jsKS2- Nieuwe discussie over vrouw in het ambt mil yy? ePT ZE VAAK I HE Synode behandelde resolutie van aantal bezwaarden Arbeidsrust duidt niet op tevredenheid lf\i Nieuwe gebieden voor tropische cultures Minister Zijlstra kreeg steun van V.V.D. Geen motie-Kikkert over verdeling woonruimte DONDERDAG 20 NOVEMBER 1058 MAO®}] Minestrone ?- Bective toonde in Londen haar voor jaar ssihoenen. In schoenen en handtas werd Zwitserse kant van zeventig gulden de meter verwerkt. De schoenen werden aangekondigd onder de char mante naam Rosalind. FAE Generale Synode van de Nederl. Herv. Kerk, die van 8-11 februari U 1959 weer bijeen zal komen, behandelde gisteren in zijn laatste zit tingsdag van deze vergadering de resolutie van een aantal ambtsdragers van Hervormd-Geref. gemeenten met betrekking tot de openstelling van de ambten voor de vrouw. Deze resolutie was door genoemde ambtsdragers op hun vergadering te Utrecht aangenomen en gaf uiting aan hun droefenis over de toelating van de vrouw. De resolutie achtte deze toelating in strijd met de Schrift en drukte uit, dat de Synode niet op de gehoorzaamheid der betrokken ambtsdragers kon rekenen. Het moderamen van de Synode gat nu zijn antwoord op deze resolutie in dis- e. Het medoramen stelde, dat de toelating van de vrouw door de Synode verplicht is gesteld en er dan ook geen gehoorzaamheid wordt gevraagd De Synode maakte alleen maar het ver in van vrouwen in de ambten mo gelijk, en is van mening, dat de Schrift deze toelating niet verhindert. NV V-voorzitter waarschuwt: |7R IS OP HET sociaal-economisch terrein in ons land een ontwik keling aan de gang, die de grootste waakzaamheid van de vakbeweging vraagt, omdat hierbij het levenspeil en de toekomstmogelijkheden van de werknemer» ten nauwste betrokken zijn aldus de heer C. van Winger den, voorzitter van het N.V.V. in zijn vanmiddag op het congres van de Alg. Ned. agrarische bedrijfsbond in [Amsterdam gehouden rede. In een periode van overbesteding aren wij in Nederland gedwongen is ,te bezinnen op maatregelen om ie overbesteding terug te dringen. Wij hebben als vakbeweging de ver- itwoordelijkheid in die situatie niet :schuwd. Integendeel, wij hebben mee- Met bitterheid hebben wij aldus de heer Van Wingerden moeten vast stellen, dat er. nu er weer sDrake is van „opgaande lijn" en van mogelijke jwe welvaart, geen enkele aanduiding /oor het begrip, dat de vakbeweging het meest volstrekte recht heeft de op tafel te leggen, dat. als er dan i enige verruiming van mogelijkheden sprake is. deze in de eerste plaats ten goede dient te komen aan degenen, die de afgelopen jaren de zwaarste lasten te dragen hebben gekregen. Wij vragen ons af. of men in werkge verskring nu werkelijk denkt dat men met de standpunten zoals die door de erkgevers zijn kenbaar gemaakt, met is tot overeenstemming Kan komen over de aan de orde zijnde vraagstukken. Dat zou betekenen, dat wij afstand zou den doen van het recht om nu onze eisen te stellen tot verbetering van de positie van de werknemers in Neder land. En recht, dat wij ontlenen aan onze bereidheid tot het brengen van offers in een tijd, dat dat nodig was. Welnu, ons antwoord is: neen. En Iaat men ons goed verstaan. Zoals in het verleden zullen wij ook nu onze verantwoordelijkheid blijven dragen en zijn wij bereid om met iedereen en met elke instantie over constructieve oplossingen te praten. Maar wij voegen er deze waarschuwing aan toe: bet is een vergissing te menen, dat de zelf beheersing van de vakbeweging en de arbeidsrust in ons land uitingen zijn van tevredenheid. Wat na dc oorlog aan samenwerking is opgebouwd wordt op dit ogenblik ern stig bedreigd. Wij hebben er goede nota van genomen wat er in de Nederlandse ondcrnemerswercld leeft. Laten dc he ren zich dat voor gezegd houden zo besloot de heer Van W ingerden zijn rede. Visitator jhr. L. de Geer opende de discussie en wilde duidelijk laten uit komen, dat de beslissing der Synode alleen ingetrokken kan worden als er nieuwe argumenten naar voren worden gebracht: hetgeen in deze resolutie niet het geval is. - Ds. P. M. van Galen, classis Gorin- chem, verklaarde zich tegen het concept- antwoord. De bezwaarden moeten beant woord worden met argumenten uit Gods Woord. Hij verzocht de Synode het schrijven terug te nemen en een commis sie opdracht te geven de bezwaarden te overtuigen op grond van de Schrift. Ds. J. J. de Heer, classis Heusden, sloot zich hierbij aan. Ds. L. Vroegindewev. classis Bommel, vroeg zich af of de Synode wel weet hoe scherp de zaak staat. Hij vreesde grote moeilijkheden. Naar zijn mening heeft de Synode een besluit genomen in strijd met de Schrift en dit verontrust vele gemeenteleden. Wil men deze ge meenten niet aan de Herv. Kerk ont trekken, dan moet men duidelijk weten te maken, dat deze beslissing naai Schrift is. In feite is de situatie thans, dat de midden-orthodoxie en de vrijzinnigheid het beleid stempelen en de Geref. Bond hen moet vasthouden. Dr. Th. C. Frederikse. classis Meppel, achtte de resolutie der bezwaarden wei nig gereformeerd. Men maakt de Schrift los uit het verband, waarin hij gelezen moet worden. Men hanteert enkele losse teksten en tracht daarme te overtuigen. Ds. C. Biesbroek. classis Kampen, wai van mening, dat de toelating van di vrouw tot de ambten nog steeds prema Ouderling dr. J. C. de Vos, classii Arnhem, wees erop. dat de resolutie door een bredere groep gedragen wordt dan door de Geref. Bond. De zaak der geref. religie is voor heel de kerk van belang. Dit moet in het antwoord door klinken. Hij hetreude het dat de be zwaarden zo weinig oog hebben voor het streven van de Synode om de Schrift S Branchevervaging let euvel van de branchevervaging wordt door de verkoop van pocketboeken kruidenierswinkels opnieuw bevor derd, tenzij de uitgeverij van de kruidc- s „Dc Bron" gelijk heeft. Deze uit geverij heeft nl. in een circulaire op gemerkt. dat er in het kader ran een efficiënte distributie geen verschil is tus sen een slachtkip en een pocketboek. De uitgeverij zwakt deze uitspraak echter verderop weer enigszins af. Er is tussen beide artikelen één verschil, zo erkent zij: „de kip is stoffelijk en het pocketboek cultureel voedsel". De uitgeverij is ken nelijk geneigd dit verschil niet erg zwaar te nemen. Wij vragen ons af, of zij hier mee wel voldoende gevoel heeft voor de eigen aard van een slachtkip en van een pocketboek. Zij ziet bovendien over het hoofd, dat een slachtkip veel duurder is dan een pocketboek. De kippenboer krijgt veel meer geld voor zijn waar dan de schrijver van pocketboeken. Een aan tal dichters heeft zich onlangs ernstig beklaagd over het honorarium, dat zij ontvangen voor hun culturele arbeid, een honorarium, dat niet meer is dan een sluitpost. Wij willen het genot van een slachtkip zeker niet onderschatten, maar het genot dat een goede pocket verschaft. is langduriger en duurzamer. Hier blijkt weer eens hoezeer het culturele produkt nog onderschat wordt vergeleken met de stoffelijke voortbrengselen. Het wordt tijd. dat de schrijvers eens wat beter aan hun trekken komen, opdat zij zich nu en dan ook de weelde kunnen veroorloven een slachtkip te verorberen. De Mc bode). OP DE TWEEDE TROPISCHE landbeuwdag in W'ageningen heett dr. ir. J. G. J. A. Maas uit Amsterdam over de mogelijkheden van westerse landbouw ondernemingen in de tropen gesproken. Hij schatte, dat in Indonesië ongeveer 2000 ondernemingen met een miljoen hectare zijn getroffen. Voor 3000 planters moeten nu andere mogelijkheden worden gezocht. Ds. J. Vink, classis Hoorn, vond de resolutie verdrietig, omdat steeds weer dezelfde misverstanden naar voren ko men. Hpt is niet waar, dat de Svnode zich schuldig maakt aan ongehoorzaam heid aan de Schrift. Men moet respect hebben voor de gewetensbeslissing van de voorstanders van toelatinc. Dr. E. Emmcn. alg. secretaris, stelde vast. dat het vraagstuk op goed-refor- matorische wijze behandeld is. Men heeft de Bijbel verstaan in zijn grond- -. Het bezig-zijn hiermee hangt wste visie de belijdenis. Men heetf deze nooit ah een wet beschouwd. Wij belijden steeds opnieuw in een eerbiedig bezig-zijn met dc Heilige Schrift. De Synode heeft al tijd in alle openheid getracht voor- en tegenstanders in dit bezig-zijn bijeen te houden. Men is bovendien verbonden met de wereldkerk. Hij stelde a oor dat een concept-ant woord door een commissie n.a.v. deze discussie wordt opgesteld en dat het moderamen de eindredactie gelaten wordt. Dit voorstel werd met vier stemmen tegen aanvaard. Vervolgens wijzigde de Synode de termijn om de vrouw niet tot de meerdere vergaderingen toe te laten van 1 januari 1969 in 1 januari 1965. Vragen over cao en Zwarte Corps Het lid van de Eerste Kamer, J. H. J. Maencn (kath.v.) heeft de minister van sociale zaken gevraagd of het waar is, dat het College van Rijksbemiddelaars met betrekking tot de c.a.o. voor het bouwbedrijf aan de niet bona-fide orga nisatie „Het Zwarte Corps", dat geen partij is bij de onderhavige c.a.o., be paalde concessies heeft gedaan op onder delen van de c.a.o., zulks onder dreiging tot staking. Het Kamerlid wil voorts weten of het waar is dat bedoelde concessies zijn ver leend .zonder overleg en medeweten van de bonafide werknemersorganisaties, welke partij zijn bij de c.a.o. Als dit waar is (wat de heer Maencn heefl gelezen in het blad van de Ned. Kath Bouwvakarbeidersbond „Op de steiger"! is de minister dan niet van oordeel dat deze handelwijze van het college als laakbaar moet worden afgekeurd?, a vraagt het Kamerlid. Antwoord mr. Van Leeuwen (lib.): (Van onze parlementaire redacteur) Met enige spanning is gistermiddag in de Tweede Kanier uitgekeken naar het antwoord van de VVD-fractie op dc vraag die haar ver leden week is gesteld: wat is uw alternatief voor de huidige economische politiek? Het antwoord van de heer Van Leeuwen (lib.) was: ik ben het in het algemeen eens met het economisch beleid van minister Zijlstra I Dit voorstel werd aangenomen met 29 tegen 20 stemmen. Tot lid van de Raad voor de arbeid »er verspreiding van het Evangelie werd benoemd dr. J. Sperna Weiland te Rot terdam; tot lid van de Alg. Kerkvoogdij mr. J. J. Woltman te Leeuwarden; tot lid van de Raad voor de zaken van Kerk en School J. J. Geerling te Roermond; en tot lid van de Raad voor de Herder lijke Zorg mr. F. C. van Lakerveld te 's-Gravenhage. Na de rondvraag dankte de praeses de aftredende leden in het bijzonder ds. J. Vink, die gedurende een dubbele pe riode aan het werk zeer krachtig heeft meegedragen. Ongecorrigeerd De heer Hazenbosch (a.r.) noemde het een verdienste van de heer Van Leeuwen dat hij tot dit duidelijke en open antwoord is gekomen! Er is dus geen oppositie, concludeerde de a.r.-woordvoerder, tegen de economische politiek. Het alternatief van de VVD. dat de heer Oud verleden week heeft aangekondigd, is er niet. De oppositie van de VVD zal dus haar dingsbodem moeten hebben in een ander terredn. Dat zou men niet zeggen, aldus de heer Hazenbosch. als men dc propa- gandglectuur van deze partij leest. Het duidelijke antwoord is dus niet gekomen en men moet dan ook wel concluderen dat de behandeling van de begroting van nomische zaken voor de liberale oppositie geen prettig veiiloop heeft gehad. Minister Zijlstra heeft dus nu ook offi cieel de steun van de VVD verworver voor zijn beleid. Er waren trouwens maai weinig meningsverschillen bij deze begro tingsbehandeling. Tijdens de replieken heeft zich nog een pittig debat ontwikkeld over de vrijhandelszone. De bewindsman De cultuurmaatschappijen zullen echter niet onmiddellijk in staat zijn nieuwe on dernemingen te openen. De gunstige voor waarden in Indonesië vindt men elders niet of nevg niet. De Nederlanders kenden daar het land. de mensen en de natuur lijke voorwaarden, en het wetenschappe lijk onderzoek stond op hoog peil. Het beginnen van ondernemingen elders betekent kostbaar pionierswerk, zoals vroeger de Nederlanders in Indonesië moesten verrichten. De heroriëntering vereist een voorstudie, waarbij men op de politieke achtergronden moet letten. De heer Maas bracht in dit verband hulde aan de Handelsvereniging Amsterdam, die na pionierswerk in Ethiopië een groot suikerbedrijf tot ontwikkeling heeft ge- Voor de oliepalmcultuur zijn lijkheden in West-AJrika. De den zijn echter minder gunstig dan op Sumatra. Misschien ook kansen in Zuid- Amerika. Voor de tabakscultuur zal het moeilijk zijn elders een vervanging te vinden. Koffiecultuur ls in landen als Afrika, Zuid- en Midden-Amerika mogelijk. De moeilijkheden liggen haer ui het transport. De Engelsen in Oost-Afrika hebben be wezen. dat theeplantages ook buiten Azië mogelijk zijn. Afgezien van de cacao- gebleden in Venezuela en Trinidad zag spr. nog mogelijkheden in Oost- en West- Af rlka en Zuid- en Midden-Amerika. Voor natuurrubber zag hij mogelijk een kans in West-Afrika. En als in Midden- en Zuid-Amerika, het land van herkomst van de Hevea, tegen de bladziekte resis tente rassen voor de praktijk beschikbaar zouden zijn, zouden de kansen daar gun stig kunnen worden. Voor de belanghebbende partijen zou het zeer nuttig zijn, als zij hun krachten bundelden. Als centraal punt noemde spr. het Koninklijk instituut voor de tropen. Stijve nek Wrijven met de verwarmende. I enigmakend e Kloosterbalsem heeft een weldadige u/er king Kloosterbalsem wrijft de pijn weg J Een eskader van drie Fokker Friendships heeft gisteren een demonstratievlucht gemaakt ter gelegenheid van de over dracht van twee Friendships aan de Aer Lingus, een Ierse luchtvaartmaatschappij. Op de begane grond vond even later de uitreiking plaats van de gouden medaille van de Ver eniging Nederlands Fabrikaat. Voorzitter E. J. Muller (hand rechts) overhandigt de onder scheiding aan de directie van de Fokkerfabrieken in de per soon van de heer H. During (hand links). Vrouw aangereden. In de Hoofd straat te Stadskanaal is gisteren de 53- jarige mej. A. A. Alons aangereden. Zij reed op haar fiets van de brug naar de voorrangsweg en werd door een auto aangereden. Zij was vrijwel op slag dood. Een zesjarige jongen (H. Lamers) is gistermiddag bij het plotseling oversteken van de Veldenseweg te Venlo door een auto gegrepen en zo zwaar gewond dat hij ter plaatse is overleden. (Van onze parlementaire redacteur) T TEDENNACHT OM TWAALF UUR deelde de heer Kikkert (c.h.) in de J X Tweede Kamer mede dat hij geen motie zou indienen over de beschik king van minister Klompé inzake de woonruimteverdeling. En daarmee was ook nog de weinige spanning uit het debat over de begroting van maatschappelijk werk verdwenen. Wel vroeg de c.h.-afgevaardigde met veel nadruk aan de bewindsvrouwe om deze beschikking nog eens nader te bekijken. Dit verzoek werd uiteraard ingewilligd. Minister Klompé had. bij de aanvang van de avondvergadering, reeds gezegd dat zij er aanvankelijk de voorkeur had gegeven om de datum van ondertrouw te doen gelden voor de inschrijving woningzoekende De grote gemeenten hebben zich echter tegen dit voorn» verzet. In een korte tijd zouden dan niet minder dan 25 000 personen ingeschreven moeten worden, hetgeen grote administra tieve moeilijkheden schijnt op te leveren. Zij wees er op, dat de r.k. kerk een groot tijdsverschil tussen het burgerlijk en ker kelijk huwelijk zeer ongezond acht. Daar staat echter weer tegenover dat de bur gerlijke overheid, in dit geval, er mee te maken heeft wat getrouwde echte- Fikkie is conservatief Wale. Heden doen. Een algemene regeling is echter, aldus de bewindsvrouw, van lang, omdat de woningzoekenden, die gaan verhuizen hun wachttijd naar de nieuwe woonplaats kunnen meene Tot voor kort kon men bijv. in Amster dam alleen maar bij het huisvestings bureau worden ingeschreven als men jaar getrouwd was en beide echtelieden samen minstens 60 jaar oud zijn. De heer Kikkert ich.) zeide ook de voorkeur te geven aan de datum ondertrouw. Deze oplossing zou meer I vrediging schenken. Nu heeft de wetge' tweeërlei gewoonte gestimuleerd. Het is echter niet de taak vah de overheid om een verkeerde gewoonte in de hand te werken. Tot deze conclusie kwam ook de heer De Graaf (kath. v.). Deze zag in deze kwestie een algemeen probleem. Naar zijn mening gaat men ook wel huwen om een kostwinnersvergoeding te krijgen of om minder belasting te betalen. Eerst later Wordt dan dc kerkelijke inzegening vol trokken. Zo wilde ook deze afgevaardigde bet ontstaan van zedelijke gevaren niet ontkennen, maar tn zijn waardering voor het burgerlijk huwelijk verschilde de heer De Graaf uiteraard wel van mening met de heer Kikkert. Motie gezinsoorden Mevr. Ploeg—Ploeg (aoc.) heeft ten slotte nog een motie Ingediend om het aantal gezinsoorden sterk in te krimpen. ras van mendng, dat dit werk een af lopend karakter moet hebben en ztj vond het niet in overeenstemming met het ka rakter van het maatschappelijk werk Minister Klompé zeide uit hoffelljkheldv overwegingen niet aan dit verzoek te kun- voldoen. Zij wil eerst het adviet van de betrokken commissie over dit weten- schappelli1' experiment afwachten, een adviee, waarom zU zelf heeft gevraagd. onthulde dat minister Luns telefonisch contact heeft gehad met zijn Belgische collega Wigny, teneinde te proberen een Benelux-initiatief tot stand te brengen. Minister Wigny wenste de impasse, die op 1 januari zou gaan ontstaan, in ieder geval te doorbreken. De minister van economische zaken geloofde niet in de zwakte van de Franse Industrie. Als er ln Frankrijk een evenwicht wordt gevon den tussen middelen en bestedingen, dan kan het de concurrentie aan. En men zal daar zelfs versteld van staan. Het is nooit de bedoeling geweest van de Nederlandse onderhandelaars om een klassieke vrij handelszone tot stand te brengen. De moeilijkheid is dat Frankrijk vreest zijn preferentiële rechten te verliezen als het opgaat in een vrijhandelszone. De Zes waren het eens over gemeenschappelijke procedureregels, maar Frankrijk wil over de hele linie autonomie. Deze beide zaken zijn nu eenmaal niet te combineren. Er komt geen gemeenschappelijke markt, zo zeade minister Zijlstra, als het bedrijfs leven de markt gaat verdelen en afspra ken gaat maken. Deze ondernemersaf spraken zouden dan in de plaats kunnen komen van tarieven en contingenten. De bewindsman wilde fris en onbevangen tegenover de kartelontwikkeling staan. Soms is kartellering noodzakelijk, soms werkt zij verstarrend. Het bouwbedrijf is gewaarschuwd dat het zijn bepalingen moet aanpassen, anders dreigt de onver bindend verklaring van dit kartel. Zwolle begint met uitleendiscotlieek UIT ZWOLLE vernemen we belangrijk nieuws voor lief hebbers van muziek. De openbare leeszaal en biblio theek daar gaat op 15 de cember een uitleendiscotheek ope nen en dat wordt dan een primeur voor Nederland. Als we goed zijn ingelicht, start de discotheek met 200 platen van klassieke werken. En er wordt naar gestreefd zoveel mo gelijk van alle tijdperken, voor die perioden kenmerkende, muziek te krijgen. Net als dat het geval is ten aan zien van de bibliotheek, kan men lid worden van de discotheek. Voor het bedrag van vijftig cent mag men een plaat een week thuis houden. Men kan eerst nog een keus doen, want er be staat royaal ge legenheid de plaat te beluiste ren alvorens haar te huren. In de leeszaal wordt zelfs een muziekka mer ingericht met een apparatuur, zodat het mogelijk wordt van tijd tot tijd muziekavonden te organisc- Als dit experiment slaagt, hebben de initiatiefnemers het plan ook klassieke jazzmuziek in de disco, theek op te nemen en voorts zullen zg. literaire platen (toneelstukken enz.) en kinderplaatjes worden aan geschaft. Zwolle gaat dus een paar stappen verder dan de openbare leerzalen in Den Haag en Amsterdam, want de discotheken daar lenen alleen pla ten uit aan sprekers die hun lezing met muziek willen illustreren. Den Haag heeft sinds kort een particu liere uitleendiscotheek en in En schede is een discotheek waar men wel platen kan beluisteren, doch niet lenen. Mis die aansluiting niet! GEEF

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5