Jlicuwc £ciiisrt)c (üimranl Beneluxvoorstel voor voorlopige regeling Toegang van Berlijn moet in handen van O.-Duitsers Militairen helpen burgers in Biesbosch bij watersnood De Gaulle en Adenauer gaan over de ernstige moeilijkheden praten CARILLON VOLDEED AAN DE VERWACHTINGEN Genève blijft in impasse Twee meisjes onder een steiger verpletterd Soedan erkend in 't westen Teleurstelling bij N.V.V. over houding van C.B.C. I m DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcfi Is ahfblmn riiyn Hert ia tcyhfnspocl" Npgfneniipiiig»te jaargang no. 11419 1 POCKETS bij kruidenier Zie pagina 7 OM DE VRIJHANDELSZONE TE REDDEN: De Amerikaanse luchtmacht heeft op een nacht te Cape Canaveral een Atlas-projectiel afgevuurd. De raket legde een afstand af van ongeveer 5.000 kilometer. De vuurstreep. die de foto laat zien, is naar schatting 800 kilometer lang. OM DE Vrijhandelszone te redden en een handelsoorlog in Europa te voorkomen zijn het afgelopen etmaal door verschillende bij de kwestie betrokken landen de volgende stappen gedaan". j De Franse premier De Gaulle ral zich naar Bondskanselier Adenauer spoeden om met hem over de meningsverschillen te spreken. 2 Namens de drie Beneluxlanden heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken, Wigny, aan de ambassadeurs van de zes E.E.G.-landen in Brussel voorstellen voor een Vrijhandelszone ingediend. De voorzitter van de Europese Commissie van de E.E.G., professor Hallstein, heeft zich gisteravond met de regeringen van de zes landen in verbinding ge steld om de ernstige moeilijkheden te bespreken. De Zweedse regering heeft de Scandinavische landen, Engeland Zwitserland ei Oostenrijk uitgenodigd voor een conferentie om de maatregelei., die eventueel genomen moeten worden, te bespreken, ij Engeland zal zijn pogingen om tot een Vrijhandelszone te komen, niet opgeven, heeft de Engelse tegd. i de 17 O.E.E.S.-landen i Staat Noble gisteren ge- Da regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben züoh uitvoerig beraden op de situatie», die is ontstaan na het mis lukken van de besprekingen over de Vrij handelszone. Zij zijn tot de conclusie ge komen, dat voor 1 jaunari 1959 geen prin- Aanmerkelijke tijdwinst geboekt aan de verwachtingen vol- idaan. Zij heeft aangetoond, dat ver geleken met de gelijksoortige oefe ning van verleden jaar een aanzien lijke verbetering is ingetreden. Met name is gebleken, dat door het decentraliseren der verplaatsingen een aanmerkelijke tijdwinst kan wor den geboekt." Dit deelde de chef van de generale staf luitenant-generaal G. J. Lefèvre de j Montigny als zijn samenvattend oordeel - over de gisteren geëindigde alarmoefe- ning Carillon mee. Men kan stellen, vertelde de generaal, dat bij de opmars ten noorden van de grote rivieren alles vlot is verlopen, maar dat in het opmarsplan van het zuiden naar het noorden nog verbete ringen kunnen worden aangebracht. Het uitvallen van de twee bruggen j Arnhem en Zutphen heeft in sommige gevallen geen. in andere gevallen vertraging opgeleverd. De wijze waarop de commandanten der eenheden hebben gereageerd op het uitvallen van beid» bruggen, biedt de gelegenheid, de conse quenties van dergelijke gebeurtenissei onder de ogen te zien. Over deze reac ties was de chef van de generale staf onverdeeld tevreden. Behalve in de soepelheid der troepen verplaatsingen valt er ook verbetering te constateren in de snelheid waarmede de berichten doorkomen. Op een merk waardig ding wilde de generaal in het bijzonder wijzen: het ontstaan van ge ruchten. Dit is hier gebeurd op een wijze, die herinneringen opriep aan de wilde geruchten in de meidagen van 1940. Het gerucht deed namelijk de ron de dat ook de brug bij Deventer kapot was. met het gevolg dat enkele kleii onderdelen in plaats van daarheen, na de brug van Zutphen zijn gegaan die werkelijk „kapot was gegooid". Wat betreft de opkomst def klein- verlofgangers: dank zij de radionieuws- Taxichauffeur door Duitser overvallen en vermoord In Limburg, bij de Duitse grens, is gi teren een Nederlandse taxichauffeur doe een Duitser overvallen en vermoord. Een andere Duitser, die langs de plaats k' en het misdrijf ontdekte, waarschuwde onmiddellijk de politie, die vrij spoedig de hand kon leggen op de moordenaar De misdaad speelde zich af in de bosser bij de gemeente Swalmcn. De chauffeui bracht de Duitser, die afkomstig is uil Beieren, naar de grens. Op een stil ge deelte van de weg overviel de paxagie: plotseling de bestuurder en schoot hem met een vuurwapen dood. De auto reed tegen een boom op en de moordenaar maakte zich ijlings uit de voeten. De andere Duitser die passeerde, reed vol gas door naar de grenspost en alar meerde daar de autoriteiten. De bi werden uitgekamd en enkele uren ontdekte men de dader, die gewond bleek te zijn. De politie houdt zich thahs bezig met een intensief onderzoek van deze zaak. dienst van het A.N.P. aldus gene raal Lefèvre de Montigny die heefl geholpen op de wijze zoals het in wer kelijkheid ook zal moeten geschieden kunnen ook wat dit betreft slechts woorden van lof worden geuit, vooral ook omdat de nieuwsdienst de medede lingen heeft laten vooraf gaan aai nadere nieuwsberichten. Van de 155 kleinverlofgangers van bepaald infanterieonderdeel waren om twee uur dinsdag dus op de ste dag 90 binnen en om kwart vier 127, die onmiddellijk konden worden ingezet. In de loop van de avond k' men er nog vijfentwintig. Er ontbraken er dus vier van twee door ziekte verhinderd waren,, werd teruggezonden wegens buitenge wone omstandigheden en van het weg blijven van een is tot nu toe de oorzaak onbekend. Bij de artillerie is het beeld ongeveer gelijk: Hier hebben zich twee man niel gemeld. De oorzaak van het wegblijver kan o.a. zijn verblijf in het buitenland Wij hadden nog geen precies beeld van de snelheid waarmede de opkomst in haar werk zou gaan, zei de generaa Laten wij het voorzichtig zeggen, het i niet tegengevallen. Geen aanval, tenzij Indonesië zou geen raketbases hebben De Indonesische minister van buitei landse zaken Subandrio heeft gisteren bij aankomst te Londen het bericht kend. dat het Indonesische leger mei stand van deskundigen uit commui sche landen raketbases zou hebben gelegd. Hij zeide, dat dit bericht door de Indonesische opstandelingen de wereld was ingestuurd. Hij verklaarde voorts in Amerika te hebben opgemerkt, dat de mensen daai beter begrip hebben voor de moei lijkheden van de pas onafhankelijk ge worden Aziatische landen. Indonesië kan zich weer Amerika's moeilijkheden voor stellen. Hij weigerde hierop verder in te gaan. Hij ontkende gezegd te hebben dat Indonesië ernstig de nationalisatie van buitenlandse oliemaatschappijen overweegt. Hij verklaarde nadrukkelijk, dat In donesië niet voornemens is geweld te gebruiken tegen Nederland, „ten zij het wordt aangevallen, of de Nedeilandse autoriteiten in West Nieuw-Guinea zouden pogen het hui dige Indonesische bewind doo dergraving te ondermijnen" E geen vergoeding voor de door de Indonesische autoriteiten overgeno men Nederlandse bezittingen worden betaald, tenzij een regeling wordt getroffen met betrekking tot de Indo nesische aanspraken op West Nieuw- Guinea." Indonesië zou zich verzetten tegen elke poging der Nederlandse regering om de soeuvereiniteit over West Nieuw-Guinea aan een andere staat over te dragen of het onde beheer van de Verenigde Naties ti plaatsen, aldus Subandrio, die verde zeide, dat Indonesië geen aanspreker doet gelden op oostelijk Nieuw-Gui nea, Portugees Timor en Borneo. cipiële overeenstemming over een Vrij handelszone mogelijk is. Daarom hebben de drie regeringen be sloten, aan hun partners van de E.E.G. voorstellen voor te leggen, die de kwestie voorlopig regelen. Een dergelijke v lopdge regeling kan de atmosfeer verbete ren en schept ruime gelegenheid or definitieve besprekingen over de vorming van een Vrijhandelszone tot een goed einde te brengen. De voorstellen van de Beneluxlanden komen op het volgende neer: 1. Toepassing van de tariefverlaging van tien procent, die op 1 januari a.s. i: het handelsverkeer tussen de zes E.E.G. landen van kracht wordt, op het handels verkeer met alle 53 landen van de G.A.T.T. 2. Een contingentver ruiming van 20 procent naet alleen voor de zes E.E.G.- landen, maar ook voor de overige elf lan den van de O.E.E.S. 3. De invoerrechten en contingenterin- gen van landbouwprodukten moetei het huidige peil voor de duur van twaalf maanden worden gehandhaafd. In die tijd kan over deze produkten verder onder handeld worden. De raad van de ministers van de E zal deze voorstellen op 3 december in Brussel bespreken. De voorstellen van de Benelux komen neer op een eenzijdig gebaar vai E.E.G.-landen tegenover alle leden vi G.A.T.T. Vice-admiraal Pröpper kreeg in Washington een hoge onder scheiding. Het commandeur schap in het Legioen van ver dienste. V.l.n.r. de Amerikaanse minister van marine Gates, vice- admiraal Pröpper en de bevel hebber van de Amerikaanse zee strijdkrachten, admiraal Burke. Dr. W. Drees bracht gister middag een bezoek aan het hospitaalkerkschip De Hoop in Scheveningen. De minister president werd aan boord ver welkomd door mevrouw J. Taal, de echtgenote van de schipper van de Sch. 162. Ruim een uur lang bleef dr. Drees aan boord, waar hij zich uit voerig liet inlichten over de gang van zaken en een rond gang over het schip maakte. Het was de eerste maal, dat de bewindsman het schip be zocht. Op vlaggetjesdag zou dr. Drees met een aantal andere staatslieden meevaren, maar was verhinderd wegens verblijf in het buitenland. Op de foto v.l.n.r.: A. Thurmer, visserij-consulent in algemene dienst, P. Keus, de koster (nog juist zichtbaar), mevrouw J. Taal, dr. W. Drees, J. van Voorthuyzen, administrateur van het bestuur van de De ^Hoop en kapitein W. F. Rog. De Sowjetafgevaardigden naar de Ge- neefse conferentie over het staken van de kernproeven hebben gisteren een tweede westelijk compromisvoorstel, om uit de impasse over de agenda van de driemogendhedenconferentie te geraken, van de hand gewezen. Het voorstel be helsde de gelijktijdige bespreking van het staken der proeven en de controle daarop in een gezamenlijk akkoord. De Rus Tsarapkin verklaarde met nadruk dat het voorstel voor Rusland onaan vaardbaar is, omdat de Sowjetunie er op staat dat er eerst een overeenkomst over staking van kernproeven moet ko men, voordat men over controleregelin gen kan spreken. Daaraan wil het westen niet toegeven. Vrijdagmiddag komt men Op de conferentie ter voorkoming van verrassingsaanvallen ie eveneens weer geen overeenstemming bereikt over de agenda. Het ingediende westerse docu ment met middelen ter voorkoming van onverhoedse aanvallen, zoals radar, vas te en mobiele groepen waarnemers op de grond en inspectie vanuit de lucht, werd door de Sowjetafgevaardigde Koeznetsof niet aanvaard, omdat hij wil blijven vast houden aan zijn eis, dat de conferentie eerst specifieke ontwapeningskwesties moet bespreken. DE RUSSISCHE REGERING is van plan het toezicht op alle lucht-, weg- en spoorverbindingen met West-Berlijn over te dragen aan de Oostduitse regering, aldus heeft een vooraanstaand Russisch zegsman nadrukkelijk verklaard. In die zin moet de toespraak van Chroesjtsjef, maandag gehouden, worden opgevat. Zoals bekend veroorzaakte de Sowjetpremier opschudding door te zeg gen, dat de bezettingsrechten in Oost- Berlijn aan de Oostduitsers zouden worden overgedragen en dat hij vond, dst ook de westerse mogendheden hun troepen uit West-Berlijn dienden terug te trekken. De gisteren gedane mededeling van de Russische zegsman betekent, dat in het DOORDAT het steigerwerk rond om een huis in Roermond plotse ling instortte, zijn gisteren twee spelende kinderen om het leven ge komen. Drie metselaars, de gebroeders Cox en de heer Van Tuyl, waren bezig de voor gevel van het huis, dat gerestaureerd werd, te voegen. Naarmate het werk vorderde, werd het steigerwerk gelei delijk van boven naar beneden afge De mannen waren juist tot de eerste verdieping van de woning gekomen, ze bemerkten, dat de steiger ging ken. De gebroeders Cox zagen nog kans zich in veiligheid te brengen. De sprong door een raam naar binnen, de ander bleef aan de sponningen hangen. Van Tuyl viel echter met het neerstor tende steigerwerk omlaag en kreeg ern stige verwondingen aan hoofd en ar men. Ongelukkigerwijze speelde juist een groepje kinderen aan de voet van het huis met hoelahoepels. Twee vier jarige meisjes, Petra Luynen en Lenie Geenen, werden onder de vallende palen en planken bedolven. Zij waren op slag Londen rekent op nieuwe blokkade vervolg alle geschdllen, die rond Berlijn ontstaan, rechtstreeks met de Oostduitsers moeten worden geregeld. Maar evenmin als de Bondsrepubliek erkennen Amerika, Engeland en Frankrijk (de drie weste lijke bezettende mogendheden in West- Berlijn) de Oostduitse regering. In Londen acht men de nieuwe ontwik keling uitermate ernstig. Men is er ln samenwerking met de bondgenoten bezig plannen uit te werken om een eventuele nieuwe blokkade te kunnen weerstaan en wacht met spanning op nieuwe plannen van Chroesjtsjef over de toekomst van Berlijn, welke plannen zijn aangekondigd. Binnenkort zal aan de landen, „die aan strijd tegen Hitier hebben deelge- en" een document over de status van Berlijn worden overhandigd, beeft de Russische zegsman verklaard Naar ln Washington wordt vernomen, schijnen Amerika. Engeland en Frankrijk er in beginsel toe bereid te zijn over de allernoodzakelijkste kwesties op zeer be- Groot-Britannië, de Verenigde Staten en Frankrijk hebben besloten het nieuwe bewind van generaal Abboud in Soedan te erkennen. Londen heeft reeds offi cieel Abboud van de erkenning op de hoogte gesteld. De Franse regering gaat de generaal een vriendschappelijke brief sturen en de officiële Amerikaanse be kendmaking wordt over enkele dagen verwacht. De Ver. Arabisohe Republiek heeft als een der eerste landen het we Soedan erkend. centrale niet meedoet met de actie tegen de gocdkope-vlag-schcpen. heeft de heer R. Laan Jr. van de bij het N.V.V. aan gesloten transportarbeiders, gesproken over „een trieste geschiedenis", want. zo zei hij. wij hebben in gemeenschappelijk overleg eind oktober besprekingen ge- Daar waren dus zowel de christelijken als de katholieken bij. In verband mei ENIGE TIJD GELEDEN heeft het ministerie van verkeer en waterstaat een algemeen plan op gesteld voor het nemen van maat regelen bij watersnood. Een onder deel daarvan omvat maatregelen in de Biesbosch, waarbij drie onder delen van de Koninklijke landmacht zijn ingeschakeld. Deze zijn de transportcompagnie van de Aan- er Afvoertroepen ln Dordrecht, de vaar- en duikerechool van de Genie ln Gorinchem en het Pontoniersbataljon te Keizerveer Al deze onderdelen hebben hun taak op het water en hun stand plaats in de buurt van de Biesbosch Drie onderdelen krijgen speciale opleiding Sedert kort is de opleiding van beroeps militairen en dienstplichtigen van deze onderdelen dan ook gericht op militaire bijstand in geval van watersnood. Zo 'gauw de minister van verkeer er waterstaat bij dreiging van een waters nood dit nodig acht, zullen de drie onder delen zich over de Biesbosch moeten ver spreiden in de nabijheid van de woon plaatsen der bevolking. De militairen kunnen daar de opdracht krijgen, de bur gerbevolking naar veiliger oorden te evacueren als de burgemeesters van de Biesboschgemeenten cht noodzakelijk Het eerste deel van dit plan is onlangs uitgevoerd bij een zware storm, die enige tijd geleden het water hoog opzwiep te De drie onderdelen hadden toen hun stel lingen ln dc Biesbosch reeds ingenomen, maar tot een evacuatie ls het niét ge komen Tijdens deze oefening, die 24 uut duurde, hebben de militairen tevens ken nis gemaakt met de bevolking van de Biesbosch Militair en burger konden toen wat met elkaar „vertrouwd" raken, wat veel moeilijkbeden kan voorkomen als de nood eens werkelijk aan de man komt. de in Keulen gehouden persconferentie werd de heer Laan gemachtigd een brief te schrijven mede namens de twee c fessionele bonden. In die brief stond o dat er bij een eventuele actie geme schappelijk begonnen zou worden, p», dat de drie bonden bereid waren tevoren, eens met de werkgevers te praten. Da' gesprek kwam inderdaad tot stand Op 10 november werd door de werk gevers schriftelijk geantwoord. Zij kon digden zekere maatregelen aan voor geval de actie doorgang zou vinden. Ook toen nog zijn wij gemeenschappelijk met de christelijken en dc katholieken opge trokken. De omzwaai van de christelij ken dateert volgens de heer Laan eerst van eergisteravond. Zij geven voor. aldu" de heer Laan, dat ze nu pas goed alle* gelezen hebben en nu pas er van door drongen zijn, waar ze mee akkoord gin gen. Maar voegden zij er nu aan tos- het gaat weikelijk niet. Waarnemers weg uit de Libanon Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft de Veiligheidsraad laten weten, dat de groep waarnemers van de Ver. Naties zal worden teruggetrokken uit Libanon. Het korps, dat 500 man omvat, heeft in een rapport aan Hammarskjöld verklaard, zijn taak als beëindigd te beschouwen, gezien de rustige toestand in Libanon. Libanon beeft voorta gevraagd de klacht, in het voor)aar door de thans afgetreden president Sjamoen. Ingediend tegen de V.A.R., van de agenda al te voeren. perkte schaal te gaan praten met de Oost- duiteers. De Weetduitee regering heeft evenwel te kennen gegeven daar weinig te voelen, omdat zij menen dat de Ooetduitsers dergelijke onderhandelingen zullen gaan zien als een etap in de richting van westelijke erkenning van het Oost duitse regime. Ook de Russische ambassadeur In West- Duitsland, Smlrnof, heeft bondskanselier Adenauer vandaag meegedeeld, dat zUn regering plannen heeft om ccn einde te maken aan de bezetting van Berlijn. KONINGIN EN PRINS NAAR BELGIË Koningin Juliana en prins Bernhard worden zondag op het kasteel van Cier- (prov. Namen) verwacht, waar zij hun intrek zullen nemen alvorens maan dag 24 november, aan een koninklijke jachtpartij in het domeinbos aldaar deel Mist bepaalt de temperatuur (Van onze weerkundige medewerker J^OORAL het zuidwesten van ons land lag vanmorgen weer in de mist. Daarbij daalde de temperatuur op het vliegveld Zestienhoven tot min 3 graden Celsius. Hetgeen ook de laagste tempe ratuur van ons land was. Als gevolg van bevroren mistaanslag werden van morgen enkele wegen glad. In het midden en zuiden van Neder land was het vanmorgen al zonnig weer, in het noorden en oosten bleef een wol kendek aanwezig, waaronder de tempe ratuur 6 graden Celsius bedroeg. Op die plaatsen waar de mist tijdig optrekt, is het overdag zacht weer, maar waar mist blijft hangen, komt het kwik maar enkele graden boven het nulpunt. Het sterke hogedrukgebied met het centrum boven Scandinavië blijft het weer een droog en rustig karakter geven. Er blijft een zwakke oostelijke wind aanwezig maar de kans op dichte mist- velden is in onze omgeving ook in de komende nacht en ochtend weer groot. Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond Overwegend droog weer -*-4*—' met enkele verspreide opkla- ringen en hier en daar mlsL Weinig wind. Over het alge- meen weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Vrijdag 21 november: zon op 8 09 uur, onder 16.42 uur- Maan op 14.42 uur, onder 2.49 uur. Op 26 november volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Bordeaux Grenoble Nice Berlijn goh bow geh bew goh bew S?S ONO windstil windstil windstil windstil O ZO windstil windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1