Jlieuwe £ciJtsrt)e Courant juk Ion stelt besprekingen over vrijhandelszone uit Klinkendeoverwinning' voor Oostduitse communisten Officier zou Malenkof met kogels hebben doorzeefd Latilït ïeneraal jonkheer Röell plotseling overleden Onderhandelingen in een impasse geraakt Verkeer eist weer doden en zeer veel gewonden Nieuw huis werd in één klaj r> een ruïne Leger grijpt de macht in jonge staat Soedan Chroesjtsjefs plan ging niet door Adenauer vindt situatie nosal gevaarlijk IAAND4G 17 NOVEMBER 19.'8 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie Redactie Abonnementen- Ad verten tie-af deling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11416 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELI J K-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanluastlcfj Is ahfbltutn myn hert ia tcgljcnspoct" Voor SPORT en wedstrijden Zie men pagina 4, 6 en 9 NIEUWE DOMPER OP VLEUGJE OPTIMISME is Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisterochtend in het AMVJ-gebouw in de hoofdstad een herdenkingsdienst bijgewoond ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van deze organisatie, waarover men op pagina 2 meer kan lezen. 1JF DAGEN VOOR 85STE VERJAARDAG [LECHTS enkele dagen voor zijn vijfentachtigste verjaardag is 'q. terdag vrij plotseling overleden it- nkheer W. Röell, generaal-titulair. d-commandant van het veldleger, ö-commandant van de vesting l' olland en oud-gouverneur der re- frn lentie. Hij bekleedde deze functie 1932 tot 1937. Het stoffelijk e*rerschot van de generaal zal dezer "igen in stilte ter aarde worden be- el eld. Jonkheer Willem Roëll werd op 20 no- mber 1873 geboren als zoon van jonk- J. A. Roëll en jonkvrouwe Roëll- Wickevoort Crommelin. Zijn vader inister van marine, vice-admiraal en ljudant van koning Willem III geweest. Jonkheer Roëll bezocht de h.b.s in Den :n volgde van 1892 tot 1895 de rtilleristencursus in Delft. Van 1895 tot 00 diende hij als tweede luitenant bij je et le regiment vestingartillerie, het 2e ra !giment veldartillerie en de Gele Rij- 's In 1901 werd hij eerste luitenant leerling op de rijschool. Van 1906 tot volgde hij de hogere krijgsschool. In •d 16 werd de in 1912 kapitein geworden ir. Roëll verbonden aan de generale nhd en adjudant van de minister fflog. In 1921 volgde zijn bevordering ej, it majoor, in welke rang hij de functie i hoofd van de afdeling generale staf het departement van oorlog was. In 1 werd hij luitenant-kolonel en in 1925 itfsmmandant van het 6e regiment veld- dt rtillerie. In 1926 werd hij als kolonel zt ammandant van de vierde artillerie- 'n rigade. Drie jaar later kreeg hij (inmid- a.' els generaal-majoor geworden) het !a rando over de le divisie. Vervolgens leperd hij bevelhebber van de eerste mlli- Bire afdeling en in 1932 kwam zijn be- 'Vordering tot luitenant-generaal af. Vijf lang was hij toen commandant 'lijbet veldleger. Sinds 1916 was generaal Roëll (in 1954 lCb"erd hij generaal-titulair b.d.) ouderling Ier Waalse gemeente. Hij was eur in de Orde van de Nederlandse "|3eeuw, grootkruis in de Huisorde en officier in de Orde van Oranje- Behalve door z(jn activiteiten op veler- B tl (ook kerkelijk en politiek) terrein, ver dierf generaal Roëll bekendheid door zijn rtikelcn in de Militaire Spectator, Stem. toen des Tijds, het Weekblad voor chris- endom en cultuur, het Polltiek-econo- nisch weekblad en door zijn medewcr- erschap aan de Nederlander en het Ne- lerlandso Weekblad. Van zijn vele functies noemen we zijn oorzitterschap van de Nederlandse mili- "re bond, van het Christelijk militair ferbond en van de Alliance Frangaise, welke laatste organisalie hij de laat- tijd erepresident was Ook was hij Lfeeent van het Hospice Wsllon en voor- itter van het Oranje-Nassaumuseum. Inkele weken geleden werd hij benoemd erevoorzitter vanrt|| ENGELAND heeft de onderhandelingen over de vrijhandelszone, die overmorgen in Parijs zouden worden hervat, voor onbepaalde tijd uitgesteld, zo is in Londen bekend gemaakt. Het besluit is een gevolg van de ontmoedigende toestand, die is ontstaan na de verleden week door de Franse minister van voorlichting Soustelle afgelegde verklaring, die het eerder gedane Britse voorstel voor de voorgenomen vrijhandelszone onaanvaardbaar noemde. De woordvoerder te Londen ver klaarde dat Maudling, de voorzitter van de commissie van ministers uit 17 landen, die de besprekingen over de vrijhandelszone meer dan e^n jaar heeft geleid, besloten heeft deze week niet naar Parijs terug te keren Maudling wil de tijd hebben om te overwegen, welke gedragslijn thans het best kan worden gevolgd. Soustelles verklaring is niet alleen in Britse, maar ook in andere landen met bezorgdheid ontvangen. In Bonn ver klaarde prof. Muller Armack. staatsse cretaris van economische zaken, die v> rige week de commissie Maudling pre sideerde, dat hij door de uiting van Soustelle onprettig was verrast. Hij meende dat de verklaring op een vergis sing moet berusten, omdat Frankrijk tij dens het beraad van vorige week nog officieel een ander standpunt had inge- Britse kringen in Parijs zeiden voorts met spanning te wachten op het resul taat van de voor morgen aangekondigde kabinetszitting in Parijs, wanneer de regering De Gaulle zich met de vrijhan delszone zal bezighouden. De Zweedse regering heeft bevestigd, dat zij zich tot de Amerikaanse regering heeft gewend om haar bezorgdheid over een dreigende mislukking van de vrij handelszone uit te spreken. De verklaring van Soustelle heeft op- nieuw een domper gezet op het vleugje optimisme, dat na de vorige week in Parijs gehouden zitting van de commis sie Maudling door enkele ministers was geuit. Sleutelvraagstuk Tijdens die zitting zou beraadslaagd zijn over het sleutelvraagstuk van de herkomst van goederen, die in een vrij- handelsgebied zouden worden verhan deld. Dit probleem is tot nu toe het voornaamste struikelblok geweest voor de totstandkoming van een vrijhandels- zijn weer verschillende mensen aan de gevolgen van verkeersonge lukken overleden. Een ernstig on geluk gebeurde in de nacht van za terdag op zondag toen in de Birk- straat in Soest een auto met vier inzittenden uit de bocht vloog en tegen een boom botste. Mevrouw Herrebrugh-Van den Berg uit Soest was op slag dood. Haar zuster, mevrouw Van Heteren- Van den Berg, die naast haar achter in de auto zat, moest met ernstige verwon dingen in het ziekenhuis opgenomen wor den, evenals de bestuurder van de auto, de heer Herrebrugh. De heer Van He- teren, die naast de bestuurder zat, kwam er met een paar onbetekenende schram men af. Van de auto bleef weinig meer In Den Haag is gistermorgen de 51- jarige mevrouw J. Verbeek-Van Deven ter overleden. Zij was zaterdagmiddag met haar bromfiets in botsing gekomen met een auto en werd ernstig gewond. In Amsterdam is zaterdag de 78- jarige G. Arkenbout overleden. Hij werd vrijdagavond samen met zijn vrouw door een tram aangereden. Met ernstiee wondingen werd het echtpaar naar ziekenhuis vervoerd. Zeven van de zesendertig inzittenden van een ESA-bus raakten in O o s tw jen woning aan de Acellastraat te Landsmeer beeft zich zaterdagmiddag 'n tnorme gasontploffing voorgedaan, waar bij twee personen werden gewond. Het ïplinternieuwe huis was met een slag van binnen écn grote ravage. Brandweer gemeentearbeiders hebben de woning moeten stutten omdat gevaar voor in- «torten bestond. De bewoner, de heer Fennema, rook *«i sterke gaslucht in zijn huis. Samen -en buurman gingen ze eens onder hoeken of er misschien een gasleiding lek was. Gewapend met een brandende lu cifer nam men ook onder de vloer de zaak eens in ogenschouw. Veel tijd te ontdekken waar het gas vandaan kwam, had men niet, want een explosie deed het plafond van de huiskamer beneden komen. Toesnellende buren ten een klein meisje (ongedeerd) onder de puinhopen vandaan te halen. Wonder boven wonder kwam ook de heer Fen nema er heelhuids af. Maar zijn vrouw en de buurman moesten beiden naar het ziekenhuis worden gebracht. (Gr.) min of meer ernstig gewond de chauffeur van de bus een met pulp beladen wagen wilde passeren. Op de vrij smalle weg lukte deze manoe niet en de wagen gleed weg m de zachtè berm, met het gevolg, dat de passagiers stevig door elkaar geschud werden. Tegen het donker ontstonden gister avond in Halfweg op de Haarlem- merstraatweg en het Dr. Boumaplein doordat het verkeer van de thuiskerende dagjesmensen zo groot was, in minder dan een half uur drie kettingbotsingen. Weliswaar werd niemand van de inzit tenden van de betrokken auto's gewond, maar de materiële schade die bij deze ongelukken werd aangericht, loopt i duizenden. zone. Het gaat er hierbij om uit te ma ken welke goederèn voordeel zullen be halen van de verhandeling ervan in het vrijhandelsgebied, waarbij ervan wordt uitgegaan dat de aangesloten landen het recht hebben tegenover niot bij de vrij handelszone aangesloten staten verschil lende zg. buitentarieven te handhaven. Het sleutelvraagstuk, dat aanvankelijk door specialisten was behandeld, zou woensdag in de 'speciale de orde komen. Het besluit van Engeland, om de be sprekingen voor onbepaalde lijd uit te stellen, behoeft niet in te houden, dat geen verdere besprekingen rallen volgen. Volgens de Britse woordvoerder is er namelijk nog geen beslissing op lange termijn genomen betreffende het toekom stige verloop der besprekingen. IK EN DUIZENDEN ANDERE KINDEREN die niet thuis kunnen J zijn, maar in richtingen worden verpleegd, kijken uit naar j het geld van de kinderpostzegels en prentbriefkaarten, waarvan j allerlei hoognodige dingen voor ons worden gekocht. Wij kunnen J dat geld niet missen. Denkt u eraan dat van vandaag af de kinder postzegels in de postkantoren te koop zijn en dat u allerlei heel j mooie kaarten kunt kopen om straks rond te sturen? Koop deze j keer wat meer! BONN, maandagmorgen (Van c s correspondent) woners van de Duitse democratische Republiek, de door het Rode leger bezette Oostzone van Duitsland, gisteren hun stem uitbrengen. Naar communistisch model hebben zij de gelegenheid gehad uit 400 kandidaten de 400 leden van de Volkskammer te „kiezen". Natuurlijk heeft de be volking hiervan druk gebruik gemaakt, omdat het al of niet verschijnen in het stemlokaal gecontroleerd werd. Het verzaken van de stemplicht stond gelijk met een volksvijandige daad, die voor de kiezer en zijn familie ernstige consequenties zou kunnen hebben. Er was een eenheidslijst van kandi daten opgesteld, waarop wel hun namen, maar niet hun partijbindin gen stonden vermeld. De communis tische Sozialistische Einheitspartei Deutschlands van Walter Ulbricbt en de met haar gelieerde massa-organi saties hadden er wel. voor gezorgd, dat zij aan hun trekken kwamen. Samen beschikten zij over 55 pro cent van de zetels en daarmee over de absolute meerderheid. De overige 45 procent was volgens een vooraf bepaalde berekening onder de drie overige partijen in de Oostzone ver deeld. Dit zijn de Nationale Democratische en de Liberale Partij en de Christelijk De mocratische Unie. De eerste is een com munistische creatie en de laatste twee lopen aan de S.E.D.-leiband en hebben zelfs de schijn van onafhankelijkheid ver loren. Er waren geen tegenkandidaten en de enige manier om aan oppositie uiting te geven was het doorschrappen van kandidaten of het ongeldig maken der biljetten. Het laatste kon men in de stemhoekjes doen, maar de meeste kiezers gingen, zoals te verwachten viel, niet de hokjes binnen, maar deponeerden hun biljetten regelrecht in de bus. En dat hield automatisch goedkeuring van de lijst inZo kon het communisti sche regime in de Oostzone vanmorgen weer een triomfale „stembusoverwin ning" verkondigen; echter van dezelfde aard zoals wij die reeds uit de tijd van Hitier kennen. Daarom geeft de uitslag van het UI- brichl-regime evenmin 'n democratische legitimiteit als de beide uitslagen v de Volkskammerverkiezingen in 1950 1954. De S.E.D.-ecnheidslijsten behaald toen respectievelijk 99.7 en 99.46 van stemmen. De 99 is gebleven, slechts de cijfers achter de komma zijn iets anders, zonder dat het enige praktische beteke nis heeft. (Zie vervolg op pagina 9) Goede relaties met de V.A.R. P)E OPPERBEVELHEBBER van U het Soedanese leger, generaal Ibrahim Abboud heeft vandaag een staatsgreep gedaan in de Soedan en de macht aan zich getrokken. De Soedanese radio zond een verklaring van Abboud uit, waarin hij beloofde te zullen streven naar goede betrek kingen met de Verenigde Arabische Republiek en waarin hij zich keerde tegen de corruptie, die in de jonge staat hoogtij zou vieren. Generaal ter het ijzeren gordijn hebben meegedeeld, dat een kolonel van de Russische veiligheidspolitie oud premier Malenkof met kogels heeft doorzeefd. De politie-officier moet zo kwaad zijn geworden door Malen- kofs koppige houding niet mee te werken aan de terdoodveroordeling van hemzelf en zijn politieke vrien den, dat hij zijn pistool op de ver bannen Russische leider leegschoot Volgens het Amerikaanse blad New York Sunday News zou premier Chroesj- tsjef woedend zijn geweest om het doodschieten van Malenkof. Het was na melijk de bedoeling van de Russische partijleider geweest een massaal zuive ringsproces op touw te zetten tegen de groepen van Malenkof. Molotof en Sje- pilof. Malenkof zou in dit proces als kroongetuige hebben moeten fungeren Maar door het onbesuisd optreden van de politie-officier zouden de aanvanke lijke plannen van Chroesjtsjef in duigen zijn gevallen. De Russische premier zou nu van plan zijn de afgezette Boeiganin als kroonge tuige te laten optreden. Vandaar dat hij onlangs officieel beschuldigd is tot de groep van Malenkof te behoren. De datum van de beweerde moord op Malenkof is niet bekend. Chroesjtsjef zelf zou strenge geheimhouding hebben gelast. Niettemin is een bericht over het voorval in een onbelangrijk Russisch technisch blad verschenen. Het viel de autoriteiten op, dat de oplage van het blad zo snel was uitverkocht. Alle nog te achterhalen exemplaren werden tn beslag genomen en er werd een officieel bericht gepubliceerd, dat de overlede ne een andere Georgi Malenkof was. De bijzonderheden over de dood van Malenkof zijn meegedeeld op het Engelse ministerie van buitenlandse zaken. Abboud heeft terstond alle politieke partijen ontbonden en alle betogin gen en politieke vergaderingen ver boden. Sinds de Soedan ln januari 1956 eer onafhankelijke staat werd, nadait het eerst Brits en daarna Brits-Egyptisch gebied was, is op enkele maanden na, de thans afgezette premier Abdullah Khalil rege ringshoofd geweest. Khali 1 was pro-wes ters en lid van Ummapartij, welke partij nog dit voorjaar bij de toen gehouden verkiezingen de meeste stemmen behaal de De thans afgezette premier vormde toen met de democratische volkspartij een coalitiekabinet, zoals hij dat ook deed in juli 1956. nadat de eerste Soedanese regering onder de pro-Egyptische pre mier Ismail Azhari ten val was gebracht Soedan heeft geen president. Sedert het land onafhankelijk is. heeft een Soe- veredniteitsraad aan het hoofd van «ja staat gestaan, hangende de opstelling van •n grondwet De bevelhebber van het Icbct Abboud it In het westen geen bekende figuur HU e tweede opperbevelhebber In de e staat. ZUn leger telt twaalfduizend manschappen, die door de Britten zUn opgeleid, met Britse wapens zUn ultgc- en bekend staan als uitstekende sol- Abboud zei vanmorgen voor radio Karthoem: „Ik groet u allen. U moet n. hoever het met de corruptie in ons land is gekomen. Zij is doorgedron gen tot in het raderwerk van de regering tot in alle overheidsinstanties zonder uitzondering. Dit alles is het gevolg van politieke crista, die tussen alle par tijen heerst." Over de betrekkingen met de VAR zei Abboud: „Wij zullen ons best doen de betrekkingen tussen beide lan den te verbeteren, alle bestaande vraag stukken op te lossen en alle verzonnen meningsverschillen uit de weg te ruimen." VERDRAG Uit Kairo wordt gemeld, dat de thans afgezette premier Khalil Juist deze week aan het hoofd van een missie naar Egypte zou gaan voor officiële besprekingen tus sen beide landen over bestaande conflic ten als Nljlkweoties, grenzen en handels betrekkingen Aan beide kanten was men optimistisch over de resultaten van de te voeren besprekingen, die zouden resul teren in een verdrag Het Soedanese par lement zou later ln de maand bijeen en om het verdrag te ratificeren. Ongscomgeerd De status van Berlijn De verklaringen van de Russische pre mier Chroesjtsjef over de status van Berlijn hebben een buitengewone ge vaarlijke situatie geschapen, heeft bonds kanselier Adenauer van West-Duitsland zaterdag ln Bonn gezegd. Maar geluk kig, zei Adenauer, zijn we in staat tegen- maatregelen te nemen als Berlijn door de Russen of de Oostduitsers wordt af gesneden. De bondskanselier zei, dat de starre houding van de Russen moeilijk is te begrijpen, omdat men niet precies weet wat er zich in Rusland achter de scher men afspeelt. Is het misschien de bedoeling van Chroesjtsjef op het komende partijcon gres de binnenlandse moeilijkheden te verdoezelen door een aantal buitenland se problemen te scheppen? In zijn rede liet Adenauer ten slotte niet na de westelijke landen voor hun vastberaden antwoord op de Russische uitdaging te danken. Geen blokkade Gisteravond heeft de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, de gerust stellende verklaring afgelegd, dat hij niet geloofdp dat de Russen in de naaste toe komst tot een blokkade van West-Berlijn zullen overgaan. Volgens Brandt Is het de bedoeling van de Russen de westelijke geallieerden uit Berlijn te verdrijven. De reden hiervan is o.a. dat zij een einde willen maken aan de constante vluchtelingenstroom van Oost- naar West-Duitsland. schuimrubber- matras Werkgevers tegen boycotactie De Scheepvaartvereeniging Zuid in Rotterdam en de Scheepvaartvereeni ging Noord in Amsterdam, hebben ver klaard, dat zij niet akkoord gaan met de boycotactie van de Internationale transportarbeidersfederatie. Zij beroepen zich op de c.a.o.'s voor het havenperso neel, op grond waarvan zij het recht menen te hebben de gebruikelijke rechts middelen toe te passen. Dit standpunt is medegedeeld aan de drie contracteren de werknemersorganisaties. Overigens heeft de internationale fe deratie toegezegd alle havenarbeiders, die van 1 tot 4 december aan de boycot actie tegen schepen, die onder goedkope vlag varen, deelnemen, door te zullen 1 Oostelijke wind De Ëilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met overdrijven- de wolkenvelden. Vannacht JLN* 1 en morgenochtend hier en daar mist. Zwakke tot ma- tige oostelijke wind en over het algemeen weinig veran- TV dering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hrdenmorgvn 7 uur Aberdeen Innsbruck Ajacclo Madrid Algiers ZZW NNW OZO NNW zzo ONO

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1