Henri Wintermans BOURJOIS Christelijke Oranjevereniging Leiden bestaat 50 jaar Eén doelstelling isaankweken van vaderlandsliefde bij Jong en oud Inter-academiaal sporttoernooi door Leidse studenten gewonnen van het draaiboek Wisseldisconto verlaagd LAMY' 27' nieuwe leidsche courant zaterdag 15 november 1938 Veel „huismoeders hij de wieg OP 26 NOVEMBER zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Leidse Chris telijke Oranje-Vereniging werd opgericht. Om het met de woorden van de Amsterdamse Hervormde predikant Idenburg te zeggen, die bij de oprichting een feestrede uitsprak, was het de bedoeling, het volk de hand te leren kennen, die God tussen vorstenhuis en land heeft gelegd. „In deze materialistische tijd, waarin de leer van de evolutie zijn triomfen viert, wenst men God uit de geschiedenis weg te denken", zo stelde deze predi kant vast. Hij meende, dat zonder Oranje niet van een opleving van de natie kon worden gesproken en dat de verwachte geboorte van een konings kind een gerede aanleiding was zich te bezinnen op het belang van de ac tiviteiten, die van een christelijke Oranjevereniging zouden kunnen uit gaan. een tijd gestaan op de zolder van de Her vormde school aan de Munnikenstraat. Na ds. Thomas is mr. dr. GeeTkerken voorzitter geworden. En hij werd enige jaren gelegen opgevolgd door ds. J van der Wiel. Hervormd predikant. De heer L. Questroo is tweede voorzitter; hij heeft al meer dan dertig jaar zitting in het be stuur, eerst als secretaris. De andere be stuursleden zijn de heren P. Kouwen- hoven, secretaris, J. Pieneman, penning meester. P. Bogaards, G. van Zwieten en A. de Bree. Momenteel zijn er twee va catures. Mede op initiatief van de L.C.O.V. werd in 1929 da vereniging „Koninginnedag" opgericht, die ten doel kreeg, speciaal voor de viering van da verjaardag van de Vorstin een programma op te stellen. Er dient hier ook aan te worden herin nerd, dat de Timdelerclub vele jaren een zeer nauwe relatie met de L.C.O.V. heeft gehad. Zij leidt nu een zelfstandig be- Gouden feest De feestavond ter gelegenheid van het gouden jubileum wordt volgende week woensdag, 19 november, ge houden. Het bestuur is erin geslaagd, een Leids amatewgezelschap voor deze avond te charteren. Voor de pauze staat op het programma: pianomuziek, fluitmuziek, declamatie ang; na de pauze wordt een ont spanningsprogramma geboden onder titel „De Oranjeboven-tjers". „Musica" zingt en „De Algemene" geeft muziek. Mr. dr. N. G. Geelker ken hoopt een feestwoord te spreken. De feestavond begint om 8 uur. Van ir tot kwart voor 8 is er een re ceptie in de receptiekamer van de gehoorzaal. Bij het gouden jubileum van de Leidse Chr. Oranjevereniging hoort ook een plaatje uit het verleden. Deze foto werd gemaakt toen de ver eniging 25 jaar bestond. Zittend van links naar rechts de heren Mazurel, Breebaart, Boekkooi, ds. Thomas (voorzitter), Van Cittert en Boogaards. Staande van links naar rechts de heren Questroo, Kuperus, Jansen en Van Zwieten. Deze oprichtingsvergadering had plaats in het wijkgebouw „Pniël" aan de Mid- delstegracht. Zij was uitgeschreven door een voorbereidend comité van vijftien mannen en als spreker traden op de Am sterdamse predikant Idenburg en Leidse Geref. predikant Douma. De oprichters waren de heren H. J Blommendaal, P. Boot, A. van Borselen, mr. P. E. Briëft, C. Th. Breebaart, A. Cou- vea. ds. J. Douma. C. J. Eggink. J. J. van Hoeken. W. Joosten, A. J. de Lange, P Masurel. M. J. F. Meiners. J. W. H Rot teveel en J. Schaap. Van hen is mr. Briët nog in leven. Niet overbodig Aan de oproep van deze mannen om tot de opriohting van de L.C.O.V. te komen hebben velen gevolg gegeven. ..Het was bijzonder druk en da zaal was vol", lazen wij in een verslag van de oprichtingsver gadering. Onder de aanwezigen waren ook drie bestuursleden van de reeds veertig jaar bestaande Rotterdamse Oranjever eniging. De toespraak van ds. Idenburg le zende komt men tot de conclusie, dat er tussen die tijd en de onze in ver schillend opzicht een treffende over eenkomst bestaat. De predikant vroeg zich namelijk af, of er nog niet ge noeg verenigingen waren. Men zou kunnen menen, dat door al die ver enigingen en vergaderingen het volks- en gezinsleven schade werd toege bracht. De redenaar kwam echter tot de conclusie, dat de Oranjevereniging daaronder bepaald niet mocht worden gerangschikt. Zij zou mede tot taak hebben, het volk de zin van de ge schiedenis weer bij te brengen en de waarde van de band tussen vorsten huis en volk weer helder in het licht te stellen. De predikant Douma wees erop, dat de Oranjevereniging zioh niet aan Kerk of politiek mocht Gaten) verbinden. Staande de vergadering gaven zich ruim honderd mensen voor het lidmaatschap op. ..ongeveer zoveel mannen als vrou wen". Er waren veel „huismoeders" van de oprichting getuige. Het eerste bestuur van de L.C.O.V. be stond uit de heren ds. Douma, eerste voor zitter. De Langen, tweede voorzitter, Van Borselen, secretaris, P. Boot sr., penning- moester. Eggink, tweede penningmeester. Breebaart, Blommendaal, Joosten en Ma surel. De heren Breebaart en Masurel maakten ook nog bij het zilveren jubileum van de vereniging, in 1933, deel uit van het bestuur. Koninklijke geboorte De eerste feestvergadering werd gehou den in 1909 ter gelegenheid van de ge boorte van H.K.H. Prinses Juliana en Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN <=Bagra\eni6óen Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Hartman, Pleiter, Verbrugge, De Bruyne Wydicks. Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst de apotheken te Leiden wordt waargeno men door de Doeza-apotheek, Doezastraat *1, telefoon 21313, en de Haven-apotheek, Haven 18, telefoon 20085. In Oegstgc*1' yzlhelminapark 8, telefoon 26274. daarna werd ieder jaar op historische ge denkdagen en verjaardagen van het vorstenhuis feest gevierd. In da eerste wereldoorlog werden de werkzaamheden vat de feestelijke bijeenkomsten aangaat, topgezet. Maar toen in 1918 Troelstra zijn mislukte staatsgreep deed, sloeg de oran jeliefde weer naar buiten; er zijn toen verscheidene avonden georganiseerd, waarop da geestdriftige liefde voor het Huis van Oranje ondubbelzinnig tot uiting kwam. Daarna zijn de feestavonden elkaar weer in bonte afwisseling opgevolgd. His torische toneelstukken, films, lezingen, tuinfeesten, vrolijke toneelspelen en zang avonden kwamen op het programma van de L.C.O.V. te staan en zij hielden vele jaren de naam van de vereniging hoog In 1922 werd in Leiden de bondsdag ge houden door de Bond van Chr. Oranjever enigingen in Nederland en ter gelegen heid daarvan had de opvoering plaats op 18, 19 en 20 september van het grote histo rische spel Je Maintriendrai, dat groot suc ces oogstte, evenals later dc historische spelen, voor welker opvoering de Tim- deleroclub, die nu los van de L.C.O.V. is komen te staan, op lofwaardige wijze zorg droeg. In 1923 ward in de Hooglandse kerk de 25-jarige regering van H.M. Koningin Wilhelmina herdacht. Zilveren jubileum Toen de Oranjevereniging haar zilve ren jubileum vierde, in 1933 dus, hadden de volgende heren in het bestuur zitting; Masurel. Breebaart, Boekkooi, ds. Thomas (voorzitter), H. van Oittert, Boogaards, Questroo, Kuperus, Jansen en Van Zwie ten. De viering had plaats op 22 novem ber in de stadsgehoorzaal met een open bare feestavond. Vooraf werd In het ge bouw Rehoboth aan heit Rapenburg een receptie gehouden. In de feestvergadering sprak ds. Douma, die inmiddels naar Arn hem was vertrokken. Na de pauze v da men de speciaal voor deze gelegen heid samengestelde revue „Oranje-huts pot" op. Aan het kranteverslag van dit feest ontlenen wij enige bijzonder heden. De zaal was stampvol en er heerste reeds bij de aanvang een enthousiaste stemming die tot een grote oprechte geestdrift is aange groeid. Moedig gaan wij de tweede 25-jarige periode tegemoet, zei ds. Thomas, de voorzitter der vereni ging. Grote dank werd gebracht aan het comité van actie onder leiding van de heer J. Overduin voor zijn werken voor de vereniging. Ds. Dou ma zette in zijn feestrede de vier motieven uiteen, die tot de oprich ting van de L.C.O.V. hebben geleid-' 1. de bevordering van de christelijke viering onzer nationale gedenkdagen. 2. de verrijking der kennis van onze historie om daarin de gangen Gods te zien, 3. het aankweken van vader landsliefde bij jong en oud, 4. het be vestigen van de door God gelegde band tussen Nederland en Oranje. Archief verloren Ook in de tweede wereldoorlog zag het bestuur van de L.C.O.C. zich genoodzaakt, de werkzaamheden te staken. De vereni ging liep in zoverre schade op, dat zij het archief kwijtraakte. Het bestuur zag daardoor geen kans. ons van volledig historisch feitenmateriaal te voorzien Oude kranten van de N.L.C. hebben hier in uitkomst gebracht, zoals men ziet, en een relatie was zo vriendelijk, ons in te lichten over de oprichting. Het vaandel kon worden achtergehouden; het heeft (A dvertentie) Woensdag a.s. Jubileum-feestavond n.m. 8 UUR STADSGEHOORZAAL L. CHR. ORANJE VER. Zang - Muziek - Cabaret Kaarten k 1.— dagelijks bij Fa. Kouwenhoven, Doezastr. 37. Mu ziekhandel Servaas, Korenbrug- Diploma-zwemmen van De Sleutelstad Deze week heeft een groot aantal jon gens en meisjes in de Leidse overdekt»* het zwemdiploma behaald. De voorzitter van De Sleutelstad, de heer P. Erades reikte de diploma's uit. Diploma A: Theo Vervar, Freddy Fiel- mieg, Kees Vrisekoop, Theo van Ees, Jan Klingeier, Ilise van Houten, Gerda van Egmond, Marian Monteba, Anja Krom hout, Ria Stol, Wilma Hockx, Cobie van Es, Jannie Barends, Nelly Laterveer, Cor rie de Klerk, Truus Crama, Cor Later veer, Niek Leget, Rob Oostwoude en Ans je Offerman. Diploma B; Lente Stouten, Hennie Cra ma, Jannie Kluivers, Toosje Verhoogt Marijke Dallinga, Ineke Lepelaar, Cobie van Strien, Laura Hansen, Willy van Sta den, Lenie Kleinman, Coen Bouwmeester Hannie de Haas, Lenie Monteba. Jo Nieuweburg, Fokke Tebbens, Cobie La dern, Rita van der Visch, Ineke Thijssen Eisje van Leeuwen, Lenie van Haasteren. Willy Stokkel, Hans Thijssen en Joke Pot Het Hervormd wijkgebouw Pniël, waar vijftig jaar geleden onder groot enthousiasme de Leidse Chr. Oranje-Vereniging werd opgericht. Toneelmiddag voor de Leidse Sperwer-jeugd In het clubhuis van Dc Sperwers (naar dc directeur, dc heer P. Stutterheim te Den Haag. ons mcdcdrclde, de oudsti club van ons land, die op 21 maart 1759 het 65-jarig bestaan zal herdenken) aan de Langestraat is men gistermiddag be gonnen met een nieuw experiment. De successen, die in dc afgelopen twee jaar op muziekgebied werden geboekt, ware hierbij een stimulans. Bij het experiment worden de kinderei geconfronteerd met een andere kunst uiting: het toneel. Dit gebeurde gister middag door het optreden van de Haag se beroepssoeler Rolf Botter, die een opvoering gaf van het door hem zelf geschreven sprookje „Het verkeerde been van Biraboo". Hierbij zat de bedoeling voor de kinderen te leren luisteren en enigszins vertrouwd te maken met het toneel in het algemeen. Dat Rolf Botter over onmiskenbade didactische gaven beschikt, is een be- langsjke factor bij dit experiment. Aan deze Leidse middag ging een povoering Haagse scholieren vooraf. Spanning op Leidse sportvelden DOOR DE LEIDSE studentensportvereniging Arena is gisteren op de universitaire sportvelden achter het academisch .ziekenhuis een interacademiaal voetbaltoernooi georganiseerd, waaraan door ploegen uit Amsterdam, Leiden, Delft, Rotterdam, Utrecht, Wageningen en Groningen werd deelgenomen. Het weer was inspirerend en de belangstelling zorgde, dat de spanning op de velden niet voor niets opgevoerd werd. De elftal len waren in twee poules ingedeeld en na een felle strijd kwam Leiden als overwinnaar uit de bus. In poule I waren ingedeeld Leiden 1, Wageningen, Groningen en Utrecht; poule II werd gevormd door Amsterdam, Rot terdam, Delft en Leiden 2. In beide poules was de strijd zeer zwaar en over het algemeen werd er goed voetbal vertoond. Tegen het elan. waarmede Leiden 1 speelde stak het spel van Leiden 2 wel erg af, want deze ploeg wist geen enkele wedstrijd te winnen Voor de finale moesten Amsterdam, Delft en Rotterdam, die met gelijk aantal pun ten waren geëindigd, goaltrappen, waar bó Amsterdam de meeste punten behaal de, gevolgd door Delft en Rotterdam. Finale Leiden trad tegen Amsterdam in het veld en dat de ploegen elkaar niets toe gaven bleek bij rust, toen de stand nog blanco was. Het liep al bijna tegen hei Kinderbescherming ''Leiden en omstreken" Er was gisteravond grote belangstel ling voor de avond van de contactcom missie kinderbescherming „Leiden en omstreken" in Het gulden Vlies. Mr. J. Zwanenburg, kinderrechter in het ar- rondissement Den Haag, was door ziek te verhinderd, zijn inleiding te houden. Mr. J. J. Brobbei, secretaris van de raad voor kinderbescherming te Den Haag, sprak nu over de werkzaamheden van deze raden. Hij gaf een algemeen overzicht van de ontwikkeling van de kinderbescherming en de taak van de raden. Aangetoond werd, dat in Neder land bij alle maatregelen steeds is uit gegaan van de onaantastbaarheid van het gezin en van de plicht van de ouders ten opzichte van hun kinderen. De on- der-toezicht-stellingen nemen toe tegen over de strengere maatregelen als ont heffing van en ontzetting uit de ouder lijke macht. Verkoop van kinderpostzegels Maandag begint ook in Leiden de ver koop van de kinderpostzegels, en wel in de hal van het postkantoor aan de Breestraat. Dan zullen ook de eerste dagenveloppen verkrijgbaar zijn. einde van de strijd, toen Leiden een wei nig speloverwicht wist te verkrijgen en het eerste doelpunt maakte. Ondanks hef tige aanvallen van Amsterdam, werd dit het enige doelpunt. Delft en Wageningen streden vervol gens om de derde en vierde plaats. Delft nam zeer spoedig de leiding, maar voor de rust hadden de Wageningers de stand gelijk gebracht. Na de thee was Wageningen iets geluk kiger en wist precies op tijd het winnende doelpunt te plaatsen. Een gezellige avond in sociëteit Miner va aan de Breestraat sloot dit geslaagde sportfestijn. Uitslagen De gedetailleerde uitslagen luiden: Eerste poule: Wageningen—Utrecht 20; LeidenUtrecht 1—0; Groningen— Wageningen 0—0; Leiden—Wageningen 0—0; Groningen—Utrecht 10; Gronin gen—Leiden 0—2. Poule II; AmsterdamRotterdam 30; Delft Leiden 2 40; RotterdamDelft 10; AmsterdamLeiden 2 40; Amster damDelft 02; RotterdamLeiden 2 4—0. Finale: Leiden 1Amsterdam 10; Delft—Wageningen 12. (Advertentie) Leiden, Maarsmansteeg 8 Telefoon 20685 Kerkdiensten Leidse Herv. Gemeente In „Hervormd Leiden" van deze week staan enkele fouten. In de Marekerk gaat morgenmiddag om 5 uur niet ds. J. van der Wiel maar ds. J. de Wit voor. De zangdienst 's avonds in de Pieters kerk, waarin ds. P. L. Schoonheim voor gaat, begint niet om half acht maar om PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS Tussen de bladzijden Dorp aan de rivierstemt hoopvol voor Ned. filmkunst LUXOR (2.30 uur, 7 uur, 9.15 uur). Aan de over van de Maas ligt het dorp, half verscholen achter de hoge rivierdijk. Er woont een handjevol mensen, verspreid over het land, wat boeren, een stroper heeft zijn huikje in de Maas verankerd, en in het doktershuis, groot en statig als een kerk, woont dokter Tjerk, een steile Fries temidden van Brabantse mensen. In de dertiger jaren heeft de Braban der Antoon Coolen zijn roman „Dorp aan de rivier" geschreven. Het werd een sterk boek, met een prachtige sfeerteke ning en een strakke typering van de dorpelingen, wier wegen die van de dokter kruisen. Fons Rademakers heeft het, in nauw overleg met de auteur van het literaire werk, aangedurfd er een film van te maken. Het scenario werd geschreven door de dichter Hugo Claus. Een zorg vuldig gekozen rolbezetting moest de romanfiguren tot leven wekken. Coolen zelf heeft kortgeleden nog eens de aandacht gevestigd op het feit, dat een reftnan eigenlijk niet te verfilmen is. Immers: de schrijver levert slechts een deel van het werk. Hij geeft zijn schepping in handen van de lezer, die, al lezend, ln zijn fantasie de dorpsge meenschap voor zich ziet. Deze gefantaseerde figuren staan plotseling voor ons. Een film kan slechts schetsmatig te werk gaan. De gedachten van de mensen blijven in het verborgen. In beelden en dialoog moet een schepping tot stand komen, die nood zakelijkerwijs anders getint is dan de roman zelf. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 1 en 7 De Nederlandsche Bank heeft gisteren haar officiële wisseldisconto verlaagd van 3 Vi procent tot 3 pro cent met ingang van vanmorgen. een technisch volmaakte afwerking praktisch onverslijtbare gouden pen met spiegelgladde penpunten 21 nivelleringskamers zorgen voor gelijkmatige inkttocvoer en voorko men lekken! Exclusieve fraaie vorm in prijzen v.a. 19.75 LAMY schoolvulpen reeds v.a. f 9.75 ALLEENVERKOOP voor LEIDEN e.o. VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG BREESTRAAT 145 WARMOND Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Walenkamp. Christen-vrouwen bond Leiden Protestanten hebben het in België niet gemakkelijk Ï~\S. A. G. BARKEY WOLF, emeritus predikant van de Belgische zen- -L-' dingskerk, één der allerarmste kerken van Europa, hield gisteravond voor de Nederlandse Christen-Vrouwenbond een causerie over „Christus langs de Vlaamse heirweg". De Belgische Zendingskerk heeft in Zuid- België 42 gemeenten, aldus ds. Barkey Wolf. Zij werkt hoofdzakelijk onder de mijnwerkers in de Borinage. Deze mijnwerkers, die omstreeks 1900 in bittere armoede leefden, zijn door de slechte sociale voorzieningen overwegend communist. Toch is het protestantisme bij hen graag gezien. Dit is voornamelijk te danken aan de predikanten, die zich gelijkstellen met de bevolking en zo als Christenen van de daad het voorbeeld geven. Vele dominees zien zich door de arm zalige levensomstandigheden en de slech te salariëring genoodzaakt na enkele ja ren van enthousiast werken naar hun eigen land terug te keren. In het noordelijke gedeelte van België, waar de bevolkingsdichtheid het grootst is, heeft de Protestantse kerk slechts twee gemeenten, namelijk In Ostende en in Antwerpen. In de tijd van Alva waren de protestanten of vermoord of gevlucht en slechts enkele protestantse kerken konden zich handhaven. Hoewel de Belgische constitutie de vr(j Itcid van godsdienst garandeert, hebbei de protestanten In België het niet mak kelijk. Hun vrUheld hebben ti) slecht te danken aan het feit. dat hun mantal minder dan één procent van de bevol king bedraagt. Nu reeds ondervinden zij, wanneer zij activiteit vertonen, een tegenwerking, die veel op geloofsvervol ging l|jkt, aldus spr. De beste tijd voor de kerk zijn echter de dagen, waarin God deze kerk het kruis Ier vervolging oplegt. Tot slot deed ds. Barkey Wolf een be roep op de aanwezigen de Belgische Zendingskerk met gebed en waar moge lijk ook financieel te steunen. Werkcomité wandelsport Leiden Deze week is in De Valk een informa tieve vergadering geohuden van d« N.Z.B.-Z.H.W.B. Men besloot een werk comité In te stellen voor Leiden. Tot secretaris werd gekozen de heer C. M. de Vos, Louise de Collgnylaan 10 te Voor schoten. Burgerlijke stand van Leiden GEBORENJohannes Antonius, z v J A van Kempen en C M T Meijers; Leonards Brigitta Maria d v J H M de Heij en P T Olijerhotk; Desirée, d v C T Wisse en H H Wassenaar; Hedwig Maria, d v A M van Akkeren en A H A Tol OVERLEDEN: D Be.gsroa, 76 J; S C Oudshoorn, 49 j. echtgenote v L van Beusekom; I T Cornet 59 J, G Rijsdam, 59 jA Spies 62 j ONDERTROUWD: B O Wiggers en H J Dijkstra; T A Denies en M L Hankart; J J van der Linden en B E J van der Steen; A J Prins en I J StreeflandJ Zitman en J Reijken; P Meeuwisscn en C M Schouten; J Gordijn en A M RiebeekC J M Heetvelt en E M WtnkeimolenH Vijlbrief en E R van Ravesteijn; A Korte en W van der Luit; W C J Coe- nen en G W T Wijnen, J A van Schee pen en V Schade; G Groenenboom en M Roelandse; F J C Hoogervorst en W J Heuzen; F P C Alkemade en P E T Gottenbos; F T G Colijn en L A van Item. gestemde, inhoud aan het verhaal is gegeven, kan het niet anders of sommige figuren blijven in het schetsmatige ste ken. Daar staat tegenover, dat Radema kers weet wat regisseren is, sterker, hij is in staat filmbeelden zo te monte ren, dat er uiterst boeiende fragmenten ontstaan, hoogtepunten, die men niet licht vergeet. De dorpsarts van Max Croiset Is een levend mens geworden. De scne van de dodewake is voorbestemd klassiek te worden. De tocht over de kruiende ri vier ia een prachtig stuk filmkunst. Men proeft even sfeer en leven in het Bra bantse Lith. Dit alles, gezet tegen de achtergrond van wat ons land tot op heden op cine- stemt tot blijdschap. Eindelijk daagt het aan de Nederlandse einder en is een se rieus werk tot stand gekomen, dat de aandacht meer dan waard is. (Een voortreffelijke film). Ondergang van de Titanic LIDO. (2.30 uur, 7 uur en 9.15 uur.) De ramp van de Titanic, het trotse zeekasteel, dat het toppunt van menselijk vernuft werd genoemd en dat in 1912 werd be schouwd als de definitieve overwinning van de mens op de elementen, heeft In de afgelopen 45 jaar talloze auteurs en sce narioschrijver* geïnspireerd. De onder gang van dit passagiersschip op zijn eerste reis, waardoor 1500 mensen het leven ver loren, Is onderwerp geworden van wijs gerige bespiegelingen en oorzaak van uit gebreide veiligheidsvoorschriften voor de burgerscheepvaart. De film, die deze week in Lido draait, volgt de geschiede nis op de voet, maar eerst als de ramp ia geschied, bereikt de film een hoog niveau. De min of meer imaginaire geschieedni*. die aan de ramp vooraf gaat en het moment van de ramp zelf, is zeker niet de sterkste zijde van de film. In dit ver band moet men onwillekeurig denken aan de Duitse versie van deze geschiede nis, die weliswaar ten dienste van de UFA de historie geweld aan had gedaan, maar strakke spanning in de uitbeelding wist te leggen. Deze Amerikaanse versie heeft verscheidene indrukwekkende mo menten. maar wij hebben de indruk, dat de mogelijkheden, die dit dramatische ge beuren bevat, niet volledig zijn uitgetest. (Een goede vergie oan historisch drama.) Hij, zij en de petticoat CASINO (2.30, 7 en 9.15 uur). Een Russische, vrouwelijke topvlieger wijkt haar vliegtuig uit naar West-Duita- land nadat een mannelijke kameraad van minder kaliber een functie kreeg, die zij begeerde. Dat was te veel voor het eman- cipatiegevoel van de Kenau, die door de activiteiten van een Amerikaanse luchtmachtofficier in Londen zich al an de „kapitalistische" levenv n heeft gewend. Er volgt ten slotte (na een niet uitgevoerd doodvon- in Moskou in het kader van een Russisch-Amerikaanse verbroedering een voorbeeldig happy end. al onzin uiteraard en zo la het ook bedoeld. Daarmee werd de film nog geen „lachsuccea" maar een vrij verve lende en flauwe rolprent. Bob Hope en Katharine Hepburn konden hieraan niets f en nog minder toe doen. (Zouteloze onzin). Vreemdelingenlegioen REX 230, 7.15 en 9.15 uur). - De tien m het vreemdelingenlegioen, is een sensatie-achtig verhaal over een ploeg soldaten, die een Berber-prinses ontvoert. Er volgen tal van vechtavonturen, maar uiteindelijk komt het hierop neer, dat de soldatenaanvoerder en de prinses el kaar vol tederheid omhelzen. (Flauto verhaal). Fanfare TRIANON 2.30, 7 en 9.15 uur). Bert Haanstra s amusante film Fanfare gaat zijn vierde week in. (Nederlands» rolprent, dit mag worden gezien).

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3