Leidse synagoge bestaat honderd jaar BOURJOIS Sr Badminton en basketball zijn nog vrij onbekende sporten O" ANES NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 Onttakeling door Duitsers overleefd Maar feest wordt getemperd bij de herinnering aan vijf jaren onbeschrijfelijk leed "WAANNEER op de laatste zondagmiddag van november 1958 in de syna- goge aan het Levendaal de vele autoriteiten, vertegenwoordigers van Kerken en leden van de Israëlitische Gemeente in Leiden, gaan staan bij het opengaan van de heilige ark met de wetsrollen, als inleiding op de bij bijzondere gelegenheden gebruikelijke Hebreeuwse gebeden voor Israël en het Koninklijke Huis, dan sluit deze gebedenreeks niet alleen de feest- 1 liturgie af bij de herdenking van het honderdjarige bestaan van de syna- goge in zijn huidige vorm, maar zullen de gedachten van allen ook uitgaan naar de 195 Leidse burgers, die tussen 1940 en 1945 door de bezetter werden weggevoerd en omgebracht, alleen omdat zij behoorden tot het volk, dat God heeft uitverkoren. Het wordt feest voor de Leidse Israëlitische ge- i meenschap, maar de vreselijke namen van Theresiënstadt en Auschwitz zul- len boven de gesprekken van de receptiegangers heenklinken en in de herdenkingsdienst zal het beeld in de herinnering terugkomen van die on- i vergetelijke zomeravond in 1942 toen de Duitsers, met behulp van Neder- I landers, het Joodse weeshuis leegroofden. Ouderloze Joodse kinderen, on- wetend en slaperig, verdwenen uit Leiden, zonder er ooit terug te komen. 1 Zij zullen op die middag zeventig getuigen zijn van het leed, dat de Euro peaan over de Joden bracht. j;- - jswv/t* p-1-" x Onder leraar Hyman Mozes en voor zanger Mozes Hartog bloeide de Ge meente spoedig weer als vóór de I ramp. In 1857 ging men serieus den- ken over een nieuwe synagoge, die op dezelfde plaats zou staan als de vorige. Op 27 juni van het volgende jaar werd de eerste steen gelegd, terwijl een koor van de beroemde dirigent Berlijn de plechtigheid luister bijzette. Niemand kon toen vermoeden welk een vreselijk lot de kleinkinderen van de toenmalige Joodse Gemeente zou overkomen. De 70 Joodse gezinnen, die in 1939 vredig leef den binnen Leiden en waarvan vele le den het tot vooraanstaande posten in verenigingen en instellingen hadden ge bracht, hebben hun gruwelijke tol aan de oorlog van Hitier moeten betalen. Ondergedoken De Joden in Leiden dachten niet al leen aan lijfsbehoud, toen de po groms in 1942 met de grootste mo gelijke heftigheid Nederland beroer den. De diensten in de synagoge kort na het beëindigen van de oorlog in Nederland al stopgezet. Maar de uit re ligieus oogpunt kostbare inventaris voor een groot deel in veilige handen. De wetsrollen wenden van de speciale ment ontdaan en vonden een plaatsje in bet gemeente-archief. De voorhangen van de ark werden in het huis van r Burgersdijk verstopt. De luchter was door de voorganger gedemonteerd en een kast gezet. Toen de eerste Joden de bevrijding hun onttakelde gebouw i zagen, stonden de onderdelen nog on aangeroerd in de kast. Geleideljjkaan verdwenen de Jo den uit Leiden. Vele boeken hebben na de bevrijding het grote leed be- schreven, dat In vijf jaar het aantal Europese Joden met 6.000.000 ver minderde. Bij de miljoenen, die in de j Vemichtungslager werden vermoord. er bijna tweehonderd, die in Leiden op de school aan het Levendaal de wet en de profeten hadden geleerd. Het drama van de Joodse wezen kan Het zijn werkelijk niet alleen de Duit sers geweest, die hun woede koelden op de afstammelingen van Abraham. In 1 1714 vestigde zich de eerste Jood binnen de Leidse stadsgrenzen en reeds in 1733 i was de magistraat van Leiden zo bang voor de Joden, dat hij een resolutie uit- vaardigde die aan Joden zonder het Leid- j se burgerrecht verbood zich in deze stad te vestigen. Vier jaar later verbood het Zo langzamerhand is men er in Leiden >an gewend geraakt, de gevel van de sy- lagoge aan het Levendaal achter palen :n planken te zien. Hoewel Monumen tenzorg zich over het gebouw heeft ont fermd, kan de restauratie voorlopig niet worden voltooid. Vooral de stenen een probleem, want wil men de ste- voor de restauratie gebruiken ook in 1858 had, dan zijn de kosten hoog en is de aanschaf moeilijk. stadsbestuur alle vestiging van Joden in Leiden. Vooral de gilden waren hevig gekant tegen de Joden. Hun bleef dus liets anders over dan de handel. De ge dachte als zou de Jood geen goede bacht&man zijn, is dus terug te voerer de gilden, dde het handwerk de Is raëliet verboden. Overigens heeft dt staat Israël in de eerste tien jaren var zijn bestaan wel getoond, welk eer pioniersarbeid de Jood kan verzetten. Ondanks alle tegenslag in de loop der •uwen heeft de Leidse synagoge aai Levendaal zöch kunnen handhaven. Noch de verwoesting van het kruitschip, noch de Duitse furie heeft de steen kunnen ietagen met het opschrift: De heer lijkheid van dit laatste huis zal groter worden dan die van het eerste, zegt de Here der Heirscharen (Haggal 2 9 Verwoest In 1723 kocht Aaron van Praagh voor 280 gulden een huis aan het Levendaal. Acht jaar later werd de pui veranderd. De toeneming van de Israëlitische ge meenschap maakte een grote synagoge noodzakelijk. In 1762 werd het gebouw gesloopt en binnen een half jaar stond ïn nieuw godshuis met consistorieka- ier en ritueel bad. Hoe moeilijk het deze burgers ook het eind van de achttiende eeuw werd gemaakt, blijkt wel uit het besluit het stadsbestuur (op verzoek van hoedemakersgilde) waarbij Joden werd verboden nieuwe hoeden te maken of te verkopen. Zij mochten alleen tweede- handshoeden verkopen. Bij de ramp op maandagmiddag januari 1807, toen een deel van de Leidse binnenstad door het ontploffende kruit schip werd verwoest, is de synagoge bijna onherstelbaar beschadigd en Joodse school totaal vernield. Ook de Joodse Gemeente verloor enkele van haar trouwste leden, onder wie de familie van school meester D. Hagens. Opperrabbijn Samuel Berenstein riep alle gelovi gen in zijn ressort op de Leidenaars te helpen. Men neemt aan, dat ook Lodewijk Napoleon zich bij het her stel van de schade aan de synagoge financieel niet onbetuigd heeft ge laten. Met zijn zoon, keizer Napoleon III, heeft men in de opbouwdagen via baron Rotschild contact gehad. geen enkele toeschouwer vergeten. Zo hevig had de Duitse klauw toege slagen, dat men er tot nu toe niet (oe is gekomen een eigen Gemeente te formeren. De Gemeente valt valt onder het rabbinaat Den Haag. Toen de ochtend daagde na deze zwaï te nacht over Europa, was het interieur van de synagoge een grote leegte, lagen de kapotgeslagen wanden er vernielde bankenhout macaber afstaken. Zo erg was de ontreddering, dat de ste dienst in de Stadsgehoorzaal n worden gehouden. De woorden van Asaf, die zo dikwijls gedachtenloos werden uit gesproken, kregen in die eerste dienst wel een heel bijzondere klank: „O God, heidenen zijn in Uw erfenis gekomen Zij hebben de tempel van Uw heiligheid verontreinigd, zij hebben Jeruzalem tot steenhopen gesteld." En bij het tweede vers van diezelfde 79-ste Psalm kwam het leed van die honderdduizenden Ne derlanders terug, die hun vaderland aar „de lauwe westerstranden" (Da Costa) niet meer terugzagen: „Zij hebben de dode lichamen van Uw knechten aai gevogelte des hemels tot spijs gegeven; er was niemand, die hen begroef." Bruiloft In april 1946 sloeg voor de eerste maal na de bevrijding een wijnglas kapot op de vloer van de synagoge. Voor het was er weer een bruiloft en de bruiloftsgangers genoegen klapstoeltjes, toch betekende deze dag nieuw leven in de Gemeente. Volgens oud gebruik herinnerde de dissonant van brekend glas op deze dag-met-al leen-maar-vreugde aan de ondergang var de tempel in Jeruzalem. Voor de Leidse Gemeente was het te vens een geluid dat herinnerde aan eer verwoeste, maar herstelde synagoge. De kerkelijke gemeenschap begon met een eigen voorganger, die de Joodse kinderen hun moedertaal leerde. De heer B. Cohen .had de zware taak voorganger V. E. Bloemkoper te vervangen, die als één der eersten door Duitse bajonetten in een vrachtwagen was geduwd. stond op dezelfde plaats, waar gedurende 33 jaren de heer H. I. Cohen had gestaan en waar mannen als Itallie, Groen en Seijffers de Gemeente in gebed en Schriftlezing waren voorgegaan. ,Ik verblijd mij in degenen, die tot mij zeggen: wij zullen in het huis des Heren gaan" Dit zullen de inleidende woorden zijn, die 30 november in de herdenkings dienst door rabbi Seijffers worden gele- Opperrabbijn Rodrigues Pereira zal de feestrede houden. Rituele gebeden: Mincha (middaggebed), Ngoleenoe (slot gebed) en Jikdal (slotzang) omlijsten deze speciale eredienst. Aan het einde van de dienst gaan als bij hoge uitzondering de deuren van de ark open en, met de wetsrol len voor ogen, zal men de gebeden voor Israël en het Koninklijk Huis opzenden. Daarna begint een receptie in de Hartog-Schnitzlerzaal. De voor zitter van de Gemeente, prof. dr. L. Kukenheim, als Alkmaarder in de oorlog in Leiden ondergedoken, zal van velen gelukwensen in ontvangst hebben te nemen. Want misschien het enige goede, dat de laatste oor log bewerkte, is het naderbij komen van de Joodse medeburgers. GEMEENTE LEIDEN (flfiriël* puhliknli Gesloten verklaring Burgemeester en Wethouders i Lei den brengen ter openbare kennis, dat de 2e Gortestraat, voorzover gelegen tus sen de KrHaierstraat en de Rijnstraat, alsmede de Oranjegracht, westzijde, voorzover gelegen tussen de Oosterkerk straat en de Zuidsingel, met ingang van 24 november 1958 voor de duur der be- stratingswerken aldaar zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide rich tingen. Afsluiting Zoeterwoudsc singel Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat het vaarwater de Zoeterwoudse Singel, voor- zover gelegen tussen de Jan van Hout- brug en de Koepoortsbrug, van 24 no vember tot en met 8 december 1958 is afgesloten voor alle scheepvaartverkeer. Avondje uit in vakantiesfeer Vogelenwijk vierde vrolijk koperen speeltuinfeest gisteravond het koperen jubileum van de speeltuinvereniging gevierd. Het is een gezellige avond geworden met weinig woorden en veel muziek. Sempre Avanti's Jong en Jolig bracht er de vakantiestemming in. Tevoren had de voorzitter van de Leidse bond van Speeltuinverenigingen, de heer P. Flippo, de felicitaties van de bond overgebracht en een attentie aange boden. De leiding van de feestavond was in handen van de heer P. A. van Delft, voorzitter van de speeltuinvereniging. De heer Van Delft wékte in zijn begroe tingswoord de leden op om de ledenver gaderingen trouw te bezoeken. Hij hoopte, dat er geen vergeefs beroep op de be woners van de vogelstraten wordt gedaan, wanneer de speeltuin hulp nodig heeft. De voorzitter prees het damescomité, dat veel voor de jeudg doet en alles in het werk stelt om de zomervakantie in de speeltuin zo afwisselend en aardig moge tijk te doen verlopen. De heer Flippo noemde de speeltuin van de Vogelenwijk de enige speelplaats in Leiden, die met recht de naam „tuin" draagt. Het is een speeltuin in landelijke omgeving en hij heeft een prachtige gras mat. De brug en de glijbaan zorgen even eens voor het nodige vertier. Hij be nadrukte nogmaals het doel van elke speeltuinvereniging: de jeugd onder toe zicht gepaste ontspanning geven. De heer Flippo kwam niet met de af- cezaagde enveloppe-met-inhoud. Hü bood de voorzitter een taart aan, met de be paling, dat deze terstond zou worden ver loot voor versteviging van de kas. Namens het damescomité gaf mevrouw M. OuwerslootSiera aan het bestuur een album, dat 1214 jaar geschiedenis van de Vogelenwijk in foto's vertelt. Het enige vrouwelijke bestuurslid kreeg bloemen. Vakantie De feestavond werd verder in vakantie stemming doorgebracht. Jong en Jolig kwam met een afwisselend, beschaafd en populair programma. Uit het applaus bleek wel, dat het bestuur met dit ensem ble een goede greep had gedaan. De vro lijke muziek uit Tirol, 't Rheinland, Frank rijk, Italië, Engeland en de Weense hoofd stad werd vlot en vaardig over het voet licht gebracht. Wim Brugman zong vele Zo zag het Interieur van de synagoge er uit na de bevrijding in 1945. De heilige plaats van de Leidse Joden was geplun derd en vernield. De weinige Israëlieten, die de pogroms hadden overleefd, niet in het minst door de met levensgevaar ver leende hulp van andere Nederlanders, en die, zonder hun ereschild, de David ster, in de lege ruimte stonden, zfjn niet b(j de pakken gaan neerzitten. De „heer lijkheid" van de nu honderdjarige syna goge is groter dan die van vóór de oor log. Maar de Gemeente treurt om velen, aan wie de laatste herinnering een ge censureerd briefje is uit Westerbork, Auschwitz, Sobibor of de Poolse mijn streek. Triomf en tragiek zullen bij het eeuwfeest op 30 november samengaan. liedjes, waarvan De Orgelman wel het meeste succes had. Ook De Boerinnetjes kreeg veel bijval- Nel de Vries en Gerard Koolhaas lieten zich in zuidelijke wijsji horen. Wim van Ark maakte er een vrolijk praatje bij, zodat Koos Kukler en zijn groep even op verhaal konden komen. Vóór de pauze namen twee „Vogelen- wijkers" de dirigeerstok over en dat wer den zeker niet de minst geslaagde num- In de pauze werden enkele cadeaus ver loot en kon men vele huishoudelijke arti kelen bij de stands van het damescomité kopen. Deze verkoop werd opgeluisterd met muziek van de gebr. Busch, die in de Vogelenwijk wonen- PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS Demonstralie in stadsgehoorzaal NDER VRIJ GROTE BELANGSTELLING, vooral van de «Ijde van de jeugd, 'erd gisteravond een demonstratie gegeven In de Stadsgehoorzaal. Het betrof hier twee sporten, die pas na de oorlog op volle toeren z(jn gaan draaien, maar die ln Leiden praktisch niet worden beoerend: basketball en badminton. De Leidse Sportstichting met haar altijd actieve voorzitter, de heer J. C. F. Coers, was er in geslaagd om voor deze avond te beschikken over vele prominenten. Alleen de naam al van ex-wereldkampioen F. Sonneville, die gisteravond voortreffelijk badminton liet zien, was een waarborg voor het welslagen van deze avond. De heer Coers, die de avond inleidde, dankte allereerst de bonden voor hun me dewerking. Hij wees erop, dat het tot een van de taken van de Sportstichting be hoort om deze onbekende sporten te in troduceren. Zowel bij badminton als bij basketball werd commentaar geleverd, wat vooral bij deze laatste sport voor oudsiders onontbeerlijk is. Sonneville speelde eerst samen met mej. F. Quist tegen de gebroeders De Wit. Het bleek dat zijn partner een blok was aan het been van de ex-wereldkampioen, want toen Sonneville in de tweede partij het alleen opnam tegen de gebroeders De Wit kwam hij pas goed op gang. Toch kon men in de eerste partij van goed bad minton genieten. Nadat Rol en Ru de Wit de eerste set op hun naam hadden ge bracht wonnen mej. Quist en Sonneville de tweede set. De uitslagen in cijfers luid den: 15--12, 15—8. Toen kwam Sonneville alleen. Hij zorg de met zijn bliksemsnelle smashes voor veel sensatie. Vooral toen het er bij een 1414 gelijke stand om ging, wie het eerst drie games U hebt 'n heel verlanglijstje, zet er gerust die éne wensdroom bij... 'n bontmantel, de grootste surprise. En... er zijn vijf gegronde redenen om uw bontmantel bij Lampe te kopen: ervaring speelt bij bont de hoofdrol. Lampe heeft een 100-jarige bontervaring! er is bont en bont. Deskundige voorlichting is bij Lampe gegarandeerd. Lampe brengt uitsluitend nieuw bont (vers materiaal!). de grootste keuze in nieuwe modellen, alle maten en... de prijs zal u erg meevallen. Ga maar kijken bij Benoemingen voor Leidse universiteit Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is aan mej. H. Nieboer, hoofd van de afde lingen middelbare meisjesschool en hogere burgerschool voor meisjes van het Rijn lands lyceum te Wassenaar, opdracht ver leend om van 15 september 1958 tot we- deropzeggeos in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de didac tiek en methodiek van het Engels. Bij do beschikking van de minister onderwijs zijn benoemd aan de Leidse universiteit: alsnog voor het tijdvak van 16 aug. 1958 tot en met 15 aug. 1959 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de sterrenwacht prof. dr. G. B. van Albada; voor het tijdvak van 1 december 1956 tot en met 30 nov. 1959 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de radiologie de heer H. Verboef. arts, thans hoof da ssi tent; voor het tijdvak van 1 okt 1958 tot en 30 sepL 1959 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar voor de keel-, neus- en heelkunde dr. H. Varokamp; voor het tijd vak van 1 sepl. 1958 tot en met 31 aug. 1959 tot wetenschappelijk ambtenaar eer ste klasse voor de microbiologie d« heer |J. Versteeg, arte. Vereniging lol ij»heetrij<ling te Leiden Onder voorzitterschap van de heer N Parlevliet Jr. werd in hotel „Central" de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de Vereniging tot IJsbe- strijding. Na voorlezing van de notulen bracht de secretaris-penningmeester, de heer T. C. Sonnenberg, verslag uit over het afgelopen jaar. De vergadering ver nam met voldoening dat het ledental on veranderd was gebleven en dc contri- butiebetalingen geen achterstand ver toonden. Dank zij de zachte winter werd het boekjaar afgesloten met een batig saldo van f 2437,13 tegenover f 1671,64 vorig jaar. De heer Parlevliet werd als voorzitter herkozen. Ten slotte werd het werkfonds voor 1958/1959 ingesteld en besloten de mi nimum-contributie te handhaven. (Adverteniu voor KOLEN en OLIE halen. Sonneville de meeste adem te beschik- met 17—16. bleek i ken t Wij zouden de ex-wereldkampioen te kort doen door alleen te wijzen op zijn uithoudingsvermogen. Ook zijn techniek was verbluffend en het is dan ook niet te verwonderen, dat zijn naam ver over de gienzen bekend is. Grote zaal nodig De basketball wordt beoefend door twee teams van 12 spelers, waarvan er vijf tegelijkertijd in het veld staan. Het is een sport, die zeer veel trai ning eist en buitengewone concen tratie, omdat alles wat gebeurt, een kwestie is van seconden. In enkele grote steden wordt in competities ge speeld. Tweehandigheid bij deze sport is van groot belang, want het gaat vooral om het stuiteren met de bal. Het feit, dat niet veel Neder landers dit kunnen, bewijst, dat deze sport in ons land nog in de kinder schoenen staat. Ook een grote zaal is nodig. Gister avond bleek de stadsgehoorzaal te klein om deze sport te beoefenen. Misschien zou in de toekomst de ruimte van de nog te bouwen veemarkthallen gebruikt kunnen worden. Argus was de ploeg die de la kens uitdeelde in de stadsgehoorzaal. Met in haar gelederen de international Melis werd aangetoond dat deze ploeg al een behoorlijk eind in de goede richting komt. Bazaar voor clubhuis van Zuiderkwartier Voor de afbouw van het clubhuis van de speeltuinvereniging „Zuiderkwartier" dait in de afgelopen zomer op de tuin werd geplaatst, wordt op het ogenblik een bazaar gehouden, die gisteravond om r werd geopend. Men deelde ons mee, dat de afbouw bestaat in het schilderen, het aanleggen van de elektrische insta I- en (wat meer tot de inrichting be hoort) bert leggen van de vloerbedekking. >azsar is geopend tot vanavond 11 HIJ wordt gehouden in het clubhui* op de tuin aan de Anjelierstraat. Zie vervolg atadnnieuiva Zie pagina 4 en 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3