Jlieutue fnhsctfe GTourant IB1I 1 Korter werktijden centraal in texiel en de metaal Grafici - zonder een c.a.o.- krijgen uren niet cadeau Bij de reclame voor T.V. spreekt ook het geld nog een woordje mee Fagerholm is afgetreden Sowjetunie nu tevreden? Meer belasting - tijdelijk - is onvermijdelijk Mooi cadeau van Sinterklaas: velen vonden weer een baas Franse socialisten in de knel door partij van JacqSoustelle Grote drie aan *t confereren „Men behoeft in Berlijn niet ongerust te zijn" VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 BUREAUS- Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. 'Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „ftantvasticfj is ahebleuen myn bert ia tcoljcnspoct" Negenendertigste jaargang no. 11-132 Onze rijmelende zetter zet uit chocoladeletter koppen die in kreupeldichten prijken boven de berichten. Regeringsbesluit blijft nog wat uit (Van onze sociaal-economische redactie) TUSSEN de werkgevers- en werknemersorganisaties in de metaal industrie is het gesprek gaande over een mogelijke verkorting van de werktijd in deze bedrijfstak. De werknemers hebben voor de afsluiting van de nieuwe c.a.o.'s (de oude lopen 1 januari af) als eis gesteld de ver korting van de werktijd van 48 tot 45 uur, gespreid over een periode van drie jaar. In de textielindustrie, waar op het' ogenblik een moeilijke economische situatie heerst, hebben de werk nemers voor de eerstvolgende nieuwe c.a.o. afgezien van de invoering van een werktijdverkorting, maar men is het hier wel eens geworden met de werkgevers over de instelling van een commissie ter bestudering van de mogelijkheid om te komen tot werktijdverkorting. De textiel industrie hoopt zo op verantwoorde wijze een gezamenlijk standpunt te vinden. In de grafische bedrijfstak hebben dc partijen elkaar echter niet kunnen vin den, op het punt van de werktijdverkor ting, zodat hier thans de onderhandelin gen over een nieuwe CAO zijn gestaakt De hoge salarissen van Europa's functionarissen Het geschil tussen de raden van mini »rs en de uitvoerende commissies va iuratom en de Europese Economische Ge meenschap over de begroting van de ropese instellingen is geheel bijgelegd, heeft de Westduitse minister van fi- nciën, Etzel, gisteravond meegedeeld Zoals bekend is, hebben de ministers on langs de begrotingen voor de Europese islellingen afgekeurd. Vooral werd be vaar gemaakt tegen de te hoge sala- ssen van de Europese functionarissen. Minister Etzel deelde mee, dat het he lemaal niet de bedoeling van de ministers is geweest door een drastische verlaging n het budget de activiteit van de com- ssie te beperken. Wel hadden de mi- iters bepaalde wijzigingen voorgesteld i de begrotingen tegenover hun eigen parlementen te kunnen verantwoorden ten in een contractloze periode leeft. werkgevers in de metaal hebben zich bereid verklaard tot het gesprek, echter met de restrictie, dat zij zich 'n de finitief standpunt nog voorbehouden. Over de eis van de werknemers tot werktijd verkorting hebben zij dus nog geen stand punt bekend gemaakt. De verwachting bestaat, dat omstreeks half december de werkgevers hun definitieve houding zul len bepalen. Het is nog een open vraag, of de werkgevers in de metaal, in tegen stelling tot die in de grafische be drijfstak, wel bereid zullen zijn met een CAO-voorstel voor werktijdver korting bij het College van Rijksbe middelaars te komen, nog voordat de regering een standpunt bepaald heeft. Maar nu het gesprek alvast begonnen is, bestaat er de mogelijkheid, dat gedurende het gesprek het regerings standpunt bekend wordt en de werk gevers in dit geval wel bereid zullen zijn de conclusie van het gesprek aan het College voor te leggen. Het SER- advies aan de regering over de werk tijdverkorting is al bijna een half Irt de textiel De commissie die in de textielindustrie de werktijdverkorting nader zal bestu deren zal een subcommissie zijn van een in te stellen commissie voor economische aangelegenheden. Daar de werkgevers de instelling van een bedrijfschap nog steeds weigeren is men het eens gewor den over de oprichting van een economi sche commissie, waarin van werkgevers zijde alle sectoren van de textielbedrijfs- tak vertegenwoordigd zullen zijn; de drie werknemersorganisaties krijgen zeven vertegenwoordigers in de commissie. De Christelijke Bond van Werknemers in de Textiel- en Kledingbedrijven gelooft dat de commissie nuttig werk zal kunnen doen, hoewel men een bedrijfschap van meer betekenis had geacht. Gehoopt wordt dat het contact in stimulerend zal werken ti ring van een bedrijfschap (Van onze parlementsredactie) De zaak van de commerciële televisie vertoont niet alleen culturele, maar ook economische facetten. In verband daarmee is onlangs ook advies gevraagd aan het ministerie van economische zaken. Wanneer dit zijn oordeel kenbaar zal hebben gemaakt, zal de regering binnen niet al te lange tijd waarschijnlijk begin volgend jaar een beslissing nemen. De Tweede Kamer zal daarvan op de hoogte worden gesteld door middel van een nota, waarover dan kan worden gediscussieerd. De staatssecretaris van o. k. en w., mr. Höppener, heeft dit gisteren in de Tweede Kamer mee gedeeld tijdens de behandeling van de hem toevertrouwde afdeling van de o.k.w.-begroting. De bewindsman wees erop, dat met name de vorm, waarin de commerciëla televisie dan wel de TV-reclame t worden gegoten, nogal wat beraad eist. Het vraagstuk, waarover al heel Finland zit in moeilijkheden: LS EEN GEVOLG van de eco- nomische druk van Rusland is de Finse coalitie-regering gevallen. Door het aftreden van vijf ministers van de agrarische partij zag premier Fagerholm zich genoodzaakt het ontslag var zijn kabinet aan presi dent Kekkonen aan te bieden. De reden van het aftreden van de vijf ministers is de steeds slechter wor dende economische betrekkingen met Rusland. Sinds de vrij conservatieve regering van premier Fagerholm 29 augustus aan het bewind is gekomen, hebben de Rus ten geweigerd met Finland zaken te doen. De vastgestelde handelsbesprekin gen werden uitgesteld. Een zeer belang rijk verdrag over de visserij kwam Rus land niet na. Morsen in ons ZONDAGSBLAD EEN ONZER redacteuren is voor een kort bezoek naar Berlijn geweest en over zijn ervaringen in deze stad vertelt hij morgen op de voorpagina van ons Zondagsblad. Daar leest u bovendien over dc grote hoeveelheid kippen, die wachten om gebraden en wel op de feestdis te verschijnen. Op pagina 2 vindt men een kort verhaal, alsmede de rubriek „Het leven bont en bondig". Op Blad Zij werd uitvoerig aan dacht besteed aan het interessante en originele kookboek van de Ver Tesselschade/Arbeid Adelt. 9 Op de pagina „Geestelijk Le ven" wordt stilgestaan bij de plan nen om te komen tot stichting van een christelijk radiostation voor geheel Europa en wij wijzen u spe ciaal op de adhesiebetuigingen, die daarvoor ook van u noodzakelijk zijn. O Het Cultureel Venster ten slotte begint met een beschouwing over het beeld van de Egyptische koningin Nefertete, dat uitmunt door grote schoonheid. Ook ovei de componist Stravinsky is daai een artikel opgenomen. Ten slotte sneed Moskou de uit voer naar Finland af. Als reden gaf het Kremlin de onevenwichtige toe stand van de handelsbalans op. Opvallend was ook. dat de Russische ambassadeur in Helsinki plotseling ver trok. zonder het gebruikelijke afscheids bezoek aan de Finse president te brengen Rusland heeft deze economische druk op Finland toegepast, omdat in het kabi net van Fagerholm geen waren opgenomen. De regering van Fagerhol: moeizame onderhandeling' n tot stand was gekomen, telde vijf socialisten, vijf agrariëërs, drie conservatieven, van de Zweedse volkspartij en van de Finse volkspartij. De agrarische partij dringt nu minder conservatief kabiet aan. dit als enige mogelijkheid om de goede betrekkingen Rusland herstellen President Kekkonen, die inmiddels het overleg met de partijen over een nieuw kabinf is begonnen, heeft als eerste de vodraitter van de communistische ka merfractte uitgenodigd. De communisten veroverden bij de verkiezingen in juli 50 van de 200 kamerzetels. is geconfereerd en gediscussieerd, voor al ook door het bedrijfsleven, is er de laatste tijd niet eenvoudiger op geworden In de eerstdaags in te dienen nota zal sschien gedeeltelijk de inhoud advies van de Radioraad kunnen worden opgenomen, maar voor het ogenblik kon staatssecretaris publikatie advies niet toezeggen, omdat bij de .hearings" te kennen was gegeven, dat de verklaringen alleen voor de regering de Radioraad waren bestemd. Open baarmaking zou dus het vertrouwelijk karakter schenden. Over de motie- Romme tot publikatie van de adviezen de colleges van bijstand en advies beraadt de regering zich nog, aldus Höppener. Hij kon toezeggen, dat de memorie antwoord over de Omroepwet waarschijn lijk vóór eind Januari 1959 tegemoet kan worden gezien. De concept-memorie het gewijzigd ontwerp-Omroepwet zijn thans bij de ministerraad. Ingaand op vraag van ds. Van der Zaal (a.r.) zei de staatssecretaris dat de regeringsuitzen dingen via de radio voor een belangrijk deel zullen kunnen verdwijnen, de omroepverenigingen bereid zijn de die uitzendingen ter sprake gebrachte onderwerpen zelf en met eigen sprekers te behandelen. Tegenover het denkbeeld om vrijstelling van kijkgeld te verlenen aan militaire oorlogsslachtoffers stond de taris sympathiek, maar een directe toe zegging ter zake kon hij nog niet doen. omdat eerst de consequenties van een dergelijke stap onder het oog moeten worden gezien. Aan de Radioraad be loofde de bewindsman advies te zullen vragen over het verstrekken zendtijd aan de politieke partijen (voor de verkiezingen van '60). De berichten over spanningen lijkheden in de televisiewereld noemde mr. Höppener „overdreven". De werking in de N.T.S. is in het algemeen goed. „Vol verwachting heeft ons hartje geklopt voor het heerlijk avondje dat weer is gekomen. Maar oh, nu Zwarte Piet (arm links) binnenkomt, wordt het ons wel even angstig te moede. Wat zou hij gaan doen, de roe trekken of met pepernoten strooien? Gelukkig maar, dat vader zo dicht in de buurt is. Je kunt nooit weten of die zak niet open gaat (Van parlementsredactie) Minister Hofstra betreurt het. dat verschillende zijden in de Tweede Kamer tegen de voorgestelde verlenging va tijdelijke belastingverhogingen tot denkingen worden aangevoerd naai het voorlopig verslag van de Kamer deze verhogingen is gebleken De bewinds man wil er wel op wijzen, dat het uit gavenniveau van het rijk niet alleen vooi 1959. maar ook voor 1960 een verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen onvermijdelijk maakt. De ontwikkeling in Indonesië stelt ook voor 1960 het rijk voor belangrijke additionele uitgaven, met name pensioenen en garantieuitkeringen, en voor derving van middelen in de vorm van rente en aflossing van schulden. Voorts merkt de minister op, dat ook de Instorting van de internationale zuivel' markt een ongunstig effect op het over heidsbudget heeft, een effect, dat zich it verband met de langzame aanpassing vat de agrarische structuur ndet tot 1959 zal beperken. MISSCHIEN GAAT DE U.N.R. DE GAULLE ZELF OOK TE VER DE LEIDERS van de Franse socia listische partij hebben gisteren hun ongerustheid uitgesproken over de partij van Soustelle. Zij zijn bang, dat de Unie van de nieuwe republiek een te grote invloed op premier De Gaulle zal gaan uitoefenen. Het is niet onmogelijk, zei de malige minister van binnenlandse zaken. Jules Moch, dat Parijs ook een dertiende mei zal meemaken, waardoor De Gaulle door hen, die hij beslist niet als zijn aanhangers beschouwt, naar rechts wordi gedrongen. En de voormalige minister van buiten landse zaken, Christian Pineau, drong er bij De Gaulle op aan, eindelijk zijn standpunt over de Unie van de nieuwe republiek kenbaar te maken. De pu blieke opinie weet immers niet het ver schil tussen de opvattingen van De Gaulle en die van de mannen van de dertiende mei De premier moet duide lijk uitspreken dat zijn Algerijnse poli tiek verschilt met die van de comités an openbaar welzijn en van Soustelle Guy Mollet, een van de ministers van De Gaulle, zei ten slotte op het partij congres, waar de socialisten hun neder laag bespraken, dat hij ervan overtuigd dat De Gaulle even weinig is inge nen met de uitslagen van dc verkil zingen als de socialisten. Algerije Dc socialisten hebben verder uitvoerig de verkiezingen in Algerije besproken Zij betreuren het, dat de instructie! premier De Gaulle niet zijn opgevolgd. Door pressie op de kiezers en onregel matigheden hebben de Algerijnse kiezingen niet aan de verwachtingen be antwoord. JQE situatie op de arbeidsmarkt is ver beterd, aldus concludeert het minis terie van sociale zaken, naar aanleiding van het jongste werkloosheidscijfer. Wel iswaar steeg het aantal werkloze man nen van 59.270 tot 68.430, terwijl de ge registreerde arbeidsreserve, die behalve de werklozen ook de op aanvullende wer ken geplaatsten omvat, toenam van 68.800 tot 81.000, maar deze stijging is, gezien bet seizoen, normaal. Het trend- cijfer (het voor normale seizoenschom melingen gecorrigeerde cijfer van de ge registreerde arbeidsreserve) vertoonde dan ook een daling en wel van 90.000 tot 83.000. De stijging der arbeidsreserve in de landbouw, was geringer dan in andere jaren, als gevolg van de gunstige weers- itandigheden. Die in de bouwvakken !l 2500 in de burgerlijke en utiliteits bouw en met 1400 in de water-, spoor- egenbouw) is geheel schijnsel, mede doordat grondwerkers de landbouw vrij kwamen. De arbeidsreserve van metaalberwer- ïrs is nauwelijks gestegen, dank zij de opleving in sommige sectoren. De situa tie op kleine scheepswerven en in giete rijen is echter verre van rooskleurig. De wollen-stoffenindustne vertoonde een gunstige ontwikkeling, dank zij het vrij grote aantal nabestellingen. De kle dingindustrie bleef redelijk op peil. Wat het kantoorpersoneel betreft, is er van enige verbetering sprake. Dank zij de feestdagen kwam er meer handels- personeel aan het werk. Het meest steeg de werkloosheid in de noordelijke provincies en Zeeland, ge bieden die sterk agrarisch georiënteerd zijn. De arbeidsmarkt gunstigst in de drie westelijke provin cies (Noordholland, Zuid-Holland Utrecht). Wat het kantoorpersoneel betreft, werd de situatie iets beter. Het aanbod daalde 1140 tot 1060. De vraag steeg van 310 tot 400. De groep werkloze losse arbei ders nam toe van 1270 tot 1400; de vraag bleef gelijk op 530. Het aantal werkloze minder geschikten stijgt nog steeds: de afgelopen maand van >90 tot 4250. De totale geregistreerde arbeidsrei liep op van 12.870 tot 13.210. Faufani, oh strop, kreeg de kous op zijn kop De Italiaanse premier, Fanfani, heeft gisteravond de vertrouwenskwestie ge steld, nadat de Kamer een uur voor dit besluit voor de tweede maaMn één maand een wetsontwerp had verworpen. Met 314 tegen 263 stemmen keurde de Kamer een amendement van de rechtse oppositie goed, waarbij de benzineprijs werd verlaagd. De premier zei, dat zijn regering haar program gewetensvol had uitgevoerd. Hij verzocht de afgevaardig den een uitspraak te doen over de vraag of zij zijn leiding goedkeuren. Het debat hierover zou vanmiddag beginnen. 23.000 huizen De werkloosheid In Zuid-Holland Is in november meegevallen. Er was natuurlijk wel enige (seizoen) stijging, maar e goed was er een opleving te constateren. Het aanbod in de bouwnijverheid liep op van 1180 tot 1400, de vraag daalde van 770 tot 660 man. Dat het tot nu tor gevallen is. blijkt ook wel uit de wachting, dat er dit jaar In Zuid-Holland 23.000 huizen gereed komen, een onge kend hoog getal. In de metaalmijvertieiid nam het aanbod af van 1990 tot 1830, de vraag van 2390 tot 2220 Er worden namelijk nog veel gespe cialiseerd en gevraagd, zoals lassers. De scheepsbouw leverde nog weinig moeilijk heden op; voor het volgend jaar lijkt het echter somberder. De werkloosheid in dc landbouw moet nog komen. Thans liep ze op var tot 300 man. Om de politiek te coördineren Dc regeringen van Engeland. Frankrijk n de Verenigde Staten zijn besprekin gen begonnen over de voorstellen vnn premier De Gaulle, om de buitenlandse politiek van de drie grote mogendheden coördineren. De besprekingen hebben a inleidend karakter. Andere betrok ken regeringen zullen van het verloop van het gesprek op de hoogte worden gesteld. Zoals gemeld, heeft premier De Gaulle zijn voorstellen gedaan in persoonlijke brieven aan Macmillan en Eisenhower. De voorstellen van De Gaullc. zo werd gisteravond nog eens in Parijs meege deeld, betekenen geen wijziging van de N.A.V.O, Humphrey optimistisch Even met Nikita eten boosheid is dan ras vergeten De Amerikaanse senator Hubert Humphrey heeft in een vraaggesprek dat vandaag door radio-Moskou werd uitge zonden meegedeeld dat zijn bijeenkomst met premier Chroesjtsjef hem optimiv tisch heeft gestemd over het totstandko- en van een geslaagde overeenkomst tus- n Oost en West, om een eind te maken in de proeven met kernwapens. Humphrey, die inmiddels weer op weg naar huis, verklaarde lange tijd met Chroesjtsjef over de atoombewapening en andere wereldproblemen te hebben ge sproken. Gisteravond verbleef de Amerikaanse •nator enige tijd in Oslo, waar hij er in •n rede bij het Westen op aandrong, de economische strijd aan te binden met de Sowjetunie „Op dit gebied hebben zij ons de oorlog verklaard. Chroesjtsjef mag het concurrentie noemen, het is een vol ledige oorlog", aldus Humphrey. Zou goede Sint teel komen nu hij 9t iveer zo lelijk vindt? De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met enkele verspreid voorkomen de buien. Ztnakke tot ma li ge, aan de kust tijdelijke krachtige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zie de maan schijnt door de bomen 6 december: Zon 8.5116.30. Maan 2.43 14.05. Op 10 december N.M. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur S 8 9 1 z 5 s 1 él li jU ÏZx S 1 Helsinki Stockholm Oslo tleht bew onbew WNW 4 W 5 NW 5 -3 0 Kopenh Aberdeen regenbui regen WNW 6 ZZW 8 windstil NNW 3 WZW 1 3 4 6 2 1 0 1 O P*rd" ■Nlee°ble rw bew onbew rw bew zw bew N 2 NNO 3 O 4 NNW 6 -0 5 2 0 0 0 0 Herlijn frankfori goh bew WZW 8 ZW 4 W 2 -3 00 0 Geneve g°onbew N 2 O 2 ZW 2 windstil -6 -10 -11 0 0 0 Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers regen zw bew geh bew half bew mist NNO 2 NNO 2 ZO 3 N 4 WZW 1 5 5 9 7 20 0 0 VERSCHILLENDE staatslieden uit het westelijke kamp hebben gisteren verklaringen over de situa tie in Berlijn afgelegd. Duncan San dys, de Britse minister van defensie, heeft in het Lagerhuis als zijn me ning uitgesproken, dat het Kremlin niet van plan is een wereldoorlog over de kwestie-Berlijn uit te lok ken. Hij baseerde zijn mening vooral op de grote vergeldingskracht van het Ame rikaanse leger en op het feit, dat de Russen tegen elke prijs een botsing zou den willen voorkomen. Selwyn Ldoyd, de Britse minister van buitenlandse zaken zei dat de tijd rijp is voor een volledige bespreking va» de kwestie-Duitsland tussen de Sowjet unie en de westelijke geallieerden. Wij geloven niet dat er de geringste kans bestaat dat een zogenaamd vrij Berlijn werkelijk vrij zal blijven", al dus Lloyd. De enige oplossing voor Berlijn le volgens hem het tot de hoofd stad van een vrij en herenigd Duits land te maken. John Foeter DulJcs, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, zei dat Rusland «hans Weet-Berlijn bedreigt omdat het in 't defensief Is gedreven door de inspirerende demonstraties van het kunnen der vrije burgers ln die stad. Hij verzekerde de vrije bevolking, dat de Amerikaanse politiek erop is gericht, communistisch gebruik van ge weld of bedreiging te voorkomen. Dr. Adenauer, die gisteren voor een be zoek van tiwec dagen In Wcst-Berlljn is aangekomen, verklaarde dat de wes terse geallieerden voet bij stuk zullen houden wat betreft hun aanspraken op vrije toegang tot West-Borlijn Hij zei ln Berlijn gekomen te zijn om de ruim twee miljoen vrije burgers gerust te 'tellen en ze te tonen, dat het West- Duitse volk en zijn regering vastbesloten achter ze staat. WIJ zullen samen met onze bondgenoten erin slagen de toestand meester te worden, aldus Adenauer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1