CHRISTELIJK LADY ISABELLA „Wat is eigen Hjk de belijdenis V Kerk moet uitsluitend plaats voor de godsdienst zijn Probleem, waar architecten en theologen niet uitkomen Een woord voor vandaag Kanttekening ARJOS ontplooide ook in 1958 vele activiteiten Easi Lynne Telefoonnummer 121414 voor mensen in nood Dr. H. Jonker vraagt: f Plaatsnamen met geloofsinhoud JS ..Hervormd Nederland" schrijft de zo juist door de Hervormde synode tot kerkelijh hoogleraar benoemde dr. H. Jonker een serie artikelen over de belijdenis. In het tweede ar tikel vraagt deze Amsterdamse predikant: ..Wat is de belijde nis eigenlijk?" en vervolgt dan: HET ANTWOORD geeft artikel X van de Ketkorde. ..De belijde nis der vaderen is vervat, zowel in de Apostolische geloofsbelijde nis. de geloofsbelijdenis van Ni- cea en de geloofsbelijdenis van Athanasius waardoor de kerk zich verbonden weet met de alge mene christelijke kerk als in de Heidelbergse Catechismus, die van Genève en de Nederlandse Geloofsbelijdenis met de Dordtse leerregels door de Reformatie ge schonken aan de kerk in de Ne derlanden." Ik kan mij indenken dat dit ar tikel met de dorre opsomming van geschriften en namen u wei nig zegt. Wat hebben wij. zo denkt u, in deze tijd, die vol is van atoomdreigingen, proeven met aardsatellicten en spanningen tussen de volkeren, nog te maken met Nlcea. Heidelberg. Genève en Dordrecht? Wat zeggen mij al die plaatsen voor mijn geloof? Ik heb met Je zus Christus te maken en Zijn Woord er. als het nu om plaats namen gaat dan zijn Jeruzalem en Golgotha, de Sinai en Bethle hem namen die in mijn geloofs leven van grotere betekenis zijn. Die andere namen interesseren mij voor mijn geloofsleven niet, ik heb er hoogstens toeristische belangstelling voor. IK KAN begrijpen, dat u zo denkt. In het geloof in de He- re Jezus Christus hebben wij met al die genoemde steden niet allereerst te maken, maar met de concrete plaats waar God ons op de aarde heeft gesteld in ver houding tot onze medemensen. Daar staan wij met een opdracht om de Naam van Christus te belijden, de een hier, de ander daar. Daarnaast hebben wij ook met de hemel te maken als Gods woonstede. Toch spelen de bovengenoemde steden in ons geloof een rol, niet zozeer de plaatsen zelf als wel de beslissingen, die in die plaatsen in de kerkgeschiedenis eenmaal zijn gevallen en die nog steeds ons geloof bepalen. In Genève en Dordrecht werd in de Reformatie tegenover de goede-werkenleer van Rome uit gesproken. dat de gerechtigheid un Jezus Christus de enige ge rechtigheid is waarin een mens voor Gods aangezicht kan staan. Deze geloofsuitspraak, deze be lijdenis is nader uiteengezet door twee Heidelbergse professoren Caspar Olevianus en Zacharias Ursinus in de catechismus tot on derrichting van de kerkleden, jong en oud. En deze Heidelberg se. Geneefse, Dordtse uitspra ken over de wezenlijke geloofs- verhouding van de mens tot God. vanuit het Woord Gods onder woorden gebracht, zijn als gc- loofsbezit van het levende geloof tot op heden actueel gebleven. Zonder dat u het wist zijn deze uitspraken op de rateehlsatle en in de prediking tot uitdrukking gekomen, ze hebben ons geloofs leven onbewust gevormd. Goed gevormd? Ja. omdat wij diep overtuigd zijn. dat in deze uit spraken het wezenlijke van de Bijbelse verkondiging tot uit drukking komt. PLAATSNAMEN spelen ook hun rol ten aanzien van de be nadering van het geloofsgeheime nis van de persoon van Jezus Christus. Te Nicca heeft de kerk ln de eerste eeuwen harer ge schiedenis dit geheimenis onder woorden gebracht. De geloofsbe lijdenis van Athanasius spreekt o m. over de twee naturen van Christus. Zo ziet u. dat wij niet als af zonderlijke mensen ons geloof be lijden. al staan wij ln een per soonlijke verhouding tot God. WIJ belijden ons geloof In de gemeen schap met de kerk van alle eeu wen. De God van de Bijbel Is te vens de God van de geschiedenis der kerk. die door zijn Geest de kerk inleidt In de Waarheid Gods. De drie eerstgenoemde belijde nisgeschriften. n.l. de Apostoli sche geloofsbelijdenis (de twaalf artikelen), de geloofsbelijdenis van Nicea en de geloofsbelijde nis van Athanasius hebben de her vormde kerk en de andere Ge reformeerde Kerken gemeen met de Rooms-katholieke Kerk. Daar door weet onze kerk zich verbon den met de algemene christelijke kerk. TN DE TIJD der Reformatie kwam I de grote „ontdekking" die leidde tot de hervorming der kerk. Toen werden door mannen als Luther en Calvijn de waarheid van de rechtvaardiging van de zondaar zonder de werken der wet uit de Heilige Schrift her-ontdekt. De ze waarheid was n.l. in de loop der eeuwen door een goede-wer- ken-theologie verdrongen. Naar de Schrift terug! klonk het toen. Men moest zich toen opnieuw uitspreken en de waarheid van een praedestinerende God in de gerechtigheid van Jezus Christus tegen de dwalingen onder woor den brengen. En zo ontstonden toen de .nieuwere" belijdenisge schriften te weten de Heidel bergse Catechismus, de Neder landse geloofsbelijdenis en de Dordtse leerregels, waarin de eeuwenoude schriftuurlijke waar heid opnieuw werd vertolkt. Zo zien wij van welk een grote betekenis de belijdenis der kerk Is. omdat ln de belijdenis de kerk haar geloof belijdt, d.w.z. dat uitspreekt wat ze door de openbaring van het Woord Gods heeft ontvangen. Hoe bouwt men een protestantse kerk? Advent, tijd van verwachting. In alle eeuwen en op alle plaatsen is er in het hart van de mens de verwachting van het andere, het nieuwe, van iets, dat hem uittilt boven het aardse en het aan de tijdelijkheid onderworpene. Wie niet verwacht, wie leeft bij de grillen van de dag, is een arm mens. Wie niet de spanning kent van een ingrijpen van een God in zijn eigen bestaan en in de wereld, mist het door zicht, het perspectief, de verbinding tussen het nu en het straks. Jezus is in onze tijd en in onze betrekkelijkheid afgedaald om de verbinding, door onze eigen schuld ver broken, weer te leggen tussen Zijn Vader en ons. Verwacht u Hem ook elke dag en elke nacht in uw leven, niet alleen in deze tijd van Advent, maar altijd, in dagen van vreugde en in dagen van verdriet? „Nog eenmaal zal Hij komen als rechter van 't heelal, Die dan het hoofd der vromen voor eeuwig kronen zal". Hij is uw Rechter èn uw Redder gelooft u dat ook? Hoe moet men tegenwoordig kerken bouwen? Met die vraag hebben zich vier dagen lang vele theologen en architecten bezig gehouden tijdens een conferentie van de Evangelische Academie in Arnoldshain (Duitsland). Zowel jonge theologen als architecten zijn weinig vertrouwd met deze materie en daarom hadden kerkelijke autoriteiten tot deze samenspreking besloten. Ds. v. d. Most 85 jaar De Hervormde emeritus predikant ds. A. M. van der Most van Spijk, thans wonend te Oegstgeest. is vandaag 85 jaar geworden. Hij diende de gemeenten te Opwierde en Kortgene. waarna hij in emeritaat ging. Zolang de hervormden in Amersfoort nog geen kerk hebben in het stadsdeel Randenbroek, zullen zij gebruik kunnen de gereformeerde noodkerk Zodra de hervormde kerk in stadsdeel. Kruiskamp, gereed deze kerk hun Kruiswoord puzzel Horizontaal: mat. 3. boom. 8. gra vure. 9 in oprichting (afk). 10. gespon nen draad. 12. orient express (afk). 13. rivier in Italië. 15. spaans rijpaard. 17. voorzetsel. 19. telwoord. 21. overschot, 25. stronkje. 26. plechtige gelofte. 27. toekomend deel. 31. turks bevelhebber. 32. spijstafel, 34. stevig, duurzaam. 36. krijgsmacht. 38. meisjesnaam. 39. stad op de W.kust van Senegal. 41. dat is (afk Lat.), 42. voegwoord. 43. tam, 44. afgesloten bebouwd veld. Verticaal: 1. aanwijzend voornaam woord. 2. bijwoord. 3. honigbij. 4. bij woord, 5. zelfkant. 7. op die tijd. 8. sportterm, 10. gindse, 11. ontkenning. 14. bekend Nederl. bouwmeester. 16. korze lig. 18 jongensnaam. 20. graafwerk- tuig 22. gem. in N. Brab 23. vaarwel. 24. meisjesnaam. 28. karakter, 29. lid woord. 30. zijtak Fulda. 31. koraalrif. 33. teken, 34. gebod. 35. heeft een haah. 36. vernis. 37. latwerk. 40. volksnaam de kauw. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzeres aan Prinses Beatrix-school te Sliedrecht vrouw R. Hans—Fens te Sliedrecht; I de School met de Bijbel te Ltsse mej nada. 9 F H. Schadenberg te Bunschoten; aan de danig, 18. School met de Bijbel te Epc mej J. W sant. 21 Eeldennk te Doeiinchem. aan de C.V O - 33. loet. 34. pos. 36. school te Appingedam mej J. Kool te I 40. N S. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. meier. 5. droge. 10. Og. 11. portière. 13 node. 15. ar. 16. onder aan. 20 tam. 22. are. 23. gas. 25. Em- men. 26 Neede. 27 rue. 28 iet. 30 nar. 31 slagveld. 34. pa. 35 oase. 37 on- de gaarne. 41 en, 42 stomp. 43. staat, ne- Verticaal: 1. Monster, 2 ego, 3. Epen. R O 5. dt. 6 Riga, 7. o e.. 8 Gra- 12. Roer. 14. Dommel. 17. ite. 19 agenda. 21 amu- serpent. 29 ever. 32. Adam. go. 39. A P.. Nieuwe bouworde of symptoom van hulpeloosheid? Twee uiterste standpunten trachten wij tegelijkertijd te verwezenlijken, meende de hoogleraar Bartning, uit Darmstadt, zowel in de bouwkunst in het algemeen als in de kerkbouw. Men breekt de wanden open, lost deze op in glazen vlakken om de kerkelij ke ruimte zo veel mogelijk aansluiting op de buitenwereld te geven. Tegelij kertijd trekt men ook zich weer in hol terug, aldus deze nestor van de moderne kerkbouw, die op dit punt niet de minste tegenspraak on dervond, door de bouw van onder grondse ruimten, die volkomen van de buitenwereld zijn afgesloten. Het streven om beide, volkomen aan elkaar tegengestelde tendensen tegelij kertijd en met evenveel ernst te verwe zenlijken noemde prof. Bartning een ka rakteristiek ..verscheurend bewegings- rhitme". ..Is dit nu een nieuwe bouw orde of een symptoom van de hulpe loosheid, die hierin tot uitdrukking komt?" vroeg hij zich af. terwijl hij de ze verward schijnende situatie nader besprak. ..Een overtuigende kerkbouw kan slechts dan ontstaan als zij zowel theo logisch als artistiek in gelijke mate is doordacht", hadden de organisatoren de conferentie al bij voorbaat ge steld. er aan toevoegend, dat zij wel de problemen wilden aansnijden, maar geen nieuwe oplossingen aan de hand zouden kunnen doen. Grondlijn ontbreekt In de voordrachten en in de gedach- tenw Isscllngcn bleek wel duidelijk, dat de grondlijnen voor dit dóórdenken zo wel ln de architectuur als In de theolo gie ontbraken. Nog afgedacht van haar algemene ge reserveerdheid ten aanzien van binden de voorschriften geldt voor de protes tantse theologie tot op zekere hoogte als „verzachtende omstandigheid", dat het hele probleem van de vormgeving van kerkgebouwen eigenlijk aan de rand van haar wetenschappelijke bemoeienis sen ligt. Hét standpunt over ,,de" protestantse kerkbouw is op deze voor beide partij en leerzame conferentie dan ook niet uit de bus gekomen wat overigens niemand had verwacht. Niemand kreeg pasklare „recepten" mee, maar wel deec iedereen veel ideeën op om over na t< Geen ijdelheden Men weet in ieder geval wél, waar om het in de kerkbouw niét mag gaan: de verwezenlijking van architectonische ijdelheden, opzien verwekkende elegante vormen of jacht rraar effecten. Ook moet men volledig afzien var te druk gebruik van symbolen. Tijdens de discussies bleek wel, dat menigeen in het streven naar persoonlijke symbo len een lijnrechte tegenstelling zag tot de gewenste, waardige vormgeving de traditionele christelijke symbolen. Geen publiek maar gemeente De bouw van een kerk moet een zekere muzikaliteit uitstralen, zij mag vooral niet overheersend zijn. maar moet zijn gericht op't wezenlijke doel: een plaats voor de godsdienst. De kerk moet de gelovige ziel verkwik ken en geen onrust veroorzaken door al te progressieve bouwvormen. Zij moet een oord van rust zijn voor wie verslagen van hart" is. De kerk wordt ten slotte niet gebouwd voor een publiek, maar voor de gemeente. Het kerkgebouw is pas goed als men niets meer van de invloed van de architect ondergaat, maar volkomen is ingesteld op het doel, waartoe'het moet dienen, de dienst aan God, zei in een slottoespraak de stadsarchitect van München Olaf Andreas Gulbranssen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Vreeland (toez.) H. J. Smalbrugge te Kollum; te Opheusden J. Hovius te Dordrecht; te Waspik (toez.) J. J. de Heer te Babyloniënbroek; te Dwingelo (Dr.) H. Bosma te Beers (Fr.). Aangenomen naar Koudum (toez.) J. Tammeling te Lutten. GEREF. KERKEN Beroepen te Balk kand. C. H. vai Berg te Hilversum. Aangenomen naar Wilms kand. G. de Vries te Almkerk. die bedankte voi Marienberg en Nieuwlande (Dr.). CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Ermelo: M. Baan te Dc drecht; te Veenendaal; J. Keuning te Barendrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop: M. Blok te Rijden. proT. BOND Benoemd tot voorganger van de afd. Beilen: M. Mengerink, voorganger afd. Ver. Vrijz. Hervormden te Kampen. ONS NEDERLANDSE PARLEMENT (Advertentie) LINDE NBERG'S Boekhandel Hillevllct 21 Tel. 174352 R'dan Nabij Bad Oldesloe, een stadje Sleeswijk-Holstein, heeft Menno Simons zijn laatste levensjaren doorgebracht. Op de plaats, waar hij woonde, hebben doopsgezinden uit Altona vijftig jaa: leden een eenvoudig monumentje plaatst. In de jongste oorlog heeft het monument beroofd van de metalen plaquette, die er op bevestigd was; verdween toen het ijzeren hek rondom het gedenkteken. Dezer dagen is een nieuwe plaquette omheining aangebracht,' bekostigd door de doopsgezinden van Hamburg en Altona en studenten te Kiel- Volgend jaar wil men namelijk de 400ste sterfdag van Menno Simons vieren. Nieuwe his torische onderzoekingen hebben echter aangetoond, dat Menno niet in 1599, i in 1561 moet zijn overleden Viering zilveren jubileum C.J.B.T.B. De Chr. Jonge Boeren- en Tuinders- bond in Zuid-Holland zal donderdag 11 december a.s. in de Stadsdoelen te Delft zijn zilveren jubileum vieren. Het c.h.-lid van de Tweede Kamer, de heer F. H. van de Wetering zal spreken over; „Oordeelsvorming in een verwarde we reld". waarna het a.r. Kamerlid A. W. Bieuwenga de feestrede houde'n zal. In de midd, gvergadenng zal het en semble „Vrij en blij" onder léiding van Wessel Dekkt de bijeenkomst opluis teren; enkele leden uit de omgeving van Delft zullen enkele ^hetsjes verzorgen. Ds. C. A. van Harten. Herv. predikant te Delft, zal de slotrede houden. Advertentie Lijdt niet langer door rheumatiek, zenuwpijnen, verdrijft in p spit. ischias, hoofd- Neemt Togal. dat die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal kan baten waar andere middelen falen. Zui- voor hart en maag. drogist f 0.95, f 2.40 In 1959«viering 30-jarig bestaan Lichte daling in ledental De organisatie van A.R. jongeren studieclubs hoopt volgend jaar haar 30-jarig bestaan te vieren. In het jaarverslag, dat zojuist is verschenen, lezen we, dat het ledental een gerin ge daling vertoont: per 1 oktober jl waren er 334 clubs met 5151 leden terwijl voor het voorgaande jaar deze getallen resp. 344 en 5245 bedroegen. Vooral viel deze teruggang te bemerken in de provincies Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland en Zeeland, waarmee het landelijk bestuur echter niet wil sugge reren, dat hier sprake is van gebrek aan activiteit. Voor de provincies Utrecht en Gelderland is juist het tegenovergestelde het geval. Het provinciaal verband Zuid-Holland verkeert niet in moeilijkheden, al loopt het aantal clubs dan enigszins terug Er was verblijdend veel belang stelling voor de kadercursus, de studie conferentie was erg geslaagd en de be langstelling voor de nieuwe curst ook weer goed. Het stedelijk verband Rotterdam ontplooit voortdurend acti viteiten. wat het bestuur van het Haag se Arjos-verband helaas niet zeggen. Eigen blad Met verscheidene organisaties confessioneel, nationaal en int naai) werden contacten onderhouden. Een belangrijk moment in dit Arjos- 1 ij k i jaar vormde de verschijning van het Bij apotheek en orgaan Op Wiek. waardoor de jeugd- f 8.88. organisatie vryheid heeft dat gen? ..Ja. omdat het zor.dag is zal hij dan wel komen. Wat heeft hy gedaan, dat u hem niet wilt ontvangen? In Boulogne heb je me daar niets van gezegd?" „Hij heeft niets gedaan", zei ze zwakjes en ze voelde dat haar argumenten de een na de ander wegvielen. „Lady Levlson heeft blijkbaar een erg slechte dunk van hem", ging Carlyle verder. ..Ze zei. dat ze een jaar of wat geleden kennis met hem had gemaakt Ze noemde ook een paar dingen die hij gedaan had en als dat waar U. dan is het erg genoeg. Maar misschien heeft ze iets tegen hem „Ze had iets tegen hem", zei Isabella. ..tenminste dat vertelde hij mij in Boulogne. Ze konden elkaar niet goed verdragen." „In ieder geval kan zijn goed of slecht gedrag ons met hinderen die paar dagen dat hij hier zal zijn. Ik denk dat jij ook alleen maar iets tegen hem hebt. Isabella Ze liet Carlyle ln dat geloof en bleef zitten met samengeknepen handen en een terneergeslagen ge moed. Ze voelde dat alles haar tegen was Hoe zou ze die man vergeten als hij op deze manier bij haar in huis werd gebracht? Impulsief legde ze haar hoofd tegen zijn schouder Hij dacht, dat ze moe was en sloeg zijn arm om haar heen. Tegelijk ging hij gemakkelijker zitten, zo dat ze meer steun naa en keek liefdevol op haar «eer. Er weer kwam de gedachte in haar op. hem een deel van de waarheid te vertellen. Zijn arm was als een schild om haar heen en hijzelf was «Is een pilaar waartegen ze kon leunen. Maar ze durfde niet. Een paar maal opende ze haar lippen, maar de woorden wilden niet komen. En toen waren ze bij huis en moest zc uitstappen. Wat had ze er later berouw van dat ze zijn ogen niet geopend had voor die gevaarlijke man! van door ANN LUDLOW De volgende morgen regende het. Om twaalf uur klaarde het weer wat op. maar toen ze in de kerk zaten begon het opnieuw Toen ze naar huis reden, kwamen ze juffrouw Cor nelia voorbij, onder een enorme paraplu. Ze had niet in het rijtuig gewild en liep ook nu. Vijf minu ten later reden Carlyle en zijn vrouw het hek bin nen. Ze hoorden kindergeschrei en daar kwam de Kleine Isabella aanhollen, schreiend en snikkend Carlyle stapte uit en ging naar haar toe. „Kom. schrei nu maar niet meer Je maakt mama bang. Wat Is er?" „O papa. kom! Ik geloof dat ze dood Is!" Tenslotte kreeg hij een onsamenhangend verhaal 4e horen. Ze was ondeugend geweest en had in de regen gelopen, omdat Joyce het verboden had. Joy ce hep haar na, door het natte gras en toen de helling af. En daar was Joyce uitgegleden. Ze lag nu aan de voet van de heuvel met een wit gezicht en bewoog zich niet. „Pas jij op haar", zei Carlyle en zette het kind bij zijn vrouw in het rijtuig. „Ze zegt, dat Joyce Veel dames... Van de ruim 5000 Arjosleden be staat 1/3 deel uit dames. De gemid delde leeftijd van de leden bedraagt 24 jaar. De Arjosclubs worden be zocht door een generatie, die 7 jaar was toen de oorlog uitbrak en 12 jaar toen de bevrijding kwam. De leeftijd, waarop de principiële en politieke vorming van de jonge mens in het algemeen plaats heeft, ligt tussen 22 en 25 jaar, dus tussen de vervulling van de dienstplicht en de stemplicht. Kansen genoeg Bijna de helft van de Arjosleden oefent een beroep uit dat behoort tot de midden stand; daarna volgen de landbouwers, de studerenden en de handarbeiders. Vooral het percentage van deze laatste categorie is gunstig Ongeveer de helft van de leden volgde ulo of middelbaar onder wijs; slechts een vijfde gedeelte volgde alleen lager onderwijs Wil de organisatie jong en gezond ijven dan moet zij jaarlijks 1500 le den vervangen. Volgens betrouwbare gegevens bestaat 36 pet. van de a.r.- Toen Joyce gekleed op een bed lag. bleven Carlyle kiezers uit personen van 2334 jaar en zijn vrouw bij haar zitten. John was dokter Wain- Voor de clubs betekent dat dat zij wright gaan halen met de ponykar. Juffrouw Carly le. die inmiddels ook was thuisgekomen, deed meer kwaad dan goed. Terwijl ze zatei bella binnen. „Mama." fluisterde ze. ..Er is beneden een vreem de man. Hij kwam in een rijtuig en hij vraagt naar u en papa." „Wie is het. Isabella?" vroeg ze om toch iets te zeggen, hoewel ze het direct begrepen had. „Ik weet het niet. Ik houd niet van hem. mama. Hij hield me zo stijf vast en hij had zulke rare ogen" „Ga je vader maar vertellen, dat er beneden Ie mand is," zei lady Isabella „Mama," zei het kind. nog huiverend, ..gaat Joy ce dood?" „Wei nee. liefste, dat hoop ik niet!" „Omdat het dan mijn schuld is. O mama. het spijt me zo. Wat moet ik doen?" „Sssst! Als je huilt wordt Joyce nog erger Kom. ga je vader vertellen, dat die man er is." ..Maar zal Joyce het me vergeven?" De vreemdeling was inderdaad Francis Levlson. ■gevallen is, bij de helling. Nee, blijf jij maar hier. ik ga eerst kijken." Joyce lag inderdaad nog precies zoals ze gevallen was. maar ze had haar ogen nu open. Als ze flauw gevallen was. dan was ze nu weer bij kennis. „O, mijnheer! Laat me stil zo liggen. Ik geloof dat mijn been gebroken is." Hij probeerde het toch, heel voorzichtig, maar ze schreeuwde zo. dat hij het beter vond. eerst hulp te balen. „Ik hoop. dat het niet zo erg is. Hoe is het ge komen?" wachten, kwam de kleine Isa- bewandelen van publicistische wegen. Het abonnementental bedraagt nu al slechts enige maanden na de start ruim 1400. Ook het partijweekblad Ne derlandse Gedachten verleende regel matig plaatsruimte voor Arjos-publika- ties. In juli werd een stichting Arjos op gericht met het oog op de hoofdelijke aansprakelijkheid, die zou kunnen ont staan voor de bestuursleden bij het aan gaan van verbintenissen door een vereni ging, die geen rechtspersoonlijkheid be- Teleurstelling over C.H.J.G. Teleurstellend was het, dat de Chr. Historische Jongeren Groepen zich heb- ben teruggetrokken uit het Kontakt' Jonge Europese Protestanten, waarbij Jongeren uit chr. partyen van verschei dene landen zyn aangesloten. ln november j.l. congresseerde men in Zwitserland, waar de kleine Evange lische Volkspartei als gastvrouwe optrad. zijn staatsinstellingen, het is zelfs woordiging. Wij doelen op „Het Ne- noodzakelijk. derlandse Parlement", geschreven Soms heeft men de indruk, dat velen door een bekwaam, Onze indruk is dat aan schrijver niet veel is ontgaan dat voor het belangrijke onderwerp van wezenlijke waarde mag heten. Dat het regeerbestel betrokken en wordt op gezette of minder gezette tijden bij de verkiezingen namelijk geroepen om een oordeel, een be oordeling te geven. Hoe zal een volk men niettemin nergens het gevoel een oordeel kunnen geven wanneer krijgt van een zekere overladenheid, het geen kennis heeft? doch integendeel vaak zelfs ge- Daarom mag elk pogen toe- boeid lezen blijft, pleit juichen, dat erop gericht is de af- schrijver en wellicht tegelijk toch stand tussen onze staatsinstellingen ook voor de stof. en ons volk te verkleinen. Het zou een kwade zaak zijn wanneer het Het boek enige of overwegende contact uitgegeven bij het Staatsdrukkerij- en uitgeverijbedrijf. het volk met de staatsinstellingen De prijs is laag. Wij hopen dat het zou bestaan uit de moeizaam opge- een brede verspreiding vinden zal. brachte belastinggelden. Er bestaan Want het gaat over zaken die van gelukkig nog andere mogelijkheden, grote waarde zijn voor ons land en Om deze redenen is het met enige volk, over zaken waarvan wij. jon- blijdschap dat we hier melding ma ken van de verschijning ener popu- geren zowel als ouderen, zo het een en ander behoren te weten. DE KANONNEN SPREKEN TNE RUST die de situatie grenzen van Israël sinds ber 1956 heeft gekenmerkt de waarschuwd,- geen wijziging in de em- regeringsvorm van Jordanië te zul len toestaan, er in het afgelopen dwenen. Enkele weken geleden de- jaar oorzaak van geweest, dat Nas ser en diens handlangers niet heb ben gepoogd met geweld hun wil aan den zich al kleine incidenten en woensdag kwam' het tot een stige botsing aan de Syrische grens dit land op te leggen, die voor Israël aanleiding is geweest J~ ~~J een speciale bijeenkomst Veiligheidsraad te vragen. Het bestoken van een aantal Israë lische dorpen met geschut van Rus sische afkomst kan niet als een in cident worden afgedaan en kan niet onverwacht op gezag van een plaat selijke commandant worden onder nomen. Aan de andere kant is een nieuwe de haatcampagne tegen Israël de enige manier om de talrijke teleurgestelde Palestijnse vluchtelingen die zich in Jordanië bevinden in beweging ie brengen. De Jordaanse regering zou daardoor gedwongen kunnen wor den. toenadering tot de Verenig-, de Arabische republiek van Nasser te zoeken. Hieruit moeten we afleiden, dat de De reactie van de Verenigde Naties Syrische strijdkrachten die langs de op het verzoek van Israel tot bij grens met Israël zijn gelegerd op- eenroeping y dracht hebben gekregen sieve houding aan te ne gelegenheid zich voordoet. En dit leven te roepen laatste is woensdag blijkbaar het ge- val geweest. Nu is het maar de vraag, wat de be doeling van deze hernieuwde vijan- PI^HI de Veiligheidsraad agres- is dus begrijpelijk. Men wil vermij- als de den een explosieve situatie in het lang er geen duidelijke tekenen zijn die daar op wijzen. Dit neemt echter niet weg, dat gro te waakzaamheid geboden is en dat dige houding tegenover Israël is. Het men degenen die verantwoordelijk bestaan van deze staat is nog steeds zijn voor de huidige moeilijkheden een belemmering in zijn streven naar volledige overheersing Arabische wereld. Zo is het feit dat Israël heeft ge- eigen hand en kunnen vergel- de dingsaanvallen op grote schaal met alle daaraan verbonden risico's niet uitblijven. Interkerkelijke centrale in Rotterdam Dag- en nachtdiensten vanaf 10 december Een verheugend interkerkelijk intia- tief heeft zijn beslag gekregen: de tele fonische hulpdienst voor geheel Rot terdam. Met ingang van 10 december a.s. zal iedereen, die zich in een n lijke situatie bevindt en niet weet by moet aankloppen, nummer 121414 kunnen draaien om betrouwbaar ad vies in te winnen. Deze simpele mede deling werd voorafgegaan door eer periode van bizondere activiteit var de Interkerkelijke Stichting voor gees telijke volksgezondheid, die met de de centrale is belast- In een grote stad, öok al heet die Rotterdam en wordt er elke dag ijverig gebouwd aan allerlei projecten, zijn vele mensen, die in nood verkeren zonder dat iemand hel weet Mensen, die door 'elke omstandigheid ook in moeilijk heden zijn geraakt oplossing. Die misse paald ogenblik geen door de spanningen be- tweg meer ziei ;venwichtig en in kontakt brengt met bestaande i stanties. Het wordt een 24-uurs service, die is ingebouwd in het algemeen maatschap pelijk werk der Protestants-Christelijke organisaties. Deze arbeid leunt uiter aard voor een belangrijk deel aan tegen het werk van de Stichting voor Geref. Maatschappelijk Werk en de Hervormde Stichting voor Kerkelijk Sociale Arbeid. De respectievelijke directeuren deze centra, ds. C. van Nes en ds J. Teutscher. werken in dit verband Anoniem De centrale, die om te beginnen drie lijnen omvat, is gevestigd in het pand Westersingel 109. Spoedig hoopt men enkele huisaansluitingen te verkrijgen in de woningen van medewerkers. Een team van 25 vrijwilligers onder leiding van de maatschappelijk werkster mej. F Venema is voor deze bizondere ar beid ingeschakeld. Dr. W. Wisman, psy chiater. heeft de algemene supervisie. Voor het komende jaar zijn de kosten i van dit nieuwe werkproject op 6000 geraamd. Hiervoor zullen evenwel nog bronnen moeten worden gevonden. Zoals bekend heeft ds. Tautscher i de Vergadering Geref. leraren (vrijgem.) De Vereniging van Geref. onderwijzers en leraren in de Geref. kerken (Vrijge maakt) zal dinsdag 30 december in hotel Van Gijtenbeek te Zwolle in algemene vergadering bijeenkomen. In de mor- genvergadering komen de huishoude lijke zaken aan de orde. w.o een be stuursvoorstel om het aantal bestuurs leden met twee uit te breiden. Daarna zal de heer W G. Beeftink uit Zwolle causerie houden over: „Een mstruc- het onderwijzend personeel" den Mensen die zich graag zouden uit- studiereis gemaakt naar Berlijn ten als ze zeker konden zijn van goede bekende telefoondienst van dr Klaus d Zij grijpen gemakkelijker de tele-Thomas te bezoeken. Zijn ervaringen loon dan dat zij op zeek gaan naar de daar hebben geleerd, dat meer dan de een of andere instantie. j helft van de moeilijkheden, door de te- 1 lefoon uitgesproken, levens- en huwe- Dat heeft de Welkom Telefoon Centrale lijksvragen betrof, terwijl ook zelf van da Joh Heule in Rotterdam-Zuid moordpogingen konden worden tegen- overduidelijk bewijzen in haar eenjarig i gegaan Ds. Heule was evenee bestaan, avond aan avond waren daar de! oordeel, dat vooral urgente telefoonlijnon geblokkeerd. Vaak konnood de - - - helpen of bleem teruebrengen tot zijn porties om het daarna met elkaar uit de Verivij ijzen De telefonische hulpdienst, waarin opgenomen het bureau van ds. Heule, stelt zich ten doel iedereeD te helpen, doch wil zich daarbij niet begeven op terreinen van bestaande instellingen Deze centrale zal dus mets anders zijn (Wordt vervolgd) I .Een wereldworsteling om het kind". ingrijpt, maar daarnaast verwijst i de telefoon doet grijpen. Vermelden wij tenslotte nog, dat bij dit telefoonwerk niet gelet zal worden op kerkelijke gezindte en dat men des gewenst anoniem kan blijven tijdens het gesprek. De commissie financieel bestel water schapswezen heeft nog geen eindadvies uitgebracht. Zodra dit advies zal zijn ontvangen, zal de minister van verkeer en waterstaat overwegen of dit zich voor publikatie leent of voor overlegging aan de Kamer in aanmerking kan komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2