CHRISTELIJK C.M.B. vraagt aandacht voor het kleine bedrijf LADY ISABELLA Hoe de werknemers over werkverkorting denken Verzorgingsapparaat op platteland in gevaar Dr. Jonker en dr. De Jong kerkelijk hoogleraar SEELDJE^VELPON~BEELDjE Easi Lynne Puzzel Een woord voor vandaag Kanttekening Invloed van de vakbeiveging Studie van Sociologisch Instituut van Convent Thans is bij de uitgeverij Oos- terbaan en Le Cointre N.V. te Goes in druk verschenen een publikatie over de vijfdaagse werkweek, samengesteld door het Sociologisch Instituut van het Convent van Chr. Sociale Orga nisaties. Het onderzoek, dat zich voornamelijk richtte op de vraag, hoe denken de leden van de christelijke vakbeweging over de vijfdaagse werkweek en wat moet voorrang hebben?, werd verricht onder leiding van drs J. Koning. Hoewel aan onderdelen van dit rapport in de pers reeds enke le malen aandacht is besteed, biedt het gehele rapport zoveel actuele gegevens en Interessan te probleemstellingen, dat het alleszins de moeite loont, van de studie volledig kennis te nemen. De belangr\jkste conclusie uon het rapport is. dat van de 1039 werknemers, leden pan zes ver schillende C. N.V.-honden, die men de vraag voorlegde, waaraan z\j voorkeur zouden geven, aan een werktijdverkorting pan vijf uur per week, zo mogelijk met een vrije zaterdag, of een locms- rerhoffinp pan vijfmaal het uur loon. 57 der ondervraagden voor werktijdverkorting koos, 41voor loonsverhoging en 2% kon geen antwoord geven. Daarbij moet er nog rekening mee gehouden worden, dat van de groep die voor loonsverho ging koos, er een groot percen tage was, dat op grond van de aard van zijn werkzaamheden, of omdat men in een ploegen dienst merkt. een vrije zaterdag moeilijk of niet te verwezenlij ken achtte. In totaal behoorden 37% van de ondervraagden tot de categorie waarvoor een vrije zaterdag met wel mogelijk is. Zij, die voor loonsverhoging kiezen voeren ook aan (50%), dat zy hun loon te laag achten en dat zy weinig waarde hech ten aan meer vrye tyd (30%). Beoordeeld naar opleiding blijkt de groep zonder voortge zette opleiding de sterkste voor keur voor loonsverhoging te heb ben. Dit zijn ook veelal de onge- achoolden. die de laagste inko mens genieten. Invloed beroep Bij de chr. Landarbeiders Bond Is de invloed van de moge lijkheid in de bedrijfstak heel duidelijk. Hier kiest namelijk 56 voor loonsverhoging. De overige ondervraagde bonden (textielbedrijven, overheidsper soneel, grafici, metaal en Be drijfsgroepen Centrale) hebben ln meerderheid voorkeur voor werktijdverkorting. Het sterkst geldt dit voor de grafici en de metaal. Deze beide groepen heb ben dan ook samen met de werk nemers In de textiel bij hun wensen voor een. nieuwe c.a.o. de werktijdverkorting Ingelast. De invloed van de vakbewe ging op de keuze tussen werk tijdverkorting of hoger loon is niet duidelijk gebleken. Tot maatstaf heeft men hiervoor ge nomen het lezen van De Gids, de frequentie van het bezoek van vakbewegingsvergaderingen en de duur van het lidmaat schap van de vakbeweging. Invloed vakbeweging Bij het atellen van de priori teitsvraag, dus op welke plaats men de werktijdverkorting of een loonsverhoging stelt ln de rij van de andere sociale deside rata, die op dit moment bestaan. blijkt echter de invloed van de vakbewegingsactie bijzonder groot te zijn. De voorzieningen, waarop de vakbeweging de laatste jaren sterk heeft aan gedrongen blijken ook bij de leden hoog genoteerd te staan. Uiteraard is hier van een wisselwerking sprake, want de vakbeweging spreekt immers ook namens haar leden, maar aan de voorlichting van de vak beweging wordt toch wel een leidende rol toegekend. Bij het stellen van de prioriteitsvraag blijkt de werktijdverkorting een middenpositie in te nemen. Wan neer men de wensen rangschikt naar het aantal malen, dat daar aan de hoogste prioriteit is toe gekend, dan komt men tot de volgende volgorde: betere voor ziening voor weduwen en wezen opheffing gemeenteclassificatie, vijfdaagse werkweek of loons verhoging, verhoging invalidi- teitsuitkering, gelijke beloning voor mannen en vrouwen, huur verhoging, onderwijs-vernieu- wing en hulp aan achtergeble ven gebieden. Bij het onderzoek Is ook nog gepoogd de invloed vast te stel len op de keuze tussen loonsver hoging en werktijdverkorting voor de volgende factoren: be roep. leeftijd, burgerlijke staat, opleiding, en de mening van de vrouwen der gehuwde onder vraagden. Advertentie. Vervangingsformule in Geref. Kerken (Van onze sociaal-economische redactie) OP de bondsraad van de Christelijke Middenstandsbond, gisteren in Utrecht gehouden, is in het bijzonder aandacht gevraagd voor het kleine bedrijf. Niet dat men het grote bedrijf niet van aanzienlijk belang acht, maar omdat op het ogenblik in het bijzonder het kleine bedrijf in de verdrukking dreigt te komen. Velen menen, dat het randbedrijf maar moet verdwijnen. Het kleine bedrijf heeft volgens velen zijn tijd gehad, zo drukte zich de heer P. Renkema, tweede voorzitter van de C.M.B., uit. Hij zag hierin echter een ernstige aan tasting van het verzorgingsapparaat ten plattelande. Ook Citeerde hij hierbij een rapport van het Centraal Planbureau, dat tot de conclusie komt, dat nationaal-economisch gezien het kleine bedrijf noodzakelijk is, ook in de toekomst Het randbedrijf is niet alleen een mid- denstandsvraagstuk, het is een zaak van overheid en volk. Er zal immers ook een goed verzorgingsapparaat beschikbaar moeten blijven voor de niet-ontwikke- lingsgebieden. waar soms sprake is van ontvolking of waar middenstanders, er het bijltje bij neerleggen, niet opgevolgd worden. De heer Renkema was van mening, dat hier de oplossing gezocht moet worden in de richting van zaak-com binatie. Dus een kapper, die ook si garen verkoopt en bijv. huishoude lijke artikelen etc. Een aanpassing van de vestigingswetgeving zal hiervoor nodig zjjn. Opheffing van de vesti-1 gingswetgeving, zoals sommigen staan, zal echter funest zijn uo> (vervullen van de verzorgingsfunctie op het platteland. DE P.B.O. Als overige programmapunten van de C M B noemde de heer Renkema, dat de vakorganisaties het werk van het pro- duktiviteitscentrum zelf bij de kleine I ondernemer moeten brengen, en dat op een betere technische aanpassing van het vakonderwijs moet worden aangedrongen; I voorts moeten er centra komen van dis- tribuanten en producenten, waar met de I consument gesproken kan worden, i De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie moet meer gaan leven voor de leden. In deze bondsraad van de C.M.B. werd tevens besloten de contributie aan de centrale, te verhogen met 1% van de begroting der aangesloten vakorganisa ties. De C.M.B. heeft constant te kampen met geldgebrek, zodat men dikwijls on voldoende kan deelnemen aan het inter nationale werk en het werk binnen het Convent van chr. sociale organisaties. Ook de propaganda, die thans een nog zwaar der accent dient te krijgen, gelet op de activiteit van andere oentrales, heeft hieronder te lijden. De C.M.B. heeft slechts één propagandist op pad, terwijl men er wel drie of vier zou kunnen gebruiken, zo merkte de penningmeester heer C. C Hengeveld op. De heer - d. Wetering werd met 275 stem- men ,ot ''d van 4,64 bestuur gekozen; 83 stemmen werden uitgebracht op de het heer E P. Verkerk. H. W. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Gieten: W. C. Ligthelm te Lekkerkerk; te Boven-Hardinxveld: S de Jong te Kootwijkerbroek. Bedankt voor Tilburg (evangelisatie) en voor Waspik: S. Meiers te Hoog GEREF. KERKEN Beroepen te Veenwoudsterwal: Schippers te Colijnsplaat (verb.); te Gouda: W. Griffioen te Nijkerk. Examens: De classis Middelburg heeft beroepbaar verklaard na praeparatoir te hebben geëxamineerd de heer Th. P. van Belzen te Arnemuiden, kandidaat aan de Theologische Hogeschool te Kampen. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN OUD GEREF. GEM. IN NEDERLAND Rijssen-Bevervoorde: W. VICTORIA |f WATER *jA Natuurlijk bronwaror Hl bevat vele ill geneeskrachtige ^1 minerale bestanddelen Meer dan 70 jaar de meest gevraagde tv tafeldrank De Vervangingsformule blijft voor ve len in de Geref. kerken een heet hang' ijzer en op elke generale synode iso-MBHMBMMPM men verzoeken ter tafel om haar op (het gokelement te heffen Ook de Jongste generale syno-(het organiseren Dit is een goede zaak. omdat hier gezond l overleg wordt gepleegd tussen werk gevers en werknemers binnen een be- drijfstak. De p.b.o. heeft niets te maken met een Woltersomse organisatie, een gedachte die nog wel eens opduikt. I De heer Renkema keerde zich ten I slotte scherp tegen het betrekken van de reclame, vooral bij an winkelweken. Wat kprk van Hattem bij de classis Harder wijk weer een schrijven over deze zaak ingediend en de classis heeft dit in han den gesteld van een commissie om haar van advies te dienen. De commissie heeft nu het oordeel van de classis- kerken gevraagd Zo kwam zij ook op de kerkeraadstafel van de kerk van Er- melo die onder deze classis ressorteert Na een uitvoerige discussie heett de kerkeraad zich verenigd met het con cept-antwoord dat ds. J. v. Herksen had opgesteld. Daarin verzoekt hij uitslui tend op oecumenische gronden er bij de meerdere vergaderingen op aan te drin gen deze formule in eer. duidelijk om schreven zin als exclusief bindende leer- uitspraak terzijde te stellen Ds. Van Herksen was ook lid van de synode van Assen en had in die kwali teit In de besprekingen een actief aan deel. Baptisten grootste protestantse kerk in Sowjetunie Op :ongres van Europese bapti r Jakob Schidkow. pre- i baptisten in aldus de heer Renkema. Benoemingen Hervormde synode Te Utrecht en Gn Ned. Studentenraad Huisvesting vormt grootste probleem Tijdens de vergadering van de Neder landse studentenraad, die gisteren Utrecht gehouden is, werd o.m. kwestie van de studentenvoorzieningen besproken. Geconstateerd werd. dat thans gesproken kan worden van een situatie, die wezenlijk verschilt van die var vlak na de oorlog. Mede als gevolg var de oorlog was toen het aantal studenten dat aan t.b.c. leed. relatief groot. Uil het verzet kwam toen het plan voort tol stichting van het Nederlahds studenten sanatorium. dat door zijn moderne me dische- en onderwijsfaciliteiten nog steeds belangrijk werk in de studenten wereld doet. De raad constateerde, dat in de komst, als gevolg van het feit dat het aantal t.b.c. patiënten nog steeds dalend ls. wellicht gezocht zal moeten worden naar een andere wijze van exploitatie HU hoopt, dat In de toekomst de be ten heeft de he> sident van de federatie de Sowjet-Unle verklaard, dat deze fe- langstelling van de studentenwereld dera- e de grofste protestantse gemeen- de Instanties, die zich bezig houden schap in Rusland is Zij telt 500.000 in- de voorziening voor studenten, meel geschreven leden en elk jaar registreert r'c»>4 kan worden op vlatgene. wat door zij gemiddeld 15 000 nieuwe kden de raad als de grootste nood gevoeld Van de gemeenten zijn 5520 een eigen namelijk het gebrek aan studen- predikant rijk. waarnaast ongeveer i tenhulsvesting. 20 000 leken de huisdiensten plegen te Van particuliere zijde wordt thans leiden, waarin kleine en wijd en zijd steun aan deze huisvesting verleend door Prof dr H. Kraemer zal tijdens het verspreide groepjes plegen samen te ko- I de Centrale stichting studentenhuisves- weekcinde van 34 januari op De Horst men De Russische baptisten hebben ting. De raad was van mening dat de echter geen eigen seminarie kunnen op-1 groots1 mogelijke steun aan deze stich- h Ung geboden is. Prof. dr. Kraemer over perspectieven voor de gemeente voor de gemeente"' De plaats er. de taak van de gemeenteleden in de kerk en de wereld zullen speciaal worden bespro- tlldena dit weekeinde, dat onder -an dr. J. M. van Veen. direc-1 r het cursus- en conforentlewerk van Kerk van Wereld, wordt gehouden i ronmgen De synode der Ned. Hervormde kerk heeft benoemd tot kerkelijk hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, In de vacature-prof, J. C. Hoekendijk, dr. H. Jonker te Amsterdam, met als leer opdracht bijbelse theologie, prakische theologie en apotolaat. Aan de rijks universiteit te Groningen is in de va cature van prof. dr. Th. L. Haitjema benoemd dr. J. M. de Jong; con-rector aan het theologisch seminarium te Driebergen. Zijn le.eropdracht is dog matiek, vaderlandse kerkgeschiedenis kerkrecht. Dr. H. Jonker, die ln 1917 te Kampen werd geboren, studeerde van 1640 tot 1951 theolog.e aan de Utrechtse univer siteit. In 1944 werd hU verbonden aar de Hervormde gemeente van Mole naarsgraaf, welke plaats hij twee jaar later verwisselde voor Bodegraven. In 1950 werd hij beroepen door a'e gemeen te van Amsterdam (Oranjekerk-gemeen te B). Op 8 april 1954 promoveerde .J Utrecht op het proefschrift „Over Jas pers" metamorphose der bijbelse reli gie". Prof. dr. J. J. Severijn was zijn promotor. In 1956 maakte dr. Jonker een reis naar Zuid-Afrika. Dr. Jonker heeft zich vooral bezig ge houden met de wijsgerige achtergrond van a'e moderne mens. HU publiceerde in verscheidene bladen en tUdschriften artikelen over modern levensgevoel, Kierkegaard, existentialisme en bevin delijkheid. e.d. Hij is lid van de raad voor de zaken van kerk en theologie en van de raad voor herderlUke zorg, docent aan de bijscholingscursus voor godsdienstonder wijzers vanwege a'e raad voor de her derlijke zorg en lid van de redactie van „Theologia Reformata". Verder is dr. Jonker namens de generale synode ge committeerde bU de evangelistenexa mens aan de acaó'emie Kerk en Wereld. Dr. J. M. de Jong. die aan de rijks universiteit te Groningen gaat doceren, studeerde van 1930 tot 1936 te Leiden en vervolgens één jaar in Amerika. Van Amsterdam 1948 was hU predikant te Oterleek- Noord Schermer. In 1955 werd dr. De Jong benoemd tot conrector van het theologisch seminarie te Driebergen. Van zijn wetenschappelijke publica ties noemen we o,m. „Karl Barth als ethicus" (1950). zijn dissertatie „Ke- rygma, een onderzoek naar de voor onderstellingen van de theologie van Bultman". De nieuwe hoogleraar publiceerde ook talrijke niet-wetenschappelUke artikelen, o.m. over de weg van gemeente-opbouw in de Hervormde kerk. in een speciaal nummer van Wending, „De taal van de bijbel", „De integratie in de Her vormde kerk" en samen met prof. dr. M. A. Beek „Bijbelse knooppunten". Ver. Geestelijke volksgezondheid De Vereniging tot bevordering der Geestelijke volksgezondheid op geref. grondslag houdt zaterdag 29 november haar jaarvergadering in Des Pays Bas. Janskerkhof te Utrecht. Dr. A. L. Janse de Jonge te Amsterdam spreekt ove „Psychiatrie en maatschappelUk werk". Prof. dr. R. Schippers treedt op als co-referent over hetzelfde onderwerp. Advertentie leiding 64 Jenlatnln maakte h« zichzelf. Toen reed hij het erf af s en kwam met een prote boog voor ae aeur. wyn- heer Hare wa» nog in de tuin. „Nog welbedankt!" zei zijn vrouw toen ze hem voorbij liepen, er lag een blijde glimlach op haar gezicht. ..Denk er om dat je eten thuis bent, en Isat taeven". riep cf flelijk genoeg c terug Maar hij wa: het rijtuig te helpen. Het was een ouderwets geval: een phaeton zoals ze genoemd werden. Voorop een kleine bok voor de koetsier, met daarachter een brede bank met een kap Dc bank was zo breed, dat er wel drie perso nen konden zitten. Maar meestal reed mijnhecT Ha re zelf als ze met hun drieën waren. De kap was neergehaald, maar bij regenachtig weer gaf die een Ïoede beschutting Er was ook een dubbel stel stok en. zodat er één of twee paarden voor konden lo pen. D 'orgssns gebruikten ze de beide paarden beurtelings. Mijnheer had zelf bovendien nog een rij- peard. Benjamin legde de plaid zorgvuldig over de knieen ▼an fijn meestere». Ze bielden niet erg van mijn heer. maar voor mevrouw gingen ze door het vuur Toen besteeg hij de bok en reed hen naar de manu facturenwinkel. Het was een uitstekende zaak. even voorbij het kantoor van Carlyle, en de belde vrou wen waren al spoedig geheel verdiept ln hetgeen de winkelier had aan te bieden. Na een uur kwam mevrouw Hare tot de ontdekking dat «e haar tas miste. „Ik moet hem in het rijtuig hebber, laten liggen Barbars Wil Je eens even gaan kijken. Het patroon zit er nog in." Barbara ging naar buiten. Het rijtuig stond daar van door ANN LUDLOW nog ta wachten Het paard liet de kop hangen. Ben jamin stond er bij Ze kon de tas niet vinden en nep de koetsier te hulp. „Zoek mama's tas eens even. Hij moet ergens in beetje slingeren, blijkbaar diep in gedachten. Hij floot zachtjes. „Hallo! Thorn, ben jij daar? Kom aan deze kant jtuig liggen.'' Benjamin begon te keek lusteloos de straat ln. De zon scheen fel. ze zag zoeken. Barbara wachtte de stralen weerkaatsen op een grote gouden horlo geketting op het vest van een heer die daar zowat doelloos voorbij wandelde. Ze weerkaatste ook in de juwelen van zijn overhemd, en toen hij plotseling met een fijne witte hand over zijn knevel streek n. die no I. sn diamanten ring aan zijn vinger Onwillekeurig dacht Barbara aan de be zeil Is ingenomen even- of achtentwintig jaar oud. lang. slank, met zwarte haren en zwarte ogen. Zijn gezicht was vriendelijk, aan zijn imkerhand droeg hij eer. glacé handschoen. maar de andere handschoen liet hij zo n lopen, i Het was Otway Bethel die het riep, van de over kant van de straat. Barbara dacht dat ze droom de. De man met de juwelen scheen het niet te ho- „Kapitein Thorn!" Toen keek hij op. Hij knikte verstrooid en stak over. „Hier is de tas. juffrouw Barbara. Hij zat tussen de vouwen van de plaid." Benjamin hield haar de tas voor. maar ze zag het niet. Ze zag alleen die man, de moordenaar van Haaijohn. blijkbaar. Het kon niemand anders zijn. Het ngnalement klopte precies. Haar gezicht be trok. „De tas, juffrouw Barbara." Maar Barbara was al weg en liet Benjamin staan. Ze had dokter Wainwrlght gezien een eindje verder op en haastte zich naar hem toe. Op haar gespan nen vraag antwoordde hij nadat hij een bril had opgezet, want hij was bijziend een beetje ver-: baaad. „Dat!" O. dat ls een zekere kapitein Thorn. Hij lx, bij de familie Herbert, geloof ik." „Waar komt hij vandaan? Waar woont hij?' „Ik weet niets van hem. iet de jonge Smith en vriend van de Herberts riaaant uit. Barbara." Ze antwoordde niet. Kapitein Thorn en Bethel kwa men voorbij. Bethel groette haar. maar ze was te veel in de war om terug te groeten Toen wenste dok ter Wainwright haar goeden dag en Barbara ging langzaam terug naar de winkel Kind. waar blijf je zo lang? Kun je de tas niet vinden?" (Wordt vervolgd) Horizontaal: 1. bep. kromgebogen voorwerp 4. scherprechter 7. korting 9. bep. onderwijs, afk. 11. de mensen 12. Chin, afstandsmaat 13. artikel, afk. 15. gelofte 16. onder de Indruk 17. klok 18. idioot 20. reeds 21. elasticiteit 23. deel v. e. mast 24. iemand die iets zeer belang rijks vrijwillig afstaat! 26. bijtende vloeistof 27. indien Verticaal: 1. uitroep 2. slede 3. toiletartikel 4. betovering 5. electrotechn. afk. 6. hard 8. ontroerd 10. muziekinstrument 12. leer 14. korte tijdsduur 15. ernstig 17. zak 19. zuivelprodukt 21. kraakbecnvis 22. bep. serviesdeel 24. muzieknoot 25. Regiment Infanterie, afk. Oplossing van vorige puzzel Wandelen in het volle licht van Gods genade hoe is dat mogelijk als men leeft in een massa? Al die mensen om u heen, zelfzuchtige mensen, ijdele mensen, lasterende mensen, schijnvrome mensen ze omringen u zo dat ge soms meent te zullen stikken. Dat er geen ruimte meer voor u over lijjet te zijn. Dat er alleen maar schaduw is van mensen en geen plaats meer is voor zon! Het volle licht van Gods zon: „Bidt en u zal gegeven worden, zoekt en ge zult vinden, klopt en u zal opengedaan worden", zegt Jezus in de Bergrede. Dat is het volle licht. En bijna direct daarna zegt Hij: „Alles nu wat gij wilt dat u de mensen doen, doet gij hun ook aldus." Dat is dan die massa om u heen en er blijkt verband te zijn tussen het leven onder Gods zon en het leven tussen de mensen. Die samenhang is niet moeilijk. De zon beschijnt de maan en zo geeft de maan haar licht naar de aarde. Als gij leeft in Gods zonlicht dan zal dat licht van u afstralen op de mensen om u heen. Dan kan er geen duisternis om u heen zijn en dan kunt ge nooit leven in de schaduw van de massa. Dan is het heerlijk om een christen te zijn ONVERKORTE BEZWAREN TT EN wettelijke regeling van de voetbalpool ligt nu wel in de lijn der verwachtingen. Ze schijnt het karakter te gaan dragen van een zekere reglementering van dit verschijnsel. We zullen dus nog gelegenheid krijgen om te bezien hoe men zulks wenst te doen. Vre zen doen we, dat de voorgenomen wettelijke regeling onze beduchtheid voor het verschijnsel niet zal kun nen wegnemen. Die beduchtheid leeft, zo ls onze indruk, toch wel, zij het in meer dere of mindere mate, onder alle protestantse christenen. Wij vonden de protestantse bezwaren dezer da gen nog eens weer ontwikkeld in een artikel van de hand van ds. L. H. Ruitenberg in de socialistische pers. In dit artikel onderstreept ds. Rui tenberg, zelf dus tevens socialist, dat de belijdende protestant tegen de loterij neen zegt. De voetbalpool omschrijft hij als typisch een gok- kerij, waarbij de inzet weliswaar laag, de kans op gewin heel gering, maar de prijs zeer hoog ls. De rooms-kathollek Is geneigd, evenals andere zaken ook dit tame lijk gemakkelijk te nemen. Hij ziet in de voetbalpool een onschuldig spel. De belijdende protestant ech ter, aldus ds. Ruitenberg, neemt zijn uitgangspunt bij de huiver die hem bevangt, als hij aan het loten denkt. Wanneer een protestants christen eens een lot koopt, bijvoor beeld voor een diakonessenhuls, dan is zijn eerste doel de steun voor een goede zaak. Daar komt bij, aldus nog altijd ds. Ruitenberg, dat in de protestantse wereld het besef leeft, dat het ver werven van geld en arbeid met el kaar in verband staat. Hij voegt er aan toe, dat de socialisten dit besef vaak zuiverder verder dragen dan menig niet-socialistische protestant. Ds. Ruitenberg ziet als socialist dan ook In de voetbalpool een verschijn sel van de kapitalistische geest. Ziehier de bezwaren van een socia listisch predikant tegen de voetbal pool, bezwaren die wij onderschrij ven. Betwijfelen doen wij, of een voet- BENELUX IN ACTIE TJET IS verheugend, dat het initia tief om een eind te maken aan de impasse, die de verworvenheden van de Europese eenwording voor een belangrijk deel teniet dreigt te doen, van de "zijde der Beneluxlan- den ls gekomen. Op dit ogenblik kan nog niet volle dig worden beoordeeld, of de com promisvoorstellen, waarmede de drie kleine partners van Klein Europa de moeilijkheden willen oplossen, ook werkelijk voor alle bij de'Vrijhandels- zone betrokken partijen aanvaard baar zijh. Het belangrijkste ls op dit moment, dat zij het initiatief heb ben genomen en dit niet hebben overgelaten aan de Europese „grote drie": Engeland, Frankrijk en West- Duitsland. Gelukkig heeft men in Den Haag en Brussel ingezien, dat er opnieuw een streven aan de gang is, de uit werking van problemen die moei lijkheden veroorzaken aan enkele balpool winst voor de sport kan be tekenen. Het tegendeel lijkt het ge val. De sport heeft aan iets anders behoefte dan aan sentimenten die door een voetbalpool worden opge roepen. Veeleer zijn wij geneigd, is die sentimenten een bedreiging van de volksgezondheid te zien. De lief de voor de sport is hier wel op ernstige wijze verschraald. Afgezien van de toelaatbaarheid er van, verwachten wij van reglemen tering dan ook weinig. Liever ware het ons, indien gezocht werd naar positieve mogelijkheden ter beoefe ning van de sport. En we zullen verstandig doen in te stemmen met de bedenking van ds. Ruitenberg, dat het hier niet maar geldt de re glementering van een onsohuldig spelletje. Om deze redenen zijn we volop ge neigd de zijde te kiezen van die Ka merleden die zich behalve tegen de voetbalpool ook tegen de reglemente ring van de voetbalpool hebben uit gesproken. Echter, zij vormen, zoals trouwens ook ds. Ruitenberg stelt, een minderheid. Onder deze laatste omstandigheden laat het zich verklaren dat minis ters, hoezeer persoonlijk tegenstan der van voetbalpools, van hun stand punt geen halszaak willen maken voor het kabinet. De vraag is hier in het geding, of het de taak van een minderheid is haar standpunt aan een meerder heid op te leggen. In een gemengd kabinet en een ander kabinet is bij de samenstelling van onze bevol king niet mogelijk zal ieder bewindsman wel iets hebben te ne men dat hem minder juist voor komt. Iets anders is, of men bij de. meerderheid niet ook voor de gevoe-j lens van de minderheid begrip mag! verwachten. Dit laatste blijft temeer het geval nu tegen de voetbalpool zulke ernsti ge bezwaren zijn aan te voeren. Ds. Ruitenberg heeft ze, zoals we zagen, nog eens weer geformuleerd, daarbij tevens bezwaren noemend die een socialist, juist als socialist, zullen moeten toespreken. Bij ons leven de bezwaren zeer be slist. grote mogendheden over te laten. Hiermede zou blijvend schade wor den toegebracht aan de positie der kleinere landen. Ook om deze reden ls het verblij dend, dat de Beneluxlanden, die in de naoorlogse jaren al vaker een lichtend voorbeeld voor samenwer king in groter verband zijn geweest, het hebben aangedurfd, opnieuw de leiding in handen te nemen op het punt waar de grotere partners heb ben gefaald. Ook het tijdstip waarop de Benelux- groep in actie is gekomen was juist gekozen. Het bemiddelingsaanbod viel vrijwel samen met de bekend making van nieuwe Franse voorstel len, die de scherpe kantjes van het Europese conflict moeten wegne men en voor Engeland wellicht aan leiding zullen zijn, op zijn weiger achtige houding van de laatste da gen terug te komen. Adrertentie 'n Kwalttaltsproduct van da Wybart-Fabrlaktn. 70 an BO et alléén bij Apotheker» an Oroglttan Ambtsaanvaarding door prof. mr. L. W. G. Scholten Prof. mr. L. W. G. Scholten. benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universi teit. zal vrijdag 28 november a s. zyn ambt aanvaarden in de Woestduinkerk te Amsterdam. De plechtigheid begint om half vier. Van ïier ven der j In de Poolse hoofdstad Warschau werd vorige maand een protestantse boek winkel geopend. In dit land onder eer communistisch regiem, waar boven dien de Rooms Katholieke Kerk een overheersende positie Inneemt, ls dit een geweldige stap vooruit. Boven dien werd de Poolse aandacht nog een» op het protestantisme gericht toen eveneens in Warschau een inter kerkelijke dienst gehouden werd met Lutherse c- gereformeerde predikan- Heidendom bij begrafenissen In de steden van Canada bestaat de :woonte om in geval van overlijden elke gedachte aan de dood weg te drin gen. De begrafenisondernemers hebben daar geraffineerde middelen voor. Zij maken van de begrafenis een vriende lijke plechtigheid, die geen pijn doet. Een en ander kost natuurlijk veel geld. Vijfhonderd dollar is men voor heel gewone begrafenis al kwijt; begrafenis van duizend dollar is niets uitzonderlijks Mede op grond daarvan heeft een dominee in Toronto de dood. Dit protest had een tegenprotest ten gevolge De begrafenisondernemers ver klaarden daarin, dat ze een humane dienst verrichten Jegens de nabestaan den. die de naakte dood niet in het aan gezicht kunnen zien. „Ieder voelt zich eel beter als de dood wat aangekleed wordt".

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2