Vangfabrieksschip heeft voor- en nadelen Wowo" Wohlgemut vandaag voor 't Bondsgerechtshof NIEUWE MOGELIJKHEID VOOR VISSERIJ Grovere vis (maar van betere kwaliteit) op de markt Apin en arend Indonesië richt basis in tegen Nieuw-Guinea Fuselier biedt prinses Irene servies aan Boete voor valse begrotingen Dagelijkse melklevering is niet verplicht Minder melk A.O.W.-premie Benelux-voorstellen door EEG aanvaard TIP vanBOOTZ DONDERDAG 4 DECEMBER 195R INTERNATIONAAL wordt de bouw van vangfabrieksschepen als een volgende fase in de ontwikkeling van de visserU op verder afgelegen visgronden gezien. De commissie uit het produklschap voor vis en visprodukten, die deze materie beeft onderzocht, is dan ook van mening, dat het bclahg van de Nederlandse visser^ ermee gediend zal zijn als ook Nederland in deze actief zal zijn. De commissie acht de mogelijkheid van afzet in Nederland van op zee diepgevroren vis zeker aanwezig, waarbij zij de opnamecapaciteit daarvan voor Nederland schat op rond 1.200 000 kg filets. Ten aanzien van de exportmogelijkbeid kan zij zich minder definitief uit spreken in verband met de grote buitenlandse concurrentie. Wel acht zij het zeer toed mogelijk, dat in verband met het totstandkomen van de Europese economische gemeenschap de exportkai i het produktschap heeft haar rapport uitgebracht op verzoek van de directeur der visserijen en het de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening toegezonden. Het rapport zegt ook nog, dat om de afzetmogelijk heden te bevorderen het produkt zowel wat prijs als kwaliteit aangaat, zal moe ten kunnen concurreren met de geïmpor teerde diepgevroren visfilets. Indien overheidsgelden voor de bouw en/of exploitatie van een vangfabrieks- schip beschikbaar zouden worden gesteld, mag dit niet leiden, zo meent de com missie, tot het ontnemen van de exploi tatiemogelijkheden aan de bestaande vloot. Hiermee hangt samen de eisen, dat de produkten van het schip niet tegen een lagere prijs dan de kostprijs op de markt mogen worden gebracht. Ten behoeve van een goede afzet is het noodzakelijk, dat men de beschikking krijgt over voldoende opslagruimte en distributie- en transportmiddelen een ver- Kosten Over de exploitatiekosten kan men nog weinig zeggen. Men is van oordeel, dat de mogelijkheid van een groot risico be staat, zodat overheidssteun niet kan wor den gemist, opdat het labiele karakter der exploitatie vermindert wordt. De commissie geeft de voorkeur aan initiatie ven voor het in de vaart brengen van een vangfabrie>k9schip uöt de bedrijfstak visserij zelf. Zij meent dat moet worden gedacht in de richting van een niet te groot schip, dat gelet op de Nederlandse verhoudin gen de beste exploitatiemogelijkheden biedt. Een definitieve aanbeveling voor het type schip acht men in dit stadium iinmogelijk; er zijn te weinig gegevens 'beschikbaar over de ervaringen, die men !iet vangfabrieksschepen heeft. Voor men aan de bestudering van het aagstuk begon, heeft men eerst de di- cteur der visserijen gevraagd tegen elke prijs de filets zal moeten kunnen zee diepgevroren produkt zullen stijgen. worden verkocht om tot een sluitende exploitatie te geraken. Men kreeg ten antwoord, dat men zou dat de jaa 2000 ton filets in bevroren toestand zou kunnen zijn, welke aanvoer mogelijk zal zijn na afloop van zeereizen, die zestig tachtig dagen vergen, dus vier reizen per jaar. Dit houdt in, dat per reis vijfhon derd ton filets moeten zijn gemaakt. Ten aanzien van de gemiddelde prijs die bij aanvoer zou moeten worden gemaakt, kwam de directeur tot vijfenzeventig cent per kilogram. Voor een dergelijke capaciteit meent de commissie, dat het schip niet op de Noordzee kan opereren. Men zal verder gelegen visgronden moeten opzoeken, zo dat men vis van een grovere structuur vangt, die in Nederland wat minder ge wild is. Daartegenover staat, dat de vis van het schip uitermate vers is op het ogen blik van invriezen en daardoor de con sument in uitstekende staat kan berei ken. Bovendien wordt de kwaliteit nog gunstig beïnvloed door dc omstandigheid, dat niet dichte vis wordt gevroren, doch filets. HIEK VOLGEN twee verba- len. waarin dieren eei hoofdrol spelen. Een apin uit de dierentuin v Frankfort moest worden geënt, maar zodra het dier daarv lucht kreeg, nam het snel de benen, niet zozeer omdat het bang was voor de entstof, rian wel dat het de injec tienaald 'VfflÉkH Via boomtoppen en telefoondra den, en op haar vlucht begeleid door honderden nieuwsgierigen, kwam de apin op de spits van de oude Nikolai-kerk en daar wacht het nu rustig cp de dingen die kun nen gaan gebeuren. De apin, die afkomstig is uit het hoogland van Abessinië. is gewend aan grote kou. Zij kan vijf dagen zonder voedsel. De directie van de dierentuin beeft er van afgezien het dier met de hulp van de brandweer te vangen. Aan de voet van de toren houden twee oppassers trouw wacht en zij luisteren naar nieuwsgierigen, die allerlei raadge vingen uitdelen over het vangen van apinnen. Het tweede v< haal is dat oi een arend, die Belgrado almaai veld Dit Russische vangfabriekschip is al geruime tijd in de vaart. Het schijnt bevredigend te ioer-, ken, maar exploitatiecijfers zijn niet beschikbaar. Een eventueel Nederlands schip, dat zich op zee met de fabrikage van visfilets in diepgevroren toestand zal kunnen bezig houden, zal kleiner moeten worden. Naar Suriname. Op 6 december trekken met de KLM van Schiphol technische hulp can Suriname de heren de Wit, administrateur bij de zieken fondsraad, voor organisatie van zieken fondsen, en J. van de Veen, commandant der verkeersgroep Utrecht van de rijks politie, om een jaar lang de leiding te •n van de wegverkeersafdeling het korps gewapende politie. Militaire conferentie zal „bevrijdings"- plannen behandelen TTET INDONESISCHE LEGER is van plan een oefenbasis op te richten A4 op de eilanden tegenover Nederlands Nieuw-Guinea, aldus ver klaarde Mansjur, voorzitter der commissie voor buitenlandse zaken van het Indonesische parlement, in een gesprek met het persbureau Antara te Djakarta. Hij zeide dit plan ten volle te steunen en gaf voorts te kennen: ..Wanneer de Nederlanders geweld willen, zullen wij hier geweld tegen over stellen". - Deze laatste uitspraak had betrekking t*p de mededeling van de Nederlandse dat zij meer troepen naar Ne derlands Nieuw-Guinea zal zenden. Op 10 december zal de chef-staf van hel leger, luitenant-generaal iN'asution, een conferentie houden met "ocketverkoop Wjj zyn bepaald niet de mening toe- idaan, dat kruidenierswinkels de meest likte plaatsen zijn voor de verkoop si boeken, en zo zal de grote meerder- eid van het Nederlandse volk er ook denken. Maar dit is nog geen weer met een nieuwe verbods- epalinp te komen. Als in een land druk- 'tvrijheid heerst, moet ook hetgeen Irukt is in vrijwel onbeperkte mate 'spreid kunnen worden en mag be- j trking van de uerkoop slechts hoge ng zijn. Ook tn economisch op- dit is het verbod fout. Zoals een be ding dat alleen poeliersbedrijven be en kip mogen verkopen, in het nadeel de pluimveebedrijven werkt, zo be- nert een beperking van de verkoop- f-.elijkheid van pocketbooks de pro- detie van deze tn menig opzicht zeer tttige uitgaven. De oorzaak is uit de "i der zaak, dat de boekhandel zijn *anciële belangen bedreigd zag en erin Maagd is, althans voorlopig, de minis- an economische zaken te laten in- Hpen. Maar waar is het eind van deze «5 tot beperking van de concvrentie. m Nederland al zo'n eind is afgelegd'' -iliseert de boekhandel zich, dat hij ''«k* geen bezwaar kan maken als spe- hslzaken de verkoop van vulpenhou- ballpoints niet meer door de Kkhandel willen laten geschieden? IDs Teltgr alle regionale militaire commandanten om het programma van het „nationale front voor de bevrijding van West-lrian' in zijn geheel vast te stellen. Voorts zal men de veiligheid en een krachtigei treden tegen de opstandelingen bespreken. Volgens Pia is gisteren te Djakarta overeenkomst getekend voor de sar werking tussen de vloten van Indonesië en India en voor wederzijdse hulpvcr- In 1956 werd een soortgelijke overeen komst getekend betreffende de lucht macht van beide landen, die volgens bet Indonesische ministerie van verdediging bevredigend heeft gewerkt. Bloedige gevechten op Sumatra Indonesische opstandelingen hebben gisteren een aanval gedaan op de onder neming Bah Butong bij Pematang Siantar in Noord-Sumatra en grote schade toe gebracht. Het kantoor is afgebrand. De veiligheidswacht opende het vuur, maar de met bazooka's gewapende opstande- het 13e bataljon garde fuseliers Prin: Irene heeft vanmiddag aan prin: Irene, tijdens haar bezoek aan de W tenbergkazerne te Schalkhaar, een s vies als verjaardagsgeschenk overhan digd. Het servies is samengesteld over eenkomstig een specialew ens van de Prinses om het op haar kamer in Utrecht te kunnen gebruiken met haar vriendinnen. Oorspronkelijk had het ge schenk op 5 augustus moeten worden aageboden ter gelegenheid van haar 19e verjaardag. In verband met de vakan tiereis, die de koninklijke familie deze zomer ondernam, moest de aanbieding worden uitgesteld. Prinses Irene werd bij aankomst aa hoofdpoort van de Westenbergka; verwelkomd door luitenant-kolonel der fuseliers W. P. Boerma, commandant van het 13e bataljon garde fuselie: Prinses Irene en kapitein-adjudant der fuseliers J. G. Brouwer. Op de binnen plaats van de kazerne inspecteerde de Prinses een erewacht, waarna zij de bedrijf zijnde werkplaats voor w voertuigen bezichtigde en vervolgens een verkeersles voor chauffeurs bij woonde. n een nabij gelegen bosperceel sloeg de Prinses een demonstratie gade op de hindernisbaan van een tiralleur-peloton. fa een bataljonshulppost te velde (aan- en afvoer van gewonden) bezichtigd te hebben ging de Prinses naar de ge- vechtsbaan. Hier werden o.a. een tank buiten gevecht gesteld met een „Molo- tov-cocktail" en gevechten in huizen en het onschadelijk maken van booby traps getoond. Vervolgens werd een demonstratie geweervechten en hand- granaatwerpen gegeven. Ten slotte bezocht de Prinses de keuken met het cafetaria-systeem en begaf zij zich naar een nabijgelegen bosperceel waar een bataljonscommandopost in ogenschouw werd genomen. Vervolgens ging ze nog naar de manschappenkan- tine, waar dpi. fuselier J. R. Blaau' enkele onderdelen van het servies ove handigde. Na het gebruik van enige verversingen in de officiersmess verliet de Prinses de kazerne weer. cirkelde, waarop twee voetbalelf tallen bezig wa ren eikaars krachten te meten. De spelers hadden het dier nog opgemerkt, maar toen een van hen de bal hoog in de lucht schopti hij en zagen de toeschouwers tot hun grote verbazing, dat de arend de bal dook, hem oppikte en ei vandoor ging. Iedereen begon hard te schreeuwen en klaarblijkelijk stoord door zoveel lawaai, liet de arend de bal een 600 meter verder vallen. De wedstrijd kon toen den voortgezet. De rechtbank te Groningen heeft van morgen de 57-jarige aannemer J. C. J. veroordeeld tot een boete van 5000 of 100 dagen hechtenis. Tegen hem was veertien dagen geleden negen maanden gevangenisstraf geëist. Hij werd ervan beschuldigd dat hij de staat der Neder landen, in casu het ministerie van maat- schappelijk wenk, had bewogen tot afgifte gelden, die hem niet toekwamen tijdens werkzaamheden in het kamp Schattenberg te Westerbork. Verdachte had namelijk voorschotten venleend aan de technisch hoofdambtenaar van de dienstkring Assen der genie, een zekere H. (die inmiddels is overleden). H. stak de gelden in eigen zak en werkzaam heden werden er niet voor uitgevoerd. H. Het de aannemer de door hem inge diende begrotingen verhogen met het bedrag van de voorschotten plus tien (Van onze sociaal-economische redactie)!omdat hierdoor de kwaliteit van de melk die de consument aangeboden krijgt TN HET Produktschap voor zuivel bleek «orden verhoogd. gisteren geen tweederde meerderheid De ondernemers achtten deze maatregel te bestaan voor het voorstel, de ondcr-| echter geheel overbodig en dus schade- nemers van zuivelfabrieken te verplich- lijk. De heer Blink wilde desnoods ten op elke werkdag a afnemende melkhandelaren op de gebrui kelijke wijze consumptiemelk cn sumpticmelkprodukten beschikbaar Volgens het voorstel zouden de bezor gers op hun beurt verplicht zijn op iedere werkdag de bezorging aan hun bij de consumenten te verrichten. Deze verplich ting voor de bezorgers zou echter niet verder gaan dan de bezorging bij dc in gang op de begane grond. De voorzitter van het Produktschap zal bovendien be voegd moeten zijn eventueel te bepalen dat deze verordening ook geldt op mige zon- en feestdagen. Deze concept verordening werd verworpen. Met ingang van 1 januari zal de melkbezorger dus niet meer verplicht zijn dagelijks melk bij de consument af te Ie' Bij de stemming over een andere ordening, die met de verplichte dagelijk se bezorging van melk nauw verband houdt, namelijk de verplichting voor de boer dagelijks zijn melk aan de zuivel fabriek te leveren, staakten echter de stemmen, zodat deze verordening werd verworpen. In deze ontwerp-verordening werden ook de zuivelfabrieken verplicht dagelijks de melk of room van de houders in ontvangst te nemen. Boven dien werd voorgesteld de voorzitter dc bevoegdheid te geven de verplichte le vering door de veehouder indien gewenst tweemaal per dag te doen geschieden, Van werknemerszijde verklaarde n zich voorstander van deze verordening de week van 2 tot 8 november met 2,5 mil joen liter tot 7,3 miljoen liter, in de week van 9 tot 15 november had vergeleken bij 1957 een produktiedaling plaats van 3,5 miljoen liter melk tot 70,3 miljoen liter, daling dus met ongeveer 5 pet. De raad koelhuisboter was op 22 novem ber nog maar 8800 ton tegen vorig jaar 18.000 ton. Ook de inslag was slechts 21 tegen 446 ton over dc derde novem- berweek in 1957. Dr. L. G. M. Jaquet is benoemd tot directeur van de afdeling Afrika en Midden-Oosten van het ministerie van buitenlandse zaken, dit met terugwer kende kracht tot 1 oktober. fyyHOC HENNESSY globale verplichting aanvaarden. De grote bevoegdheid voor de voorzitter achtte hij onaanvaardbaar. Hij wilde deze toegewe zen zien aan het bestuur. Nadat de ordening verworpen was, stelde de heer J. Koster (A.N.A.B.) voor de verordening in een volgende vergadering opnieuw aan de orde te stellen, Hiltonhotels klaar in 1960? Binnen enkele jaren, misschien al in 1960, zal de heer Conrad Hilton, directeur van het wereldhotelconcern (35 stuks) zijn twee internationale hotels in Amsterdan en Rotterdam gelijktijdig openen. De heei Hilton tekende gisteren in Amsterdam er vandaag in Rotterdam de laatste con tracten. Het Amsterdamse hotel, waarvar de bouw bij de Apollolaan-Minervalaan binenkort begint, krijgt 275 kamers, 550 bedden. 10 verdiepingen, een restaurant voor 150 gasten, een cocktaillounge bar met uitzicht over het water, een bal zaal (tevens congresruimte) voor 450 per sonen en drie dinerzaaltjes. Het gebouw wordt ongeveer 40 meter hoog, 120 metei lang en 40 meter breed en gaat 20 miljoen gulden kosten. De kamerprijzen zullen overeenstemmen met de gangbare hotel- prijzen, althans concurrerend zijn. Het personeel in beide hotels zal voor 95 cent uit Nederlanders bestaan. De heer F. de Boer, voormalig directeur vat Ned. Dok en Scheepsbouw Mij en oud burgemeester van Amsterdam, wordt voorlopig directeur van het Amsterdamse Hiltonhotel. Behalve 26 hotels in de V.S. heeft het Hilton-concern thans 9 hotels buiten Amerika gebouwd. Maandag is dat te Berlijn met een internationaal feest geopend; waarbij duizend gasten uit diplo matieke kringen, uit de zaken- en kun stenaarswereld (w.o. een aantal film- en theatersterren uit de V.S.) aanwezig n. Men kan er op rekenen, dat de beide hotels in Nederland straks op gran dioze wijze zullen worden geopend, heeft van de medewerkers van Hilton op Schiphol verklaard. Zo stapte gisteren de Amerikaanse hotelmagnaat Hilton uit het charter- vliegtuig, dat hem uit Berlijn, waar rijn nieuwste hotel werd geopend, op Sohlphol bracht. Hilton verblijft twee dagen ln Nederland om de plannen voor de bouw van zijn hotels in Am sterdam en Rotterdam te bespreken met overheid cn medewerkers. (Vervolg van pagina 1) samenvoeging van AOW en weduwen- en wezenvoorzriening in één wet zou ook een oplossing van het probleem kunnen bieden, maar ten departemente zoekt men het in de reeds genoemde richting: het verlagen van de AOW-premie met ge lijktijdige invoering van een premie Op het ogenblik schijnt men evenmin nog te voelen voor de reeds eerder ge noemde mogelijkheid tot het combineren van alle sociale voorzieningen in één wet met betaling van één premie voor alles. Vooral in werkgeverskring is men deze gedachte geporteerd, omdat en aanzienlijke vereenvoudiging van de loonadministraties zou betekenen. In ambtelijke kring acht men echter de technische bezwaren, althans voorlopig nog, onoverkomelijk. der E.E.G. zijn het gisteren in Brussel eens geworden over de maatregelen, die een handelsoorlog in Europa moeten voorkomen. Na JOHN-AFFAIRE OPNIEUW ACTUEEL ntkw In West-Sumatra is, bijna 50 kilometer ten zuidoosten van Padang, een bloedig gevecht geleverd met 200 opstandelingen, die naar te Djakarta wordt vernomen ten slotte in wanorde terugtrokken. Een regeringspatrouille heeft verklaard, dat er 21 opstandelingen gesneuveld zijn en velen gewond. Zelf verloor zij negen man aan gesneuvelden. BRITSE MAJOOR WEER NAAR DUITSLAND De Britse majoor J. B. en zijn vrouw, die gisteren voor de rechtbank te Almelo terecht stonden op beschuldiging van diefstal, meermalen gepleegd, in welke /.aak de rechtbank bepaalde, dat zij van daag uit voorlopige hechtenis zouden worden ontslagen, zijn gistermiddag op transport gesteld naar Duitsland. De Hollandse begeleiders deelden mede, dat majoor B. verplicht is zich bij de garnizoenscommandant te Osnabrück te (Van onze correspondent in Bonn) KARLSRUHE, hedenochtend V^OOR het Bondsgerechtéhof alhier is vandaag het proces begonnen tegen de Berlijnse gynaecoloog, dr. Wolfgang („Wowo") Wohlgemuth, die er van wordt beschuldigd „land- verraderlijke betrekkingen" te heb ben onderhouden met de Oostduitse communisten en hun organen, met name de „Staatssicherheitsdienst". Dr. Wohlgemuth werd op 11 februari jl. bij een bezoek, dat hij wilde brengen aan zijn (vroegere) praktijkassistente Annemarie Weyres in West-Berlijn, door de Westduitse politie gearresteerd. Na een langdurig voorarrest werd hij op 18 juni op borgtocht van 30.000 mark die, naar het heet, zouden zijn geschoten door een Westduits geïllus treerd weekblad voor hetwelk Wohlgemuth dan later nog de geschie denis van dr. John zal moeten schrij-l ven op vrije voeten gesteld. Hij zich om de twee dagen bij de politie )e naam van dr. Wohlgemuth is verbon den met de vlucht naar Oost-Duitsland van de vroegere chef van de Westduitse politieke inlichtingendienst („Bundesver- fassungsamt", het bureau dus voor be scherming van de constitutie), dr. Otto John, op 20 juli 1954. Dr. John beweerde ni., toen hij op 11 december 1955 weer van het communistische Oost-Duitsland naar de Bondsrepubliek terugvluchtte, dat „Wowo" die vroeger een dikke vriend van hem was hem met een Schuldig aan landverraad „knock-out"-pil in een kop koffie buiten bewustzijn had gebracht en hem het Sowjetrussische hoofdkwartier in Karlshorst had ontvoerd. Dr Wohlgemuth heeft dat altijd bestre den. Hij weigerde echter in Karlsruhe persoonlijk te komen getuigen, John in november 1956 voor hetzelfde Bonds-gerechtshof terecht stond wegens landverraad en tot vier jaren tuchthuis (de eis luidde slechts twee jaren) veroordeeld. Wel bood dr. Wohlgemuth aan en hij verscheen daar ook on aan de zonegrens in Berlijn tegenove: Johns rechters verklaringen of te leg gen, maar het hof is daarop niet inge gaan. Het heeft trouwens dr. Johns be weringen aangaande zijn „ontvoering" niet geaccepteerd. AANKLACHT Dr. Wohlgemuth staat vandaag dus niet terecht wegens de ontvoering John. Deze zaak is wat de justitie betreft afgedaan, doch zij zal on verbiddelijk weer worden opgebracht, want dr. John, die sinds enkele maan den op vrije voeten is nadat hij door bondspresident prof. Heuss werd be genadigd, zal optreden als getuige, dat hij als ex-chef van de Westduitse contra-spionage op de hoogte van de Oostduitse spionage i Bondsrepubliek. Bovendien heeft John een nevenaanklacht £>F TIP VOOR ELKE OAO ni1, 'in Ten onrechte verdacht ingediend tegen zijn vroegere vriend wegens ontvoering. De hele affaire- John, die al sinds de verdwijning de vroegere contra-spionagechef in 1954 zoveel politiek stof heeft doen op waaien, zal dus eveneens nogmaals in het geding worden gebracht, omdat dr. John nog altijd moeite doet, zijn r van de smet van landsverraad te Dr. Wohlgemuth zal deze aanklacht moedelijk beantwoorden met een tegen- klacht wegens laster en verklaren, wat hij destijds tijdens het John-proces einde 1956 ook al aan het Bondsgerechtshof ii Karlsruhe schreef, ni. dat John hem op 20 juli 1954 verzocht hem naar Oost- Berlijn te brengen en daar aange komen toen plotseling verklaarde, dat hij niet meer naar de Bondsrepu bliek terug wilde, omdat de „nazi' daar weer veel te veel in de melk t brokkelen kregen". Vastgesteld moet trouwens worden, dat dr. Johns gedrag in Oostduitsland niet zodanig is geweest, dat men veel geloof kon hechten aan zijn beweringen, dat hij onvrijwillig in handen van de Oost duitse communisten was gevallen. Wat John er toe bewoog om anderhalf jaar later ten slotte toch naar hi vol nazi's zittende West-Duitsland terug te keren, is nooit volledig opgehelderd Vermoedelijk werd dr. John door de Oostduitse communisten teleurgesteld. Zij hebben hem vrijwel links laten lig gen en hem niet bewierookt als een vrij heidsheld, die uit de klauwen vai Adenauer-regime was gevlucht. DON JUAN Wat verder „Wowo" Wohlgemuth woog naar West-Berlijn te komen is gemakkelijker te raden. De dokter een bekende Don Juan, is meerdere malen gehuwd en gescheiden geweest, was een veelgeziene gast in Westber- lijnse bars en nachtclubs, een verdien stelijk trompettist, een „Lebemann", die zich in het grauwe, saaie, gereglemen teerde onvrije Oost-Duitsland ten slotte toch niet thuis voelde en altijd „Heii weh" had naar West-Berlijn. Hij heeft het risico van zij arrestatie genom< kwam naar West-Berlijn, waar vermoedelijk Oostduitse informanten hem in handen van de politie speelden En nu zal vandaag en volgende dagen door het Bondsgerechtshof moeten worden uitgemaakt of de held van het Westberlijnse nacht leven en dr. John's trompetterende ex-vriend ook een „landverrader" is geweest. Dat is in Duitsland altijd een „Gretchen"-vraag voor ieder- i, die op de een of andere manier contact heeft met landgenoten in de Ooetzone. een tweedaagse vergadering besloten zij dat de verlaging van de invoer rechten, die in de landen van de Euromarkt met ingang van 1 januari van kracht wordt, ook zal worden toegepast op het handelsverkeer met de landen van de O.E.E.S., de landen van de G.A.T.T. (de algemene over eenkomst voor tarieven en handel) en met een aantal andere landen. Ook werd besloten, dat de verrui ming van de contingenten met twin tig procent eveneens zal gelden voor de overige elf landen van de O.E.E.S. Het akkoord, dat de ministers gis teren bereikten, komt In grote lijnen overeen met de voorstellen van de Benelux om de onderhandelingen over de vrijhandelszone weer op gang te brengen. De Nederlandse delegatie was dan ook niet ontevreden over de resultaten van de ministersconferentie. Men was vol daan over het feit, dat het initiatief van de Benelux succes heeft gehad. verruiming van de contingenten geldt echter niet voor de landbouwpro- dukten. Wel worden de douanerechten de landbouwprodukten onder de zelfde voorwaarden als voor de indus- trieprodukten met tien procent verlaagd. De Beneluxlanden hadden daarentegen echter voorgesteld de invoerrechten voor de landbouwprodukten gedurende een jaar op het huidige niveau te handhaven. landen van de E.E.G. stellen voorwaarde, dat de overige elf landen van de O.EJ5.S. ook hun invoer rechten met tien procent verlagen. Maar, wordt in het communiqué dat na de conferentie is uitgegeven, gezegd, een dergelijke geste zouden de zes landen •el op prijs stellen. Verder hopen de ministers, dat er een multilaterale associatie gesloten zal wor- n de landen van de E.E.G. en de O .E E.S. Een commissie heeft op dracht gekregen van dit probleem een diepgaande studie te maken. Het rap port van deze commissie wordt voor 1 maart verwacht. De voorzitter van de intergouver nementele commissie der O.E.E.S., Reginald Maudling, ontvingen de mi nisters een brief, waarin werd voor gesteld de onderhandelingen over de vrijhandelszone dinsdag weer in Pa rijs te beginnen. Namens de minis ters gaat de Westduitse minister van economische zaken, prof. Krhard. naar Londen om tevoren met Maud ling te praten. Met belangstelling hebben de minis- •rs gisteren nog dc Franse verklaring ingehoord, dat Frankrijk van plan is. ïast de E.E.G^tariefmaatregclcn op 1 januari in het kader van de O.ET.S. veertig procent van zijn invoer te libe raliseren. Euratom De raad van ministers van Euratom heeft gisteren gesproken over een over eenkomst, die de samenwerking tussen Engeland en Euratom zal regelen. De ministers zijn er niet helemaal uitge komen. Engeland wil, wat de controle betreft, niet zo ver gaan als Amerika geen bezwaar tegen heeft dat de controle door Euratom wordt uitge oefend. Over deze kwestie moeten nog •erder met de Engelse regering onder handelingen worden gevoerd. Ten «lotte hebben do ministers gecon fereerd over de bescherming van de be volking tegen kernstraling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5