Jiieuwe gcütórfjr (Êourant ingeland wacht nieuwe Franse voorstellen af 3987.- )reigende Zweedse nota aan de E.E.G.-landen Boek prinses Wilhelmina komt pas begin 1959 Klein-verlofgangers hij verrassing opgeroepen Toestand monumenten is zorgwekkend op Amsterdams station H Automobilist zou opzettelijk fietser hebben aangereden mSDAG 18 NOVEMBER 1938 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen' Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11417 Directie: F. D1EMER HoofdredacteurDr. E. DIEMER CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlch U abfbleufn thynherl in Uyljenspocf AFRIKA BEDREIGD Zie pagina 5 Storm over t vrijhandels gebied \E VRIJ VERRASSENDE VERKLARING van de Franse minister van voorlichting, Soustelle, dat het Engelse plan voor een vrijhandelszone Frankrijk onaanvaardbaar is en de felle reactie van Engeland op te verklaring, heeft een storm van diplomatieke activiteit in West- iropa ontketend. Vrijwel alle hetrokken landen hebben achter de scher- tn of officieel zich ingespannen om de dreigende economische breuk in est-Europa te voorkomen. Zo heeft Zweden aan alle zes landen van de Europese economische meenschap krachtige nota'? gezonden, waarin met ernst op de in- ijpende gevolgen van een mislukking van de besprekingen over de ijhandelszone wordt gewezen. Verder hebben de premiers van Engeland en Frankrijk, Macmillan De Gaulle, elkaarbrieven geschreven. Vooral Macmillan heeft er bij n Franse collega met klem op aangedrongen, alles in het werk te stellen toch een akkoord te bereiken. Ten slotte is van verschillende kanten een beroep op Washington daan in het Westeuropese geschil te bemiddelen. oen de lucht na al deze activiteit wat opgeklaard, bleek gelukkig ook nu, de soep in den regel niet zo heet rdt gegeten, als ze wordt opgediend. Engelse onderhandelaar, de pay er-general Maudling, legde gister» d in het Lagerhuis een rustige en natigde verklaring af. En na het kal- debat in het Lagerhuis kon men gis- ivond in officiële Engelse kringen en vertellen, dat het niet de bedoeling Engeland was de onderhandelingen eel af te breken, maar slechts uit te ngen in verschillende Westeuro- te hoofdsteden met name in Bonn men op om op hoog politiek niveau middel van een topconferentie een ssing te forceren, zodat althans vooi ïuari a.s. een gedeeltelijke overëen- »t bereikt kan worden. Zweedse nota's i de Zweedse nota, die voor elk land _ui de F.F.G weer anders luidt, wordt jezegd. dat de discriminatie door het inwerkingtreden van de Europese markt, niet alleen tot een handels- oorlog kan leiden, maar ook tot volledige ineenstorting van de Euro landen van de Euromarkt, behalve Frankrijk te benaderen, om bij deze lan den voor een vrijhandelszone te- pleiten. Dit overleg heeft langs diplomatieke weg en op bilaterale wijze pl; Gisteren heeft de Nederlandse ambas sadeur in Londen, baron Bentinck, uitnodiging een onderhoud gehad met de Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd Frankrijk pese betalingsunie i de andere samenwerking, die de af gelopen jaren tussen de landen van de DEES zijn ontstaan. elke nota wordt speciale aandacht Iteed aan de handelsbetrekkingen tus- Zweden en het betrokken land. Zo it in de nota aan Bonn gesproken het risico van de Westduitse export Zweden. >k zijn er dreigende woorden ge- even in de Zweedse nota's. Het is onmogelijk, dat Zweden over zal tot het invoeren van bijzondere riefhef fingen. Weliswaar is Zweden an de GATT-afspraken gebonden, deze afspraken zijn niet gemaakt een Europese gemeenschappelijke irkt. Gezien de dreigende situatie zul- deze overeen- eo waarschuwt Engeland de beslist verzoenende verklaring Maudling in het Lagerhuis werd in de naaste omgeving Macmillan meegedeeld, dat de igelse regering het zeer op prijs Hen als de Franse regering spoedig voorstellen zou doen. neuwe voorstellen zal Parijs ech- t aan de vijf EEG-partnerg moe- voorleggen. Eerstdaags zullen de mi- n de EEG bijeenkomen om de uatie te bespreken. In afwach- de Franse voorstellen zal de lelse regering alles in het werk stel de onderhandelingen met de G-landen te hervatten. Aan de andere kant oefent Engeland el druk op Washington uit. Londen probeert vooral de steun Washington te winnen. Het is niet onmogelijk, dat Engeland om Amerika voor zich te winnen Wash ington het perspectief van de con vertibiliteit van het pond sterling voor zal houden. Deze maatregel zal ongetwijfeld voordelig zijn Amerikaanse handel. Wat West-Duitsland betreft proberen Engelsen bepaalde, voor hun voor- ellen gunstige stromingen, die vooral nder de Duitse industriëlen bestaan, te buiten. Dk zou Engeland van plan zijn alle In Franse regeringskringen was men verrast door de heftige Engelse reactie op de verklaring van Soustelle, vooral omdat Soustelle een reeds bekend stand punt heeft weergegeven. Door een woordvoerder van premier De Gaulle is dit Franse standpunt nader toegelicht. De Gaulle is van oordeel, dat de Euromarkt een gewenste ontwik keling voor de Franse industrie vormt. Maar de Euromarkt, zo meent hij, mag geen schadelijke gevolgen voor andere landen hebben. Daarom meent de Franse premier, dat de oplossingen emperisch cn praktisch moeten zijn. Het uitwerken van de handelsbetrek kingen met de andere Europese landen moet een kwestie van constante onl keling zijn. Hieraan moet de voorkeur worden gegeven boven een uitgebreid, tevoren ontworpen stelsel. Te zijner tijd, aldus De Gaulle, zal stellig eer edigende regeling met alle betrokken landen worden uitgewerkt. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft zich vooral geërgerd aan al de deskundigen, die aan dc onderhandelingen hebben deelgeno men. Deze deskundigen, zo moet Adenauer gezegd hebben, zien door de bomen het bos niet meer. De minis hebben zich met deze deskundigen geven, die geen idee hebben van Europese politiek. Uit deze uitlatingen van Adenaue de conclusie getrokken dat hij vooral stander is van een gesprek op het hoogste niveau. De perschef van de Westduitse regering verklaarde gisteren dan ook, dat er gelijk een kleine topconferentie gehouden zal worden om de vastgelopen onderha: delingen weer op gang te brengen. Op het ogenblik is er echter nog niel officieels bekend over een gesprek tu sen premier Macmillan, bondskanselier Adenauer en premier De Gaulle. ALS VOORTEKENEN NIET BEDRIEGEN Oplaag bereikt DE grote hoogte (Van een onzer redacteuren) BELANGSTELLING voor .Eenzaam, maar niet alleen", het boek dat de herinneringen van prinses Wilhelmina bevat, is zo groot, dat het waarschijnlijk pas be gin volgend jaar in de winkels zal liggen. Het aantal bestellingen is namelijk dermate opgelopen, dat het niet mogelijk bleek nog voor Sint- Daggeld verlaagd tot anderhalf procent De aanhoudende ruimte op de geld markt heeft het wenselijk gemaakt van ochtend de rente van daggeld verder tot anderhalf procent te verlagen. De voor afgaande verlaging was op 12 november van 2 tot IA» procent. Men moet terug gaan tot juni 1956 om een dergelijk peil aan te treffen. In de ruimte aan beschik bare middelen is geen enkele wijziging gekomen. Met het oog op de storting van 250 miljoen op de staatslenin 1 december acht men het ook niet schijnlijk, dat de Nederlandsche Bank zal overgaan tot verhoging van het per centage der kasreserve. Jordaanse klacht nu ingetrokken Jordanië heeft zijn klacht bij de Ver enigde Naties, naar aanleiding van de aanval op koning Hoessein boven Sy- risch grondgebied, laten vallen. Volgens premier Rifai is dit gedaan op verzoek van de Koning, die de kwestie als „persoonlijke aangelegenheid" wil j en niet wenst dat daardoor onenigheid komt tussen de Arabische staten. Nicolaas aan de aflevering te be ginnen. Of het voor de Kerstdagen zal kun nen, is nog oen open vraag, maar zoals het er thans naar uitziet, zal het boek dit jaar nog niet op de markt komen. Op verzoek van de boekhandel heeft de uitgever, de finna W. ten Have te Am sterdam. besloten de eerste oplage niet in gedeelten te verspreiden, doch te wachten tot zij in haar geheel kan wor den afgeleverd: een rantsoenering van dit boek lijkt haar niet juist. De interesse komt uit alle lagen der bevolking Het is de boekhandel ge bleken. dat er onder de bestellers zijn het e eerste boeken betreft, of zelfs het eerste boek.' riat zii zich wensen aan te schaffen. Ook in het buitehland is er gereageerd op de verschijning. Uitgevers uit Enge land, de Verenigde Staten, Canada, Bel gië, Duitsland, Fiankrijk. Zwitserland. Zuid-Afrika. Oostenrijk, Noorwegen en Australië hebben reeds contact gezocht om een eigen uitgave te verzorgen. Wat België en Zuid-Afrika betreft, ging het om persrechten, wat de andere landen aangaat om de uitgave in boekvorm. Prinses Wilhelmina heeft nog geen toe stemming verleend voor uitgave in an dere landen dan in Nederland. Wel kan men aannemen, dat de uitgever het boek zelf in Belgis en eventueel in Zuid-Afrika zal verspreiden. Citeria is de naam van de eerste Nederlandse sportwagen, die in serie zal worden gebouwd. De bouwer van het autoprodukt anno 1959, de heer L. J. van Beekum uit Den Haag, introdu ceerde zijn geesteskind gisteren op het Zandvoortse Circuit en plaatste er als tegenstelling een Ford uit het jaar 1900 bij. Voor een uitvoerig verslag over de nieuwe wagen zie men pagina 5. Ter controle van paraatheid Oefening Carillon II is vanmorgen in alle vroegte begonnen DE LEGEROEFENING CARILLON is vanmorgen in alle vroegte be gonnen. Via de radio en door middel van brieven per expresse door hun commandanten verzonden, zijn ongeveer 500 klein-verlofgangers bgj verrassing onder de wapenen geroepen. Het doel van deze oefening is: 1. Controleren of de maatregelen in vredestijd voorbereid een juist optreden bij het uitbreken van een oorlog waarborgen. 2. Vaststellen binnen hoeveel tijd onderdelen te velde kunnen worden aangevuld met het ontbrekende deel. Carillon worden gezien als uitbreken vervolg op de oefening Torenklok 3 die vorig jaar in de laatste week van novem ber werd gehouden. Toen echter werd de verplaatsing beoefend van een aantal in de garnizoenen aanwezige troepen, onder omstandigheden, die voorafgaan aan het Noodkreet van minister Cols: (Van onze parlementsredactie) De toestand van de Nederlandse monumenten moet over bet geheel ge nomen zorgwekkend worden genoemd. De beschikbare middelen rijn niet voldoende om onherstelbare verliezen te voorkomen. Een bedrag van naar schatting tien miljoen gulden zal nodig zijn ter subsidiëring in de kosten van de meest urgente restauraties. Dit schrijft minister Cals in de thans verschenen memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Het was een hartelijk afscheid dat het echtpaar van de dag. De Lang- Calbo, gisteren ten deel viel in Artis in Amsterdam. Men her innert zich dit bijzondere bruids paar: het mag een huwelijksreis maken naar de Italiaanse stad Trento als gast van de V.V.V in die stad, als dank voor wat Artis gedaan heeft voor de dierentuin in Trento. Artis schonk namelijk een zwaan en ontving als tegen prestatie een koningsarend. Giste ren werd dit dier uit zijn veertien- :rlost i i het bruidspaar van die dag en dat nar was de gelukkige voor de huwe lijksreis. De tocht naar Artis voor het vertrek was een vanzelfspre kendheid en de slurf ten afscheid hoorde er niet minder bi). De grote kerkgebouwen, die nog tal- jke steden bezitten, zijn voor zover ij niet zijn gerestaureerd, vrijwel alle an restauratie toe, aldus de minister. Hij wijst erop, dat door het treffen van noodmaatregelen in vele gevallen de res tauraties naar de toekomst worden ver hoven. Desondanks is er een zeer groot aantal zeer belangrijke kerkgebouwen, voor uitstel van restauratie met langer mogelijk is en waarvoor nochtans geen afdoende subsidieregeling kon wor den getroffen. Het gaat hier b.v. om de kerken van Gouda, Bergen op Zoom, Haarlem (Waalse kerk). Leiden (Mare- kerk), Culemborg en de torens van Zwol- Deventer. Bovendien moet het tem- an de belangrijkste restauraties aan merkelijk worden vertraagd, waardoor •t werk in totaal veel duurder wordt. Ook een aantal dorpskerken verkeert i zeer slechte" conditie, zonder dat di rect ingrijpen mogelijk is. Dit geldt voor groot aantal Romaanse kerken in de provincies Groningen en Friesland, Gotische kerken door het gehele en voor een aantal Renaissance- kerken zoals te Zoetermeer, Blokzijl, Coevorden en Maassluis. De kastelen en buitenplaatsen maken, schrijft de minister, over het alge- leen een zeer moeilijke periode door, aar vele sedert lange jaren in onvol doende mate konden worden onderhou den. In verband daarmee moest vooi aantal hunner een nieuwe bestemming orden gezocht. Bijna alle Limburgse astelen zijn in ernstige mate door ver- al aangetast. Ook in andere gewesten wordt een aantal zeer belangrijke kas telen, zoals het kasteel Nedcrhorst den Berg. het Huis Aerdt te Aerdt, met on dergang bedreigd of kan, door gebrek in middelen om het herstel aan te vat- n, geen bestemming krijgen. Restaura- van de vestingwerken te Naarden en in de Bossche Fronten te Maastricht ht de minister omvangrijk en zeer ur gent. Stadsbeeld Door de grote kosten, die het herstel an al deze belangrijke monumenten mee brengt, kan weinig aandacht worden be steed aan de consolidatie van het schil derachtige beeld van onze oude steden. Geld nodig voor huwelijk CITROEN 2 cv 's werelds zuinigste groti kleine nu auto )E AMSTERDAME RECHERCHE heeft gisteren in Weesperkarspel i Wagon-Lits, de heer J. Cohnen. overval had vorige week in de nacht van maandag op dinsdag plaats op het Centraal Station Amsterdam. De controleur werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij in het ziekenhuis behandeld moest worden. De kok bekende, dat hij enige weken met het plan tot de roofoverval had rond gelopen. In zijn tas bewaarde hij sinds enige tijd een stuk hout, waarmee hij de controleur bewusteloos wilde slaan. en detectiveboekje had hij gelezen, dat één klap voldoende was. Op de bewuste avond was hij, toen de drukte op de perrons verminderd was. naar het sccttebureau geslopen. Met een zwarte das om de onderste helft van zijn gezicht gebonden, haalde hij met het zuinig bewaarde stuk hout uit een forse tik. Het gewenste resultaat bleef echter uit, want in plaats van n te zijgen, begon de controleur hard schreeuwen. De kok diende nog eens slag toe, maar ook deze bracht de c troleur niet tot zwijgen. De kok maakte zich daarop snel uit de voeten zonder enige buit. Hij Slechts in Amsterdam, Veere en Maas tricht gelukte het het herstel van w huizen op enigszins ruime schaal ter hand te nemen. De toestand van de w huizen in veel schilderachtige en toeristen belangrijke steden, zoals Dor drecht, Zierikzee. Oudewater. Thorn, Monnickendam, Zutphen e.d. la slecht. telde aan de politie, dat hij op eei drag van f 6000 gerekend had, dat hij wilde bestemmen voor zijn huwelijksuit zet. Over een eventuele mislukking var de overval had de kok zich niet erg be zorgd gemaakt, omdat hij er op rekende snel te kunnen vluchten. Niet voor niet was hij hardloop-kampioen van Hilver sum geweest. De controleur aan de uitgang van he Centraal Station kreeg dan ook gee tijd hem op te merken, zo snel was h langs het hokje geschoten. Eenmaal bui ten het station stapte de kok op de tram, waarmee hij naar het Muiderpoort- station reed. waar hij nog juist op tijd kwam om de laatste trein te halen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot verhoging van de sala rissen, toelagen en ambtswedden van de leden van de Raad van State cn de Alge mene Rekenkamer. In dc memorie van toelichting schrijft minister Struycken, dat het de regering wenselijk voorkomt, dat ten aanzien van Raad van State en Rekenkamer o.m. voorzieningen worden getroffen van dezelfde strekking als die welke sodert 1 september 1956 zijn stand gekomen voor de salariëring var overige hogere functionarissen in rijks- Ziekenfondspremie toch naar beneden De Sociaal-Economische Raad heeft de minister van sociale zaken en volksge zondheid geadviseerd de ziekenfonds premie te verlagen van 4.7 tot 4,5 procent. De Ziekenfondsraad kon het over deze verlaging niet eens worden, hoewel zij mogelijk was geworden aoor het afschaf fen van de coupons, waardoor de kosten van inning enz. dalen. De raad liet de premie ongewijzigd, doch de S.E.R meent, dat er voor een verlaging alle reden m. In Genève komt men geen stap verder Op dc drie-mogendhedenconferentie over het opschorten van de kernproeven heeft Rusland gisteren voorgesteld, het verbod op deze proeven en de inspectie op dat verbod vast te leggen in twee afzonderlijke verdragen, die tegelijkertijd zouden moeten worden ondertekend. Een nieuw Russisch aanbod dus, da echter niet voldoet aan de fundamental eis van de westelijke landen: het kop pelen van een verbod op de kernproeve aan een inspectiesysteem, tezamen onde gebracht in één verdrag. Rietje Droge (19 jaar) heeft de reputatie dat zij de nijverste w van de meer dan 50.000 modi- nettes die werkzaam zijn in de Nederlandse confectie-industrie. Daarom mocht zij gisteren het gordijn laten vallen waarachter tot dat ogenblik de vierde Da- cova damesconfectievakbeurs in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw nog verborgen lag. Onze mode redactrice vertelt u op pagina 5 meer over deze beurs. v oorlog. In de oefening. die vandaag ic begonnen en die drie dagen A duren, zijn twee nieuwe elementen ingelegd. Het eerste element is de inscha keling van een aantal klein-verlofgangers het tweede dat wordt uitgegaan van de veronderstelling, dat de vijandelijke luchtmacht de verplaatsing verstoort. De klein-verlofgangers behoren tot de twee jongste llchtingsploegen cn zU ma ken deel utt van de onderdelen die de in opbouw zijnde parate le divisie vormen. Respectievelijk op 28 september en op 7 november zwaaiden s(J af. Troepen beperkt In tegenstelling tot de oefening in 1957, 'men aan Carillon, behoudens enkele staven, geen andere troepen deel dan het lste legerkorps met de 4e divisie, enkele onderdelen van de in opbouw zijnde parate le divisie (samengevoegd in een gevechtsgroep) en d« legerkorpstroepon totale sterkte van 30.000 man en 3000 voertuigen. Bij de oefening zal zon der toestemming geen gebruik worden gemaakt van particuliere terreinen en er zal geen vordering of inkwartiering plaats vinden. Uit vorige oefeningen Is dc le« getrok ken, dat het niet gewenst is een grote legereenheid in een klein rayon te con centreren, vooral niet uit verkeerstech nisch oogpunt. Thans zijn drie rayons aangewezen en hun ligging is zodanig, dat de opmarswegen elkaar niet kruisen. Een Wot verloop van de oefening is dus mo gelijk. De onderdelen gaan afzonderlijk in opmars Daadwerkelijk zullen aan Carillon geen tanks deelnemen. Wel zijn de lichte tanks van de ondersteunings eenheden ingeschakeld. Droog weer De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met overdrij vende wolkenvelden. Over wegend matige wind tosten oost en znldoost. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Op gemaakt om 11.15 nur)- ZON EN MAAN 19 november: zon op 8.05, onder 16.45; HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur zii MUnchen ZUrich Genëve seh bew rw bcw geh. bew DODELIJK ONGELUK VEROORZAAKT TNE JUSTITIE te Leeuwarden heeft ernstige redenen om aan te nemen, dat er bij het dodelijk ongeluk in de nacht van zondag op maandag te Garijp in Friesland op zet in het spel is geweest. De 21- jarige fietser J. P. Kloosterman uit Garijp werd door een automobilist van achteren aangereden en zo zwaar gewond, dat hij korte tijd later overleed. De auto reed na het ongeluk door, maar de bestuurder waarschuwde wel een dokter. Ook de politie stelde hij op de hoogte. Uit het onderzoek bleken ernstige fei ten die sterk tegen de autobestuurder getuigden. In de eerst# plaats koesterde de man een hevige wrok Jegens de fami lie Kloosterman. Hij had het ln het bij zonder voorzien op de broer van het slachtoffer, bij wie hij eens de ruiten had ingegooid. Daarvoor werxi hij ln oktober veroordeeld tot f80 boete. Ook getuigde tegen de automobilist, dat hij volkomen op de hoogte was van het doen en laten van het slachtoffer. De Justitie neemt nu aan dat de min zijn wraak op de familie Kloosterman heeft willen koelen, door de 21-Jariga zoon opzettelijk aan te rijden. De autobestuurder is inmiddels iq hechtenis genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1