ZONDAGSBLAD Joep en Joop op avontuur Joop Harders geeft het geheim van een goocheltruc prijs Maak zelf een IjueU-ijsehel I immm B KAB mmwms PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 15 NON EMBER 195! door Co van der Steen-Pijpers (Vervolg van vorige weelü ..Mag ik jouw kaart even knippen?" ,.Heb ik niet," zegt Joop stug. „En geld?" „Ook niet." Joop wil naar buiten springen. Ook dat lukt niet. De conducteur grijpt hem nog net bij z'n mouw. En tot overmaat van ramp staat er bij de halte een agent van de motorpolitie, 't Verhaal is vlug ver teld. De tram rijdt weg. Joop staat op de vlucht heuvel en staart voor zich uit. „Hoe heet je?" vraagt de agent. Geen antwoord. ..Waar woon je? Wat doet je vader? Waarom ging je in de tram als je geen geld hebt?" Joop zegt niets. Scheve Gerrit, de schareslijper. zegt altijd: .Als een smeris je te graze neemt, moet je je mond houden. Je luist er altijd in, al heb je niks gedaan." „Ik geloof." zei de agent langzaam, „dat ik een goeie vangst gedaan heb. De laatste weken worden er elke dag winkeldiefstallen gepleegd. We zoeken ons suf naar de daders. Jij moest maar es mee gaan naar het bureau. Ik zal in die telefooncel daar even opbellen. Je hebt 't hart niet dat je er van- Intussen sjokt Joep door de straten aan de andere kant van de stad. Hij is warm en moe en boos. Die suffe Joop ook. En hij heeft honger. Bij een fruit- kar blijft hij even staan. De appels liggen hoog op gestapeld. Als Je nu één appel nam omdat je zo'n honger had. zou dat dan zonde zijn? Wat glanzen ze Net of ze gelakt zijn. Met één vinger strijkt Joep over zo'n glanzende appel. Alleen maar om te voe len. En dan rijdt er juist een agent van de motor politie voorbij. Hij stopt. „Wat doe jij daar?", vraagt hij scherp. „Hoe heet je? Waar woon je? Wat doet je vader? Wat voer je hier uit?" Joep geeft geen antwoord. Hij kent óók de uit spraak van Scheve Gerrit. „Ik geloof." zegt de agpnt langzaam, „dat ik een goeie vangst gedaan heb. Die winkeldiefstallen de laatste wekenJij moest maar es meegaan naar het bureau. Wacht even opbellen." Brigadier Mulder zit met een kwaad gezicht ach ter z'n bureau, 't Is toch meer dan erg. De hele motorbrigade rijdt nu al een week achter die win keldieven aan. Maar niks vangen hoor! En 't stelen gaat maar door. (Volgende week verder) EEN REPORTAGE VOOB JULLIE Voor we bij Joop Harders aanbelden hadden we handschoenen, shawl, sleutels en portemonnee goed opgeborgen want, niet waar, je weet nooit waar een goochelaar toe in staat is! We controleerden nog vlug of alles wel goed in orde was en of er werkelijk niets was, maar dan ook niets, dat de beroepsijver van een goochelaar zou kunnen prikkelen en toen ging de deur open. „Kom binnen", zei Joop Harders. (We hielden onze tas stevig vast en gingen de hall binnen. Vreemd, er gebeurde niets. We kregen een stoel aangeboden en we gingen op het uiterste puntje zitten. En er gebeurde nog niets! Een beetje gerustgesteld door het idee dat goochelaars ook gewoon kun nen doen. maar toch nog op onze hoe de. luisterden we naar Joop Harders. 23 jaar oud en héél lang. Hij vertel de hoe hij. nauwelijks 12 jaar. zijn tweede, een derde niet weten hoeveel heb gegeven" hij op de planken gestaan. „Ik voorstellingen ik Door het hele land. alle plaatsen en dorpjes heeft e planken gestaan. Duizenden kinderen, kleine en grotere, heeft hij in spanning gehouden tot aan het be slissende ogenblik... tot er na het „Sim Sala Bim" of het „Hokus Pokus Pas" een konijntje uit zijn hoge hoed kwam. Of tientallen kleurige sjaaltjes uit een dun kokertje zweefden. Joop Harders heeft zich het gooche len zelf aangeleerd. Dat wil niet zeggen dat hij nooit iets van anderen heeft geleerd, integendeel. Maar goo chelen moet „in je vingers zitten", je moet er bepaald aanleg voor hebben. En als je het kunt. dan is het heel eenvoudig, want goochelen is niets anders dan „iets Jaten verdwijnen en iets laten verschijnen". zegt Joop Harders. Met vlugge vingers kun je zelf trucs maken. Er zijn ook nog ver schillende takken in de „zwarte kunst": het illusionisme, de micro-magie. het algemeen goochelen en de manipula tie. Illusionisme is wel de griezeligste tak van de kunst. Daarbij kunnen na melijk alle mogelijke voorwerpen en zelfs mensen, over het toneel zweven en plotseling voor het oog van de toeschouwers verdwijnen. Beroepseer beren altijd origineel te zijn en het pu- We hebben ons altijd afgevraagd of bliek iets te laten zien dat het nog een goochelaar, die naar het werk van nooit heeft gezien", een collega op het toneel kijkt, de Joop Harders houdt het niet bij goo- trucs direct dóór heeft terwijl „gewo- chelen alléén. „Kinderen willen ook ne" mensen zich in opperste verba- wel eens iets anders zien", zegt hij. En zing afvragen waar dat gebakken ei daarom geeft hij ook voorstellingen ineens vandaan komt of waar die bos met zijn poppentheater. Hij laat de bloemen zo plotseling is gebleven. „Ik poppen die hij zelf heeft gemaakt van zie het ook niet altijd". antwoordt papier maché en plastic. de dolste Joop Harders eerlijk, „tenminste niet avonturen beleven. Klein Duimpje, direct. Als ik daarna thuis de truc nog Jan Klaassen en het geheim van de ,,To- verkeerd gaan. Zoals die keer. toen zijn broer hem zou helpen. Het was hoog tijd dat Klein Duimpje op het toneel verscheen maar hoe Joop Har ders ook zocht in het donker achter de kast... Klein Duimpje was spoorloos. Nergens te vinden! Joop begon het al een beetje benauwd te krijgen tot hij ontdekte dat... zijn broer op de held van het stuk zat! Toneelknecht Ja. er kan altijd iets mis gaan. Joop vertelde van de toneelknecht die het doek zou optrekken voor een voor stelling. „Alles klaar, trekken maar", had Joop net geroepen. De toneel knecht trok en trok en., tot grote hi lariteit van iedereen achter de coulis sen vloog hij met een vaartje naar boven. Hij had namelijk aan het verkeerde koord, aan dat van het brandscherm getrokken! Het geheim Joop vertelde het ene verhaal na het andere en ons gevoel van „wat zou er gebeuren" was helemaal weg. Toen werd het tijd om te gaan. Joop Harders zei: „Doe de groeten aan al le kinderen die de krant lezen. En eh... ja. ik heb een leuk trucje voor ze. Iets met een vingerhoed. Heel een voudig, maar ze moeten er toch wel goed op oefenen. Kijk, het gaat zo: je steekt een vingerhoed op de wijs vinger van je rechterhand. Iedereen kan dus zien dat de vingerhoed echt is. Dan hou je de linkerhand voor de rechterhand, zó. dat de vingerhoed er achter verdwijnt. Dan laat je de vingerhoed verdwijnen. Je doet als of je met de rechterhand de vinger hoed van de vinger schuift maar on derwijl buig je de wijsvinger met de vingerhoed vlug naar binnen en zet je de vingerhoed vast in het kuiltje tus sen de duim en het begin van de wijs vinger. De vingerhoed heb je nu dus in de rechterhand verborgen en terwijl iedereen denkt dat hij in de linker hand zit. Je blaast even op de lin kerhand. je zegt: „Hokus Pokus Pas" en... iedereen ziet een lege hand. Dan „.„.«..v.- zeg je weer „Hokus Pokus Pas" en beroepseer", zegt Joop; „Wij pro- ie haalt de vingerhoed met je rech- terhand gewoon uit je oor, uit je haar of van achter je hals te voorschijn. Iedereen vliegt er altijd weer in!" uithalen. „Dat naga en er een beetje in oefen, verkist" dan kom ik er natuurlijk wel achter", ken maa: Toch. hoewel goochelaars over het al gemeen dus direct achter de scher- Toch We vonden het een leuk trucje toen Joop het ons voordeed. En we hopen dat jullie het ook leuk vindt en er eens goed op gaat oefenen. We na men afscheid van Joop. Toen we de tuin uitliepen dachten we nog: „Hij de poppen op. En re- heeft ons niet beetgenomen... Even later hoorden we hem roepen „Zeg. je horloge... Dus tóch! ONZE BRIEVENBUS Beste i i nichten, Brieven met tekeningen van hoepels, liedjes over de hoela-hoep enz. die stuurden jullie me deze week toe. Ik kan wel merken dat veel neven en nichten een hoepel hebben gekregen en er druk mee aan 't oefenen zijn. Nu jongens en meisjes doe je best maar hoor.' De doolhofpuzzel was niet zo moeilijk, de meesten van jullie heb ben de weg wel gevonden. Bij de eerste opening van rechts onderaan moest je beginnen en dan was het gemakkelijk genoeg de weg te vinden. De hoofdprijs krijgt Paul Moet deze week thuisgestuurd, de troostprijzen gaan naar An ie en Jan Kees van Kleef en naar Dikkie v an Hartingsveldt. Gefeliciteerd. Ineke van Herp maakte in haar brief een mooie tekening van een aquarium. Hebben Jullie thuis ook vissen Ineke? Jij schreef me een lange, gezellige brief les v. d. Hoek cn je vertelde me bovendien daarin dat je nog veel meer wist. dat schrijf Je dan volgende keer hè? Hoe gaat dat spelletje busjetrap? Als je goed oefent zul je de puzzel {.auw genoeg kunnen maken Djoe- le Hlelkema. maar ze is geloof ik nogal moeilijk voor je. Leuk dat jij ook gaat schrijven Margriet Hlelkema. je hebt prachtig postpa pier zeg! Jij schreef me een mooie geschiedenis van dat varken Peter Herweljer, ik heb hardop zit ten lachen toen ik je brief las. Wat zal buurman hebben gehold. Jij hebt Je brief zeker met de nieuwe ballpen geschreven Martha de Haas? Ga je vaak naar Den Bosch? Wat kun JIJ netjes schrijven Rietje van Hoeven! Wat een leuke naam heeft je zusje. Johnny v. d. Helden schreef me over de op voering van een toneelstuk over Jo zef en zijn broer Benjamin. Je bent daar zeker met de school klas naar toe geweest Johnny? Franclentje Hospea gaat ook mee doen met de brievenbus. Alle de Haan cn Els HoogteljHn* lijn ook enkele weken geleden een lange brief waarin hij vertelde gauw weer eens te schrijven, ik wacht op Je brief hoor Teun! Ik vind dat je mooi hebt geschreven Betty de Jong. moet je op school ook zo schuin schrijven? Marijke Jan sen schreef over haar herfstvacan- tie in Hoofddorp. Is Corrie nu weer helemaal betert En hoe gaat het nu met Marga de Kooter? Nu ik geloof ook wel dat je kleine zusje met voor de poes is. Nu Dleneke Koen dan ziet tante Je weer staan, de hartelijke groeten van jou aan haar is dat goed? Wil het al met de hoepel? Hilda Kleljwegt stuur de alleen de oplossing. Leuk dat jij ook weer eens schreef Erne de Kievit, je hebt een keurige tekening gemaakt zeg. Drie nieuwelingen zijn er deze week bij de letter K. nl. Corrie Kooyman, Klaas de Ko ning en Corrie Kleijnendorst, heel hartelijk bedankt voor de mooie te kening en de keurig verzorgde op lossing Corrie. Jij hebt je wel geamuseerd in Amsterdam Rla van Leeuwen, kom je wel meer in sterdam? Jouw oplossing wat prima Herma Lotterman. In welke klas zit jij op school? Ad van Leeuwen schreef me ook de oplos sing, jij kunt al goed puzzelen Ad! Hoe vind je het op school? Hoe gaat het met je muizen Reljs de Lange? Heb je ze namen gegeven? Rla van Leeuwen stuurde vorige week een mooie tekening in. Had je deze week weinig tijd" Nu jij hebt al heel wat medailles Johan v. d. Meer. En zijn er al jonge duif jes? Rien Maaskant schreef me dat hij in de herfstvacantie bij oma is geweest, woont oma ver bij jul lie vandaan' Conja Meijer is een nieuwelinge. Jouw broertje Robbie is zeker nog klein Rietha Mooy? Je oplossing was goed hoor! Jan Peter Moet heeft een teke ning voor me gemaakt waarop een kerk, een huis en schepen voorkwa men. bedankt hoor Jan Peter. Else Moet tekende roodkapje en de wolf op weg naar grootmoeders huis. leuk verzonnen Else. Jij kunt al goed zwemmen Rietje Nuyt. U ihet op de Nie- En hoe vond je broertje b zondagsschool? Aafke Nleuwland, jij kunt mooi tekenen zeg! Ik vind dit postpapier van jou ook mooi Janny Notenboom, wat schreef je een lange, gezellige brief zeg! Wat ga je nu op hand werkles maken? Jouw fiets ziet er zeker weer als nieuw uit Klement? Schrijf je me eens hoe de opening van het station is gebeurd Rietje van Noordenne? Knipte Sinterklaas een lint door of zo? Johan van Noort gaat nu net als zijn zusje Rla van Noort naar mij schrijven. Is oma nog bij jullie? Dat vinden jullie zeker wel fijn? Rla van Noort versierde haar brief met een randje. In welke klas zit jij op school? En hier komt nog een brief binnen van Nellie van Harten, jij sluit de rij vandaag. Woon jij dicht bij de boerderij of bedoelde je dat je er achter woont? Zo jongens en meisjes, de brieven van HN zijn beantwoord. Volgende week komen de neven en nichten van OZ weer aan de beurt. Schrij ven jullie in je brief je naam, adres en leeftijd? Afgesproken dan weer. jongens en meisjes tot de volgen de week, dag allemaal, Iedereen doet het en leeftijd speelt blijkbaar geen rol. Heel Nederland hoela-hoept en ieder kind heeft aan moe ders hoofd om zo'n hoepel gezeurd. Wie een paar kinde ren heeft, zal misschien niet ineens het hele stel een eigen hoela-hoepel kunnen geven. Wachten tot Sinterklaas gearriveerd is, kan ook wel eens problemen geven. Dus, waarom zo'n hoepel niet zelf gemaakt? Voor een royale hoepel heeft men drie meter plastic buis nodig, dat in een electriciteitszaak te koop is. Ver der moet gezorgd worden voor een rond stukje hout van ongeveer tien centimeter, een paar fijne spijkertjes of na geltjes en wat isolatieband. Als aan de ene kant van de paar meter buis het houtje is gestoken, dat flink vast moet zitten, wordt de buis rond gebógen. Het gemakke lijkste is er met één voet op te gaan staan. Dan het an dere eind van de buis over het houtje heen buigen en de hoela-hoepel zit. De spijkertjes of- nagels worden voor zichtig door de buis in het hout geslagen, dan moet er stevig het isolatieband omheen worden gewonden en: alstu blieft, voor nog geen één gulden vijftig is de hoepel klaar. Toen Robinson Crusoe opkeek, zag hy een lama, die hem met trouwhartige ogen aankeek. Was dit nu zyn achtervolger ge weest? Had hy daarvoor nu zo'n verschrik kelijke angst gehad? Robinson begon zichzelf verwijten te maken over zyn bang heid, die hem daar op bet strand parten had gespeeld. Hel was zelfs een van zyn eigen lama's, de. huisdieren, die hy had gevangen en had getemd. Een paar uur later had Robinson de hut bereikt, die hy een poosje geleden had gebouwd in de buurt van de weide, waar hy zyn lama's liet grazen. Daar besloot hy de nacht Hoor te brengen. Robinson bet dui ind. Das of hy zat i iemand „Robinson, Robinson" geroepen. Verwilderd keek Robinson om zich heen. Zyn papegaai had hem geroepen. Weer was hy er in getippeld. De voetstappen die hy op het strand ontdekt had, hadden hem toch wel erg zenuwachtig gemaakt, bedacht hy. Hy besloot naar zyn basis terug te keren en daar palen rondom zyn hut te zetten, die een verdedigingsmuur zouden kunnen Dit portret is samen gesteld uit cijfers. Als jullie al deze cijfers op telt krijg je een getal. Welk getal is dat Als bijzonderheid kan ik jullie nog vertellen dat er in de tekening geen negens voorkomen, dus alleen maar zessen. Op lossingen insturen voor dinsdag 18 november. Doe je best &nder moedert parapluie 1 Jl« XIAl 1 m mm A Oplossingen cn correspondentie zou ik niet overleven. Maar hij erkende aan de heer H. J. J. Slavekoorde, in één aa'em dat hij jaarlijks duizenden Goudreinetstraat 125. Den Haag. partijen doorspeelt, alleen maar om hier en daar een pikante of leerrijke stelling te vinden. wij Olympisch wel en wee In een reuzen-toernooi zoals de schaak olympiade te München was gebeurt op de schaakborden zó enorm veel. dat het voor niemand mogelijk is gedurende zo'n toernooi de meest interessante momenten vast te houden. Het ..uitkammen" van zulk een toernooi geschiedt gewoonlijk pas later, in moeizame arbeid, door het aandachtig doorspelen der toernooibul letins. Geen kleinigheid, dat laatste. Want het genoemde bulletin bevat 1368 partijen. Of zo u heel precies wilt zyn: 1367 partijen, want één partij is niet gespeeld omdat een der spelers teen Griek* doodgewoon niet kwam opdagen. Eén man was er te München. die on danks het feit dat hij assistent-wedstrijd- leider was. met Argus-ogen naar aller lei bijzondere situaties op de borden speurde, en die deze. als hij wat had ge vonden. in mikroskopisch handschrift in een klein boëkje noteerde. Die man was de internationale meester Kurt Richter, wiens puntige geschriften vele schakers, ook in ons land. welbekend zijn. Wij heb ben hem gevraagd of hij desondanks óók nog het hele toernooibulletin doorspelen. Neen. antwoordde hü. dat fout kan noemen. Wat zal gevolgd zyn? lang niet slecht. Uit de'partij KchoukOliveira (TunesiëPortugal) I%A is X 1 AAA A A i-A zet speelde 1. t de kwaliteit. Hoe? Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, welke wij in de rubriek van 1 november jl. hebben gepubliceerd. 1. Partystelllng FöldiFlorian. Na 1. Pb4!kon wit het opgeven. Hij heeft de keus tussen mat op a2 en dameverlies op g2. 2. Partijstelling ZilberSuetln. Zwart aan zet speelde 1Lh3!Nu is Pe7 bntpend. Op 2. Ld4 zou volgen: 2 Dxg2* 3 Kei f6! 4 Dxf6 Dxe2+ 5. Kxe2 Pd5+ en zwart wint de dame terug. Na 2. gxh3 wint zwart d'oor 2 Pf5 en 3. Pxe3. 3. Partijstelling AlcherAgree. Eén zet van zwart was voldoende: 1 Telt! Indien 2. Pxel dan 2De3t. In dien 2. Txel dan 2Dxh2. 4. Partijstelling MayntzHöppncr. Wit speelde al te roekeloos op aanval. Op 1. Le4'" volgde: 1Txe4! 2. Kxe4 Dgfi3. Kd5 (3. Df5 Pf6t> 3 Pf6*' welhaast een' Olympische In <*e zg. zwakste landen speelt men toch 4 Ke6 (4. Kc6 De4t'. 4Dg4f 5. Kf7 Dh5+ 6. Ke6 Dd5 mat. KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. soort onderwijs, afk., 3. optische seininstallatie, 10. element, afk., 12. riviertje in Drente. 14. cassave, 15. op grote afstand, 16. „maar" zeggen, 19. mohammed. rechter, 20. -tria: dwaas heid, allegaartje, 21. elk, 23. zeldzame aarde (element), 26. ijskegel, 28. maanstand, afk., 29. polit. richting, afk., 31. venterswaar, 33. slede, 35. niet wild, 37, spelleiding, 38. bep. struik, 40. soort vork, 43. meisjesnaam, 44. smalle, kronkelige strepen, 45. reptiel, 48. het boek Genesis, afk., 49. Japans bordspel, 50. met woorden verdedigen, 52. Regiment Infanterie. 53. zie 12. 55. gebakken, platte steen, 57. niet uit zijn woorden kunnen komen. 61. zeil minderen, inplooien. 63. zeevis. 64. andere naam v. Ezau, 66. bep. staatshoofd. 68. aanbieding, 69. laten grazen, 71. in, 72. lumen, afk., 73. geven, toestaan, 74. Noord- Europeaan. VERTICAAL: 1. lekker varkensvlees!, 2. zeearm, 4. Eminentie, 5. tam. 6. -ogie: overeenstemming, 7. vertrouwen, 8. te eniger tijd, 9. in orde, afk., 10. voorspoed, 11. dichte menigte, 13. oorzaak, 15. boven- zolder, 17. -en roer: opschudding, 18. iemand met donkere huid, 20. element, afk., 22. voorschrift, 24. hoge akker, 25. onderbed, 27. toestel om snelheid te bepalen, 30. snelle aanval, 32. het teken l/> 33. op de manier van, 34. kranig, blufferig, 36. inschikkelijk, 39 van een, 41. omroepveren., 42. jongens naam, 45. bedilal. 46. deze, 47. neerslag, 51. bloedverwan ten, 53. deel van een molecule, 54. muzieknoot, 56. het leggen van eieren, 57. Staatsblad, afk., 58. met gelukwensen, 59. stelsel, theorie, 60. ongaarne, 62. -school: school gest. door Mij. tot Nut van het Algemeen, 65. de men sen, 67. stel, 69 wij, 70. element, afk. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linkerbo venhoek vermelden: „Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: een van 5— en twee van 2.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 16