JUettwe geitectjt Gfouraitt Oostduitsers nog voor de Kerst „eigen baas" Adenauer: poging om naar Westen door te stoten Karei Doorman is van grote betekenis Regering doet concessie aan de leraren Scherpe patronen bleven ongemerkt in pistool Ook Nederland krijgt een atoomschip UTERDAG 22 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58938 Negenendertig»!* jaargang no. 11421 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER CHRISTELIJKEATIOHAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvflsticli is abtbltoen tnyn hert ia teghenspoet" Frankrijk STEMBUS Zie pagina 5 Plannen liggen klaar in Moskou (Van onze correspondent) BONN, zaterdagmorgen BONDSKANSELIER ADENAUER heeft gisteravond verklaard dat het Russische plan om de viermogendheden-status van Berlijn te be- ündigen de internationale betrekkingen ernstig geweld aandoet. „Het zou (en zware slag voor Europa en de gehele westelijke defensie zijn als het de lussen gelukte, de 2,2 miljoen vrije Duitsers in Berlijn onder het slavenjuk brengen." Wat thans in Berlijn gebeurt, is volgens de Bondskanselier jen nieuwe poging om naar het Westen door te stoten. Hij zei dat West- Duitsland de aanwezigheid van buitenlandse troepen en het lidmaatschap ran de N.A.V.O. als een waarborg voor een vrij Berlijn beschouwt. De Bondskanselier voerde het (oord op een vergadering van de (hristendemocratische unie in Mün- (ïen. De toestand in Berlijn, aldus jdenauer, heeft een situatie doen htstaan die wij alleen het hoofd unnen bieden als wij nauw verbon- len blijven met het Westen. De Rus- Ische ambassadeur Smirnof, zo eelde hij voorts mee, heeft gezegd jat Rusland vandaag de „Berlijnse iota" zou overhandigen aan alle lan- len die in de Tweede Wereldoorlog legen Duitsland hebben gevochten. In verband met dit laaste is al aan verschillende ambassadeurs, onder wie de Nederlands, verzocht in de loop van vandaag op het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou te komen, om een „belangrijk docu ment" in ontvangst te nemen. kennen. Sommige de clausule echter als een veiligheids maatregel die de Bondsrepubliek als de toestand zich ortgunstig mocht ont wikkelen een economisch wapen in handen geeft. Omstreeks de Kerst De Russische ambassadeur in Bonn. Smirnof. heeft gisteren op een receptie gezegd dat zijn land Berlijn nu zo spoe dig mogelijk aan de Duitsers zal terug- ,,Ik geloof dat alles met de Kerst geregeld zal zijn," zei hij. De plannen Economisch wapen je westelijke sector heeft getekend (wij krMden dit akkoord gisteren al in een fcel van on2e edities) verklaarde giste- tn op een persconferentie dat eerder |eze week in Berlijn ook een andere (vereenkomst is getekend. Deze zou een lepaling bevatten, die in geen enkel an- ler akkoord is opgenomen, namelijk dat Vest-Duitsland staal aan Oost-Duitsland lal leveren „mits de toestand dat toe laat". Op de betekenis van deze clausule kilde dr Leopold niet ingaan, maa: fcei dat de betrokkenen de betekeni: Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger zouden in Moskou reeds volledig uit gewerkt zijn. In Bonn leidt men uit deze woor den af, dat Rusland wenst dat de westelijke sectoren geheel aan de Bondsrepubliek worden overgedragen en de oostelijke sector aan de Oost duitsers. Dezelfde gedachte is ook in diplomatieke kringen te Oost-Berlijn geuit. Om de Russische plannen te recht vaardigen heeft radio-Moskou de wes telijke Grote Drie ervan beschuldigd dat zij het Duitse volk een regime hebben opgelegd, dat in alles met uitzonde ring van de naam op het nazi-regime gelijkt. Een dergelijk regime kan vol gens de uitzending in Berlijn niet lange: worden geduld. Diplomatiek Zowel de Verenigde Staten als Enge land hebben echter nogmaals verzekerd dat zij van plan zijn om in Berlijn te blijven. Macmillan, de Britse premier, noemde dit alles meer een diplomatieke dan een feitelijke actie van de Ru: Hij is ervan overtuigd dat het probleem op vreedzame wijze kan worden opge lost. Intussen heeft dr. von Brentano, West-Duitslands minister van bui tenlandse zaken, de ambassadeurs in Moskou, Londen, Parijs en Rome naar Bonn ontboden om hen over de Berlijnse crisis in te lichten. Men neemt aan. dat zij zich zullen bera den over de te nemen stappen. Amerikaanse admiraal verklaart: ..op. DE BELANGRIJKHEID Nederlandse zeestrijdkrachtei ternationaal verband kan niet genoeg de nadruk gelegd worden, als wij bedenken dat vijandelijke duikboten door het ple- ;en van een aanval op onze koorvaardij- ichcpen de eerste slag kunnen slaan, in dien de oorlog zou uitbreken." de getrainde zeelieden en vliegers die ik ooit heb gezien. U begrijpt dus wa ik meen dat de Koninklijke Nederlandse marine voor de NAVO in het algemeen en voor de geallieerde opperbevelhebber van de Atlantische oceaan in het bijzon der zo belangrijk is," aldus admiraal Wright. Met deze verklaring heeft de geallieer de opperbevelhebber op de Atlantische oceaan, admiraal J. Wright U.S.N., de bevelhebber der Nederlandse zeestrijd- krachten, vice admiraal H. H. L. Pröpper ingeleid op een persconferentie op het NAVO-hoofdkwartier te Norfolk. Volgers de verklaring van admiraal Wright zou in het oostelijk deel van de Atlantische oceaan de zojuist tot een modern vliegkampschip omgebouwde Karei Doorman tesamen met één of twee andere vliegkampschepen als eersten ter beschikking staan om zulk een aanval te pareren. Admiraal Wright zei. dat Hr. Ms. Karei Doorman met vliegtuigen tegen vijandelijke onderzeeboten. de kruisers De Ruyter en de Zeven Provin ciën. de twaalf onderzeebootjagers en anti-onderzeebootvliegtuigen in' NAVO- verband een belangrijke rol zullen ver vullen bij de verdediging van de Atlan tische oceaan. De Nederlandse marine is modern en goed uitgerust, terwijl de graad van gereedheid zeer hoog is, verklaarde ad miraal Wright, die meedeelde diverse Nederlandse marine-etablissementen en Nederlandse oorlogsbodems op zee te hebben bezocht. Hij zei de grootste waar dering te hebben gekregen voor de Ko- ninklijke manne. „Haar penoneel bestaat uit de beste Hunterstraal jager verongelukt Vlieger omgekomen Bij het dorpje Gildehaus, even over 1 Nederlands-Duitse grens, is gistermiddag «en Hunterstraaljagcr van de Kon. lucht- maóht neergestort. De vlieger, de 25- jarige ongehuwde reserve-tweede-luite nant L. J. L. Wisse uit Wissekerke (Zld.) ia daarbij om het leven gekomen. Het toestel beihoorde tot een squadron van de basi6 Leeuwarden, dat tijdelijk op de vliegbasis Twenthe is gestationeerd. Het steeg in Twenthe op als volgtoestel in een formatie van twee. Kort na de start meldde de vlieger, dat hij zijn leider was kwijtgeraakt. Vermoedelijk is hij hort daarop in een steile linkerbocht om laag gekomen. Dit ongeluk is het tweede bij de lucht- Militairen vroeger uit Suriname Het motorschip Willemstad van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot mij. met 70 militairen van het tweede detachement der der Suriname-com- pagnie-1957 wordt reeds in de namiddag van 24 november te Amsterdam wacht in plaats van 26 november, het tijdstip van aankomst zal afhangen of de ontscheping maandagmiddag of dinsdagmorgen geschiedt. AOW-uitkering en premie grens nu verhoogd De uitkeringen volgens de algemene ouderdomswet zijn met ingang van 1 vember jl verhoogd. De AOW-uitkering ir gehuwden is verhoogd van 1524 1584 per jaar 5 P®r maand meer) voor ongehuwden van 936 op 972 3 per maand meer). De staatsbladen van gisteren waarin mededeling van deze verhogingen offi cieel zijn gedaan, bevatten voorts tot verhoging van de grens premieplichtigen AOW, welke grens ingang van 1 januari 1959 is verhoogd 6900 tot en met 7450. Deze verhoging gegrond op het loonindexcijfer per 31 juli 1958. Coöp. Stroocartonfabriek De Eendracht te Appingedam bestaat 12 dec. 50 jaar; beginproduktie 11.362. thans 42.749 ton. ledental resp. 90 en 484, personeel 99 Vice-admiraal Pröpper zei dat Neder land dankbaar is voor de militaire hulp die van de Verenigde Staten is ontvan gen en nog wordt ontvangen. De Rotterdamse student Sicco Gillebaard genoot gisteren de eer, dat koningin Juliana naast hem in de collegebank van de Technische Hogeschool in Delft schoof, om te luisteren naar een college van prof. dr. ir. A. D. de Pater. De hoogleraar gaf voor de Koningin en honderd veertig studenten een college toegepaste mechanica tijdens het werkbezoek van het Ko ninklijk Paar aan de T.H. Prins Bernhard zou ook een poosje naar prof. De Pater hebben ge luisterd, maar enkele proeven in het laboratorium voor voer tuigtechniek hadden hem zo geboeid, dat hij de tijd ver geten had. pr Mijnontploffin BU de Franse plaats Sterlebach heeft een ontploffing |n e*«> steenkolenmijn aan elf mijnwerkers et le^en gekost. Zeventien arbeiders werden awaar ge wond. Sommigen van hen verkeren in levensgevaar. De mijn ldgt op de Duits-Franse grens in het Saargebied. Het ongeluk had plaats in een 6chacht op een diepte van onge veer 300 meter. De ontploffing het onmogelijk de mijn bannen te gaan door de toegang, die op Frans gebied ligt, daar deze volkomen verwoest was. Via toegangen van een andere mijn kon de slachtoffers bereiiken. Salarisverloop meer in overeenstemming met dat van hogere ambtenaren? (Van onze parlementsredactie) De regering is bereid te overwegen of het salarisverloop van de leraren meer in overeenstemming kan worden gebracht met dat van de hogere ambtenaren. Dit zal niet alleen voor het maximumsalaris, maar voor de gehele salarisschaal van de leraren moeten gelden. De minister van o. k. en w., mr. Cals, doet deze toezegging in een nota aan de Tweede Kamer over de salarispositie van de leraren. De regering is, naar de be windsman meedeelt, slechts tot deze bereidverklaring gekomen, omdat in en buiten het georganiseerd overleg bij herhaling met grote nadruk werd aangedrongen op verhoging van het maximumsalaris, omdat dit volgens de lerarenorganisaties de enige methode zou zijn om de (huns inziens) bestaande „discriminatie" te doen vervallen. Verlaging van de aanvangs- saiarisgep.acht de regering niet verkieslijk. Mede gezien de besprekingen in het ge organiseerd overleg, meent de regering haar bereidheid te moeten uitspreken, om elk voorstel, dat binnen het algemeen salarisbeleid van de regering aanvaard baar is, in overweging te nemen, zeker wanneer daardoor naar de mening van het georganiseerd overleg, het ambt van leraar aantrekkelijker zou worden en aan maatschappelijke status zou winnen. Niettemin is de regering van oordeel, dat van een discriminatie der leraren geen sprake is. Zij baseert dit oordeel op het rapport, dat een werkcommissie, on der voorzitterschap van dr. J. A. A. Ver- linden. heeft uitgebracht over de salaris positie en het carrièreverloop van de leraren in vergelijking met die van ver- Moord op elf mensen Vijftienjarig meisje krijgt levenslang Een vijftienjarig meisje uit Lincoln, een plaats in de Amerikaanse staat Ne braska, is gisteren tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Zij werd er van beschuldigd, samen met haar negen tienjarige vriend elf mensen te hebben vermoord. Haar vriend die al eerder tot de elektrische stoel is veroordeeld, trad in het proces als getuige a charge op Hij verklaarde, dat het meisje hem vrij willig heeft geholpen bij zijn praktijken De jury had negen en een half uur nodig om tot haar besluit te komen. Twee parkieten op een motor met zijspan. Het is een van de grappige dingen, die in het vo- gelcircus van de Haarlemmer Klaas van Houten te zien zijn. De heer Van Houten geeft zijn demonstraties op de grote ten toonstelling van kleurkanaries. die in Haarlem wordt gehouden. Mergoverbrenging redt besmette Zuidslaven De vijf Zuidslavische atoomtechnici, die half oktcber naar het ziekenhuis Curie in Parijs zijn overgebracht omdat zij aan kernstraling hadden blootgestaan hebben met succes een geheel nieuwe behandeling ondergaan. Zij werden in gespoten met merg van menselijke do nors. De in dit merg aanwezige cellen bevorderen de gioei van nieuwe bloed lichaampjes. die door de straling was gestoord. De toestand van de patiënten is aanmerkelijk verbeterd. In totaal wcr- den zeven technici in het ziekenhuis op genomen. Eén van hen is inmiddels over leden en de tc-estand van een der ande- ien was van dien aard, dat mergover brenging op htm niet toegepast behoefde te worden. Het ongeluk bij Emmen Demonstratie liarl droeve afloop Uit het onderzoek naar de toe dracht van het ongeluk te Emmen, waarbij tengevolge van een schot uit een pistool een achtjarig meisje werd gedood en de dienstplichtig soldaat J. P. van Veggel zwaar gewond, is komen vast te st,aan, dat een houder met vijf scherpe patronen ongemerkt in het pistool, dat de dienstplichtig soldaat L. C. G. V. aan kinderen demonstreerde, was achtergebleven. De zaak zou zich als volgt hebben toe gedragen: IOp 17 november leende de dienstplich tig soldaat L. C. G. V. zijn pistool aan de dienstplichtig sergeant L.. omdat deze in de komende nacht als wacht commandant in de kazerne van Assen zou optreden. L. laadde het pistool met een houder met 5 patronen, over eenkomstig zijn instructies. 9 Op 18 november werd sergeant L. af- gelost. Tot het opkomende wachtsper- sonecl behoorde soldaat V„ die in de wachtlokaal van sergeant L. zijn pis tool terugkreeg. Er werd echter ver zuimd de houder met vijf patronen uit het wapen te halen en ook over de aanwezigheid van de houder in het wapen is niet gesproken, o Toen het alarm werd ontvangen voor de oefening „Carillon" deed soldaat V. zijn pistool dadelijk aan zijn koppel en korte tijd later ging hij met zijn com pagnie op mars. a In de omgeving van Emmen werd halt gehouden en een legeringsplaats uit gezocht. Soldaat V. kreeg met soldaat Van Veggel opdracht een dubbelpost ter bewaking van het kampement te betrekken. Spoedig kwamen kinderen uit de omgeving naar de oefenende troepen kijken, zo ook naar de dubbel post, die bij een bosje stond opgesteld, r Soldaat Van Veggel demonstreerde zijn mitrailleurpistool aan de kinderen en ook soldaat V. wilde laten zien hoe zijn wapen werkte. Hij haalde het van de koppel en trok ter demonstratie de slede achteruit. Aangenomen wordt, dat hij daarbij aan de trekker is ge komen, omdat het wapen afging. Het schot trof eerst het meisje en daarna soldaat Van Veggel. Het onderzoek wordt voortgezet. gelijkbare groepen van ambtenaren. Dit rapport is ais bijlage bij de aan de Ka mer toegezonden nota gevoegd. He! resultaat van de studde der commissie blijkt nu te zijn, aldus de regering, d<at de salarispositie van de academisch ge vormde leraren sedert de verhoging der lerarensalarissen in '53, aanzienlijk gun stiger was dan die van de academisch ge vormde rijksambtenaren. Verder is ge bleken, dat ook na de verhoging van d< topsalarissen in 1956, de salarispoaith van de academisch gevormde leraren over hun gehele loopbaan genomen, nog iets gunstiger is dan die van de vergelijk bare rijksambtenaren. Van discriminatie der leraren kan men dan ook niet spre ken, aldus de regering. Wel bestaat er een opvallend verschil in de opbouw van de salarisschalen, wat echter een logisch gevolg is van de schillen, die tussen beide functies be staan. Zo geniet de leraar een naar houding hoog aanvangsalaris, dat gemo tiveerd is door het feit, dat hij1 anders dan meestal de ambtenaar reeds ter stond bij het begin van zijn loopbaan eer zelfstandige functie aanvaardt en var meet af aan de volle verantwoordelijk heid draagt. Hiertegenover staat, dat de taak van de leraar gedurende dien6 loop baan niet in die mate in omvang en antwoordelijkheid toeneemt, als dit de gemiddelde academisch gevormde ambtenaar het geval is. Een sterkere stij ging gedurende de loopbaan van ambtenarensalis die ten slotte leidt tot een hoger maximum en een gelei delijke stijging van het lerarensalaris dat met een aanzienlijk hoger bedrag be gint is daarom ook naar de meninj van de regering in overeenstemming met het verschil in aard van beide functies. Heeft de regering ziich dus nu bereid verklaard een grotere congruentie van d< salarisschaal der leraren met die van hogere rijksambtenaren te zullen over wegen, de vrees, dat een verlaging V8i de aanvangssalarissen voor leraren daai het mogelijke gevolg van zou kunnen zijn. wuift zij weg met de uitspraak, dat ze een dergelijke verlaging niet verkies lijk acht Het ivordt iets kouder (Van weerkundige medewerker) sterke hogedruk-gebieden houdt het r een somber karakter, zodat het tal uren zonneschijn in deze maand maar ruim 35 bedraagt. De gehele treek komt er ook in ons land een zeer hoge barometerstand voor. Ook tijdens het weekeinde bepaalt een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum vanmorgen dicht bij Hamburg lag. het treer in ons land. De matige oostelijke wind voert langaam iets koudere lucht aan, zodat de middagtemperaturen wei nig hoger dan 5 d 6 graden Celsius kom het de noordelijke provincies vanmorgen helder en vroor het 1 d 2 graden. Er zijn tijdens het weekeinde enkele opklaringen mogelijk waarbij het in de morgenuren tot lichte vorst kan komen, maar overigens blijft het droog en goed herfstweer. Zelfs in Oost-Europa komt nop geen vorst van enige betekenis voor Dit mag een bijzonderheid worden genoemd, want zelfs in ons land komt in deze tijd van november niet zelden 5 tot 10 graden vorst voor, wanneer wij in een situatie liggen zoals die thans wordt aangetroffen. Vrij koud De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met enkele verspreide opklaringen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen oost en zuidoost Weinig verandering In tem peratuur. (Opgemaakt om ZON EN MAAN 23 november: zon op 8.12, onder 18.40, maan op 15.29, onder 4.55; 24 november: zon op 8.14, onder 16,39, maan op 15.57, onder 5.57. 26 november volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur él i I ONO ONO windstil windstil NNO Weer'n bericht Kil, klam. koud - verwacht U van-1 nacht dergelijke temperaturen in bcd?j Dc Enes electro-dcken verwarmt Uw bed behaaglijk en laat U genieten vaoj een volmaakte nachtrust. ERRES electro-deken 64.50 de veilige oplossing gezonde nachtrust. terdam de plannen bekend wor den gemaakt voor de ontwikkeling van het eerste Nederlandse koop vaardijschip, dat voor zijn voort stuwing gebruik zal maken van kern energie, een eerste atoomschip dus. Na een diepgaand onderzoek is name lijk gebleken, dat het mogelijk is een der gelijk schip in de vaart te brengen met een goede kans op een rendabele exploita tie. De resultaten van dit onderzoek zijn vervat in een rapport, dat zal worden uit gebracht door de stichting „Kernenergie- voor Koopvaardijschepen", een vertegen woordigend lichaam waarin reders en scheepsbouwers zeer nauw samenwerken Nsar wij vernemen besluit het rapport met de conclusie, dat op verantwoorde commerciële basis de kernenergie op kor te termijn in de scheepvaart kan worden ingeschakeld. Al eerder werden, met name in de Ver enigde Staten, plannen ontwikkeld voor de bouw van atoom-koopvaardijschepen, maar al deze plannen hadden het nadeel, dat zij betrekking hadden op scheepsty- pen, die in de praktijk met rendabel zou den blijken te zijn. In dit opzicht ligt Ne derland dus vóór op andere landen. Voor het Nederlandse atoom-koopvaar- dijschip zal een speciale naamloze ven nootschap in het leven worden geroepen. Hoewel het'zeker mag worden geacht, dat het rijk financieel in deze vennootschap zal deelnemen, ligt het niet in de bedoe ling van dit schip een gouvernements schip te maken. Na oplevering zal het door een groep Nederlandse rederijen in de vaart worden gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1