TRIUMPH Waar blijft de bebouwing aan Leids Stationsplein? De Vismarkt vóór de brand van het stadhuis Graven Katwijkse haven nog steeds mogelijk St. Nicolaasj I verrassing Verenigingen van Chr. Geref. Kerk presenteerden zich „BGQWZSTRTPLIKUYWDCVBNM!" pilEinCE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 28 NOVEMBER 19S8 KAMER VAN KOOPHANDEL: IN DE GISTERMIDDAG gehouden algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zijn verscheidene voor dit gebied bijzonder actuele zaken aangesneden. Zo ging de voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren, (wegens ziekte van hem was de vergade ring enige tijd uitgesteld) in zijn openingswoord nader in op het dempings probleem. Hij sprak de wens uit, dat in Alkmaar de victorie zou mogen beginnen en dat daarna ook Leiden „uit zijn lijden" zal mogen worden verlost. Voorts merkte de heer Van Waveren op, dat het graven van d« Katwijkse vissershaven nog steeds .tot het mogelijke behoort. Bij de rond vraag ontstond een vrij levendige discussie over de tegenwoordige situatie aan het Stationsplein. Verscheidene (bestuurs)leden waren verontrust door het lange uitblijven van de bebouwing langs dit plein, dat toch een belangrijke entree van Leiden is. Schaduwen op de bollenhandel De heer Van Waveren was zijn rede egonnen met een beschouwing over de ilgemene economische toestand, die on- ianks een zekere gunstige ontwikkeling nog geen reden geeft tot hoera-geroep. Wat betreft de maatregelen in het kader in de Europese Economische Gemeen- ichap zei de heer Van Waveren. dat de nerkwaardige ervaring in de bollenstreek de eerste toepassing van de E.E.G.- maatregelen duidt op verwarring bij de certolkdng van het allesbeheersende prim van vrijere ontwikkeling van pro- iuktie en goederenvervoer. Het overleg over de prijsverhou dingen van de te exporteren bloem bollen irt 1959 tussen Nederland er importerende partnerlanden, heeft geleid tot het hanteren var overleg door laatstgenoemde landen als een wapen om de strijd te be slechten, namelijk of er naast de import van bloembollen ook nog bol- bloemen geëxporteerd zullen wor den. Het overleg is dus in een strijd omgeslagen, die nu reeds zijn scha duwen vooruitwerpt op de vooruit zichten van bollen- en bloemen handel. de bespreking van het verkeers probleem zei de heer Van Waveren onder dat oude steden als Leiden me grote probleem worstelen, dat hun „Kal- verstraten" door het verkeer verstopt ge raken zodat men moet zoeken naar paral lelwegen ter oplossing van het verkeers probleem. Zonder partij te willen kiezen of tegen de „vandalen", die demping bepleiten, wenste de voorzitter de legenwoordiger van de Kamer van Koop handel in de door B. en W. ingestelde verkeerscommissie veel sterkte toe! Vissershaven Het graven van de Katwijkse vissers- aven, dat nog steeds mogelijk is, is var buitengewoon grote betekenis voor d< IMaar het is ons toch gelukt. Morgen, slechts één dag, profi teert U nogmaals van een buiten gewone aanbieding leuke, sterke warme lange pantalons in echt melton. idhouding van het Katwijkse visserij bedrijf en de visverwerkende industrie. )an houdt een beslissing in deze ook lauw verband met noodzakelijke zand- vinning en met de plannen voor bruggci touw en de ontwikkeling van de Leidsc 'crkeerspiannen. Het is immers nood- akeljjk, dat men bijtijds weet of nog altijd in de toekomst een gedeelte van Katwijks loggervloot zich jaarlijks door Leidens nalle wateren moet wringen. Hoewel de heer Van Waveren consta teerde, dat het gemeentebestuur van Lisse open oog heeft voor de problemen in zake de afgewezen wederinstelling van de busroute in het dorp, moest hij anderzijds vaststellen, dat de middenstand van Lisse r is gedupeerd, ondanks het feit, dat het gemeentebestuur met het zgn. door- braakplan het euvel wil herstellen. Bij de ingekomen stukken was een brief van de Nederlandse Spoor wegen, waarin* wordt medegedeeld, dat de toekomstige halte aan de Lammenschansweg de naam van deze weg zal gaan dragen aangezien voor de toekomst een halte nabij de Vink als „halte-Zuid" is ontwor pen. In de plaats van dr. P. G. Knibbe, die per 1 januari aftreedt, werd mr. H. A. C. Branderhorst benoemd als vertegen woordiger in de P.T.T.-kamer Zuid-Hol land. In het Borgstellingsfonds kregen zitting de heren C. F. Meerpoel en J. G. J- Verhey van Wijk en mr. J. C. de Vroom. Bij de behandeling van de begroting voor 1959, die sloot met een bedrag van f 180.850, werd besloten het geraamde nadelige saldo, groot f 13.250, op te vangen door de 10 opcenten. wegovergang aan het Noordeinde (de zgn Witte Poort). De voorzitter verzocht de fgevaardigde in de verkeerscommissie deze zaak ten tweeden male onder de loep te nemen. Tot slot der vergadering werd (door sommige leden zelfs vrij hef tig) gediscussieerd over het lange uitblijven van de bebouwing langs het Stationsplein. Onverschillig of een hoge grondprijs dan wel be paalde gemeentelijke voorschriften hier debet aan zijn, men was gemeen van oordeel, dat het lange uitblijven van bebouwing op dit be langrijke punt wel zeer in strijd is met de voorgestelde groei van Lei den. Een der leden opperde de moge lijkheid van een hotel op dit punt. De kamer overweegt zich tot het gemeentebestuur te richten met een adres over deze verre van ideale situatie. Stationsplein De volgende periodiek aftredende leden werden herkozen: J. A. E. Aalaers, H. P. Bloot, J. W. Heringa, C. Hoogervorst, ir. M. C- de Jong, N. Langezaal, J. F. van der Meer, D. F. E. Meerburg, C. F. Meerpoel, F. H. Nieuwenhuizen Segaar, C. Sweris, L. R. van Vliet, A. Vogelaar en T. M. H. van Waveren. In de plaats van de heer J. P- van der Stoel, die zich wegens het be reiken van de 75-jarige leeftijd niet i herkiesbaar stelde, werd mr. W. J Kerokhoff te Oegstgeest gekozen. In de vacature-A. Oosthoek werd jhr. Z. H. M. van Asch van Wijk te Alphen aan den Rijn gekozen. In de rondvraag bepleitte de heer Schrama te Voorschoten nogmaals halve, automatische spoorbomen bij de spoor- dé superieure petroleum kwaliteit voor i oliehoard of -kachel M. H. DE NIE Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jannetje Elisabeth, d v D Smit en J I Pels; Lambertus Amol- dus Nicolaas, z v L A N Gordijn en G Bruines; Bastianus Wilhelmus P- trus, z v J L van der Maden en M H VervloetGeorge, z v W F de Kwaas- teniet en G H van Setten; Antonius Willibrordus Johannes Maria, z v J C J Juffermans en C J C Bartels; Maria Antonia, d v A Hoeke en M Filippo. GEHUWD: F T G Colijn en L A va: Item; W C J Coenen en G W T Wij nen; B G Wiggers en H J Dijkstra; J Gordijn en A M Riebcek; A Korte en W van der Luit; G Groenenboom en M Roelandse; W V Smit en C Rooijakkers; C J M Heetvelt en E M Winkelmolen; F J C Hoogervorst en W J Heuzen: P Meeuwissen en C M Schouten; W van der Zeeuw en M van Weerlee; N L Verhoeff en T M Oude Alink; A J Prins en I J Streef- land; J van Oevern en S van den Broek. OVERLEDEN: H Boon, 87 j, man. Been gebroken Gistermiddag is de 36-jarige mevroui P. van Diggelen uit de Atjehstraat in d Haarlemmerstraat met haar fiets geslipt in de tramrails. Zij brak haar linkerbeen. Jeugdavond in Leiden DE CHRISTELIJK Gereformeerde Kerk van Leiden had een niet gebrui kelijke vorm gevonden voor een propaganda-avond van de verenigin gen. Er werd gisteravond niet voortdurend gesproken, maar de verenigin gen lieten zich horen in fragmenten uit hun vergaderingen. Men zong dus en door korte inleidingen bracht men de diverse verenigingen dichter bij de buitenstaanders. Want om deze laatste groep ging het. Er zijn nog meer leden nodig. Ds. C. van Weele heeft het onder meer daarover in zijn toe spraak „Het atoomgeheim van de kerkjeugd" gehad. Et was flinke belang stelling. Ds. Van der Weele zei niet te willen spreken over het „jeugdvraagstuk", dat zou naar hij meende een waagstuk wor den. De Kerkjeugd is trouwens helemaal geen vraagstuk, maar een uitroepteken in deze wereld met een anti-christelijke levensbeschouwing. De Kerkjeugd kan gemakkelijk asfaltjeugd worden, wan neer zij wordt meegezogen door de cul tuuruitingen van deze eeuw. De predi kant vergeleek de cultuur van nu bij die van de wereld van Noach en Lot. Ook herhaalt zich de cultus van Babel. De jeugd kan hoveling worden aan een hof, dat alleen maar denkt aan de din gen van deze tijd. Europa eet zwijnen- draf in de schaduw van zijn ondergang. Ds. Van der Weele wees op het ge heime wapen van Daniël: de open ven sters naar Jeruzalem. „Wij weten, dat de dampkring is vervuld van radio actieve deeltjes, die in hevige mate ons Molen De Heesterboom De subsidie in de herstellingskosten van de houtzaagmolen De Heesterboom te Leiden heeft de commissie van geen aanleiding gegeven "tot het maken van opmerkingen; zij beveelt de aa ming ervan aan. Zie vervolg atadsnienu op pagina 9 De Sleutelspelerszetten Stadhuis op stelten TTOE MOEILIJK het is voor twee mensen die samen een toneelstuk schrijven, om tot een eenheid te komen, is ons gisteravond weer eens duidelijk geworden hij de opvoering van „Stadhuis op stelten", geschre ven door Martie Verdenius en Hans Keuls. De eerste heeft een geheel eigen manier van schrijven. Vlot, nuchter, met een open oog en oor voor alle malle gevallen die het leven toont aan wie er met gevoel voor humor doorheen gaat. Het is moeilijk voor een tweede schrijver, zich hij zo'n uitgesproken type aan te sluiten. Het gegeven ls aardig. Een uit haar huis gezette dame komt de rustige secre tarie van het gezapige dorpje Sloomburg op stelten zetten, wanneer ze verklaart, daar niet te zullen weg gaan vóór men haar een dak boven het hoofd heeft ge geven. 't Is niet zozeer het woonpro bleem als wel de papieren rompslomp, dip het moeten ontgelden. Het huwelijk blijkt tenslotte vele problemen te kunnen op lossen en de secretaris wordt verlost uit zijn keurslijf van wetten, geboden en verboden en bovendien van zijn at te naarstigp huishoudster Anna. De auteurs zijn er niet in geslaagd, dp aandacht een paar uren gespannen te houden. We vermoeden, dat dit voor een groot gedeelte komt doordat Martie Ver- denlus uitstekend in korte schetsjes en stukjes haar invallen weet vorm te ge ven, maar zich in het uitwerken tot een toneelstuk geen meesteres toont. Het wordt dan b.v. in het tweede bedrijf uit gesmeerd met wat romantiek; dat maakt de zaak wat stroperig en smeert gemak kelijk. Het derde bedrijf vonden we ook te gerekt. Wanneer de drie bedrijven in gekrompen werden, zou er met dit ge geven een aardige één-akter zijn te schrii- De „Sleutelspelers", de toneelver eniging van de Lichtfabrieken, heb ben een vlotte opvoering gegeven. De komische gedeelten kwamen er goed uit en ook de vaak geestige tekst kreeg door een over het hlgemeen goede dictie het volle pond. De dames M. E. Staats-Janzen en S. Crama-Leppers, daarbij goed ter zijde gestaan door de heren J. C. v. d. Steen. A. van Eemond en D. J. Fasseur, speel den hun rol best. Deze medewerkenden wisten het type goed vol te houden en zorgden voor behoorlijke variatie in hun spel. De heer Van Egmond moet ervoor oppassen niet te veel te trekken in zijn spreken. Soms neemt hij onnodige rus ten. Het spel van de heer A. de Vries was te stijf. De uitstekend bezette schouwburg heeft het speelsters en spelers niet aan applaus laten ontbreken. Bij deze dank voegde de heer Staats nog bloemen voor de A. C. Bouwman. leven bedreigen. In écn moment kan een deel van de wereld in een vuurzee vergaan. De Kerkjeugd dreigt echter nog het gevaar van een vernielende macht voor de ziel". Daartegenover hioet de jeugd haar geheime wapen gebruiken. Dat wapen is de Doop. Wanneer de Nederlandse natie haar doop verstaat, dan is zij gered. Onder leiding van de heer Arnoldus zong Alles ter ere Gods enkele liederen, waarna het kinderkoor zich liet horen in bekende geestelijke gezangen. Me vrouw L. OverduinAangeenbrug zong enkele soli. De verschillende verenigingen gaven ook bijdragen in de vorm van korte in leidingen. Vanzelfsprekend zong men het bondslied van de J.V. De heer P. Overduin vertolkte aan het orgel een trio van Bach. De heer W. Buurman begeleidde de samenzang. Ds. Van der Weele sprak een slotwoord, waarna men gelegenheid had de goederen van de zendingskrans te bezichtigen. verlovingsringen mondersloot donkerstee* 14 Puzzelprominenten 1. G. Kruijswijk. Mauritsstraat 49, Leiden; 2. G. Wielinga, Padox- laan 9, Warmond: 3. W. Buit- Klein, Hoofdstr. 113, Valkenburg. Abacadabra? Ja - maar gewone woorden schieten dan ook te kort: hier Is iets anders dan anders aan de hand! Triumph (U weet wel: de sigaret in het blauwe doosje) is herboren. En hoe! Het doosje werd een pakje - en de sigaret zelf is ook totiil veranderd! DE SIGARET DIE IEDERÉÉN LEKKER VINDT! „Mild" staat er op het Triumph pakje. En in dit geval betekent dat: deze sigaret is Virginia en ame- rikaan tegelijk. De tabakken voor de nieuwe Triumph zijn zo behandeld en gemelangeerd dat zij al het goede van belde soorten In zich verenigen. De moderne, milde sigaret.... de nieuwe Triumph.... voor ille rokers een prettige ontdekking. Hial een pakje! HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA! Deze week plaatsen wij de oud- Leiden-foto op vrijdag. Zij werd ons afgestaan door de heer J. de Jager, Franchimontlaan 34, Leiden. De fotograaf heeft gestaan op de Visbrug, tussen de Vismarkt en de Hoogstraat. Zo zag het hart van Leiden er uit vóór de brand van het stadhuis in 1929. Wie het stadsbeeld op deze foto vergelijkt met het over eenkomstige van nu, ziet onmiddel lijk dat het stadhuis vroeger heel anders was gesitueerd. Het strekte zich uit aan de Breestraat en had met de Vismarkt en Korenbrugsteeg niets te maken. Tussen Breestraat en Vismarkt was, evenwijdig daar aan, een steegje, dat van de Koren- brugsteeg naar de stadhuistoren leidde. Bij de wederopbouw van het stad huis, onder architectuur van de heer C. J. Blauw, werden de op de foto zichtbare panden en die aan de Ko renbrugsteeg gesloopt. De daardoor ontstane ruimte is gebruikt voor het Stadhuisplein en het nieuwe gedeel te van het stadhuis, waarin de ad ministratieve diensten werden geves tigd. Het pand rechts op de foto be staat nog; toen al was het een schoe nenmagazijn. De gevels met de zon neschermen waren van het kleding magazijn De Faam, dat later naar het nieuwe pand aan de Hoogstraat werd overgebracht. Voor elke Leidenaar vertrouwde objecten in dit beeld van vóór 1929 zijn de brug en de fontein. De in klassicistische stijl gebouwde Koren- beursbrug dateert uit 1825. De fon tein, die uit hardsteen en wit mar mer is opgetrokken, is van veel oudere datumhij is daar, volgens het boekje „Leiden vroeger en nu", van D. Wijbenga, (een uitgave van de Leidse V.V.V.), in 1692 gezet en was vroeger niet alleen een decora tie van de stad, maar ook tot nut van de vismarkt. Hij werd gevoed op de Burcht. De Stationswegfoto van de vorige week zaterdag heeft de heer W. Nieuwenhuijs, Nieuwsteeg 23. weer in de pen doen klimmen. Hij schrijft, dat het wel onmogelijk zal zijn, vol te houden, dat deze afbeelding (van de Stationsweg zonder rails) dateert uit de tijd toen Leiden nog geen tram had. Hij zag er twee huizen op, die omstreeks de eeuwwisseling zijn gebouwd. Dat zijn Stationsweg 25 en Stationsweg 2. De breedte van de brug is die van na de eerste ver breding, ongeveer 1908 of iets eer der. De telefoonpaal is weliswaar van hout, maar deze palen zijn rond 1907 alle opgeruimd. Het standbeeld van Boerhaave had de eerste tien jaren een houten hek. Toen reed er dus nog geen tram. De kleding komt overeen met die welke in het begin van deze eeuw werd gedragen. Dan is er nog het raadsel, hoe dit alles op een „carte postale" werd afge drukt. Deze prentbriefkaarten wer den niet vóór 1890 uitgegeven. De heer Nieuwenhuijs kan tot geen an dere conclusie komen dan dat we ook hier met een fopkaart hebben te maken. Moderne Nederlandse muziek in Leidse Lakenhal "T VEN ALS verleden jaar heeft een aantal Leidse toonkunstenaars, leden van de afdeling Leiden der Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars vereniging, gisteravond in de Lakenhal, op uitnodiging van wethouder Van Schaik en van de directeur van het museum, de heer Van Wessem, een con cert gegeven van moderne Nederlandse composities. De voorzitter van de Leidse afdeling der K.N.T.V., Iskar Aribo, deelde in zijn openingswoord mee, dat men deze concerten gaarne als een traditie zou beschouwen. Het ledental van deze afdeling breidde zich opnieuw uit en zo was het mogelijk nieuwe werken van de hedendaagse muziekliteratuur in studie te nemen. Op het programma stonden zes componisten vermeld, met werken die ten dele zeer curieus waren. De liederencyclus Auferstehung v Henri Zagwljn, voor twee baritons (hi Henri Welboren en Bram van Lutn), piano (Iskar Aribo) en harmonium han van der Meer), doe* ons bizar aa bezetting, met de naar ons gevoel niet zeer aantrekkelijke combinatie van piano en harmonium, in liederen met twee ge lijke stemtypen en in de wat vage stijl Mer. trachtte er niettemin veel van te maken, waarbij de zangers en met name Bram van Luln, ons door fraaie interpre tatie opvielen. De fluitist Koos Verheul slaagde er vervolgens in om van een naar ons gevoel nogal vlak werk. Introduzione voor altfluit en Capriccio voor fluit, van Jan Masseus, een briljante prestatie te maken, aan de vleugel bijgestaan door Johan van der Meer. Als compositie veel waardevoller leek ons de suite voor fluit en piano van Jacques Beers, eveneens door genoemde musici op uitnemende wijze gespeeld H1er zijn de lichte, som.- weemoedige me- lodiek en de virtuoze aanwending van het blaasinstrument, jn harmonie met een degelijke compositietechniek. Mevrouw Hiea EkkerVan der Pas zong, op niet steeds onberispelijke wijze, voor wat betreft de stemvorming, bege leid door Joop Stokkermans, eerst Magna res est Amor van Hendrik Andriessen en vervolgens enige liederen van de begaaf de pianist Sas Bunge, op fraaie Engelse lyrische teksten. De liederen van Bunge hebben ons zeer geboeid en wij verwach ten dan ook. dat Bunge als componist In de toekomst nog wel van zich zal doen horen. Joop Stokkermans bewees deze avond eveneens, dat hij niet alleen een be kwaam pianist is. doch tevens in staat tot belangwekkend scheppend werk. Zijn sonatine, door hemzelf uitgevoerd, is naar vorm en inhoud een belangrijk werk en een aanwinst voor de Neder landse pianistische literatuur. Als geheel leek ons deze avond zeer geslaagd en w(J hopen dan ook dat de jonge traditie van de K.N.T.V. te Lelden zich lang zal weten te handhaven. Voorzitter Aribo dankte allen, die er blijk van gaven dit „uur Nederlandse muziek" naar waarde te hebben genoten. Dr. J. van der Veen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3