is waargenomen. Een an dere werkloze is de heer Joseph Laniel, die tijdens de dramatische keuze in 1953 bijna president van de republiek is ge worden. Hij gaat weer in de textiel. En de aloude Edouard Daladier gaat ver moedelijk zijn memoires schrijven. (De Gr Pockets Als onze kruideniers boekhandelaar willen worden, moeten onze boekhan delaren goede kruideniers worden. Als de kruideniers zich beroepen op de vrij heid van meningsuiting en pers, die de grondwet waarborgt, kunnen de boek handelaren wijzen op de rechten va mens. Een gevulde maag is er een van en niet het onbelangrijkste. Het lijkt mij. dat de kruidenier# hun argumenten voor de verkoop van pockets wat al te ver zoeken. Een boek is geen blikje vis. En van de verkopers verlangt men wat ken- over boeken. En van de meeste krui- diaiin, hoe goed ook in hun eigen vak, k dot wat *t te veel gevraagd. (Vrij Nederland) den verleend, nl. wegens persoonlijke on misbaarheid en wegens een bijzonder ge- 'al. 1 Vrijstelling wegens persoonlijke on misbaarheid wordt verkregen indien men onmisbaar is- voor het gaande hou den van een bedrijf of een zaak van naaste familieleden en deze onmisbaar heid niet is op te heffen door bijv. het aannemen van een plaatsvervanger, het anders inrichten van het bedrijf of andere werkverdeling. Als men betrok ken is bij een klein dienstverlenend be drijf, zoals een transportonderneming of een winkel, waarbij de relatie met de klanten berust op een sterk persoonlijk kennen, of men heeft een klein agrarisch bedrijf, dat onvoldoende opbrengt iemand in loondienst te nemen, dan maakt men veel kans op vrijstelling. Men is echter niet onmisbaar indien het bedTijf of de zaak tengevolge van het vervullen van de dienstplicht enigszins aohteruit zou gaan,, O Tot de bijzondere gevallen, w« vrijstelling kan worden verleend be horen broederdien st, emigratie, het s velen van een broer. Als men drie broers heeft, die hebben gediend of nog dienen, kan men via de burgemeester een ver zoek indienen om vrijstelling en men moet dit doen na de oproep voor de keuring, evenals in het geval er een broer is ge sneuveld. Tot een bijzonder geval wordt dus ook gerekend emigratie van een gezin een land buiten Europa, of van de dienst plichtige indien hij tenminste reeds hij werd gekeurd of opgeroepen defini tieve plannen had en bijv. in het bezit van een scheeps- of luchtpassage. Zij, die emigratieplannen hebben, doen er goed aan ze te verwezenlijken voordat zij hun dienstplicht moeten vervullen. Voor de defensie zijn ze toch verloren omdat het niet mogelijk is hun een mobrlisatSebe- sbemming te geven. Tijdige emigratie is dus in het belang van henzelf maar ook in dat van het Rijk. Voorts kan vrijstelling voor een bijeon der geval worden verleend aan het oudste kind van een weduwe, die nog vie meer jonge kinderen heeft en voor hij bij de opvoeding een onmisbare steun En ten slotte zijn er nog vele gevallen denkbaar, waarvan men kan zeggen, dat vaak voorkomen en die een redei kunnen zijn om vrijstelling van de dienst plicht aan te vragen. Bijv. het stnderez voor een geestelijk ambt of het bekleder van een algemeen menslievend ambt (diakonen) of het hebben van principiële bezwaren tegen het dragen van wapenen. Elk jaar zijn er ongeveer 200 erkende dienstweigeraars. Zij moeten drie jaren burgerlijke overheidsdiensten verrichten (giro, verpleger, werkkamp te Vledder enz.). Ook mijnwerkers (ondergronds) kan vrijstelling worden verleend. Aan kostwinners wordt slechts bjj hoge uitzondering vrijstelling verleend. Zoals men weet is er een regeling voor kost winnersvergoeding. Onindeelbaar Men vraagt zich wel eens af hoe het komt, dat er jongemannen worden vrij gesteld van eerste oefening zooder zij weten waarom dat gebeurt. In het alge meen zijn dit dienstplichtigen, die niet voldoende gebreken hebben om voor af keuring in aanmerking te komen, maar toch ook niet voldoende geschikt zijn om in een oorlogsfunctie te worden Ingedeeld. Het zijn de z.g. orvindeelbaren, die bui tengewoon dienstplichtig worden. Buitengewoon dienstplichtig wordt men ook als een broer is gesneuveld als: mili tair, lid van een verzetsorganisatie of ge durende de oorlog als zeeman. Buiten gewoon dienstplichtig komt op hetzelfde neer als het verkrijgen van vrijstelling. Slechts bij algemene mobilisatie wordt men opgeroepen. Aanvragen om vrijstelling moeten wor den ingediend ter gemeentesecretarie, na de oproep om in werkelijke dienst te komen. De ambtenaren van de afdeling militaire zaken kannen alle Inlichtingen verschaffen en verlenen alle medewer king.. Hieraan zijn geen kosten verbon den. Bovendien kan men rechtstreeks in lichtingen vragen omtrent Indeling, op komstdata enz. bjj het ministerie van oor log, afdeling dienstplicht, Blejjenburg 38 te Den Haag. Elke aanvrage om vrijstel ling moet echter vergezeld worden van bewijsstukken en verklaringen. Er kan nog op worden gewezen, dat de minister niet erg toeschietelijk is ten aan zien van het verlenen van vrijstelling ami onderwijzers, omdat zij hard nodig zijn 'voor het vervullen van officiers- en onderofficiersfuncties. Als de dienstbe langen er zich niet tegen verzetten, kan de diensttijd voor hen worden verkort. En hun, die uitstel kregen en werkzaam zijn op scholen in Zeeland, op de Zuid- Hollandse Eilanden en in plattelandsge meenten in het Noord-Oosten land, kan vrijstelling worden verleend indien blijkt, dat op generlei wijze in hun vervanging kan worden voor uw gezondheid Gerucht i.z. Semarangsch Stoomboot en Prauwen Naar aanleiding van geruchten ter beurze te Amsterdam over een binnen kort te verwachten bod op de aandelen N.V. Semarangsch Stoomboot- en Prau wenveer, wordt van officiële zijde mede gedeeld, dat men reeds geruime tijd bezig is maatregelen in het belang van de aan deelhouders te nemen. Hierover kunnen thans nog geen mededelingen worden ge daan, doch deze worden te zijner tijd ver strekt. Het grootste deel van het geplaat ste kapitaal is in Nederland. De Ned. componist, ir. Henk Badings heeft zaterdag een groep van zijn compositieleerlingen bij eengebracht. Zoals bekend heeft Henk Badings leerlingen uit ver schillende landen, die dan met een studiebeurs bij hem komen wer ken. Ook uit Nederland zijn er steeds meer jonge talenten, die zich onder leiding van Henk Ba dings stellen. Om deze talenten met elkaar in kennis te brengen en tot een uitwisseling van de individuele componeerprestaties te komen, heeft Badings nu voor het eerst acht leerlingen bij elkaar gehad in zijn woning te Biltho- ven. Des morgens heeft hij de jon ge componisten ontvangen in de elektronische studio van Philips te Eindhoven, de studio waar Henk Badings geregeld werkt voor de realisatie van zijn elektroni sche muziek, waarvoor hij vooral uit het buitenland opdrachten krijgt. Philips Eindhoven heeft de leerlingen een lunch aangeboden en in de namiddag zijn allen naar Bilthoven gereisd om in Badings" villa „Tonica" te dineren en via bandopnamen en grammofoon platen eikaars werk te beluisteren. Vanzelfsprekend ontstonden daar verschillende discussies op mu ziekgebied. Bij deze leerlingen hebben we enkele opvallende ta lenten gevonden, o.a. de jonge Duitse componist en dirigent Horst Buchsfelt, die zijn le Sym fonie metamorphosen van een thema van Badings voor groot or kest liet spelen. Op de foto zitten allen rond Badings te luis teren naar een bandopname in huize „Tonica" te Bilthoven. V.l. n.r.: H. S. van Beek (Amsterdam), Hans Kox (Apeldoorn), Alan Ridout (Londen), Wim H. Thijsse (Den Haag, Horst Buchafeldt (Iserlohn, Duitsland), ir. Henk Badings, Ludwig Otten (Deven ter), J. Smit (Oegstgeest) en O. Deden (Dordrecht). Franse reserves van goud en dollars in november met ƒ69.1 miljoen vermin derd na vijf maanden onafgebroken stij ging ten gevolge van groot verrekenings tekort van 177 min. in Europese Beta lingsunie; de invoer van buiten de franc zone beliep 1.02 miljard, uit de franc- zone ƒ0.37 miljard. Euromast Op het bouwterrein bij de Parkhaven te Rotterdam zal w dag de eerste paal worden geslagen de Euromast. De Amsterdamse adjudant van politie A. heeft niet met opzet een Duitse ca iman omver gereden. Tot deze con clusie is de commissie gekomen, die heeft onderzocht wat er nu precies ge beurd is tijdens de intocht van Sint-Nico- laas. toen ^r moeilijkheden waren ont staan tussen de politie en de persfoto grafen. De Nederlandse vereniging van fotojournalisten had naar aanleiding hiervan een klacht ingediend, die resul teerde in een onderzoek, dat thans is vol tooid. De commissie adviseert maatrege len te nemen, die moeilijkheden in de toekomst zullen voorkomen. „Geen reden lijst achter te houden de Verenigde Naties te New York heeft zaterdag de voormalige hoofdambtenaar van de afdeling po litieke zaken, de Deen Povl Bang- Jensen, die enige maanden geleden wegens insubordinatie werd ontsla gen, in het ongelijk gesteld. Het tribunaal, gevormd door een Engels- mar., een Fransman, een Indiër en Egyptenaar, verklaarde eenstemmig dat Rang-Jensen geen „deugdelijke reden" had om te weigeren de lijst met namer ven Hongaarse getuigen, die indertijd voor een rapport verklaringen over de op stand van 1956 aflegden, aan secretaris generaal Hammarskjöld te overhandigen Zoals bekend wilde Bang-Jensen dat nie« omdat hij de getuigen had beloofd lamen geheim te houden en omda' in mening was dat de veiligheids maatregelen bij de Ver. Naties onvoldoen- Later werden de betrokken do cumenten in het bijzijn van de Deen ver brand. Het tribunaal verklaarde dat Bane-Jen- sen zich in een moeilijke positie had ge plaatst door niet mee te werken aa zijn zaak door een dis- De Deen had gewei gerd mee te werken, omdat hij eerst toe gang wilde hebben tot stukken van het se cretariaat van de volkerenorganisatie waaruit zijn gelijk moest blijken. Volgens het tribunaal heeft hij echter geen recht op raadpleging van stukken van zij: genpartij. Voorts was het tribunaal van oordeel dat Bang-Jensens bewering dat de veilig heidsregelingen bij de V.N. niet voldoen de zijn om het geheime karakter va betrokken lijst met name te waarborgen „zijn onwetendheid verraadt omtrent d'. maatregelen ter bescherming en bewaring van vertrouwelijke stukken bij de V.N." Bang-Jensen zei later, dat hij het be sluit van het tribunaal betreurde, maar dat hij er nooit spijt van zou hebben zijn gelofte aan de Hongaarse getuigen te heb ben gehouden. Hij hield staande, dat de tegen hem in gebrachte beschuldigingen ongegrond wa ren. Hij sou later beslissen of hij nog ver dere acties zon ondernemen. „Vroeg ol laat zal de waarheid aart het licht treden.' verklaarde hij. voor uw gezondheid Geen schroef en roer meer nodig Een nieuw type havensleep boot heeft in de havens van Amsterdam nogal de aandacht ge trokken. Het vaartuig is gebouwd in opdracht van de rederij v.h. gebr. Goedkoop en heet de Jan Jan Goed koop Jr. De n.v. Arnhemse scheep vaartmaatschappij heeft het schip gebouwd. Uiterlijk verschilt de sleepboot niet veel van de andere exemplaren van rederij, maar toch is er een essentieel 5 schil. Het vaartuig wordt namelijk voi gestuwd door twee propellers die op derde scheepslengte vanaf het voorschip onder de kiel zijn gebracht. In plaats van het traditionele stut Uitspraak Senembah misschien over twee weken De president van dc Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft bepaald, dat woensdagmiddag in het kort geding tussen de Senembahmij. ei Bank Indonesia nog enkele stukken ten worden gewisseld, waarna vermoede lijk de uitspraak 22 december zal den gegeven. Het geding werd midden november aangehouden, om de Bank In donesia gelegenheid te geven enkele lutacontracten over te leggen, die, r zij beweerde, nog in Indonesië wa Intussen heeft de raadsman van'de Bank, mr. D. J. Veegens, een groot aantal for mulieren aan de president overhandigd, die op de uitvoer van tabak uit Indo nesië betrekking hebben, doch de valutacontracten ontbraken. Op enkele andere formulieren kan men echter lezen, dat voor de daarin genoemde partijen valutacontracten waren getekend. Mr. Veegens heeft uit Indonesië bericht ont vangen, dat vrijdag per luchtpost nog een aantal stukken is verzonden. Hij hoopt, dat de valutacontracten zich daar bij bevinden. Het proces gaat om een partij tabak, welke de Bank als onderpand onder zich heeft en niet wenst af te geven. men op de brug twee handels tts, dat veel overeenkomst vertoont een autostuur. Het schip heeft geen schroef en evenmin een roer. Door een ;peciale constructie van de beide pro pellers. die in verschilllende richtingen kunnen bewegen, kan het schip in elke gewenste richting varén. Behalve deze nieuwe aandrijvings methode is er nog iets waarin de Jan Goedkoop Jr. van andere sleepboten ver schilt. De sleeptros wordt namelijk vast gemaakt aan 'n punt, dat zich op een vijfde scheepslengte van het achterschip be vindt. Men kan nu altijd de sleepboot recht voor de sleeptros brengen, zodat -olie trekkracht onder allerlei om standigheden kan worden benut. Dit type sleepboot is voor Nederland een noviteit. In Duitsland varen al enkele van dergelijk* schepen. De sleepboot is 24.45 meter lang, 6.85 meter breed. De holte is 3J1 meter, wijl de totale diepgang (de bescherming onder de propellers inbegrepen) 3.25 meter bedraagt. Elke propeller wordt aangedreven een vloeistofkoppeling door ten 450 pk Bolnesmotor. Met het nieuwe vaartuig zullen binnen kort in de Amsterdamse havens enige demonstraties worden gegeven. ER LOPEN in de wereld nop veel vreemde snuiters rond. vinden we. Nu horen we weer uit Lon den een bar en boos verhaal over eon „heer", die door de liolitie wordt gezocht, omdat hij zich beslist niet als heer heeft gedragen. Dc Britse ver eniging van die renbescherming, is ons verteld, werd er op attent gemaakt, dat in de omgeving van Londen een hond meer dan veertien uur achtereen aan de kant van de weg zat. Hoe de zaak zich precies hëeft toegedragen was ge makkelijk na te gaan. De eigenaar had de hond bevolen te gaan zitten, en het dier volgde dit bevel met p*" grote nauwkeurigheid op. Een man. die 's avonds van zijn werk kwam ontdekte de hond, en toen hij de volgende dag naar zijn werk ging. zat de hond nog steeds op dezelfde plaats. Hij waarschuwde ogenblikkelijk de politie, die de vereniging van dieren bescherming op de hoogte bracht. Een inspecteur had grote moeite de hond de halsband cm te doen en mee te ne men. „Ik kan aan zijn reacties zien" zo zei hij. „dat het dier een bevel ge hoorzaamt. We zullen echter wel nooit te weten komen wie zijn baas is. want dit heer zal zich beslist niet komen melden". Niettemin is hot Londense politieapparaat toch in werking gesteld om de man te vinden. Luit--gen. Schilling (68 jr.) overleden Op 66-jarige leeftijd is in het Haagse ziekenhuis Zuidwal overleden de oud luitenant-generaal der infanterie van het K.N.I.L. W. Schilling. Van 1922 tot 1929 was hij kapitein van het K.N.I.L. in Atjeh. Vervolgens werd hij leerling en leraar aan de hogere krijgsschool In Den Haag. Als generaal-majoor kreeg hij in 1941 het commando over de eerste divisie West-Java. Hij leidde in dit gebied de acties tegen de Japanners, wilde zich in maart 1942 aanvankelijk niet overgeven en trok zich met zijn troepen in het gebergte terug, maar werd een week later toch tot capitulatie gedwongen. In 1945 keerde hij uit de Japanse krijgsge vangenschap op Java terug. In oktober 1945 leidde hij de actie van de Neder landse troepen ter beveiliging van Bata via. Van februari 1946 tot november 1949 was hij hoofd der Nederlandse militaire missie in Japan. Hij bereikte in die tijd belangrijke resultaten bij de terugvor dering van door de Japa/iners uit Neder- lands-Indié geroofd* goederen. Generaal Schilling was ridder Jn de Orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau en com mandeur in de „Order of the British Empire". D* begrafenis is woensdagmiddag om twe* uur op de Oosterbegraafplaats te Voorburg. Dibelius in Oost-Berlijn De BIJBEL zegt, dat God vrije mensen wil en geen slaven. En alleen vrijheid voor allen zal de vrede helpen bevestigen. Deze woor den sprak bisschop Otbo Dibelius gisteren tijdens een dienst in de Marienkirche, die in Oo6t-Berlijn staat Bisschop Dibelius is voorzitter van de Raad van evangelische kerken in geheel Duitsland. De geestelijke leider, die in de kerk sprak, die dicht bij het Marx-Engels-plein gelegen, noemde Rusland niet bi maar iedereen begreep wat hij be doelde, toen hij zei dat Berlijn op het punt staat door „prikkeldraad te worden gesplitst." „Vrede op aarde wordt niet door prikkeldraad gediend," voegde hij Het Russische plan brengt nieuwe om standigheden voor twee miljoen West- berlijners en later ook voor 50 milji Westduitsers met zich mee, of men Aanklacht van Sobolef Er is ver; die munitie heeft verstrekt aan de agenten van de koude oorlog. Het is Pasternak. Hij is de rechtmatige erfgenaam van de decadente beweging, die door Lenin cn Tsjcchof is veroordeeld. Hij is bang voor zijn volk. Ondanks het feit dat hij tranen heeft gestort over de ondergang van de Russische intellectuelen, heeft hij geen enkel recht meer zich een Russisch intel lectueel te noemen." Deze felle aanklacht uitte de Rus Sobolef gisteren op een bijeenkomst van de nieuwe federatie van Russi sche schrijversverenigingen in Mos kou, waarbij ook Chroesjtsjef aan wezig was. Hij sprak ook over de voorlichting van de communistische partij in raire kwesties. Deze voorlichting is gens Sobolef de laatste vijf jaar er toegenomen. Hij drong er bij de schrij vers op aan de hedendaagse Sowjet- held in zijn ware en, naar communisti sche smaak juiste gedaante te schilde ren. De held moet volgens Sobolef lijk, ondernemend en eerlijk zijn. Het gevaar, dat zo'n held te populair zou worden, kon volgens Sobolef worden vermeden, als men niet toegeeft aan in dividuele impulsen en emoties zoals vroe ger wel gebeurde. De andere Russische Nobelprijswin naars, de drie natuurkundigen Tsjeren- kof, Frank en Tamm, die inmiddels in Stockholm zijn aangekomen, hebben ge weigerd rich uit te laten over het lot Overigens waren zij vrij spraakzaam. Prof. Tsjerenkof werd gevraagd of hij. toen hij aan de bestudering van het Tsjerenkof-effect was begonnen, wist van de ontdekking van de Fransman Lucien Mallet Tsjerenkof antwoordde, dat er dikwijls verscheidene interpretaties kun nen zijn van dezelfde wetenschappelijke ontdekking. Hij wees er op, 3at ook het echtpaar Curie rich al met het verschijn sel h**ft beziggehouden. wü of niet. Het Duitse volk, zei Dibelius, bevindt zich op een beslissend moment in de geschiedenis. Rusland wil geheel Duitsland inpalmen, zonder de bevolking te vragen of zij dat wil. Maar het Duitse volk mag niet als bagage, die men maar heen en weer kan schuiven, worden be handeld," aldus de bisschop. Deze woor den, die grote indruk maakten, zijn het eerste gezaghebbende commentaar op de Russische plannen met Berlijn. Grote kwestie De Amerikaanse senator Humphrey, die onlangs uitvoerig met Chroesjtsjef heeft gesproken, verklaarde gisteren dat de Russische premier ervan overtuigd ig dat hij de geallieerden uit Berlijn kan verdrijven. „Hij is bereid daarmee een heel eind te gaan en van Berlijn een grote kwestie te maken." Humphrey geloofde niet. dat Chroesj tsjef het op een oorlog zal laten aanko- n. Zijn nieuwe zeven-jarenplan is na- lijk gebaseerd op de verwachting, dat de vrede bewaard blijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5