STAD Hollandse meisjes liften door de wereld Agenda voor Leiden Bedrijf te Zoeterwoude sloopt Expogebouwen Polen brengen drukte in IJnmidens vissersliaveii NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 8 DECEMBER 1958 Hervormde dienst in aula van school aan Marnixstraat In de aula van de Dr. Van Voorthuy- lenschool aan de Marnixstraat. hield de Hervormde gemeente gistermorgen een dienst, waarmee z\j de negende plaats voor het houden van kerkdiensten in ge bruik nam. Deze aula is in het bijzonder bestemd voor hen, die ten noorden van de singels In het noorden van de stad wonen en die tot dusver op de Marekerk waren aangewezen. Met de uitbreiding van de stad worden de afstanden tot de stadskerken uiteraard steeds groter. De wijkpredilkant, dis. M. Ottevanger, ging in deze dienst voor. Het is de bedoe ling, dat hij daar eens in de maand voor gaat en dat de overige diensten door de andere predikanten worden geleid, ter wijl ook predikanten van buiten de stad zullen worden genodigd. Ds Ottevanger bracht dank aan burge meester en wethouders voor de toestem ming tot het gebruiken van deze aula aan de kerkvoogden voor het gereedma ken van deze plaats. De gemeente werd dank gebracht voor haar goede opkomst „Het gaat vandaag en telkens weer als wij op deze plaats samenkomen, om de Here Jezus Christus en om Zijn Evange lie", zei de predikant. „Laat het ons een vreugde zijn, telkens weer hierheen te komen. Ook deze plaats is een Bethel, een huis Gods". Ds Ottevanger deelde mee. dat hier ook de sacramenten zullen worden bediend. De tekst voor de prediking was Zacha- rias 9 vers 9. Het thema luidde: „De ko mende Zaligmaker", Die komen zou er Die gekomen is. In de hal van de school staat eer ^kerkje", dat ten doel heeft geldeai te bergen voor het in de toekomst te bou wen definiieve centrum, dat, zoals be kend, tal de buurt van de Koningstraat „Con Amore" voert het Weihnachtsoratorium uit Evenals vorige jaren zal „Con Amore' ter inleiding van het kerstfeest het Weih nachtsoratorium van J. S. Bach uitvoe ren. Ditmaal worden de eerste vier can taten gezongen. Als solist werken mei Ded Hüsken-Reuderink. sopraan, Aafji Heynis, alt, Gerard Honog, tenor ei Hans Wilbrink, bas. De orkestbegelei ding berust bij het Baoh-orkest te sterdam en Hans Philips voert de balopartij uit. Het geheel zal onder lei ding staan van Simon C. Jansen. De uitvoering is op maandag 15 dec. om 8 uur in de gehoorzaal. De generale repetitie op vrijdag 12 dec. om half 8 is uitsluitend toegankelijk voor leerlingen van alle onderwijsinstellingen. Gereformeerde had weekeinde jeugd Leiden in Noordwijk Zee een prettig kaderweekeinde gehad. Het programma, dat in het teken stond van Kerk en Jeugd, was zo afwisselend mogelijk en beantwoordde volledig aan zijn doel: vermeerdering van kennis en het versterken van de onderlinge band. Zaterdagavond werd in Die Ossewa begonnen met een in leiding van ds. H. Heule over Wat verwacht de Kerk van de jeugd?, zondag ochtend na de kerkdienst draaide de heer Chr. Hanegraaff enkele negro- spiritua en 's middags leidde de heer Tony van Dijk het onderwerp in: Wat verwacht de jeugd van de Kerk? Verder heeft men een strandwande ling gemaakt en konden vragen worden gesteld aan een forum, bestaande uit kerkeraadsleden en jongeren [□dien u de krant eens niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten' dienst bellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. >s. Heule zette om te beginnen uiteen, t onder het begrip Kerk moet worden staan. Zij is het lichaam van Christus geldt als een vergadering van gelovi gen. Bij het beschouwen van het lidmaat schap kan een ieder voor zich het best an van zijn doop. Dan komt men erst. Men ziet dan ook, dat men van Christus tot het lidmaatschap is geroe- De jeugd heeft zich voor te bereiden op de komende taak in de Kerk. Zij is de jonge Gemeente van Christus, de Kerk van morgen. Aan deze opmerking knoop te ds. Heule een korte wereldbeschouwing vast, waarin hij de aandacht vestigde op de geweldige toeneming van de techniek, op de automatisering, die meer vrije tijd voor de mens met zich zal brengen. J. van der Veer 50 jaar bij boekdrukkerij Van der Linden Vandaag herdenkt de heer J. van der Veer, dat hij vijftig jaar geleden in dienst kwam bij Van der Lindens boekdrukkerij en reproduktie-inrichting, Vliet 4a te Leiden. In het huis van de 86-jarige heer E. J. van der Linden, Rapenburg 127, is hij vanmorgen gehuldigd. De heer G. van der Linden sprak hem als eerste toe. Hij merkte op, dat het ker een prestatie mag worden genoemd, dat iemand vijftig jaren bij hetzelfde be drijf werkzaam is. Die prestatie wordt Hoe deze vrije tijd op een verantwo manier te besteden? Dat is een vraag grote importantie. Er ontstaat een n mensentype met andere behoeften. Daar op moeten wij ons nu reeds instellen. Want een gewichtig ding is, dat de Kerk gelijke tred houdt met de ontwikkeling van de maatschappij, dat zij niet voort durend achteraan draaft. Kritiek nog grot» horen doet. Dat heeft de heer Van der Veer gedaan en daarvoor ontving hij de dank van de directie, die zich niet be perkte tot een hartelijke toespraak, zich ook uitdrukte in een enveloppe met inhoud. Voor mevrouw Van der Veer waren er bloe Ook voerde een van de personeelsleden et woord. Hij zei in andere bewoordin- ;n wat de heer Van der Linden reeds had opgemerkt en voegde er woorden toe over de collegiale omgang. Een geschenk werd aangeboden. heer Van der Veer ontving ook de gouden medaille van de Maatschappij, Nijverheid en Handel. Een vertegen woordiger van het departement Leiden bood die aan. De vorige eigenaar, de heer E. J. van der Linden, haalde herin neringen op en bedankte de heer Van der Veer voor zijn bijdrage aan de bloei het bedrijf. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 27 nov. t/m 3 dec. De heer Tony van Dijk stelde, dat niet alleen veel kritiek is op de Kerk, maar ook kritiek van velerlei soort. Daar zijn de ongelovigen, die geen raad weten met God en Hem dagen voor het lijke forum Men neemt de meelopers waar, de bezadigden, die alles kalmpji aandoen. En daar zijn ook de mensen, d God vurig liefhebben, die het goede mi de Kerk voor hebben en daarom ook hoge eisen aan haar stellen. In de Kerk heeft men reeds nieuwe mens te maken. Daaron tie. De kerkgemeenschap voelt zich niet compleet en streeft naar uitbreiding, verzameling van de uitverkorenen. Over de verdeeldheid zei de heer Van Dijk, dat wij boven de verschillende Ker ken Christus moeten zien en zo in het ge loof moeten werken aan de eenwording. De triomferende Kerk in de hemel is on gedeeld, maar op aarde leven wij in de strijdende Kerk, waarin de duivel rond gaat. Wil de Kerk ons, die op aarde uiteinde lijk maar als vreemdelingen rondgaan, tot steun kunnen zijn. dan moet zij hande len naar Christus Woord. Wij verwachten veel van de Kerk en wanneer wij. op Christus zien. kan er ook verwachting zijn. De heer Van Dijk legde hierbij voor al de klemtoon op het contact met andere christenen in de eredienst. De discussies, die na beide referaten werden gevoerd, waren bijzonder leven dig. Inbraak aan Hoge Rijndijk: meer dan f 1000 ontvreemd Gisteravond tussen acht en negen uur i ingebroken in een perceel aan de Hoge Rijndijk te Leiden, waar een kolenhandel fietsbewaarplaats zijn gevestigd. De dader is vermoedelijk via de winkeldeur binnengekomen. Uit een bureau in het kantoor werd een enveloppe met een in houd van 900 meegenomen en in dat kantoor vond hij ook nog 46. Uit kasten de woning werd in totaal nog een be drag van 130 ontvreemd. De heer De Graaf nam afscheid van NEM Zaterdag heeft de heer H. de Graaf, n verband met het bereiken van de pen- ioengerechtigde leeftijd, afscheid geni nen van N.E.M. en H.C.W. De bedrijfs leider herinnerde eraan, dat de heer De Graaf van de oprichting af een groot aan deel heeft gehad in de opbouw van de N.E.M. De voorzitter van de jubileum- :ommissie, schetste het scheidende per- ;oneelslid als een goede kameraad, die iltijd voor een ieder klaar stond. Namens het personeel bood hij hem een polshor en kistje sigaren aan. De heer Van Es overhandigde een rookstandaard. De Jong een wandbord, de heer Fiele bloemen, de voorzitter van De Sta len Band een mand met fruit en mevrouw Prinsen een mand met bloemen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Anne Lize, dr van H. M. Oudshoorn en L. G. Vroom; Lafira Isolde, dr van P. J. de Haas en S. H. Stafleu; Ronald Petrus Maria, zn van P. de Ridder en A. A. M. van Loon; Henriëtte Jacobine. dr van O. R. A. Plas en A. E. de Leen; Yvonne, dr van C. Pasma en C. Rasser. Gehuwd: J. Ringelberg en W. Giesen. Overleden: C. van Bemmel, 60 jr W. I. Hanselaar, 12 jr, dochter; E. van Tongeren. 42 jr. echtgenote van M. H. van de Voort; E. J. J. Hagen. 7 jr, zoon; A. M. Güthschmidt, 71 jr; A. Redel, 74 jr, echtgenote van A. Erades; G. Molenaar, 66 jr. SASSENHEIM Agendanieuws Woensdagavond worden de volgende bijeenkomsten gehouden: Gemeentevergadering Geref. kerk in het kerkgebouw aan de Juili-a na laan; aan- Bijbelkring in de Herv. sohool. aanvang 7.30 uur; onderwerp: Roeping en lijden. Oranjevereniging in Het bruine paard, aanvang 8 uur. In november werd aan het postkantoor te SassentHom f 51.570.06 ingelegd en f 37.929,25 terugbetaald. LFADERDORP LF.WF.RDORV Sinterklaasverrassing een huis Hoewel al enige tijd geleden was gemaakt, aan welke mensen de nu k gekomen veertig gemeentewoningen de Mauritssingel en de Hubrechts! zouden worden toegewezen, besloten bur gemeester en wethouders de mededeling daarvan aan de toekomstige bewoner nog even achter te houden. Op Sintei klaasavond kregen de gelukkigen ee briefje in de bus. waarin B en W. be kend maakten, dat hun een woning toegewezen. Dat zal voor de betrokk» ongetwijfeld de belangrijkste Sinter klaasverrassing zijn geweest. Sinterklaasfeest Zaterdagmiddag werd in het dorps huis een Sinterklaasfeest gevierd door de kinderen van de leden van de per soneelsvereniging Ouderzorg en De Rid- Dit is het nieuwe A.N.W.B.-gebouw aan de Van Alkemadclaan te Den Haag dat al flink uit de fundamenten begint te komen. Het gebouw, waarvan de In gang via een brede brug aan de W'as- senaarseweg komt, zal 93 meter lang en 15 meter breed worden. Ervoor en ermee verbonden door een overdekte gang met glaswanden, zal een rotonde met een Inwendige diameter van 25 meter komen als ontvanghal voor de bezoekers Arts moest zijn hulp met dood bekopen De bejaarde medicus W. R. van Haga uit Amsterdam-Noord heeft zaterdag zijn hulpverlening aan een licht gewond slachtoffer van een geslipte personenauto op de gladde Zuiderzeeweg nabij de Scheïlingwouderbrug in Amsterdam noord met de dood moeten bekopen. Hij was met zijn zoon omstreeks negen uit zijn auto gestapt om hulp te bieden de 36-jarige ir. W. Baer, een employé de Draka. die met zijn personen over de kop was geslagen en lr berm van de weg terecht gekomen. Juist op het moment dat de drie heren op het middentalud van de weg nog stonden te praten, slipte op het gladde weggedeelte ter plaatse een van de brug komende zware betonmengwagen en reed recht op het groepje waarbij zich ook een motorrijder had gevoegd. Dokter Van Haga moet op slag dood zijn ge weest. zijn circa 35-jarige zoon, even eens medicus, werd ernstig gewond, even als de chauffeur van de betonwagen, die uit de cabine werd geslingerd. Oud-lector Van de Velde plotseling overleden Op het kerkhof „Oud Eik en Duinen" e Den Haag is zaterdagmiddag in stilte >egraven dr. Emil van de Velde, die donderdag 27 november plotseling in woonplaats Monte Carlo op 75- jarige leeftijd overleed. Hij was van 1910 ?n met 1912 lector in de histologie de faculteit van de geneeskunde de Leidse Universiteit. Maandag Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: studenten muziekgezelschap „Sempre Crescendo' van 7.30 uur receptie t.g.v. 127ste Dies. Antonlus-clubhuis, 8 uur: De Natuur vriend. Sempre Avanti's „Jong en Jolig" Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rott. Toneel met „Heeft iemand nog iets?" De Doelen, 8 uur: amateur-fotografen. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rott. Toneel met „Heeft iemand nog iets?" Museum van Oudheden, 8 uur: dr. W. C. Braat over „De ijstijd". Hervormd wijkgebouw „Bethel" Stille Rijn, 8 uur: Herv. Bond voor Inwendige Zending op G.G., spr. ds. M. Ottevanger. Woensdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rott. Toneel met „Heeft iemand nog iets?" Boerhaavezaal, 8 uur: opening tentoon stelling Leids Kunst-Centrum. De Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud- Lelden, dr. A. A. Kampman over „Ko ningin Zenobia". Rapenburg 8, 8 uur: afdeling Leiden VIRO, prof. dr. J. M. van Bemmelen ,De rechten van de mens". Academisch ziekenhuis, 12,50 tot 1.20 middagpauzebijeenkomst (in de kerkzaal), Kleine stadsgehoorzaal, 8 uur: Vola, filmavond. Rehoboth, Rapenburg 10. 7.45 uur is textielbehandeling C.B.P.B. De Kleine Burcht, 8 uur: postzegel- Donderdag Station, 7.40 uur: afd. Rijnland Broeder schap oud-padvinders, excursie naai Planetarium Den Haag. Zuiderkerk, 8 uur: adventsappèl, con tactcommissie evangelisatiewerk. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or- Volkshuis, 7.30 uur: cursus kerstversie- De kleine Burcht, 89.30 uur: af scheidsreceptie J. Nievaart (gymnastiek- ereniging (Concordia). Vrijdag Het gulden Vlies, 2.30 uur: ledenver gadering afd. Leiden Ned. Ver. Huis- Geref. jeugdhuis, 8 uur: Arjos. Groot-Auditorium academiegebouw, 4 ur: inauguratie prof. dr. H. R. van der Vaart. Het gulden Vlies, 8 uur: Ver. Pedago giek, ds. J. A. Nieuwenhuijzen te Hilver- ïm over „Televisie". De Doelen, 8.30 uur: genootschap Ne- derland-Engeland, gevarieerd program- Israëlisch paviljoen te koop.... HET IN ZOETERWOUDE gevestigde aannemers van Hen Akker heeft momenteel handen vol handelsbedrijf Nic. van den Akker heeft momenteel handen vol werk in Brussel, waar het bezig is een gedeelte van de Expogebouwen te slopen. Een zeer om vangrijk karwei, dat de heer J. J. van den Akker menige slapeloze nacht bezorgt. Met het slopen en (voor zover mogelijk) demonteren, is hij er namelijk niet. Er moeten ook weer kopers worden gevonden voor de enor me massa's gesloopte materialen en voor de montabele objecten, zoals het paviljoen van Israël. Haagweg 14, 7.30 uur: vogelshow „Avi- Zatcrdag Stationsplein, 2 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Ver., excursie naar Noordwijk. Geref. jeugdhuis, 8 uur: evangelisatie bijeenkomst. Noordeindsplein 4a, 3 uur: dr. H. J Drossaart Lulofs te Emmen met dia's over Griekenland. Bierbengel Langebrug, 2 uur: studen tenkorps Lugdunum Batavorum. inaugu ratie nieuwe leden, gevolgd om 3.30 uur door receptie t.g.v. eeuwfeest. Oud-Hortuszlcht: tentoonstelling Leid se Postduivenclub. Haagweg 14: vogelshow „Avibus". Zaal Mekel Hogewoerd: tentoonstelling kleur- en zangkanaries. Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileumuit voering Concordia. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Ars Aemula Natures (tot en met 8 december) Rijksmuseum voor volkenkunde: Wat doe je in de kou? Educatieve expositie het leven van de Eskimo's. Geopeno der. De Sint was natuurlijk aanwezig. De kinderen hebben uitbundig gezongen en de traktatie ging er in alsof de kinderen thuis op de dag zelf niets hadden ge- Ophalen huisvuil De vuilnisdienst in deze gemeente haalt aan het eind van deze maand en begin januari het vuil op op 23 en 29 december en op 2 januari. Burgerlijke stand GEBOREN: Joost M zn v J A G Da vids en A A Holt. ONDERTROUWD: H van Rijn, 21 j. Katwijk en H J van Driel, 25 j. OVERLEDEN: W Kranenburg. 80 j, echtgenoot van J Schellingerhoudt. 1959. Apotheken In de week van 8 december tot en met 12 december zijn geopend de Zui'der- apotheek, Lammenschansweg 4. telef. 23553, en Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telef. 26274. NOORDWIJK Rnadsagcnda De gemeenteraad, die morgenavond vergadert, krijgt de volgende agenda af te handelen: benoemingen; tegemoetko ming ingevolge artikel 13 van de lagor onderwijswet; verkoop grond voor bouw premiewoningen; verlening recht van voetpad op gronden aan de Van de Mor telstraat; machtiging voorziening behoefte vlottende middelen; machtiging tot het aangaan van vaste leningen; alge machtiging tot hot overeenkomstig toepassen van eventuele maatregelen tot verhoging van de bezoldiging; vijf jaar lijkse afrekening exploitatievergoedingen de bijzondere scholen over 1953/1957; bezoldiging van de wethouders; wijziging de machtiging tot verkoop van gron den op het voormalig golfgtcrein en in het uurtorenplan Noord; onteigening van gronden ten behoeve van de volkshuisves- ing; wijziging van de begroting 1958. A.R. kiesvereniging Vrijdagavond vergadert de a.r. kiesver eniging in Seinpost, om 8 uur. De heer R. Gosker spreekt. Stulfz&ndbestrjjding In Royal wordt donderdagavond een gehouden door de heer C. Sip- Rockanje over Stuifzandbestrijding. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. Zwartcweg gereed Nu de verbeteringen aan de Zwarteweg tussen Noordwijk en Katwijk aan Zee zijn gereedgekomen, zullen de buslijnen van en naar Den Haag met ingang van 15 december weer in beide richtingen over de Zwarteweg worden gevoerd. T isserijgolfjes UMUIDENS HAVEN leek veel op de haven van Gdynia in Polen, zoveel Poolse vissersvaartuigen lagen er gemeerd. De Poolse vissers zorgen de laatste weken voor veel drukte en veel vertier in IJmuiden. In groepjes wandelen zij door de winkelstraten, waarbij hun belangstelling vooral naar schoeisel uitgaat. Zij kopen erg veel, waaruit men z»u kunnen afleiden, dat zij in Polen minder waar voor hun geld krijgen. In het verslag van de politie heeft men hierover een passage opgenomen. Een tweetal communis tische raadsleden van Velsen heeft zich daaraan geërgerd en er vragen over gesteld aan het college van B. en W. Het Zoeterwoudse bedrijf is wat de afbraak van de Expo betreft verant woordelijk voor de gebouwen van het Vaticaan, het paviljoen van Israël en de enorme parkeertérreinen. Zij, die de Expo bezochten, kunnen zich aan de hand van deze opsomming waarschijn lijk wel enigszins een voorstelling maken van de omvang van het werk. Men denke aan de geweldige grootte van het Vati- caancomplex met zijn drie „paleizen", zijn carillontoren, het grote auditorium en de bioscoopzalen. De heer Van den Akker en de zijnen weten dus wel, wat ze te doen hebben Ongeveer vier weken zijn ze nu bezig en het tempo wordt steeds opgevoerd, omdat men zo gauw mogelijk klaar moei zijn. Naar schatting heeft men nog on geveer een half jaar werk. Thans werkt men met 35 man, onder wie 20 Neder landers (o.m. uit Leiden en omgeving), echter de bedoeling dit aantal op t t 60 kunstlicht uiteraard een onmisbare fac tor is. Ondanks het feit, dat er behalve op de zondagen ook zaterdags niet wordt gewerkt en de weekeinden thuis worden doorgebracht, wordt er nog zeer royaal weekloon verdiend zodat niemand bezwaar heeft tegen de lange werktijden. Men werkt met drie pressoren. twee draglines en een bull dozer, terwijl deze week nog een 10-tons kraan naar Brussel vertrekt. Naar schatting levert de sloop onge veer 1000 ton bruikbaar ijzer, 1200 m3 vrijwel nieuw hout, honderden vier kante meters spiegelglas, kilometers rails en honderden fietsenrekken. Daar naast zijn er dan nog de demontabele gebouwen zoals het paviljoen van Is raël en de carillontoren van het Vati caanse complex, die de heer Van den Akker indien mogelijk in hun geheel wil verkopen en waarvoor hij reeds met belangstellenden in onderhandeling ia. Dergelijke bouwsels kunnen namelijk op iedere willekeurige plaats in welk land dan ook weer worden opgebouwd. Heeft de samensteller van dit verslag, i stelde het eerste raadslid, die Poolse zeelieden soms gevolgd? Deze indruk nen krijgen wanneer men leest, dat deze zeelieden op grote schaal inkopen hebben gedaan. Of moet men misschien suggereren, dat het in Polen zo slecht is? oeg hij. De samensteller heeft blijkbaar nooit gehoord van de invasie van Duit- in Amerikanen, die met koffers be laden weer naar hun heimat of garnizoen terugkeren. Het college van B. en W. antwoordde *t volgende: Bezwaarlijk kan worden verwacht dat in het gemeenteverslag Velsen vermelding voorkomt van alhier iet waargenomen invasies. De o der inkopen door Poolse zeelieden delijk gebleken. Suggesties zijn achter wege gelaten. Dit wai er Twee trawlers, zeven loggers en 1 dertig kotters zorgden er zate morgen voor, dat de IJmuidensc lag werd voorzien van een totale oer van ruim 3500 kisten verse vi raren 400 kisten schelvis. 150 kisten wij- ing. 250 kisten gul en kabeljauw, 350 kis- ;n koolvis, 120 kisten verse haring, 450 kisten makreel, 100 kisten diversen, 150 stijve kabeljauwen en 33.000 kilo tong. De trawler Postboy IJM 35 (van 24 no vember) zorgde zaterdag voor 140 ma kreel, 30 wijting, 150 schelvis. 120 gul en kabeljauw, 140 koolvis. 40 diversen en 100 stijve kabeljauwen. De Deining KW 8 (van 25 november) kwam binnen met 40 haring. 180 makreel. 30 wijting. 140 schel vis. 70 gul en kabeljauw. 160 koolvis, 30 diversen en 50 stijve kabeljauwen. De HD 79 Drie Gebroeders zorgde voor 125 makreel, 85 wijting, 100 schelvis. 50 gul en kabeljauw, 50 koolvis en 40 diver- Maandagmarkt Vandaag zorgt de trawler Vios IJM 24 voor 711 kisten verse vis. 3 haaien en 25 stijve kabeljauwen, waarbij 230 schelvis. 80 gul en kabeljauw. 60 koolvis. 1 hake, ikrcel, 15 haring. 50 wijting. 35 di- De Gezina Jacoba IJM 36 komt markt met 740 kisten verse vis cn 40 stijve kabeljauwen, waarbij 100 schel- 250 kabeljauw en gul. 290 makreel. 20 haring. 55 wijting, 25 diversen. De Elie Chenivicre IJM 32 lost 680 kis- n verse vis en 50 stijve kabeljauwen, aarbij 250 schelvis, 200 gul en kabeljauw, 70 koolvis, 45 makreel, 15 haring, 40 wij ting, 60 diversen, de RO 27 zorgt tarbot, 1300 kilo tong, 12 schol, 20 wijting en 15 stijve kabeljauwen. De HD 87 Pietertje lost 115 kisten verse vis en 45 stijve kabeljauwen, waarbij 90 schelvis. 5 gul en kabeljauw, 10 makreel en 10 diversen. Buiten de markt lagen voor de tweede losbeurt achtentwintig loggers en zeventien kotters te wachten 5000 kilo tarbot, 44.000 kilo tong, 560 schol, 15 schelvis, 7 makreel, 30 verse ha ring, 254 wijting en 167 stijve kabeljauwen. Weinig visserij Op de visgronden valt niet veel te be leven de laatste dagen. Of het moet de af en toe harde wind om de Noord zijn. De visserij is slecht. Er wordt niet veel gevangen om de Noord, hetgeen ook wel blijkt uit de tamelijk geringe aanvoer, waarvoor de trawlervloot vandaag zorgt. Haring wordt er door de trawlers zeer weinig gevangen. In Het Kanaal en onder de Engelse wal is de visserij slecht. Het haringseizocn loopt ten einde. Dat het voor de trawlers 1 grote trawlloggers een succes is ge- orden, kan zeker niet worden gezegd. Is een geluk bij een ongeluk zijn echter de prijzen voor de verse haring dit sei- ibnormaal hoog. zodat er ondanks schrale vangsten over het algemeen toch wel behoorlijke besommingen zijn ge boekt. De visserij langs de kust. bij de Pitt- boei en de boei P 2 is de afgelopen week goed geweest. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat een betrekkelijk klein aantal schepen vandaag zorgt voor bijna 45.000 kilo tong en 5000 kilo tarbot. Oudste schepen De Machiel HD 108 kan spoedig aan de markt worden verwacht. De oudste boten zijn thans: SCH 135 20 november) jaagt op haring aan de westkust van Engeland, SCH 153 (van 22 november) vertoeft ook estkust, Stadt Enchuysc-n KW 82. veel vroegere datum; dit schip melijk in Engeland gelost en is /eer naar de visgronden vertrok ken. Het kan spoedig aan de mnrkt wnr- acht. Van 24 november zijn: Sa- kina Martina KW 32. Nestor KW 101. KW 176. Albatros KW 87. Maria Theresia KW "9. Francina KW 153 en Wiro IJM 211. Ï~NE OPGESTOKEN duim van Rob- by van der Wal en Jos de Lange Wendels uit Amsterdam betekent „Gaat u onze kant op?" en dan weet elke automobilist, waar ook ter wereld, dat meisjes graag wil len meerijden, duidelijker, dat zij willen liften, want ze doen het nu al meer dan negen jaar. lobby van der Wal cn Jos de Lange Wendels hebben sinds hun vertrek uit Nederland in juni 1949 reeds 57 landen bezocht. Zij hebben Europa „gedaan", het Midden-Oosten, Afrika, Zuid-Ame- rika en zij zijn thans ongeveer vier weken in de Verenigde Staten Zij logeren in Maryland ten huize van de heer en mevrouw William Shoup Mevrouw Shoup had de beide Neder landse meisjes in Turkije ontmoet. Hun volgende halteplaats zal New York zijn De wereld reizigsters voeren ongeveer 66 pond aan bagage mee, waaronder kam peeruitrusting alsmede camera's en andere kleine reisbenodigdheden Hei belangrijkste is misschien nog wel de twee guitaars, die zij gebruiken om hun geld te verdienen voor eten en slapen en soms ook voor vervoer als liften geen succes heeft. Zij zingen volksliedjes, de favorieten van ver schillende landen en eigen composities. Robby en Jos hebben hun repertoire gebracht voor dr. Albert Schweitzer Afrika, voor het Vreemdelingenlegioen, in het paleis van de Sultan van Ma rokko. aan boord van het schip Magpie van prins Philip te Gibraltar, in het huis van de Zuidslavische president Tito en voor een Italiaanse baron. Maar soms is het ook wel eens wat min der stralend geweest. In Spanje hebben zij het vier dagen zonder voedsel moe ten stellen Uit Tunis vertrokken zij in allerijl toen de gevechten daar uit braken en zij werden naar Frankrijk teruggezonden, toen zij probeerden Engeland binnen te komen met sen enkele reis en zonder geld op zak. Als de wereldreis ten einde is dan zuilen de meisjes lezingen gaan houden aan de hand van films die zij hebben ge maakt. En Jos wil met behulp van de agenda die zij heeft bijgehouden een boek gaan schrijven. Wat zullen zij mee terugnemen naar Nederland als beste tastbare en ab stracte ervaringen van de afgelopen negen jaar? Het antwoord luidt: Arabische gastvrij heid, het klimaat van Afrika. Frans en taliaans eten Turkse koffie. Egyp tische sigaretten, de gemakkelijke levenswijze van dc Spanjaarden, de Engelse manieren, het Amerikaanse optimisme en een moderne Ameri kaanse keuken compleet met alle mechanische nieuwtjes. Wat lezers sehrijven Foto Katwijkse loggers Ik heb met veel aandacht naar dc foto gekeken van „Katwijk vaart weer door Leiden naar huis Maar dan ligt Katwijk bij u zeker aan de andere kant van Lei den! En dan iets: als de loggers bij ons binnenkomen na de teelt zijn ze meestal toonbaar. Dus mijns inziens zijn de loggers op de foto pas klaargemaakt r de r :elt c r IJmuiden. W. DE MOL, Tramstraat 7, Katwijk aan Zee (De heer G. de Graaf heeft daarop al geattendeerd 'in zijn ingezonden stuk van zaterdag. Het was onze bedoeling nog eens dc aandacht te vestigen op de tra giek voor de Katwijkse vloot, die ligt in het gemis aan een eigen haven. In dit val was het beter geweest, een foto in dc vaart der Katwijkse loggers in de idere richting te plaatsen rcdactio N.L.C.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3