op altaar Soedan geofferd van de Assoeandam CITERIA: eerste Nederlandse sportwagen Enorme bedreiging voor A Afrikaans continent Hervormde synode over de plaats van Israël Rookt u veel sigaretten? Confectie-industrie doet voorzichtige stapjes DINSDAG 18 NOVEMBER 1938 !5s2 Minestrone hauaanse verwezenlijkt Eenheid van het Nijldal 'X rdt (Van een onzer redacteuren) "IrjE JONGSTE GEBEURTENISSEN in Soedan (vroeger ook wel De Soedan genoemd) houden rechtstreeks verband met de plannen van passer, binnenkort te beginnen met de bouw van de Assoeandam Jfiijl, even ten noorden van de Soedanese grens. Zij kwamen volkomen f onverwacht en zijn kenmerkend voor de invloed, die de Egyptische dic tator in zijn zuidelijke buurland had, terwijl de buitenwereld de indruk had, dat het pro-westerse kabinet van premier Khalil zich met succes Jegen het drijven van Nasser had verzet. De staatsgreep van gisteren is uu>— wanneer Soedan inderdaad een satelliet van de Egyptisch-Syrische ocVerenigde Arabische republiek wordt een van de grootste nederlagen, leiidie het Westen in de Arabisch-Afrikaanse wereld heeft geleden. Want het d'be2it van Soedan brengt Nasser aan de grenzen van Ethiopië, Kenya, jvjpeganda, Belgisch Kongo en Frans Equatoriaal Afrika en zal hem in staat mtellen, grote invloed uit te oefenen op de nationalistische bewegingen cs Hn die gebieden. Zijn jongste succes vormt dan ook een enorme bedreiging d,uoor het Afrikaanse continent. edfn 1953 werd algemeen verwacht, dat uil- Soedan zich op 1 januari 1956, de dag, 91: waarop het onafhankelijk zou kunnen ch( worden, aansluiting bij Egypte ken. Toen de twee condominium-staten Engeland en Egypte op 12 februari 1953 een overeenkomst sloten inzake de toe komst van Soedan, was hierin een over- I gangsperiode van drie jaar opgenomen, tijdens welke onder internationale con- trole een grondwetgevende vergadering zou worden gekozen. Deze constituante zou een beslissing moeten nemen over de status van Soedan: aansluiting bij Egypte, dan wel volledige onafhanke lijkheid. Verder moest zij een grond wet opstellen. "(airo zette spoeding onder de lens „Een- n beid van het Nijldal" een propaganda f campagne in. Vergeefs echter, want ;e eind december 1955 verklaarde de toen malige premier, Ismail El Azhari, tot - veler verrassing bovenal die van de Egyptische leiders dat zijn land be sloten had, onafhankelijkheid te verkie- 1 zen boven aansluiting bij Egypte, poor dit besluit kwamen vele bepalingen van het Brits-Egyptische verdrag (i wat het internationale toezicht betreft) te vervallen. Soedan stelde zich op het standpunt, dat het na 1 jam geen toezicht meer nodig had. En sinds- i dien wisten de Soedanese leiders zie aan de greep van Nasser te onttrekkei Over twee jaar kunstmaan van J de NAVO? ^pENERAAL NORSTAD, de opper- m bevelhebber van de N.A.V.O. in uiEuropa, heeft gisteren op de ver gadering van de parlementariërs uit in de N.A.V.O.-landen meegedeeld, dat 'Europa een „atoomschild" heeft. In verscheidene landen is het atoom materiaal opgeslagen en de training begonnen, deelde Norstad mee. De geallieerde landen beschikken nu over een doeltreffend verdedigings apparaat om een eventuele aanval te kunnen afslaan. Als antwoord op de recente kritiek op de N.A.V.O., verklaarde Ncrstad dat hij Iniet van plan is de organisatie te veran deren. Deze organisatie, zei de opperbe velhebber, is gedurende de afgelopen acht jaar bijzonder geslaagd gebleken Zoals we reeds meldden stelde de Ame rikaanse senator Jackson voor dat de N.A.V.O. op korte termijn een vreedzaam onderzoek instelt naar de wereldruimte, Het eerste deel van het onderzoek is de constructie van een kunstmaan. Deze satelliet zou in zijn Daan kunnen worden gebracht door een land, dat een programma heeft opgesteld voor het lan ceren van dergelijke kunstmanen. Jackson geloofde, dat de NA.V.O.-kunstmaan 1960 al om de aarde zal kunnen draai) Wij zijn geallieerd, zo besloot Jacksi te land, ter zee en in de lucht. Nu is t hoog tijd, dat we ook in de wereldruimte als verbondenen optreden. Na zijn plei dooi besloot de Atlantische conferentie unaniem in 1960 een N.A.V.O.-kunstmaai te lanceren. In luxe etui 159.75 fleer modem, zeer chic, zeer sterk doublé dameshorloge. Zes modieuze asymmetrische modellen! tot de staatsgreep van gisteren kwam en aan alle illusies vai> de democrati sche gezinde krachten in Soedan een eind maakte. Aanleiding tot de crisis, die de staats greep mogelijk maakte, was het besluit van Nasser, met de bouw van de As soeandam te beginnen. Kort geleden hebben wij er nog op gewezen, dat het bij de dam behorende stuwmeer een groot gebied in het noorden van Soedan r zal z i dat e i feit dus niets gedaan zou kunnen worden, zonder de toestemming van de Soeda nese regering, ook al, omdat de Nijl over honderden kilometers door Soe dan stroomt en het dus de wate voer zou kunnen afsnijden. Premier Khalil, die zich verschillende malen krachtig heeft verzet tegen po gingen van Nasser, Soedan onder druk te zetten om op die wijze „de eenheid van het Nijldal" te kunnen verwezenlij ken, was ook de laatste tijd niet van zins. zich zonder meer i.eer te leggen bij de maatregelen, die de Egyptische dictator wenste te nemen ten aar van problemen, waarbij Soedan nauwste betrokken was. De druk Staatsgreep pro of contra Nasser De eerste reigering, die het nieuwi wind in Soedan erkent, is die van de Ver enigde Arabische republiek. Dit blijkt uit een bericht van het vooraanstaande Egyp tische blad Al Ahram. Het blad wijst erop dat de staatsgreep niet tegen Nasser ge richt was. De volken van de Verenigde Arabische republiek en Soedan zullen goede buren blijven tot het einde der dagen, aldus Al Ahram. De Britse bladen, die vandaag uitvoe rige beschouwingen wijdden aan de toe stand in het land, zien de militaire staats greep over het algemeen niet als een daad die Soedan in handen van president Nas ser zal brengen. Verschillende bladen menen zelfs dat het tegenovergestelde het geval is en dat het land nu sterker staat tegen de Egyptische president Men wijst vooral op de pro-westerse gevoelens het leger. de politieke groeperingen, waarop zijn kabinet in het parlement steunde, nam echter toe en nadat bekend geworden was, dat enkele figuren uit Khalil's re geringsploeg naar Kairo waren gereisd om op eigen gelegenheid met Naser over de Assoeandam, de irrigatieplan- r.en van de Soedan en de verdeling van het Nijlwater te praten, dreigde een po litieke crisis, waarvoor heel moeilijk een oplosing gevonden zou kunnen wor- Onder die omstandigheden zag opperbe velhebber Ibraham Abboud zijn schoon. Met zijn 12.000 man sterke, op Britse leest geschoeide leger nam hij de macht over, het niet onder stoelen banken stekend, dat hij toenadering wenste te zoeken tot de Verenigde Ara bische republiek van Naser en dat hij een eind wenste te maken aan de cor ruptie, die overal in Soedan welig zou tieren. Hij verbood de politieke par tijen (ook de pro-Egyptische!) en legde de dagbladen strenge beperkingen op. Op die wijze volgde hij het voorbeeld van andere opperbevelhebbers, die het zelfde hadden gedaan in Pakistan, Bir ma en Siam. Enig verband is dus ook hier wel te zoeken. WAARHEEN Welke waarde moet nu worden toege kend aan de staatsgreep van gisteren en in het bijzonder aan de uitlatingen van de opperbevelhebber. Wat de toe nadering tot Egypte betreft blijft de mogelijkheid bestaan, dat generaal Ab boud de illusie beeft, zicb staande te kunnen bonden tegenover Nasser, m dat hij gelooft in een „broederlijke sa menwerking" tussen onafhankelijke sta ten, mogelijk zelfs in bet kader van een uitgebreide Verenigde Arabische repu bliek. Maar dan zal deze generaal zicb deerlijk vergissen. Het lot, dat Syrië beeft ondergaan, sedert bet aansluiting bij Egypte zocht, is in dit opzicht waarschuwend voorbeeld. Ook de opmerking van de generaal in zake de corruptie in Soedanese rege ringskringen kan nauwelijks en worden genomen, waar het hier land betreft, dat nog geen drie jaai afhankelijkheid kent en van de Britten een staatsapparaat erfde, waar menig ander onafhankelijk geworden gebied in het Midden-Oosten en Afrika jaloers op kon zijn. Hier zou men geneigd zijn te veronderstellen, dat de opperbevel hebber enkele leuzen heeft geleend van zijn Pakistaanse collega, generaal Zelfs wanneer de Soedanese opperbevel hebber niet van plan is zijn land zonder meer aan Nasser uit te leveren, dan moet worden gevreesd, dat hij nu toch definitief de weg voor deze moderne sfynx heeft vrijgemaakt. Met de steun van een aantal politici (hoeveel kan nog moeilijk worden beoordeeld) heeft hij Soedan geofferd op het altaar van de Assoeandam, het lot van zijn land onlosmakelijk verbindend aan dat van de avonturier Nasser, wiens ster nog steeds rijzende is.... Baby nauwelijks van vuur gered Twee mensen zijn gisteien in Delden gewond geraakt toen door een brand de bovenverdieping van een nog niet geheel gereed gekomen woning uitbrandde. Het echtpaar Ruepert had zaterdagmid dag juist de woning betrokken en de huisschilder had boven nog enkele kar weitjes op te knappen. Plotseling sprong met een luidde knal een gasfles, die door de schilder werd gebruikt, uit elkaar. De man liep bij deze ontploffing ernstige brandwonden op. De brand die ontstond greep onmiddellijk zeer snel om zich heen. Buren slaagden er ternauwernood in een dertien maanden oude baby op het nippertje te redden, doer met behulp van lange ladders op de bovenverdieping door te dringen. Het kind kreeg ernstige brandwonden en is evenals de schilder opgenomen in een ziekenhuis te Hengelo. Rapport keert zich tegen „foutief rooms spraakgebruik r\P DE EERSTE dag van de zitting de Generale Synode der Nederlands Hervormde kerk, die gisteren op Woud- schoten te Zeist werd begonnen en mor gen weer uiteengaat, werd het concept herderlijk schrijven over de verhouding van Kerk en Israël breedvoerig behan deld. Maar voor het zover was, kon prae- ses ds. A. A. Koolhaas, na een wjjdings- dienst geleid door ds. M. Groenenberg, als gast van de Reformed Church of America ds. J. Blaauw verwelkomen, die in Canada werkt onder de Nederlandse emigranten van Hervormden huize. Het rapport Kerk en Israël werd toege licht door de voorzitter van de raad van die naam, ds. H. Dekker te Amsterdam. Dit rapport was opgesteld door prof. dr. J. Schoneveld en ds. J. H. Grolle en geeft de mening van de raad weer. Uitgangs punt is de blijvende plaats van Israël in Gods heilsplan. Allereerst worden de Bij belse gegevens behandeld en dan wordt de rol van Israël in de kerkgeschiedenis belicht, om te besluiten met de betekenis van het wonen der Joden temidden der Het leven werd niet duurder Het landelijk prijsindexcijfer van 1 levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks wordt samengesteld door het Centraal bureau voor de statistiek op basis 1951:= 100, onderging van 15 september tot 15 oktober geen wijziging. Het indexcijfer inclusief A.O.W. bleef onveranderd staan op 120 en het indexcijfer exclusief A.O.W op 116. Binnen de sector voeding steeg het indexcijfer voor aardappelen en groen ten, terwijl voorts prijsstijgingen werden geregistreerd voor kaas en eieren. Deze stijgingen werden echter meer dan ge compenseerd door een vrij aanzienlijke daling van het indexcijfer voor fruit en daling van de prijs voor koffie. Bui de voedingssector traden vrijwel geen prijsveranderinger. op (Advertentie) Voor kieskeurige rokers zijn sigaretten geen „gewoontedingen". U wenst een sigaret die altijd nieuw is en blijft. Om u te verkwikken als u dat nodig hebt te ontspannen wanneer u daar tijd voor hebt. Om u 't rookgenoe- gen te schenken dat telkens weer „nieuw" is. Dat doet Roxy nu al jaren voor mil joenen. Omdat de eigen Roxy-smaak niet kèn vervelen. En omdat Roxy fluweelzacht is va morgens vroeg tot 's avonds laat! Om Lt te bieden worden voor Roxy 21 edele, milde tabakken gebruikt. Ieder heeft zijn taak: hetzij in die eigen lichte Roxy- smaak, hetzij in het geurige aroma, de koele brand, het milde, zo zachte karakter. Koop een pakje Roxy. Rook met aandacht die licht geurige, perfect gestopte, fluweel zachte Roxy's. En u zegt ook: ,,'n Roxy? Ja graag!" volkeren de staat Israël els teken van Gods trouw. Het rapport vraagt aan de kerk of zij wel voldoende ernst maakt met haar roeping tot liefde voor dit volk en de verantwoordelijkheid voor zijn heil. Aan de discussie namen deel ds. C. Spoor, ds. P. G. v. d. Hooff. da. L. Vroeg- indewey, dr. Th. C. Frederikse, ds. P. M. van Galen en G. de Vos Ds. L. Vroegindewey en ds. P. M. van Galen hadden overwegende bezwa ren. Zij verwierpen de gedachte als de uitverkiezing van Israël een middel zijn van God om de wereld te redden Is Israël nog het uitverkoren volk of is het dirt na de verwerping van Christus niet meer? Ds. Van Galen wilde niet aanvaarden, gelijk het rapport doet, dat de oprichting van de 6taat Israël een teken ds van zijn uitverkiezing. Dr. T Dokter deelde namens de raad van Kerk en Theologie mede, dat deze het rap port zeer waardeert. Kentering Ds. J. H. Grolle beantwoordde de spre kers. Hij wees erop, dat voor het eerst in de geschiedenis de Hervormde synode zich zo diepgaand met het probleem li raël heeft beziggehouden. Tot de funda menteel bezwaarden zeide hij, dat Israël niet alleen een actief en passie' teken der uitverkiezing is, maar dat de uitverkie zing in wezen een ondoorgrondelijk raads besluit is. Door de uitverkiezing alleen is Gods trouw beslissend; niet of Israël dit gelooft. Wie de kerk het nieuwe Israël noemt, neemt een verkeerd rooms spraak gebruik over. In Israël is thans een ken tering ten opzichte van de waardering Jezus merkbaar. Prof. Schoneveld vulde deze mededelingen aan. Ds. K. H. Kroon achtte wat in het stuk sbaat, rauwelijks voldoende. Voor hem is het gesprek met Israël voor alles eer apostolaat onder de christenen. De schei ding is niet: Israël en de Kerk, maai Joden en Grieken. Wij moeten ons van d< God der wijzen bekeren tot de God van Abraham, Izaak en Jakob. Ds S. P. Ta- baksblatt wees erop, hoe door de eeuwen heen zonen en dochters Israëls belijders zijn geworden van de Christus. God heeft Israël niet verstotea. De heer Hirsch Blum pleitte voo uitvaardiging van het schrijven ook al kleven er oneffenheden aan. Na de replieken werd de Raad voor Kerk en Israël verzocht de gemaakte op merkingen te verwerken. In de volgende synode kan dan het nfenwe stuk behan deld worden. Hierna werd een aantal voorstellen tot wijziging en aanvulling van enkele ordi nanties aanvaard en werd met drie stem men tegen het voorstel aangenomen de mogelijkheid te openen de praeses de synode, als deze nog geen vijf jaar deze functie bekleedt, telkens voor één jaar te herbenoemen, tot hij maximaal de functie vijf jaar vervult, ook als hij geen lid der synode meer is. Het voorjaar komt met nieuwe stoffen (Van onze moderedactrice) MODE is een keiharde economische kern waar de vrouwen een dichte mantel van romantiek omheen hebben geweven. Die kern wordt ge- vormd door de fabrikanten van stoffen, de confectioneurs. de im- en ex porteurs, de detaillisten. Zij allen moeten niet alleen zelf leven van wat zij maken of verkopen, maar verschaffen aan duizenden een bestaan. Zij moeten hun artistieke neigingen, zo zij die al hebben, weten tc bedwingen en zich eerder afvragen „wat wil mijn klant?" De Nederlandse vrouw zoekt het be slist niet in knaleffecten en dat is dan ook de oorzaak, dat de confectie-in dustrie maar heel voorzichtige stapjes op het modepad doet. We konden dit weer eens vaststellen op de Dacova, de beurs voor de dames- confectie, die tot en met donderdag in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehou den wordt. Daar tonen de fabrikanten aan de detaillisten wat er voor de komende lente reed» klaar is. Fleurige zomer jurkjes met streepjes, ruitjes, bloemetjes fantasiedessins. En werkelijk niet zo „anders dan anders", dat we onze hele garderobe van verleden jaar af moeten danken. Niets daarvan, we zagen veel geplooide of gerimpelde rokken met een glad lijfje en een taille op de gewone plaats. Ook bolronde rokken, waar een harde bolle petticoat onder gedragen l, waardoor de rok een vreemde lampekap lijkt of een tonnetje. Valt de rok echter over een soepele petticoat, dan moet het effect wel aardig zijn bij onze jonge meisjes. De sack is ook nog niet verdwenen. Maar het beste bevie len ons toch de rechte sluike jurkjes met een empire-effect, het zijn eigenlijk eenvoudige princesse-modelletjes met een accent hoog op de buste. Empire zal het in de dunne stoffen veel beter doen dan in de dikke winterse ma terialen. Korte losse jasjes, die juist tot de taille reiken, maken die japonnetjes tot keurige ensembles. Het meeste nieuws vinden we in de stoffen. In de eerste plaats zijn er voor namelijk structuurweefsels, dus weefsels een ietwat onregelmatig oppervlak. De geweven dessins krijgen de overhand op de gedrukte patroontjes. Er ia een nieuwe katoen die tezamen met chrylor» garens geweven en daardoor heel zacht, bijna wollig aanvoelt. Ook de Werkgevers richten zich tot Kamer over belastingvoorstellen De contactcommissie der vier werk geversverbonden heeft zich tot de Tweede Kamer gericht met een brief waarin zij haar mening geeft over de wetsontwerpen tot verlenging van de tijdelijke verhoging van enkele belastingen, de maatregelen met betrekking tot de vervroegde af schrijving en de investeringsaftrek, als mede de verlenging van de tijdelijke vrij stelling van omzetbelasting voor sigaren. De commissie zegt onder meer, dat de beperking van het bedrag van de Investe ringsaftrek van in totaal 20 procent tot 16 procent door geen enkele omstandig heid wordt gemotiveerd. Zij betreurt het voorts, dat de overheid geen kans heeft gezien door een beperking van de over heidsuitgaven het begrotingstekort te dekken. De verlenging der tijdelijke belasting verhogingen langer dan tot en met 1959 acht men ten onrechte. Het gaat Immers de dekking van het tekort voor 1959. Aan het eind van het jaar kan dan bezien worden of een verdere verlenging nood zakelijk is. In dit verband wijst de contactcom issie nogmaals op haar mening, dat een algemene verhoging der omzetbelasting de voorkeur zou hebben'verdiend boven een keuze van bepaalde goederen voor de verhoging. Ten slotte bespreekt men in het kort de conjunctuurpolitiek, waarin men het ge vaar ziet, dat investeringen worden be perkt, die van betekenis zijn voor exportpositie en voor de verbetering de betalingsbalans- mantelstoffen zijn zeer vaak in strue- tuurweefsel uitgevoerd. Hierdoor wor den bijzonder mooie tinten en nuance ringen verkregen. In plastics voor de regenmantels stro men de nieuwtjes nog steeds op ons af. Er is nu een heel dun plastic dat venti leert en de draagster dus niet meer „luchtdicht" a/sluit. Duur zijn die man- Een eenvoudig zomerjurkje voor het volgend voorjaar. Nieuw is echter het materiaal, waarbij het patroon in structuurweefsel is aangebracht. tels niet; voor nog geen tientje komen ze straks in de tvinfcel met nog een reparatielapje erbijl Een wonderlijk effect gaf een mantel van kristalplastic, dat er uitziet als u'aren vele bodems van /lessen aan elkaar gelast. Maar het plastic is zacht, dun en soepel en nauwelijks door schijnend. De juiste maat Wie zou gedacht hebben, dat vrouwe lijk Nederland jubelend de winkels be stormd heeft toen het systeem van De Juiste Maat (waarbij voor dezelfde breedte-maat drie lengtematen werden ingevoerd) door de confectiefabrikanten werd toegepast, heeft het mis gehad. De korte en lange vrouwen, die ervan zou den kunnen profiteren zijn niet komen opdagen. Althans niet in groten getale. Het gevolg was dat de detaillisten met hun collectie bleven zitten en dus heel voorzichtig in hun volgende aankopen waren. Voorlopig houdt de industrie zich daarom alleen aan de middenmaat. Maar wel gaat men door met onderzoekingen om DJ.M. op den duur toch te kunnen doorvoeren. In de komende maanden zullen wederom in 25 damesmodezaken metingen worden verricht om de markt op dit terrein te kunnen verkennen. Brandend Maarznor hoort bi] U tot hot verleden bij de eerste Rcnnie die ge ln de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rcnniea herstellen het evenwicht en elimineren alle overtollig maagzuur vanaf het mo ment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met Uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame wer king, hebt U ook nog het voordeel weer 'alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. (Van onze verkeersredacteur) GESTEUND door enkele vak bekwame medewerkers, maar voor de rest toch helemaal alleen, is de heer L. J. van Beekum er in geslaagd de eerste Nederlandse sportwagen voor serieproduktie te maken. Gisteren hield deze jonge firmant van het Haagse automobielbedrijf Van Bee kum en Oosterveer zjjn troetelkind, dat hij „Citeria" heeft genoemd, op het Zand- voortse circuit ten doop. En iedereen. zelfs degene die geen enkele verwach ting had gehad, werd door het aanschou wen van het wagentje op slag enthou siast. Natuurlijk, we weten het wel: over de kwaliteiten van een auto kan men pas een oordeel vellen, als hij maanden, zo niet jaren, wegervaring heeft gehad. Maar lijn. constructie, gebruikte materia len etc., bepalen op zichzelf reeds, of een prototype kans van slagen heeft of dat men er maar beter mee kan ophouden. De prijs: f7.450,ligt voor een sport wagen niet slecht, alhoewel men zich kan afvragen, of zij ook aanvaardbaar is, als men de uit twee cilinders bestaande, viertakt 600 cc Boxermotor in aanmer king neemt Bij de beoordeling van een sportwagen mag echter niet vergeten worden, dat hij een heel andere functie heeft dan een personenauto. Hij is be stemd voor een geselecteerd soort publiek voor mensen dus, die zich, wat de ruimte in hun wagen betreft, kunnen veroorloven „egoïstisch" tc zijn of voor hen, die er een tweede, snelle wagen op na kunnen houden. Een Jaar van proefnemingen, welke de ene verbetering na de andere ten gevolge had. doet de constructeur thans zeggen dat de wegligging van de Citeria bij elke snelheid fantastisch is, dat de wendbaar- beid ongelooflijk ls en dat dc bediening Ochtend gymnastiek van alle orgainen soepel en licht geschiedt Het remvennogen van de wagen is en zo hebben we zelf kunnen constateren, terwijl omslaan vrijwel uitgesloten ic. De nieuwe Nederlandse sportwagen, die sierlijkheid aan degelijkheid paart, biedt plaats aan twee volwassen per sonen. Met enige moeite kunnen ook nog twee kinderen worden meegenomen, doch dit sluit automatisch het verstouwen bagage uit. Ruimte voor koffers heeft de Citeria namelijk niet en in de twee bagagetassen. welke in de zijwand van de cabine zijn aangebracht, kan w< worden opgeborgen. De motor, een BMW- krachtbron, die achter is geplaatst, heeft een vermogen van 30 PK. Hij rust de Citeria met een maximumsnelheid honderd-veertig en een kruissnelheid van honderd kilometer per uur uit. Het ben zineverbruik is laag: 4 5/6 liter per hon derd kilometer, afhankelijk van de rij wijze. Het totaal gewicht bedraagt nog geen vijfhonderd kilo. Het geringe gewicht van de wagen ls niet alleen verkregen door gebruikma king van een chassis van naadloos ge trokken, stalen buis, maar ook en mis schien wel het meest door toepassing van polyester. Op het chassis en de body na, zijn alle rompstukken van kunststof vervaardigd, dus zeer snel te repareren en volkomen corroeie-bestendig. de gehele onderzijde van de wagen van een antiverwerende botaclaag voorzien, de massale metalen frontversiering is, evenals het glanzend metalen raam waar in de voorruit ls bevestigd, van een lege ring gemaakt, welke lange garantie te^en corrosie heeft en bovendien minder on derhoud vraagt. Slechts twee driemaal per jaar, gelijktijdig met de grondige poetsbeurten van dc wagen dus, dienen de betreffende metaaldelen gewreven te worden, waarna zij weer maanden lang hun originele chroomglans bewaren. De Citeria ten slotte, heeft de voor zijn prijsklasse unieke eigenschap, dat hij in standaarduitvoering zowel met een af neembare „harde" kap aL« met een een voudig te monteren cabrioletkap geleverd wordt De bouwer van de wagen, de heer Van Beekum, is er reeds in geslaagd fabrleks- ruimte tot een oppervlakte van acht duizend vierkante meter voor de prod uk- He van zijn geesteskind te vinden, doch de machines ontbreken nog. Niettemin hoopt hij het volgend jaar reeds twee honderd Citeria's te kunnen afleveren en voor I960 heeft hij zelfs zeer grote plannen gemaakt, went met een oog, dat sluiks gericht is op de dan geldende verruimingen van de Euromark t, vil hij een produktielija van liefst 2.800 vifm

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5