KERNCENTRALES mw* Bouw biedt het bedrijfsleven vele mogelijkheden als het de handen ineen slaat Bergingstoren Ren. Leonhardt naar sloper Hogere prijzen verwacht voor varkensvlees [Sanovitef Het ijzeren gordijn voor Eurovisie op een kier? Kwart miljoen schadevergoeding geëist Oostduits „volkslied" gestolen van Peter Kreuder Een pijnlijke geschiedenis 1 7 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 Deze tekening laat iets zien van de werking van een kernreactor. Het betreft hier de Noors-Neder landse reactor in Kjeller waarmee men belangrijk werk doet. Deze tekening laat iets zien van de werking van een kernreactor. Het betreft hier de Noors-Neder landse reactor in Kjeller, waar mee men belangrijk werk doet. Wanneer de laatste formaliteiten ver vuld zijn, zal volgende week met de sloop van de goudbergingstoren van de Renate Leonhardt worden begonnen. De heren J. Schol en O. v. d. Stadt, die nu in het bezit zijn van het gevaarte, gaan het werk uitvoeren. Men hoopt een 150 tot 180 duizend ton ijzer van de 600 ton wegende toren over te houden. Het ijzer zal als schroot worden verkocht aan de hoogvens in IJmuiden. De sloop geschiedt in twee gedeelten. Eerst gaat men met zes man het ge deelte dat boven het water uitsteekt, te lijf. Vervolgens moeten drijvende bokken de rest van de bergingstoren uit zee lich ten en naar Zaandam slepen, waar de slopers hun werk zullen voltooien. Nieuw boekhuis iu Amsterdam Tot stichting van een nieuw boekhuis der Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels aan de Jan Tooropstraat hoek Jan van Galenstraa-1 in Amsterdam West, hebben de leden op een gisteren te Utrecht gehouden buiten gewone algemene vergadering thans de finitief besloten. Met de bouw, dde 2 jaar duurt, zal op zeer korte termijn een aan vang kunnen worden gemaakt. Het nieuwe, één verdieping hoge pand, ontworpen door het architectenbureau W. A. Ulrich en B. J. F. Kamphuis te Amsterdam, zal worden uitgevoerd in staalconstructie op betonnen fundering. Er worden kolomvrije glasgevels toege past, opgebouwd uit elementen van af- zelia (Afrikaans hardhout). Het zich onder het gehele gebouw uitstrekkend souter rain zal voornemelijk dienen voor de op slag van de circa een half miljoen boeken (35.000 titels), die aan het centraal boek huis door de uitgevers in depot zijn ge- Nieuwe toestellen voor Rij ksluclitvaartschool (Van onze parlementsredactie) De Rijksluchtvaartschool zal, wanneer de Staten-Generaal daarmee akkoord gaan, nieuwe vliegtuigen krijgen. De Van Aartsen. heeft de Tweede Kamer in een begrotingswijziging voorgesteld een bedrag van f 3,8 miljoen uit te trek ken voor de aanschaf van 18 stuks vlieg tuigen van het type Saab Safir 91 D voor de Rijksluchtvaartschool. Aan de hand van ervaringen zal worden nage gaan of misschien een klein aantal moet worden nabesteld. De thans aanwezige 22 Tiger Moth en 17 Harvard vliegtuigen werden uit legervoorraden betrokken en zijn verouderd. (Van een onzer redacteuren) ALS IN 1959 In Petten het reactorcom plex gereed zal zijn, kan het Neder landse bedrijfsleven met voldoening con stateren, dat het In staat is gebleken hier aan een belangrijke bijdrage te leveren. Dertig procent van de kostprijs van de experimentele hoge-flux-reactor en wal daarmee samenhangt, is dan namelijk In Nederland besteed. Dit betekent, dat een aantal Nederlandse bedrijven tezamen op drachten heeft gekregen voor een bedrag van zeshonderdduizend dollar. Hoe be langrijk dit ook moge zijn, de Nederland se industrie is tot meer in staat. Volgens globale schattingen van deskundigen, kan bij de bouw van een kernreactor zeker zestig procent van de kostprijs bij Neder landse bedrijven worden ondergebracht. Het Nederlandse aandeel per installatie kan dus belangrijk worden uitgebreid, ondanks het feit dat men een niet onaan zienlijke achterstand heeft in te lopen. Dat men niet te lang moet wachten eer men tot daden komt, is wel duidelijk. Binnen afzienbare tijd immers, zal wor den beslist of ergens in Nederland (ver moedelijk in Geertruiden berg) een kern- reactorceotrale zal worden gebouwd, ter wijl ook voor andere plaatsen plannen voor de bouw van een kernreactor be staan. Zoals gezegd, zou bij de bouw en installatie het Nederlandse fabrikaat een belangrijke plaats toebedeeld kunnen krij gen. Zonder meer is dat echter niet mo gelijk. Daarvoor is nodig, dat men althans voor de fabricage van de benodigde on derdelen een werkgroep vormt, waarin de samenwerkende bedrijven elk hun ge specialiseerde kennis inbrengen. Hierdoor zou men tot een gezamenlijke offerte kun- nen komen, wat voor eventuele opdracht gevers een groot gemak zou betekenen. Te kostbaar Een moeilijkheid, waarvoor die werk groep zou komen te staan, is ongetwijfeld, dat nog niet vast staat wat voor reactors men in Nederland gaat bouwen. Wel is het mogelijk, dank zij de inmiddels in Amerika en Engeland opgedane ervaring, tot een verantwoorde keuze te komen. Hoe die zal uitvallen, is nog niet te zeg gen. Het Engelse type (Calder Hall) staat sterk in de belangstelling, maar ever worden bepaalde Amerikaanse typen grondig bestudeerd. Oppervlakkig gezien, zou men zeggen, dat het Engelse type de voorkeur ver dient. omdat de Amerikaanse installaties buitengewoon kostbaar en weinig effi ciënt zjjn. De eerste Amerikaanse reac tor, die stroom levert (Shipping Port), heeft stroomproduktiekosten, die voor ons land absoluut onaanvaardbaar zijn. Alle nog te bouwen Amerikaanse kern energiecentrales zullen echter geheel op efficiency zijn gericht. Desondank! het in de Verenigde Staten niet vallen tot een vergelijkenderwijs i lijke stroomprijs te komen. De lage kolen- en olieprijzen in Amerika makei de concurrentie voor atoomenergie a heel moeilijk. In landen waar kolen ei olie veel duurder zijn (en daartoe be hoort ook Nederland) zal men eerder tot een acceptabele prijs voor door mid del van kernenergie opgewekte ele citeit kunnen komen. van olie of kolen verhit. De zo gepro duceerde stoom wordt gebruikt om tur bines in werking te stellen, die weer ge neratoren aandrijven, waarmee de elek triciteit wordt opgewekt In een atoom- centrale. zoals die van Calder Hall, ver krijgt men de hitte, benodigd voor het veranderen van water in stoom, niet door het stoken van kolen of olie, maar door het splitsen van uraniumatomen in reactor. Die splitsing geeft een ei grote hoeveelheid hitte vrij. Deze wordt met behulp van koolzuurgas naar w tewisselaars gevoerd, waarin het water in stoom verandert. Die stoom zet turbines in be weging en deze houden de ïn era toren op gang. Het enige verschil tussen een kolen centrale en een atoomcentrale is dus de rmteproduktie. Geen ontwerp Bij de bouw van kernenergiecentrales wt men er dus op rekenen, dat het Ne derlandse bedrijfsleven, evenals bij de stichting van kolen- of oliecentrales, zon- meer een belangrijke bijdrage kan leveren. Het deel dat na de reactor komt, mers praktisch niet anders. Maar ook wat het reactorgedeelte betreft, is het mogelijk dat men gebruik maakt vai Nederlandse mogelijkheden, al moet niet op een Nederlands ontwerp rekenen. Het ontbreken van protectionisme bevoorrechting van het nationale produkt) in ons land, heeft als gevolg dat het geen zin heeft met een ont werp te komen. De open-marktpoll- tlek van weleer heeft overigens ook een voordeel. De Industrie ts erdoor aan gewend geraakt fel te concurre ren, wat nu ten opzichte van vele landen een niet gering winstpunt be tekent. Een eigen ontwerp zou het echter toch te zwaar te verduren hebben. Studiegroep Dat dit nog niet inhoudt, dat men vouddg tot een beoordeling van de r< biliteit kan komen, Ls zonder meer delijk. Om tot een verantwoorde mening te komen ten aanzien van de mogelijk heden, die de Engelse en Amerikaanse reactortypen eventueel voor ons land heb ben, is daarom een studiegroep gevormd van de samenwerkende elektnciteits- produktiebedrijven (S.E.P.). Inmiddels zijn er al deskundige bereke ningen gemaakt, die echter nog een glo baal karakter dragen. Volgens deze be hoeft de met kernenergie opgewekte stroom niet veel duurder te zijn dan de huidige elektriciteit, die met behulp van kolen of s>lie wordt geproduceerd. En men mag zelfs verwachten, dat binnen afzien bare tijd lagere produktiekosten kunnen worden bereikt, zodat de concurrentie- strijd-met de klassieke methoden glansrijk kan worden gewonnen. Veel gemeen Hie t de c iit mag men overigens clusie trekken, dat een kolen- of olie centrale essentieel verschilt van een door atoomenergie aangedreven centrale. In een traditioneel gebouwde centrale wordt, populair gezegd, een hoeveelheid water in stoomketels met het stoken In licentie Natuurlijk is daarmee niet gezegd, dat de Nederlandse industrie niet in sta reactors te leveren. Oude wereldfii op het gebied van de stoomketelbouw zien hun markt langzamerhand vervallen en komen daarom wèl met reactoront werpen. Voor bekende Nederlandse be drijven is dit aanleiding oude banden weer aan te halen, om toch tot de bouw maar dan in licentie van reacto komen. De veelal uitstekende inrichting van de Nederlandse machinefabrieken maakt het mogelijk de dikwandige te bouwen De daarvoor benodigde z machinerieën en het grote aantal goede lassers (de beste ter wereld!) staan ter be schikking. Een voordeel is daarnaast, dat het niet zeker is, dat de oude buitenlandse relaties alle zullen herleven. Men ondervindt hier van een gezonde concurrentieprikkel, die Nederland ervoor behoedt achter te blij ven. Men bereikt hierdoor, dat buiten landse reactor bouwers zich zullen inspan nen om de medewerking van de best ge outilleerde bedrijven te verwerven, ter wijl anderzijds de Nederlandse indus triëlen hum best zullen doen licenties te Met het vorenstaande is niet gezegd, dat men in ons land niiet tot eigen vin dingen komt. Op het terrein der elektro nische besturing van reactors bijvoorbeeld is men zelfs bijzonder ver gevorderd. En ook wat andere details betreft, presteert men vaak meer dan in andere landen. Voor een deel ligt dit echter op het gebied van outillage en ervaring. Zo is men op het gebied van smeden en zoals gezegd van lassen tot veel in 9taat. De fabrika- ge van pompen, lekdichte afsluiters en pijpleidingen is in Nederland goed moge lijk. De bouw van warmtewisselaars is iets waarvoor /non eveneens in ons land terecht kan. Dit is van grote betekenis omdat immers de warmte uit de reactor moet worden omgezet in stoom, waarbij men de vaak gigantische stoomgenerators niet kan missen. De benodigde gas ventilatiesystemen kan men eveneens uitvoeren. Voor de ventilatie van de Brusselse ondergrondse, de Velzertunnel. de Maastunnel enz. zorg. den Nederlanders, die heus hun vak nóg verstaan. Op het gebied der pompenfa brikage op het gebied der kemenergi heeft men weliswaar praktisch nog geen ervaring, maar men zal toch wel kunnen meekomen, omdat men op pompengebied in het algemeen reeds veel heeft gepres teerd. Bodemkennis Wat het bouwkundig gedeelte betreft, kan men ook op de Nederlandse erva ring steunen. Niet alleen doordat men op het ogenblik in Petten veel leert, maar ook omdat de Nederlandse bouw kundigen de merkwaardige eigenschap pen van de Nederlandse bodem kennen en de bijzondere eisen voor ons land geheel doorgronden Zonder enig voorbehoud kan men dus ot de conclusie komen, dat het Neder- andse bedrijfsleven een belangrijke rol al kunnen spelen bij de bouw van kern- Goede resultaten van Zilvervlootaetie order Reeds steld „Zilvervloot" ee Op 1 november honderdduizendst tie ingeschreven, aantal deelnemei treden van de jeugdspaarwet middeld drie- tot vierduizend pi gestegen. net voldoening vastge- de jeugdspaaractie werd namelijk al de deelnemer aan de ac- Dit betekent, dat het sinds het in werking •e» met ge dag is (Van onze sociaal-econom. redactie.) gezicht verl te kunnen profiteren toenemende vraag en de stij gende prijzen op de Britse bacon- markt heeft het produktschap voor vee en vlees gisteren ter stimulering van het binnenlands aanbod de over nameprijs voor baconvarkens ver hoogd van f 2,33 tot f 2,43 per kg. Het voorstel tot import van Poolse var kens om de binnenlandse varkens- prijzen te drukken, werd afgestemd, omdat men dit onaanvaardbaar acht te voor de Nederlandse veehouders. Het afgelopen jaar heeft het produkt schap bijna elke veertien dagen er op gehamerd, dat de dekkingscijfers tot ge ringere aantallen moesten worden terug gebracht. Het produktschap koerste naar een varkensstapel van 4 miljoen varkens per jaar. Minister Vondeling ging zelfs zo ver, dat hij een aantal van 3.3 miljoen varkens voldoende achtte. Nu de Nedeft»ndse varkenshouders zich daar zo ongeveer aan gehouden heb ben, kon het produktschap gisteren het voorstel van de kraancommiecie niet overnemen, om gedurende vijf achter eenvolgende weken 3000 Poolse varkens in te voeren. Zowel regering als produkt schap zouden bij de varkenshouders hun lm sggjl Zó gaat de hoge-fluxrqactor in Petten er uitzien. Deze eerste Nederlandse atoomreactor, die een experimenteel karakter draagt, zal de wetenschapsmen sen de kans bieden zich verder in hun vak te bekwamen, maar geeft ook verschillende bedrijven de mogelijkheid een bijdrage aan de bouw te leveren. De Poolse varkens ko- Tot de huidige situatie draagt belang rijk bij de betere afzet In het buitenland De binnenlandse varkenspis ligt op he ogenblik op f 2.38 en f 2.39. Daar voor di kllogran lelijk i i die de indruk, dat boden. De uitstekende spekafzet Duitsland maakt op het ogenblik dei tuatle mogelijk. Is er geen goede spek afzet, dan brengen de zwaardere varkem aanzienlijk minder op. Op de Britse markt is de baconprijs op gelopen met 22 shilling bot 290 shilling. In verband met de komende feestdagen wordt nog een uitloop verwacht tot f 2 95. Om een baconaanbod te verzekeren werd de overnameprijs voor baconvarkens r 10 cent per kg verhoogd. Men stelt prijs op de Britse baconmarkt aan houden, al moet er ook op dit mom nog f 12.50 per varken op toegelegd wor den, omdat bij een slechte spekafzet dan toch altijd nog de baconexport (het hele varken) naar Engeland als basis over blijft. Deze prijsontwikkeling zal ook voor het binnenland waarschijnlijk een verhoging van de prijs voor het varkens vlees betekenen. De voorzitter, de heer Joh. de Veer, waarschuwde de veehouders ernstig te zorgen, dat er per 1 januari geen zware varkens meer in voorraad zijn, want de spekafzet voor het voilgend jaar is nog volkomen onzeker. De vertegenwoordiger van de minister van landbouw verklaarde nog, dat n buitenlandse afzetmogelijkheden en prij zen beter zijn geworden, men niet al prijsd rukkend behoeft te werken. De produktie zal zich zo aanpassen de grotere buitenlandse vraag. De kensatapel kan wat groter worden. Hij verklaarde zich ook tegen import vrakens. temeer daar over enkele weken toch een prijsdaling verwacht worden. HET ZIET er naar uit, dat hot ijzeren gordijn kiertje opengaatof moeten 1 >or de Eurovisie een dat de ethersignalen evenals de geluidsgolven dwars door alles heen gaan? Hoe het zij, zowel Tsjechoslowakije als Hongarije tonen belangstelling voor het Eurovisie- verband en willen zich aansluiten. Tsjechische televisie-autoriteiten zijn zelfs al zover gegaan, dat zij hun Oostenrijkse collega's naar de mogelijk heid van tussenzenders hebben gevraagd. De onderhandelingen hierover zijn gaande. Zouden deze voornemens werkelijkheid orden, dan krijgt de Eurovisie wél een ider gezicht. Hoever de twee landen :hter het ijzeren gordijn willen gaan nog niet bekend, maar zeker is, dal zij dan via het beeldscherm toch zullen delen in westerse evenementen en dat zij ip hun beurt eige" programma's aan Vcst-Europa zullen tonen. Het gaat er dan maar om, van wel ke aard deze programma's zullen zijn Krijgen we dan communistische pro paganda voorgezet? We geloven niet. dat het Eurovisieverband in het wes ten daar op gesteld zal zijn. Zeker is wel. dat we parades, sportgebeurte nissen e.d. zullen krijgen aangeboden Ook zou het zeker niet oninteressant te sielanden ooli krijgen. Met e België of Du gemene tele- tert, maar daarvan zui vel moeten verwachten, die uit andere Eurovi- niet op het scherm n enkel avondrelais uit tsland hebben we het i Eurovisieverband ge rden ijverig de rappor- NCRV-televisiequiz gaat niet door Aangezien Johan Bodegraven ziek ia. gaal de tweede uitzending van de quiz in het NCRV-televisieprogramma van aan staande zaterdagavond niet door. De NCRV is doende een vervangend pro gramma samen te stellen, dat ook uit de S'.ngerzaal zal komen. Johan Bodegraven lijdt aan een voor hoofdsholte-ontsteking. die hem al bijna vier weken in bed houdt. Hij zal nog en kele weken rust moeten houden. Kijken en luisteren in Engeland In Engeland gaat de televisie meer en meer de radio overvleugelen. In geen enkel West-Europees land zijn de ver houdingen tussen kijken en luisteren zó merkwaardig. De BBC heeft in de laat- stc jaren heel wat luisteraars verloren en hoe verbazingwekkend het ook lijkt, de sensatieprogramma's van de ITA (commerciële televisie) trekken meer en meer kijkers. Op het ogenblik nadert het aantal ge registreerde bezitters van televisieont- ;ers de 9 miljoen en er staan no r ruim 5% miljoen radiotoestelbi Intern, bijstand V.N. De VPRO gaat zes uitzendingen wijden aan de Internationale technische bij stand van de V.N. aan onderontwikkel de gebieden. De serie heet „De cirkel gang doorbroken" en begint op vrijdag 21 november met een inleiding door de heer J. A M. Nolet. adviseur van de V.N.-inlichtingendienst. De voordrachten die wekelijks tussen 8.35 en 8.45 zijn te beluisteren over Hilversum II, worden besloten met een Beneluxuitzending. correspondent PETER KREUDER, de Duitse com ponist en pianist beweert, dat het „volkslied" van de Duitse demo- kratische republiek", de communis tische zone van Duitsland, een para frase is op zijn schlager „Goodbye, Jonny.uit de Hans Albers-film „Wasser für Canitoga". Hij heeft de „regering" der D.D.R. in rechten aan gesproken. De waarde van de rechts- strijd hebben zijn advocaten vastge steld op 250.000 Mark. Een vluchteling uit Oost-Duitsland, die naar de Bondsrepubliek kwam. vertel de Peter Kreuder het verhaal, hoe „Goodbye. Jonny... tot „volkslied" van de D.D.R. werd gepromoveerd. Hans Eisler, de chef van de muziek- propaganda in Oost-Duitsland, liet zich ;n de studio's van de „Deutschlandsen- der" in Oost-Berlijn enige uren lang melodieën voorspelen, op zoek naar een geschikt muziekje, waarop het nog te .componeren" D-D.R.-„Volk*lied" kon worden gebaseerd Zijn keuze viel daar bij op Kreuders „Goodbye, Jonny. De nieuwe tekst werd: „Auferstanden lus den Ruinen". idat Kreuder deze geschiedenis van de .luchteling had gehoord, liet hij langs illerlei geheime kanalen' de muziek van iet D.D.R.-„volkslied" komen en bij •orgelijking met de door hem in de lertiger jaren gecomponeerde Schlager neendc hij aanleiding genoeg te heb- >en om een advocaat in de arm te nemen en een aanklacht wegens pla giaat tegen de „regering" der Oostzone van Duitsland in te dienen. Weliswaar was er aardig aan het liedje „Goodby, Jonny gedokterd, maar het was zo vertelt GUnther Engelmann In „Die Welt" er volgens Peter Kreu der nog duidelijk genoeg tn te her- Kreuder begTeep toen plotseling de con sternatie, die twee jaren geleden was ontstaan tijdens zijn optreden ter ge legenheid van de Leipziger Messe, In de Oostzone dus. Hij was uitgenodigd om daar wat te komen musiceren in een der jaarbeurshallen. Aanvankelijk had hij bij het in hoofdzaak Oostduitoe publiek veel succes, dat zeer wel de politieke betekenis begreep van een Peter Kreuderliedje als „lm Lcben gcht allee vorüber.„In het leven gaat alles voorbij", ook de dictatuur van de communistische S E.D. in Oost- Duit al and (hopelijk....). Na nog een paar liedjes te hebben ge speeld en gezongen, kwam Peter Kreu- dee met zijn „Goodbye, Jonnyen toen sloeg de stemming ln de zaal in eens om. Sommige toeschouwers keken schichtig om, anderen stonden op en verlieten de zaal. Kreuder begreep er niets van, ook niet toen functionarissen iem kwamen vertellen, dat hij deze melodie maar niet meer moest spelen. Kennelijk meenden de functionarissen, dat Kreuder zich een soort variatie op het „volkslied" der D.D.R. had veroor loofd. die hem niet paste. In feite maar dat wist Kreuder, die het „volks lied" nog nooit had gehoord op dat moment niet was de zaak net anders om: de musicologen der D-D.R. hadden Peter Kreuders „Goodbye, Jonny gevarieerd tot „volkslied" van de Oost- zonale satellietstaat. Maar zoals gezegd: Kreuder had er geen flauw idee van. wat det alles beteken de. Hij begreep het pas veeJ later, toen de vluchteling uit de Oostzone hem het verhaal van de geboorte van het D.D.R.-„volkslied" had verteld. De functionarissen ln de Oostcone heb ben blijkbaar al lont geroken. De rekening voor auteursrechten wegens het spelen van Peter Kreuders liedjes Ook in 1939 zo vertelde GUnther En gelmann verder was het liedji „Goodbye, Jonny al het onder werp van een politieke atrljd. Destijds hadden de nazi's bezwaar tegen de Engelse titel, die tot „Leb wohl. Peter" moest worden verduitst. Peter Kreuder meent het serieus met zijn aanklacht tegen de regering der DJ5 R. wegens de diefstal van Schlager. In kort geding wil hij verdere spelen van het „volkslied" Laten verbieden. En wanneer de D.D R -rege ring zich aan de bezwaren van Kreuder niet zou storen, wii de Schlager-compo nist de zaak desnoods voor de VJf. brengen. Overigens is voor de D.D.R. - autoriteiten de onthulling van hun pla giaat vermoedelijk al pijnlijk genoeg Misschien is dat ook wel de reden, waarom zij nooit willen, dat bij officiële gelegenheden (meestal van sportieve aard), waar teams zowel als West- ak Oost-Duitsland zlju vertegenwoordigd, hun „volkslied" wordt gespeeld. Het zou kunnen zijn, dat een muziekkenner daarin „Goodbye, Jonny...." al veel eerder zou hebben herkend. i de be1 i de pai dingen opgemaakt. Die s nodig, omdat de eer- roporlies was aan actuele uit Italië: het waren juist de ziekte en het overlijden eek in het laatst van ok tober bracht geen grote etenementcn, maar men herft toch kunnen constateren, hoeveel vlugger de nieuwsvoorziening van het journaal gaat, wanneer in de middag enkele uren uitwisseling van verso opnamen tol stand komt. Opnamen van het bezoek san de Duitse bondspre sident aan Engeland waren binnen enkele uren in het beeld. Een kranslegging, die om 3 uur werd uitgevoerd, kon men in alle Eurovisielanden 's avonds in hel Dat zijn belangwekkende resultaten. de of de; technische en financiële proble men die aan een officiële uitwisseling zijn verbonden. Daarover later meer. Vijf werelddelen in kerstprogramma De NCRV bereidt een interessant ra dioprogramma voor, det op de middag van de eerste Kerstdag zal worden uitgezon den. De luisteraars zullen kerstvieringen ln vijf werelddelen kunnen bijwonen. Da uitzendingen komen uit Canada, Austra lië. Afrika. Azië en Europa. Vast staat al, dat in Australië Neder landse emigrantengezinnen zullen mei- werken en dat de Afrikaanse opnamen van een afgelegen zendingspost komen. vanavond 0 Bekende in het NCRV-ar volle toeren", dat tussen 8 cn 10 uur wordt uitgezonden. Om 8.55 uur begint het spelletje in de huiskamers. Om 10.20 uur vervolg van de serie „Oude orgels in Noordduitsland"Lambert Erne be speelt het orgel in de Ev. Luth. Kerk in Steinkirchen. O Voor de AVRO-microfoon concer teert tussen 8.05 en 9.05 het Radio Filhar monisch orkest, geleid door Hein Jor dan*. Er worden werken van Ramette en Brahras uitgevoerd; solist is de violist Alan Grishman. Aansluitend zingt het Nederlai Nobel en gramma oi „I.Q. 125". 9.35 Felix de vanavond 0 Op het beeldscherm krijgen we na het NTS-journaal een uit vijf delen be staand VPRO-programma. Eerst een herfstimpressie, dan een beschouwing over de groei van de wereldbevolking, om 9.50 uur oude filmfragmenten met Louis Davids en het optreden van het echtpaar Knapper, die als cabaretiers Franse collega's voorstellen. Tenslotte nog eens een programma over automa tisering, dat om 9.20 uur begint. Programma voor morgen VRI/DAG 14 NOVEMBER 195$ Hilversum I. 40Z m. 748 kc/s. KRO: 7 00 Nws 7 15 Gram 7 30 en 7 40 Idem 7 45 Mor- Ut kal 8 00 Nws 8 15 Grom radio 10 10 G: ken 1140 Grs 12 03 Gram 1. 12 33 Nederl lied). 36 Water i 10.30 Idem 11.00 V d zie- 1200 Middagklok-noodklok i tulnbou' 12 50 Act 1300 Nws 10 Lichte muz 13 45 V d V' d jeugd 17 15 Kinder 17 45 Pianorecital 18 05 Lichte muz 18 36 V d zieken 18 50 Regeringsul tz: Emigratierubriek Het emi gratiepraatje van H A van Luyk 19 00 Nws 19 35 Ven 20 35 Gri progr 22 0! Haai d mil J0 30 Ja. met mtj Amus muz 21 36 Trio. o 22 50 Wanneer beglnl 23 00 Nws 23 15—24 00 Hilversum II. 298 m 19C7 ke/s. VARA: 7 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram 8 00 Nws 8 18 De ontbijtclub 9 00 Gym v d vrouw 9 10 Gram 9 40 Schoolradio VPRO: 10 00 kinderen, eau» 10 05 Mor- AVRO: 12 01 ultz: Landbi ling (2) 12 30 Lnnd- lel 12 20 Rcgerings- 19 45 Evangelie VPRO: 19 30 Rep 20 45 Het zingende RA 2100 Villa Sldonia. hoorspel hte muz 2135 Pol cabaret 22 05 S Bulten] weeknverz VPRO 22 tO de nu-ns. gesprek VARA 23 00 - Sf 10 Kimerork r. KRO 20 00 ilbehagen. TV-sprl •ember 1958 van 18—10 uur: Inl „Le Comte Ory", opera Medewerkenden Graaf Ory, Adële, Monlei

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7