Tegenwicht verwacht tegen sterke uitvoerende macht A Socialist Guy Mollet nieuwe premier? Franse „verkiezingssnackbar" biedt elck wat wils KVP verlangt niet naar val van liet kabinet RDTER5EPT Ramp met Nigeria voor raad voor scheepvaart 5 ZATERDAG 22 NOVEMBER 19S8 Geen nieuwe Gaullistische vloedgolf De man met de baard is Philippe Dechartre en hij noemt zich de enige linkse gaullist. Hij is een van de vele kandidaten die op hun eigen houtje strijden voor een plaats in het Franse parlement. Of de man een kans maakt Men krijgt van de foto in ieder geval niet de indruk dat de zaal. bij zijn verkiezingstoespraak tot de nok gevuld was (Van een onzer redacteuren) rPE OORDELEN naar de lauwheid, die de verkiezingscampagne in Frank. rijk heeft gekenmerkt, staat er bij de verkiezingen, die morgen en volgende week in dat land gehouden zullen worden, niet veel op het spel. Als men niet beter wist zou men kunnen denken, dat de meeste Fransen eenzelfde houding zullen aannemen als bij het referendum over de grond wet van de Vijfde Republiek, toen in een demonstratie van nationale eens gezindheid circa 80 van de kiesgerechtigden zijn stem aan De Gaulle gaf en de grondwet de grondwet liet. Zo is het echter niet. Er wordt morgen en volgende week gestemd. Er zijn opnieuw verschillende partijen, die naar de gunsten van de kiezers dingen en er zal straks een rechtse of een linkse meerderheid in de nieuwe Franse Nationale Vergadering zijn. En die meerderheid zal zij het minder grillig dan voorheen mede een belangrijk aandeel hebben in het bepalen van de politieke koers, die het Franse schip van staat in de toekomst zal varen. De verkiezingen, die no in Frankrijk volgende week ook in Algerije vi de deur staan, kannen niet worden vergeleken met het referendum, waar van de uitslag een klinkend persoon lijk succes voor generaal De Gaulle was. De grondwet, waarover in feite gestemd werd, nam men op de koop toe. Men had de keus tussen De Gaulle of de chaos van een burgeroorlog. Nu liggen de zaken anders. Generaal De Gaulle heeft gekregen, wat hij ge vraagd heeft. Thans krijgen de par tijen en de politici gelegenheid, bezit te nemen van hun bescheiden deel in het nieuwe staatkundige leven. De aanhangers van generaal De Gaulle, aangevoerd door diens minister van voorlichting, Jacques Soustelle, hebben TAE Franse algemene verkiezingen mogen dan een gemis tonen aan problemen, de kiezers kunnen kiezen uit een kleurrijke verzameling kan- I didaten die de politieke traditie van het land alle eer aandoen. Een taxi- chauffeur is bijvoorbeeld in Parijs de j tegenstander van 'n getvezen politie commissaris. Een andere kandidaat Alexandre Denis, die directeur is van een der gewaagdste Parijse re vues. Verder is er het vreemde schouwspel van twee communisten die tegen elkaar uitkomen. De kandidatenlijst is vol van generaals, kolonels, schrijvers, artsen, advocaten, ook nog politici. Er is een ontdek kingsreiziger bij die naam heeft ge maakt in het gebied van de Amazone, er is Frankrijks grootste oorlogspiloot, er is de vader van een jonge filmster. Kruidenier Pond boekjes De kloof die volgens sommigen nog altijd gaapt tussen de literatuur en de grote massa, 2al als de voortekenen niet bedriegen, binnenkort overbrugd wor den. De Nederlandse kruideniers hebben nl, het plan opgevat Nederland nog verder omhoog te stoten in de culturele vaart der volken en in hun winkels ook pocketboekjes te gaan verkopen, om te beginnen alleen nog maar Bel gische, maar in de toekomst ook ver antwoorde literatuur van Nederlandse uitgevers. Het zal dus niet lang meer duren of onze hutsvrouwen zullen op zaterdagmiddag naast een pond grauwe erwten en twee pakken zeeppoeder ook een pond boekjes in hun boodschappen tas kunnen bergen. Vooruitstrevende winkeliers zullen bij aankoop van l pond roodmerk koffie een Vestdijk je cadeau kunnen geven, zonder in strijd te komen met de cadeauw et. want pocketboekjes zijn dan geen „branche vreemd" artikel mee, maar behoren tot de kruidenierswaren. Dat dit grote perspectieven opent voor de toekomst, is duidelijk. Een versje van Lucebert bijv. ingesloten bij de verpakking van een rol beschuit en later in te plakken in een bij aankoop won een blik biscuit verstrekt poëziealbum, is een der vele mogelijkheden. Het beste lijkt ons nu maar dat de boekhandelaren grutten m griesmeel gaan leveren. (Vr»j Nederland jn vier r.-k. priesters, er is de direc teur van een krankzinnigengesticht, een veearts en oudstrijder Achille Peretti van de vrije Fransen, die beweert recht te hebben op een zetel in het parlement omdat hij de troepen aanvoerde die het gebouw in 1944 hebben bevrijd. Zoals verwacht kan worden in een land van kleine zakenlieden, zijn er tien tallen bakkers, slagers en kruideniers. Dit gevarieerde gezelschap komt uit onder 18 partijvlaggen. In dit land ver rijzen de partijen als paddestoelen uit de grond. Er zijn onafhankelijken die zich kandidaat stellen als onafhankeiyk-on- afhankelijken. De verkiezingscampagne is arm aan nationale problemen. De grote meerder heid van de kandidaten probeert de jas panden van De Gaulle te grijpen en werpt zich daarna op kleinere proble men. Zo is in een Parijs district een voor stel tot afsohaffing van de „vlooien markt" (marche des puces) een branden de kwestie en op het land is, zoals steeds, de prijs van de wijn een fel om streden punt. De taxichauffeur is de communistische kandidaat George Demeure, een 56-ja- rige partijgenoot, die lid is van de ge meenteraad in het 15de Parijse district Zijn tegenstander is ex-prefect Jean Baylot, vooral bekend door zijn actie tegen het communistische partijblad L'humandte. Baylot is favoriet. De ontdekkingsreiziger is Bertrand Flornoy, president van de Franse ver eniging van ontdekkingsreizigers, die kan didaat is voor de Unie voor een nieuwe republiek, een rechtse organisatie die het geesteskind is van Jacques Soustelle, de politieke figuur achter de Algerijnse revolutie van 13 mei. De andere vleugel van hen die bewe ren de zuiverste vertegenwoordigers van De Gaulle te zijn wordt vertegenwoor digd door Pierre Closterman, de 35-ja- rige vlieger die in de Tweede Wereld oorlog 33 Duitse toestellen heeft neer geschoten. Hij zal het moeilijk hebben in zijn Parijse district, waar hij acht kan didaten tegenover zich vindt. Twee generaals vechten het met elkaar uit in het zuiden van Frankrijk, Jacques Chaban-Delmas en Lionel Chassin. Bei den beweren een grote rol te hebben ge speeld in de terugkeer aan de macht van generaal De Gaulle. Het feit dat De Gaulle hen geen van beiden de laatste maanden heeft ontmoet ontmoedigt hen niet. Het schouwspel van de ene communist tegen de andere speelt zich af in oen rode voorstad van Parijs, waar de offici ële kandidaat de ex-burgemeester Ba- griel Pioro is en zijn tegenstander de af vallige André Guiohet, die zich commu nist-anarchist noemt. Aan de wedloop in dit district nemen nog deel een recht se kandidaat en een linkse socialist. De inzet hier is „hoe rood is eigenlijk rood". De filmster Anouk Aimee steunt de kandidatuur van haar vader, Henry Mur ray, die echter weinig kans zal maken tegen het tegenwoordige parlementslid Edouard Frederic Dupont, een rechte afhankelijke, die populair is in zijn dis- Voor de 465 aan het Franse moeder land toegewezen zetels zijn er 2978 kan didaten. Na de eerste ronde van morgen zal dit aantal ingekrompen zijn tot geveer 1000. Robert Escarpit heeft in Le Monde op gemerkt dat ondanks de grote variëteit die de verkiezingssnackbar biedt, hU al leen maar dezelfde oude ingrediënten heeft gevonden: ham and eggs. Tito naar Indonesië De Zuidslavisohe regering heeft giste ren medegedeeld, dat Tito deze winter een bezoek zal brengen aan «en aantal landen in Azië. Men neemt te Belgrado ofschoon niets over het programma werd medegedeeld aan, dat Tito Indo nesië, India en de Verenigde Arabische Republiek zal bezoeken en dat hij 29 no vember zal vertrekken. geprobeerd, gebruik te maken va mogelijkheden die er na het referen dum scheen te zijn voor de partij, die zich met de generaal wist te ve zelvigen. Het gevaar, dat er een ciële gaullistische partij zou worden gevormd, die een meerderheid het Franse volk achter zich zou krij gen, was groot. En een dergelijke gang van zaken zou voor Frankrijk zee: treurenswaardig zijn geweest. Gelukkig heeft De Gaulle zelf dit ge vaar ingezien. Hij heeft zonder de naam van Soustelle te noemen kennen gegeven, dat niemand het recht zou hebben, zijn naam op eniger lei wijze in verband te brengen met een van de partijen, die aan de kiezingen zouden deelnemen. En hier mee was dunkt ons het vo van Soustelle en diens rechtse extre mistische vrienden getekend. TEGENWICHT Dit houdt dus in, dat er geen rechtse meerderheid in de Assemblée Natio nale wordt verwacht. Het ligt enigs zins in de lijn der verwachtingen, dat het merendeel van de Franse kiezers evenals vroeger de behoefte zal ge voelen, aan de stembus een volkomen onafhankelijk besluit te nemen. Als reactie op het enorme succes, dat De Gaulle met zijn referendum oogstte, zullen velen thans geneigd zijn, hun stem te geven aan groeperingen, waarvan zij verwachten, dat zij een behoorlijk tegenwicht zullen vormen tegen een uitvoerende macht met uit zonderlijk grote bevoegdheden. De vraag rijst dus, of de Fransen nu een in meerderheid links parlement zullen kiezen. Of zij de moed zullen belonen, die de leider van de socialis ten, Guy Mollet, heeft opgebracht, door zich eerst tegen een hernieuwd optreden van De Gaulle te verzetten, zo lang de generaal zich niet aan be paalde voorwaarden wilde onderwee pen en zich later aan zijn zijde te scharen om te voorkomen, dat hij uit sluitend op steun van de extrem: aangewezen zou zijn, met alle gevol gen daarvan. We mogen aannnemen, dat de partij van Mollet versterkt uit de strijd te voorschijn zal komen. Een meerderheid zal hij waarschijnlijk niet behalen, maar wel bestaat de mogelijkheid dat zij als grootste partij in de Nationale Vergadering zal terugkeren en de man zal mogen leveren, die voorbestemd zal zijn, het eerste kabinet van de Vijfde Republiek te vormen. In dat geval lijkt het zeer waarschijnlijk, dat de nieuwe premier, Guy Mollet, zich verzekerd mag weten van de steun van andere gematigde linkse of recht se partijen. Morgen valt bijna overal de beslissing. Volgende week wordt opnieuw ge stemd in de districten, waar geen en kele partij de vereiste meerderheid behaalde. Maar maandag zullen wij wellicht reeds weten, hoe Frankrijk in politiek opzicht verdeeld is, of er werkelijk iets veranderd is, of de communisten zich zullen herstellen van de verliezen, welke zij bij het re ferendum geleden hebben en of de socialisten van een eventuele massale afval zullen profiteren. Tot zo lang zullen we nog geduld moeten hebben. MAAK HET NU AF SCHOLINSCENTRUM IN INDIA MET STEUN VAN NEDERLAND Er is overeenstemming bereikt tussen de regering van Nederland, de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties en de regering van India voor de oprichting van een model scholings centrum voor huidenverwerking te Bak- shika-Talbas in Uttar Pradesh. De Ne derlandse regering zal na verkregen goedkeuring van hèt parlement voor dit doel een bedrag van 1.250.000 rup (ca. 100 miljoen) beschikbaar stellen voor de aankoop van installaties voor dit centrum en voor het aanstellen van drie Nederlandse deskundigen. In het centrum zullen 100 personen per iar kunnen worden opgeleid, van wie I voor het bewerken van huiden en 20 oor het looien van huiden en 20 voor de vervaardiging van schoeisel. Mr. Van Doorn verduidelijkt rede TEN ONRECHTE hebben velen uit mijn jongste rede, te Arn hem uitgesproken, vastgesteld, dat de K.V.P. een kabinetscrisis op korte termijn zou toejuichen en dat wij verlangend zouden uitzien naar ver vroegde verkiezingen." „Dit is stellig niet waar", aldus mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de Katholieke volkspartij tijdens een rede, die hij gisteravond te Tilburg heeft gehouden op een bijeenkomst het gezonde gebaar: voor mond- en keelontsmetting Diep gaand onderzoek naar de oorzaak van de explosies HET WAS een navigatie van niets," zei de voorzitter van de raad voor de scheepvaart gisteren tegen de 29-jarige scheepskapitein H. E. v. d. B. uit Hilversum. De man werd als betrokkene gehoord in het onder zoek naar de oorzaak van de stranding van het motorschip Nigeria, waar van hij gezagvoerder was. Uit het onderzoek bleek onder meer, dat de kapitein 10 uur voordat zijn schip in de Golf van Kutch aan de noord-west kust van India vastliep, voor de laatste maal de log had afgelezen. Zoals bekend deden zich enkele a de stranding hevige explosies voo: boord van het schip, dat met expiosieven geladen. Even tevoren hadden de kapitein en de machinist bemerkt dat er rook uit het onderste ruim kwam. Onmid dellijk besloot men van boord te gaan. Toen zij de wal bereikt hadden volgden de explosies, waarna het schip geheel uitbrandde. De raad heeft het onderzoek in twee delen gesplitst. Eerst werden de kapitein de als getuige optredende machinist r de oorzaak van het vastlopen onder vraagd. Kapitein v. d. B. vertelde, dat hij in Schotland de lading explosieven had in- Als hel maar goed gaat genomen, bestemd voor Lissabon, Paki stan en havens m het Midden-Oosten. Zijn vader, die de eigenaar van het schip maakte de reis als hofmeester mee. Tot aan de oversteek naar Karachi had de kapitein elke dag de twee kompassen met elkaar vergeleken. Daarna was dit meer gebeurd. In de Rode Zee had hij een ventilator op de brug laten aanbren gen, omdat het zo warm werd. Dat deze ventilator echter de kompassen zou kun nen beïnvloeden, heeft hij zich nooit ge realiseerd. Uit het onderzoek bleek der, dat hij nooit de zeilaan wij zingen heeft ingekeken, hoewel deze zich wel aan boord bevonden en hij bovendien nog nooit eerder in deze streken was geweest. Om twee uur 's nachts was de Nigeria dan ook op een zandbank gelopen, 200 meter uit de totaal verlaten kust. ONTPLOFFING Op de zitting werd gezegd, dat de auto riteiten in India destijds zeer argwanend tegenover de daarop volgende ontploffing stonden. Men had aan dek geen sporen kunnen vinden van de volgens de ver klaringen van de kapitein en machinist verbrande reddingboten. Bovendien men van mening, dat men op een munitieschip wel eerst een ontploffing cn daarna rook kon verwachten, maar niet omgekeerd. Uitvoerig ging de raad dan ook op de bijzonderheden van de explosie L De deskundige in de raad sprak zijn twijfel uit over de verschijnselen. „Het enige deel van de lading dat rook zou kunnen produceren zonder ontploffing was er al in Lissabon uitgegaan", zei hij. vas verder van mening, dat „het ten enen male onmogelijk te achten is. dat zich tijdens het stampen van het schip in de eerste uren van de stranding op de zandbank een ontploffing zou hebben voorgedaan, die niet bemerkt zou zijn". Deze mogelijkheid werd namelijk door de kapitein tijdens het verboor geopperd. een nader te bepalen datum zal de raad ook de broer van de kapitein, de 25-Jarigc eerste 9tuurman E. v. d. B. als •kkene in deze zaak horen. Deze be vindt zich op het ogenblik buitengaats. Daarna zal de hoofdinspecteur voor de scheepvaart zijn conclusies nemen. van de jongerenorganisatie van de K.V.P. „Ongetwijfeld heeft de brede-basi6pöW- tiek in het verleden tot vele goede zaken geleid," zo red hij, „en bovendien, wie waarborgt ons bij vervroegde verkie zingen en bij alle bestaande verschil punten een voldoende basis voor een nieuw kabinet zonder de Partij van de Arbeid? En zijn voorts, ondanks de Jong ste verkiezingsresultaten nog zulke' rigou reuze verschuivingen te verwachten?" Sprekend over Nederlands-Nieuw-Gul- nea beklemtoonde mr. Van Doorn dat v*n een loslaten van dit rijksdeel nooit en te nimmer sprake zeil mogen zijn. Los laten zou betekenen: overlaten aan de Indonesische chaos of een zelfstandigheid die voor de bevolking hetzelfde nou be tekenen als hulpeloosheid. Spreker begreep niet hoe de Party v*n de Arbeid enerzijds op de bres kon staan voor steun aan de onderontwikkelde ge bieden en nochtans pleit voor loslaten van Nieuw-Guinea. Vooruitkijkend naar de verkiezing vaa 1960 zag mr. Van Doorn verschillende problemen. Wat bijvoorbeeld, aldus spre ker, zal de koers van de V.V.D. worden als Jongeren de taak gaan overnemen, wanneer mr. Oud met politiek pensioen is gegaan. Hoe zal de samenwerking met de protestants-christelijke partijen zich ontwikkelen? De tijd van een eenheids partij op christelijke grondslag zag spre ker eerst In een ver verschiet. De huldig* situatie in de Party van de Arbeid Is ook vol problemen. Ernstige verdeeldheid heerst er op tal van punten. De aanvankelijke brede ha si» en het begrepen aamengaan is duidelijk aan het uiteengroeien, constateerde spreker. Dit is te betreuren, zei hy, maar louter een gevolg van de verdere ontwikkeling. Mr. Van Doorn bekende dot ook in de K.V.P. bepaalde interne moeilijkheden zijn opgetreden, doch deze Lagen naar zijn zeggen voornamelijk in het vlak van de verkeerd begrepen politiek in enkele gemeenten van ons land. „Wij betreuren deze, maar wij willen deze problemen niet ruilen voor de diepgaande moeiiyk- heden en verschillen binnen de Party van de Arbeid". GROTE VERLIEZEN IN ALGERIJE In het tijdvak van 8 tot 17 november hebben de Algerijnse opstandelingen 237 Fransen gedood, 129 gewond en 24 ge vangen genomen. Dit heeft de Algerijns* opstandelingenregering in Kairo giste- *n meegedeeld. Van Franse zijde wordt vernomen, dat bij gevechten in La Fayette in hét noordoosten van Algerije 43 rebellen zijn gesneuveld. Woensdag zijn in een ge vecht ten zuidwesten van Af loc 65 op- Mandelingen door de Fransen gedood. 3x veiliger Absolute beveiliging tegen bet mee. Ooor hei droolen vonliet get loten dekte! Absolute elelttro-technftcke bei Volkomen ItoloKei door plotilc hult J -ubberlogert Absolute stekker-beveiliging

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5