CHRISTELIJK Kies principiëlere sprekers LADY ISABELLA Puzzel Dialoog tussen kerk en bedrij f noodzakelij k Cln\ sigarenhandelaars vierden tweede lustrum East Lynne Een u)oord voor vandaag Kanttekening Geen differentiatie van de melkgarantie Prof. dr. J. Waterink tot de ehr. organisaties JS Centraal Weekblad tehnjft prof. dr. J Watertnk over de Qrote invloed die sprekers uit oefenen op het geestesleven uan de Irden van christelijke organi- «ittej. Deze orpanteatte.* dragen daarom de verantwoordelijkheid om een goede keuze te maken als z\j sprekers uitnodigen voor hun vergaderingen of schrijvers voor hun bladen Prof. Waierxnk ie "an oordeel, dat er veel kaf onder het koren schuilt. H\j is zelfs pan mening dat een aan tal zeer principiële en ter zake kundige sprekers gepasseerd worden voor derderangs krach ten. We geven het artikel hier verkort weer: IN de eerste plaats staan wij hier voor het feit. dat deze grote orgar satics gewild of ongewild voor een belangrijk deel beslis sen over de vraag of een mens. die van God enige gaven ontving, in het duister en misschien zelfs in de vergetelheid zijn leven zal moeten leiden, ofwel dat hij naar voren komt en als leidende figuur 5aat optreden en dus ook de ge- achtenwereld van het heden en de levenshouding van de toe kom ts gaat beïnvloeden. Vanuit dit aspect bezien is de keuze van onze grote organisa ties in verband met de vraag wie ze als spreker of als schrij ver of als vertegenwoordiger naar voren zullen schuiven, van enorme betekenis. Maar nu doet zich de vraag voor. of men wel voldoende be grip heeft in deze organisaties, wat men doet wanneer men be stuit het publieke leven te beïn vloeden bij voorbeeld door een serie lezingen of voordrachten door een en dezelfde persoon, of door een reeks van artikelen van een en dezelfde hnnd. Als ik deze vraag zo stel. dan weet ik wel, dat er in de keuze altijd Iets ligt van ..een geluk kige greep hebben", of ..minder gelukkig" zijn Maar nu moeten wij oppassen, dat de gelukkige greep, die wij tot onze dankbaar heid nogal eens mogen constate ren. ons niet te rustig maakt aangaande het antwoord op de vraag, of er wel voldoende het bewustzijn leeft hoe groot de ver antwoordelijkheid voor de keuze van sprekers en schrijvers is. ER tonden voorbeelden te noemen zijn van christelijke organi saties. die weck in week uit hun leden of hun abonnees voordrach ten of artikelen te horen of te le zen geven, die niets anders zijn dan een slap afgietsel van huma nistische beschouwingswijlen, af en toe eens afgesloten met een Bijbeltekst. Wie opzettelijk enige eren lang gevolgd beeft wat er onze kring ten dezen wordt ge presteerd, die zal moeten erken nen. dst hem dikwijls de hsren te berge rijzen over dstgene, wat er binnen onze kring soms als christendom wordt aangediend. Ais ik sprekers en schrijvers samenvat onder de naam publi cisten dan moet ik constateren dar er dikwijls binnen onze kring publicisten worden losgelaten op de goegemeente, die misschien wel ren zekere ..vakkundigheid" bezitten, maar die niet het min ste hegrip hebben omtrent de vraag hoe zij deze vakkundigheid principieel verantwoord moeten verwerken. Herhaaldelijk gebeurt bet. dat referaten voor grote vergaderin gen van grote christelijke vere nigingen. doordat de referenten klaarblijkelijk de literatuur, die van positief christelijke zijde over het onderhavige onderwerp ver schenen is niet kennen, slechts een soort slap schenksel geven, getrokken van theebladen. die volzitten met het looizuur van het humanisme. EEN van de oorzaken van de narigheid is. dat zo vele spre kers zich zelf overschatten Zij menen, dat zij wel christen zijn en dat zij ook wel iets van het vak weten en dat zij dus ook wel eens voor het publiek kunnen op- Hler nu Ugt de grote vergissing. Wie optreedt als publicist, als pu blicist In christelijke kring, moet op principiële wijze. denkend vanuit de openbaring Gods. zijn vak goed beheersen. Doet hij dat niet. dan Is zijn optreden dat van Iemand die alleen maar blijk geeft van een gruwelijke zelfoverschatting. Daarbij komt nog een tweede element. Heel veel mensen hou den tegenwoordig van het vlotte, het niet te moeilijke, van datge ne. wat enigszins modern aan doet. Enige tijd geleden hoorde ik twee referaten achter elkaar over hetzelfde onderwerp. Het éne referaat werd gehouden door iemand, die de materie volkomen beheerste, die ook vanuit het Christelijk beginsel en met de overtuiging van de gehoorzaam heid aan het Woord zijn kennis voordroeg. De tweede referent deed eigen lijk niet» ander» dBn een half uur lang anekdotes vertellen, af en toe een mopje debiteren en praten In de geest van: ..Och. jullie weten allemaal wel hoe dat gaat". Maar het geheel van de toespraak was voor degene, die enigszins ter zake kundig was een bewijs voor de vakwetenschappe- lijke leegheid van de spreker, terwijl hij ternauwernood gezien had. dat er zich principiële vra- zaal. En hier ligt het punt. waarop ik wil wijzen. Ik vrees dat ook grote organisaties dikwijls zich te weinig bewust zijn van de ver antwoordelijkheid. die er op hen rust. wanneer zij sprekers of schrijvers uitnodigen. DIKWIJLS is tn zulke zaken de beslissing in handen van een of twee mensen: soms mensen met weinig ontwikkeling; soms men sen met een vrij goede ontwik keling op hun gebied: maar nie mand is over het hele terrein van het leven deskundig en al te spoe dig is dan een mens geneigd om op grond van een vage aanbe veling de leiding van het geestes leven toe te vertrouwen aan per sonen. die niet eens derderangs krachten zijn. om de eenvoudige reden, dat zij in de beschouwing der dingen binnen de kring van het koninkrijk Gods geen werke lijke visie hebben. Ik vrees dat dit een ernstig defect kan worden in onze geestelijke strijd. Prof. Waterink eindigt met de regel voor sprekers en schrijvers „dat iemand, die niet op de hoogte is met wat er van positief-christelijke zijde over een bepaald onderwerp is gepubliceerd en die niet ge tracht heeft z\jn mening op zyn minst aan deze publikaties te toetsen als publicist zonder meer onaanvaardbaar is." Horizontaal: 3. beroep 5. gelijke 8. haag 9. vordering 10. rechtschapen 12. Zweedse munt 13 zonder beweging 14. handigheidje 15. soort bijl 17. zetfout 18. soort bij 19. stapel 21. zie 5 22. metaal 23. plakmiddel Verticaal: L uitroep 3. omhulsel 4. uiting van gen 6. Noord-Atl. V« Ue. afk. 7. ernstige 11. heideplant 15. halmen 16 plaats 18. slaapje iu. geurige plant Oplossing voor echt verklaren Diesviering Kerk en Wereld Mens in 't bedrijf voor God op de vlucht De dertiende diesviering van „Kerk en Wereld", staat in het teken van de verhouding tussen de kerk en het bedrijfsleven. Over dit onderwerp heeft een van de|wêrêid" directeuren van het instituut „Kerk en Wereld", dr. J. C. C. Rupp, die tevens directeur is van het vormingswerk voor het be drijfsleven, een rede gehouden in de Grote kerk te Driebergen. held behoort te zijn. maar in de praktijk veelal een gespletenheid vertoont, door dat het bedrijf hem geheel opeist. De mens in zijn werk heeft meestal zijn hele wezen geconcentreerd op het bedrijf. Het is niet juist te stellen, aldus dr. Rupp. dat het bedrijf <al doet het een beroep op een bepaalde functie van de mens niet de héle mens kan gebruiken. In tussen doet het verschijnsel van de ge spletenheid zich niet alleen voor In het bedrijfsleven, maar ook In de weten schap. de sport, ja zelfs in de kerk. Dr. Rupp betoogde vervolgens de nood- zaak van een dialoog tussen kerk en b(j deze dialoog moet men niet uitgaan van het „gekke christelijke stand punt", dat men de mensen de waarheid moet vertellen als voorzitter van monopolie van de waarheid. Het probleem ls. dat de kerk de reld niet kent en dat de wereld dat heel goed weet. De weg. die voor het bereiken van deze dialoog moet worden gevolgd, r»_ i,,h „,„„i, i 20 échtte dr. Rupp toe, is het wegnemen Dr. Rupp had zun toespraak de titel van de belemmeringen, die de mensen gegeven Adam waar rut gi,? omdat de het horen VM1 Gods vraag waar rij rijn taJWtlikw»1. i„ de weg staan. Dit kan bereikt worden God 0P de vl"=>» "UW- ZUn betoog doOT wed"„;udse vra,gsteUing kwam er op neer. dat de r Van Nelle bestellen I Uittocht protestanten uit Poolse gebieden Na voltooiing van de uittocht van Duitsers uit de onder Pools bestuur staande Duitse gebieden zullen daar vrijwel geen protestanten meer wonen, meldt het voorlichtingsblad van de Evan, gelische kerk in Duitsland. Het aantal protestanten aldaar zou dan nog maar ongeveer één procent van de bevolking uitmaken. Voor de oorlog woonden er ruim zes miljoen protestanten. Van Nelle bestellen 1 Adv. Van Nelle bestellen I Adv. puzzel Conferentie voor C.H. studenten Te Delft wordt zaterdag 29 november in het gebouw der voormalige akademie aan de Oude Delft de tweede landelijke christedijk-historische studentenconferen tie gehouden. Deze bijeenkomst wordt 's morgens geopend door luit.-generaal b.d. M. R. H. Cakmeyer uit Den Haag. die zal spreken over Een christelijk- politieke benadering van het kernbe wapeningsvraagstuk In dc middagvergadering zal spreken ds. D ter Steege uit Santpoort over „atoom bewapening en christelijk geloof, een contradictie?", waarna een forum, onder voorzitterschap van dr. H. W. Tilanus, vragen zal beantwoorden. de dialoog deelnemen, waarbü ook voor de vragensteller het „Adam. waar zijt gij?" geldt. Dr. Rupp memoreerde in zijn voor dracht onder meer de bijscholingscursus voor leiders en leidsters van het mingswerk onder de bedrijfsjeugd. De man in het bedrijf en de m: de vakbeweging, aldus dr. Rupp, heeft er reent op. dat de vormen van kerk- zijn van hen, die aan het werk van Kerk en Wereld deelnemen, geen be lemmeringen in de weg leggen om God te ontmoeten. Cursus In verband hiermee wees hjj op een cursus voor een vijftiental predikanten uit industriecentra van alle protestantse kerken, die volgend Jaar januari te Utrecht zal beginnen. In deze cursus zal de theologie gesteld worden tegenover de problemen die door het bedrijf en de vakbeweging worden opgeroepen. Bij de opzet zal worden gebruik ge maakt van de bezinning, die op verwant gebied in de theologische faculteit van de.rijksuniversiteit te Utrecht aaande is. Dr Rupp zei o.m., dat het I.V.B. geen christelijk ghetto in het bedrijfsleven wil inrichten, maar de „dialoog" tussen kerk en wereld gaande wil houden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Singapore (vac J Veen) M. C. Baart te Rouen (Frankrijk) (be roepen door de generale synode voor arbeid onder zeevarenden) GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leeuwarden (3e pred.pl.) P. Riemersma te Bennekom. Beroepen te Onderdam: kanó'. J. Nie- mantsverdriet te 'Barendrecht. GEREF. GEMEENTEN Voorlopig geen kerkscheuring in Zweden Spanningen rondom „vrouw in tamht De Zweedse Lutherse kerk is nog in felle beroering om de toelating van de vrouw tot het predikantsambt. Het aan vankelijk dreigende gevaar van scheu ring in de kerk schijnt voorlopig wel bedwongen te zijn. maar niettemin spit sen de tegenstellingen zich verder toe. Het besluit van de synode tot toe lating heeft de zg. hoog-kerkelijke vleu gel m de Lutherse kerk doen besluiten een dergelijke ordening ongeldig te ver klaren en tegelijkertijd haar medestan ders op te roepen de kerk vooral niet te verlaten. Zij werden in tegendeel zelfs vermaand juist in de kerk te blij ven en op grond van hun kerkelijke be lijdenis zich van de tegenwoordige dwaalleer af te wenden. Een eventuele ordening van een i elijke predikant zien deze opposanten ls een gevolg van het geleidelijke af- ijken van de zuivere kerkelijke leer. Zij vindt in het Nieuwe Testament geen enkele rechtvaardiging en staat m lijn rechte tegenstelling tot de Heilige Schrift, tot de reformatorische belijde nisschriften en tot een ononderbroken traditie van 2000 jaar. aldus deze te genstanders. Domproost ds. Gustaf Adolf Danell zei als woordvoerder van deze vleugel op een vergadering voor studenten dat het zg. belijdenisfront nu duidelijk ge stalte gaat aannemen. Het is vooral niet de bedoeling scheu ring in de kerk te brengen, maar haar op te richten uit de toestand waarL vervallen. In de kerkelijke situatie van vandaag komt het er slechts op aan, of een schop zijn medewerking verleent een ordening of dat de synodale beslis sing sonder practische gevolgen blijft. Van Nelle bestellen Adv Gereform. zending stuurt ds. Schalkwijk naar Brazilië Tien jaar strijd „in via juris (Van een onzer redacteuren) F\E Ned. Chr. Bond van sigarenwin- keiiers heeft woensdag in Utrecht onder zeer grote belangstelling zijn De R„d van de Nederlandse Protes- '»«de lustrum gevierd. Tien jaar tantse Kerk in Sao Paulo in Brazilië heeft f? .n M|drd dc" organisatie door op de zendin- van de Gereformeerde winkeliers opgericht. Na kerken in Nederland een beroep gedaan moeizaam begin telt zij thans 700 le- om éen van de missionaire predikanten den en heeft zij een volwaardige tijdelijk uit te lenen aan deze Kerk. Het plaats gekregen in alle organen van is nl- de bedoeling om t.z t te komeni tot j overleg en samenwerking. De bond enige tijd overheen zal gaan. voordat een ,ejjen voeren „in via juris in de beroep kan worden uitgebracht. In deze we8 van het recht. Dit opschrift situatie vroeg de kerkeraad aan de Ge- plaatste de voorzitter, de heer P. J. reformeerde zending of het niet mogelijkDijk uit Den Haag, dan ook boven was om in de heersende vakature tijdelijk zijn lustrumrede. een missionaire predikant ter beschikking De voorzitter noemde het een moei te stellen, die niet meer in de gelegenheid lijke taak om in deze tijd als vrije or- was om in Indonesië te werken. ganisatie de belangen der leden te die- nen. Men komt dan telkens in aanra- c St!8 i kin8 met de overheid want terecht heeft minister Zijlstra gezegd, dat het Generale Deputaten hebben daarom aan de Kerk in Sao Paulo aangeboden, ds. Schalkwijk als predikant te ontvangen. De Nederlandse Protestant se Kerk is graag op dit aanbod ingegaan en heeft meegedeeld, dat zij ds. Schalk wijk met zijn gezin graag zo spoedig mo gelijk in haar midden zou willen zien. Het is de bedoeling, dat ds. Schalkwijk vanuit Sao Paulo, uiteraard in nauw over leg met de beide officieel aangewezen waarnemers, onderzoekingen doet ten aanzien van de vraag, waar in Brazilië zendingswerk kan worden begonnen. Als de generale synode van de Gereformeer de kerken zou besluiten tot aanvaarding is van- van een nieuwe zendingstaak in Zuid- iejler- Amerika, zou ds. Schalkwijk na zijn d tft'l werkperiode 'n Sao Paulo direct in het breed*" *«ndingswerk kunnen worden ingezet Ds. Schalkwijk blijft voorlopig i Van Nelle bestellen I Adv zendende kerk Rotterdam verbonden. gevaar van deze eeuw is dat de overheid een te zware verantwoordelijk heid op zich neemt. Dit kan betekenen een beperking van de vrijheid van het individu (en ook van een organisatie) om dé naaste te dienen. Daarnaast krijgt men tegenwoordig te maken met de „bedrijfsoverheid" in de vorm van p.b.o.-organen. Er is nog geen bedrijfschap voor de detailhandel in ta- baksartikelen. Eerst moet worden nage gaan, of de organisaties in deze bran che voldoende verantwoordelijkheid, be kwaamheid en discipline bezitten om dit bedrijfsgezag te kunnen uitoefenen. Spr. verklaarde zich een tegenstander van de instelling van een zgn. branche- Van Nelle bestellen t Adv 65 „Ik heb met dokter Walnwright staan praten", ant woordde Barbara en ze nam de tas aan van Ben jamin. maar haar gedachten waren nog bij wat ze zo even gezien had. ..Je ziet bleek. kind. Ben je niet goed „O ja Zullen we de winkel nu maar weer uit gaan. mama"" Mevrouw Hare begreep niet wet haar doch.er •Cheelde Ze betaalde en ze gingen naar huis terug Aan tafel zat Barbara maar steeds te denken hoe ze Cerlyle te spreken zou kunnen krijgen. Als er iemand "was die het moest weten, dan was hij het Uitatel kon ook lata al zijn. Ze moest iets verzinnen om wag te komen Tijdens de maaltijd begon mevrouw Hare over de zijde die ze had gekocht voor een mantel. Ze WlE de dd net zo gemaakt hebben als de jufr. uw Carlyle Het patroon kon stelde voor dat een ne zou gaan ..O mama. laat mij dat doen Ze zei het zo en- tbousiast. dat haar vader opkeek en vroeg wat haar scheelde Barbara stamelde een verontschuldiging „O. het is neel begrijpelijk. Richard", zei me vrouw Hare glimlachend ..Barbara hoopt natuurlijk de baby te zien Dat hebben alle jonge meisjes." Barbara blooade hevig, maar ze zei niets. Ze kon niet eten. ze speelde maar zo'n beetje en haar bord werd bijna vol weer weggehaald ..Dat komt van al die mooie dingen die Jullie ge- kocht hebben. Daar zit ze vol van", bromde mijn heer Hi-» Zo ging Barbara naar East Lynnc Ze vroeg naar Juffrouw Carlyle. maar die was niet thuis. En me vrouw kon nog gren bezoek ontvangen Toen moest se wel zeggen, dat ze mijnheer Carlyle wenste te spreken van door ANN LUDLOW „Het spijt me. dat ik je moest lastig vallen. Dat ik je te spreken heb gevraagd", begon Barbara met een gloeiend gezicht, want ze moest aan een ande re avond denken, toen ze bij hem kwam. Nadien had se nooit enige emotie tegenover Carlyle getoond. Ze noemde hem ook „mijnbeer Carlyle"als ze er aan dacht. „Ga zitten. Barbara, ga zitten". „Ik had naar Juffrouw Carlyle gevraagd", ging ze verder, „want mama heeft een patroon nodig, dat ze haar had beloofd. Maar ik wilde jou ook spre ken Weet je nog van die luitenant Thorn, waar Richard het over had?" „Ja". „Ik geloof dat hij ln West Lynne ii." Carlyle was plotseling een en al aandacht. „Hij? Diezelfde Thorn'" „Het kan bijna geen ander zijn." En Barbars ver telde wat ze die middag had gezien. Iemand die vijf Jaar geleden luitenant was. kon nu kapitein zijn." Carlyle stelde nog een paar vragen. „We moeten zien uit te vinden of het inderdaad dezelfde man is die Richard heeft gezien." Hij bracht haar tot aan het hek. maar al praten de waren ze eerst nog een eind omgelopen, onbe wust van het feit. dat lady Isabella hen gespannen volgde met haar ogen. vanachter het raam van haar kamer Nauwelijks was Barbara weg. toen er twee jonge mannen het hek binnenkwamen. Ze kwamen van de andere kant. De een was Tom Herbert en de andere hij wist het instinctief, moest kapitein Thorn zijn. Ze bleven staan tot hij bij hen was. .Is dat even geluk", riep Tom Herbert, die wat men noemt een vlotte kerel was. „Jij hebt misschien wel wat in huis om onze dorst te lessen. Wij wilden naar Beauchamps. maar daar was geen mens thuis. We hebben er een droge mond van gekregen. Mag ik even voorstellen: kapitein Thorn Carlyle Carlyle nodigde ze uit om binnen te komen er Tom Herbert was direct op zijn gemak. Hij ging zitten in een brede stoel en stak „Kom. Thorn, hier is een strootje Kapitein Thorn keek Carlyle aan meer heer te zijn dan Herbert. „Je wilt er natuurlijk ook wel t Tom. „O nee. ik vergat dat Je c. het jaar rookt. Neem me niet kwalijk. Hoe is het sigaar op. hij scheen veel t je zeg? „Ze is nog erg ziek." „Och ja? Zeg haar. dat Ik haar gezondheid wens Zou ze merken, dat ik gerookt heb?" Carlyle stelde hem gerust op dit punt en begon kapitein Thorn te ondervragen zonder dat deze het1 aanleiding merkte. I bisschop Cullberg „Bent u hier bekend i commissie als overgangsmaatregel. Een dergelijke commissie zou afhankelijk worden van het Hoofdbedrijfschap De tailhandel en de heer Dijk had nogal wat bezwaren tegen dit orgaan. Op grond van de bestuurssamen stelling (op 28 leden 9 vertegenwoor digers van de middenstand) noemde spr. dit Hoofdbedrijfschap ..een toe vallige groep personen, welke geheel los staat van de al of niet georgani seerde detailhandel. Als college dus niet representatief en formaliter zelfs niet deskundig te achten Een bijzondere grief van de heer Dijk was ook. dat dit „schap" heeft geadvi seerd om de tabaksartikelen bij d« nieuwe vestigingsregeling maar op te nemen in het assortiment van het alg. levensmiddelenbedrijf. Een standpunt, dat door de coöperaties wordt gedeeld. Naar de mening van de heer Dijk heeft de staatssecretaris in zijn ontwerp-be- sluit de tabaksartikelen terecht buiten de parallellisatie gehouden. Het zou im mers dwaas zijn, als door overheids maatregelen de 12.000 sigarenwinkeliers, die altijd nog ruim 70 pet. van de ta baksartikelen verkopen, in hun gezins inkomen zouden worden benadeeld. Het advies van de C.M.B. (kern-assortimen ten) achtte hij zeer constructief. Ernstige critiek had spr. ook op de talloze instanties en instituten, die zich thans buiten de vrije organisaties met de middenstand bemoeien. „Dit leidt tot een enorme bureaucratie oeslissingen bij der hij. De bond heeft geen bezwaar tegen de verkoop van tabaksartikelen in horeca bedrijven voor gebruik ter plaatse. Ir het komend vestigingsbesluit voor het horeca-bedrijf zal echter de verkapte verkoop na sluitingstijd in buurt-café' en de verkoop in allerlei cantines aa banden gelegd moeten worden. In h» overleg met de industrie zijn de winke liers nog steeds te veel de passieve par tij. De fabrikanten, die zelf met accijns moeilijkheden kampen, gebruiken de winkeliers-marge te veel als sluitpost Er zijn dus nog heel wat wensen, die „in via juris" verwezenlijkt moeten worden. Bondssecretaris P. Rusticus uit Leeu warden overhandigde de voorzitter een in leer gebonden en met gouden letters gedrukt exemplaar van zijn rede De morgenvergadering werd geopend met een wijdingswoord van ds. G Spilt te Utrecht. 's Middags maakten de deelnemers een korte excursie en een rondrit, waar na het bestuur een druk bezochte re ceptie hield. Met een gezamenlijk diner en een feestelijke ontspanningsavond werd deze lustrumviering besloten. Van Nelle bestellen Adv Zweedse bisschop naar Cyprus De wereldraad van kerken heeft twee vertegenwoordigers opgedragen naar Cy prus le reizen om ter plaatse de moge lijkheden van een eventuele terugkeer van aartsbisschop Makarios te bestuderen Onlangs heefi Makarins een nota gepu- bliceeid over de moeilijke situatie van de gr'fk» orthodoxe kerk op Cyprus De kerken heeft nu naar nota de Zweedse de Zwitser dr A. naar het eiland te Levend, in het licht van Gods genade en toch is de mens soms zo hopeloos eenzaam. Alles wat er heel diep in hem omgaat, die gedachten die maar heel langzaam naar boven komen maar die toch, haast onstuitbaar, het hele ik in beslag kunnen nemen voor geen geld van de wereld zou men er met een ander over willen praten. En ze aan God voor leggen wie durft dat in ernst te doen? En zo leeft die mens dan voortzo voor het oog tamelijk tevreden mee draaiend in de tredmolen van deze wereld. Maar die een zaamheid ligt als dynamiet in zijn zielEn wee als het tot een uitbarsting komt Besef ditdat er een Vader in de hemel woont die heel precies weet wat er in uw binnenste omgaat. ,Jk zou wel willen dat....", dat z\jn de gedachten waarmee u speelt maar die u voor geen goud zoudt willen uitspreken God kent ze zo goed alsof u ze luide van de daken had geschreeuwd. Met God kunt ge heel eerlijk omgaanzeg maar wat ge denkt en gelóóf dat ge antwoord krijgt. Als ge tot God gaat trekt Hij u uit die eenzaamheid weg. Voor eeuwig EEN ONDEUGDELIJK MIDDEL TNE christelijke vakbeweging heeft zich uitgesproken tegen de boycot als een middel om het euvel van de dusgenaamde goedkope vlaggen t« bestrijden. Daarin heeft ze naar onze mening gelijk. Gelijk heeft ze ook omdat ze zich niet door de socialistische vakbeweging de strijdmiddelen en de strijdmethoden wil laten voor schrijven. De christelijke vakbeweging heeft zo haar eigen opvattingen over wat er gedaan behoort te worden en ook de wegen die daarbij bewandeld dienen te worden. Niet dat de chris telijke vakbeweging het nooit met de socialistische eens zal kunnen zijn. Maar dan zal dat van de zaak in kwestie afhangen. De boycotactie die de socialistische vakbeweging nu wil ontketenen ls bovendien weinig doeltreffend. Er worden allerlei mensen door getrof fen die aan het euvel van de goed kope vlaggen part noch deel hebben. Aan de andere kant moet verwacht worden dat de actie maar zeer ten dele zal treffen diegenen- die men wenst te treffen. Hiermee is niet gezegd, dat er aan het euvel van de goedkope vlaggen niets gedaan moet worden. Er moet in- BEDRIEGLIJKE RUST tegendeel heel wat aan worden ge daan, en onze indruk is toch wel, dat in brede kringen, zowel van werknemers als ook van werkgevers, de overtuiging leeft dat de huidige situatie geen bestendiging recht vaardigt. Het verschijnsel van de goedkope vlaggen wijst op een ontstellend ge brek aan verantwoordelijkheidsbesef bij de rechtstreeks betrokkenen. In een eeuw waarin de sociale voor zieningen behoorlijk zijn opgevoerd is een verschijnsel van de goedkope vlaggen neerkomende op een ont breken van sociale voorzieningen als vallende buiten deze tijd. Er zal hieraan iets gedaan moeten worden, niet alleen door de vakbe wegingen, maar evengoed door de werkgevers. Een boycot nochtans als nu door de socialistische vakbewe ging uitgeroepen is een weinig deug. delijk middel, waartegen de christe lijke vakbeweging zich met recht en reden heeft uitgesproken. Deze vakbeweging zal verstandig doen zich hetgeen zij daarover thans te horen krijgt niet aan te trekken. Zij heeft haar eigen opvattingen over strijdmiddelen en strijdmethoden en zal met deze opvattingen nu ook positief naar voren hebben te tteden. 1JET is rondom Berlijn de laatste dagen rustig gewéest. Totdusver hebben zich geen incidenten voorge daan, en de verklaringen die van Russische zijde wérden afgelegd schenen er op te wijzen dat alles wel met een sisser zou aflopen. In werke lijkheid is dit slechts de stilte ge weest die in de natuur aan een storm vooraf pleegt te gaan. In de afgelopen dagen hebben de Russen samen met de Oostduitsers maatregelen getroffen om uitvoering te geven aan de besluiten die enkele weken geleden blijkbaar in het Kremlin zijn genomen. Het staat vast, dat zij met de grootste voor zichtigheid te werk zullen gaan, om dat men ook in de Sowjetunie be seft dat een onbeheerste daad tot rampzalige gevolgen kan leiden. Niettemin zijn de Russen van plan, de bevoegdheden welke zij volgens het verdrag van Potsdam te banner beschikking hebben aan de Oost duitsers over te dragen. Hiertoe be hoort de controle op het verkeer te land, te water en in de lucht tus sen West-Duitsland en West-Berlijn, ook dat van de drie „bezettende" mogendheden Amerika, Engeland en Frankrijk. Aangezien deze landen niet voor nemens te zijn het Oostdultse com munistische regiem op enigerlei wijze te erkennen, is het duidelijk, dat er moeilijkheden zullen ontstaan, die kunnen ontaarden in een nieuwe Ber- iijnse blokkade. Of ln dat geval een luchtbrug op nieuw uitkomst kan brengen, zoals tien jaar geleden het geval is ge- weest, moet thans evenwel worden betwijfeld, omdat de Oostduitsers ook de controle over de luchtcorri- dors in handen krijgen. Wellicht zullen de westelijke mo gendheden zich genoodzaakt zien, een gesprek met de Oostduitsers aan te knopen, zoals zij dat al eerder met de communistische Chinezen hebben gedaan, zonder tot erkenning over te gaan. Het is echter aan twijfel onder hevig, of een dergelijk gesprek tot enig resultaat zou lelden. Vandaar, dat men In de westelijke hoofdsteden thans reeds overweegt, welke drastische maatregelen geno men moeten worden om het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijk heden, die zich straks ongetwijfeld zullen voordoen. En het ligt voor de hand, dat zij er niet voor zullen terugschrikken, geweld met geweld te beantwoorden. Diakenen met weinig geld en veel leed" ..De boer wordt gejaagd op eei manier, die doet denken aan he vroegere algemeen verafschuwde jaag- systeem in de mijnen. Al meer dan een eeuw lang zijn de boeren bezig hun produktiekosten te verlagen. Ieder jaar tonen zij het Nederlandse volk weer. dat zij het weer goedkoper kunnen. Maar nooit hoor je een woord van waardering voor dit struc tuurbeleid. Integendeel, men zegt: Het kan nog wel goedkoper. Maar men vergeet, dat een door de eeuwen heen gegroeide boerderij economisch heel andere produktie-omstandig- heden heeft dan een fabriek of een scheepswerf. Zelden of nooit waar dering ondervinden it uiterst onaan genaam. Men wordt er korzelig van." Deze verzuchtingen slaakte gister morgen de voorzitter van het land bouwschap de heer H. D. Louwes naar aanleiding van de garantieprijs van de melk. Gesproken werd over de mogelijkheid van een differentiatie van deze garantieprijs. De duur produce rende bedrijven komen aan de garan tie te kort. Onder deze omstandighe den zou het billijk zijn een garantie voor goedkoop producerende bedrij ven (bijvoorbeeld in Friesland en Noord-Holland) iets af te romen. De noodgedwongen duurder werkende melkproducenten zouden hierdoor éen I extra-toeslag kunnen krijgen. De hoofdafdeling veehouderij ziet voor dit jaar echter geen technisch mogelijke oplossing voor een garantieprijsdiffe rentiatie. Het bestuur van het land- j bouwschap aanvaardde dit advies. DE 25 MILJOEN „Wij voelen ons hier diakenen met veel te weinig geld, die veel te veel leed moeten lenigen", zei voorzitter Louwes, toen de verdeling van de 25 miljoen, die door de regering be schikbaar zijn gesteld, ter sprake kwam. Het bestuur van het landbouwschap werd het eens over een toeslag van ongeveer 60 per hectare voeder-i graan, ongeacht de grondsoort. Deze toeslag komt overeen met een bedrag van ongeveer 1.45 per 100 kg. voe- dergraan op de kleigronden en onge veer 1.80 per 100 kg. voedergraan op de lichte gronden. Advertentie wereldraad Ook Spierpijn wrglt U weg met 1-7*7.1^-1 Van Nelle bestellen 1 Adv I Koreaanse kerk doet beroep op Ver. Naties De christelijke kerk van Korea heeft :n beroep op de Verenigde Naties ge daan om de hereniging van Korea te be vorderen In Zuid-Korea. waar de kerk zich vrij kan ontplooien, maakt de kerk een ongekende opbloei door Na 1945 is het aanial leden bijna verdubbeld. De on-vrijheid in Noord-Korea steekt daar- tegen des te scherper af De christenen daar leren zowel in geestelijke als in stoffelijke nood. zo werd gezegd tijdens i --- zitting van de synode van dc Ko- nse kerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2