Ook protestantse beambte in de Mijnindustrieraad Gebakken bokking uit kanaal gevist NA SENEMBAH De verkeerde koffer Blaasjesziekte neemt in Nederland (nog) niet toe Maatschappelijke vorming hoger politiepersoneel Nieuwe bestuursvorm is thans noodzakelijk ZATERDAG 15 NOVEMBER 1938 S.E.R. adviseert regering (Van e sociaal-econom. redactie.) steekspel, dat meer dan twee uur duurde, heeft de So ciaal-Economische Raad gisteren be sloten aan staatssecretaris W. K. N. Schmelzer te adviseren ook de Prot.- Chr. vereniging van beambten werk zaam bij het mijnbedrijf een zetel in de Mijnindustrieraad toe te wijzen en het totaal aantal zetels uit te brei den van 22 tot 26. De prot.chr. beambtenzetel zou echter gedeeld moeten worden met de Algemene Nederlandse bedrijfsbond voor de mijn industrie, die ook beambten organiseert In de SJ5.R. ging aan dit besluit een zeer principieel debat vooraf over de ver tf genwoordiging van een minderheids groep in een publiekrechtelijk bedrijfsor gaan. De K.A.B.. die alle zes beambtenzetel'- bezet via de r.k. beambtenorganisatie (Vervolg van pagina 1) Hij meende, dat in dit opzicht de soeve reiniteit van Indonesië moet worden ge respecteerd en dat de Nederlandse rech ter niet bevoegd ia een oordeel uit te De Bank Indonesia noemde hij een staatsbedrijf, dat in Indonesië contrac tueel recht heeft gekregen op de tabak van de Senembah en de opbrengst daar van. Dit recht zal de Nederlandse rege ring volgens mr. Veegeij$ moeten eer biedigen. Pleiter achtte het verder on juist dat de Senembah twee miljoen gul den deviezenwiinst. die voor de beheers- overneming was gemaakt, niet meer naar Indonesië heeft overgeschreven. De totale waarde van de 6262 pakken tabak, die in Amsterdam liggen opgesla gen, schatte bij op 15 miljoen gulden. Onderpand Vervolgens gaf mr. Veegens een ver klaring van de 3476 pakken tabak in Medan, die volgens de Senembah opzette lijk zijn verduisterd door de Bank Indo nesia. Toen de nieuwe oogst moest wor den aangeplant, aldus mr. Veegens, had men geld nodig. De Senembah had echter al een krediet opgenomen van 40 miljoen en men zat aan het plafond. Daarom opende de bank een nieuwe rekening ten name van de P.P.N. Baru. In werkelijk heid zijn beide rekeningen echter van de Senembah. De oude rekening moet vol gens mr. Veegens nog worden vereffend, en wel uit de opbrengst van de partij tabak in Nederland. Bovendien is de schuld van Senembah door verscheping en nog niet betaalde douanerechten op gelopen tot 65 miljoen roepiah en heeft de in Medan verkochte partij slechts 51 miljoen roepiah opgebracht. De Bank Indonesia zou dus nog een restant vorde ring op de Senembah hebben, en heeft dus de partij in Nederland nog als onder pand nodig. Beroofd In zijn repliek zei mr. Asser dat de Senembah niets te maken had met de komende oogst. „Wij zijn uit onze bedrij ven in Indonesië geschopt, zoals de Joden tijdens de oorlog door de Nazi's uit hun bedrijven werden verdreven," riep hij uit. „De hele Nederlandse gemeenschap is door de Indonesische regering beroofd. Dat de Bank Indonesia onder deze om standigheden nakoming van een privaat rechtelijk contract vordert, is in strijd met de goede zeden," meende hij. De president van de rechtbank be sliste ten slotte, dat de Bank Indo nesia alsnog mag pogen, binnen de komende veertien dagen 2 valuta contracten naar Nederland te sturen, waarover zij zegt in Indonesië te be schikken. De Senembah ontkent na melijk, voor de twee celen tabak ooit valutacontracten te hebben afge sloten. Vice-admiraal Pröpper ontving Amerikaanse onderscheiding De Nederlandse vice-admiraal H H L. Pröpper heeft gisteren uit handen van de Amerikaanse minister van ma rine, Thomas Gates, de medaille en de eervolle vermelding ontvangen behorend bij zijn benoeming tot commandeur in de Orde van het legioen van verdienste. In het benoemingsbesluit werd vice- admiraal Pröpper een bijzonder compe tent en inspirerend leider genoemd, die een omvangrijke kennis van marinepro blemen aan de dag had gelegd. Volgens de vermelding had hij materieel bijge dragen tot versterking van de vr: schapsbanden tussen Nederland er Verenigde Staten. De feestelijke plechtigheid had plaats op het Amerikaanse ministerie van fensie. Vice-admiraal Pröpper m sinds 8 november een oriëntatiereis de V.S. als gast van admiraal Arleigh Burke. operationeel bevelhebber van d< Amerikaanse marine. Meisje verdronken. In het Sportfond- sec bad te Venlo is gisteravond het 14- jerigc meisje H. van Rens uit Horst leven loos in het diepe bassin gevonden. Het meisje verbleef bij familie te Blerik. Sterk verzet van roomse zijde voor het mijnbedrijf, wilde pei nieuwe zetels gecreëerd zien voor een niet-r.k. minderheidsgroep van beambten Van de beambten is 80 pet. r.k. georgani seerd. Van de overige 20 pet. is de prot chr. vereniging de grootste groepering. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman sprak hier van een weinig soepele en royale houding van de K.A.B. Hij was van me ning, dat de r.k. te weinig begrip hadden voor Nederland als een land met grote geestelijke en maatschappelijke stheidenheid onder zijn bevolking. In plaats van een minderheid als een belem mering te zien voor het werk, moet men haar waarderen als een stimulans. Op voortreffelijke wijze verdedigde de Ruppert, lid van het dagelijks bi van de S.E.R. en voorzitter van h« Op de Amsterdamse Herenmarkt is gistermiddag een kastelein in het schandblok gezet, omdat hij de glaas jes van zijn klanten te vol schonk. Met gretigheid werd gebruik ge maakt de man met te rijp fruit te bekogelen. De te schande zetting vond plaats in hei raam van de Piet Heinviering op de Amsterdamse Haarlem vier dijk en in de Haarlemmerstraat. C.N.V., de rechten, die de minderheids groep van beambtpn in het mijnbedriji heeft. Hij stelde als voorbeeld, dat de K.A.B. zich hier verzet tegen toekenning van een zetel voor 500 pro.t chr. georga niseerde beambten, tegenover een leden tal van circa 5000. Bij de landbouworga nisaties in het noorden van het land. waar de r.k. in de minderheid zijn komen ech ter verhoudingen voor van 300 r.k.-6000 prot. chr. georganiseerden. Maar ook dan krijgen de r.k. nog zetel in de colleges. Met 25 stemmen voor en slechts 14 stemmen tegen koos de S.E.R. de zijde van de prot. chr. minderheid in de mijn streek. Een uitspraak die aan duidelijk heid niets te wensen overliet. Alle leden van de K.A.B. stemden tegen, ook de r.k. werkgevers en middenstanders brachten hun stem tegen uit. Ter handhaving van de tegenwoordige verhouding binnen de M.I.R. en de pari taire verhoudingen in het college heeft de S.E.R. voorts geadviseerd de Ned Kath. Mijnwerkersbond nog een extra zetel toe te kennen en bovendien nog twee zetels voor de werkgevers in het mijnbedrijf. In de vorige openbare vergadering van de S.E.R. had de organisatie-commissie van de S.E.R. voorgesteld het verzoek van de prot. chr. vereniging af te wijzen. We zaak is toen teruggewezen n ;r onderzoek. tegenvoorstel kwam, dat ten slotte door de S.E.R. werd overgenomen. De staats secretaris zal nu moeten beslissen over de samenstelling van de M.I.R. voor de periode van 1 januari 1957 tot 1 januari 1961. de (Van onzer redacteuren.) TAEZE WEEK hebben twee inspec- teurs van de volksgezondheid, te weten dokter P. V. Bekker, inspec teur in algemene dienst, en dr. W. P. J. A. Weebers, inspecteur in Gelder land, tezamen met enkele andere Ne derlandse artsen, in Duitsland een symposion (samenspreking) bijge woond over de zgn. blaasjesziekte. Zij hebben daar bij twintig patiënten unnen constateren, dat de epidemisch optredende ziekte, die met een op maze len of roodvonk gelijkende uitslag ge paard gaat, een goedaardig verloop heeft. Hoeveel patiënten er in Duitsland zijn, ;t bekend, daar er geen aanmeldings plicht ten aanzien hiervan bestaat. Men ichat hun aantal echter op enkele tien duizenden. In Nederland zijn tot nu toe mkele gevallen voorgekomen. Van een verdere verspreiding is nog niets ge bleken. Zoals men weet zijn de verschijnselen jitslag, rode mor.d- en keelholte en ma- :ige koorts. De uitslag heeft hevige jeuk Nederlanders kennen verkeersborden in Duitsland niet i persconferentie in Wezel is ge zegd, dat vele Nederlandse weggebrui kers de Duitse verkeersborden niet ken nen. Vooral op het bord met woordt „Halt" er op. wordt weinig gereageerd. Bij de grenspost Emmerik zullen vol gende week spandoeken worden opge hangen, waarop duidelijk wordt ge maakt, dat hef Duitse „Halt" dezelfde betekenis heeft als het in Nederland ge bruikelijke „stop". Verder krijgen de weggebruikers een biljet met verkeers- voorschriften in de Nederlandse taal. Na deze instruotiecampagne zal bij verkeers overtredingen strenger worden opge- als gevolg. In hersteld. jeuk. is er gee: ziekte komt m< strooipoeder tegen de i afdoende therapie. De er bij vrouwen dan bij bij jonge dan bij oude In de Duitse laboratoria speurt mer naarstig naar de oorzaak, met name naai een mogelijk virus, tot heden zondei In praktijk bleek hieraan behoefte (Van een onzer redacteuren.) EEN week of zes geleden is in hotel Klein Zwitserland in Heelsum het Studiecentrum voor hogere politieambtenaren begonnen te wer ken. Een aantal politieofficieren volgde daar een tweeweekse cursus en zal in januari nogmaals veertien dagen naar Heelsum trekken. Intus sen zijn er nog twee cursussen ge weest en zo hoopt men door te gaan tot alle hoofdinspecteurs en inspec teurs, benevens officieren van de rijkspolitie, in de gelegenheid zijn geweest gedurende vier weken nader kennis te maken met de onderwer pen, die in het studiecentrum aan de orde worden gesteld. Het instituut is gegroeid uit de behoef te die in de praktijk bleek. Daarom heeft de minister van binnenlands* zaken in januari van dit jaar, onder voorzitter schap van prof. dr. J. E. de Quay, com missaris der Koningin in Noordbrabant een commissie geïnstalleerd, die tot taak kreeg de voortgezette vorming der ho gere politiefunctionarissen ter hand te nemen. Weliswaar heeft men reeds in Hilversum zij het pas sinds 1948 het rijksinstituut dat de zg. inspecteurs opleiding verzorgt (sinds kort i6 de duur van die cursus van twee op drie jaar ge bracht), maar daarnaast bleek het ge wenst na enige jaren praktijk een soort algemene maatschappelijke vorming geven ;die krijgt men nu im Heelsum. HENNESSY Voor het lagere politiepersoneel zijn nog plannen in voorbereiding. Eerst hoopt men namelijk te komen tot ze sbi'tuten, waarin men het zg. politiediplo- ma kan verwerven, terwijl ook vooi lagere kader (adjudanten en brigadiers) cursussen in het leven zullen worden ge- Het studiecentrum, dat kortgeleden i6 begonnen, biedt de mogelijkheid aan politieofficieren tussen de 30 en 55 jaar, op basis van vrijwilligheid, zich meer kennis eigen te maken op het terrein van organisatie, efficien cy, personeelsbeleid en maatschappe lijke vraagstukken, ook waar deze geen directe binding met hun poli tionele taak hebben. Men verwacht hiervan, dat zo ee waardevolle bijdrage wordt geleverd aa de verdere vorming der deelnemers, op dat z(j hun taak in het maatschappelijk bestel beter zullen kunnen vervullen. Na circa drie jaar, als alle daarvoor in aan merking komende functionarissen kans op deelneming hebben gehad, zal men de minister van binnenlandse zaken nader adviseren over een definitieve geling der voortgezette vorming. Strijk- of kurkdroog op commando met de EMH'uro-DR* electrische wasdroger Kondor verwacht hoger dividend De directie van de Aannemingmij. De Kondor deelt mede, dat de resultaten be vredigend zijn, hoewel door de bestedings beperking de bezetting nog niet volledig is. Gezien de resultaten der eerste drii kwartalen mag een hoger dividend wor den verwacht. De voorzieningen inzake Indonesië bleken voldoende. Indonesiës eisen De aanspraken, die Indonesië maakt op nlijving van westelijk Nieuw-Guine, zijn lichtzinnig en niet te verdedigen, aldus heeft de leider der oppositie in het Australische parlement, dr. H. Evatt, te- leider van de arbeiderspartij, gister avond voor de Australische televisie ver klaard. Ook de ondervoorzitter, A. Cal- well, zeide dat zijn partij zich scherp Stelt tegenover Indonesiës eisen. Volgens Evatt moet Australië het beheer over Nederlands Nieuw-Guinea opeisen, voor het geval de Nederlanders de souvereini over ditg ebied zouden overdragen Als het eiland Nieuw-Guinea een onzeke- factor vormt, wordt Australië doorlo pend bedreigd, zeide dr. Evatt. MEN KAN als minister vooi vreemde situaties komen »c staan. Zie slechts naar de vermakelijke geschiedenis, die zich dezer dagen te Pa rijs heeft afgespeeld. Op het vliegveld Orly arriveerde met het toestel uit New York een Amerikaanse, die in de Franse hoofdstad zou gaan studeren. Me' de bekende Franse hulpvaardigheid en beleefdheid werd zij door hel personeel van het vliegveld met al haar bagage naar de auto gebracht die haar naar haar hotel zou rijden Toen zij in het hotel aankwam er zich op haar kamer wilde gaan ver- ontzettende Zij maakte een koffer open en zag voor zich een staDel overhem den en onder goed, die haai beslist niet toe behoorden. On middellijk stelde zij zich met he' vliegveld in verbinding om nader' inlichtingen. Daar had men intussen reeds geconstateerd, dat er met dr bagage iets niet in orde was. want de Deense minister van buitenlandse zaken, de heer Jens Otti Kray. die uit Kopenhagen naar Parijs was ge komen, hid eveneens een verkeerd" koffer. Toen dit eenmaal was ont dekt kwam de zaak spoedig in orde Achteraf bezien was de vergissing heel gemakkelijk te maken geweest Ten gevolge van de overstelpend» drukte waren de koffers in de ver keerde auto gezet en binnen een uur was de vergissing hersteld. Intussen heeft de Deense ambassade te Parijs zeer delicaat bekend gemaakt «lat de minister aan de verwisseling uiteraard onschuldig is en zelfs niet heeft geweten dat hij de koffer van de Amerikaanse in zijn bezit had Daar hem de tijd had ontbroken de koffer te openen. Ir. F. Schut over Randstad Holland: H" (Van r verslaggevers.) ET IS NOODZAKELIJK op korte termijn te komen tot nieuwe bestuursvormen met nieuwe zeggenschap over nieuwe gebieden. Alleen dan zullen moeilijkheden op bestuurlijk gebied bij de vorming van nieuwe woon- en werkgebieden oplosbaar zijn. Tot deze uitspraak kwam gisteravond Ir. W. F. Schut uit Rotterdam, toen hij in Den Haag voor de groep bestuursambtenaren in Zuid-Holland van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel een inleiding hield over „Bestuurlijke problemen in de Rand stad Holland". Zijn opposant betoonde zich dra. J. Poot, planoloog van de provincie Zuid-Holland, die zich uitsprak voor het vormen van „districten" om bepaalde ge meenschappelijke gemeentelijke belangen te bundelen. Ir. Schut betoogde dat de problemen van bestuurlijke aard van de Randstad Holland, op het gebied van de ruimte lijke ordening liggen. Dit is ook het geva met de oorzaken en gevolgen van deze problematiek. De hoofdoorzaak is opeenhoping van velerlei zich sterk ont wikkeld ende activiteiten in een kwetsbaar en te beperkt gebied. IaI'C Voor het tero Baby-huidje babyderm-poeder M ET EEN vanzelfsprekendheid, die /an een zanger van het napoli- taanse lied mag verwachten, kuste Willy Alberti vrijdagmiddag een Am sterdams snoekvisje vaarwel, voordat hij het, stevig verankerd aan de lijn van zijn snoekhengel aan het water van de Rotterdamse Boezem toeven trouwde. „D«e je best voor je baas", riep de kleine, maar daarom niet min der bekende, radiozanger het visje toe. waarna hij zich onledig hield met het uitdelen van handtekeningen aan de Rotterdamse jeugd, die samen met vele ouderen langs Slachthuiskade en Sophiakade de activiteiten op hen- gelsportgebied van Willy Alberti en een veertigtal andere leden van bekende „Club der Honderd" met langstelling volgden Het visje van de heer Alberti heeft zich intussen van die belangstelling rr bitter weinig aangetrokken, want t de hengelaar-zanger even later tus twee handtekeningen door de tijd vond zijn lijn in te trekken was het ook v de niet-deskundigen op hengelsportge- bied duidelijk dat nog altijd het sn visje*en geen snoekbaars aan de lijn bengelde. „En toch is hij aangebeten', sputterde zanger Willy, maar hij ging weer snel over tot het produceren handtekeningen toen de deskundigen dat Willy's snoekvisje niet door de snoeken i door de ratten was beschadigd, ■r waren overigens niet alleen ratte het Boezemwater. Ongeveer een nadat het hengelconcours uitgeschre ven ter gelegenheid van het IXe lustrum van het Rottcfdamsch Studen ten Corps was begonnen won de heer R. de Vogel de strijd met een snoekbaars van 64 cm lengte. Even later bracht mr. Guillaume Landré 'n snoekbaars op het droge die volgens de anti leugenaar, oftewel de meetlat 57 cm lang was. Daarmee had de heer Landré zijn reputatie gered. Want even eerder was hij erin geslaagd een keurig gebakken bokking uit de Boe zem te slaan. Een opmerkelijke presta tie, die echter niet op de juiste waarde werd geschat, omdat enkele insiders van mening waren dat gebakken bok kingen niet in de Rotterdamse bin nenwateren voorkomen. Er werden vrijdagmiddag meer merk waardige hengelsportresultaten geno teerd. De „Club der Honderd", v van de leden in een sloep, gemon teerd op de oplegger van een ti porttruck. bij de Boezem arriveerden, bracht namelijk zelf een snoek mee Deze snoek, die gezien kan worden als een teken van wantrouwen jegens de kwaliteit van de visstand in de Boe zem, werd uitgezet en na enkele ogenblikken op dezelfde plaats weer op het droge gebracht. Hoewel de „Club der Honderd" op het gebied van hengelen heel wat mans is (de aanwezigheid van een internationaal bekend snoeker als Rein Mijdcma was daarvan het bewijs) wekte de snelle terugkeer van de uitgezette snoek lang de „lijn" het nodige wantrouwen Er werd gesuggereerd dat het dier ge dresseerd zou zijn of via een nauwe lijks met het oog waarneembaar lijn tje met de wal was verbonden. Deze geruchten werden eerst later uit de wereld geholpen toen duidelijk werd dat de snoek reeds dagen geleden de laatste adem had uitgeblazen. Dat alles neemt niet weg dat in bijzon der korte tijd door de veertig leden, onder wie enkele bekende Rotterdam se kleinkunstenaars, en door de deel nemende studenten een enorm aantal snoeken en snoekbaarzen uit het Boe zemwater waren gesleurd. Dit aantal werd weliswaar met behulp van de anti-leugenaar tot de juiste proporties terug gebracht, maar de pret was er niet minder om. Alleer zullen de Rot- terdamsehe hengelaars, die regelmatig de vis in de Boezem opwachten, opge lucht adem hebben gehaald toen de roemruchte hengelaars van de „Club der Honderd" in de loop der middag een einde aan het concours maakten zonder dat zij de sterke verhalen in daden hadden omgezet. door een aanpak in groter verband op te lossen. Want wat voor een gemeente een aanvaardbare oplossing lijkt is veelal be denkelijk, wanneer men een bepaald pro bleem uit een wijder gezichtspunt b»ïziet en omgekeerd doet zich herhaaldelijk het zelfde voor, aldus ir. Schut. Problematiek Als de gevolgen van de stedebouwkun- dige problematiek In de Randstad Hol land, zag ir. Schut: meer en bredere studie en overleg, planmatiger handelen in steeds groter eenheden, steviger coördi natie, drastischer toepassing van eenmaal aanvaarde richtlijnen, doelgerichter finan ciering van omvangrijker investeringen en scherpere afbakening van prioriteiten. Naast de nieuwe bestuursvorm, een bovengemeenftelijke apparaat dat recht streeks door de bevolking van het betrok ken gebied wordt gekozen en welomschre ven bevoegdheden krijgt, alsmede een eigen budget, meent dr. Schut dat samen voeging van gemeenten op een aantal plaatsen aanbeveling verdient, maar dat het afstoten van vrijwel zelfstandige bui tenwijken in bepaalde gevallen ook te prefereren valt. Ir. Schut was verder van mening dait de provincie slechts zelden zal kunnen optreden ter vervulling van zon com plex van taken als de Randstad Holland zal opleveren. Het provinciaal bestuur acht ir. Schut een overbelast apparaat dat men niet meer moet uitbouwen. Boven dien heeft men bU de provincie tot taak de belangen van de provincie te behar tigen en niet die van een deel er van. Wel acht hij het wenselijk dat de pro vincie een toezicht houdende instantie in deze materie blijft Districten Drs. Poot bestreed de stelling dat het probleem van de Randstad Holland een ruimtelijk probleem is. Het ls veeleer een economisch en geestelijk probleem, m meende hij. De planologen hutselen pro blemen van woningverschaffing, Indus- trievorming, verkeer cn recreatie door elkaar, terwijl die zaken toch gescheiden liggen. De 27 gemeenten rond Rotterdam bijv. hebben allemaal verschillende pro blemen en cHc kan men niet op een lijn stellen, zo betoogde hij. De heer Poot was van mening dat het verstandiger was ge meenschappelijke problemen te bundelen op vrijwillige basis In (districten op de vier door hem genoemde gebieden, waar door de autonomie van de gemeenten ge handhaafd zal blijven, terwijl de pro- vincie de belangen van de gemeenten zal coördineren. De vergadering stond onder leiding van mr. dr. E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop en A.R.-Md van de Tweede ONDERWIJZERSEXAMEN Da kortst# an voordeligst» opleiding t RESA-HILVERSUM (B»k»nd» Schriftelijke Cursus)

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5