Op kernenergiegebied niet onderontwikkeld s CEMA -PATENT Overheid beperkte taak bij kernenergie Iistelling van Atoomraad te verwachten Trouwdatum beslissend voor krijgen van woning Hoeveel sigaretten rookt U per dag? Unilever: 25 procent bonus VRIJDAG 14 iNOVEMBER 1958 Nederland blaast partijtje mee voor mij een „olifantje" (Van onze parlementsredactie.) iyE VRAAG of de achterstand van Nederland op kernenergetisch gebied -L' in de afgelopen drie jaar is vergroot of verkleind, valt moeilijk te be oordelen. Zeker is echter, dat, indien de verwachtingen ten aanzien van d< verschillende Nederlandse projecten bewaarheid worden, ons land ten op zichte van vergelijkbare landen zeker niet de positie zal innemen van een kernenergetisch onderontwikkeld land. In de loop van 1959 zullen bijv. de reactoren te Petten en Delft in gebruik worden genomen, waardoor een nieuwe fase zal worden ingeluid. Dit schrijven de ministers Zijlstra, Luns, Cals en Suurhoff in de thans verschenen memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de vorig jaar ingediende kernenergie-nota. De r toe sters wijzen de Kamer erop, datl de reactor het kernenergetisch werk, dat Atoom was Nederland is verricht, ge- schakeld. richt was op de uitbreiding van de acti viteit In de naaste toekomst. Zij wa schuwde ervoor Nederlands nuclei achterstand niet te somber te zien. 1 belang is naar hun mening slechts de vraag wat Nederland wil bereiken. De bouw van de te Petten te plaatsen Hoge Flux Reactor van de Stichting Reactor Centrum Nederland kan begin 1959 gereed zijn. Na een zekere beproe- vingstijd zal dan met een inbedrijfss tel ling op 1 MW kunnen worden begonnen. Dit vermogen kan in 1960, na het gereed komen van de nadere voorzieningen, to! 20 MW worden opgevoerd. Voor '60 wordt gerekend met een personeelsbezetting 300 a 350 man, waarvan 80 90 academici. In Delft zal, gelijik bekend, de onderzoek- reactor, die in 1957 op de tentoonstelling „Het Atoom" te Amsterdam in bedrijf geweest, worden herbouwd. Deze react (vermogen 100 KW) zal ter beschikking worden gesteld van het gehele hoger Door de Provinciale Noordbrabantse Elektriciteits Maatschappij (P.N.E.M.) zal zo mogelijk nabij Geertruidcnberg kernenergiecentrale worden gebouwd a ra. 150 MW. indien hiervoor een technk en economisch aanvaardbaar proj wordt verkregen en de staat bereid sal zijn het niet op aanvaardbare basis tl verzekeren risico van wettelijke aanspra kelijkheid te dragen. De exploitatiekosten zullen volgens een bepaalde sleutel de deelnemers aan de N.V. Samen' kende Elektriciteits Produkticbcdrijven maakt een studie van de exploltati worden verdeeld. Een advies van de elektriciteitsbedrijven maakt et studie van de exploitatiefegeven van ei kele voor de eerste Nederlandse ken energiecentrale in aanmerking komende Een snellere omschakeling van de con ventionele energievoorziening op de kern energie dan in de k.e.-nota wordt voorge steld acht minister Zijlstra niet waar schijnlijk. Het tempo van de omschake ling zal vooral afhankelijk zijn realiseren kostprijs, zodat het prijsver- loop van de conventionele brandstoffen een belangrijke factor blijft. Gezien de structuur van de Nederland, elektriciteitsvoorziening rekent de mini ter de financiering van de te bouwen kernenergiecentrales tot de taak van dt provinciale en stedelijke elektriciiteitspro- duktiebedrijven. Zijns inziens zal de toe passing van de kernenergie niet tot tarief- verhoging hoeven te leiden, omdat ervan wordt uitgegaan, dat economische elektri- citeitsproduktle wordt verkregen. Aandeel industrie 70 pet De inschakeling van de Nederlandse industrie bjj de bouw van kernenergie centrales Is naar de mening van de minis ter van economische saken van het groot ste belang. HU zal die Inschakeling soveel mogelUk bevorderen. Het aandeel, dat de Nederlandse industrie ln de bouw kan hebben, kan op 70 pet worden gesteld. Een goede voorlichting Is voor een snelle In schakeling van de Nederlandse Indus trieën bU de kernenergetische ontwikke ling onmisbaar. Verheugend acht prof. zyistra het, dat onlangs nog een vUftal belangrijke ondernemingen tot deel neming in de Stichting Reactor Centrum Nederland heeft besloten. Vodr inschakeling van de Nederlandse industrie zijn de Internationale overeen komsten van belang, die o.m. het verkrij gen van kennis ten doel hebben. Even zeer is belangrijk, dat onze industrie samenwerking zoekt met buitenlandse ondernemingen, die al over de nodige ken nis en ervaring beschikken. Een aantal overeenkomsten met buitenlandse bedrij ven is reeds aangegaan. Het stemt, aldus de minister, voorts tot voldoening, dat een aantal Nederlandse industrieën bereid is gebleken te komen tot de oprichting van de N.V Industriële Combinatie Suspensiereactor (N.V. Insus- tor), met als doel: de technologische ont wikkeling van het suspensiereactorpro- Bij de bouw van het centrum te Petten is de Nederlandse industrie voor 75 a 80 pet van de investeringen betrokken, onder meer als onderlcveranoier van de Ameri can and Foundry. Ook bij de bouw van atlaa van da Banalux bU Cama-patantaeheanen Jongens-en meisjesschoenen De noodzaak tot extra-dnveeteringen zal zich bij de uitvoering van het programma voor de bouw van kernenergiecentrales met een zekere geleidelijkheid voordoen Weliswaar zullen de extra-Investeringen tot 1975, indien wordt uitgegaan var in de k.e.-nota genoemde totaal van 2.6 miljard, gemiddeld 200 min per jaar be dragen, maar tot 1970 bedraagt de extra kapitaalsbehoefte gemiddeld 150 min per jaar, terwijl ook binnen deze periode weer aan een geleidelijk oplopen moet worden gedacht. Volksgezondheidsaspect In een commissie van de Gezondheids raad worden, zo blUkt uft de memorie, denkbeelden ontwikkeld Inzake de instel ling van een beperkt aantal strallngabe- velligingsgroepen voor kernenergiecen trales, waarvan medici, radiofyslcl, radio chemici en radiobiologen deel souden moeten uitmaken en die dan voor alle kernenergiecentrales ter beschikking zou den moeten staan. De Veiligheidswet laat zo'n oplossing in principe toe. De kans op catastrofale Incidenten wordt bij een doelmatige uitvoering van de centrales uiterst gering geacht. Door de leverancier van het reactorgedeelte zal aan de instanties, die belast zijn met de bescherming van de volksgezondheid en de arbeidsbescherming, in ieder geval een zodanig gedetailleerd rapport moeten wor den overgelegd, dat het mogelijk ie een onder r standigheoen. De risico's by de exploitatie energiecentrales zijn volgens de vooral gelegen in de onzekerheii technische levensduur der een de kans op storingen. Deze risl ten echter niet te pessimistisch worden. Zij zullen overigens door het verkrijgen van garanties en het sluiten van verzekeringen zoveel mogelijk ten worden beperkt. Dat de kernfusie binnen afzienbare tijd de rol van de kernsplitsing zal is volgens minister Zijlstra niet te wachten. De bewindsman acht het dan ook niet wenselijk het programma de oprichting van kernenergiecentrales met het oog hierop te vertragen. Aan hel thermonuoleair onderzoek zal ook derland z i. grote aandacht moete den besteed. Doodvonnis in Bagdad De voormalige Iraakse buitenlandse zaken, Bashayan, is gisteren veroordeeld tot de dood aan -Je galg. Dit Is het vierde doodvonnis dat tot dusver in Irak is uitgesproken tegen de politieke en militaire leiders van omvergeworpen regime. Te St. Maartensdijk op Tholen is gisteren een monument onthuld, dat een aan land gespoeld zee monster voorstelt hetwelk grote schade veroorzaakt. Het werd aangeboden door 30 Noordhol landse gemeenten die Tholen hebben geadopteerd na de februariramp van 1953. V.l.n.r. burgemeester mr. H. J. Wytema van Alkmaar, burgemeester D. C. Bouwense van St. Maartens dijk en de heer Bolhuis uit Am sterdam, die het monument heeft vervaardigd. Minister Zijlstra tot Kamer: (Van onze parlementsredactie.) HET standpunt van de regering is, dat in het algemeen in ons land de taak van de overheid zich beperkt tot het stimuleren, ondersteunen en coördineren van de activiteiten der verschillende maatschappelijke groe peringen, en waar nodig het stellen van regelen. Ook op het gebied van de kernenergie ziet de regering geen noodzaak tot verdergaande bemoeiingen, gezien de bereidheid van de betrokken groeperingen (met name die van de elektr. bedrijven) om de nodige activiteiten te ontplooien. R.C.N. krijgt meer geld (Van onze parlementsredactie.) Pin 1955 ingestelde Commissie voor Atoomenergie, waarin een aantal departementen, de Gezondheidsraad en de Stichting Reactor Centrum Nierland zijn vertegenwoordigd, zal de naam krijgen van Atoomraad. De raad zal het centrale ambtelijke college zijn, dat de regering op kern- errgetisch gebied adviseert. De eenheid van het beleid wordt hierdoor be- vderd. De ministers Zijlstra, Luns, Cals en Suurhoff delen dit mee in de this verschenen memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de kaenergienota. Dit schrijven de ministers Zijlstra, Luns, Cals en Suurhoff in de thms verschenen emorie van antwoord oo het voorlopig rslag van de Tweede Kamer over de vorig jaar ingediende kernenergie-nota. De regering ziet, aldus de bewindslieden, reden om van bovenvermeld stand punt af te wijken met het oog op het bijzondere karakter van de kernenergie kernenergetische ontwikkeling is, al stelt zij zwaardere financiële, technische ■ciligheidseisen en vereist zij ecn'in- ievere internationale samenwerking, -ezen een uitbreiding van de bestaan- vetenschap en techniek Minister Zijlstra stelt in dat de omschakeling op kernenergie- elektriciteit geen aanleiding geeft tot een structuurwijziging van de clektriciteits- produktie. Dit houdt z,l. onder meer in, dat dc staat niet zelf aan deze produktie zat gaan deelnemen. Deze blijft bij de vinciale en stedelijke elektriciteltspro- dukticbedrijven. In antwoord op de vanuit de Kamer «stelde vraag of de overheid over vol doende middelen beschikt om een doel bewust beleid op het gebied van de elek triciteitsvoorziening te kunnen minister Zijlstra op de vruchtbare nwerking, die in de kop der Jaren is gegroeid tussen de lagere, op dit gebied werkzame overheden en de centrale over heid. Deze samenwerking is voortgespro ten uit het stelsel van vrijwjll'g aan vaarde concessies. De voorwaarden daar van houden o.m. in, dat de elektriciteits bedrijven overleg plegen met de centrale overheid over alle werken die voor de elektriciteitsvoorziening in olgemene zin van belang zijn. Mede gezien de invloed, die de directeur-generaai van de energie voorziening in zijn functie van voorzitter van het bestuur van de N.V. Samenwer kende Electriciteits Produktiebedrijven (S.E.P.) op het te voeren beleid heeft, meent minister Zijlstra, dat er voor een stringentere vorm van rijksinvloed geen aanleiding bestaat T organisatie zal zodanig worder datpok de adviesverlening op weter schpelijk en technisch niveau binnen hetzader van de Atoomraad zal plaats- vinin. De werkzaamheden van de raad zulh o.m. betreffen: de financiële pro- gramering van de totale Nederlandse inspning op het gebied van het kern- enefetisch onderzoek en de ontwikke- lingDe Atoomraad zal een belangrijke taaihebben bij de uitvoering van de Atojwet. Irdeze wet (een „vergunningen-wet", geei „bevorderende wet") krijgt de Atoiraad een wettelijke status. Bij het verlen van vergunningen en bij de vercre uitvoering van de wet zal de raacnoeten worden gehoord. Tot de mi- nists, die aan het verlenen van ver- gunngen hun medewerking zullen moe ten irlenen, zal wel steeds de minister van:ociale zaken en volksgezondheid behen. Deze zal voorts vergunningen moen verlenen voor het verrichten van handingen met radioactieve stoffen (geesplijtstoffen of ertsen), terwijl op zijn oordracht algemene maatregelen istuur tot stand zullen komen met betriking tot de bescherming tegen stralgsgevaar. R. C. N. Ov het R.C.N. delen de ministers in de rznorie mee, dat de regering ver- wach dat de stichting een belangrijke en ctrale plaats zal innemen bij de ontwkeling van de praktische toepas sing in de kernenergie in ons land. De erkamheden van het R.C.N. liggen niet bestuurlijk gebied, maar op dat i' research en ontwikkeling. noch de K.E.M.A., noch het be- drijfsken met betrekking tot de nood- :akel:e grotere investeringen voor het R.C.Moezeggingen hebben kunnen doen. et R.C.N. zich tot de minister van econoische zaken gewend voor een ver- hoginvan de kapitaalsbijdrage van de staatiet 14 min. Het deed daarbij het ib(, dat het aantal regeringsverte- genwrdigers in het bestuur met twee Arden vermeerderd. De regering heefbesloten aan het verzoek van het R.C.Me voldoen. Een grotere medezeg- gensap van de centrale overheid in het R.C.Nis in verband daarmee noodzake lijk. ;ze grotere medezeggenschap be- taatlierin, dat het aantal regerings- ertenwoordigers in het bestuur van het E.N. wordt uitgebreid van twee t en de minister van economische zakerren goedkeuringsrecht van de h«. grotir krijgt. De >elangstelling van jonge Neder land» Jysici en technici voor de kern en de kernenergie en haar toepas- singenoemen de ministers in de memorie „niet nhevredigend''. Dit geldt ook voor de bingstelling om aan het Noors-Ne- derlaise werk in Kjeller deel te nemen Ten hoeve van dc huisvesting van Ne- derla\t»e medewerkers te Kjeller heejt de N.erlandse regering aan het R.C.N. fonds, verschaft voor de bouw van een „Holhd Huis". De rees, dat onvoldoende deskundi gen bchikbaar zullen zijn, voor de uit- voerir van het programma voor de bouw van kernenergiecentrales wordt ongegnd geacht. Van de opleidingstno- gelijklden in het buitenland wordt een redeli. gebruik gemaakt. Zonodig zul len hrvoor grotere bedragen ter be- schikkg worden gesteld. De basis voor de opiding voor deskundigen blijft, al dus mister Cals, bij de universiteiten en hogcholen liggen. Dc inisters erkennen, dat de door Nederhd voor de kernenergetische ontwileling bestemde bedragen lager liggen dan in verschillende andere lan den. „De plannen, weergegeven in deze memorie van antwoord, beogen dan ook een versnelde ontplooiing door een ver hoging van de rijksbijdragen", zo merken zij op. Aan het begin van hun memorie stellen zij, dat research en ontwikkeling op kernenergetisch gebied een kostbare zaak is, waarvoor Nederland zich in de toekomst grotere financiële offers zal moeten getroosten. Tenslotte wijzen de bewindslieden op het grote belang van een nauwe inter nationale samenwerking op dit terrein. Aan het samengaan met Noorwegen, dat steeds uitstekend is geweest, zal de re gering ook in de toekomst haar volle steun blijven verlenen. Kath. studenten breken met de A.S.V.A. Naar aanleiding van anti-Katholieke ar tikelen in het blad Propria Cures" van de Alg. Studenten Vereniging Amsterdam heeft de Amsterdamse Katholieke Stu denten Vereniging Sanctus Thomas Aqui nas gebroken met bovengenoemde stu dentenvereniging A.S.V.A. Volgens de Kath. studenten moet elke student, ongeacht zijn levensovertuiging, medewerking kunnen verlenen aan ae A.S.V.A. Door de artikelen (o.m. over de overleden Paus) is dat onmogelijk gewor den, vooral nu de A.S.V.A in een leden raadsvergadering besloten heeft bhjvenae en morele steun aan Propria Cures te verlenen. Het bestuur der Kath. studen tenvereniging zegt dat zijn vertrouwen de A.S.V.A. zodanig is geschokt, dat meent alle banden met de A.S.VJV. moeten verbreken. Begroting Maatschappelijk Werk Wat gaan Ambonezen in Nieuw-Guinea doen (V»n onze parlementaire redacteur.) DE positie van de gerepatrieerden uit Indonesië is gisteren ook bij de be grotingsbehandeling van maatschappelijk werk aan de orde gesteld. Alle sprekers zwaaiden minister Klompé lof toe voor de wijze waarop zij de repatriëring heeft geregeld. Maar tegelijk informeerden zy naar haar beleid t.a.v. deze bevolkingsgroep op langere termijn. In dat verband vroeg ds. Fokkema (a.r.) het aantal maatschappelijke sters, niet te verlagen. E)n maatschap pelijk werkster op honderd gerepatri eerden vond hij geen overbodige luxi Ook mevrouw Heroma Meilink (soc was van oordeel dat een bijscholing van de maatschappelijk# werksters noodzakelijk is. Zij vroeg minister Klompé op welke wijze de gerepatri eerden „geïntegreerd" moeten worden en hoe nieuwe groepen moeten worden opgevangen. De heer De Graaf (kath. vroeg minister Klompé of het niet i gelijk is bepaalde normen op te stellen om de gerepatrieerden van hun schul den te bevrijden. De gerepatrieerden hebben onder dwang Indonesië verla ten. Vaak zijn zij aan de regering nog een bedrag van f 6 a 8000 schuldig, dat hen voorgeschoten is om de overtocht te betalen. Deze schuld maakt het In tegratieproces niet gemakkelijker. Ook het feit dat er op de begroting een post is uitgetrokken voor de ove tocht van Ambonezen naar Nieu' Guinea heeft bij deze begrotingsbeha deling de aandacht getrokken. De Am bonees „ligt", aldus de heer De Graaf (kath.v.) niet goed in Nieuw-Guinea. Mevrouw Heroma Meilink weten welke plannen minister Klompé precies heeft met de Ambonezen. Ook de heer Fokkema (a.r.) vroeg nadere inlichtingen. Wat zal de Indonesische regering van dit plan zeggen?, zo vroeg hij. Welke werkzaamheden w ze Ambonezen laten verrichten? Al deze problemen werden later op de avond ook aangesnaden door mi —Ploeg (soe.), mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) en de heer v. d. Wete ring (c.h.). Da. Fokkema (a.r.) en Ploeg—Ploeg hadden weinig waardering voor de wetenschappelijke, experimen tele arbeid in de gezinsoorden. Momen teel zijn er 60 onmaatschappelijke ge zinnen in de oorden ondergebracht, daarvoor zijn 6U ambtenaren nodig. Ds. Fokkema vond dit allemaal te royaal opgezet en hij drong aan op verminde ring van deze arbeid. En volgens mevr. Ploeg—Ploeg was dit een bewijs dat er op het departement van maatschappe lijk werk geen juiste verhouding bestaat tussen studie en praktisch werk. „Al dat gestudeer en geëxperi- menteer kost handen vol geld", zo zeida zij. Eerst laat op de avond ontving mi nister Klompé steun voor dit onderdeel van het beleid. Deze steun werd gegeven door de heer Smallenbroek (a.r.), die dit experiment zijn kansen wilde geven. Er zijn slechts twee mogelijkheden rust experimenteren of er radicaal mee ophouden. De heer Smallenbroek koos Advertentie Of u nu veel of weinig rookt let op wat u rookt! Kies in de eerste plaats de eigaret die altijd fluweelzacht is en koel brandt. Van s morgens vroeg tot 's avonds laat. Kies de sigaret met een eigen smaak, licht en geurig. Dan wordt roken geen sleur, maar is elke sigaret een genoegen, dat u ont spant. verkwikt en rust geeft. Daarom kiezen miljoenen Roxy. Want Roxy la flluweelzacht, licht geurig. 21 edele, milde tabakken vort de uniek# Roxy-melange. Stuk voor atuk dragen ze bij tot die eigen lichte Roxy-smaek, tot het geurige aroma, de koele brand, het milde, zo zachte Jloxy. karakter. Koop een pakje Roxy. Proef aandachtig deze licht geurig* zachte sigaret En zegt ook: ,,'n Roxy? Ja.... graag!" E RADF.N van bestuur van Onliever N.V. en Lid zUn voornemens een ds buiten gewone aandeelhoudersvergaderingen resp. op 1 en 8 december 85 procent bonua In gewone aandelen, ten volle wlnstdelend over 1959 voor te stellen. BU in neming worden 8 december door de N.V. een eerste Interim-dividend van 8M pot ge declareerd met het oog op de over bonus verschuldigde Inkomstenbelasting, en boven dien een tweede interim-dividend van 2 pot, betaalbaar 18 dseember. (In 1MT was ei één Interim-dividend van pet.) DF De inspecteur dar belastingen te Rotter dam heeft beslist, dat op de bonus en d< 6'< pet belastingdividend de wet op de herkapitalisatie van 1957 toepasselijk zal zijn. De raad van be-stuur der Ltd. bij aanneming op 8 december twee torim-dividenden declareren van 1 «hil ling 4.8 pence en van 8.4 pence per aar- deel van 1 pond sterling, tezamen 2 sh. 1.2 p. (v.J 1 interim dividend van 1 sh. 2.4 p.j, betaalbaar 18 december. Bij de N.V wordt over 1958 9'i pet slotdlvldend verwacht, bij de Ltd. 2 sh. 1,2 p., zodat het totale dividend bij de N.V. 3 pet. en bij de Ltd. 8.4 p. hoger wordt dan ln 1957 toen het resp. 15(4 pet en 8 sh. 6 p bedroeg Hat bestuur vestigt er de aandacht op dat het met vanzelf sprekend ia. dat het verhoogde kapitaal over 1959 wederom 154 pot. en 8 ah. p. zal worden uitge keerd. Eerste exemplaar boek dr. Drees De minister-prealdent, di. W Drees, die onlangs aan een parsHjrer mededeling deed van de te verwachten uitgave van door hem geschreven memoires uit de bezettingstijd heeft vanochtend het eer ste exemplaar ontvangen uit handen van de uitgever dr. H. J. Prakke. privaat- "jcent in de publicistiek aan de rijka- niversiteit Ir Groningen. Het boek is het eerste deel van een uit geven serie „Ons 20ste-e«ruwse verleden i memoires en biografMfa". Het tweeda deel, dat binnenkort verschijnt van da i van prof mr dr. N E. H. van Es- is gewijd aan de figuur van Trtub. juist dezer dagen ho.-derd Jaar ga- leden geboren werd Het deel van dr. Drees «.al de volgende veek verschijnen. Het bevs' tal van per soonlijke herinneringen aan bezetting en /erzet. Dit persoonlijke accent brengt mat :ich, dat unieks, nog niet bakende voor- /allen, in hat licht komen. Deze memol- lucht mst ook dus voor de eerste oplossing. Er z|jn in ons land. zo zeida hij, 100 000 onmaat schappelijke gezinnen. Oni land staat in de bestrijding daarvan vooraan, voor- al door het werk ln de gesinsoorden. De resultaten zullen vooral voor de ge meenten van belang kunnen zijn. Dat er 60 ambtenaren bezig zijn met 60 ge zinnen vond de heer Smallenbroek niet vreemd omdat dese ambtenaren in ploe gen moeten werken, gedurende 34 uur. Dreigende motie De haer Kikkert (cJi.) dreigde met een motie over de woonruimtebeochlkking van minister Klompé. In dese beechik- king wordt geaegd dat gehuwde manne lijke personen sich bij het gemeentelijk huisvestingsbureau voor oen woning kun nen laten inschrijven. Nu vreeade de c.h. afgevaardigde dat daardoor een bepaalde bevolkingsgroep, de rooma-katholleke. in een te gunstige positie wordt geplaatst. In deze kring heeft het trouwen voor de wet immers geen enkele betekenis. De ge huwde echtgenoot kan zich echter wel laten Inschrijven bij het huisvestingsbu reau. En op het moment dat hij voor een woning in aanmerking komt, kan hij zijn huwelijk kerkelijk laten inzegenen. De heer Kikkert zeide met nadruk niet te willen geloven dat mfniiter Klompé met opzet deze beschikking zó heeft gefor muleerd. Hij drong echter op een wijzi ging aan, anders komt hij met een motie voor de dag. Ook is in dit debat vrij uitvoerig aan dacht besteed aan het probleem van de bejaarden. Zo vroeg mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) aan minister Klompé om iets te gaan doen aan de onrust barende verpleegprijzen, terwijl ds. Fokkema verheugd was dat een ontwerp tot wettelijke regeling van de bejaar denhuizen nu eindelijk op komst ia. De overheid, zo zeida hij, zal de nodige voorzieningen moeten treffen (zonder het particulier initiatief te torpederen), want in 1980 zijn er anderhalf miljoen bejaarden in ons land. Daarvoor zal ona land moeten beschikken over een capa citeit van 175.000 bedden, terwijl er momenteel maar 70.000 beschikbaar zijn. Duel op de vork NOG NOOIT bereikten ons zo veel vreemde verhalen uit Italië als de laatste weken het geval is. Nu weer dit over een duel op de vork. Twee vrienden wilden uitmaken wie ven hen near de gunsten van een door beiden beminde schone mocht dingen. Als wapen voor hun strijd kozen zij de vork Het duel werd beslecht in een gerenommeerd restaurant. Als we het bericht goed hebben begrepen, was het de bedoeling dat de heren gelijktijdig aan een maal zouden beginnen en dat hij als winnaar zou worden aangewezen die het meest Jcon eten. Het maal mocht er zijn. Het voor gerecht bestond uit drie borden spaghetti. een gebraden kip. twintig worstjes, tien hard ge- koote eieren en een taart. Toen de heren dit hadden verorberd, kwam de hoofdschotel: geatien kalfslapjes. Zijn de verhalen van ooggetuigen waar, dan moet het maah er hebben uitgezien om honger te krijgen. De schotel was een lust voor het oog. En alsof zij in weken niets hadden gegeten, zo woest vielen de twee vrienden op de kalfslapjes aan. Het werd een wat men wel eens noemt: nek-aan-nek-race. die ten slotte door een van de eters met slechts één lapje voorsprong werd gewon nen. Het was dus een uitgemaakte zaak Maar nu komt het trieste van de affaire. De schone om wie het gehele eetfeest was begonnen, heeft laten weten, dat tij ven de attenties van de winnaar niet gediend zal zijn. Haar commentaar: „In de eerste plaats vind ik het wapen waarmee het duel gestreden is. weinig nobel en in de tweede plaats voel ik er niets voor om met een veelvraat in het huwelijk te treden." Reacties gevraagd op onderwijswet (Van onze parlementsredactie) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorvt, heeft gistermiddag aan het begin van de vergadering „over de Iloofden van de Kamerleden neen" een beroep gedaan op het Nederlandse volk in al zijn geledingen om zo spoedig me dedelingen in te zenden, die van belang kunnen zijn bij de behandeling van de cnlangi ingediende ontwerp-wet op het voortgezet onderwijs. De behandeling van deze belangrijke wet zal daardoor kun nen worden bespoedigd. „De indruk moet riiet ontstaan, dat men met die behande ling ln de Kamer geen haast zou ma ken", aldui de heer Kortenhorst. Met de voorbereiding voor het openbare debat over da wet la een bijzondere commissie benoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5