Mcuutc £eiJisrt)c Courant Regering bezorgd over vrijhandelszone Nieuwe voorstellen van Frankrijk Volgend jaar economisch herstel bestendigen Verwoeste" bruggen vertragen opmars Motie over spijtoptanten werd ingetrokken Meisje iii Eminen gedood bij militaire oefening 8ew WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-^ATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlcfi Is ghfbleoea triyn hert ia tcgljcnspotr Reit s was onfortuinlijk Zie pagina 4 Minister Zijlstra in Tweede Kamer: Man vermoordde pasgeborenen De politie heeft dc 36-jarige loodgieter G. C. S- uit de De Manstraat te Rotterdam aangehouden, omdat hij op 13 november r(jn pasgeboren kind door verstikking om het leven zou hebben gebracht. De ont steltenis bij de politie werd nog groter, toen gisteren, verborgen op dc vliering In de woning van de loodgieter, de in ver regaande staat van ontbindings-verdro- gingstoestand verkerende Ijjkje.s werden ontdekt van nog drie pasgeboren kinderen, •die S. volgens zijn zeggen op dezelfde wijze van het leven zou hebben beroofd. Dit zou gebeurd zijn in de jaren '51/'52. '54 en '56. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de vader tot deze afschuwelijke daad is over- m, omdat het kind als een last werd beschouwd en derhalve ongewenst was. Het echtpaar had reeds zes kinderen, van 'wie de jongste acht jaar is. De 35-jarige echtgenote van de ver dachte, die volgens de politie een belang rijke rol in het drama moet hebben ge speeld, ls eveneens aangehouden en in t gesteld. Zij werd aan een voorlopig verhoor onderworpen in een ziekenhuis, waar zij ter verpleging waS opgenomen Naar wij uit andere bron vernemen zou deze zaak aan het rollen zijn gekomen, toen zioh bij de geboorte van het laatste kind complicaties zouden hebben voor gedaan, waardoor opname van de vrouw in een ziekenhuis noodzakelijk was S. is Inmiddels voor de officier (Van onze parlementaire redacteur) TNDIEN DE VRIJHANDELSZONE definitief zou mislukken, dan kunnen, naar ik niet hoop, maar wel vrees, spanningen in de E.E.G. niet uit blijven. Daarvoor zijn de economische banden met de overige landen van vrij Europa, en waarlijk niet alleen voor Nederland, te nauw", zo zei gister avond de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, in de Tweede Kamer, tijdens de verdediging van zijn beleid. Hij zei, dat de regering de jongste ontwikkeling met bezorgdheid gadeslaat, maar Neder land zal zijn E.E.G.-verplichtingen trouw en loyaal nakomen. „Een terugdraaien van deze ontwikkeling willen wij niet." Minister Zijlstra noemde de huidige impasse een fase in de politieke worste ling om de vrijhandelszone. Nederland zal alles doen om deze zaak weer op gang te krijgen. Ons doel is daarbij, zo vervolgde de bewindsman, een vrijhandelszone te bereiken waarin het buitentarief van de E.E.G. voor onze andere O.EE.C.-partners verdwijnt. De uitspraak van de heer Nederhorst (soc.): „Liever geen vrijhandelszone dan een slechte, achtte de bewindsman ge vaarlijk. Natuurlijk is er een constructie te bedenken die voor ons onaanvaardbaar is. Dat zou zijn een vrijhandelszone met een volstrekte autonomie t.a.v. het buiten tarief en met een onvoldoende regeling van het probleem van de oorsprong. Op deze punten zijn de besprekingen ephter t Vrijhandelszone-con flict XJET FRANSE KABINET heeft gisteren tegenvoorstellen voor een vrij handelszone uitgewerkt om de scherpe kantjes van het Westeuropese economische conflict weg te nemen. De regering in Parijs heeft zich op het standpunt geplaatst, dat de economische belangen van de landen buiten de E.E.G. niet geschaad mogen worden en dat geen vergeldingsmaatregelen tegen de E.E.G. mogen worden genomen. De zes landen van de Europese Economische Gemeenschap zullen spoedig bijeenkomen om de nieuwe Franse voorstellen te bespreken. De Benelux-landen hebben gisteren 'n belangrijke poging ondernomen om het conflict uit de weg te ruimen. De drie landen hebben namelijk het oude plan om de tariefverlaging van 1 januari in EEG-verband tot alle OEES- en even tueel ook tot de GATT-landen uit te breiden weer op tafel gebracht. Over de nieuwe Franse tegenvoorstel len is nog niets officieel meegedeeld. Wel is zeker, dat de voorstellen een onrecht vaardige quotadiscriminatie na 1 januari tegenover de niet-EEG-landen willen voorkomen. Volgens deskundigen be staan er voor Frankrijk drie mogelijk heden om uit de impasse te komen: 1. Frankrijk kan besluiten de OEES- handel tot 75 procent weer vrij te ma ken zoals het aanvankelijk volgens de bepalingen van de OEES verplicht was. Zoals bekend is, schortte Frankrijk in juli 1957 alle maatregelen voor libe ralisatie van de handel op. Sindsdien zijn de Franse invoeren niet meer vrij gemaakt, omdat de Franse betalings balans voortdurend in moeilijkheden verkeerde. 2. Frankrijk zou verder nog een belang rijk gebaar van goede wil tegenover de met bij de Europese markt aange sloten landen kunnen maken. Zo zou het voor deze landen de quota kunnen verhogen van goederen, die nog nooit zijn geliberaliseerd. 3. Ten slotte bestaat de mogelijkheid en hiervoor voelen de OEES-landen het meeste dat Frankrijk deze elf lan den wat de invoer betreft gelijk stelt met de EEG-partners. Dit komt dus neer op het voorstel, dat de Benelux- landen gisteren naar voren hebbèn ge bracht Handelsoorlog Zoals de zaken er thans voorstaan zal er in Europa geen handelsoorlog ont staan. De beraadslagingen, die de En gelse regering de laatste dagen met de niet-leden van de EEG heeft gevoerd, hebben duidelijk gemaakt, dat Londen op weinig steun kan rekenen voor een politiek van represailles. Vooral de Scandinavische landen wil len tot elke prijs een handelsoorlog ver mijden en geven de voorkeur aan een gemeenschappelijke Noordse markt. De ze markt zou de zes landen van de EEG niet onwelgevallig zijn. Intussen is in Londen van mening, dat men eerst een goed initiatief van Frankrijk kan verwachten als de algemene verkiezin gen op 30 november zijn gehouden. In de omgeving van de Europese com missie van de Europese economische ge meenschap wordt de gang van zaken ernstig betreurd. Men vraagt zich zelfs af, waarom de leden van de commissie min of meer buiten de onderhandelingen zijn gehouden. moeten komen. „Maar men moet niet geten", aldus minister Zjjlstra, „dat het er by de vrijhandelszone niet om gaat wat wij ervoor moeten betalen, maai wij krijgen." Minister Zijlstra was het met de heer Nederhorst eens dat Frankrijk van ouds een protectionistisch land is. Hij hoopte echter maar, dat deze mentaliteit niet naar ons land zal overwaaien. Er is geen sprake van. dat Frankrijk de gevolgen van een.vrijhandelszone niet te boven zot komen. Er is sprake van een overgangs periode van 18 jaar. De Franse economie heeft voor zijn herstel nodig: mor evenwicht en open grenzen. De gesloten grenzen zijn voor het overgrote deel ver antwoordelijk voor de verstarringsver- schijnselen in de Franse economie. Waarom geen concessies van Engeland gevraagd? Daaraan zijn we niet toi komen. In het beraad van de Zes landen zijn echter wel concessies gedaan Frankrijk. Hoewel dit niet helemaal zeker is, had minister Zijlstra de indruk da in het voornemen ligt de huidige impasse „op hoog politiek niveau" te doorbreken. Wat de enorme kolenvoorraad betreft herinnerde minister Zijlstra aan de falen de prognoses van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. in het verleden. Zij hield reke ning met een tekort gedurende 20 De bewindsman vreesde, dat men thans weer heeft uitgerekend dat er gedurende 20 a 30 jaar overschotten zullen zijn. „In dat geval maakt men dezelfde eenzijdige fout", aldus prof. Zijlstra. Men verkijkt zich dan op de omvang van de structurele overvloed aan kolen. Men zal het protouktie- en hert prijs niveau aan de omstandigheden moeten aanpassen. Maar de produktie is in 1958, in een tijd van dalende conjunctuur, nog gestegen vergeleken met 1957. En er is slechts een aarzelend begin met een prijs verlaging gemaakt. Als het vraehtenpeil op de Atlantische Oceaan weer aantrekt kunnen we weer in een concurrentie positie komen. Hoe soepeler de prijspoli- van de gemeenschap is, des te ge- (Zie vervolg op pagina 4) Oefening „Carillon' Na vijf uur oponthoud eindelijk op plaats van bestemming r redacteuren) TE VELDE, dinsdag ERGENS IN NEDERLAND oefenen 30.000 militairen, maar waar zi allemaal pre cies zitten is nog niet bekend. Althans, zo was de toestand gisteren in een bepaalde legerplaats in het oosten van Nederland. Behalve een groep kwartier makers was daar lang na het vastgestelde uur nog geen enkele eenheid op de plaats van bestemming aangekomen. Vreemd was dit overigens niet. want in de loop van de dag had een formatie straaljagers de Rijnbrug bij Arnhem en de IJsselbrug bij Zutphen „onklaar" gemaakt. En dit bezorgde de kolonnes, die vanuit bet zuiden oprukten natuurlijk het nodige oponthoud. de Betuwe in, waarna ze bij Rhenen de rivier overtrokken. Vandaar konden zij Arnhem vanuit het westen binnenrijden en vervolgden zij hun route over de IJsselbrug bij Westervoorde Het was intussen zeven uur geworden, voor de eerste echelons het concentratie gebied binnenreden. De laatste onderde len bereikte het gebied een uur later en dit betekende een achterstand van vijf uur op het tijdschema. Maar de kwartier makers hadden in die tijd niet stilgezeten. In het beboste terrein hadden zij de plek ken aangewezen, waar de troepen hun tenten konden opslaan, wat dan ook on middellijk na aankomst gebeurde. Door het ensceneren van een dergelijke tegenslag echter is de oefer.ing „Carillon" volkomen afgestemd op wat er in werke lijkheid zou kunnen gebeuren. Ook een bij de bruggen opgestelde ver- keerscontrolepost van de marechaussee had met deze mogelijkheid rekening ge houden. Lang voor de bruggen „onklaar" raakten had men reeds een reserveroute uitgestippeld. Deze voerde over de brug bij Westervoort optrokken en ci« achter zich lieten, middellijk daarna geleid. Bij Eist bogen :oen de straaljagers verwoeste bruggen" :rden de troepen on- Dit is Jonathan Leaboa, advi seur van Amelia Mantsebo Seeiso, het voornaamste opper hoofd van Basoetoland. Het vreemde hoofddeksel, waar onder hij gisteren in Londen arriveerde, wordt in zijn land alleen gedragen bij plechtige gebeurtenissen. In dit geval zijn dat blijkbaar de besprekingen in Gemenebest-verband, waarvoor hij in de Engelse hoofdstad ver blijft, tezamen met zijn opper hoofd Amelia Mantsebo Seeiso. Vlucht per schip over land.... De voorste helft van net 230 ton meten de Oostduitse schip Kuner is gisteravond, onder grote belangstelling van de inwo ners van het Westduitse s'adje Gorleben, over land naar het vrije Westen gebracht. De andere helft volgt ovei enkele dagen. De beide helften worden dan weer aan elkaar bevestigd en een Oostduitse vluch telingenfamilie heeft haar woning mee genomen naar het Westen. Het zit allemaal zo: de eigenaar van het vaartuig bevond zich op de Elbe, in West-Duitsland, en wenste daar te blij- hij durfde echter niet verder te i, omdat de Elbe bij Gorleben langs de zonegrens stroomt en hij bang was door de Oostduitsers te worden ingere kend. Dank zij deskundige medewerking is een oplossing gevonden. Na toezegging minister: (Van onze parlementaire redacteur) DE HEER VAN DOORN (kath. v.), die verleden week dreigende taal over het toelatingsbeleid van spijtoptanten had gesproken, diende gistermiddag in de Tweede Kamer een nietszeggende motie over deze kwestie in, die hij aan het einde van de avondvergadering weer ijlings heelt ingetrokken. Deze motie was vrijwel in overeenstemming met de toezeggingen die minister Samkalden verleden week han gedaan. Na de herhaling van deze toezeggingen was er geen plaats mee- voor een vrij slap voorstel van orde. In deze motie zou de Kamer als haar oordeel hebben uitgesproken dat t.a.v. de maatschappelijke Nederlanders, en in het bijzonder t.a.v. de spijtoptanten, een zo ruim mogelijk toelatingsbeleid ge voerd moet worden. De regering werd in dit voorstel uitgenodigd om met dc Kamercommissie voor repatriëring het vraagstuk „van de maximale mogelijk heden van toelating te bezien." De minister zegde dit overleg nog maals toe. Hij voegde daaraan toe dat van een groepsgewijze toelating echter geen sprake kan zijn. Bovendien zal op dit ogenblik de toelating beperkt moe ten blijven. Deze toelating zal ver ruimd kunnen worden, naarmate meer gerepatrieerden naar andere landen kun nen emigreren. De socialistische afgevaardigde, de heer Vrolijk, was door deze motie „aan- Dat voorstellen, want de socialisten hadden een uitvoerig toelatingsdebat gevraagd, met alleen met de minister van justitie, maar met alle betrokken bewindslieden Dat was een heel ander geluid dan de dreigende taal van dhr. v. Doorn (kath v.). Dat debat komt nu toch Helaas niet in het openbaar, maar in de be sloten vergadering van de Kamercom missie De heer Meulink (a r.) noemde deze motie „een minimum". Naar zijn mening wordt er te weinig aandacht geschonken aan de morele kant deze zaak Teveel wordt er gesproken over de ge- tingsbeieid Nu het weinig zin meer nogmaals uitvoerig over de voetbalpool te discussiëren. Mi- Aan de invalsweg van Rotter dam, komende uit de richting Den Haag, kan men deze bor den lezen- Er ligt vreugde in omdat er mensenlevens zijn gespaard en er ligt stedelijke trots in. Maar als men juist op deze weg de automobilisten rijden (verreweg de mees ten rijden sneller dan 50 kilo meter!) dan wordt men er zich wel van bewust dat het nog heel wat beter kan. nister Samkalden heeft nog eens her haald, dat men rekening moet houden met „een totoloos-tijdpcrk". De he Van Dis (s.g.) hekelde de A.R.-min ters. die het Kabinet niet aan zijn s spraak hebben gehouden. De A.R.-n nisters maken een voetbal voor de mee derheid. maar de A.R.-Kamerled< stemmen tegen. Dit bukken voor i meerderheid kon de heer Van Dis (zacht uitgedrukt) niet waarderen heer Meulink (a.r.) daarentegen m op dat niet primair de vraag in geding komt of de minderheid de i derheid de wil mag opleggen, maar moet de voetbalpool toetsen aar zedenwet van God. Ook over het verstckelingenbeleid viel niets nieuws meer te zeggen. Mi nister Samkalden herhaalde nog de „bijna ongeloofwaardige subtiliteit van zijn redenering" Het was inder daad allemaal zeer subtiel. Op vraag van de heer V d. Wetering i wie nu eigenlijk de 37 verstekelingen in Nieuw-Guinea heeft toegelaten woordde de bewindsmanhet daartoe bevoegde gezag. Een militair )ond '"TIJDENS DE oefening „Carillon" heeft zich gisteravond een ongeluk gedaan. Door een schot nlt naar men nt een pistool werden aan de rand de Emmerduincn te Emmen de acht jarige Ida Havcrings en de militair J. van Veggel getroffen. Het meisje werd gedood de soldaat is in zeer ernstige toestand in het ziekenhuis opgenomen. ongeluk gebeurde omstreeks ïur nabij de Hunenbaan te Emmen. Ml li- ai ren die deelnamen aan de alarmoefe ning „Carillon" hadden daar een wacht post uitgezet, bestaande uit twee militai ren. Men hoorde een schot en toen me op af ging, kwam men een van c twee militaire van de wachtpost tegen. man was overstuur en uit zijn pistool bleek een kogel afgevuurd te zijn. Bij de wachtpost werd de gewonde soldaat Van Veggel, die uit Vught afkomstig ia, ge vonden. Een eind verder lag het meisje Have-rings, dart in Emmen woonde. Zij Was in het hoofd getroffen. Het opgeluk zal, naar men volgens de Legervoorli chtingsdienst wel moet aan- n, zijn gebeurd met de kogel, die Straaljager neer in Duitsland Piloot uit Wassenaar om het leven gekomen Een Thunderstreak-straaljager van de Koninklijke Luchtmacht is gisteren in de buurt van de Duitse stad Donau- Eschingen neergestort. De piloot, de 23- jarige tweede luitenant-vlieger F. A. Kathmann uit Wassenaar, kwam om het leven. Het vliegtuig was gistermorgen opge stegen met nog een ander toestel van hetzelfde type om oefenvluchten te ma- boven Duits gebied. Om elf uur werd contact tussen de beide piloten ver broken omdat de radio van Kathmann plotseling zweeg. De andere vlieger ging daarna op onderzoek uit. echter zonder resultaat. Benzinegebrek dwong hem Nederland terug te vliegen. Pas laat in de middag werd het wrak met de verongelukte piloot gevonden. Het neergestort in het heuvellandschap 15 km ten zuiden van Donau- Eschingen. Een NAVO-commissie stelt vandaag een onderzoek in naar de van de ramp. uirt het pistool van de ene wachtposrt ver dwenen bleek. De gewonde militair droeg een srtengun, die ongeladen was. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een ricoehetschot, dat eerst de mili tair en daarna hert meisje getroffen heeft. De soldaat met wiens pistool het schot is gelost, heeft een shock en kon nog niet worden gehoord. Hij is opgenomen in het militair hospitaal in Assen. Het bivak is inmiddels opgebroken en de troep is ver der getrokken. Alleen zij, die na hert onge luk de toestand hebben opgenomen, zijn in Emmen achter gebleven Looppas Mocht door de vijandelijke „luchtaan vallen" het laatste gedeelte niet al te vlot zijn verlopen, het allereerste begin van „Carillon" verlieD vlot genreg. Om kwart voor zes 's morgens kwam het bevel tot het begin van de oefenir.g van de ge nerale staf en om acht uur was het kamp Oirschot alles klaar om uit te rukken. Om tien uur veertig kwam het bevel door, om de mars naar het legenngsge- bied aan te vangen. Doch hier kwam de eerste kink al in de kabel: een „luchtaanval" op het kamp gooide roet in het eten. De hele kamp bevolking, die uit 3500 mail bestond moest zich met achterlating van alles en gekleed zoals ze op dat ogenblik toevallig was op tevoren aangewezen plaatsen, twee kilometer buiten het kamp, in vei ligheid stellen. En dat alles gebeurde in dc looppaswat echter niet kon ver hinderen, dat dc eerste onderdelen van het 16e bataljon Limburgse Jagers pas om 11.40 uur de kazerne uit waren. Z.K.H. de Prins der Nederlan den heeft gisteren in zijn func tie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Marine een in formeel bezoek gebracht aan de marine-inrichtingen in Den Hel der. Geruime tijd vertoefde hij bij de marine-navigatiedienst, waar hij met belangstelling het z.g. „plotten" volgde. Naast de Prins kapitein-luitenant-ter-zee W. Koolhaas, commandant van het navigatiestation. Een vroege, krachtige winterstorm heeft de afgelopen twee dagen tien do den geëist in de staten van het Ameri kaanse midden-westen. Op sommige plaatsen bereikte de storm de kracht van een tornado. Te Alamosa in Colo rado daalde de temperatuur tot 29 den onder nul. Plaatselijk ontstonden overstromingen en werd het verkeer door zware sneeuwval ontwricht. Russisch plan in V.N. Speciale commissie voor de wereldruimte DROOG WEER De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele ver- sprelde opklaringen en bier en daar mist. Overwegend WÊÊS zwakke wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde of iets 'iry lagere lemperaturen. W (Opgemaakt om 11.15 uur.) Donderdag 20 november: zon op 8.07 ur, onder 16.43 uur. Maan op 14.J9 uur, onder 1.45 uur. Op 28 november volle HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur TN NEW YORK heeft men gisteren de indruk gekregen dat Rusland bereid is mee te werken aan de op lossing van de moeilijke kwestie van het vreedzaam gebruik der wereld ruimte. In een persoonlijk gesprek met de Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Cabot Lod ge, heeft de Rus Zorin namelijk een verrassend voorstel gedaan. Ver strekkend is het Russische voorstel niet, maar het geeft wel de richting aan waarin de oplossing moet wor den gezocht. Volgens hert nieuwe Russische plan moet een voorbereidende commissie, waarin elf landen zitting hebben, zich beraden op dit probleem. Later heeft Zorin zUn plan bij de politieke commissie van de Verenigde Naties ingediend. „Met dit voorstel tracht Rusland een formulering te vinden", zei hij, „die aanvaardbaar is voor alle partijen". Hij noemde zijn plan een belangrijke stap in de goede richting. Voor dc indiening van dit voorstel kreeg Zorin dc wind tegen van dc Britse afge vaardigde Dixon, die felle kritiek leverde op de Russische ontwerp-resolutie, waar in een verbod van militair gebruik der wereldruimte wordt gekoppeld aan op heffing van militaire bases in het buiten land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1