Mcuiue £ciJisrf)c (üémmnt A.R.fractie is gekant tegen voetbalpool Russische troepen blijven nog in Oost-Duitsland „Geen kanalisatie van het kwaad" Moreel van het volk wordt aangetast Brits-IJslands incident Plafond stort in: 7 vrouwen omgekomen Bonn schermt met verbreken diplomatieke betrekkingen Mist vertraagt luchtverkeer Blaasjesziekte in ons land Komplot tegen Frondizi strandt op het leger Vijandig gebruik debat over vreedzaam de wereldruimte van DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 CHRISTELIJK-ISATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlch Is ahfbltotn nign hert ia Icoljcnspoct" Negenendertigste jaargang no. 11413 OPPOSITIE OVERTROEFD Zie pagina 5 (Van onze parlementaire redacteur.) rJDENS DE BEHANDELING van de begroting van justitie heeft de heer Meulink (A.R.) gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard dat het misverstand zou zijn te menen dat zijn fractie haar bezwaren tegen een wettelijk geregelde voetbalpool heeft laten varen en dat zij het moede vil leggen. „Niets i hoofd in de schoot Meulink. erkenning van het feit, dat de ontwikkeling op dit gebied niet in alle facetten te voorzien was en hier in ze- mate een onverwachte ontwikke ling heeft plaats gevonden, blijft toch het feit bestaan, dat elke toelating en reglementering betekent een wettigen iets, dat het moreel van ons volk aantast", zo zeide de a.r. woordvoerder, die dus niets voelde voor een „kanali- het kwaad. Hij bleef dus de voetbalpool zien als schadelijk voor de volksgezondheid. Als de regering tij hebben ingegrepen, had deze kwestie, naar zijn mening, veel gemak kelijker opgelost kunnen worden. minder vreemd", aldus de heer Verstekelingen De beslissing van de regering om de rerstekelingen naar Nieuw-Guinea te renden had de heer Meulink verblijd en bevreemd. Komt er nu een nader onder- naar de motieven van deze ver- itekelingen?, zo vroeg hij. Daarmede refereerde hij aan de motie Bruins Slot, die enige weken geleden in de Tweede Kamer is verworpen. De heer Meulink [rond het beleid van de minister een duistere zaak, omdat hij, gezien de gelijk waardigheid van de rijksdelen, geen 'nrschil kon zien in toelating in Nieuw- Guinea of in Nederland. Het probleem van de spijtoptanten ■ide de heer Meulink bij deze begro- ti'ag behandeld zien. Hij trad dus niet ia de suggestie van de heer Vrolijk (wc.) om deze kwestie met alle betrok- Itn ministers te behandelen. „Dit is een iirgente zaak die niet uitgesteld kan Koning Hoesseins vakantiereis Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn plannen om met vakantie naar Euro pa te gaan, voor onbepaalde tijd uitge steld. Dit is in Lausanne meegedeeld, aar Hoesseins moeder, koningin Zain, erblijft. De Koning zal morgen in lan zijn 24ste verjaardag vieren. Libanon. Het uit vier man bestaande Iraakse kabinet heeft gisteravond van het parlement de bevoegdheid gekregen, gedurende de komende zes maanden bij et bepaalde wetten af te kondigen. ■orden". De heer Meulink wilde zoveel ïogelijk „maatschappelijke Nederlan ders" naar ons land laten overkomen. De minister zal niet schaars mogen zijn iet het verstrekken van inreisvisa. Des noods zal de groep ambtenaren in Dja- i moeten worden uitgebreid, want hoe vlugger de visa-aanvragen worden behandeld, hoe minder verstekelingen aar Nederland komen. Ook de heer v. de Wetering (c.h.) was an oordeel dat men de spijtoptanten niets kan verwijten. Zij hebben oprecht getracht zich in Indonesië een bestaan 1c 'erven, maar dat is hen bjj de han- afgebroken. Zij voelen zich nu door Indonesië bedrogen. Zowel de regering Gnsteren heeft zich in de IJslandse ter- i toni ale wateren weer een incident voor gedaan. Volgens IJslandse berichten was een Britse treiler binnen de driemijls- zone aan het vissen. Een IJslandse oor logsbodem gaf de treiler met waarschu wingsschoten bevel bij te draaien. Het Britse fregat Russel, dat in de buurt was, nam daarop de treiler onder zijn hoede en bracht het schip buiten de twaalfmijlszone. De gezagvoerder van 't IJslandse oorlogsschip verklaarde, dat hij iemand van de brug van de Russel had horen roepen: „Als u op de treiler schiet, brengen wij uw schip tot zinken". Een woordvoerder van de admiraliteit in Londen bevestigde, dat een incident heeft plaats gehad, maar hij wist ndet op hoeveel mijl van de kust dit was geweest. De woordvoerder zei, dat de admiraliteit de Russel opdracht had gegeven de trei ler buiten de twaalfmijlszone te brengen, opdat de zaak via de diplomatieke kana len zou kunnen worden geregeld. Vliegtui gon geluk in Ver. Staten Een groot militair tankvliegtuig van het type Ke-97 is gisteren bij de plaats Sa vannah in de Amerikaanse staat Georgia neergestort. De tien inzittenden kwamen om het leven. Door de explosie, die zich bij het onge luk voordeed, stortten twee huizen in. Onder de plaatselijke bevolking hebben zich echter geen ongelukken van beteke nis voorgedaan. Marine. De Britse mari/e zal 110 sche pen waaronder zes vliegdekschepen afdanken, zo heeft de Britse minister van marine gisteravond in het Hogerhuis meegedeeld. als het bedrijfsleven hebben niet kunnen ermoeden dat deze spijtoptanten outcasts" zouden worden beschouwd, '.vcnals dc heren Meulink (a.r.) ei loom (kalh.v.) pleitte hij voor een andere behandeling van deze groep. Een collec tieve toelating is echter moeilijk, omdat au ook vele „randgevallen" naai komen. Wel zal er echter een beleid „meer losse hand" gevoerd moeten In zijn redevoering heeft de heer Meulink de strafbaarstelling gevraagd van de kunstmatige bevruchting binm het huwelijk. Dat zal in brede lagen van onze bevolking weerklank vinden Hier bestaat het gevaar voor de decaden tie van ons volk. De overheid zal moeten oppassen dat zij door deze zaak nie! wordt overrompeld. De heer Meulink was ook bezorgd over onze openbare veiligheid en wel t.a.v. de toenemende criminaliteit, de beteugeling van het „nozem-verschijn sel" en de verkeersdiscipline. De S.G.P.-afgevaardigde, de heer v. Dis, was van mening dat ons vjlk steeds meer de weg van het verval op gaat De komst van de voetbaltoto had hij reeds voorspeld bij de behandeling i de wet op de totalisator. „Met loterij spel komt men in de hel', zo citeerde hij een bekend gezegde. Naar zijn oordeel hebben de a.r. ministers de toto reeds aanvaard. Prof. Zuidema zou daartoe de weg hebben gebaand. A.R. voorzitter in het ziekenhuis Dr. W. P. Berghuis, voorzitter van h« Centraal comité van a.r. kiesverenigingen en burgemeester van Kampen, heeft gevolge van een ongelukkige val zware hersenschudding opgelopen e: in het ziekenhuis te Zwolle opgenomen De mist hindert al sinds dinsdagavond het verkeer ter zee, te land en in de lucht. Op de wegen rijden auto's met volle lampen, tcrwjjl het zicht soms maar net 50 meter is. De foto toont zo'n weg ln de Randstad. In de nevel waas kan men nog een molen en (mis schien) nieuwe flatgebouwen langs de weg ontwaren. De foto onder laat zien hoe een oude houten meerpaal aan de Lingedijk b(j Leerdam naar alle waar schijnlijkheid mensenlevens heeft ge red. Door de mist misleid reed een bus met 26 inzittenden van de dijk en sloeg om. De bus zou ongetwijfeld in dc Linge zijn beland, ware het niet dat de meerpaal die men eigenlijk al lang had willen weghalen als buffer diende. Nu kwamen alleen dc deuren klem te zitten, maar konden de passa giers via een-raam na'ar buiten komen. Geschrokken, maar ongedeerd. Zeven Doltse vrouwen zijn gisteren om het leven gekomen, toen de betonnen oldering van het vertrek waarin z(J lezig waren met het schillen van aard appelen, Instortte. Boven het vertrek had nen een grote hoeveelheid kunstmest op geslagen en blijkbaar was het plafond be zweken onder de druk daarvan. Het ongeluk had plaats op het terrein van een zagerij ln het Westduitse plaatsje Alst&tte, even over de Nederlandse grens bij Enschede. De vrouwen schilden aard appelen voor een nabijgelegen conserven- fbbriek. Brandweer en politie hadden de grootste moeite met het bergen van de lijken, aan gezien deze volkomen waren bedolven onder de enorme hoeveelheid kunstmest Twee van de omgekomen vrouwen waren weduwe, twee waren gehuwd. De Westduitse minister van economi sche zaken, Erhard, is vandaag in Parijs aangekomen om de onderhandelingen ever de vrijhandelszone uit het slop te halen. Hij is niet van plan aan de be sprekingen in de eommissie-Maudlinr deel te nemen, maar vooral achter dc coulissen te werken. Erhard wil vooral de Fransen bewerken. Otto Groteivohl krabbelt terug... De Amsterdamse luchthaven Schiphol heeft vrijwel sinds dinsdagavond, toen de mist op kwam zetten, dicht gezeten door de zware nevels. Slechts 5 toestel len profiteerden gistermiddag tussen 2 en 3 uur van een lichte opklaring om bin nen te komen, terwijl elf vliegtuigen op stegen. De PH-DSN Noordzee, die Alle soorten „UBICA" matrassen uit voorraad leverbaar N V Textielhandel ADR. v. OOY Jr. Brecstraat 39 Leiden (Van i redacteuren) De blaasje6ziekte, die in Duitsland en Oostenrijk optreedt, schijnt thans ook in Nederland de kop op te steken. Onder meer in Groesbeek is zij geconstateerd. Uit het westen van het land ?ijn echter nog geen meldingen binnengekomen. De geheimzinnige (doch overigens on schuldige) ziekte is in Duitsland door des kundigen besproken. Onder de deelne mers aan het gesprek was ook een ver tegenwoordiger van de Nederlandse ge neeskundige hoofdinspectie, wiens rapport men dezer dagen kan verwachten. Tot ▼an de ziekte dan dat zij gepaard gaat met blaasjes, jeuk en koorts. ZIJ duurt ■lechts enkele dagen en heeft tot nu toe geen gevolgen voor de patiënten gehad. Paleisrevolutie voorkomen PRESIDENT Arturo Frondizi van Argentinië is er gisteren in ge slaagd een paleisrevolutie te voorko men, door zich van de steun der strijdkrachten te verzekeren tegen een samenzwering onder leiding van vice-president Alejandro Gomez Volgens de vage berichten uit Buenos Aires heeft Gomez gisteren een bezoek gebracht aan minister van binnenlandse zaken Vitolo. „Namens invloedrijke per sonen" zou hij de minister hebben voor gesteld de President onmiddellijk „een lange vakantie" te laten nemen. A P. meldt dat Gomez heeft beweerd op de strijdkrachten te kunnen rekenen. Dit laatste bleek spoedig een verzinsel te zijn. Vitolo waarschuwde presidenl Frondizi, die direct de militaire leiders ln vergadering bijeenriep. Hij wist zich van hun steun te verzekeren. Frondizi zal de regering nu om berechting van Gomez door het Congres vragen De 54-jamge vice-president, een rechts geleerde. is al verschillende keren ge noemd als de mogelijke opvolger van Frondizi, wanneer deze door een staats greep ten val mocht worden gebracht. Hij heeft nu echter ontkend aan een samenzwering te hebben deelgenomen. De wacht bij het regeringsgebouw ln Buenos Aires is inmiddels versterkt en uitgerust met machinegeweren. Boven dien zijn posten uitgezet op strategische punten in de stad. Inmiddels heeft de Argentijnse vakbond van arbeiders in de olieindustrie de af gelopen nacht besloten het begin van de algemene staking 96 uur uit te stellen. In die tijd zullen nieuwe onderhande lingen met de regering worden gevoerd. (Voor een beschouwing over de ontwik kelingen in Argentinië zie men pag. 5). Wereldbank is voornemens in de week van 17 dezer 100 miljoen dollar 4% obligaties uit te geven, looptijd 15 jaar; aflossing begint 1 juli 1960; eerste 10 jaar geen vervroegde aflossing. ter Witte en andere genodigden van de openingsvlucht over de Pool terugkeerde uit Tokio, moest in Londen blijven. De minister nam met de KLM-directeur Aler, de econoom dr H. Albarda en J. W. F. Bakker, dire.cteur-gen. R.L.D., de avondboot van Harwich naar de Hoek. terwijl de rest van het gezelschap in Londen bleef wachten tot Schiphol weer mistvrij zou zijn. Vanuit Amsterdam ver trok een machine naar Londen met de Japanse gasten, die een week in Neder land hebben vertoefd en die met de Noordzee terug zouden keren. Zij stapten over in Londen, zodat de Pooldienst dit keer niet in Amsterdam, maar in Lon den begon. De mist heeft ook voor enkele onge lukken gezorgd. Te N i e u w e n d ij k (N.B.) reed de 53-jarige landbouwer A Pruisen met een tractor in een sloot en verdronk. Onder Herten (L.) werd de 48-jarige Th. Lemmens aangereden door een mijnwerkersbus uit Horst toen deze met de fiets aan de hand aan de rech terkant van de weg liep en dc buschauf feur hem niet zag. De vader van 5 kin deren overleed in een ziekenhuis. Voorts gebeurden ook elders ongeluk ken, die materiële schade veroorzaakten, maar geen slachtoffers eisten. (Van onze correspondent.) BONN, donderdagmorgen. A LS Chroesjtsjef de daad bij het woord voegt en het rode leger uit Oost- t*- Berlijn terugtrekt, zouden de betrekkingen tussen Bonn en Moskou daar ernstig onder te lijden hebben. In de allereerste plaats zou het dan kunnen komen tot een verbreking der diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen, zo heeft een woordvoerder van de Westduitse regering op een persconferentie in Berlijn meegedeeld. Naar wij vernemen heeft het West duitse kabinet, dat gisteren naar aan leiding van de rede van Chroesjtsjef heeft vergaderd, uitvoerig de even tuele noodazkelijkheid van zulk eer stap besproken. In de officiële verklaring die na d< kabinetszitting werd uitgegeven, wordt gezegd dat de woorden van de Sowjet- premier de conclusie toelaten, dat Rus land overweegt „zich eenzijdig van Berlijn-statuut te bevrijden." De Westduitse regering beschouwt dat als een inbreuk op het heersende vol kenrecht, die twijfel zou kunnen doen ontstaan over de Russische integriteit. De spanningen in de wereld zouden erdoor worden vergroot, waarvoor al leen de Sowjetunie aansprakelijk kan worden gesteld. Tekenend voor de ver minderde spanning over de kwestie Berlijn is evenwel het feit, dat later op de dag in Bonn van regeringszijde werd gezegd, dat men thans nog niet het ver breken der betrekkingen overweegt. Groteivohl De factor, die mogelijk mede aanlei ding gaf tot deze tweede verklaring uit Bonn was een belangrijke correctie, die het Oostduitse persbureau ADN bracht in de oorspronkelijk verstrekte tekst van ccn uitlating van Otto Gro- tewohl, de premier van Oost-Duitsland. Tijdens zijn persconferentie zou hij aan vankelijk hebben gezegd, dat Rusland „misschien" aan zijn oude voorbe houd zou blijven vasthouden, dat Rus sische en Westelijke troepen gelijktijdig uit Duitsland moeten worden terugge trokken. ADN heeft het woordje „mis schien" later veranderd in „natuurlijk", waardoor de zaak geheel anders komt te liggen. Volgens diplomatieke waarnemers lijkt het erop, dat de Russen Grotewohl heb ben verteld, zijn verklaring te herzien en het Westen duidelijk te maken, dat Russische troepen in Oost-Duitsland zullen blijven zolang dc strijdkrachten van de grote mogendheden in de Bonds republiek zijn. Op zijn persconferentie, die hij in het Oostberlijnse regeringsgebouw, Hitiers voormalige „Luftfahrtministerium", hield, zei Grotewohl verder, dat hem niets bekend was van een Russisch voor nemen, om nu reeds het rode leger terug te trekken. Ook zei hij, dat er geen on derhandelingen over gevoerd worden tussen het Kremlin en Pankow. Het behoeft wel niet te worden be toogd, dat van een terugtrekking van do westelijke troepen uit de Bondsrepubliek geen sprake kan zijn. De interpretatie van Grotewohl, die hij zeker niet heeft kunnen afleggen zon der voorafgaand overleg met zijn Russi sche bazen, schijnt de „Berlijn-rel" weei tot zijn juiste proporties te hebben te ruggebracht. Men kan zelfs zeggen ten slotte, dat Chroesjtsjef de Duitsers een goede dienst heeft bewezen. Hij heeft Berlijn weer eens in het brandpunt der wereldbelangstelling geplaatst en de Westelijke mogendheden ertoe bewogen hun garanties nog eens uitdrukkelijk te bevestigen. (Zie vervolg op pagina 9) Heftig gebaarde Grotewohl tij' dens zijn persconferentie, die zo veel stof deed opwaaien. Links van hem de Oostduitse minister van buitenlandse zaken, Lothar Bolz. Bemiddelaar krijgt drie jaar De rechtbank te Groningen heeft morgen uitspraak gedaan in de zaak te gen de 45-jarige textielhandelaar H. G. W. uit Groningen, die bij landbouwers geld had weten los te krijgen voor zoge naamde bemiddeling om boerenzoons vrij te krijgen uit militaire dienst. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. De officier van jus titie had tegen deze man vier jaar gevan genisstraf met aftrek geëist. missie van de Algemene Ver gadering over het vreedzaam gebruik van de wereldruimte is in een vijan dige woordentwist tussen de afge vaardigden van Rusland en Amerika uitgelopen. De Verenigde Staten, zo beweerde de Rus Zorin, beramen plannen om de Sow jetunie via de kosmische ruimte aan te vallen. De kwestie van het beheersen van de ruimte wordt steeds meer mili tair opgezet. Het antwoord van de Amt- rikann Lodge was, dat een tragische en kwaadwillige zinsbegoocheling het Rus sische denken overheerst. Y.S. misbruiken de ruimtevaart, zegt Zorin Niet vriendelijker waren de woorden die over de militaire bases in het bui tenland werden gesproken. Amerika nceft «een bases op buitenlands gebied, aldus C-ibot Lodge, op de wijze van de Russen, namelijk in de verhouding van meeslcr tot slaaf. Zowel Rusland als de Verenigde Sta de toekomstige ruimtevaart. In een Ame rikaanse resolutie wordt aangedrongen op de bestudering van een programma voor internationale samenwerking op het gebied van de kosmische ruimte. In de Russische resolutie wordt ge vraagd het gebruik van de ruimte voor militaire doeleinden te verbieden en een internationaal bureau op te richten voor de bestudering van de ruimtevraagstuk ken. Aan deze voorstellen koppelen de Rus sen de eis, dat de militaire bases op bui tenlands grondgebied worden opgeheven Zonder dat er van enige toenadering sprake was werd de zitting van de po litieke commissie tot vanmiddag uitge steld. Plaatselijk regen De Bilt verwacht tot mor- genavond Ui Zwaarbewolkt met plaat selijk enige regen en aan vankelijk nog op vele plaat sen mist. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Aan vankelijk veranderlijke wind later matige wind in hoofdzaak uit zui delijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN 14 nov. zon op 7.57, onder 16.51. Man- op 11.11, onder 20.11 uur. 18 nov eerst kwartier. HET WF.ER IN EllROP Rapporten hedenmorgen 7 uur ïc£ s zzo

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1