Mededi ngers Talensprijs exposeren in Prinsenhof Buitenplaats Zuiderzicht Lammenschansweg aan Agenda voor Leiden Ambtenaren tonen vruchten van hun zoeken naar schoonheid Rondreizende collectie doet het eerst Leiden aan ANES MELKT LEIDSCHE COURANT Nederlandse schilderkunst in Delft Schrikt amateurisme van goed gehalte beroepsartiest af? \TOOR DB TWEEDE MAAL schreven de Koninklijke Fabrieken Talens en Zoon N.V. een prijsvraag uit voor de schilderkunst. Dit jaar wer den 586 inzendingen ontvangen, u-aaruit niet alleen de eerste en tweede prijs en vier premieunnnaart werden gekozen, maar ook de vijftig uit verkorenen, die met de expositie zullen uitkomen in twaalf Nederlandse steden. De eerste presentatie voor het publiek vindt in Delft plaats, in het mooie, oude Prinsenhof. den, Pulchri Studio in Den Haag. De Waag In Nijmegen, het Hopmanshuis in Zwolle, de Hengelose KunsUaal, de burgerzaal van het stadhuis in Hulst, het Gemeentemuseum in Allanaar, Het Zaaltje in Assen en Brittannia in Vlis- Maecenaat Met deze inzending, Schouwburg genaamd, won J. A. van Gemert in de Taienstentoonsteilinp, die momenteel in het Delftse Prinsenhof staat opgesteld, de tweede prijs. De Jury. bei taande uit prof Ar. N. R A Vroom. Jan Altink. A. J de Lorm, prof Troost en Th. Swagemaken met alt toe gevoegd secretaris de heer H. G. F. Sas burg. kwam op 18 en 18 september te Amsterdam bijeen om de ingezonden werken te beoordelen. In aansluiting daaraan werd van 22 oktober tot 9 novem ber geëxposeerd in de Amsterdamse akadcmle voor beeldende kunsten. De tentoonstelling tn het Prin«enhof te Delft U e'genlljk de eerste confrontatie met het publiek. Een publiek, det versteld zal staan van de ernst en de kundigheid, waarmee deze exposanten, voor het grootarte deel amateurs", tewerk zijn gegaan. Scheiding In het Jury-rapport wordt uitdrukking gegeven aan de spijt ven de betrokkenen, dat er niet veel meer beroeps- of seml- beroep«kunatenaars aan de wedstrijd heb ben deelgennmrn De Jury meent derhalve te moeten aanbevelen In het vervolg een scheiding te maken in twee groepen Men motiveert dit met te wijzen r.p de grote voorsprong, (Me beroepeechllders hebben op ..amateurs" bij de beoordeling van technische kwaliteiten. Ook meent men zodoende fnéér de aandacht te kunnen vestigen op zoals de lury zegt „het op zichzelf bijzonder lofwaardig streven der zogenaamde amateuristische kunst beoefening". Prof dt Vroom rrhtrr noemde het kind bv de wart naam. torn bt) de openlnu ven de tenfoonifellino In Amsterdam sprak t-an da „bigotterie van de rultum En mr. J A l.otgtrino, directeur v Talent, sei het b# de opennlosplechtioheld In Delft nlduer „Hst vair natuurlek ti treuren, dat sommige schilders i-an niri hebben mteaednan li dit bescheiden heid* Of vrges rich te blameren?" Wtt vrezen het laatste. De vijftig la Delft tentoongestelde wer ken. olieverven. gouaches. tempers aquarellen en pastellen, tonen aan. dat de scheiding turnen beroepskunstenaar en „amateur" min of meer kunstmatig in «tand wordt gehouden. Wij zullen deze onderscheiding dan ook niet maken. Ook de „amateur" kan goede iesaen gehad hebben en menig hernepsaehilder heeft tegenwoordig een baan. waarmee hij «Un brood verdient, en dat «osns nog niet een in een verwant bedrijf De heer J. A. van Oemert uit Gemert kreeg de tweede prijs met zijn doek „Schouwburg". In grote vormen sterke kleuren is hier een zeer zuivere expreesie bereikt. De winnaar van d« eerste prijs kreeg 1000. die van dt tweede J 500 contant. De vier premie- winnaars kregen elk een materiaalpriji ter waarde van 250. Het zijn Frieda Hunziker, de heer V. Hamel. W. Kerke en de heer F. Nols. Frieda Hunziker won haar prijs met „Maskerade", een bijna abitracte compositie van kleuren bovendien nog beperkt in het gamma, maar buitengewoon sterk van uitdrukking Het „Interieur" van Hamel is geens- ns de gebruikelijke sentimentele of •alisUsche weergave geworden, die men allicht zou verwachten. Dit Interieur is gevoelig getemperde vlakken opgeloet. weer op een zeer heldere, levende nier samenhangen. Het portret van V. d Kerke (zijn vrouw) :s krachtig verlegen tegelijk. Het landschap met de grote boom van Nols toont een grote kleurgevoeligheid, gevoel voor sfeer èn essentie, macht over de compoeltie. Dp prijzen De eerete prijs ging naar Jan Stekeien- burg Ir Amsterdam voor zijn doek Rug by-* pel ers" Door een luiste compositie van zwarten en wttten, verlevendigd door felle klcurtoetsen. ie het gespannen ritme van zulk een wedstrtjd in al zijn elei tair geweld «ugfeattef weergegeven Het|OUDB HERENGRACHT is geen anekdotisch verhaaltje geworden Telefoon 105*7 bet ii rugby zonder meer. De instelling van de Talensprijs dat moge uit het voorafgaande reeds gebleken zijn is een verheugende gebeurtenis geweest. Het is een eerlijke poging tot industrieel Maecenaat, hoewel dit en ook dat wordt voluit erkend nóóit het persoonlijk Maecenaat kan vervangen, vooral niet omdat hier toch wel zeer het menselijke contact ontberekt, waeruit de cultuur geboren wordt, iedere generatie Men spreekt er bij Talens thans over het volgende jaar de prijsvraag uit te breiden met een afdeling beeld houwwerk in ruime zin. De uitrei king van de Talensprijs zal misschien een traditie kunnen worden. Daar ziet het in elk geval naar uit. Boven dien denkt men er schijnbaar over ook in België met iets dergelijks te starten. En onze gedachten gaan dan direct naar een uitwisseling, die voor beide landen hoogst interessant zou kunnen zijn. C. Th. Wllbert-Reisberman. A.R. kiesvereniging lil Dr. F. H. von Meyenfeldt pleitte voor meer openheid De A.R. wijk-kiesvereniging III hield gisteravond in het wijkgebouw Leven daal de jaarvergadering. Er m door het aftreden van de voorzitter, de heer S. M. Stolp en de bestuursleden de heren J. van Joolingen Sr., en J. A. Heyte. Tot voorzitter werd ir. J. C. H Drost gekozen De leden machtigden hel bestuur tot het kiezen van een nieuwe voorzitter als ir. Drost zijn functie niet zou aanvaarden; zij kunnen dan op een volgende vergadering er hun goedkeu ring aan hechten. Tot bestuurslid wer den gekozen mej. B. v. d. Schaaf en de heer W. Bonda Dr F. H. von Meyenfeldt. Gerefor meerd predikant te Leiden, hield een lezing over het onderwerp „Politiek en geloof." Christelijke politiek staat of valt mei het geloofsinzicht en het gelovige ver antwoordelijkheidsbesef van de Christe- Van hieruit maakte de predikant en kele kritische opmerkingen over het par tijenstelsel in het algemeen in Neder land. Zijns inziens worden hierdoor de politieke meningsvorming en het poli tieke verantwoordelijkheidsbesef meer belemmerd dan bevorderd. De partijle den geven hun verantwoordelijkheid im mers in handen van het hun principieel vertrouwde partij-kader. In een derge lijk klimaat kan het geloof niet bloeien Met name van de Christelijke partijen verwachtte spreker dan ook een andere houding, waarbij een afwijkende mening veel meer recht zou worden gedaan Nu dreigt de christenheid in N'edep land in een impasse te komen, cmdat leder die een apart geluid heeft en toch het volle Evangelie als rlchtsnoe aanvaarden, In de verzoeking komt op het podium van de tegenpartij bel te trekken. Een dergelijke openheid zou aan de Intensiteit van de onderlinge politieke bezinning ook zeer ten goede komen. Geloof is tenslotte geen schuwt vlucht voor de andersdenkende. En vai dat geloof tal ons volk het toch moetei hebbent VALKENBURG Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomei door dokter C. J. Hagen, Kon. Juliani laan 5. Katwijk aan den Rijn, tel. 3221 VOORHOUT Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomei door dokter Walenkamp te Warmond. Zaterdag Clubhuis Maredijk, tot ba- vtaredtjk" Schouwburg 8 uur. Llttens Sacrum me' verdwijningen en Verschijningen. Geref Jeugdhuis, 8 uur: evangelisatie Dijeenkomst. Het gulden Vlies, van 8 uur v.m. af tanmelding KlaprooscoUecte Antonius-clubhuis. 8 uur: Lelds mond tccordeonorkesi Crescendo Jaeobazaai Den Burcht, 8 uur: feest avond De Mondorico's. Maandag Snouck Hurgronjehuis. 8 uur: cursus K en O., prof. dr. G. W. J. Drewes over de Islam. Prytaneum, 8 uur: K. en O.-cursus mo derne woninginrichting. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: toneelavond Vebo en prijsuitredtóng. OEGSTGEEST: Het witte Huis. 8 uur: M. S. H. G. Heerma over oud-Egyptische beeldhouwkunst, voor Gemeentebelangen. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: jeugdconcert Toonkunst, Stadsgehoorzaal. 8 uur: Toonkunst, Het MUnchener Kammerorchester Laboratorium zoölogie Sterrewacht- laan, 8 uur: Kon. Ned, Natuurhlst. Ver.. Foyer gehoorzaal, 8 uur: N.C.R. (eis) V., films over Joegoslavië. Harmonie. 8 uur: Expogé. mr. C. J. Woudstra met dia's over Zuid-Afrika. OEGSTGEEST: Irene, 8 uur: ballet- avond afd. Oegstgeest en Sassenheim van Dierenbescherming voor bouw van asiel. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Turk, 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde ledenvergadering. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Leid- se chr Oranjevereniging. 7 tot 7.45 uur receptie t.g.v. 50-jarig bestaan. Rijksmuseum geologie en mineralogie, 8 uur: Kon. Ned. Natuurhlst. Ver., film avond over aardolie. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Bond gepen sioneerden, ledenvergadering. Wijkgeboutv „Bethel". 8 uur: jaarverga dering afd. Leiden Geref. (Herv.) Zen- dingsbond. K. O.-cursus bloemschikken. Foyer gehoorzaal. 8 uur: K. en O., mr H. Scholte over Griekenland OEGSTGEEST: Irene, 8 uur: wijkge- meente Poelgeeeterwijk (Hervormd), mr P. J. Idenburg over Afrika. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Reeldentle-Or- kest. Baptistenkerk. 8 uur: kleurenfilm de U.Z.C.-zending. Gebouw Rehoboth. 2 tot 10 uur: bazaar nieuwbouw diaconessenhuis. Gebouw Levendaal 1, 2.30 uur: kookde monstratie. OEGSTGEEST: Geref. kerk, 8 uur: her denking 80-jarig bestaan a.r. kiesvereni ging, spr. ds. G. van Duinen Wassenaar. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J Fuhri Snethlage te Leiden: huis en erf Os- en Paardeniaan 17, in bod 4.000, koper L. M. Akkermans te Oegstgeest voor 4.150. Ten overstaan van notaris N. W Holt- kamp te Leiden: herenhui Rapenburg 7 en huis Rapenburg 5 tezamen na afmij ningen in bod 33.550, koper L. Zitman te Leiden q.q. voor /45..r.50; herenhuis De Ridderstraat 22, in bod 18.00:., koper J Harland te Leiden q.q voor 17500; herenhuis Regentesselaan 51 (Oegstgeest). in bod-/5.000. koper E. van Starkenburg te Lelden q.q. voor 5.400 Kynologenvereniging Zomerzorg, 8 Rijnland. Vrijdag Het gulden Vlies. 8 uur: Ver. Pedago giek, dr. J. v. d. Grient, O.geest over „De misdadiger". Stadsgehoorzaal, 8 uur: sportavond Leidse Sportstichting. Schouwburg, 8 uur: V.P.R.O.-bimHngs- 8vond. Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O-, toneelcursus. Groot-Auditorium, 4 uur: inauguratie prof. dr. W. L. Haardt. Directiekeet Boshuizerkade, 3 uur: eerste-steenlegging chr. nijverheidsschool Koor Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Het gulden Vliea, 2.30 uur: afd. Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen, mevr. Kerp- Schlesinger over knip- en schaarkunst. Wijkgebouw Rehoboth, 2 tot 10 Uur: ba zaar diaconessenhuis. OEGSTGEEST: Patronaatsgebouw. 8 uur: feestavond Vogelenwijk. Zaterdag Geref. jeugdhuis, 8 uur: evangelisatie bijeenkomst. Antonius-clubhuis. 3.30 tot 5 uur: re ceptie afd. Lelden R.K. Grafische Bond t.g.v. gouden jubileum. Den Burcht, 8 uur: D.O.B. met „De suikerfreule". Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Scaplno-bal- let, L.J.A. Stadsgehoorzaal. 8 uur: uitvoering Nieuw Brunhilde. Tentoonstellingen Geref jeugdhuis- tentoonstelling teke- ungen en grafiek van Jan Wessendorp et <ees Buurman tot 22 november op werk iagen 's avonds open van 7 tot 10 30 uur Lakenhal, 10—4 uur: werken van Ar? Nemnla Natures (tot en met R december) Eén der foto's van de expositie in de Boerhaavezalen. Het is een opname van het Vennemeer, gemaakt door de Leidenaar H. J. Devilee. Foto-expositie in Leiden OOK DOOR MIDDEL van een machine kan de mens zich uitdrukken, kan hij kenbaar maken wat in hem leeft, kan hij personen, situaties en voorwerpen in een zodanig licht stellen, dat het resultaat een bepaalde ge moedstoestand teweegbrengt. En dat zelfs amateurs met het expressie middel dat fotografie heet verrassende resultaten bereiken, bewijst de ex positie die gisteravond in de Boerhaavezalen is geopend. Daar hangt nu een groot aantal foto's, vervaardigd door personeelsleden ressorterende onder het ministerie van financiën, waarvan een deel in elk geval de toets der kritiek behoorlijk kan doorstaan. Het betreft hier de resultaten van een fotowedstrijd georganiseerd door de fede ratie van personeelsverenigingen van ge noemd ministerie. Het doel van de wed strijd is het bevorderen van de amateur- fotografie als nuttige vorm van vrije tijdsbesteding, Door het uitschrijven krijgt de commissie tegelijkertijd de beschikking over foto's en kleurendia's, die in tal van plaateen worden tentoongesteld en geprojecteerd. In afwijking van vorig jaar werd voor het eerst een afdeling de verzameling toegevoegd bestaande uit opnamen gemaakt op de jaarlijkse sport dag in Den Bosch. Zelfa expres »ie Meer dan bij andere expoelties het geval mag men hier spreken van zelfexpres sie door middel van het zich beeldend uiten. En dat ie het verfrissende van deze tentoonstelling, die. ofschoon men hier n daar duidelijk de invloed van promt- ienten ven onze tijd herkent over het Igemeen tamelijk vrij ts van „manier- tjea". De bekroonde werken steken bo vendien niet Al te hoog hoven het aanwezige werk alt, zó zelfs, dat we ons kunnen voorstellen, dat Iemand de prijzen ook wel anders zon #illen verdelen. Troost u. het was ook voor de Jury geen (•makkelijke taak. En er blijkt uit. dat ie kwaliteit van deze tentoonstelling illesbehalve inferieur is. Trouwens, de ndrukwakkende Ijst van musea, waar deee tentoonstelling nog heen gaat, be wijst dit óók wel. Na Delft (tot 30 novem ber) volgt het gemeentemuseum ven Roermond Dan komt het museum Bonne- farven in Maastricht aan de beurt. En hierop volgen de P rinse tuin In Leeuwar- (AAvertenfel voor KOLEN en OLIE De omgeving van de Eoeterwoudae- singel werd vroeger gekenmerkt door de buitenverblijven: er hebben er heel wat gestaan, waarvan hier en daar nog sleehts een enkel epnnr Is te vin den. De toeneming van het aantal Inwo ners en veranderingen binnen de wal len noodzaakten tot uitleg van de •tad, waardoor lal van landelQke plekjes werden ..opgerold". Dit Is een foto ven de buitenplaats „Zuiderzicht die alch uitstrekte ach ter de Zoeierwoudseslngel Ier hoogte van dé Lammenechansweg. Het Is de achterzijde zoals die In 1923 nog was te zien. Het overgebleven deel van de buitenplaats werd In I93g gesloop' om plaats te maken voor de bouw van de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg. Opvallend is de specialisatie, die blijkt uit het feit, dat verscheidene Inzenders zich hebben bepaald tot één onderwerp kinderen, portretstudies, natuuropnamen stemmingsbeelden, of licht en schaduw partijen. Van de Leidse inzenders heeft de heer H. J. Devilee destemmingsfoto's voor zijn rekening genomen, vaak wind, wol ken en water. De heer J. F. van der Blom toont een voorliefde voor het ogenschijn lijk minder fraaie: modder, stuifzand .er gevallen bladeren, waarmee hij heel aardige effecten weet te bereiken. Van de heer B. S. A. Klop vallen- op eer zellige vakantiefoto, een sneeuwopname en een kleuter, die al zijn aandacht heeft gericht op een brandend kaarsje. En nu wij toch aan het namen no< zijn: de heer L. C. de Wit is aanwezig met hout. bloesems en zee, de heer D. Speksnijder met een fraaie kelk, Alphenaar C. Pont met een leuke en gedwongen kindergroep, de heer D. Kolk man met een goed getroffen straatbeeld en de heer H. Valentgoed onder meer het atomium. De tentoonstelling, geopend door fede ratie-voorzitter D. Schoorel die werd in geleid door de heer J. N. van der Ben, voorzitter van de commissie ontwikke ling, Is te zien vanmiddag van twee tot vijf en maandagavond van zeven tot negen Uitslagen De juryleden J. G. Gompelman, voor zitter van de Leidse Amateurfotografen- vereniging, ir. J. J Terwen, wetenschap pelijk ambtenaar aan het Prentenkabinet van de universiteit en J. Wolfslag, i eitter van de BoNeFo, kwamen tot de volgende beoordeling: Groep 1 (beginners) J. Beudeker, Am sterdam le; H. J. ter Hoeve. Harderwijk 2e: D. Snel. Rotterdam 2e; J. de Leeuw. Almelo 3e; G. Kok, Assen 3e; J. P Ver hoeven. Rotterdam 4e; H. Th. Stuy, Rot terdam 4e; W. A Teulings, 's-Hertogen- bosch 5e; D. Speksnijder, Lelden 5e Groep 1 (gevorderden): A. F. Coonen, Rotterdam le; J. J. H. Goldschmite, Roo sendaal 2e; T. Popma, Oosterbeek 3e; J. F v. d Blom. Leiden 4e; G. Th. Teunis- sen, Arnhem 5e Groep 2 (beginners en gevorderden): H Voorjans, Maastricht le; B S. A. Klop. Leiden 3e; C. J. Pont. Alphen aan den Rijn 3e; mr. W. J. P. van Waning, Hen gelo 3e, A. W. de Landgraaf, Nijmegen 4e; mej. W. Elich, Vllssingen 4e; F. C. Rijnders, Arnhem 4e. Groep 3: J. J. H. Goldsehmdtz, Roosen daal le; R W. Zuur, Rotterdam 2e: A. F Coonen, Rotterdam 3e Oroep 4: R. W. Zuur, Rotterdam le; A. F Coonen. Rotterdam 2e; Mej J. C. Nikkel, Utrecht Ie; t. M. G. Dlllèsse. Maastricht 4e. De prijswinnaars in groep 1 hebben de foto's geheel zelf afgewerkt; zij hebben dus ook het ontwikkelen en afdrukken voor hun rekening genomen. het meesterwerk ZlotA Leiden-Oegst geest Hervormd gesprek over geloofsbasis In de Willem de Zwijgerkerk te Oegst- geeat had de plaatselijke Vereniging van j vrijzinnig-Hervormden gisteren een wijk- avond. Men ging uit van de synodale verklaring, die het gevolg was van een soms vrij scherpe discussie tussen dr. J. J. Buskes te Amsterdam en dr. A. de Wilde te N'euwe Niedorp, beiden Her- j vormd predikant. Zowel de eigen predl- j kant, ds. W. J. H. Hubeck, als de gast, ds. P. Kloek, meende dat deze discussie nut heeft omdat aan één der kernen van het geloofsleven Is geraakt. Daarom heeft ook een persoonlijke ontmoeting ain. De absoluutheid van het Christen- zijn Is In het geding. Ds. Hubeek besprak drie punten uit de synodale verklaring, nl. de persoon van Jezus Christus, Jezus en de gods diensten van de wereld en de grenzen l van Kerk en belijdenis. Hij zei het van groot belang te achten, dat de kerkelijke discussie op gang is gekomen. Er wordt, of men wil of niet, daardoor aandacht j voor de Kerk en de belijdenis gevraagd. Hij stelde -Je volgende vragen ter per soonlijke overdenking„Wringt del schoen tussen de groeperingen in weten- shcappelijke zin, speelt „de ruimte" in j de Kerk een rol of is het in de richting j te zoeken van een besef, dat Gods open- j baring ook buiten het Christendom aan wezig is?" Ds. Hubeek meende, dat de Synode de problematiek met deze verklaring opzij heeft geschoven. Wij moeten het oordeel over anderen aan God overlaten. Die I oordeelt wel, maar alleen op Zijn tijd en op Zijn wijze. Het nchtinggesprek is niet Iets vrijblijvends, maar moet gebeu ren vanuit het geloof dat men bezit. Ds. Kloek gaf eveneens zijn visie op j de driepunten van de synodale verkla ring. Hij meende, dat de discussie soms wat werd vertroebeld door de uitda gende houdir.g van dr. De Wilde, maar j htte net een voorrecht dat men over I de hoogste levenswaarden kan getuigen vat het voornaamste is, ook gehoor I ndere geloofsschakeringen vindt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 4