CHRISTELIJK Victoria LADY ISABELLA Brief uit Zuid-Amerika: Jcoin over en help 011s" Chr. Schildersschool te Zwolle in nieuw gebouw Een woord voor vandaag Kanttekening Puzzel Kruideniers voelen voor kernassortimenten "CPFSTjE m- VELPON POPPETJE East Lynne Laiidbouwoiiderwij sdag in Den Haag Gereformeerden zoeken nieuw zendingsveld DT Gereformeerden zoeken n nicuu? zendingsveld. niet om de plaats van Indonesië in te nemen, maar om daar een nieuu' stuk werk te beginnen. Dr. W'. G. Howrenatetn geeft een beschouwing over deze besli*- s'ng die de deputaten voor de zending hebben genomen. Sa duidelijk gemaakt te hebben in ..Belijden en Beleven' dat de jonge kerk in Indonesië beslist niet in de steek gelaten zal worden, schrijft dr. Harrenstein: juist de keus kmi Bra- daarvan de achtergrond i paste en zelfs noodzakelijke weet gierigheid. Wanneer er gekozen kan wor den en dat was hier het ge val kan van tevoren worden vastgesteld dat er vóórkeur is. die bij de keuze de doorslag geeft Het eerste en voornaamste mo tief dat de vóórkeur bepaalde, waa het aangrijpen van een ter rein. dat niet meer koloniaal wordt bestuurd, omdat op een dergelijk terrein de groeiende drang naar zelfstandigheid binnen niet al te lange tijd dezelfde spanningen zal wakker roepen tus sen het Oosten en het Westen, die wij in Indonesië hebben meege maakt P'j zulke spanningen komt d« rending toch vandaag of morgen in het gedrang en ze wordt er in ieder geval door be- moailiikt. Als vermeden kan wor den. dat het werk in de komen de jaren daarvan schade zal lij den. pieit er alles voor in die richting te zoeken Een tweede belangrijk motief btj de keuze is de vraag of er in het verleder wrijvingen ge weest zijn of in de toekomst wrijvingen te vrezen zün tussen ons volk en het volk van het land. waar het nieuwe terrein ge legen is In de derde plaats noem ik nog als leidinggevend motief bi) de keus de vraag of er reeds In het land. waar men wil gaan arbei den.' aanrakingspunten zijn. die de aanpak van het nieuwe werk kun nen vergemakkelijken. glimlachje om mijn mond. om dat ik denken moet aan het be kende woord, dat lieverkoekjes niet gebakken en verkocht wor den. Al dat spreken over voor keur van het één boven het an der en over liever dit dan dat klinkt zo puur menselijk en schijnt gespeend te zijn van alle geestelijk benaderen van de din gen Toch Is dit hier niet he' ge val geweest. De mannen, die de wereldkaart bestudeerden en het vóór en tegen afwogen, hebben in ernstig en gedurig gebed tot God meer hun kracht gezocht dan in redeneren en puzzelen. Vertrouwen op God sluit men selijk wikken en wegen niet uit. het gebed om leiding des Gees- tes heef» dan alleen sin. als men bereid Is «elf ernstig over de din gen na te denken. Alleen bidden zonder bereidheid tot werken voert tol lijdelijkheid, zoals omgekeerd ook alleen vertrouwen op eigen kracht zonder bereidheid om zich te stellen onder de tucht en de leiding dee Heren neerkomt op hoogmoedswaanzin en zelfover schatting. Daarom Is bij alle pie keren en overwegen de bede om een duidelijke vingerwijzing Gods het uitgangspunt geweest. Eigen lijk spreekt dit slles vanzelf, maar ook dingen, die vanzelf spreken mogen nog wel eens heel duidelijk gezegd ngevi de helpt ons". De nog kleine en zwakke kerken in die beide geweldige landen zijn gegrepen door Chris tus' opdracht tot zending en evan gelisatie. Zij zijn echter nog zwak en moeten alle krachten inspan nen om eigen kerkelijk leven in stand te houden en tot bloei te brengen Het zijn kerkjes van uit Nederland daarheen geëmigreer- Zuid-Amenka een goede toekomst verzekerd Alleen duren in die landen de moeilijke jaren om voet aan de grond te krijgen lan ger dan in andere gebieden. Van uit Nederland en een tijdlang nog meer door de Chr Geref kerk van N. Amerika zijn deze emi granten bij de opbouw van het kerkelijk leven gesteund, waarbij inzonderheid door de Noordameri- kaanse zusterkerken van meetaf ook de zendingsroeping is onder streept. In de laatste jaren is bij het groeien van de hulp uit Ne derland de steun van de Noord- amerikaanse kerken wat vermin derd en dreigt ook de poging om zendingswerk aan te pakken te verflauwen. Vandaar dit onver wachte maar blij ontvangen be roep op onze kerken in Nederland om te hulp te komen. IK noua er niet van om alleen te gaan spreken van wonderen, als er buitengewone dingen ge schieden. God doet niet alleen won deren in het buitengewone vlak. Zijn grootste en telkens her haalde wonderen liggen voor het grijpen in het vlak van wat wij jammer genoeg het gewone noemen. Dat de kerk er is en ondanks alle vijandschap er nog is; dat een zondaar zich bekeert en dat een vloeker een bidder wordt, zie ik almeer als grote won deren die ons meer in aanbid ding op de knieën moesten bren gen Eerst als mijn oog daar wijd voor open is gegaan, kan ik God ook danken voor het wonder dat die brief van de kerken in Argentinië en Brazilië juist op dat moment bij ons binnenkwam Ieder zal kunnen begrijpen waar- zendingsterrein met zo moeilijk Gaan we nu dadelijk beginnen? Ja en neen. Het definitieve be sluit kan pas door de generale de in 1959 genomen worden, 'er kunnen en mogen we niet nnen. En toch beginnen we ook wel. want het terrein moet nader bezien worden en de mo gelijkheden en moeilijkheden moeten ter plaatse bekeken woi den Streks hopen twe» .wijze en ervaren mannen in opdracht van de zendingsdeputaten een aantal maanden een speurtocht door bei de landen te maken en hun be vindingen in een rapport vast te leggen argw iclgd lltn i onnodl- kritiek I PAT onze Hemelse Vader ook ditmaal op ons bidden heeft geantwoord vertel ik met vreug de en dankbaarheid. Want wat is er gebeurd' Twee dagen voordat de definitieve keuze zou worden gemaakt, ontvingen de zendings deputaten een brief van de ker ken in Argentinië en Brazilië, die denken deed aan de bede van de Macedonische man door Paulus gehoord, want In die brief stond. Dank zij eendrachtige samenwerking Plaats voor 80 leerlingen DE reeds drie jaar bestaande Chr. Nationale Schildersschool en dit jaar de eerste geslaagden reeds afleverde. Onder de vele moeilijkheden, die moesten worden overwonnen telden die van financiële aard wel het zwaarst De hulp van de zijde der overheid, met name van de gemeente Zwolle en van de bedrijfsorganisaties was echter groot. Vorming Sommigen zien. aldus de heer Van der Wey, vaak het verband niet tussen godsdienst en vakonderwijs. Dat ver band is er echter wel. want vakonder- méér dan het aanbrengen van Gods tot alle goed te Zwolle heeft woensdag onder zeer grote belangstelling haar nieuwe schoolgebouw aan de Kat- wolderweg te Zwolle officieel in gebruik genomen. Dat betekende een grote feestdag, zowel voor dekennis en vaardigheid. Het christelijke schilderspatroons als tv0egei:, voor de werknemers in het schil- Het doei van de Chr. Nationale Schil dersbedrijf, wier organisaties ge- derschool is: het vormen van ...J J me jongemensen. die ervan doordrongen zamenlijk met de Bond van Direc-;,^. iiWat baat het de teuren en Leraren bij het Christe- hij ai de^ vakdipiomaji lijk Nijverheidsonderwijs de hech- te Steunpilaren vormen, waarop ir. Slot opende daarna de school. H: deze vakschool (de derde in haar sprak zijn grote waardering uit voor d J. belangeloze wijze, waarop het bestuur Soort in ons land) rust. zich heeft ingezet voor deze school voor het enthousiasme Ir. G. J. Slot te Amsterdam, in specteur van het Nijverheidsonder wijs, heeft de officiële opening verricht tijdens een bijeenkomst in de hal van de nieuwe school. De leiding was in handen van voorzit ter F F. v d. Wey uit Leeuwarden, die volgende week afscheid zal nemen en voor wie de totstandkoming van de ze school de bekroning vormt van het vele werk. dat hij met zoveel enthou siasme en liefde heeft gedaan voor het schildersambacht in het algemeen en de Bond van Chr. Schilderspatroons in het bijzonder. De heer Van der Wey vertelde iets over de wordingsgeschiedenis van de school, die drie jaar gevestigd is ge weest in het oude Weeshuis te Zwolle werken. De nieuwe school is gebouwd een ontwerp van architect C Trappen burg te Hilversum. Zij biedt plaats aan 80 leerlingen. Het gebouw is opgetrokken uit betonelementen en is op kunstzinni ge en decoratieve wijze versierd. In de hal treft men b.v. een prachtig wandmozaiek aan. dat een symbolische kleurenvoorstelling geeft van het licht. Dit mozaïek wordt geflankeerd door de teksten: ,.En God zeide: er zij licht" en ..Aldaar zal geen nacht zijn, wan de Here God verlicht hen". Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Gravenhage (vac dr. G. P van Itterzon» F. D. Emous te Rot- terdam-Hillegersberg; te Bodegraven: H. N. van Hensbergen te Renkum. GEREF. KERKEN Beroepen te Gorredljk W. Struys te Krommenie: te Bodegraven L. Loosman Berlikum Tweetal te 's-Gravenhage-West ivac. W Reeskamp) G. van Andel te Rotter- tfam-Charlois en C. Goeman te Haarlem- Zuid. roepbaar: De classis 's-Gravenhage heeft préparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer J. Th Heems kerk. kand. aan de Vrije Universiteit, Adelheidstraat 56, Den Haag GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen ie Nieuwleusen: H. J. Meye- rink te Aduard. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Capelle aan aën IJssel: J B Bel te Krabbendijke: voor Veenen- daal: M Heerschap te Borssele Zoeloekerk hacl liever blanke bisschop De Zweedse zendeling ds. Helge Fos- seus is benoemd tot bisschop van de Evangelisch-Lutherse Zoeloekerk van Zuid-Afrika en zou zeker niet tot bis schop zijn benoemd, indien de Zoeloe kerk zelf niet had gevraagd vooral een blanke tot bisschop te benoemen. Het zendingsbureau van de Zweedse Kerk had liever gezien, dat een inheem se predikant in die functie was verko zen. maar de Zoeloekerk dacht daar an ders over. Zij meende, dat de belangen van haar leden bij de regering van Zuid- Afrika beter door een blanke konden worden behartigd. Van die kleine, huiselijke bijzonderheden vindt ge neerge-j schreven over het gezin van Eli en over het gezin van Elkana. Sinds Hanna haar hart voor God heeft uitgestort, gaat het in dat gezin van Elkana prachtig. Elk jaar komen ze de jonge I Samuel opzoeken en elk jaar brengt moeder Hanna een wat I' grotere mantel voor hem mee. Dan geeft Eli hun zijn pries terlijke zegen en God maakt die zegen van zijn knecht ook tot werkelijkheid. Schrille tegenstelling tot het gezin van Eli zelf. Zijn tuieel zonen maken het wel heel erg bont desondanks is deL bestraffing, die hun vader hun geeft, maar heel erg slap. „Datfc gaat niet. mijn zonen", zegt hij. ..Het is geen goed gerucht, dat ik'hoor: zij brengen het volk des Heren tot overtreding." De analyse is priesterlijk juist maar er volgt niets op! En direct hierna volgt dan de sleutel tot dit raadsel. Over Eli's zonen: „Zij luisterden niet naar hun vader, want de Here wilde hen doden." En over Samuel: „De jonge Samuel nam toe in aanzien en in gunst zowel bij de Here als bij de mensen" God volvoert Zijn plan, ook via onze kleine, huiselijke be slommeringen. GEEN SOCIAAL ISOLEMENT TAE problematiek van de Neder- de arbeid. Dit is een stap achteruit en landse veehouderij is de afgelo- het is de paarden achter de wagen pen weken weer volop in discussie spannen. Een dergelijke sociale ont- geweest. Zowel in de kring van het wikkeling zou voor ons platteland bedrijfsleven als in het parlement, de klok weer terugdraaien. Een belangrijke aanleiding hiertoe De beloning van de Nederlandse boer was de vaststelling door minister moet zodanig zijn, dat er een gezon- Vondeling van de nieuwe garantie- de bedrijfsvoering mogelijk is, waar- prijs voor de melk. een prijs, waarbij de kinderen van de gezinnen, die nog een deel van het marktrisico voor jn de bedrijfstak van de veehouderij rekening van de boer wordt gelaten werkzaam zijn, niet achterstaan bij de prijs die steunt op een kost- kinderen van gezinnen in andere tak- prijsberekening van het bedrijf meer dan middelmatige grootte. Wij gaven reeds eerder de maatregelen ken van bedrijf. De laatste tien jaar is er een dulde- memng j|jke trek van boerenzoons en boe- n mist er rend0ehters waar te nemen van het VoBddfav en willenPlatteland naar de stad en het tn- niet terugkomen. Wel willen ter eens aandacht vragen vo ander, nlet-economisch aspect veehouderij-problematiek, et peet, dat nochtans hiermee dustriële bedrijf. Tot op zekere hoog te is dit een gezond verschijnsel. Het Nederlandse landbouwareaal Is be- 1 perkt en de mechanisatie, die nood- zakelijk is uit het oogpunt van pro- IN- IN VERKOOP van alle roede boeken Speciaal Theologie nieuw en 2e hand* LINDENBERG'S Boekhandel Hlllevlict 21 *Tel 174352 R'dam-Zuid Onderwijsbennemingen Benoemd tol: hoofd van de Hervorm de school te Grave H Haisma. Almelo; tot leraar A V O. van de Koningin Emma Huishoudschool te Soest C. J. Jansen Verplanke te Soest Benoemd tot ofMorwtyser: aan de Jhr. Mr De Savornln Lohmanschool te Hil versum A van Selm te Hilversum; aan de School met de Bijbel te Nieuwlande J G Smid te Groningen; aan d# CAT Mli!<whooi te Mlddenmeer J A. Hofei te Marum (Gr mn de Chr Uloechool te Drachten L Lantinga te Nijm®6«n Leerlingental bij u.l.o. met 26.000 Volgens een publikatie van het C.B S telde het uitgebreid jager onderwijs op 16 september jl. 228 200 leerlingen tegen 1 202 200 op 16 januari van dit jaar. In het genoemde tijdvak is het aantal j leerlingen dus toegenomen met 26.000 of 12.9 pet. Het verschil in omvang van de ge-I boortepeneraties. waaruit de toegelate-l nen respectievelijk vertrokkenen in hoofdzaak afkomstig waren, speelt hier bij uiteraard een belangrijke rol. Van de generaties 1945 en 1946 werden reSp 210.000 en 284 000 kinderen toe gelaten. terwijl van de generaties 1941 en 1942 resp. 182.000 en 190 000 kinderen het ulo verheten De toeneming bedroeg bij het open baar onderwijs 14.4 pet., bij het pro testants christelijk 12.7 pet bij het rooms-katholiek 11.7 pet. en bij het an dere (vnl neutrale» bijzonder onderwijs 12,1 pet. Het aantal toegelatenen steeg i 67.800 in 1957 tot 75 000 i 1958. Horizontaal: 1. bekende Neder 1. toren 4. bergpas 8. heden 11. bep. hond 13. geen-: niets 15. ontvangtoestel 18. achterzijde v. d. hals 19. dichtbij 20. ventilator 22 titel. afk. 24. gissing 26. UI 27. aanwensel Verticaal: 2. Engels gewicht, afk. 3. lengtemaat 5. onder meer. afk. 8. gevangenis 9. het „ik" 10. aspirant beroepsofficier 13. cx-communicatie 14. kleine hoeveelheid 16. inham achter landtong 17. bep. rund 20. in goede conditie 21. soort paard 23. muzieknoot i:.Vt ven" u****** L Altijd ovenvers - Altijd even lekker! garandeert U de versheid Afwijzing ontwerp-vestigingsbesluit Maar dan moeten de jongeren op het platteland ook in de gelegenheid ge steld worden via het onderwijs In de gedachtengang van de staats secretaris wordt naast het algemeen levensmlddelcrtbedrljf nog een plaats ingeruimd voor de kruidenier, voor wie echter zo nauwkeurig mogelijk het assortiment zou moeten worden omschreven. De kruideniers verkla ren dit voor onmogelijk. Hun assorti ment Is te gevarieerd en te zeer ln ontwikkeling om wettelijk vastgelegd te kunnen worden. (Van onze sociaal-economische I redactie) Het grootwinkelbedrijf, de coö peraties en de kruideniers hebben1 zich tot de Sociaal-Economische Raad gericht met een adres, waar in het ontwerp-vestigingsbesluit van staatssecretaris Veldkamp voor het levensmiddelenbedrtff Praktische hcZll flrCIl wordt afgewezen. De kruideniers wensen geen algemeen levensmid. delenbedrjjf. Zij eisen, óf een al gehele vrijheid van assortiments keuze, óf de vaststelling per be drijfstak van een klein kernassor timent met vrije verkoop van alle overige artikelen. In plaats van een diploma voor een I algemeen levenmiddelenbedrijf zou er een algemeen detailhandelsdiploma kunnen komen. Aan de afzonderlijke I ondernemers kan dan de vrijheid gela- I ten worden zelf hun assortiment te kie zen Bij het vaststellen van een kern assortiment voor elke bedrijfstak zou per bedrijfstak een diploma behaald moeten worden. De artikelen in de le vensmiddelensector buiten deze kern assortimenten zouden dan echter door iedere detailhandelaar in deze sector Ivrij verkocht mogen worden. verband staal. We bedoelen namelijk duktiviteitsbtvord„|„fi maakt het het sociale aspect. Kort samengevat betekenen de maat regelen van minister Vondeling op "J^vaT'was. het gebied van de melkprijs, dat de veehouder voor het komende melk prijsjaar waarschijnlijk een belang rijke financiële veer moet laten. Ge schat wordt, dat het tekort op de de beroepskeuze-voorlichting tot een melk met 100 miljoen is verkleind, «teen zelfstandige keuze van beroep 100 miljoen dus, die de Nederlandse te komen. Gemiddeld over het hele veehouderij zelf moet bijpassen. 'and wordt het vertrek van boeren- Deze beknibbeling op het inkomen zoons en -dochters thans geschat op van de Nederlandse veehouder zal 20%. zich ongetwijfeld ook doen gevoelen Dwingen de uitkomsten van het vee bij de gang van zaken op de hoer- houderijbedrijf er echter toe, ter druk- derij. Er zal zo mogelijk wat meer king van de kosten, kinderen in het bezuinigd moeten worden, de boer bedrijf op te nemen en een mecha- zal zelf wat langer gaan werken om nisatie van het bedrijf als te kost- de loonpost te drukken en sterker zal baar naar een onzekere toekomst tt de neiging worden de gezinsleden verschuiven, zodat de produktiviteit meer in te schakelen bij het werk op eerder daalt dan stijgt, dan is er mei de boerderij. En bij dit laatste punt de waardering van het veehouderij-1 dreigt naar onze mening een beden- bedrijf in Nederland iets niet in orde. kelijke sociale ontwikkeling. Wij menen, dat bij het bepalen van De inzet van jeugdige kinderen bij het regeringsbeleid met deze dingen het werk op de boerderij betekent rekening gehouden moet worden. Wij het onthouden van onderwijs aan de verwerpen de gedachte, dat de Ne- kinderen, het ontnemen van de mo- derlandse veehouderij, waartoe wij gelijkheid te komen tot een bewuste ons in dit verband beperken, door beroepskeuze en het in de hand wer- economische regeringsmaatregelen in ken van een verkapte werkloosheid een sociaal isolement moet worden door het gebruik maken van onbetaal. gedrongen. 60. had het genoemd kind. T.De naam?" vroeg hij. Carlyl. - helemaal niet over nagedacht, maar hi) antwoordde °nnvimam" zei hl). Hij wiat, dat lady Iaabella die naam op prijs zou stellen. De dominee stak zijn hand ln het water J°y<* hield hem tegen, terwijl ze onzeker naar Carlyle keeHet ia een meisje, mijnheer. Neemt u me niet kwalijk, ik meende dat ik het gezegd had. maar ik ben helemaal in de war Het duurde even, toen ap.ak de predikant op nieuw ..Noemt u mij de naam van dit kind. ..Isabella Lucy", zei Carlyle. Het werd gevolgd door een kort gesnuif. Juffrouw Corny had «*•■•- schljnlijk gedacht, dat het kind naar ht zou worden. HU had de naam gekozen der zelt en van zijn eigen moeder Carlyle mocht zijn vrouw met zien voor Er glinsterde iets in zijn ogen toen hu haar heen boog. Ze zag zijn glimlachte zwakjes. Ik heb me niet erg manhaftig gedragen, vrees ik. Archibald", zei ze „Hoe dankbaar ik ben, dat kan alleen iemand voelen, die het zelf heeft mee gemaakt." „Ja. dat denk ik ook. Ik ben ook nog nooit zo blij geweeet als vandaag ..Dat het goed ia met de babr ..Dat het goed is met jezelf, liefste Hij drukte zijn gericht tegen het hare ..Ik heb tooit geweten wat bidden was. tot vannacht. Een gebed in nood, dat uit het hart kwam ..Heb ie Lord Mount Severn geschreven? vroeg Vanmiddag", antwoordde hij. -w -«» ngstig gezicht van door ANN LUDLOW „Waarom heb Je het kind mijn naam gegeven? Isabella? ..Weet |U een mootereT Ik met! ..Waarom neem je geen stoel en kom bij me zit- Hi) glimlachte en schudde het hoofd. ..Ik wilde dat ik mocht Maar ik mag niet langer dan vier minuten. En Wainwright staat achter de deur met zijn horloge in de hand." Zo eindigde dat eerste „bezoek" bijna even'vlug als het begonnen was. HOOFDSTUK XVIII Wilson hield zich niet stil De baby leefde cn scheen te zullen blijven leven, en het eerste dat diende te gebeuren was. dat er een kindermeisje kwam. Isabella bleef nog een hele tijd zwak, re was koortsig en kwam ro nu en dan een tijdje tn een gemakkelijke stoel zitten. Toen ze weer zo zat. kwam luffrouw Carlyle bin nenzeilen „Wie dacht Je. dat er nou naar de plaats van binnenkomen", zei lady Isa- kinderjuttrouw heeft gesolliciteerd „Ik kan het werkelijk niet raden." „Wel, Wilson, de meid van mevrouw Hare. Ze is daar nu drie jaar en vijf maanden geweest en nu gaat re weg, omdat ze ruzie heeft gehad met Bar bara Wil je haar zien?" „Zou ze wel goed zijn?" „Voor een dienstbode is de juffrouw Carlyle. „Ze is kalm maakt een waardige indruk. Maar ze heeft een tong van hier tot aan Lynnborough." „Daar heeft de baby geen last van. Maar als ze kamermeisje is geweest, dan heeft ze waarschijn lijk geen verstand van kleine kinderen." „Ja. dat heeft ze wel. Ze is hoofdzuster geweest in een kindertehuis, voordat ze naar de Hare's ging." „Dan moet bella. Juffrouw Carlyle ging. om de sollicitante te halen, maar eerst kwam ze zelf nog weer binnen. „Weet u wat u doet. lady Isabella. Neemt u haar niet aan. Als u denkt dat ze geschikt is, laat ze dan terug komen om antwoord te halen, dan ga ik intussen bij de Hare's eens luisteren wat er aan de hand is Ze kan Barbara nu wel de schuld ge ven. maar dat is de ene kant van de zaak maar. We moeten beide partijen horen, dunkt me." Natuurlijk had ze gelijk. Isabella knikte en Wil son werd binnengelaten Ze was lang en knap en ze had donkere ogen. Lady Isabella vroeg waarom ze bij mevrouw Hare vandaan was. „My lady. dat komt van Barbara's humeur de laatste tijd. Niets is haar naar de zin. Vroeger was dat anders maar nu is ze net zo heerszuchtig al* mijnheer Hare zelf. Tk heb al verschillende maler gedreigd dat tk weg ging en gisteravond kwam he* tot err. uitbarsting. Vanmorgen ben Ik weggegaan „Definitief?" Wordt vervolgd Als praktisch bezwaar wordt aan gevoerd. dat het assortiment voor de kruidenier, dat de staatssecretaris voorstelt, nog kleiner is dan de krui deniers op het ogenblik voeren. Uit het assortiment is namelijk geweerd buitenlands fruit, een groot aantal toiletmiddelen, verschillende zuivel- produkten. diepgevroren groenten en fruit en diepgevroren Dis. De kruideniers achten dit onaan vaardbaar en zien geen enkele reden voor deze beperking. Het huidige as sortiment is indertijd reeds kleiner geworden tengevolge van de huidige wettelijke bepalingen. De destijds ge weerde produkten zou men ook nog terug willen hebben in het assorti ment, namelijk de tabaksartikelen, eenvoudige huishoudelijke artikelen en eenvoudige genees- en verband middelen. Verruiming van het assortiment moet mogelijk zijn om nieuwe ontwikkelingen in de toekomst mogelijk te maken, als de verkoop van kip. Onbillijk acht men het ook. dat het algemeen levensmiddelenbedrijf slechts één diploma behaald behoeft te worden. Een kruidenier, die ook nog enkele melkprodukten wil verkopen, moet onmiddellijk twee diploma's heb- Binnenkort wettelijke regeling Nieuwe opbouw is van groot belang VELE honderden functionaris sen in het landbouw-onder- wijs hebben gisteren de landbouw- onderwijsdag in de Haagse Die rentuin bijgewoond. Minister dr. ir. A. Vondeling hield ter inlei ding van deze dag een korte toe spraak. Na gewezen te hebben op de uiterst belangrijke opvoedende en vormende taak der onderwijs krachten voor de leerlingen en de noodzaak voor die leerkrachten om een goede oplossing te krijgen en .bij te blijven", zei de mi nister, dat de opmerking dat nog veel verbeterd moet worden, ze ker geen gebrek aan waardering inhoudt. Anderzijds acht men het assortiment voor het algemeen levensmiddelenbe drijf ook nog te gering, want tabaksar- tikelen en eenvoudige huishoudelijke ar- niet slecht", antwoord- tikelen vallen ook hier nog buiten. Ook deze ondernemer zal dan nog drie vak diploma's moeten behalen, wil hij naasl de levensmiddelen ook deze artikelen voor oliehaarden Teneinde ook aan het landbouwonder wijs een goede grondslag te geven hopen wij, aldus ir. Vondeling, zeer binnen kort een wettelijke regeling tot stand nijn hiervoor een snelle en aktieve besluit vorming van onze volksvertegenwoordi gers zullen krjjgen." Na zijn hoorders te hebben aangespoord stimulerend te werken, zei de minister te hopen, dat de Kamers een voorbeeld van snel delen zullen willen geven en de ongeremde zucht tot amenderen in toom willen houden. ..Het zal niet a; Cal» en mU liggen te beantwoorden", deling. tuinbuw. zuivel en vlas bestaan. Ir. Van Keulen zag de omvorming naar- het nieuwe onderwijssysteem als een zaak. die zeker een jaar of tien zal vergen. Hij hoopt dat de veterinaire faculteit en ook de economische hoge scholen via üe weg der diverse land bouwscholen toegankelijk zullen woróen voor de betrokken leerlingen. Het landbouwonderwijs zal, passend ln de algehele onderwijsstructuur, even eens met wetenschappelijk onderzoek en voorlichting een organisch geheel gaas vormen. Het inschakelen van elkanders personeel zal vruchtbare wisselwerking, snelle verwerking van wetenschappelijke resultaten, door middel van applikatie- cursussen voor onderwijzend personeel dus goede resultaten voor de leer lingen mogelijk maken. Geen salarisverhoging, dan geen feest De vereniging van rijksaccountanti zal haar 40-jarig jubileum niet feestelijk vieren uit protest tegen de houding vat de regering, die de salarispositie vat de accountants niet heeft verbeterd. De regering heeft ondanks haar belofU de positie van de accountants nader tt bezien deze zaak al twee jaar slepende gehouden, schrijft het bestuur van de vereniging, waarvan vrijwel alle ac- rijks dienst lid zijn. het jubileum is 16 no mbtgenoot vragen zeer snel aldug minister Von- De opbouic De directeur van het landbouwonder vijs. ir. N. J. A van Keulen, heeft eer verzicht gegeven van het landbouw- nderwijs binnen het geheel van d( iderwijsvoorzieningen in Nederland countants De datum vember. Hervormde Gemeente Ammerstol bestaat 300 jaar De hervormde gemeente van Ammers tol viert zondag haar 300-jarig bestaan. Zondagmiddag om half drie zal een her denkingsdienst worden gehouden, waarin Th. Hugenholtt, zal voorgaan ds. L._. emeritus-predikant te Zeist. diTVal Jaren predukant in Ammerstol is ge weest. Dc tegenwoordige predikant, ds H, W. Colstee, zal een kort herdenking» u.uk,um wenen woorci spreken en de heer J. Rinsms. elke leerline bereik- Preeident-kerkivoogd. zal spreken over: vnve leernng oereik- n A, „De toestand nu". Na de dienst zal d« kerkeraad in de consistoriekamer re cipiëren. jrtzetting ar maken, in de landbouwsector ddelbaar en hoger landbouwonderwijs, k met onderbouw van lagere land- en nbouwschole. Veel waarde hechtte Van Keulen ook aan de mogelijkhe- Benoemd tot onderwüiereo: van een lmgenstelsel, voor een Prins Bernhardschool voor g.l.o te Dor- el reeds naast de lagere land- en tuin- drecht mej. M Torenbeek te Alblasser- wscholen. met overgang naar de prak- dam, aan de C.V.O-school te Gorssel bv. Imej. A. Schalenkamp te Gorssel. ijkicholen. zoals deze reeds

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2