Jlicutue £cil»srt)c (iTouraitt Krachtig „neen" tegen Chroesjtsjefs plannen Toestand kritiek bij Syrische grens Auto met goud in chassis reed halve wereld rond Communisten verdwijnen praktisch van 't toneel Werklozen aan het werk bij ambtenaren Eerste akkoord in Genève MAANDAG 8 DECEMBER 1958 BUREAUS Stee ADVERTENTIES: J 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang t OlEMEB Hoofdredacteur: I LtiKISTELIJK-ISATlOiSAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastich is ahfbltuen niyn hert ia Icahcnspoct" Voor SPORT en wedstrijden ZIE MEN PAGINA 4 EN 6 "1 Triomf voor Brandt in West-Berlijn BONN, maandagmorgen. (Van onze correspondent) PEN DODELIJKE SLAG voor de communisten, noemde Willy Brandt, Vj de burgemeester van West-Berlijn de uitslag van de verkiezingen voor het Westberlijnse stadsparlement. Want met een verpletterende meerderheid hebben de vrije burgers van West-Berlijn gisteren het Krem lin en zijn filiaalhouder in Oost-Berlijn doen weten dat zij zich nimmer vrijwillig onder het communistische juk zullen buigen. Zij hebben de heer Chroesjtsjef te kennen gegeven, dat zij reeds een vrije stad zijn en met een meerderheid van ongeveer 98 procent legden zij de behartiging van hun stedelijke belangen wederom in handen van de democratische par tijen. De Sociaaldemocratische partij van burgemeester Willy Brandt is met een absolute meerderheid uit de verkiezingen te voorschijn gekomen. De Christen-democratische Unie van Adenauer kwam op de tweede plaats. Dit zijn nu de enige twee partijen, die voortaan in het Berlijnse Huis van Afgevaardigden de dienst zullen uitmaken. Alle andere politieke par tijen zijn gestruikeld over de zoge naamde sper-clausule, die voor- tchrijft dat een partij minstens vijf procent der uitgebrachte stemmen moet behalen om een zetel te ver- verven. De definitieve uitslagen zijn als volgt: Sociaal-democraten 849.883 stemmen 52,1 procent); Christen-democraten (08.927 stemmen (37.3 procent); Vrije de len 61.054 stemmen (3,8 procent); Duitse partij 53.899 stemmen (3,3 pro- ent); Vrije volkspartij 10.675 stemmen Vreemde zaak ontdekt bij G.S.W.-regeling in Almelo PjE RECHERCHE van Almelo stelt eei onderzoek in naar de praktijken b(j de gemeentelijke sociale werkvoorzie mg aldaar, die aan het licht z(jn geko- en, toen een Almelose arbeider vooi veertien dagen werd geschorst, omdat bij te laat op z(jn werk kwam. De man deze schorsing zo verbolgen, dat h(j de politie liep en en reeks var Khuldigingen uitte, die aanleiding gaven het instellen van een uitgebreid roek naar de gang van zaken b(j de gemeentelijke sociale werkvoorzieni Het resultaat is, dat de offioier justitie bij de arrondissementsrechtbank te Almelo thans reeds over een dik dos sier beschikt, waarin onregelmatigheden bij de G.S.W. zijn neergelegd. Er zou zijn gebleken, dat G.S.W -arbei. ders bij relaties van gemeente-a mbtena- •en en bij gemeente-ambtenaren zedf ta van werken hebben uitgevoerd. Tot die werken behoorden verbouwingen, onder houdswerken. het aanleggen en onder houden van tuinen en transportdiensten. werkzaamheden werden gratis uit gevoerd, waardoor de G.S.W. een concur- int werd van de Almelose middenstand. Door deze gang van zaken is vooral het rijk financieel benadeeld, omdat G.S.W.- arbeid door rijkssubsidies wordt gefinan c:erd. Het schijnt, dat vrijwel alle arbei ters van deze merkwaardige praktijken op de hoogte waren en dreigden van wetenschap gebruik te maken als hun werk aanmerking werd gemaakt. Tot heden is reeds een groot aantal perso- n een verhoor afgenomen. Het onder hoek is echter nog niet afgesloten. (0,7 procent); Communisten 31.520 stem men (1,9 procent). Aantal kiesgerechtig den: 1.757.152. Aantal uitgebrachte stem men: 1.615.958 (93.1 procent van het to taal). Functionarissen van de socialistische partij hebben vertelaard, dat zij voor he komende half jaar in ieder geval over wegen de samenwerking met de christen democraten voort te zetten. De christen democraten hadden Ernst Lemmer, de minister voor zaken betreffende geheel Duitsland, als kandidaat gesteld voor het burgemeesterschap van West-Berlijn. Bijna 94 procent van het kiezerskorps heeft gestemd is is twee procent dan bij de verkiezingen in 1954. Hun stem is niet alleen duidelijk hoorbaar voor het Kremlin er Oostberlijnse zetbazen, maar ook voor de drie westelijke mogendheden, die zich deze week in Parijs gaan be raden over de situatie in Berlijn. Associated Press vatte de uitslag van de verkiezingen vanmorgen als volgt Een analyse van de einduitslag va gisteren gehouden Berlijnse gemeente raadsverkiezingen doet drie belangrijke feiten naar voren komen: 1. De communistische kandidaten zijn bedolven onder een lawine van anti- nunistische stemmen. Hun percen tage liep terug van 2.7 in 1954 tot 1.9. Een elatief verlies van circa dertig percent 2. De 44 jaar oude socialistische bur gemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, is duidelijk uit de verkiezingen tevoorschijn gekomen als de politieke leider van zijn stad. Zijn naam wordt reeds genoemd als kandidaat voor de eventuele opvolging van bondskanselier Adenauer. 3. De nederlaag van de communisten is een duidelijke weergave van de pots slag in West-Berlijn, maar deze neder laag betekent niet de automatische ver dwijning van het Russische voorstel om van Berlijn een gedemilitariseerde vrije stad te maken. Op de persconferentie die burgemees ter Brandt na middernacht belegde, be idde hij de Berlijners reeds hiero)) ior. Met een door de inspanning der laatste weken getekend gezicht, voor spelde hij „ernstige tijden" in het ver schiet. Over enige dagen zal Brandt zich naar Bonn begeven voor overleg met Adenauer over de verder te volgen Na binnenkomst van de verkiezings resultaten kondigden de volgelingen van Adenauers C.D.U.-partij terstond aan dat de politieke strijdbijl voorlopig zou worden begraven en dat ze zich achter Brandt en diens socialistische partij zou den scharen. De plaatsvervangende burgemeester, Franz Amrehn (C.D.U.) ging zelfs zover, te verklaren dat de „persoonlijkheid" van Brandt basis was geweest voor de nederlaag van de communisten. De Oostduitse communisten verloren geen tijd om waarschuwende geluiden te doen horen. Het communistische pers bureau ADN gaf een officiële verklaring uit, waarin premier Grotewohl van Oost- Duitsland liet weten dat de verkiezings uitslag geen enkele invloed zou hebben op het Russische voorstel om van Berlijn een vrije stad te maken. De communistische verkiezingsnede: laag was volgens deze verklaring het gevolg van terreurmethoden in West- Berlijn. Voorts trachtte de Oostduitse regering de uitslag voor de C.D.U. als een grote nederlaag uit te leggen. De zetelverdeling in de nieuwe raad is thans: socialisten 78 zetels, CDU 55 zetels. De overige partijen kregen geen zetels toegewezen, omdat zij minder dan vijf percent der uitgebrachte stemmen hadden verworven. De vroegere gemeen teraad telde 127 zetels. Hierin hadden de kleinere partijen tezamen 20 zetels. De nieuwe raad telt 133 zetels. Prins Falid Al Feisal van Saoedi-Arabië bezoekt ons land Zaterdagmiddag om 4 uur is prins Fahd Al Feisal van Saoedi-Arabië met zijn gevolg in Eindhoven aangekomen. Hij kwam met een auto vanuit Brussel /erd vanaf de grens begeleid door een escorte van de marechaussee. De prins werd op het stadhuis ontvangen door de burgemeester van Eindhoven rar. dr. Ch. J. M. A. van Rooy. In een korte toespraak zei de Prins veel ge hoord te hebben van de snelle indus triële ontwikkeling van Nederland en het verheugde hem dat hij nu in de gelegen heid was dit zelf te komen onderzoeken. Prins Fahd brengt vandaag een bezoek aan de Philipsfabrieken te Eindhoven. Voor de komende dagen staan ook vele bezoeken aan verschillende andere ste den op het programma. Zo doet de Prins woensdag Amsterdam aan om daar o.m. een boottocht door de havens te maken. Vrijdag komt hij in Rotterdam, waar hij op het stadhuis ontvangen zal worden. Ook in de Maasstad maakt de Prins een haventocht mee. Ludwig Zind toch in Egyptei De Wesbduitse ambassade in Kairo stelt een onderzoek in naar geruchten dat de voortvluchtige Duitse leraar Ludwig Zind, dde spoorloos verdween nadat hij wegens anti-semitische uitlatingen tot een gevangenisstraf was veroordeeld, onder een valse naam Egypte Is binnengekomen. Wanneer blijkt dat deze geruchten juist zijn, zal de Westduitse ambassade er diplomatiek probleem bij hebben. Een maand geleden kreeg, naar men zie herinneren, de gevluchte nazi-arts Hans Eisele asiel in de Verenigde Arabische republiek. MINISTER GOLDA MEIR Kairo: Israël trekt een grote troepenmacht samen ER is een gevaarlijke toestand ontstaan aan de Israëlisch-Syrische grens. Aldus de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, in een boodschap aan haar regering, naar aanleiding van „niet uitge lokte aanvallen van Syrië op Israël". Na deze verontrustende woorden is de spanning echter nog kritieker ge worden. Met sterke zoeklichten zochten Syriërs en Israëlischer gisteravond de grens in het gebied van Hoeleh af, om op elke aanval bedacht te zijn. Even tevoren hadden aldus een bericht uit Tel Aviv Syrische mili tairen voor de tweede keer enkele dorpen in het dal van Hoeleh onder vuur genomen. De Syriërs begonnen kort voor he invallen van de duisternis van heuvel toppen te vuren. Zij hielden dit onge veer anderhalf uur vol. D« Israëliërs beantwoordden het vuur niet. Er vli len geen slachtoffers. „AGRESSIE" Inmiddels heeft hei leger van de Ver enigde Arabische Republiek Israël Na vlucht van 38 uur Pionier boven Afrika in cle atmosfeer verbrand teravond om negen ergens bouen Frans-Equatoriaal-Afrika, ten zuiden van Libië, in de atmosfee Volgens het Amerikaanse bureau vooi lucht- en ruimtevaart is deze eerst* poging van het leger, om een raket naai laan te zenden, toch voor negentig procent een succes geworden. De Pioi heeft namelijk belangrijke gegevens door- nd over de dodelijke stralingsgordel :en van de moeilijkst te nemen hin- 'f Korte leven van Pionier-III Gelanceerd 6 december 5.45 gmt. Duur van de vlucht: 38 uur en 5 minuten. Terug In atmosfeer: 7 december 19.51 gmt. Snelheid op dat ogenblik: 36.800 Plaats van verbranding: 88 km boven Frans-Equatoriaal-Afrika. Tijdsduur van doorseinen van ge- Hoogste punt: 106.646 km. Smokkelaars - met kostbare lading - op de vlucht voor syndicaat ]NE ZWEEDSE POLITIE heeft een Fransman gearresteerd, die met 28 baren goud aan het chassis van zijn auto gelast, een tocht om de halve wereld heeft gemaakt. De man itaat volgens de politie in dienst van een internationaal syndicaat. Hij had de opdracht 220 kilo zuiver goud, dat een waarde van 300.000 dollar ver tegenwoordigt en dat in Zwitserland fa* gekocht, naar India over te brengen. In plaats van het goud af te leveren is W) er echte* mee vandoor gegaan en be weert thans, dat het goud hem toebe- De wagen, waarin de gearresteerde reed. was een grote, rode limousine Het goud werd bij een „reparatie'.' in het holle be- neden-chassis gelast en het leek uitge sloten, dat de kostbare lading ooit zou worden ontdekt. Op 30 juli van dit jaar werd de auto van Genua naar Madoera verscheept, waarna de man naar India reed. Daar aangekomen echter liet hij het cyndicaat links liggen en reed enkele maanden door Azië rond, zonder het goud aan de koper af te leveren. Hij kreeg echter geldgebrek en stelde zich in verbinding met een vriend in Parijs. Hierdoor kwam het syndicaat hem weer op 't spoor, met het gevolg, dat de man op 1 oktober de kostbare wagen op nieuw verscheepte, ditmaal naar Europa, en zelf een vliegtuig naar Rome nam. Het syndicaat zat hem op de hielen en een aantal van zijn mannen stond de wagen op te wachten, toen deze vorige maand in Londen zou aankomen. De voortvluchtige smokkelaar bracht de auto toen over op een ander schip, dat naar Zweden voer. Hij boekte tegelijk passage, maar ook twee leden van het syndicaat deden dat en reisden in de hutten naast de zijne. In Zweden aange komen zochten de leden van het syndicaat contact met hem en onderhandelden in •en hotel. De auto. dte voortdurend door leden van de bende in de gaten werd gehou den, stond intussen voor zijn hotel ge parkeerd. De douane en politie kregen ten slotte een tip, wat tot de arrestatie van de man leidde. De Amsterdamse arts W. R. Haga (74) is zaterdag het slacht offer geworden van de gladde Zui derzeeweg nabjj de Schellingwou- debrug in de hoofdstad. Zoals ge meld moest de arts z(jn hulp b(J een eerder ongeluk licht •ond geraakte weggebruiker de dood bekopen. Want nadat h() eerste hulp had verleend aan e neens geslipte automobilist op de weg stond te praten met z i (35), ook medicus, schoof e betonauto op de gladde weg op beide mannen In en kantelde. De zoon werd ernstig gewond DULLES ZIEK De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foeter Dulles is te Washington ln een ziekenhuis opgenomen met een ontsteking van de dikke darm. UW het onderzoek is gebleken dat Dulles niet lijdt aan de darmkanker, die hem twee jaar geleden trof en waarbij toen operatief ingrijpen nodig was Vanmorgen werd gemeld dat hij aan de beterende hand is en nog enkele dagen he* bed moet houden Dulles' reis naar Parijs, tegen 16 december als de NAVO-raad bijeenkomt, niet afgelast. dernissen is, voordat men een bemande raket de ruimte in kan schieten. De bekende raketdeskundige van he leger, dr. Wernher von Braun, verklaa: de dat de mislukking aan een kleine fout is te wijten. Door een verkeerd geplaatst ventiel, dat de vermenging van zuu en brandstof in de eerste trap va raket moest regelen, bleef de snelheid te laag. Dr. von Braun kondigde aan dat spoedig weer een poging zal worden ge waagd. Zaterdagnacht bereikte de Pionier een hoogte van 106.646 kilometer. De record hoogte van de kunstmaan, die door de luchtmacht werd afgeschoten (126.591 kilometer) werd dus niet gebroken. Vliegtuig neer in Spanje: 21 slachtoffers Heit sinds donderdag vermiste Spaanse vliegtuig van de Aviacion Y Comercia met 21 passagiers aan boord is zaterdag op 40 kilometer van het vliegveld Madrid, dat het tijdens slecht weer probeerde te bereiken, gevonden. Duizenden hadden deelgenomen aan het zoeken naar het toe stel in zeven provincies, nadat donderdag avond de vermissing was gerapporteerd. Een reddingploeg uit La Losa vond het wrak en trof alle inzittenden, 16 p giers (12 mannen, 2 vrouwen en 2 jonge meisjes) en 5 bemanningsleden dood Het ongeluk is gebeurd op een paar kilo meter van Segovia aan de noordelijke rand van de bergketen van Guadarrema op de route van Vigo naar Madrid. Het is het vijfde ongeluk van de Spaanse maat schappij in vijf jaar. VERKIEZINGEN IN VENEZUELA Voor het eerst in een tiental jaren zijn de Venezolanen gisteren ln vrije verkie zingen naar de stembus getogen voor he< kiezen van een nieuwe president en eer nieuw Congres Gewapende soldaten hiel de de wacht bij de stembureaus en vlieg tuigen bewaakten de kust, in verband met geruchten dat aanhangers van de ver bannen dictator Pérez Jiménez, 'n staats greep in de zin zouden hebben Er werden echter geen incidenten ge meld en de opkomst was vrij groot. De drie kandidaten voor het presidentschap zijn schout-bij-nacht Larrazabal va Democratische unie, Betancourt va1 Democratische actie en Caldera van de Christendemocratische partij. De laatste is ook kandidaat voor de Socialistische bei derspart ij Toen vanmorgen de eerste, onofficiële uitslagen binnenkwamen, bleek Betan court de leiding te hebben. Hij had voorsprong van 20.000 stemmen op Larra zabal en van ruim 40.000 op Caldera Utrechtse studenten tegen benoeming dr. H. Jonker Een aantal studenten aan de rijks universiteit te Utrecht heeft een adres tot de generale synode van de Ned Herv, Kerk gericht met het oog op de benoeming van dr. H. Jonker, predi kant te Amsterdam, tot kerkelijk hoog leraar De studenten, allen hervormd, schrij- en de indruk te hebben dat de faculteit en groot deel van zijn aantrekkelijk ieid zal verliezen vooi studenten, die net tot de Geref Bond behoren omdat iu twee van de dne kerkelijke hoogle- aren tot de Geref. Bond behoren. nieuwe daden van agressie beschuldigd. Israëlische eenheden zouden zaterdag avond de Jordaan z(jn overgestoken en aanvallen hebben gedaan op Syrische stel lingen. Na een mitrailleurgeverht van drie kwartier moesten de Israëlische een heden zich terugtrekken. Verschillende Egyptische kranten meldden vandaag, dat Israël ln de af gelopen 48 uur een reusachtig sterke troepenmacht aan de grens heeft samen getrokken. Volgens het blad Al Sjaab hebben de Arabische strijdkrachten op dracht gekregen op hun hoede te zijn voor verrassende ontwikkelingen. Divisie „7 december" herdacht gevallenen Bij het nationaal monument op de Dam in de hoofdstad hebben zaterdag de oud- Indië-strijders van de eerste divisie „7 december" de jaarlijkse herdenking ge houden van hun bijna 500 gesneuvelde strijdmakkers. De plechtigheid werd bijgewoond door militaire en burgerlijke autoriteiten, de nabestaanden van de slachtoffers en be langstellenden. De tegenwoordige divisiecommandant, generaal-majoor A. V. van de Wall Bake hield een toespraak. Hij en de oud-com mandanten van de divisie, de generaal- majoors b.d. H. J. J. W. Düret Britt en E. Engles en enkele nabestaanden van de slachtoffers legden kransen. DE Verenigde Staten, Engeland en Rusland zijn het zaterdag in Genève eens geworden over het eer ste artikel van een verdrag over het stopzetten van kernproeven. Het al gemeen effect van dit artikel is dat de partijen de verplichting op zich zullen nemen proefontploffingen met kernwapens te verbieden. Het is zo danig gesteld, dat ook andere landen zich bij het verdrag kunnen aanslui ten. Er moet echter nog veel gebeuren, voor men algehele overeenstemming heeft bereikt en het verdrag definitief kan worden ondertekend. Zo moet het twee de artikel, dat de stopzetting onverbre kelijk koppelt aan een internationale controle-organisatie, nog worden ba- sproken. Hier zullen nog wel wat haken en ogen aan vast zitten, want de twee westelijke mogendheden hebben herhaaldelijk ver klaard, dat zij geen verdrag onderteke nen, dat niet in detail een stelsel van controle en inspectie ter voorkoming van schendingen van het verbod behelst. De overige nog te behandelen artikelen omvatten de instelling van de controle- organisatie en de samenstelling van de internationale commissie, die het over koepelend orgaan van de organisatie zal zijn. De drie mogendheden zouden van daag het gesprek voortzetten. Op de conferentie ter voorkoming van verrassende aanvallen, die ook in Ge nève wordt gehouden, hebben do deelnemende landen tot nu toe wei nig vooruitgang geboekt. Omdat het te veel politieke aspecten omvat, heb- ben de westelijke landen geweigerd het volgende Russische plan te be spreken: 1. Het vestigen van 54 controleposten op westelijk grondgebied en 28 achter het IJzeren Gordijn, waarvan zes in de Verenigde Staten en zes in Rus land. 2. Het instellen van een zone voor lucht- verkenning in Europa, die zich 500 mijl ten oosten en westen van de grens lijn tussen de gewapende strijdkrachten van het Sowjet-blok en de NAVO moest uitstrekken. Ook Griekenland, Turkije en Perzië dienden volgens de Russen in deze zone te worden opge nomen en voor Japan moet ook een re geling worden getroffen, omdat de daar gevestigde bases voor verrassende aan vallen gebruikt zouden kunnen worden. 3. Een vermindering van de sterkte van buitenlandse troepen in Europa met minstens een derde en een verbod, om op West- of Oostduits grondgebied wa pens op te slaan, die massale i tingen teweeg kunnen brengen. Zo verging het een van de de monstranten tegen het bouwen van een Amerikaanse basis voor het afvuren van geleide projec tielen bij Swafham in het Engel se graafschap Norfolk. Toen hij te lastig werd, sleepte de politie hem weg, door de modder Wereld begrijpt ons beter Subandrio terug in Djakarta De Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio is na zijn door vele landen gisteren te Djakarta te ruggekeerd en zeide, dat ln zijn onder houd met Dulles te Washington alle mts- erstanden waren uit de weg geruimd en dat Amerika de toestand in Indonesië thans beter begreep De Amerikaanse mi- e en economische hulp was in begin sel besproken, doch cr zijn geen bijzon derheden uitgewerkt. Hij had meer hoop en vertrouwen, dat de Indonesische eisen inzake Nederlands Nieuw-Guinea in de westelijke hoofdste den beter begrepen worden Een jaar ge leden was het veel moeilijker begrip te vinden in verband met de opstand op Su- i en Celebes (die toen nog niet was losgebarsten. Red.) Met Gromyko had hij gesproken over Berlijn en de wijzigingen in Azië. In de tweede week van februari zal hij in Australië besprekingen voeren over Indonesiës eisen inzake Nederlands Nieuw-Guinea. OPKLARINGEN ék De Bilt verwacht tot mor- genavond: Nu en dan opklaringen, 9 maar voornamelijk In de i kustprovincies ook plaatselijk tv enkele buien. Zwakke tot matige, aan de kust t(jdel(jk krachtige wind tussen zuid en west. Over het algemeen Iets hogere temperaturen, maar in het suldoosten van het land vannacht lichte vorst. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 9 december: Zon op 8 35 uur, onder 16.29 uur; Maan op 6.39 uur, onder 15-56 uur. HET WEER IN EUROP/V Rapporten hedenmorgen 7 uur onbew licht hew regenhui rw hew half bew is. e zzw zzw windstil ZZW wzw zzw wzw wtndMll windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1