Begroting van Noordwijli is thans ingediend Gunstige wending ten aanzien van de bedrijven verwacht Christen-vrouwen Leiderdorp over het geweten Raad van Voorschoten begint dinsdag met de begroting Watermans Er werden verminderde vangsten gemeld Raad van Katwijk vergadert donderdagavond RAIFFEISEN-BANK FLITSAVOND nieuwe ueidsche courant O ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 Weer tekort van f 125.000 geraamd IN DE INLEIDING op de gemeentebegroting 1959 van Noordwijk, die heden verscheen, valt het college van B. en W. direct met de deur in huis door mede te delen, dat evenals in 1958, de begroting niet sluitend is; er is een tekort van 125.000.—; een even groot tekort als over 1958 werd geraamd. Om dit tekort te verklaren wijst het college op de gevolgen van de in de loop van 1958 en de voor 1959 geraamde investeringen. Vorig jaar konden door de bestedingsbeperking geen nieuwe kapitaalsuitgaven op de begroting worden gebracht. In de loop van het jaar konden echter voor diverse urgente werken gelden worden verkregen, waardoor deze werken konden worden uitgevoerd. B. en W. zijn daarover natuurlijk zeer verheugd, maar wijzen anderzijds op de daaraan verbonden financiële consequenties. Dit jaar werden door de raad kredieten verstrekt tot een bedrag van ongeveer f 800.000, onder meer voor stichting en inrichting van scholen, reconstructie van straten; aanleg van de Mortelstraat; aan schaffing mobilofoon voor de politie. We gens afschrijving moest hiervoor ongeveer f 20.000 op de begroting worden geraamd Bovendien zijn nu nieuwe kapitaalsuit gaven geraamd, die de gewone dienst met f 45.000 belasten, zodat voor 1959 in totaal f 65.000 meer lasten hiervoor moeten den geraamd. Evenals vorig jaar, willen B. en W. de begroting voorshands sluitend maken door een raming van f 125.000 als voor lopige beschikking over de batige saldi van vorige dienstjaren. Het college trekt vervolgens een verge lijking tussen het jaar 1929 en heden en toont aan dat 30 jaar geleden de verhou dingen geheel anders lagen en de plaatse lijke belastingen, met name de inkomsten belasting, een Integrerend deel vormden van de gemeentelijke inkomsten. Momen teel drijft de gemeentelijke huishouding voor een groot deel op de uitkeringen uit het Gemeentefonds en ook voor 1959 zal. voorlopig, hierop moeten worden gere- Het lijkt het college onmogelijk een be zuiniging tot f 125.000 aan te brengen, ter wijl bovendien nog steeds niet beslist is op het verzoek van de raad, vorig jaar gedaan, om verhoging van de algemene uitkering Eerst als deze beslissing bin nen is, zal beoordeeld kunnen worden hoever en zo mogelijk, bezuinigd zal kun nen worden Onze gemeente heeft als bad plaats, verplichtingen waarop niet dan in hoogste nood, bezuinigd mag worden, aldus B en W. Het college kondigt aan terzake van de rijksvergoeding voor de politiekosten, tot de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten een verzoek te zullen richten de be langen van de gemeente hierover bij de minister te bepleiten. Politiekorps Volgens nog niet bevestigde be richten mag verwacht worden, dat het plaatselijke politiekorps met vier man worden uitgebreid. Bij de di verse ramingen is hiermee reeds rekening gehouden. Wat de materialen betreft, moet nog in ogenschouw worden genomen de steeds hogere eisen die het verkeer stelt. Een i voorstel is in voorbereiding tot aanschaf- j fing van een surveillance-auto en ver- i vanging van de Volkswagen in gebruik bij de politie. Ten aanzien van de bedrijven wordt door B en W. opgemerkt, dat, gezien de geraamde uitkomsten, een gunstige t wending aangekondigd kan worden. In de afgelopen jaren moesten, om de outillage op peil te brengen, be langrijke investeringen worden ge daan, waardoor de vaste lasten zo danig stegen dat deze door de op brengsten niet konden worden ge dekt. Er is nu wat dat betreft een zekere rust ingetreden, de vaste lasten gaan niet meer belangrijk omhoog, maar de omzet ten stijgen waardoor voor de afschrijvin gen meer middelen beschikbaar komen, zodat uiteindelijk (matige) winsten kun nen worden geraamd. In totaal leveren de bedrijven voor elek- BALLPOINTS Ixjtt hejli»da&45t sMjitk- R1JPWETERING Eerste steen Woensdagmorgen 9 uur zal de voor zitter van de plaatselijke Coöperatieve Boerenleenbank, de heer J. S. Pennings, aan de Oud-Adeselaan de eerste steen voor een nieuw bankgebouw leggen. R\ JN SAT ERWOUDE Filmavond Voor het departement Rijnsaterwoude van de Mij. tot nut van 't Algemeen werd de film over de Willem Ruys, ons grootste passagiersschip, vertoond. Er waren niet veel belangstellenden. De heer J. Boerstra van de Rotterdamse Lloyd vertelde ïeta over de grootte en de accommodatie van het schip. Door het uitbreken van de tweede wereld oorlog werd de bouw zes jaren ver traagd. Door middel van de film kon men de bouw van begin tot eind vol gen, evenals de proefvaart en de eerste Chr. Geref. Kerk Diensten van morgen 9.30 uur lees- dienst, 2.30 uur ds. Van der Weele van Leiden. triciteit, gas er met vorig jaar, f 45.520, wat aa goede komt. Het fonds water, in vergelijking een hogere bate op de algemene dienst spanningsverbetering i: thans ruim f 250.000 groot, doch dit be drag zal, krachtens enkele besluiten van de raad in 1958 genomen, vrijwel geheel worden opgesoupeerd, onder meer voi de bouw van nieuwe transformatorhuisj' en voor spanningsomzetting. Plannen Om de hogere kosten van de vuilnisop haaldienst te dekken, zal in het komende jaar de raad worden voorgesteld de ta rieven voor de reinigingsrechten enigs zins te verhogen. Het college herinnert er voorts aar het in 1958 mogelijk was voor bijna vier miljoen gulden vaste geldleningen sluiten met de bank voor Nederlandse ge meentes, zodat behélve voor de gedeel telijke consolidatie van de vlottende schuld, die inmiddels zeer hoog opgelopen was, ook voor nieuwe objecten gelden beschikbaar kwamen. Tenslotte ontvouwt hefcollege de plan nen die in de begroting 1959 zijn ver werkt met betrekking tot nieuwe kapi taalsuitgaven. Deze belopen een bedrag van ongeveer f 370.000. Hierin zijn posten opgenomen als verbetering van straten (bijna 1% ton), aanschaffing van bepaal de benodigdheden als de straatveegma chine (f 15.700), een bulldozer met laad- schop (f 40.000), uitbreiding van de straat verlichting (f 50.000) en aanschaffing van een hogedruk-nevelinstallatie voor de brandweer (f 25000). Met een opsomming van een groot aan tal zaken die nog in portefeuille zijn, be sluit de niet minder dan 27 pagina's tel lende inleiding op de begroting 1959. Weekagenda Maandag: Lido 7.30 uur. gymnastiekuit- voering D O S. Dinsdag; Casino 8 uur, jubileumconcert „De echo der duinen"- zaal Vinkenlaan. 8 uur; A.R. Kiesvereniging, spreker mr. S. H. Attema. Woensdag: Wilhelminahofje 3.30 uur, vergadering Christelijke bejaardenver eniging, Casino 8 uur. Jubileumconcert „Echo der duinen". Ons gebouw. 8 uur: hokkenshow Postduivenvereniging „Steeds sneller". Donderdag: Lido 8 uur. filmavond Her vormde Jeugdraad; Flora 8 uur. vereni ging van Nederlandse Hulsvrouwen, de monstratie-avond. Zondagsdienst Groene Kruis De zondagsdienst van het Groene Kruis wordt waargenomen door zuster Van Leeuwen. Hoofdstraat 12. Emlgratle-avond „In „De Beurs" werd gisteren een voor lichtingsavond gehouden over de emigra tie. De directeur van het arbeidsbureau te Katwijk had de leiding. Er werden onder meer films vertoond over Zuid- Afrika en Australië en de heer Egberts sprak vervolgens over mogelijkhede moeilijkheden bij emigratie. Er was nlg belangstelling. BUbel en blijdschap In de zaal Vinkenlaan vergaderde teravond de afdeling Noordwijk Binnen van de Christen-vrouwenbond onder lei ding van mevrouw D. Hoogstraten-var der Haak. Ds. C. A. van Harten te Delft sprak over het onderwerp „Wat zegt de Bijbel over blijdschap?" Naar aanleiding van enkele Psalmen gaf ds. Van Harten een beschouwing, die zeer gewaardeerd werd getuige de Interessante discussie die volgde. De vergadering was goed bezocht. Volleybal-competitie. Voor de volleybal-competitie Noordvyijk en omstreken werden de vol gende wedstrijden gespeeld: Heren A NVC—MSV 0—3; KPSV—SC Teylingen 22; Smash and BlockNIPSV 3o; SC TeylingenSmash and Block 3—1; SIOS I—NVC 2—2; SIOS I—KVC VI 3—0; MSV—KPSV 2—2. Heren B. ONA—RVT II 2—2; SIOS II— NVC 2—2; RVT TI—SC Teylingen II 3—0 Dames: MSV II—KVC VII 3—1; KVC VI .Tevlingen IV uitgestMSV—KVC V 1-3; NVC—MSV I 2—2; KVC V—KVC VII uitgest.; SC Teylingen III—MSV II uitgest. GISTERAVOND vergaderde de afdeling van de Ned. Christenvrouwenbond in het gebouw van de Hervormde Gemeente aan de Eikenlaan. Da. Banga, Geref. pre dikant, sprak over „Het geweten". HU noemde dat een vreemde zaak; Iedereen heeft het en toch is het moeilük te zeggen wat het Is. Het geweten wordt soms gezien als een directe stem van God in ons hart en ook wel als iets menselijks, los van God. In de Bijbel is te vinden, wat het ge weten wel is. Paulus zegt ergens: wijl hun geweten mede getuigt". Waaruit blijkt, dat ons geweten een getuige is. die ons kan aanklagen. Het geweten is een stem in ons hart en onze ziel als antwoord óp Gods woord aan ons. Ook in het Oude Testa ment vinden wij voorbeelden daarvan, hoewel het woord geweten er niet in voorkomt. Wanneer Adam en Eva de verboden vrucht hebben gegeten, vluchten zij, evenals Kain, toen hij Abel had gedood; dat is een zeker spreken het geweten. Het woord weten zit at weer slaat op het weten, het kennen an Gods wetten en geboden. Het ge- eten gaat spreken, wanneer wij in con flict komen met die wetten en geboden. Ds. Banga zette uiteen, dat het geweten iet Gods stem kan zijn; wij kunnen niet olledig op ons geweten afgaan, daar het ok een onderdeel is van ons zondige iens-zijn; wij kunnen er met een goed geweten verschrikkelijk naast zijn. Tenslotte belichtte de predikant nog :n ander aspect van het geweten. Bij de Reformatie kwam de gewetensvrijhi weer naar voren. Rome kent geen ge- vetensvrijheid, wat ook blijkt uit uit ipraken van pausen; zo heeft paus Piu: X in 1864 gezegd: Verdoemd zijn dezi vrijheden van pers en geweten. Bij Rome wordt veel door de Kerk uitgemaakt en wordt niet teruggegrepen op de Bijbel De Kerk heeft onder meer tot taak ruimt gewetens te beperken en enge gewe- te bevrijden. Door vele omstandig heden maakt het geweten thans een e tijd mee. Alleen Christus kan het geweten bevrijden. Feestavond Ouderzorg BENTHUIZEN Landarbeiders vergaderden Gisteravond heeft de Christelijke landarbeidersbond, afdeling Benthuizen, onder leiding van voorzitter B. A. Boeve vergaderd in café Van Staalduinen. De gehele avond werd gevuld met een nauwkeurige studie van de CAO, waar bij de voorzitter onder meer opmerkte, men in geval van moeilijkheden al tijd eerst de plaatselijke commissie moet inschakelen, voordat men het probleem hogere instanties voorlegt. OVDE WETERING Kerkdienst Remonstr.-Geref. Gemeente: 10.15 uur ds. Meyer. WOVBRVGGE Agenda voor Woabrugge Maandag: 8 uur Het oude Raedthuys, oprichtingsvergadering damesgymnastiek vereniging. Woensdag: 730 uur ledenverg. chr nationale school, 730 uur lezing platte landsvrouwen over het huishoudhoekje, et o.R., 8 uur ledenverg. o.l. school Het o.R. Sfeer in 'i gezin De Nieuwe Leidsche" er hul dorpshuis haar jaarlijkse feestavond met medewerking van het cabaret „Florida" uit Den Haag. De voorzitter, de heer G. J. Diseraad sr., verwelkomde de aanwe zigen, in het bijzonder de directie, de heren Buis en Swerls. de afgevaardigden van de zusterverenigingen en de KAB en de medewerkers. Het gezelschap kwam deze avond met de revue „Sterren stralen uit Den Haag' onder leiding van Kees Nouens op de planken. Het bleek, dat de personeels vereniging daarmee een goede greep heeft gedaan. Het programma bestond uit muziek, imitatie, acrobatiek, zang conférence. Uitvoering Der Messias Volgende week vrijdag om 8 uur geeft het kerkkoor Hart en Stem onder leiding van mevrouw Truus Massaar-van Drie! In de Hervormde kerk een uitvoering van het oratorium „Der Messias" van G. F. Handel. Een orkest en solisten verlenen medewerking. Aanbesteding Oe aanbesteding van de verbreding de Hoofdstraat ts op vrijdag 28 november om 9 uur 's morgens. HAZERSWOVDE Mico-week De gezamenlijke middenstandsvereni gingen houden van woensdag 26 novem ber tot zaterdag 6 december de Mico- week. De opening van de etalages is om 7 uur en da winkels zijn in die week open tot 9 uur 's avonds. Op 6 december is de sluiting weer gewoon. De Harmo nie luistert de week op met een rond gang door het dorp op zaterdag 29 no vember om half 3. Voor de jeugd zal op die dag een film worden vertoond in de zaal Timmermans om 2 en 4 uur. Burgerlijke stand Geboren: Joannes Petrus, zoon M. Bakker en E. K. Meijer; A Johannes Maria, zoon van C. B. Jong en J. G. van Velzen. Ondertrouwd: Th. L. M. van di 31 jaar en A. M. Vreeburg, 21 jai Dinsdagavond 8 uur komt de raad van oorschoten in openbare sitting bijeen. Dan wordt een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting voor 1958 door het houden van de algemene be schouwingen. Donderdagavond zuilen B. en W. wederom in een openbare raads vergadering hierop antwoorden. Vóór de algemene beschouwingen op dinsdagavond wordt nog een aantal voorstellen van B. en W. behandeld, vot namelijk betreffende schoolzaken Zo b de vaststelling van het bedrag ex artikel 73 der Kleuteronderwijswet over het jaar en de vaststelling van het bedrag der vergoeding ex art. 101 der L.O. wet 1920 over het jaar 1957 voor het gewi voortgezet gewoon en uitgebreid lage: Voorts vermeldt de agenda: voorlopige vaststelling van de werkelijke exploitatii kosten van de openbare scholen voor gi woon- en uitgebreid lager onderwijs ovï 1957 en over het vijfjarig tijdvak 1953 t.n 1957; afrekening van de vergoedingen e: art. lOlbis der L.O.-wet 1920 ten behoeve van de bijzondere scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs over HILLEGOM Raadsagenda Voordat de gemeentreaad van Hille- gom donderdagavond een begin zal ma ken met het begrotingsdebat, zal hi] eerst nog een korte agenda moeten af werken. Hoewel het met ingang van 1 januari 1959 mogelijk zal zijn gehuwde onderwijzeressen in dienst te houden of emen, huldigen B. en W. dit stelsel niet. Zij laten de raad thans beslissen >f de op 4 november gehuwde onderwij- :eres J. Spaargaren, die zij met ingang 'an 5 november ontslag verleenden, met ingang van 1 januari weer in vaste dienst moet worden genomen. Voorts krijgt de raad te beslissen of de winkelsluiting oor de Sinterklaas- en Kersttijd op iegen uur dan wel op tien uur 's avonds loet worden gesteld. Omdat de mest wagens nog steeds een onwelriekend pro- deern in de gemeente vormen, stellen I. en W. een niéuwe -aanvulling op de desbetreffende politieverordening voor: •ielen der voertuigen dienen te wor den gezuiverd van klei. modder, mest ander vuil. Voorts willen B. en W met ingang van 1 januari het beheer in 490 gemeentewoningen overdragen in de stichting „Goed Wonen"; B. en W. hebben voor deze stiohting een be stuur benoemd, als volgt samengesteld: leden van het bestuur de heren P. S Maris (voorzitter), A. B. Kop, J. N Veerman, P. L. G. van Lierop en G. See- gers, administrateur de heer C. A. H. L. van Maris, kassier de gemeente-ontvan ger. Als laatste punt van de gewone agen da stellen B en W voor een geldlenine van negentigduizend gulden te aanvaar den voor de bouw van de Gereformeer de kleuterschool. KOUDEKERK 4. D. RIJN Gezellige avond Nadat de kinderen van Koudekerk gis termiddag door de melkhandelaren wa ren onthaald werd gisteravond de vol wassenen een filmprogramma aangebo den. De hoofdfilm was „Robby wordt Waterman's KATWIJK Jaarvergadering van bou wbedrij f sbon d De afdeling Katwijk van de christe lijke bouwbedrijfsbond heeft to de oranje zaal van het jeugdhuis haar jaarvergade ring gehouden. Voorzitter C. van der Pies zei. dat het afgelopen Jaar niet gemakke lijk is geweest. Er zal ernstig naar worden gestreefd de tekortkomingen van C.A.O. op te heffen. Secretaris IJ. der Bent bracht het jaarverslag uit, waar in de overleden leden, de heren M. Post en L. Klaassen, werden herdacht Pen ningmeester G, van Rijken deelde mee, dat de financiële toestand niet ongunstig is. Aan vakantiebonnen werd in totaal 168.511,55 verzilverd. De heer W. Rous heeft vijfentwintig Jaar zitting in het afdelingsbestuur De voorzitter bood hem uit dankbaarheid voor zijn veie activiteiten een geschenk onder couvert aan. De aftredende be stuursleden. de heren C. van der Plas. W. Rous. IJ. van der Bent en A. Imthorn werden herkozen Districtsbestuurder De Kleuver gaf na de pauze een uiteenzetting over de tari fering ln het bouw- en schildersbedrijf AMSTERDAM, laagd voor kand economie: W Barents. W L v d Schaar. A'dam. F KATWIJK AAM ZEE Vangsten vielen deze week niet mee Het is, na het hoopvolle begin van de vorige week, met de visserij onder de Engelse wal niet meegevallen. De sche pen zijn dan ook wat naderbij gekomen onder de Hollandse wal op ongeveer 35 mijlen buitengaats. Doch ook hier zijn de vangsten wisselvallig en lopen ze erg uiteen. In het Engelse Ka de vleetvisserij nog niets te halen. De enkele schepen die daar thans hebben nog geen vangsten ge- Omdat de visserij dit jaar over het ge heel genomen wat laat is, hoopt men ook daar nog wat haring te kunnen vangen Er zijn aan de afslag te Katwijk 50.000 haring minder aangevoerd dan De stijging van de prijzen ls deze week t staan gekomen, ook wel omdat men de mooiste kwaliteit haring heeft gehad De haring aan de Hollandse wal is in het algemeen schraler dan die onder de En gelse wal. De prijzen waren deze week: volle ha ring f 65.40 tot f 68: ateurharing van f 58,10 f 62.40 en ijle haring van f 51 tot f 52,10. De aanvoer aan de Katwijkse af- eek 8763 kantjes. PROMOTIES AMSTERDAM. G U 21 november Ge promoveerd tot doctor ln de economische wetenschappen np proefschrift: Enkele so- clall-eeonomlsehe gevolgen van de automa tie, J Boech. geb te Itteren. (Advertentie) Voor dleet-patlënten ZOUTLOZE KAAS van uitsluitend 1* kwaliteit „De Landbouwer" VOORSTRAAT 36 TEL. 2136 orden uitgaven parken, sport jaar 1957; het verlenen van een bijdrage groot 50 in het „Bekronlnesfonds" van de door de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur te organiseren ten toonstelling „Winterflora 1959": het stich ten van een fonds voor bijzondere doel einden ten algemene nutte. Het is de bedoelin'g met de gelden uit het genoemde fonds niet wettelijk ver plichte investeringen waarvoor moei lijk dekkingsmiddelen I te financieren. Bedoeld voor objecten als strate accommodatie en speeltuinen. De fond; vorming is gedacht door een opslag op de kostprijs van de te verkopen gronden ten bedrage van 2 per m2. Ten slotte stellen B. en W de vaststel ling van een vergoedingsregeling voor het geven van godsdienstonderwijs op de openbare scholen voor. Weer jeugdschaaktoernooi Het bestuur van de schaakvereniging „Voorschoten" heeft gemeend dit jaar weer 'n jeugdschaakwedstrijd te moeten orga niseren, De winnaar van dit toernooi kan ztch jeugdschaakkampioen van Voor schoten 1959 noemen. In 1950 is er voor het laatst zo'n wedstrijd georganiseerd, maar wegens ongeschikte speelgelegen- heid zijn er de laatste jaren geen jeugd wedstrijden gespeeld. De schaakvereni ging beschikt thans over een uitstekende speelgelegenheld (Leidseweg 15 nabij de Gereformeerde kerk), zodat dit jaar de wedstrijden weer doorgang kunnen vin den. Een ieder, die in maart 1959 nog geen 20 jaar ls. kan aan deze wedstrijden deel nemen. De deelneming ls gratis en er wor den diverse aantrekkelijke prijzen beschik baar gesteld. Ook beginners in de edele schaaksport kunnen zich gerust opgeven, want voor hen zijn ook prijzen beschik baar. Het tournooi zal plaats vinden op 2 middagen in de Kerstvacantie. Het be stuur rèkent op een grote opkomst. Inlich tingen en aanmeldingen bii de heer B. Smit. Schoolstraat 41 en bt) de heer N. Maarsen. Hyacintstraat 19. V isserijgolfjes VERMINDERDE VANGSTEN hebben de schippert van de trawler* en trawl- loggen de afgelopen dagen alt- de Noord en alt het Kanaal moeten melden. Het was donderdag om de Noord goed weer. maar de vangsten Hepen terng naar 200 tot 220 manden makreel en schelvis per etmaal. De trawler Elle meldde een dagvangst van 140 manden schelvis en makreel en de trawler Vlot I ving van een trek 2 pakjet een pakje It ongeveer dertig manden vit. In het Kanaal werd door de trawlende schepen van 100 tot 180 manden haring verschalkt. De trawler IJM. 72 Beatrice meldde een dagvangit van 70 kantjet en de Helena (van Scheveningen) ving er 60. Uit IJmulden ging de trawler.Thorlna naar zee. Op de kustvisserij Op de kust vingen de kotters en trawl- loggeri ter plitvisvlsserij van 120 tot 200 kg tong en van 10 tot 15 msndjes schol De schepen, die het noordelijker hadden gezocht bij de Pittboei, meldden dag- vangsten van 250 tot 350 kg tong en van 10 tot 15 mnnden schol en wijting. Vandaag aan de markt Voor de zaterdagmarkt werd de KW 176 verwacht met 700 kisten verse vis. De HD 87 was aan de thuisstoom bezig met 200 kisten schelvis. 80 makreel. 20 wijting, 40 gul en kabeljauw en 10 di versen en 20 stuks stijve kabeljauwen en de KW 91 meldde zich met 150 kisten vil. Tot de oudste en inmiddels te ver wachten schepen behoren thans: KW 99 Maria Theresia en KW 153 Francina. die op 8 november naar zee gingen; Polder man en Wiron 2, die op 10 november vertrokken en KW 135 Emma Wilhel- i en HD 108, die van 11 november Op 12 november gingen zeewaarts de Postboy, de KW 32. de KW 122. Pool toch gelost De Poolse trawler, die donderdag bin nenkwam. kwam precies vier minuten te laat binnen voor een losbeurt. Het schip had liefst 2400 manden verse ha ring uit het Kanaal aan boord. De re serve havenarbeiders kwamen in actie Zij begonnen met de lossing om half elf 's morgens en waren er precies twaalf uur later mee klaar. IJmirdens vrijdagmarkt De vrijdagmarkt werd door vier traw lers en een twintigtal kotters en trawl- loggers voorzien van 4500 kisten vis, rbij 600 kisten schelvis, 400 wijting. 100 gul en kabeljauw, 1500 verse haring. 750 makreel. 150 diversen. 400 tong en 500 schol. De prijzen voor de rondvia lagen over het algemeen nog ieta lager dan giste ren. zodat de dalende tendens doorzet. De kabeljauw ging van de hand voor f 75 tot 45 per rij prijzë". lange tijd niet zijn voorgekomen. Enige dagen geleden kenden we nog bij Belgische exportvraag prijzen van 100 tot 140 per rij van tien stuks. Schelvis noteerde ook minder: van ƒ35 tot ƒ17 per kist. Enige dagen geleden nog ƒ65 tot 30 ^Maa'r de haring blijft een uitermate Donderdag 27 november, 's avonds om half acht. komt de gemeenteraad van Kat wijk in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat onder meer de volgende punten: aankoop gronden van de familie Van Wassenaer van Catwljck; aankoop grond aan de Zuidstraat van J. R Bloot en anderen; aanvaarden van een recht "Bn koop van grond en opstallen Freek Rhoonsfraat 1. van B. M. P. Kornet; t koop grond aan de Freek van Rhoonstraat van G, de Best Azn.; verkopen van grond; vaststelling van het maximumbedrag voor 1959 van het krediet in rekening-courant met de N V. Bank voor Nederlandse Ge meenten; verlenen van machtiging tot be roep op de Kroon inzake weigering var een vergoeding krachtens de wet Finan ciering Wederopbouw Publiekrechtelijke Lichamen, aangaan van een geldlening groot f 96.000; verlenen van machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen ge durende het jaar 1959; opheffing van d« belastingcommissie; voorlopige vaststel ling der rekeningen 1957 van de bedrijven voor gas, water en elektriciteit; beschik baarstelling van krediet voor herstel van de gashouders; uittrekken van krediet voor aanschaffing van mobilofoon-instal laties ten dienste van de politie; verlenen in krediet voor de aanschaffing van een euwe alarmeringsinstallatie ten behoeve in de brandweer; wijziging van de ver- dening op de heffing van een belasting op honden; intrekking van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak; een pre-advtes op het voorstel van de heer D. J. Kleen en 5 andere inzake benoeming van leden van de atlchtlngscommissie „Zeehaven Katwijk"; verlenen van medewerking ter stichting van een bijzondere kleuterachool in het plan „Koestal"; vervulling van de herbouwplicht voor de gemeentelijke kleuterschool; regeling van de rechtspos!, tie van de vakonderwijzers; verlenen van medewerking krachtens artikel 72 der l.o. wet ten behoeve van enige Hervormde scholen; verhoging van het krediet voor de stichting van de Calvljnschool; vast stellen van de bedragen als bedoeld ln artikel 103 der l.o.-wet; vaststellen van een verordening regelende de subsidlërine van het vormings- en ontwikkelingswerk onder ln loondienst zijnde meisjes: wljzl- cina van de gemeentebegrotingen 1957 en 1958 Contactbijeenkomst personeel gemeen tehed rij ven In de trouwzaal van het raadhuis werd een contactbijeenkomst gehouden van het personeel der gemeentebedrijven, waarbij KATWIJK AAM DEM RIJM Sociaal werk in vrouwen kampen De plaatselijke afdeling van de Ned Christenvrouwenbond hield gisteravond In de zaal Rijnstraat een ledenvergade ring. Mej. A. M. Hoekendijk te Heemstede vertelde een en ander over haar arbeid als sociaal werkster In de vrouwenkam pen tijdens de Jaren van 1943 tot 1946. In deze kampen verbleven geëvacueerde vrouwen die wegens hun onmaatschappe lijk gedrag niet In de gemeenschap konden vertoeven Mej. Hoekendijk vertelde van de grote moeilijkheden bij de pogingen om enig licht te brengen ln de troosteloze toestand van deze mensen, vooral ook om dat de verpleegden tegenwerkten. Lang zaam groeide de belangstelling voor gees telijke zaken. Liederenbundels werden uitgereikt en aanvaard en tenslotte kwam er enige eenheid ln deze groep mensen drte uit allerlei maatschappelijke klassen afkomstig waren. Na ruim drie Jaren was hun toestand aanmerkelijk verbeterd De bijeenkomst, die onder leiding stond van de presidente, mevr. R. Gerretsen— Verbogen werd besloten door mej. Hoe kendijk. ook tegenwoordig was de commissie van de bedrijven. De bijeenkomst stond onder leiding van de directeur van de gemeente bedrijven. de heer J. A. Blom. die in ziin openingswoord opmerkte, dat deze samen komst tot stand is gekomen op verzoek van de leden van de raadscommissie, die in nader contact wilden komen met het personeel van deze gemeentelijke dieast Er werden enkele Instructiefilms ge draald. onder meer over de produktie van steenkool en over de drinkwatervoorzie ning. Collecte „Het Zonnehuis" De van 27 oktober tot en met 1 novem ber j.l. in de gemeente gehouden collecte ten bate van de vereniging „Het Zonne huis", bracht in totaal f 611.03 op. KATWIJK AAN ZEE Besprekingen over liet loon Voor de afdeling Katwijk van de chris telijke metaalbedrijfsbond heeft districts bestuurder D. Nederveen uit Den Haag gisteravond in het jeugdhuis een uiteen zetting gegeven over de lonen. Bij de be paling van het loon moeten wij met ver scheidene factoren rekening houden, onder andere de leeftijd, het geslacht en de gemeenteklasse.De bond streeft naar afschaffing van de gemeenteklasse en wil komen tot een gelijke beloning ln ver schillende bedrijfstakken. In dit verband s een onderzoek ingesteld naar de ge- Insbudgetten ln de stad en op het plat teland Verder werd gesproken ovér de kortere arbeidsweek. Intocht Sinterklaas Zaterdag doet Sinterklaas zijn intocht Katwijk. Om ongeveer twee uur hoopt de Sint ln Katwijk aan den Rijn te ar riveren, om drie uur heeft de ontvangst op het raadhuis plaats. Hoog en laag water Zondag: hoog water 1.22 en 1342 uur; laag water 9.23 en 21.34 uur Maandag: hoog water 2.02 en 14.14 uur; laag water 10.06 en 22.15 uur. gewild artikel. Kisten haring gingen van de hand voor ƒ21 tot ƒ24 en de makreel haalde noteringen van 14 tot 18 voor de kleine en ƒ20 tot ƒ26 voor de grove soort. Met dat al kwamen enige schepen toch aan stevige besommingen toé. De SCH 171 Cornelia Vrolijk was van een Westkuatrels aan de markt met 1150 kitten verte haring en 400 kantjes ha ring. Voor de verse haring werd een besomming behaald van ƒ28.800. De reis werd door de 171 begonnen op 10 novemhrr. De SCH 163 moest het met minder doen voor een op dezelfde dag begonnen reis; een besomming van 11.700 voor een vangst van 110 kisten schelvis. 25 haring. 380 makreel. 70 wijting en 25 koolvis. Dit schip voerde ook nog 100 kantjes aan. Van de Katwijkse vloot was de Nes tor KW 101 present met 800 kisten vis. De besomming was 14.300. De HD 79 zorgde voor 500 kisten schelvis en wij ting en maakte een besomming van 10.600. Uitbreiding Katwijkse vloot De rederij Messemaker te Katwijk aan Zee. die de kotter KW 63 Margriet Jo- zien in de vaart heeft, heeft in West- Duitsland een tweede kotter aangekocht. Het scheepje Is eigendom geweest van Karl Mewes te Finkenwender en is on der de naam „Hoffnung" HD 306 in IJmuidcn aangekomen. De kotter meet de Noordseevlsserij onder het vlaserijmerk KW 72. En ook op Urk Schipper J. Snoek op Urk, die de kotter De Jonge Albert UK 91 als eige- in de vaart heeft, heeft bij de scheepswerf firma W. Visser te Den Helder een nieuwe botter in aanbouw. De UK 91 zal worden verkocht aan C de Boer te Den Helder, die het scheepje enkele weken in de vaart zal brengen als de HD 112. Deze UK 91 is bij de meeste vissers van de kottervloot hekend als de oude IJM 79, de Nevima I. die in 1946 werd gebouwd voor de Nederlandse Visserij Maatschappij te IJmuiden. Bouwer was de Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij te Amster- Advertentie H. BE DEKER Dames- en Herenkapper k uw adres voor Remington Philips. Braun en andere scheerapparaten Tevens worden alle reparaties door ons verzorgd- Voorstraat 73 Tel 2884. Katwijk aan Zee PIET HEIN.... nam 1628 de „Zilvervloot" bij Cuba. Ruim 300 jaar later neemt elke Katwljker van 15 t/m 20 Jaar zijn of haar „Zilver- Maak dat Uw getekende formulier nog dit Jaar terug is bij de Voorstraat 50 Katwijk aan 2e» SPAARBANK IEDEREEN Voor een Brandaris naar v. d. ANKER Rijnstraat 66 (Advertentie) A.s. maandagavond in Hotel Noordzee LONDENS FLITS ELEKTR. FLITS KLEUROPNAMEN MET FLITS enz. Aanvang 8 uur Toegang vrfj FOTOHANDEL D. KRUYT Vooratraat 9 Katwijk aan Zee Telefoon 2851 NO 1 bij aankoop van TELEVISIE is, dat u overtuigd bent dat een goede service gegeven wordt. Het bespaart u veel geld en moeilijkheden. DIT BIEDT U N.V. Techn. Bur. JOHAN SCHAART Waaigat 26 - Telef 3423 - Katwijk aan Za«

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9