Jlieuuie £riJtsdje (fouraitt Mig vuurden zes keer op Hoesseins vliegtuig Rusland wil eind maken aan verdeling Berlijn Ruimte-problemen door Ged. Staten onderschat VERRASSING Jordanië viert behouden terugkeer Beschieting door Syrië pertinent ontkend Nobelprijs voor de vrede toegekend aan Belgische pater Georges Pire Staat van beleg V iermogendheden verdrag in het geding Vier doden in liet verkeer Sowjetunie begint met politieke voorwaarden DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie Redactie Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 5R936 Negenendertigste jaarpang no. 11411 sctie: F. D1EMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanteastich is ahrblmn myn hert in tcgljcnspoeT Jaarlijkse Tot VANMORGEN VROEG heeft de Jordaanse hoofdstad Amman de veilige terugkeer van koning Hoessein van zijn avontuur boven Syrië gevierd. De gehele nacht waren de straten vol feestvierende mensen, er werd vuurwerk afgestoken en in de lucht geschoten. Nooit werd de jonge koning zo geestdriftig ontvangen als vannacht, toen hij op het balkon zijn paleis vèrscheen om het volk te begroeten. Als een held was koning Hoessein gistermiddag ingehaald op het vliegveld van Amman. Twee uur eerder was hij vertrokken om in Europa een paar weken vakantie te houden. Boven Syrisch grondgebied gekomen, sommeer de radio-Damascus hem te landen. Hij dook, wendde zijn toestel en vloog laog terug naar Jordanië. Twee Mig-straaljagers van de luchtmacht der Verenigde Arabische republiek volgden hem. Zes keer doken zij al vurend naar zijn toestel. KONING HOESSEIN ..vlucht tijdens vlucht... Dit laatste werd door de Koning zelf aan het Jordaanse volk verteld, toen hij niet lang na zijn terugkeer DE NOBELPRIJS i dit jaar toegekend i r de vrede is m „de va der van de ontheemden", de Belgi sche pater Dominicaan. Georges Pire. Deze hoge onderscheiding werd hem verleend omdat hij tien jaar van zijn leven besteed heeft in dienst van de politieke vluchtelingen, voornamelijk uit de landen achter het IJzeren Gordjjn. Pater Pire is de stichter van de vijf Europese vluchtelingen-dorpen en vier weken geleden heeft hij in aan wezigheid van de Noorse koning ver klaard, van plan te zijn een zesde dorp in het leven te roepen. Hij wil dit dorp naar Anne Frank noemen. Het geld van de Nobelprijs ruim 150.000 gulden wil hij besteden aan de inrichting van deze nieuwe gemeenschap. Pater Pire werd in 1910 in Dinant ge boren. Op 18-jarige leeftijd trad hij toe tot de Dominicaner Orde. Hij studeerde theologie aan de Angelicum-universiteit Rome en werd daar in 1934 tot pries- r gewijd. Aan de Leuvense universiteit studeer pater Pire sociale en politieke weten schappen. Hij werd later te La Sarte i de filosofie. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij eerst aalmoezenier van het Belgische leger en later actief lid van een ondergrondse verzetsgroep. Voor zijn werk in de bezettingstijd kreeg hij vier medailles. Nog tijdens de oorlog richtte de pater de dienst „hulp aan gezinnen" op, die in 1949 werd gevolgd door de organisatie „Hulp aan ontheemden". Van deze or ganisatie verklaarde hij, dat het een lichaam van de liefde was en niet van de verdeling. „Voor de vluchtelingen t iets gedaan worden, maar dan van het hart tot het hart en niet van de portefeuille naar de maag" Drie jaar geleden werd deze werker voor de verbroedering van de volkeren al kandidaat gesteld voor de Nobelprijs. „Omdat ik eigenlijk te jong ben. be- Pater Pire verklaarde, dat hij persoon lijk de prijs in Oslo in ontvangst zal gaan nemen. De uitreiking heeft plaats op de tiende december, de sterfdag van dr. Alfred Nobel, de Zweedse uitvinder van het dynamiet. tekent de Nobelprijs s ning, maar slechts nog beter te doen". beroep om het „Nog altijd gee r nóg drink ik BOOTZ' TIP VAN BOOTZ Het Argentijnse persrureau baporiti meldt, dat president Frondizi de staat van beleg heeft afgekondigd, die beden om 24.000 uur van kracht zal worden. Aangenomen werd. dat de President de tekst van het desbetreffende besluit, ver gezeld van een boodschap, vandaag ter goedkeuring aan het congres zou voor leggen. Het besluit van de President heeft ten doel een eind te maken aan de 31 oktober begonnen staking der arbeiders bij de oliebedrijven in de provincie Mendoza. Bij wijze van voorzorgsmaatregel zijn alle leden van leger, politie en luchtmacht in deze provincie geconsigneerd. inmiddels had hij een korte spoed- bijeenkomst van de ministerraad achter de rug zijn avontuur ver telde voor de radio. „Door een won der van Allah ben ik nog in leven", aldus zijn commentaar. Overal in de westelijke wereld heeft de aanval op Hoessein grote verontwaardi ging gewekt. Het legercommando in Sy rië ontkent echter pertinent dat op het toestel is gevuurd. In een verklaring van het commando wordt gezegd dat Jordaans militair vliegtuig over Syrisch gebied vloog, zonder dat aan bevoegde autoriteiten van de V.A.R. toestemming was gevraagd. De piloot van het vreemde vliegtuig wilde volgens de Syrische lezing geen in lichtingen geven over zijn bestemming. Daarop was hem verzocht te landen. Toen de piloot ook dit weigerde, maar meedeel de dat hij naar Jordaans grondgebied zou terugvliegen, was overeenkomstig de instructies betreffende de mogelijkheid van een luchtaanval aan patrouille vliegtuigen opgedragen, het toestel buiten het Syrische luchtruim te es toren. Van een aanval zou geen sprake zijn geweest Een bericht, afkomstig uit Libanon, spreekt echter over een schietpartij van beide kanten. Hoessein die een be kwaam piloot is zou toen h(j werd ach tervolgd. plotseling zijn gedoken alsof hfj van plan was te landen en toen onver wacht zUn achtervolgers onder vuur heb ben genomen. Geen excuus op het gebeurde schreef de gezaghebbende Londense Ti- vanmorgen dat geen enkele van de Syrische verontschuldigingen enig ge wicht in de schaal legt. omdat de vlucht wel degelijk was geregeld door middel van gedelegeerden van de Verenigde Naties in Amman. „Er kan geen misvatting bestaan, daar de datum waar op de Koning zou vertrekken goed be kend was. Toe te staan dat het vliegtuig door het Syrische luchtruim vliegt en het dan bevel te geven te landen, kan alleen maar een nieuwe samenzwering zijn tegen de Koning", aldus de Times. Een woordvoerder van de regering der Verenigde Arabische republiek noemde het verhaal dat de koning Hoessein voor de radio heeft gehouden „volkomen dwaas en vergezocht". Saad Afra, direc teur van de afdeling voorlichting van de V.A.R. zei dat fantasie in de verklaring -aS ijaoq ioj ajozS uaa Suiuox ap ueA speeld. Volgens Afra is uit dc Jordaanse ver klaring duidelijk op te maken dat het vliegtuig van Hoessein aan de verkeers toren op Damascus generlei bijzonderheid over zijn indentiteit verstrekte, noch rep te van de aanwezigheid van koning Hoes sein In het toestel. Overigens is de Syrische minister van binnenlandse zaken, Serraj, gisteren met spoed naar Kairo ontboden om Nasser verslag uit te brengen over het gebeurde. De president zou willen weten of de com mandant van hot vliegveld ervan op de hoogte was dat koning Hoessein zich aan boord van het toestel bevond. Over de „escortes" van de Syrische Migs zei koning Hoessein gisteren in zijn radiorede, dat deze toestellen hem ach tervolgden tot over de Jordaanse grens en pas verdwenen toen te hulp geroepen Jordaanse straaljagers op het toneel ver sohenen. De koning verzekerde, een waar dig antwoord te zullen geven aan zijn Syrische aanvallers. Voor vandaag riep hij het parlement in een speciale verga dering bijeen. Zie pagina 3 Vader en moeder Wolfe in Shreveport (dat in de Amerikaanse staat Louisiana ligt) zitten met een levensgroot probleem. Hun vijfjarige tweelingdochters Michele en Margie lijken nog meer op elkaar dan al met de bekende twee druppels water het geval is. En nu weten zij niet meer wie Michele en wie Margie is. Om aan deze onzekerheid, die al jaren duurt, een einde te maken, hebben zij de F.B.I. Scotland Yard van de V.S. in de arm genomen en rechercheurs van dit beroemde bureau proberen nu door het maken van voetafdrukken etc. het verlossende woord te spreken. B. en W. van Den Haag teleurgesteld Haagse agglomeratie vervult onvervangbare functie Het advies gering, waarin dc noodzaak t (Van een onzer redacteuren.) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan de re de stichting van de nieuwe stad Wils- wordt bestreden en een pleidooi wordt gevoerd voor het plan-Reijens, heeft ons teleurgesteld, zo deelt het Haagse college van B. en XV. in .een uit voerige nota aan de gemeenteraad mede. Déze teleurstelling berust voor namelijk op het feit, dat de grootte en de ernst van de problemen, waar mede Den Haag reeds nu heeft te kampen en de Haagse agglomeratie bin nenkort zal te kampen hebben, in het advies van Ged. Staten niet voldoen de worden onderkend. Het Haagse college van B. en W be strijdt de opvatting van Ged. Staten, dat het met het ruimte-probleem vai Haagse agglomeratie niet zo'n vaar lopen. De mening van het dagelijks he- der provincie, dat over het tempo de Haagse stadssanering niets be kend is, geeft volgens B. en W. in dit verband te denken. „Het vraagstuk dei sanering moet klaarblijkelijk vooralsnnj blijven rusten. Vaststaat, dat zulks inder daad een van de bedenkelijke gevolgen zijn van opvolging van het advies 1~\E RUSSISCHE PREMIER, Nikita Chroesjtsjef, heeft gisteren verklaard, dat Rusland van plan is de verdeling van Berlijn onder de vier grote mogendheden te beëindigen. Hij maakte duidelijk, dat Rusland het onder zijn beheer gestelde gedeelte van Berlijn wil overdragen aan de Oostduitse regering. Chroesjtsjef,, die op een bijeenkomst in het Lenin-stadion te Moskou sprak ter gelegenheid van het bezoek aan de Sowjetunie, spoorde de westelijke mogendheden aan, zijn voorbeeld te volgen. Onmiddellijk na dc verklaring van Chroesjtsjef hebben Engeland en Ame rika een afwijzend standpunt tegen de Russische zienswijze ingenomen. In Londen werd gezegd, dat noch het Westen, noch de Sowjetunie zich eenzij dig van internationale overeenkomsten kan losmaken. De positie van het Westen in Berlijn, aldus de Britse woordvoerder hangt niet af van de overeenkomst van Potsdam, maar van het bezettingsrecht, ortvloeiend uit de onvoorwaardelijke overgave van Duitsland in 1945. In Washington herinnerde men aan de ?rklaring die Dulles vorige week nog aflegde: „Wij .hebben plechtig beloofd West-Berlijn te houden, zonodig met ge bruikmaking van militaire macht." Bonn beschouwt de verklaring van Chroesjtsjef over de status van Berlijn als bevolking en een drijven naar erkenning van Oost-Duitsland door het Westen. Tijdens zijn rede, die door radio-Mos kou werd uitgezonden zei Chroesjtsjef - „Voor de mogendheden, die de over •■•enkomst van Potsdam hebben onder tekend, is klaarblijkelijk de tijd ge komen om de overblijfselen van de be zetting in Berlijn op te ruimen. Op die wijze zal het mogelijk zijn, een nor male sfeer in de hoofdstad van Oost Duitsland in het leven te roepen." De Sowjetleider sprak de beschuldi ging uit, dat de overeenkomst van Pots dam op alle punten door de westelijke mo gendheden is geschonden. Slechts de in menging van de V.S., Engeland en Frank rijk in de binnenlandse aangelegenheden de Oostduitse hoofdstad is het enige i intimidatie van de Westberlijnse wat van het verdrag is overgebleven Chroesjtsjef drong er bij de westelijke mogendheden op aan. af te zien van hun spoor- en luchtverbindingen via Oost duits grondgebied. Ook spoorde hij hei Westen aan, het Oostduitse regime te er kennen. Volgens de Russische premier ge- bruikt het Westen het Duitse vraagstuk als een middel, om de spanningen in de wereld te handhaven. De Poolse partij leider Gomoelka steunde Chroesjtsjef in zijn betoog, om de verdeeldheid van Ber lijn te beëindigen. Herewging Over de Westduitse atoombewapening zei Chroesjtsjef, dat Bonn een weg be wandelt die gevaarlijk is voor de zaak van de vrede en fataal voor West-Duits- land zelf. De heersende kringen in West-Duitsland gebruiken elk middel om militaire harts tochten op te zwepen tegen de Oostduitse Volksrepubliek zei hij, maar een opmars van West-Duitsland naar het oosten zou een doodsmars worden. „Want een aanval op Oost-Duitsland, dat een partner is in het Warschau pact, zal worden be schouwd als een aanval op Rusland zelf. Chroesjtsjef herhaalde het Russische standpunt, dat de kwestie van de herent ging van Duitsland slechts door de Duit sers zelf kan worden opgelost. Het middel is volgens hem het leggen van contacten tussen West- en Oost-Duitsland. Een vredesverdrag met Duitsland noemde hij een geheel andere kwestie. De ondertekening zou helpen de toe stand in Duitsland en in Êuropa te nor maliseren. van Ged. Staten. Hetzelfde zou geschieden met betrekking tot hat woonruimtetekort, indien erin zou worden berust, dat zich met name in Den Haag altijd een aantal samenwoningen zal handhaven. De zorg voor deze en andere voor de Haagse ag glomeratie hoogst vitale belangen, zoals de expansie-behoeften van de ei£en be volking en van de reeds gevestigde kan toren en bedrijven worden in feit© in handen gelegd (afhankelijk gesteld van de welwillende medewerking) van een aantal andere gemeentebesturen dan dl© van de Haagse agglomeratie zelf. waaron der die van Pijmacker. Delflt en Leiden", aldus het Haagse college van B. en W. In diiit verband wil het dagelijks bestuur van Den Haag dan nog zwijgen van de niet door Ged. Staten doordachte sug gesties in bestuurlijk opzicht, „volgens welke de behartiging van deze complexe belangen zou moeten worden gevonden en gewaarborgd in „overleg" en „geregle menteerde (duurzame) samenwerking" tussen het Haagse „district" enerzijds en de gemeenten Delft. Leiden en Pijnacker anderzijds." Tegenover de door de Ged. Staten berde gebrachte mogelijkheid van een ruggang in de ontwikkeling, waarv< volgens B. en W. Ged. Staten geen enkel motief aanvoeren, zou volgens het Haag se college mot evenveel recht gesteld kunnen worden, dat de economische ont wikkeling zloh in een stijgende lijn bewegen. On vervangbaar Met een beroep op gezaghebbende instanties, die de nationale econo mische ontwikkeling beter kunnen overzien, constateren B. en W„ dat de Haagse agglomeratie naast haar vele andere economische functies, met na me hU het nationale streven naar economische ontwikkeling op hoger kwalitatief niveau, een exclusieve en zelfs onvervangbare functie vervult. Enerzijds als petroleum-hoofdstad van Europa, anderzijds als vestigingsplaats bU frequente voorkeur, van ettelijke buitenlandse. In het bijzonder Ameri kaanse, commerciële, dienst-verlenen- de en technisch wetenschappelijke on dernemingen en instituten, ook van die welke niet in rechtstreekse re latie staan tot de aardolie-industrie. De verwachting, dat deze ontwikkeling zich In de toekomst zal voortzetten, la volgens het Haagse college van B. en W gegrond, wanneer men bedenkt, dat dc realisatie, zowel van de projecten, die zich groeperen rondom de zetels van de aardolie-industrieën in Den Haag als dc andere projecten, in hoge mate afhankelijk is van de aanwezigheid van voldoend groot aantal intellec tuele werkers, dat juist in de Haagse agglomeratie t«r beschikking staat. Deze omstandigheid wordt in be langrijke mate mede bepaald door het feit, dat de Haagse agglomeratie in de onmiddellijke nabijheid kgt van de vooral op het gebied van de fysica zo vermaande Leidse universiteit en van de Technische Hogeschool te Delft. Bovendien huisvesten d© agglo meratie en het nabij gelegen Delft een concentratie van T.N.O.-institu- ten. Deze cumulatie van gunstig» vestigingsfactoren wordt nergens el ders in Nederland geboden. Zelfs is reeds gebleken, dat hierdoor de zelf standige ontwikkeling der buitenland se vestigingen en daarmede hun blij vende waarde voor Nederland sterk wordt bevorderd,,, aldus het Haagse college van B. en W. De ervaring leert, dat deze buitenland se ondernemingen nauwe samenwerking zoeken met het Nederlandse bedrijfsle ven in al zijn geledingen. Dit betekent overdracht van kennis en ervaring met als onmiddellijk gevolg de verbreding en bovenal de verdieping van de economi sche basis van geheel Nederland. Zo straalt van de Haagse agglomeratie in feite een grote economische activiteit uit. welke het noodzakelijk maakt haar karak ter als administratief en internationaal centrum te ontzien en haar ontwikkeling te waarborgen." Zie vervolg pagina 5 Dc 77-jarige wielrijder P. Kokshoorn uit Voorburg stak gisteravond omstreeks kwart voor zeven, komende uit de We verslaan zonder op het verkeer te letten dc Parkweg in Voorburg over. HU werd daarbU aangereden door een personen auto. bestuurd door C. J. B. uit Voor burg. die In de richting Leldschendam reed. De wielrijder kwam te vallen, liep een schedelbasisfractuur en een dubbele beenbreuk op en werd naar St. Antonlua- hove vervoerd, waar hU kort na aankomst is overleden. Op de Rijksweg Rotterdam-Dordrecht onder de gemeenite Zwijndreoht is gister middag de 27-jarige H. Hes uit Dordrecht verongelukt. De man stond op de tree plank van een trailer, die door een kraan- wagen van de fa. Van Twist uit Dordt werd gesleept. Door onbekende oorzaak kwam de trailer in de sloot aan de rech terkant van de weg terecht. De heer Hes viel of sprong van de treeplank af en kwam onder het voertuig terecht. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. Op de Zuukemveg in Epc is gistermid dag het achtjarig jongetje W. ten Hove verongelukt. Het knnd reed met zijn broertje op een meLkkanretJe en sprong er onverwacht af. Het ventje werd door een achteropkomende vrachtwagen over reden en was vrijwel op slag gedood. Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Tilburg—'s-Hertogenbosch tus sen Helvoirt en Udenhout is vanmorgen de 35-jarige kunstmatige-inseminator M. van de Pas uit Udenhout dodelijk ver ongelukt tussen twee treinen. De Udenhoutenaar reed de overweg over in zijn auto, doch uerd door een voor Tilburg bestemde vrachttrein tegen een eveneens passerende personentrein geworpen. Het slachtoffer was op slag dood. Zijn auto is geheel vernield. Hij was gehuwd en vader van 5 kinderen. Na ongeveer 2 uur stagnatie was de spoorlijn tussen de twee Brabantse steden weer vrijgemaakt voor het treinverkeer. WEER'n BERICHT Vannacht verwacht men koude-voeten-tempcratuur I Zorg dat U een Erres electro- deken hebt! Geen ijsvoeren meer. U slaapt meteen in - U staat f"C"\ heerlijk uitgerust op! VJ/ ERRES electro-deken de veilige, gezonde, werkelijk-afdoende oplossing voor het 3 koude-voeten weer! Verkrijgbaar bij de ERRES-handelaar Meer wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijk weinig wind, plaatselijk mist en in het binnenland hier en daar lichte vorst. Later toenemen de bewolking met plaatselijk enige regen en matige tot vrU krachtige wind tussen zuid en west. Dezelfde mld- dagtemperaturen of Iets hogere. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 12 november: zon op 7.53 uur, onder 16.54 uur; Maan op 9.07 uur, onder 18.11 uur. Heden Nieuwe Maan. Gesprek over on verhoedse aanvallen Genève gebeurd. Onmiddellijk na de opening van de conferentie over het voorkomen van onverhoedse aanvallen, heeft de Russische waar nemend minister van buitenlandse zaken, Koeznetsof, de politieke ge schillen tussen Oost en West ter sprake gebracht. Hij eiste een vér strekkende kernoniwapening en eer opheffing van de buitenlandse mili taire bases als voorwaarde voor eer internationaal waarschuwingssystem tegen onverhoedse aanvallen. De leider van de Amerikaanse dele gatie is niet op de Russische eisen gaan en vermeed zorgvuldig elk speling op politieke vraagstukken. William C. Foster drong er bij de conferentie op aan, zich alleen op de technische vraagstukken te bezi aan het voorkomen van aanvallen bij verrassing zijn verbonden. Duidelijk omschreef hij de taak van de confe- „7n het verleden tz men het op politiek liveau niet eens geworden over maat- egelen om het gevaar van onverhoedse aanvallen te verminderen. Ome taak u de regeringen een analyse te gev 1 n de technische actorendie als busts m dienen van de politieke onderhande ngen over dit onderwerp." De Rus Koeznetsof wilde hier echter niets van weten en deed direct de vol gende voorstellen 1. Het algeheel verbod van atoom- en waterstofwapens. Vernietiging van de voorradt. kernwapens en een verbod van het aanmaken van deze wapens. Opheffing van de militaire basis op buitenlands grondgebied. Vermindering van de voorraden conventionele wapens. Moeilijkheden Het is duidelijk, dat de bespreking van deze voorstellen geheel buiten het kader van deze conferentie vallen. De westelijke mogendheden hebben olieen deskundigen en militairen naar Genève afgevaardigd, die geen enkele politieke beslissing mogen riemen en zelfs niet gerechtigd zijn, poli tieke aanbevelingen te doen Na de rede van de Russische onder- men dan ook bang, dat de (stelling van de agenda van deze Ge- neefse conferentie ook moeilijkheden zal eren. Het verbod van het gebruik kernwapens bijvoorbeeld is typisch onderwerp van de conferentie in Genève tussen Amerika, Engeland cn Rusland. Intussen worden op deze conferentie echter ook nog geen vorderingen ge maakt. Na meer dan een week van gehei- besprekrngen zijn de discussies vast gelopen op de Russische eis. dat de Westelijke landen onmiddellijk bereid moeten zijn hun kernprqeven te staken. Daarna pas is de Russische delegatie genegen te spreken over een controle- stelsel op de naleving van dit verbod.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1