Jlieume £citari)c (üauranl 3ij schoolbrand komen 88 mensen om 't leven 3987.- SINTERKLAAS- A VRESELIJKE RAMP TREFT CHICAGO Opzet in het spel Blinde jongens vielen over de brugleuning Presidentschap generaal De Gaulle vrijwel zeker Boycotactie afgelast in Nederlandse havens „Confessionele organisaties zijn oorzaak van mislukking" Brits schip op Vlissingse dam Indonesië krijgt Britse torpedo's en geschut NOG GEEN VERBETERING VAN WEG DEN HAAG-ROTTERDAM 8 DINSDAG 2 DECEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdellng Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHRIST ELIJK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi U ahfblrotn trign hert ia Icgljenspotf Negenrndrrliftole jaarpang no. 11429 vandaag EXTRA bij de krant ONS nummer 'EN VRESELIJKE RAMP heeft de Amerikaanse stad Chicago getroffen. 88 kinderen en onderwijzeressen kwamen om het leven, toen brand jbrak in een rooms-katholieke lagere school. Het uit drie verdiepingen Itaande gebouw stond in ten ogenblik tijd in lichterlaaie. In een oude iugel vatten de vlammen zo snel om zich heen, dat men de kinderen bezig aan hun laatste les onmogelijk kon redden, hartverscheurend waren de tonelen, die volgden. In de school klonk mhopig geschreeuw. Kinderen die daar kans toe zagen en de moed flden, sprongen uit de vensters en vielen op het plaveisel, waar zij pond bleven liggen. Priesters, brandweerlieden en andere redders jchten steeds meer lijkjes naar buiten vaak volkomen onherkenbaar, iders zochten vergeefs naar hun kinderen. geweest. Een leerling had opdracht ge kregen wat vuil te verbranden onder het trappenhuis. Dit gebeurde ongeveer twintig minuten voor de brand uitbrak Onder het trappenhuis werd veel vuil Radeloze ouders be brand brak gistermiddag uit, y. m voordat de school om drie uur I uitgaan. Onder de doden bevin- l zich drie kloosterzusters, die als fcrwijzeressen optraden. Boven- p bezweken drie nonnen door de ie, toen zij trachtten leerlingen ir buiten te brengen. Men was in icago onder de indruk van de pd, die de rooms-katholieke gees- Iken toonden bij het reddings- oorzaak van de brand is niet be ll, doch het is goed mogelijk dat hij i opzet is gesticht. De brand begon fcelijk in het trappenhuis, ver verwy- p van het ketelhuis waar de olie- Uunstallatie staat. Daar komt bij dat [laatste weken in Chicago verschil- ie annomeme telefoontjes bij de po- rT I zijn binnengekomen, met waarschu wen voor bommen, die in scholen feorgen zouden zijn. Bt is echter slechts een suggestie. Een Smandant van de brandweerlieden ■norgen dat ook het verbranden «1 het begin van de brand kan CITROEN nu Week publiceert een goed gde tekening van de grote ■ische bommenwerper, die door liddel van atoomenergie wordt 'oortgestuwd. Gisteren heeft men - uitvoerig in ons blad lezen. De atoominstallatie idt zich onder de delta- 'leugel. Een lange leiding zorgt ervoor, dat de bemanning niet aan radio-activiteit wordt blootgesteld. Voor de Amerikanen moet dit geen ►rettig nieuws zün. want hun plan ken voor een door atoomenergie Mngedreven vliegtuig bevinden «ich nog in een beginstadium. Daar om is de lancering van de Atlas, een intercontinentaal ballistisch projectiel, dat een afstand van 10.000 km zonder fouten heeft af- lelegd. niet alleen in militair, maar •ok in psychologisch opzicht, van grote waarde. Op de foto ziet men n»Mt de Russische bommenwerper ie Atlas, op het ogenblik dat de •erste trap zich losmaakt van het werkelijke projectiel met neuskegel. Door de dikke rookwolken en de slaande vlammen, was Chicago in korte tijd van de brand op de hoogte. De politic moest een stevig kordon om de school leggen, om te voorkomen dat ra deloze ouders zich in de vlammen zou den werpen, in de hoop hun kinderen te Ook bij de ziekenhuizen en andere ge bouwen waar dode en gewonde leerlin gen waren ondergebracht, hield de po litie de menigte op een afstand. Bini hielden daar priesters zich bezig i in brand omgekomen Vannacht is in Heemstede de 53-jarige alleenwonende mejuffrouw Th. Loots door brand om het leven gekomen. De politie acht het niet uitgesloten dat de dame op bed heeft gerookt. Twee politie mannen hebben nog gepoogd het huis binnen te komen: de hevige rook maakte dat onmogelijk. Na de blussing vond me het stoffelijk overschot naast het bed. Poolvorser Hubert Wilkins overleden Sir Hubert Wilkins, een bekend pool vorser van Australische afkomst, is g teren op zeventigjarige leeftijd te Fi mingham in de Amerikaanse staat M. sachusetts overleden. Volgens de politie overleed hij in zijn hotelkamer aan hartaanval. Sjah heeft een kleindochter Prinses Sjahnaz, de dochter van de Sjah van Perzië, heeft vanmor gen het leven geschonken aan een dochter. De achttienjarige prinses is gehuwd met Aradsjir Zahedi, een Perzisch ingenieur die een zoon is van een voormalig minister-presi dent. De Prinses is het enige kind uit het huwelijk van de Sjah met de Egyptische prinses Fawzia, de oudste zuster van ex-koning Faroek. Er hebben enige tijd geleden geruchten de ronde gedaan, dat de Sjah zou kunnen hertrouwen met prinses Soraja, indien zijn dochter een zoon zou krijgen. Volgens de Perzische grondwet kan echter alleen de zoon van de Sjah kroonprins worden. De Sjah hoorde het nieuws in Milaan, aan welke plaats hij vandaag een bezoek brengt. Hij zei, verheugd te zijn over de geboorte. Het i6 zijn taak, een naam voor de baby te bedenken, doch die kon hij niet een-tiwee-drie uitzoeken. het uitreiken van het Heilig Oliesel. An dere geestelijken trachtten de vaak vre selijk verminkte kinderen te herkennen Vanmorgen was men daarmee nog steeds De school waar het drama zich af speelde, ligt in het noordwestelijk deel /an de stad. Zij bestaat uit twee gedeel ten, verbonden door een gang. In het deel waar de brand uitbrak bevonden zich 1300 kinderen. Het gebouw is opge trokken uit steen en heeft grote vensters, et is ongeveer 35 jaar oud en is nlangs gerestaureerd. Slechts bij twee schoolbranden zijn de laatste honderd jaar in de Verenigde Staten meer mensen om het leven ge komen. In 1937 kwamen bij een brand in school te New London in Texas 294 personen om, in 1908 te Cleveland in Ohio 176. Drie blinde Jongens, die elkaar leidden, zün over de leuning van een Seinebrug gevallen. Eén jongen kwam om het leven, de ander brak zün benen en de derde, die De jongens waren op weg naar het blin deninstituut aan de linkeroever van de Seine. Zü liepen over de brug en merkten dat er een hoop zand op het trottoir lag. Omdat zü zich niet op straat durfden tc wagen besloten zü over het zand te lopen. Op de zandhoop raakten zü de richting kwüt en sloegen over de brugleuning heen Twee jongens vielen op de lager gelegen Seinekade. De jongen, die in het water viel zwom eerst naar het midden van de rivier. Door geroep van de kant af kon hü gelukkig de juiste richting bepalen. Hü werd ongedeerd uit het water gehaald. F. W. Steenhuisen is op zijn verzoek, met ingang van 1 januari 1959, eervol ontslag verleend als burgemeester van, Fanekerdeel. Dank en eer voor Coty HET KABINET van de Franse pre mier De Gaulle heeft meege deeld, dat president Coty zich niet beschikbaar stelt voor een nieuwe ambtsperiode en dat de premier en de president hebben gesproken over de verkiezing van een nieuwe presi dent. Uit deze officiële mededeling wordt de conclusie getrokken, dat De Gaulle zich kandidaat zal stellen voor het presidentschap. Het kiescollege, bestaande uit ongeveer 70.000 burgemeesters, gemeenteraads leden en andere autoriteiten zal op 21 december een president kiezen. Er wordt niet aan getwijfeld, dat De Gaulle dan met een overweldigende meerder heid uit de bus zal komen. Hij zal dan de eerste president zün van de Vüfde Franse Republiek en veel meer macht bezitten dan zijn voorgangers van de Vierde Republiek. Het kabinet van De Gaulle deelde verder „GEEN WEERKLANK IN ROTTERDAM" (Van een onzer redacteuren) HET BESTUUR van de socialis tische Nederlandse bond van vervoerspersoneel heeft gisteravond het besluit genomen de boycot van „goedkope vlag"-schepen in alle Ne derlandse havens af te gelasten. Om dit besluit te verklaren wees het bestuur erop, dat de oproep van de Internationale transportarbeiders- federatie in Rotterdam niet die weer klank heeft gevonden, die ervan na eerder optreden kon worden verwacht. Het besluit werd genomen na overleg met en met instemming an de Belgische secretaris-generaal an de I.T.F., de heer Omer Becu. Met andere woorden: de gehele actie i Nederland is dank zij de houding de Rotterdamse havenarbeiders één te mislukking geworden En de stakings leiding, die haar hoofdkwartier tijdens ierdaagse boycot in de tweede ha ter wereld dacht op te sla; in geslaagd in deze haven o povere winst te boeken. De verklaring werd afgelegd het socialistische Centrale van zeevarenden ter koop' dij en visserij aan de Heemraadssingel te Rotterdam. Na het besluit vervolgt „Het is wel duidelijk geworden, dat de doorvoering van de boycot-actie in de Nederlandse havens belangrijk is be ïnvloed door de ontwikkeling rondom deze actie binnenslands. De allergroot ste invloed moet worden geweten aan het afvallen van de christelijke en ka tholieke organisatie" Aanvallen „De verwarring werd nog vergroot door de verschillende vonnissen van de presidenten van de Rotterdamse en Am sterdamse rechtbank. Bovendien zouden diegenen, die in de loop van de eerste boycot-dag metterdaad weigerden te werken, op den duur in een onmogelijke positie komen en aan represaillemaat regelen blootstaan". In deze omstandigheden kon het hoofd bestuur van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel naar zijn zeggen niet langer de verantwoordelijkheid nemen zijn leden enerzijds bloot te stellen aan zware pressie van werkgeverszijde, an derzijds aan aanvallen in het bedrijf zo wel van confessionele arbeiders als van anders georganiseerden. „Het feit", aldus het hoofdbestuur, „dat in andere delen van de wereld de actie met veel succes kon worden doorgevoerd onderstreept, dat de Nederlandse haven arbeiders in de toekomst alleen nog maar nationaal en internationaal een rol kunnen spelen als zij erin slagen zich gemeenschappelijk in één organisatie aaneen te sluiten". De verklaring besluit met een uitval naar de Scheepvaart Vereeniging Zuid de wijze waarop leden van de SVZ zich na de uitspraak van de president van de rechtbank in de praktijk hebben gedragen, heeft weinig bewondering kun nen wekken". Toch succes Omer Becu, secretaris-generaal van de ITF, zette gistermiddag nog omstandig uiteen, dat naar zijn mening de resultaten van de eerste boycot-dag niet gunstig maar ook niet slecht waren. Volgens hem bestond er geen twijfel aan, dat de boy cot in Amerika voor honderd procent zou slagen. Hij verwachtte evenwel, dat dit niet het geval zou zijn in Engeland en enige andere landen. De heer Becu betoogde voorts, dat de opzet van de actie, „het wakker schud den van de regeringen in alle landen ter wereld", wel degelijk was gelukt; „de ITF is erin geslaagd de regeringen ertoe te brengen zich met het vraagstuk van de „goedkope vlaggen" bezig te gaan houden in d« wetenschap, dat niet Met spanning werd uitgezien naar de uitwerking van de op roep van de socialistische vak bond om ook in Rotterdam de goedkope-vlag-schepen te boy cotten. Het bleek al spoedig dat de oproep geen effect had. Zelfs de leden van de socialistische bond bleken niets voor de actie te voelen. Een der goedkope- vlag-schepen in de Rotterdam se Waalhaven was de Libe riaan Pacific Challenge. Op de foto is duidelijk te zien, dat het schip op de normale wijze wordt gelost. langer kan worden voortgegaan op de ingeslagen weg". Ook zei de heer Becu, dat meer 75.000 zeelieden op „goedkope vlag"- schepen varen. „Maar", voegde hy hier aan toe, „het merendeel van deze zee lieden heeft geen vakverenigingsgeest...." De regering van Liberia heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin zij de boycot-actie onwettig en een schending van haar soevereiniteit noemde. Ook de Griekse redersvereniging gaf gisteren 'n verklaring uit. Voor de actie had zijl maar één woord: chantage! Ondanks deze verklaringen ging de boycot in heel wat havens door. In Ame rikaanse havens bijvoorbeeld lagen min stens zestig schepen stil, terwijl verschil lende andere op zee bleven. Rijdende patrouilles van de vakbonden zagen er op toe, dat de boycot wel gehandhaafd werd. In Zweden had men het gemak kelijker. Er kwam eenvoudig geen enkel Panhonlibcoschip voor de wal. nee, dat de aftredende president Coty verzekerd kan zijn van de eerbied en de dankbaarheid van het land. Uit Algiers wordt gemeld dat premier De Gaulle voorbereidingen treft om het burgerlijk bestuur in AlgerUe te her stellen. Verwacht wordt, dat De Gaulle, na zijn komend bezoek van zes dagen aan Algerije, het tegenwoordige hoofd van het militaire en burgerlijke bestuur in Algerije, generaal Raoul Salan, tot inspecteur-generaal van de strijdkrach ten zal benoemen. Salan wordt dan als hoofd van het burgerlijke bestuur opge volgd door Delouvrier. Het is de bedoeling dat Delouvrier De Gaulle's plan voor de economische en maatschappelijke ontwikkeling van Algerije uitvoert. Als militair opper bevelhebber zou generaal Salan worden opgevolgd door generaal Challe. Vermoedelijk zullen ook de achttien Franse officieren, die nog als bestuur ders van departementen en als hoofden van politie optreden door burgers wor den vervangen In Parijs gesprek over Berlijn In Parijs zullen de ministers van bui tenlandse zaken van de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk en West-Duits- land zeer vermoedelijk büeenkomen om de kwstie-Berlij-n te bespreken. Het vooretel hiertoe is uitgegaan van de rege ring in Bonn en volgens beriohten uit de westelijke hoofdsteden gaat men akkoord met een plan van Foster Dulles, om te vergaderen even voordot op 16 december in de Franse hoofdstad de N.A.V.O.- ministerraad bijeenkomt. Deze raad zal drie dagen besprekingen voeren over de defensie-problemen. Manusama vermaant de zevenendertig O Het gedrag van een deel der zevenen dertig verstekelingen, die thans te Me- rauke in Nederlands Nieuw-Guinea ver toeven, laat ernstig te wensen over. Zij weigeren te werken en leggen op allerlei wijzen ontevredenheid aan dc dag. De Ambonese gemeenschap aldaar heeft ernstige pogingen aangewend om deze on tevredenen tot betere gedachten te bren gen. Ook ir. Manusama. vertegenwoordiger der republiek Zuid-Molukken in Neder land. die als kampioen voor hun belangen optrad, is ernstig ontstemd over dit ver keerde gedrag. Hij heeft hen in een brief vermaand dat dit geen houding is en dat zij moeten bedenken, dat een maand ge leden nog hun lot onzeker was. Zij moe ten daarom dankbaar zijn en dit tonen. De heer Manusama heeft in een brief aan de minister-president zijn bemidde ling aangeboden en is tot volle medewer king bereid. Hij heeft de indruk, dat er onder deze jongeren enkelen zijn. die niet deugen. Ook heeft hij hun familie aan geschreven om hen tot een andere ge dragslijn te bewegen. Bij Vlissingen is gisteravond het Britse Libertyschip Indore (groot 7241 brt.) aan de grond gelopen. De Indore zou bunkeren, doch bij het binnenlopen van de buitenhaven liep het op de westelijke havendam. Het schip lag vanmorgen honderd twee honderd meter uit de wal. Sleepboten uit Vlissingen voeren ter assistentie uit. De Indore liep aan de grond, terwijl de eb aan het intreden was, zodat het schip moeilijk zit. Ter plaatse ligt veel steen slag. De Indore is eigendom van de Maritime Shipping and Trading Com pany te Londen. Zwakke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Overwe- grnd zwakke wind. Van- nacht in het binnenland tem- peraturen om hel vrieapnnt. Morgenmiddag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 3 december: zon op 8.27 uur, onder 16.32 uur; maan op onder 12 43 uur. Op 4 december laatste kwartier. het weer in europa Rapporten hedenmorgen 7 uur WNW I W'NW windstil windstil PRISMA i heel goed horloge* Djakarta dreigt Australië met conflict over Nieuw-Guinea De Britse van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft gisteren ge weigerd te antwoorden op vragen var Labourzijde in het parlement over Indo nesische pogingen om militaire bestellin gen in Engeland te plaatsen. Dit was naai aanleiding van de beschuldiging van he socialistische lid James Callaghan, d*t In donesië nu voor zeshonderdveertig mil joen gulden orders had geplaatst in West- Duiteland en Italië voor vijftien schepen van 950 tot 2400 ton en acht motortorpedo boten, omdat het in Engeland geen zaken kon doen. Wel had een Britse firma toestemming gekregen om wapens voor deze schepen te leveren, zoals torpedobuizen en vurende kanonnen met een kaliber tien centimeter. Voorts zou Indonesië Britee lesvliegtuigen willen kopen, maar het had deze toestellen niet gekregen. Callaghan zeide, dat de minister n het recht had zich op geheimhouding te beroepen, teneinde zijn fouten voor publiek te verbergen. Indonesië heeft, volgens Aas. Press, In een radioveridaring Australië gevraagd om steun voor de overdracht van Neder lands Nieuw-Guinea aan Indonesië OP RIJKSWEG NUMMER 13 van Den Haag naar Rotterdam zullen geen tijdelijke verbeteringen worden aangebracht. Dat heeft de minis ter van verkeer en waterstaat nu ook meegedeeld aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rotterdam. Dit voorjaar zal reeds met de werkzaamheden tot algehele wijziging en verbetering van de weg worden begonnen. Om het verkeer op de gevaren van de weg opmerkzaam te maken en tot snelheidsbeperking aan te sporen, zullen boven de weg de nodige elektrisch verlichte waarschuwingsborden worden opgehangen. daarbij de waarschuwing uitgesproken, dat Australië ten zeerste zou betrokken zijn bij mogelijke vüandelijkheden. „Dit gebied vormt een zwakke schakel in da keten van Auatraliës eigen verdediging. Indien een conflict verhaast zou worden, dan zouden de internationale aspecten daarvan stellig ook het Australische volk raken", aldus deze regeringsverklaring, welke naar later werd vernomen geen officiële boodschap aan Australië betekende. Neder- (Indonesië klaagt steeds. land Nieuw-Guinea maakt fan militaire bedrijvigheid en Indonesië met een inral bedreigt. Red.) Inmiddels heeft de belangrijkste leider van de campagne voor de annexatie van Nederlands Nieuw-Guinea, brigade-gene raal Mustopo, om dienstplicht gevraagd voor de „bevrijding" van dit Nederlandse gebiedsdeel. Het Indonesische parlement zal morgen stemmen over de wet tot nationalisatie van de Nederlandse bedrijven. De minis ter van economische stabilisering, kolonel Supra jogi, heeft ln het parlement ver klaard. dat „Indonesië niet ln staat van oorlog verkeert met Nederland", zodat In donesië wol nationaliseren, doch niet ver beurd verklaren kan. In het wetsontwerp is geen regeJing voor de vergoeding op genomen. Twee ambtenoren van het ministerie van aifeeid zijn naar Kuala Lumpur ver trokken om de arbeidstoestanden op da rubber-ondernemingen ln Malakka te be studeren teneinde de produktie van de overgenomen" Nederlandse ondernemin gen te verhogen. Indonesië en Tsjechoslowakije hebben :n overeenkomst ondertekend tot oplei ding van Indonesië* in het gebruik van de in Tsjechoslowakije gekochte Miga, ijins en lichte wapenen op af bet» ling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1