Jlieuuie £rifcsrite (üóuranl w: j Geen vijandige overheersing voor West-Berlijn Latilif AFWIJZENDE WESTELIJKE REACTIES: i Tegenvoorstel na de komende NAVO-conferende in Parijs? Vier mensen kwamen om in Den Helders haven In West-Berlijn zegt men neen tegen voorstellen van Moskou Kernwapens voor de meeste NA VO-landen Eis van stuwadoors op havenarbeiders ontzegd VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: P. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEL!JK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11426 „5tantwasticfi is gbeMrvrn niyn hert ia Ugtjenspoet" Hoe zit 't met de BEBOUWING Zie pagina 3 "1 i Liliane jarig België viert vandaag de ver jaardag van prinses Liliane, de gemalin van koning Leo pold. De Prinses viert haar een enveertigste verjaardag. HET RUSSISCHE VOORSTEL om van West-Berlijn een vrije, neutrale stad te maken en de toegangs- 0 wegen in handen van de Oostduitsers te geven, is in de westelijke hoofdsteden koel en afwijzend ontvangen. In Washington werd gisteravond een officiële verkla- ring uitgegeven, waarin het Russische voorstel welis- waar nog niet nadrukkelijk en formeel werd verwor pen, maar waarin toch wel werd gezegd dat de Ameri- kaanse regering er niet aan denkt, enige overeenkomst met de Sowjetunie te sluiten, die tot gevolg zou hebben dat de bevolking van West-Berlijn zou worden overge laten aan vijandige overheersing. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton beloofde het Russische voorstel zorgvuldig te zullen bestuderen, maar in bevoegde kringen maakte men duidelijk dat het waarschijnlijk eind december zal worden afgewezen. Men verwacht in Washington dat de westelijke mo gendheden een tegenvoorstel zullen doen en dat hier voor de N.A.V.O.-conferentie, die vijftien december io Parijs wordt gehouden, van grote betekenis zal zijn. In N.A.V.O.-kringen werd voorspeld dat de westelijke landen hun antwoordnota's pas na die conferentie zul len verzenden. TERWIJL deze eerste commentaren op de nieuwe Russische voorstellen werden gegeven, verklaarde premier Chroesjtsjef in Moskou op een persconferentie, die door meer dan honderd buitenlandse journalisten werd j bijgewoond, dat Rusland door niets, en dan ook door niets, zich van de uit voering van zijn plannen met Berlijn zal laten afbrengen. Het jongste voor stel zou echter niet bedoeld zijn als een ultimatum aan het Westen. Chroesjtsjef zei, de wereld te willen bevrijden van efen „kankergezwel". In de loop van vandaag bereikten ons de volgende afwijzende reacties uit de westelijke hoofdsteden: Ver. Staten In Washington, waar men enigszins op- i gelucht was, dat Chroesjtsjef een uit stel van zes maanden heeft gegeven gaf het ministerie van buitenlandse zaken de volgende verklaring uit: Amerika zal geen akkoord met Rus- land sluiten, dat West-Berlijn aan een i vijandige overheersing kan overgeven De Verenigde Staten hebben zich met Engeland en Frankrijk plechtig ver antwoordelijk gesteld voor de veilig heid van de westelijke sectoren van I Berlijn. Twee en een kwart miljoen i Westberlijners hebben op moedige I wijze op deze vrijheid vertrouwd. Engeland Er zal onder geen enkele omstandigheid sprake zijn van een terugtrekking van de geallieerde troepen uit West-Ber lijn en van een erkenning van Oost- Duitsland, luidde het commentaar in Londen. Het Russische voorstel is on zin. Over Berlijn valt alleen te praten i in het kader van de onderhandelingen over de Duitse hereniging. Vergeten mag niet worden, dat het hier om meer dan twee miljoen mensen gaat. West-Duitsland De westelijke mogendheden zullen elk voorstel verwerpen, dat West-Berlijn i onverdedigbaar maakt, zo stelde bonds kanselier Adenauer zijn landgenoten j gerust. „De bevolking van Berlijn kan er zeker van zijn, dat wij, sajnenwerkend met de westelijke mogendheden, alles zullen doen om de veiligheid en de onafhankelijke status van Berlijn, als mede de vrijheid van verkeer tussen i Berlijn en de Bondsrepubliek te hand- I haven," aldus de Bondskanselier. I Heel duidelijk was de reactie van de I Westberlijnse burgemeester, Willy j Brandt: „De Russische voorstellen zijn onverdragelijk." De perschef van de I Westduitse regering, Felix von Eek hardt, bepaalde zich tot deze opmer king- „Het Russische ultimatum heeft een buitengewoon ernstige toestand Geallieerde merkten o; We dat liet i t-Berlijn dachten le Oost- de stad aan de genade Radio-Moskou zei gisteravond, de voor stellen van Chroesjtsjef een waarlijk democratische oplossing te vinden. Ver werping van de voorstellen betekent, dat de westelijke mogendheden West- Berlijn willen handhaven als een basis Onze correspondent in Bonn, die de stemming in de Westduitse hoofd stad peilde, seinde vanmorgeri het volgende: Het ls goed om eens tot de kern door te dringen. De Russische voorstellen draaien om twee punten, die niet met zoveel woorden in de nota's aan de westelijke landen staan. Het is steeds het verbloemde streven van Rusland geweest, in het bezit te komen van heel Berlijn. Dit streven is ook nu nog niet veranderd. Ook nu nog wil Moskou Berlijn annexeren. Dit is het eerste punt. Hieruit volgt het tweede, dat Rusland de westelijke lan den uit Berlijn wil verdrijven zonder dat er geschoten wordt, zonder dat er oorlog komt en zonder dat het atoom bommen gaat legenen. Rusland stelt nu een „vrije" stad voor. Wanneer de westelijke drie dit plan slikken, zouden de geallieerde troepen 100 km moeten worden teruggetrokken, terwijl het rode leger aan de grenzen van de „vrije" stad blijft. Om maar niet te spreken over de eenheden van het Oostduitse leger, die in Oost-Ber- lijn zullen blijven. Er zijn nog meer redenen, waarom dit slimme Russische plannetje niet kan doorgaan: het „bevrijden" van Wes-t Berlijn scheurt dit deel van de stad los van het economische achterland in West-Europa en maakt het geheel af- de verzorging uit het wordt men aan Danzig zo lang is goed gegaan, maar dat toch een van de oorzaken van de Tweede Wereldoorlog is geworden Ingaan op het Russische plan betekent, dat Berlijn na korte of lange tijd ge heel voor het Westen verloren gaat en verdrinkt in de communistische oceaan. Dan heeft Rusland haar zin. Want dan is West-Berlijn geen doorn in het oog en dolk in de zij meer. Jt De Oostenrijkse trainer Edi Rol ler aan de maaltijd met zijn ski- leerlinge prinses Irene. De Prin ses heeft een paar dagen door gebracht in het trainingskamp waar het Oostenrijkse nationale ski-team wordt opgeleid en hoe- (Van een correspondent.) EEN tragische vergissing heeft vannacht aan vier mensen het leven gekost. Zij hadden een gezel lige avond aan boord van Hr. Ms. kruiser De Ruijter meegemaakt en begaven zich omstreeks één uur ar huis, in het Renault je vai -j. heer J. M. C. Steenaert, serge- ant-geschutmaker-konstabel, die de auto bestuurde. De heer Steenaert en zijn echtgenote, ïevrouw C. C. J. Steenaert-van Bilt, mevrouw A. Vis-Kiers, echtgenote an een collega van sergeant Steenaert n een nichtje van mevrouw Vis, N. Coster, kwamen bij het ongeluk m het leven. De heer Steenaert moet zich bij het wegrijden hebben vergist. Naar de Ma- rinevoorlichtingsdienst, op gezag van de Koninklijke marechaussee in Den Helder, mededeelde, is de vergissing te wijten de dichte mist, die de nieuwe ma rinehaven van Den Helder omhulde Langszij de kruiser9teiger, waarop de zich bevond, liggen de kruisers De Zeven Provinciën en De Ruyter. Door de mist heeft de bestuurder waarschijnlijk Kroonprins Akihito van Japan en Mitsjiko Sjoda ontmoetten elkaar voor het eerst op de ten nisbaan, in augustus van het af gelopen jaar. Die eerste kennis making groeide uit tot een hech te vriendschap en gisteren was het zover dat het meisje met haar ouders naar het keizerlijk paleis reed om te worden voor gesteld aan de keizerlijke fami lie. Komend voorjaar zullen Akihito en Mitsjika Sjoda zich officieel verloven. wel men daar dus beslist wel iets gewend is, vertelde Koller dat hij de grootste bewondering heeft voor Irenes prestaties. „Zij zou het tegen sterke tegenstand sters kunnen opnemen". „Wij in West-Berlijn zeggen neen tegen het plan van Chroesjtsjef onze stad in een neutrale vrije stad te veranderen". Dat was de reactie van Willy Brandt, de burgemeester van West- Berlijn op het Russische voorstel om een gedemilitariseerde vrije stad West-Berlijn tot stand te brengen. In een speciale radioboodschap zei Brandt, dat 't werkelijke doel van de Rus sen is, West-Berlijn bij de Oostduitse re publiek in te lijven. „Wij moeten ons niet laten misleiden door de Sowjet-nota", zei hij. „Deze betekent, dat eerst de gealli- DE TIJD, dat raketten en kern ladingen alleen maar in handen van Amerikaanse troepen waren, is voorbij. Ongeveer de helft van de NAVO-landen heeft thans in een of andere vorm atoom-uitrusting be schikbaar en binnen drie tot zes maanden zullen de meeste NAVO- landen atoomuitrusting hebben. Dit heeft de NAVO-opperbevelhebber, generaal Nor stad gisteren verklaard. Wat betreft organisatie en uitrusting is de NAVO in snel tempo op weg naar een geheel nieuw tijdperk, aldus de generaal. Er zijn reeds troepen van verschillende bij het Atlantische bondgenootschap aan gesloten landen, die zijn of worden op geleid in het gebruik van wapens die kernladingen kunnen bevatten. Het is wel ndet de bedoeling, dat alle NAVO-troepen dit soort opleiding krij gen, maar het programma zal worden voortgezet tot de NAVO-strijdkrachten de uitrusting bezitten, die zij nodig heb ben voor hun taak. Deze is de verdediging van de bevolking en het gebied van de landen, die bij de organisatie zijn aan gesloten. Tegen 1963 zullen honderd bataljons mi gerust, tegen dertig de plannen raketten zijn uit- dit ogenblik. Generaal Norstad verklaarde voorts, dat de NAVO-strijdkrachten in Midden- Europa op het ogenblik ruim 21 divisies omvatten Hier zullen nog vijf Westduitse divisies bijkomen, terwijl Frankrijk heeft beloofd de twee divisies, die het voor de strijd in Noord-Afrika aan de NAVO heeft onttrokken, weer onder NAVO-bevel te plaatsen. Hierdoor zou men In de buurt van de voorgenomen strijdmacht van dertig divisies komen In de Midden-europese Een vrije stad in de Sowjetzone is niet vrij eerde troepen uit West-Berlijn terugge trokken moeten worden, terwijl de Rus sische troepen om de stad blijven liggen. Als dat gebeurt zal het niet lang duren, of onze economische banden met West- Duitsland zullen worden doorgesneden. Wij zouden dan afhankelijk worden van het Sowjet-blok en deze oplossing kun nen we niet aanvaarden". De burgemees ter beloofde de vrije wereld, dat de ruim 2 miljoen bewoners van West-Berlijn zich niet op een dwaalspoor zullen laten bren- gedachte, die bij de bevolking van West- Berlljn overheerst. De burgemeester overweegt om in de komende dagen naai Washington te gaan. Hij wil daar me1 president Eisenhower en andere topfigu ren uit de Amerikaanse politieke wereld de Berlijnse crisis bespreken. De boodschap van Brandt volgde middellijk op oen spoedbijeenkomst de Berlijnse Senaat, waar men utivoerig over de plannen van het Kremlin heeft gesproken. „De bevolking van Berlijn vertrouwt nu op zijn vrienden in de ge hele wereld", verklaarde Brandt na af loop van de vergadering. „In de komende weken zal nie4 alleen het lot van stad, maar het lot van het hele Duitse volk op het spel staan". Om te bewijzen, dat beide politieke partijen in Amerika van mening zijn, dat het westen niet uit Berlijn gezet mag worden, zijn vijf leden van het Ameri kaanse congres vandaag naar Berlijn ge vlogen. Wayne Hays, leider van de dele gatie en voorzitter van de subcommissie van het Huis inzake operaties van het ministerie van buitenlandse zaken vee- klaarde, dat ook de democraten de maat regelen van Dulles in deze ^westte zul len steunen. Mist gaf moeite op Schiphol In de avonduren van gisteren werd het zicht op Schiphol wat beter 's mid dags waren er enkele uitgaande vluch- gecombineerd met 't gevolg, dat s KLM-toestellen, die in Brussel stonden. Amsterdam vertrokken. Ook in de loop van de avond zijn nog verschelde- toestellen op de thuishaven geland Alleen het lijntoestel van Warschau was vooravond uitgeweken naar Eelde. de DC-6C een goede landing uit voerde. De 29 passagiers vertrokken met de bus naar Amsterdam. Veertien passa giers van deze dienst gingen donderdag avond laat met het KLM-toestel door New York. niet kunnen zien, welke kant hij moest oprijden om aan de landzijde van de steiger te komen. Hierdoor kwam het dat om kwart over een de wacht aan boord van de De Ruyter tot zijn grote ontsteltenis zag hoe de auto in de verkeerde richting ging. Enkele ogenblikken later dook de Re nault van de vier meter hoge steiger in het tien meter diepe water van de haven. Met behulp van kraanwagens en sleepboten werd de auto weer op het droge gehaald, maar voor de inzittenden kwam deze hulp te laat. Men trof in de auto drie lichamen aan, dat van mevr. Steenaert werd enkele uren later op korte afstand van de plaats des onheils gevonden. schuimrubber- matras Alle soorten „CBICA" matrassen uit voorraad leverbaar N V. Textielhandel ADR. v. OOY Jr. Breestraat 39 Leiden IETS KOUDER De Bilt verwacht tot mor- genavond: Overwegend droog en zwaarbewolkt weer met hier en daar tijdelijk mist. maar ook enkele verspreid voor komende opklaringen. Zwak ke tot matige oostelijke wind. Iets lagere tempera- toren. (Opgemaakt 11.15 o.) ZON EN MAAN Zaterdag 29 november: zon op 8.22 u., ider 16.34 uur; maan op 1937 uur. on der 1030 uur. Op 4 december laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur I tl Éi „■o ti "ti cSf a Znï i 8 H t» z3 Helsinki geh bew WNW fi 1 6 Oslo mist windstil 3 1 Aberdeen goh hew w| ndstil 9 0 Adam geil bew NO 4 9 1 motregen NO 2 windstil 2 03 02 3renoble geh bew NO l ONO 2 6 0 ïerltjn zw bew ONO 2 4 0 MUnchen motregen windstil 1 4 Genève geh bew N 1 4 0 geh bew ZO 7 4 0 1 Rome half bew ONO 4 30 0 Madrid geh bew N 2 13 02 Algiers regen w 7 15 21 Nieuw geding om slepersperson eel De president van de Amsterdamse rechtbank zal zaterdagmorgen uitspraak doen in het kort geding, dat de scheep vaartvereniging Noord om dezelfde redenen en met dezelfde eisen als ln Rotterdam aanhangig heeft gemaakt tegen de Nederlandse bond van vervi personeel (NVV) en de R.-K. bond transportarbeiders St. Bonifacius. Giste ren werden daartoe de pleidooien ge houden. Als de door de IT F aangekondigde boy- oot van 1 tot en met 4 december schade zal berokkenen aan een schip, dat be hoort tot hei scheepvaartbedrijf van dt Griekse reder Niarchos, dan zal gerech telijk een eis tot schadevergoeding den ingediend, althans als dit mogelijk het land, waar het schip geboycot is, heeft gisteren ln Rotterdam een ver tegenwoordiger van Niarchos op een persconferentie medegedeeld. Vanmorgen om elf uur, een uur nadat de president uitspraak deed. diende in Rotterdam een tweede geding tusaen nerzijds de Raad van Bestuur voor de Scheepvaart en anderzijds de Centrale Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij (NVV). welke organisatie het per soneel van de sleepboten van Wijsmuller in IJmuiden, die lid zijn van de centrale, heeft opgewekt de „goedkope-vlagsche- te boycotten. De raad van bestuur verzoekt de president de Centrale van Zeevarenden te bevelen deze opwekking ln te trekken op straffe van een dwang- van f 100.000 voor Iedere dag dat gedaagde ln gebreke blijft. De president zal.. uitspraak doen. Kort geding goedkope vlagschepen DE PRESIDENT van de rechtbank te Rotterdam, mr. J. G. L. Reu- der, heeft vanmorgen in het kort ge ding, dat dinsdagmiddag voor hem diende en aanhangig was gemaakt door de scheepvaartvereniging Zuid tegen de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel, aangesloten bij het N.V.V., en de Nederlandse R.K. bond van transportarbeiders St. Bonifa cius, de scheepvaartvereniging Zuid haar vordering ontzegd. Deize werknemersorganisaties hadden gehoor gegeven aan de oproep van de TF om de „goedkope-vlag-schepen", an 1 tot en met 4 december te boycotten De vordering van de scheepvaartsver- eruging was de gedaagden te bevelen binnen 24 uur na het vonnis van de pre sident de aan hun leden en andere ha venarbeiders gedane aanzegging tot sta king in te trokken en hun leden mede te delen, dat het aanbod de volledige financiële consequenties van deze actie dragen ls ingetrokken en zich te ont houden van elke financiële steun aan hun leden en de andere havenarbeiders Dit alles op straffe van een dwangsom f 100.000 voor Iedere dag dat gedaag den ln gebreke blijven. Mr. W. Schadee. optredend voor de scheepvaartverelging Zuid, zei na af loop, onmiddellijk tegen dit vonnis appèl hof. In het vonnis wordt gezegd, dat no door werknemersorganisaties In Interna tionaal verband een grootseheepse actie is opgezet om dit misbruik te signaleren en te bestrijden, van de arbeiders-leden van deze organisaties niet kan worden gevergd, dat i(j door het verrlrhten van bepaalde arbeid deze actie zouden tegen werken, mits de voormelde actie op re delijke en verantwoorde w(|ze wordt uit gevoerd. Uitverkoop begint op 15 januari De eerstkomende uitverkoopperiode begint op hetzelfde tijdstip als vorig jaar, namelijk 15 januari en duurt tot met 2 februari. r—Org. handgeknoopte Perzische tafelkleden vanaf 78, BULTHUIS BOTERMARKT 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1