Daar tussen sneeuw en de Eskimo's wonen Feestdag voor leerlingen van de kweekschool Er werd een veelzijdig programma afgewerkt Liedjeszangers kwamen ..an" in Schouwburg Ds. Haan vertolkte een Luthers geluid Drijvend dorp in maakt Leiden de Trekvliet bouwrijp NIEUWE LF.mSCHE COURANT Brr, brr. TTaf doe je in de kou? ZATERDAG 22 NOVEMBER 193) Belangwekkend O experiment van Volkenkunde te Leiden "DRR WAT DOE JE IN DE KOU? Dat is een vraag, waarop een Eskimo tal uan antwoorden kan geven, antwoorden, die bij ons dan opnieuw vragen doen opkomen. Wat doe je in de kou? Ik woon warm. Maar hoe dan? Ik kleed me goed. Maar waarmee? Educatief spel noemt de weten schappelijke staf van het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden dil vraag- en antwoordspel. En omdat het prettig en leerzaam tegelijk is. heeft men dit systeem als basis gekozen voor de tentoonstelling, die gister middag door de bekende oud-Poolreiziger Sjef uan Dongen in het Leidse museum is geopend. Het is een aantrekkelijke expositie, die aangevuld met enkele instructieve films, een overzichtelijk beeld geeft van het harde bestaan van de Eskimo. Men wordt doordrongen van verwondering ei daarna ook van bewondering voor deze mensen, die zich in dergelijk moeilijke omstandigheden weten staande te houden en daarbij dan nog heel vaak een opgeruimd karakter hebben ook. Ns een welkomstwoord van dr Kooijman merkte dr. A. A. Gerbrands op. dat men tot het inrichten vai expositie is gekomen. doordat de Pool streken de laatste tijd nogal in het nieuws tijn en ook doordat het winter seizoen is ingegaan, waarbij de v Wat doe Je In de kou?, wel erg acl wordt. Een museum heeft in de eerste plaats een instructieve taaak, moet Jectief wetenschappelijke voorlichting geven, concreet en zo mogelijk exact. Wat men te bieden heeft, wordt op deze manier echter dikwijls dor en droog en het gevolg js. dat men verhoudingsge wijs betrekkelijk weinig mensen bereikt. Gelukkig is er daarom een andere be naderingswijze. namelijk die van de ..hu- man approach", van de anecdotlsche. Het is de vraag naar de mens. die ach ter al die tienduizenden, tenslotte toch dode voorwerpen van de verzamelingen steekt. De moeilijkheid is uit deze voor werpen de lev ende mens naar voren te toveren? De ervaring heeft ge leerd, dat het met de voorwerpen alléén niet gaat. Dat daar lantaarn plaatjes en liever nog films bij moe ten komen, dat de grammofoon een zeer belangrijk hulpmiddel kan zijn Poging IV oorspronkelijke opzet van de expo sitie was de traditionele, zuiver weten schappelijke instructieve. Dat wil zeg gen een benadering van deze arctische culturen vanuit de ons vertrouwde, we tenschappelijke analytische denkmetho de. waarbij de enorme hoeveelheid fei ten en gegevens geschift en vervolgens in een bepaald systeem opnieuw worden gerangschikt Men kan zich echter af vragen of het op die manier opgebouw de beeld van die cultuur identiek is aan het beeld, dat de Poolmens van zijn eigen cultuur heeft. Vermoedelijk is dat niet zo. En in overleg met de leiders v«n de educatieve afdeling is daarop de idee gegroeid, het eens te proberen met de ..human approach". Om te proberen het onderwerp van de Poolmens uit te benaderen. Ze wordt op deze tentoonstelling al het ware het «pel van de cultuur van de Poolmens gespeeld, zoals dit reeds verscheidene malen met groe pen scholleren is gedaan. Alleen, de groep van het normale educatieve spel is hier het steeds wisselende pu bliek, dat. passief, In het spel wordt hetrokken. WIJ hebben aangeknoopt hij de vraag die In de titel van d» tentoonstelling ligt besloten en de Poolmrna als het ware die vraag tel kens voorgelegd. Daarbij zijn wij toch niet onder ons wetenschappelijk ana- Advertentu Leiden, Maarsminsteeg 8 Telefoon 20685 De tentoonstelling „Wat doe je in de kou?, die thans in het rijks museum voor volkenkunde te Leiden wordt gehouden, wil achter de voorwerpen, de mens laten zien. Daartoe draagt een prachtige collectie foto's veel bij. Hier een Canadese Eskimo grootmoeder met haar kleinzoon in de sneeuwhut. Foto Canadese ambassade lytisrh denken uitgekomen. Als was het alleen maar. dat er een zeker sys teem in de opstellingen moest komen, dat de aard van onze verzamelingen zekere grenzen stelde, en tenslotte, dat de ruimte haar onontkoombare eisen heeft. Dr. Gerbrands nodigde de belangstel lenden vervolgens uit tot het bezichtigen van een door de Canadese ambassade in bruikleen afgestaan filmpje, dat liet zien. ho« handig de Eskimo's een icloo in elkaar zetten. Ervaringen Tenslotte was het woord aan de heer Sjef van Dongen, burgemeester van Aardenburg en lid van de Tweede Ka mer, die over zijn Pool-ervaringen ver telde. De heer Van Dongen heeft als jongeman jarenlang op de top van de wereld gewoond, waarbij hij ongeloof lijk goed leerde omgaan met de Eskimo honden. iets waarin bijna geen enkele Europeaan slaagt. Met behulp van een vlijmscherp mesje, eens tot het gereed schap van ccn Eskimo behorend, sneed de oud-Poolreiziger een touw door. waardoor een grote foto aan de ingang van de expositie-ruimte zichtbaar werd. Legermuseum krijgt ook wel eeus ongewenst bezoek Verschenen is het jaarverslag 1957 van het Legermuseum te Leiden. Vele Inlich tingen zijn weer verstrekt aan mensen uit binnen- en buitenland Ook werden vele informaties in het buitenland in gewonnen. deels ter controle van ge gevens. waarover het museum beschikt Het museum bleef niet vrij van ongewenst bezoek Een paar maal zijn voorwerpen van geringe waarde ontvreemd, vermoe delijk door ziekelijke verzamelaars. Een maal werd ingebroken. De dader werd gevonden. In en aan de gebouwen is een aantal voorzieningen getroffen, die. naar wordt verwacht, herhaling voorkomen Het aantal betalende bezoekers was 6795, het aantal niet-betalende 451. het aantal militairen 1504. In totaal 87M. Thomassen en Drijver is er boven op De achterstand van Thomassen en Drij- v«s is volledig ingelopen en de verkopen in de eerste 10 maanden overtreffen die ven vorig jaar in geld en hoeveelheid De orderbezetting is hoger dan ander* in de laatste maanden van het jaar Drvnthina ontwikkelt zich gunstig De resultaten zullen reker niet minder zijn dan over 1957. De liquiditeit is verder Daarmee was de officiële opening een feit. De tentoonstelling is voor het publiek geopend tot en met 1 maart 1959. Men krijgt behalve een prachtige collectie foto's allerhande interessante gebruiks voorwerpen en dieren te zien, zoals sle den, kleding, wapens, honden, rendieren, kajaks, zelfs een bruidskostuum en een heuse sneeuwhut. Het alles is zodanig gerangschikt, dat van de verzameling een krachtige suggestieve werking uit gaat. De Poolmens wordt werkelijk wat na der tot de bezoeker gebracht. En afgezien hiervan zal een elk de tentoonstelling in ieder geval met een zeer tevreden gevoel verlaten. Want hoe guur het weer buiten het museum ook mag zijn, het kan hem niet deren. Hoe regenachtig of koud het ook is, hij loopt in het vervolg met het niet te miskennen gevoel rond als Europeaan (en zelfs als Ne derlander) wat het klimaat betreft in de warme watten te zijn gelegd, dactie N.L.C) Voor diaconessenhuis Opbrengst bazaar: i 4100 Naar wij vernemen, heeft de bazaar voor dc nieuwbouw van het Leidse diaconessenhuis, die donderdag en gisteren in het wijkgebouw „Reho- both" werd gehouden, f 1100 opge bracht. Van dit bedrag moeten nog wel enige onkosten af, maar die zijn niet hoog. Het comité is over deze opbrengst vanzelfsprekend uiterst te vreden, vooral nu Leiden al zoveel bazaars heeft gehad in de laatste maanden. Nieuw bedrijfspand Vandaag heeft de Leidse verfhandel „De Valk" N.V. haar nieuwe bedrijfspand aan de Lammermarkt (nr. 3) in gebruik ge nomen. Vanmorgen om 10 uur werd vooi belangstellenden de gelegenheid open gesteld, de bedrijfsruimte te bezichtigen. Van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt. De zaak voldoet na deze ver bouwing aan de eisen, die men aar moderne verf grossierde rij stelt. (Het bericht van gisteren dient als geplaatst te worden beschouwd V.L.A.K. bestond tien jaar Bindingsavond VPRO Schouwburg TN DE SCHOUWBURG werd gisteravond door de V.P.R.O. een bindings- avond gehouden. Leden van een omroepvereniging zien elkaar maar zelden en daar toch een zekere band gewenst wordt, houdt men deze avon den, die natuurlijk ook propaganda-avonden zijn. Onder leiding van Benny Vreden trekken een aantal klein-kunstenaars als troubadours door ons land, waar in een honderdtal plaatsen voor de pauze een cabaret programma wordt gegeven onder de titel „Liedjesman, kom es an!" Na de pauze gaat een Nederlandse musical van Benny Vreden. Hierdoor viel het programma in twee verschillende gedeelten uiteen. Het tweede gedeelte heeft, omdat het pretentielozer was, ons meer voldaan dan het eerste. Als geheel was het een zeer geslaagde avond. Nog één opmerking. Zo heel zeker dat dit de eerste Nederlandse musical is, zijn wij niet. We denken aan de „Zwarte Tulp" van mr. Harm Smedes en aan a vroegere .Knickerbocker holiday", stof mag dan ontleend zijn aan Franse Amerikaanse werken, zeker het eerste is een goede Nederlandse musical geworden Overigens is dat niet meer dan een op merking, want we zijn alleen maar blij. dat ook deze vorm van toneelkunst in ons land een voorlopig klein kansje geboden wordt. A. C. BOUWMAN Ook wanneer we in aanmerking men. dat men deze avond door de plotse linge ziekte van één der medewerksters zeer gehandicapt was. Benny Vreden weet zelf de Liedjes goed te brengen, wat het duidelijkst was in het schone lied ovi metselaar; maar ook zijn medewerksters (-ers) bezitten deze goede en onmisbare eigenschap voor een lledjeszanger(es). Hij heeft bovendien een goede regie ge voerd, waardoor alles sloot als een Eén gemis hebben allen: niemand heeft klank in zijn of haar stem. Dat is jammer, want daardoor gaat van de liedjes veel verloren, vooral wanneer er vergelijkings materiaal Is (b.v. het liedje „De cent" gezongen door Wim Sonneveld en gister avond door Ria Kuyken). De sketch var Sylvia de Leur en Louis Dusée kreeg ook niet het navrante van een harlekijn- TAE MUSICAL „Waterproef" ging veel beter. Benny Vreden had leuke liedjes en aardige melodietjes. werd met vaart en enthousiasme gespeeld zodat het geheel aantrekkelijk werd en aardig om naar te luisteren. Men bracht het geheel met zorg en hoe- el men natuurlijk aan décor niet veel geld kan besteden, wist men met fosfori- serende stoffen aardige effecten te be- ISTEREN is het tweede lustrum van de leerlingenvereniging V.L.A.K. van de Christelijke Kweekschool gevierd. De voorzitter van de V.L.A.K., de heer G. N. Minnaard, opende deze bijzondere dag voor de kweekschool, 's Ochtends was er een binnen-sportprogramma. De leer lingen konden meedoen aan: de driesprong, touwklimmen, touwtrekken, hoogspringen en doelwerpen. Vooral bij het hoogspringen van de heren leefden de leerlingen erg mee. Op het laatst ging de strijd nog tussen drie leerlingen namelijk Bas Leurink, Harry van de Maden en Siem Oppe. Zij eindigden in dezelfde volgorde. 's Middags werden twee voetbalwed strijden gehouden, één van het V.L. bestuur met leden van de verschillende commissies tegen dc leraren en één var het schoolteam tegen de Instrumentma kers, die dit jaar kampioen van Leider en omstreken waren. Het elftal van de leraren en van de V.L.A.K. werd stormachtig toegejuicht bij het betreden van het veld. De wedstrijd duurde twee maal één kwartier. Met de was de stand nog dubbel blank, ijf minuten in de tweede helft zette de directeur van de kweekschool, mr. dr. K. de Vries, goed door en gaf de leraren de leiding. Enige ogenblikken later wis*. Harry van de Maden de stand gelijk te maken. Hierna probeerden de leerlingen door te drukken, maar de verdediging n de leraren, met de heer E. Ketting het doel, hield stand. Succes kwam aan de andere kant toen één van de leraren het strafschopgebied onreglementair val werd gebracht. De heren Kouwen- hoven en Smink benutten deze penalties uitstekend. Er kwam ook nog een penalty >or de leerlingen, maar de voorzitter, n V.L.A.K. schoot naast. De wedstrijd van hel schoolteam tegen de Instrumentmakers was aar dig om te zien. Binnen enkele ogen blikken had de kweekschool al een 2—0 voorsprong. Nadat de Instru mentmakers gelijk hadden gemaakt schoten de kwekelingen er lustig op los. De eindstand was 73 voor de kweekschool. De doelpunten werden voor de kweek school gemaakt door Kees Dullemond 3x. Hans van Rooyen 2x. Spiering en Jans sen. Voor de Instrumentmakers scoorde Van der Waals 3x. Avondfeest De dag werd gesloten met een grote feestavond in Den Burcht. Voor de pauze verzorgden de leraren een „LAL"-pro- gramma (Leidse Actieve Leraren). De muziekleraren Smdnk en Hanegraaff open den deze avond door enige sprookjes van Ravel quatre mains te spelen. De oud directeur. dr. H. Schilp, droeg Het ver laten huis van Geerten Gossaert, die dit gedicht op 17-jarige leeftijd heeft ge maakt, voor. De conférencier van deze avond, de heer C. H. Vink, bood het V.L.A.K.-bestuur namens de leraren enige cadeaus aan. Vijf leraren zongen enige Chinese lied jes, die een enorme hilariteit in de zas! veroorzaakten. De kostuums en het sp» waren van een zodanige kwaliteit, dsj het leek of er vijf echte Chinezen op he podium stonden. De gymnastiekleraar, d} heer M. Kouwenhoven fungeerde dei| avond als sneltekenaar, hij bultte enigj karakteristieke dingen van sommige lere- ren prachtig uit. Tot slot droeg de onder, directeur, de heer J. J Siljée. een zei gemaakt gedicht over de geschiedenis va; V.L.A.K. voor. Poppenspel Na de pauze kwam Cia van Boortj met het poppentheater De Schelle! boom op het toneel. Ze speelde twee stukjes. Het eerste was „De zeer schone uren van Symfo Rosa" naar het boek van Felix Timmermans. Di: stuk handelt over de liefde van het begijntje Symfo Rosa voor de tuin man Martinus. Martinus gaat in eeri klooster waar Symfo Rosa hem be-! sluit op te zoeken. Deze uren zijij' onvergetelijk voor haar. Het tweede stuk was de Faustsage van Waarderu burg. Aan het eind van de avond dankte d« voorzitter van de V.L.A.K. voor de grotï belangstelling, hij richtte zich speciaal tot de leraren, die een groot deel vao deze zeer geslaagde feestavond hebber verzorgd. Leidse belastingambtenaren kregen vaardigheidsdiploma ONDER grote belangstelling wer den in de Turk financiënvaar- digheidsdiploma's uitgereikt. Tot de genodigden behoorde de directeur van 's rijks belastingen uit Utrecht, de heer J. Cadee. Ook vele hoofden van dienst waren aanwezig. De avond werd geopend door de voor tter van de personeelsvereniging, de heer W. van Lochem. De personeelscon sulent, de heer Hut, sprak over het Finva- Chr. Besturenbond LEIDEN zijn gisteravond gehouden najaai ergadering een klein uur besteed aan het Lutheranisme. Inleider daartoe was de predikant van de Evangelisch-Luther- Gemeente in Leiden, ds. H. J. A. Haan. Uitgangspunt van zijn betoog waren de rapporten van de Lutherse Wereldfede ratie. Ds. Haan legde de nadruk op het alge- merkwaardig beroep, mensen hun hart heb- erpand. Overal waar iets te zuigen spuiten valt komen de Friese pol derjongens van Dikkerboom en Sybran- dy de rivier afzakken. En zij vestigen zich met hun woonarken in de omge ving van het werk. In Lelden het opspuiten en bouwrijpmaken van de gronden 5, 6 en in het uitbreidingsplan Zuid-West, ar men al klaar is met het terrein achter de sportterreinen aan de Boshui- ierkade. Vijftig tot zestig mannen heb ben hier een eigen gemeenschap ge- <rmd in de buurt van Allemansgeest. an kinderen hebben zij in Voorschoten op tchool gedaan. andere dingen zijn ateerd. Toen de Leid eniging onlangs een toneelavond had. was er ook een groep van deze Friezen. Het aanvoeren van zand met bakken is hun taak; zij worden getrokken door sleepboten uit het Sweiland in De Kaag via de Zijl en bet Rijn- en Scbiekanaal naar Allemansgeest, waar de grootste zuiger van D. en S. van de vroege mor. gen tot de late avond bet zand opzuigt en via een lange persleiding naar de overkant van de Voorschoterweg spuit. De zuiger heeft een capaciteit van 22.000 kub. meter zand per week. Tot maart zal men hier nog bezig zijn. Dan gaat de zuiger naar het noorden van Leiden, waar het terrein van Groen markt onder handen wordt Ook hier heeft zich al een Friese gemeenschap gevormd met de Stinksloot als ligplaats. D. cn S. hebben dit werk van de ge meente Leiden aangenomen voor een bedrag van ruim vier miljoen gulden. Zand is er genoeg in De Kaag, zo hoor den wij van een der verantwoordelijke mannen. Dagelijks wordt ruim 3000 kub. meter met acht bakken aangevoerd, waarvoor de vier bruggen tussen het Sweiland en Allemansgeest 37 maal ge opend moeten worden. De bakken ste ken niet dieper dan anderhalve meter; men moet speciaal van dit type gebruik maken omdat er onder de Lammebrug een houten dorpel ligt. mene priesterschap van de gelovigen wees in dit verband op de rijkdom a de Evang.-Lutherse liturgie en de wijze waarop deze in Leiden wordt gevierd. De consensus, overeenstemming in doop avondmaal) met de Hervormde Kerk vindt onder meer vorm in jonge gebii den van maatschappelijke-structuurwijzi- ging, zoals Hoogvliet, een der snelgroei ende wijken van Rotterdam. Daar zijn Kerk en sociale arbeid van grote beteke nis. De Lutherse dogmatische visie wilde de predikant concentreren in het grond woord ..tegelijk": de mens is voor Gods aangezicht als christenmens tegelijk zon. daar en kind Gods. In de nabespreking werd de vinger ge legd bij de kennelijke schroomvalligheid bij vele Lutheranen ten aanzien van het C.N.V. In zijn antwoord schetste ds. Haan de geschiedenis van de vervolgde Luther- Kerk in Nederland en verklaarde hij in de Kerk enkel de wet en het Eyan- ie van Gods heerlijkheid en genade ge predikt mogen worden. Er mag geen vermenging optreden van Kerk en staat. Evangelie en politiek. voorzitter van de Chr. Besturen bond, de heer A. L. Verhoog, wees in kort slotwoord op de grote interesse rmee de vergadering naar de predi kant had geluisterd. srna ging de vergadering over in dis cussiegroepen teneinde tot menings- en besluitvorming te komen aangaande het Igemene werk van de bond Men kwam, als altijd, bijeen in het ge bouw voor chr.-sociale belangen aan de Oude Singel werk en daarna reikte de heer Cadee de diploma's uit. De voorzitter van de fede ratie, de heer Schoorl, speldde de insignes op. De wisselplaquette werd voor de der de achtereenvolgende maal gewonnen door de inspectie I. en A„ die deze nu definitief in haar bezit heeft. De namen van de geslaagden zijn: mej. C. v. d. Ende, mej. A. Breedijk, mej. C. Diersmann, mej. A. Dubbeldam, W. Brus- see, P. G. Redegeld, A. D. van Duyn, C. M. F. Pleyte, J. M. C. Masurel, J. v. d. Lelie Sr., K. Herkemey, J. A. Zwarts, J. Castel, J. Miedema, Th. W. M. de Grijs, J. de Graaff, L. Scholte ter Horst, L. de Jong, D. Kikkert, D. Roelandse, V Dorp. A. Keyzer, H. Westera en H. A. den Besten. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Theodoor Robert, zn. v. P. R. Locher en J Steanz; Wilhelmina Maria, dr. v# D. Stokkel en P. van Schie; Arie, zn. v. C. Vonk en A. E. van der Voorst; Diana Kann Esme ralda Ingrid, dr. v. J. B. Krul en P. van Polanen; Isanna Cornelia Marga- retha, dr. v. J, W Luijnenburg en M. J. J. Wijsman; Wilhelmus Hendrl- kus, zn. v. W. H. A. van Veen en C. M. Bartels; Paulus, zn. v. C. Pad- ding en G. P. Bogaards; Louise Her- mina. dr. v. G. Kroesemeijer en A. van Egmond; Quinna Gerarda Maria, dr. v. S. P. Ammerlaan en C. M. Berg; Jolande Maria Hendrika, dr. v. J. C. Bink en V. M D. de Wit; Evert Peter, zn, v. A. Keijzer en E. Frankhuijzen; Anna Catthanna, dr. v. P. Hoogerdijk en N. Noppe. ONDERTROUWD: A. van Soest en M. van Soeren; P, J. Aleman en R. Blitz; P. van Egmond en H. Steen- voorden; J. Ringel berg en W. Giesen; B. Smits en S. M. Kooijman; G. Phi- lippo en M. C. Montagne; G. J. J. Slokker en A. F. Offenberg; H. A. Koole en C. Verhoeven; A. G. Hooijer en A. van Ek; P. J. Scheltema en L. van Eeghen; B. Fois en J. P. van Kampen; W. F, Oudshoorn en M. C. de Hamer. GEHUWD: N. Maarsen en E. J. van Ulden. OVERLEDEN: F. P. P. Meijs, 32 jr; M, Boer, 18 jr; I. Onderwater. 89 jr; P. J. Binnendijk, 6 maanden. Afdeling Leiden Chr. Hist. Unie Mej. Haars, lid hoofdbestuur, over „Vrijheid en politiek" 1VTEJ. MR. E. A. HAARS te Breukelen heeft gisteravond In het w(jkgebou< 'endaal voor de afdeling Lelden va de Chr. Historische Unie het begrip vrij heid zoals dat in verschillende politieke partijen ten onzent wordt geïnterpre teerd aan een beschouwing onderworpen. ZU stelde daarby de P.v.d.A. en de V.V.D tegenover de C.H.U. In alle partijen wordt het woord „vrij heid" genoemd. In de Unie heeft altijd de vrijheid vooropgestaan; de leden mo gen overeenkomstig hun eigen geweten hun stem uitbrengen. De P v d A heeft haar programma „De weg naar vrijheid" en de V.V.D. voert dit woord zelfs in Aan de vrijheidsvisie van de P.v.d.A. ligt onder meer ten grondslag, dat men door middel van evolutie zal proberen kapitaalgoederen in handen van de overheid te brengen (belastingen). De staat zaJ dan het economische leven in de hand houden en verenigingen en instellin gen zullen zoveel mogelijk subsidie van de overheid ontvangen Hier is sprake een leidingnemen zonder het willen dragen van risico. Het betekent misschien verzorgd zijn van de wieg tot het maar als de overheid hel produktie- raat gaat dragen. Is dc stap naar het consumptie-apparaat niet groot meer. Dit is een gebondenheid, die ook haar reper cussies heeft op het geestelijke leven (glijdende schaal). Spreekster meende, dat er slechts een gradueel verschil is in methode van economie tussen de P.v.d.A. en de V.V.D. Of de arbeider nu wordt getroffen door het dirigisme van de staat of door het dirigisme van de ondernemer, in beide gevallen is hij even vei. Theoretisch kan het program sluitend worden genoemd, maar is het hanteerbaar in de zich steeds wijzigende praktijk? Mej. Haars. die lid Is van het hoofdbe stuur, beklemtoonde, dat de C.H.U. het maatschappeiykc en economische lei wfl bekijken vanuit de verantwoordeiyk- held, die de mens van God heeft gekre gen. Van geval tot geval zal moeten wor den bezien, wat er van ons wordt ge vraagd. Een statisch program voor vele jaren kon de spreekster niet aanbevelen. Zy ontleedde nog de begrippen vryheid en verantwoordciykheld zoals die respec- tleveiyk voor de mens en voor de staat naar de mening van de C H U dienen te functioneren. De mens moet zoveel i gelijk de vrye hand hebben, maar laat heeft eveneens een taak en vers voordciykheid. opdat dc samenleving niet ;al stranden In willekeur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 6