CHRISTELIJK LADY ISABELLA Tussen gemeenschap en blokvorming Humanisme brengt mens in gesloten wereld Kindertal als maatstaf voor kerkelijke bijdrage Easf Lynhe Puzzel Een woord voor vandaag Kanttekening t r Synodeverklaring schept nog steeds problemen v Noc. altijd ttaat de verklaring van de synode ran de Xed. Hert'. Kerk in het middelpunt van de belangstelling. In „In de Waagschaal" gaat dj. S F. van Veenen uitvoerig in op de reac tie van de kant van de vrijzin nigen. Vooral de uitspraak in Assen van prof. Banning heeft de schrijper blijkbaar naar züi pen doen grijpen. Ds van Veenen vraagt hun die negatief reageren eerst of zij zich wel gerealiseerd hebben dat er een geestelijke noodzaak kan zijn geweest om te spreken. In de tweede plaats wijst de schrijver er op dat art. 10 van de Her vormde Kerkorde tot een steeds opnieuw belijden van Jezus Christus als enig Hoofd der Kerk oproept. Deze gedachte doet hem de opmerking verwer pen. als zou de synode gestaan hebben ..onder een psychologi sche Bedinpthetf en geremd heid". Ds. van Veenen schenkt dan aandacht aan de verhou ding tussen de verschillende richtingen of modaliteiten W/AT hier dan verder gezegd wordt gaat vooral over het dieptepunt van de verhouding der verschillende groeperingen, waar- In wij met betrekking tot het ge sprek der richtingen aangeland zijn; en dat voor alles doorbro ken zou moeten worden, niet zo zeer door theologiseren en ..mid denorthodox formuleren'' (lees theologische scherpslijperij) maar door een samenleven en doen. Dit dieptepunt is er onmiskenbaar. Maar ik vraag mij werkelijk af of prof Banning, als hij dit zo tot uitgangspunt neemt van zijn beschouwing, zich hier voldoende {erealiseerd heeft wat de oorza- en hiervan zouden kunnen zijn dat het gesprek zo stroef wordt en er eigenlijk een impasse is. Persoonlijk ben ik van mening, dat dit stroef worden van het ge sprek. dit gemis aan diepere geestelijke gemeenschap niet los te denken is van een ontwikke ling welke zich in de jaren na de aanvaarding van de Kerkorde voltrokken heeft. ER is een moment geweest (om het zo te stellen» van een wer kelijke ontmoeting, een ontmoe ting welke tot mij het sterkst ge sproken heeft bij het samen spreken en handelen over het- 5een wij staande in de ruimte er Kerk samen konden zeggen en belijden, als uiting van het geen wij, luisterend naar het Woord van de Heer. samen moch ten geloven en belijden, in de ene Geest des gcloofs. Ik denk. zoals duidelijk zal zijn. aan de proeve van hernieuwd belijden (Fundamenten en Perspectieven» k me* mede als verduidelijking mentaar van wat in art. 10 naar zijn materiële strekking bedoeld werd. heeft doen uitgaan, na een grondig samen-spreken en samen toetsen Hier was iets. zo meen den wij. van een werkelijke ge meenschap gegeven, in de ruim te der Kerk. in de ene Geest des geloofs. Hier was daarmede een door breking van de vroegere grenzen, tot oen samen Kerk-zijn, in de diepere geestelijke zin. Deze ge meenschap (Ef. 4» is. naar ik meen te zien, niet vastgehouden. Ik i dit hier werkelijk verstaan ls. Dit geldt zeker als wij letten op het streven dat duidelijk kenbaar gew rden ls om alles wat vrij zinnig heet 'en dat is nogal wat) in een collectiviteit samen te vatten. Ik zie hier een andere geest, nl. van een richting en groeps- mentallteit, die manoeuvreert om posities in te nemen. Deze blok vorming Is Iets volslagen anders dan gemeenschap In de Kerk. wel ke onder het Woord van de Heer vergaderd wordt. Het moet toch duidelijk zijn dat waar wij de hoofdinhouden van het Evan gelie loslaten. het Woord van Hem. die het Hoofd Is. wij ook elkander loslaten. En daar zal natuurlijk een verder gepraat over art. 10. dat. voor wie het Woord van de Heer gezag-heb- bend Woord Is, en daarom ge meenschap. aan het belijden der Kerk een reële inhoud heeft, een duidelijk artikel is. niet veel helpen. Er lijkt een distantie ge komen te zijn. die aan dit con creet getuigenis openhaar wordt, maar die er afgezien daarvan ook is. en die niet gemakkelijk te overbruggen valt. Ik acht het een gebrek aan geestelijke nuch terheid, wanneer dit, zoals mijns prof. Inziens In het artikel Banning het geval is. niet ?rdt, of men dit llevei sle. Hier helpt het niets om te wil len terugwensen hetgeen men eens zag. Hier helpt ook geen recept over een pnmum vivere etc. Hier gaat het ook niet slechts om de lust tot middenorthodox formuleren die afgelegd zou moe ten worden. Hier gaat het om fundamentele vragen; en wij doen voor het moment waar- -chijnlijk beter duidelijk te willen zien en elkaar te zeggen waar in wij verschillen. dan om tot een voorbarige ..eenheid" te wil len terugkeren die blijkbaar fic tief i wij verschillende uitingen lezen hen die nu woordvoerders zijn van de groepering van de vrij zinnigen. hoe het nu eigenlijk staat met deze gemeenschap, met dit gemeenschappelijk ja zeggen op het Woord des Evangelies in de ene Geest des geloofs. Belij den is toch. of het een her nieuwd belijden, of het belijden van de Kerk der eeuwen is. ja zeggen, een ja dat iets heeft van een laatste ondubbelzinnigheid. omdat het antwoord is op het Ja van Godswege. danig wü het toch ook een sa menbindende en verplichtende be tekenis hebben. Ik zie niet dat TN ieder geval meen ik dat men 1 de synode er geen verwijt van kan maken, als zij in de geeste lijk verwarde situatie enige lei ding zoekt te geven. onder en vanuit het Woord. En dat he' eigenlijk niet te pas komt om dan haar de bevoegdheid daar toe te ontzeggen. Welke bevoegd heid heeft ze dan wel. wanneer ze geen bevoegdheid heeft om in de innerlijke aangelegenheden van het Kerk-zijn bezie te zijn? En ze heeft daartoe dc vol macht die ze behoeft, uiteinde lijk niet van mensen, maar n de Heer. Dat wil ook zeggen, zc hogft geestelijke volmacht zover ze blijft in de „ehoorzaamheid aan het Woord van de Heer. En uanneer haar belijdend spreken een zaak ls des Gec .es. dan zal ■IJ niet zo licht Iets >nnen her roepen. tenzij vanuit het Woord. Dan mag er In haar geestelijk beleid ook enige standvastigheid openbaar worden. En dan heeft ze leiding te geven. zor <-r naar links of rechts tc kijken, omdat ze op Hem ziet Die het Hoofd Is. Gesprek tussen geestelijke verzorgsters Ook in onze strijdkrachten kan geven bi. moeiten en sterven was het antwoord, dat de mens slechts troost kan vinden in gedachten, die voor hem aardbaar zijn. d.w.z. binnen het van zijn eigen levensovertuiging en niet in de religie. Geestelijke verzorgers van de Nederlandse strijdkrach ten hebben in het Erasmushuis in Utrecht een uitvoerig gesprek ge had over de zin van het moderne humanisme, speciaal als grondslag voor de geestelijke verzorging der militairen. Prof. t. t. ten Have uit Amsterdam had de leiding en er werd aan deelgenomen door de heer H. j. j. Lips, directeur van het Humanistisch Vormingscen trum voor militairen De Ark, door luit.-kolonel aalmoezenier Groenendijk, directeur van het r.k. vormingscentrum Waalheuvel, en door ds. mr. C. Brouwer, serve-legerpredikant. Nadat de vertegenwoordigers der drie Beroepingswerk NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Oosterwolde (Geld.): L. Trouwborst te 's-Grevelduin-Capelle. voor Appelscha: L. Hylarides te Augus- tinusga. GEREF. KERKEN. Beroepen voor Treebeek: (2e pred. plaats»: J. van Wijngaarden te Aalten. VRIJE CHRIST. GEREF. GEM. Beroepen te Schiedam (vac. M J. Middelkoop); I. J. IJsselstein te Apel- GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND De kracht c zegd, vindt de humanist in het Ie' zelf. In de mate waarin hij erin slaagt zUn leven naar eigen inzicht te voldragen, in die mate vindt hü ook vrede in het sterven. mr. Brouwer had daarvoor o.m, gezegd, dat hij geen werkelijke distantie zag tussen het oude en het moderne humanisme. Het moderne humanisme stelt zich als roeping. Het claimt de niet-godsdienstige mens voor zich. Maar het is in volstrekte tegenspraak met het christelijke geloof, dat weet heeft van buitenmenselijke openbaring. Gesloten d. Ketterij, Alblasserdam. Oudste kinderblad wordt opgeheven Het Engelse kindertijdschrift The Kid dies' Magazine, een uitgave van de Methodistenkerk. zal in december op houden te verschijnen. Het blad maakt aanspraak op het oudste tijdschrift r kinderen te zijn. The Kiddies' Magazine heeft de strijd om zijn be staan moeten opgeven, omdat de kosten te sterk zijn gestegen en het er niet geslaagd voldoende te Advertentie Peanut butter (Pindakaas) is r(jk aan vitamine en een bron van kracht en gezond heid. De fijnste pindakaas komt ?7lc7fli££arij De hoofdredacteur van het onafhankelij ke Is van God. De hoogstens met andere naar een zo groot mogelijke menselijke objectiviteit De conclusie zowel van de drie inlei- groepen een uiteenzetting hadden gege- ders als van de voorzitter van dit gesprek ven van hun standpunten en de achter-i^'as uiteindelijk, dat de bespreking haar, gronden, welke beslissend zijn voor hunjnut had gehad als een poging om elkaar arbeid, volgde een brede discussie, waar-1 te leren' verstaan, maar dat nog vele j in o.m. drie concrete vragen van ds. mr.| vragen waren opengebleven en dat het Brouwer aan de orde kwamen. Deze gen luidden: 1 Wat verstaat het Humanistisch Thuis-I 1 front concreet onder geestelijke ver zorging? Maakt deze slechts bewust wat in de mens is of geeft het ook wat niet in de mens aanwezig is: is het dus wer kelijke verzorging? 9 Wat geeft de humanistische geeste- A lijke verzorging, dat door de gods dienstige verzorgers niet zou kunnen worden gegeven in het menselijke vlak? q Indien men zich van humanistische zijde beroept op de democratie, meent men dan ook. dat iedere geestelijke nu ance (bijv. Jehova's getuigen) in aanmer king komt voor geestelijke verzorging, van militairen? Autonomie Van christelijke zijde werd tijdens een bespreking nogmaals gesteld, dat de door het humanisme beleden autonomie van __oo de mens een a-prioristisch. dogmatisch Stuttgart zich met talrijke principiële i zijn hard nodig als tegenwicht tegen SSfdi o"ke„da"me"nlSZ"wt dize verhouding kerk en ge- vaak nadelige gevolgen van de autonomie niet als een ervaring en meent.1 zin bezig gehouden. varing van een bijzondere >ja uitvoerige besprekingen werd een' program van actie naar een ontwerp ntstozd een gesprek de bijzondere openbaring een zaak is var mdjcrstelling of van existentieel be-i i Een systeem van kerkelijke bijdragen, redeneren de, -L waarbij de grootte van het gezin als iak^ van per-l maatstaf geldt. In principe wordt daar- bij uitgegaan van de waardigheid van het gezin, dat inhoudt dat staat en samenleving niet de kosten van kin deren „betalen" of „subsidie" verle nen voor hun levensonderhoud. Wél wordt bij de vaststelling van de ker kelijke bijdragen rekening gehouden met de andere belastingen, opdat het gezin zijn opvoedingsplicht ook in materieel opzicht behoorlijk kan ver- Vakanties voor het hele gezin sterk hepleit De werkgroep van gezinsvragen van de Evangelische Kerk in Duitsland heeft op haar jaarvergadering openbaring ontbreekt. «.-.nlrtdlm van dviv verklaring K<ü~" dr. Öitii Va^öi'imïitl rnt" g rin o.m. wordt gepleit voor: I het kind meer aandacht kan worden besteed. Bevordering van de opvoe ding en vorming van meisjes tot haar toekomstige taak als huisvrouw en moeder. Als practische kant aan deze vorming wordt vooral gez>en, dat de meisjes daarbij de moeders van nu al enigszins het werk uit de hand kun stellen tegen redelijke prijzen hun vakanties in de buitenlucht door te brengen. Dergelijke gezinsvakanties de vaak nadelige gevolgen industrialisatie. Immers, daardoor zijn vaak gezinsleden langere tijd van el kaar gescheiden. Het is dringend nodig dat daardoor het saamhorigheidsge-1 voel van het gezin wordt versterkt. levenswet, die: leven. De autonomie, humanisten, Is niet de soonlijkc willekeur, ma existentieel te belevei zirh uit de situatie van de mens ont wikkelt. Het gesprek ontwikkeld? zich daarna over de vraag van christelijke zijde wat nu wel onder religieus humanisme moet Het antwoord was: de molgnage Chretien' cc M-iüert is onislac-n .M-rai h.-t - Vatlcaan en de regering van de Gaul-1 moedig staan binnen het levensmystene" le hebben druk uitgeoefend op dc dl-1 de levenswet oo zich laat inwerken - rertle omdat het blad dc Algerië poll-d,e vanuit deze ootmoedige houding tlek van Frankrijk scherp becritisecr- diepe verbondenheid .vaar", met al de. Reeds eerder moester, twee br- is Maar deze houding en deze ervai stuursleden, belde Jezuïeten, aftreden, voerenn iet tot het geloof in een t Het blad zal een rustiger koers moe- soov.lijk God. ten inslaan en de M.R.P.. de ro katholieke partij, gaan steunen. Troost Mevr. Betty Elliot, schrijfster van..Vijf kruisen In de Jungle". Is met mevr. Saint, weduwe van de zendingspiloot Nate Saint, en drie Auca vrouwen de Aura Jungle Ingetrokken waar een paar jaar geleden de vijf jonge man nen werden vermoord. De belde we duwen hebben vla de drie bekeerde Auca vrouwen contact gelegd met een dorp, dat nu vriendelijk schijnt te I zijn. Nog maar drie maanden geleden werd een Canadees lende ling-arts ver- In luie etui f 59.75 Zeer modern, zeer chic. zeer sterk doublé dameshorloge. Zes modieuze asymmetrische modellen! Poolse Joden naar Israël Sedert verleden jaar zijn 35.000 Pooli Joden in de staat Israël aangekome: Na vele jaren gaf de Poolse regering 1957 Joodse inwoners toestemming het I land te verlaten. Er wonen nu nog i 70.000 Joden in Polen, van w.e een kwart het plan heeft eveneens naar Is raël te vertrekken, Een ander kwart wil I eveneens Polen verlaten, maar zal niet in Israël een nieuwe toekomst zoeken. De overigen zullen naar verwachting in I Polen blijven wonen Een groot deel] i van hen is gemengd gehuwd. I In 1939 bestond de Pools-Joodse bevol-1 I king uit drie en half miljoen zielen. De grote toevloed van Poolse Joden1 naar Israël heeft de regering van dat land voor grote vraagstukken gesteld., Zij overweegt een beroep te doen op Jo-| den uit dr gehele wereld om financiële] steun. Ook Hongarije en Roemenië ver lenen weer uitreisvisa aan Joodse inwo-1 Eigendommen Een systeem van spaarpremies en be- - lastingfaciliteiten. dat eveneens op het gezin is afgestemd. Daarbij wordt vooral gedacht aan de verwerving van „blijvende eigendommen", onder welk begrip dan wordt verstaan die bezit tingen die aan kinderen en kindskin deren nagelaten kunnen worden. i De kosten van school, cn beroepsop- leiding van de gezinnen met meer kinderen verlagen, opdat zij dezelfde isen hebben als de gezinnen kind. Voor zo'n rauwe hoest zacht en geneest ABPIJSIROOPst 59. )uf. gehele leven nog nooit zo zacht gelopen en ze droeg een dikke mantel over haar hoofd en schouders. Ze ging op een stoel zitten, alsof ze geen tien kon tellen, en Joyce zag dat haar gezicht even grauw was als het weer buiten. ..Joyce", fluisterde ze. is er gevaar?" ..O. mevrouw, ik geloof het niet' Maar je kunt het natuurlijk nooit zeker weten, en he; moet ver schrikkelijk zijn als men het zelf ondervindt." „Het de vloek die op de vrouw rust Joyce. En jij en ik. we moien ons gelukkig prijzen, dat we ons er verre var. hebben gehouden. Joyce, er is toch geen gevaar" Ik zou niet graag willen, dat ze dood ging Juffrouw Carlyle zei het op een zachte droevige toon. Was ze bang. dat ze zichniet rustig meer zou voelen als haar schoonzuster stierf" Zou ze nie'. steeds zichzelf moeten voorhouden, dat het haar schuld was' Waarschijnijk wel En ze vroeg nog eens ..Als er gevaat bij is „Waarom denkt u dat. mevrouw"" vroeg Joy ce Zijn andere mensen niet net zo ziek in zulke omstandigheden" „Ik hoop van niet", was het antwoord. ..En waar om is er een telegram naar Lynnborough naar dok ter Martin"" Joyce schrok op. ..Een telegram naar dokter Martin? O mevrouw! Wie stuurde die? En wan- van doer ANN LUDLOW dat hij het ook niet wist, hfl hoopte van niets. En toen deed hij mij de deur voor mijn neus dicht." Joyce antwoordde niet. Er kwamen gedempte 'frouw Car luiden uit de kamer daar stond op. het leek alsof ..Ik houd he larlyle Juffrouw huiverde uit. Joyce, ik ga maar dan kan dat gebracht ,.Ik weet alleen maar dat hij gestuurd is. Wain- wright kwam bij mijnheer en die kwam zijn kamer uit en stuurde John naar h»t telegraafkantoor in West Lynne Heb Je dat niet gehoord, dat hij weg- galrppeerde" Ik heb het gehoord, en ik schrok me zowat dood Ik ben naar meneer z'n kamer gegaan om te vragen wat er aan de hand was. en hij zei koWle w! worden. Vraag het maar even. ,.Ja. straks, over een paar muiuten". antwoordde Joyce en ze huiverde inderdaad. „U gaat dus niet naar binnen?" Joyce dacht dat het voor lady Isabella geen aangenaam gezicht zou zijn, als ze daar om de hoek verscheen. „Ze hebben mij weg gestuurd." ..Nee", antwoordde juffrouw Carlyle. ,.ik zou er toch geen goed kunnen doen. En zulke mensen kun nen beter weggaan." ..Dat zei dokter Wainwright ook toen hij me weg stuurde." mompelde Joyce. En Juffrouw Carlyle Joyce bleef zitten. De tijd ging voorbij. Het leek haar eindeloos Toen hoorde ze dokter Martin ko men en de andere kamer binnengaan. Zo nu en dan kwam Wainwright bü haar in de kamer en dan wilde ze hem vragen hoe het ging- Maar voordat ze die woorden kon uitbrengen, was hij alweer voorbij. Wainwright ging naar de kamer van mijnheer Carlyle. Deze hep steeds maar heen cn weer, dat had hij de gehele nacht al gedaan. Hij keek ver rast op toen de dokter binnenkwam. „Jullie hebben weinig medelijden met me.'1 zei hij. ..Dokter Martin is al twintig minuten binnen. Wat zegt hij er van?" ..Hij kan er niet meer van zeggen dan ik. De symptonen zijn kritiek, maar hij hoopt, dat het zal gaan Het is e"n kwestie van geduld." Carlyle hernam zijn wandeling. „Ik kwam u voorstellen, dat u Little zou laten ko men. In een geval als dit...." Carlyle uitte een kreet. Want ds. Little behoorde tot de kerk van St. Juda. en hij dacht onmiddellijk het ergste. „Niet voor mevrouw", voegde de dokter er haas tig aan toe. ..Ik heb het over het kind. Als het niet in leven zou blijven, dan was het voor u een gro ter voldoening dat het tenminste gedoopt was." „Dank u. dank u"' zei Carlyle, onuitsprekelijk opgelucht en hij drukte de dokter de hand. „Ik zal Little laten halen." Het was middag toen ds. Little kwam. Carlyle en juffrouw Carlyle stonden In de zitkamer van Isa bella; op de tafel stond een porseleinen kom met water, Joyce kwam. met een bleek gezicht uit de andere kamer met een bundeltje flanel. Carlyle had er maar wéinig aandacht voor. zozeer was hij met zijn gedachten bij zijn vrouw. ..Joyce", fluisterde hij. „is het goed met me- „Ik denk van wel. mijnheer.' Wordt vervolgd PM Pfl I» M p t JBUI Idl Horizontaal: 1. bep. metaal-legering 5. wending 9. onder anderen, afk. 10. bep. windrichting, afk. 11. voorzetsel 12. muzieknoot 15. kern 17. bep. zintuig 21. bep. gekeperde wollen stof 25. televisie, afk. 26. monster 28. deel v. e. mast 30. indien 32. wasgelegenheid 33. retour 35. niet uitgaan Drente 44. 12 45. Oosterlengte, afk. 46. lidwoord 49. ruzie maken 50. niets Verticaal: 1. middel tot ontspanning 2. zie 28 horizontaal 3. een ongenoemde, afk. 4. he*, zij zo! 5. zachte veertjes 6. Duits geld. afk. 7. slede 8. een beetje 13. kippeprodukt 14. voornaamwoord 16. bep. getijde 17. levenswijze 18. meervoud, afk. 19. ten bedrage van 20. soort kist 21. op de -: op 't gevoel 22. pers. voornaamwoord 23. daar 24. huidsmeer 27. reeds 29. eerstvolgende afk 31. woonplaats van Abraham 34. als boven, afk. 35. reservoir 36. uitroep 37. titel. afk. 38. teken 39. salaris 40. dun. teer 41. en dergelijke, afk 42. meisjesnaam (ouderwets) 47 heen en terug. afk. Ge moet er eens op letten met hoeveel tederheid de schrijvt van het hoek Samuel dat familietafereel tekent, dat voora gaat aan de geboorte van deze laatste uit de rij der richtera Die man Elkana met al zijn zorgen over zijn twee vrouwe Peninna die als een angel in haar hart de wetenschap voel dat niet zij maar Hanna de eerste plaats inneemt bij hat man. En die met vrouwelijke venijnigheid die pijn op ander afreageert. En Hanna, de kinderloze, die er niet met tegenop kan. Het is allemaal zo menselijk. Menselijk zondig, maar juij daarom begrijpen we het zo goedEn schieten de tranen or. haast in de ogen als Hanna daar terneer ligt in de temp. en heel haar ellende voor God uitschreït. We begrijpen het zo goed maar we volgen het voorbed zo slecht. Want ieder huis heeft zijn kruis maar lang n« uit ieder huis stijgt dat gebed, dat Hanna voor Gods troo bracht. Geloof niet, dat u er ooit uit komt met uw koud cynisme of met uw vlucht-naar-amusement om daarin vei getelheid te zoeken. U zult als christen toch bij God terecli moeten komen. Want God laat u niet los! DOORZICHTIG SPEL LIET was gistermiddag al duidelijk, dat de Oostduitse filiaalhouder van Moskou, Otto Grotewohl, het niet meende, toen hij mededeelde dat de Sowjetunie haar strijdkrachten uit Oost-Duitsland zou terugtrekken. Het was louter propaganda, en dan kijkt men in de communistische wereld niet op een leugen, ook al is die zo groot als een olifant. Maar gisteren was het toch al te erg. Dat zagen de Oostduitse com munisten zelf blijkbaar in, want kort nadat Grotewohl zijn verklaring had afgelegd werd medegedeeld, dat de Sowjetunie en Oost-Duitsland „van plan waren binnenkort besprekin gen te beginnen over het terugtrek ken van de Sowjet-strijdkrachten uit Oost-Duitsland". Nietttemln sugge reerde men tevens, dat deze terug trekking nog slechts een kwestie van tijd In Moskou was men ook met deze gewijzigde versie van de verklaring van Grotewohl niet tevreden en de jongste niet-officiële lezing is nu, volgens onze correspondent in Bonn, dat de Sowjetunie zich bereid heeft verklaard haar troepen bevel tot ontruiming van Oost-Duitsland te geven, zodra de strijdkrachten van Amerika, Engeland >n Frankrijk de Westduitse Bonds- ^publiek hebben verlaten. Zal er dus geen sprake zijn van het CALVIJN IN POCKET terugtrekken der Russische strijd krachten uit Oost-Duitsland, van et: terugtocht zijn we gisteren e daag in elk geval getuigen geweest Het is een vernederende terugtoeh: geworden, die veel weg heeft vai een blunder. De Sowjetunie kan zich niet veroor. loven zonder meer over te gaan to: ontruiming van Oost-Duitsland. Ou te beginnen, omdat de onderdrukt! bevolking van dat gebied deze ge beurtenis zou aangrijpen om zich ontdoen van het gehate regiem vu Grotewohl. Voorts zou die ontruiming ook bij het uitblijven van een opstand in Oost-Duitsland andere satellieten van Moskou ertoe kunnen brengen, met meer klem aan te dringen op hel vertrek van de eenheden van het Ro de leger die zich binnen hun grenzen bevinden. Een sprekend voorbeeld is Polen. Diplomatie is een subtiel spel. Vaak hebben we in het Westen de indruk, dat men in de communistische we reld een monopolie heeft op dit ter rein. Maar soms blijkt zonneklaar, dat het niet allemaal goud is wat er blinkt. Gisteren is dat weer eens het (reval geweest. AI met al ls het spelletje dat Chroesjtsjef met de vriie wereld wil snelen wel heel doorzichtig gewor den. IJ ET pocketboek „doet" het in onze tijd. Het wordt verkocht, het wordt gèkocht, en naar men mag aannemen wordt het ook gelezen. Het is een rschijnsel waarover men zich mag verheugen. Want dat is toch het doel mei; het boek: dat het gelezen wordt. Minder verheugend is het dat er in pocketformaat ook heel wat op de markt komt dat zacht uitgedrukt waardeloos is. Prikkelende om slagen moeten bovendien vaak een inhoud aankondigen waarvan men alleen kan hopen dat ze beter is dan die omslagen. Reden voor ons cm met belangstel ling uit te zien naar iedere verschij ning in pocketformaat van óók het christelijke boek. Het stemt ons tot voldoening dat Kok te Kampei} uit zijn rijke en welvoorziene fonds en kele uitgaven heeft gelicht en ons die nu als pockets heeft gezonden. Daarbij is het interessante en leer rijke boek „Herleefd verleden" van de grote en sympathieke kenner van het verleden prof. dr. A. Sizoo. Daar bij is het „De humor van de bijbel in het christelijk leven" van onze predikant-dichter of dichter-predi- kant Okke Jager, welk boek hiermee tegelijk zijn achtste druk beleeft, op zichzelf al een opmerkelijk ding. Daarbij is verder het bijzonder mooie boek „Het raadsel van ons leven' van prof. dr. J. H. Bavinek, nu ii vierde druk. Aparte vermelding verdienen zek» de twee deeltjes van de apocriele boeken. Het betreft hier een volle dige herdruk volgens de oorspron kelijke uitgave van Jacob en Pieter Keur, en de bij uitstek deskundig! prof. dr. W. C. van Unnik van dt Rijksuniversiteit te Utrecht heeft er een inleiding bij geschreven. Reeds geruime tijd zagen wij uit naar een leesbare editie van de apo- crieven, immers boeken waarvoor in onze dagen een hernieuwde be langstelling bestaat. Welnu, deze edi tie is er nu, en nog wel in pockets. En ten slotte is er ook de vermaarde „Institutie of onderwijzing in de christelijke godsdienst" van Calvijn, in de wat verkorte weergave dr. B. Wielenga en met een inleiding van prof. dr. D. Nauta van de Vrije Universiteit, een boek van nog altijd onschatbare waarde, een boek dat nu meer dan ooit in het bereik is ge komen van heel velen. Vermelden wij nog dat Kok zijn serie pockets, door ons hier gaarne aan gekondigd, de aardige en goedge vonden naam heeft gegeven van Boeketreeks. Steun gevraagd voor Ambonezen Volgend jaar züllen twee Ambone- se studenten hun artsdiploma beha len. Ook dit jaar kon zich een jon ge Ambonees als arts vestigen. De ze drie jonge mensen kregen regelma tig steun van de stichting „Helpt Ambon in Nood", die meer jeugdige Ambonezen helpt bij hun school- en vakopleiding. Ook veel zieken van Ambonese landaard worden in zie kenhuizen en sanatoria voortdurend met kleine geschenken bedacht. Vooral voor hen. die in perioden van ziekte de hun zo vertrouwde tropische sfeer missen, zijn dat lichtpunten in het leven. Attenties met de december-feest- dagen worden dan dubbel gewaardeerd. De stichting „Helpt Ambon in Nood" (adres: Herderlaan 20. Utrecht) heeft ook in de ontspanningsverblijven van de Ambonezen-woonoorden voor spelmate riaal e.d. kunnen zorgen. Daardoor voel den heel wat jonge mensen vooral min der behoefte hun ontspanning op straat of in restaurants te gaan zoeken. Bij de school- en beroepsopleiding heeft de stichting ook reeds menigmaal een helpende hand uitgestoken. Nu de repatriëring uit Indonesië het afgelopen jaar sterk is verhoogd, bete kende dat ook voor „Helpt Ambon in Nood" uitbreiding van de activiteiten. Tegen het einde van het jaar doet dc stichting echter een beroep op heel Ne- derlaud om haar werk te steunen. Voor al bij het gereedmaken van Sint Nico- laas en Kerstverrassingen kunnen én giften én bijdragen in natura goed wor den gebruikt. Het gironummer v in dc stichting ls: 16.00.00. Versterkt religieus besef in Japan Na de Tweede Wereldoorlog zijn in Japan veertig nieuwe religies ontstaan. Van iedere vijf Japanners heeft er een in deze religies zijn geestelijk te huis gevonden, schrijft Harry Thomson, medewerker van de Boeddhistische zen ding ln Scandinavië. Modern boekje van 'ti gouden kerk De gereformeerden in Eindhoven heb ben ter herinnering aan het gouden ju bileum van hun kerk een bijzonder goed verzorgd boekje uitgegeven. Het werkje telt slechts 16 bladzijden, die schaars bedrukt maar goed gebruikt zijn. In e kele flitsen geeft het een beeld van ontwikkeling van een kleine groep g lovigen, die in een woonhuis godsdienst oefeningen hield, tot een grote gemeen te van 5000 leden met 5 predikanten twee evangelistes. De voornaamste pagina vermeldt, dat „het boekje werd uitgegeven in het jaar. waarin gepoogd werd de eerste maanraketten de ruimte in te sturen, een begrip werd gemaakt met dc uit voering van de Deltaplannen. dat op Castel Gandolfo paus Pius XII is overle den. dat het KLM-vliegluig Hugo de Groot is neergestort 1958, een jaar waarin wij werden herinnerd aan de op richting van de Wereldraad van Ker ken, 10 jaar tevoren in Amsterdam, het jaar, waarin wij gedachten Gods daden in de Gereformeerde kerk van Eindho ven en waarin wij verwachten Jezus Christus, de Redder der wereld." Argentinië mag nu Lutherfilm zien De Argentijnse regering heeft r._ maandenlange onderhandelingen toe stemming verleend de Lutherfilm in het openbaar te vertonen. Tot nu toe mocht deze film slechts i Brazilië, Uruguay, Venezuela e Brits Guyana worden vertoond. Met de regeringen van Chili. Guatemala en Mexico zijn nog onderhandelingen over de openbare vertoning gaande. In Peru is de film verboden, maar wel mogen daar. evenals in andere Zuidamerikaan- se landen, besloten voorstellingen wor den gegeven. De opkomst beschouwt hij vooral als van een grondig zoeken heid en een diep verlangen naar ken- »an de achtergronden van het la-

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2