Noodtoestand onbepaald in Indonesië verlengd Jeugd liet Mersey L]oyd Krimpen te water in Economie en Financiën Vijftien mil joen werklozen twee miljoen ambtenaren Protestcongres van leraren Gesprek in Genève over onverhoedse aanvallen RENNIES Celtherapie moet meer worden verbreid Senembah vordert tabak op 5 MAANDAG 10 NOVEMBER 1938 Een klein stukje natuur houdt U iedere dag fris en monter een medicinale versnapering onder voortdurende contróle van het laboratorium Dr. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam TNE CHEF-STAF van het Indonesische leger, luitenant-generaal Nasution, A-A heeft de staat van oorlog en beleg, welke 17 december zou aflopen, voor onbepaalde tijd verlengd. Hij heeft officieren en manschappen opge roepen „zich grote opofferingen te getroosten ten einde de koloniale ele-1 menten te bestrijden", die volgens hem ,,van binnen en van buiten"' nog steeds Indonesië bedreigen, en verklaarde, dat de revolutie nog verre van voltooid zou zijn. bereid zijn Nieuw-Guinea „terug" te ge ven. Men moet de Nederlandse belangen onder hevige druk zetten, zcide bij. IJdele hoop Indonesië heeft thans 880.000 ambtena ren en meer dan een miljoen arbeiders in dienst, die samen 7,4 miljard roepiah ver teren. Dit betekent voor velen gemiddeld 300 roepiah per persoon per maani daar honderd roepiah op dc zwarte cén dollar waard zijn, komt dit neer op drie dollar of nog geen gulden per maand. Desniettemin i zij samen een derde van de begroting 8 miljard roepiah tekort aanwijst. Zij wensen vijftig procent salarisverhoging. Hoewel dc werktijd slechts veertig uren per week bedraagt, komen velen tc laai op het kantoor, gaan te vroeg weg en voeren In dc tussentijd niets uit. In dc papiermolen Desniettemin wordt geklaagd, dat de bureaucratie een kanker is voor het be drijfsleven. Op regeringsbureaus ziet me: troepen zakenlieden wachten, handteke- Verstekelingen I Jhr. mr. C. Witsen Elias, de president der Haagse rechtbank, heeft na het be- wogen pleidooi van de jonge advocaat mr. A. C. Maris de beslissende vraag gesteld: „Kunnen de zevenendertig ver stekelingen niet naar Nieuw-Guinea?" Na kort beraad van vertegenwoordigers van de republiek der Zuid-Molukken, die samen met Door de Ecuwen Trouw, voor deze ongelukkigen gevochten heb ben, werd namens hen „ja" gesproken Toen was het wachten op de regering en ziét, de regering ging overstag! Zij heeft door een communiqué vol reserves voor andere gevallen iri dit geval toch toege geven. De 37 mogen naar Nieuw-Guinea. Dit besluit moet de regering, die zich zo ten onrechte had vastgebeten in de uit wijzing, zwaar zijn gevallen. Het sten haar dat zij de hand van de rechter toch gegrepen heeft. Die reddende hand, wel ke tegelijk de verstekelingen voor ge vaar en de regering voor het begaan van onherstelbaar onrecht heeft behoed. lElsevtcrs Weekblad Verstekelingen II De 37 verstekelingen zullen dus niet naar Indonesië gaan, maar naar Nieuw- Guinea. Wij hebben ons een vorig maal overtuigd verklaard van de juistheid en de rechtvaardigheid van minister Sam- kuldens politiek. Dit blijven wij, ook nu dc bewindsman heeft gemeend de sug gestie van dc Haagse rechter te kunnen overnemen. Of men de betrokkenen op de duur een goede dienst heeft bewezen door hen naar Nieuw-Guinea te laten gaan, is tets u;at moet worden afge wacht. Mocht het hun daar minder goed bevallen dan hun verdedigers in Neder land schijnen te denken, dan kan men dat in ieder geval de minister niet ver wijten. Maar laten wij liever hopen dat de zaak hiermeevoorgoed van de (De Groene) Verstekelingen III Men kan het grootste begrip hebben voor het dilemma der regering. Men kan aanvaarden dat de 37 verstekelingen geen gevaar dreigde toen zij Indonesië heimelijk verlieten. Men kan weten dat hun wilde daad en de actie, die er hel gevolg van is geweest, aan tallozen die in werkelijke moeilijkheden leven, mis schien de kans op 'n verlossing hebben ontnomen. Toch bleef 'i een feit dat men moeilijk kon geloven, dal deze 37 on gestraft naar huis zouden terugkeren Er is een uitweg gevonden. Gemakke lijk zal de toekomst der 37 niet zijn. zoals degenen die hun uit Indonesië naar Nieuw-Guinea al zijn voorgegaan, uil bittere ervaring kunnen getuigen. En wij geloven ook niet dat er vele lotge noten in Indonesië zijn die nu op de boten zullen springen met de bedoeling om via Nederland in Hollandia terecht te komen. Zelfs niet als het zou blijkeit dat de regering na deze uitzonderings maatregel nog sneer uitzonderingen zou maken. En erg vinden we dat niet. Laat de regering haar best doen om in ge vallen van werkelijke nood te helpen. Maar als door deze zaak duidelijk is geworden dat zij het been stijf houdt als het om mensen gaat di ningen en zegels verzamelen, vragenlijs ten invullen en de nooit eindigende stroom van nieuwe bepalingen doorlezen, die meestal werkelijk meesterstukken van in gewikkeldheid zijn. Vice-premier Hardi heeft verklaard, dat er viermaal zo- veel ambtenaren zijn als onder de Nederlan ders en dat desniettemin vele diensten klagen over gebrek aan personeel. Vooral aan deskundigen. Hij was bezorgd over politieke benoemingen en slechter wor dende discipline. Dr. Arifin Abdul Rachman heeft be rekend. dat er 15 miljoen werklozen 'ïn- De Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio, heeft te Seattle verklaard zeer tevreden te zijn over zijn bespreking met zijn Amerikaanse ambtge noot Dulles te Washington. Deze hebben de betrekkingen zeer verhelderd en men is tot een akkoord gekomen betreffende de wijze om een bepaald aantal vraag stukken te benaderen. Indonesië zou meei Amerikaanse economische hulp krijgen maar over nieuwe Amerikaanse wapen- leveranties was nog geen akkoord tol stand gekomen. Te Londen wil hij politiek, économische en militaire besprekingen voeren, in West- Duitsland over Indonesiërs economische ontwikkeling praten en ook zal hij Mos kou bezoeken. Sukarno heeft op Saparoea verklaard, dat Indonesië Nieuw-Guinea nooit met geweld zal nemen, daar men over veel betere strijdmiddelen beschikt dan wa pens. namelijk een onafhankelijke geest en een eenheidsbesef, dat in de harten brandt en waartegen geen macht is op- Na zijn rede op Saparoea verklaarde Sukarno op een massabijeenkomst tc Ambon: „Wij licbbcn de Nederlanders meermalen gevraagd tc onderhandelen. Wij zijn het vragen moe. Wij moeten nu optreden. Geen onderhandelingen meer, verzoeken meer. Wij moeten nu handelen. Wat ons tc doen staat is de herneming van alle Nederlandse belan Hij riep op tot een onverzoenlijke aan- ik van de Nederlanders, tenzij dezen Tien dagen gelden, toen de Indonesi regering de nationalisatie van Neder landse bedrijven aankondigde, had minderheid van de Nederlandse zi lieden nog een straaltje hoop op schade vergoeding, ook al verwees de meerder heid naar de zondvloed van resolutie: waarin werd geëist, dat er pas over vei goeding zou worden gepraat, als Nieuw Guinea werd overgegeven. Sukarno" verklaring, dat Indonesië alleen op die voorwaarde over schadevergoeding kan praten, heeft die sombere verwachting bevestigd. Belastingschuld van bijna twee miljoen De 48-jarige Nederlandse koopman J. M. en zijn zoon Robert, beiden uit Am sterdam, zijn bij Wesel, in de nabijheid van de Duits-Nederlandse grens gearres teerd. Zij worden er van verdacht dat zij zich zouden hebben onttrokken aan het betalen van belasting en douanerechten i bedrag- V mark - i 1.800.000). Een kleine tweeduizend leraren, zaam bij het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs, het kweekschool middelbaar nijverheidsonderwijs hebben zaterdag in Utrecht een protestbijeen komst gehouden. Het protest gold "de weigering van de regering hun de sala risverbetering te geven, die de hogere ambtenaren reeds in 1956 kregen. De vergadering nam een resolutie i gericht tot de regering en de volks' tegenwoordiging, waarin men zijn - ontwaardiging uit over de miskenr van de betekenis, die het bétrokken derwijs voor ons volk heeft. Ook protesteert men in de resolutie tegen de wijze van behandeling van het salarisvraagstuk, die volgens de leraren het vertrouwen in de betekenis van het georganiseerd overleg dreigt te vernieti gen. Het congres eiste, dat onverwijld de leraren een met die der hogere ambtenaren overeenstemmende verho ging wordt gegeven, ingaande op dezelfde ingangsdatum en zonder enige voor- De prntestvergadering stond onder lei ding van dr. A. C. de Jong, waarnemend an de raad van leraren. Spre kers waren dr. H. W. Veenstra, oud-voor- raad van leraren en ere- het genootschap van lera- van Nederlandse gymnasia en lycea. A. La Fleur, oud-voorzitter van de Vereniging van leraren bij het Christe lijk V.H.M.C.. dr. J. A. van Bennekom tweede voorzitter van de protestants- christelijke kweekschoolleraren en dr. J G. A. G. Koning, voorzitter van de R.K lerarenvereniging St. Bonaventura. Russen wensen ook politieke besprekingen p< A al GENèVE is vanmorgen tussen de afgevaardigden van de oostelijke en westelijke landen een conferentie begonnen over het voorkomen van aanvallen bij verrassing. In een laat ste nota hebben de Verenigde Staten de Sowjetunie nog verzocht Genève alleen technische en geen po litieke vraagstukken te behandelen. Uit de benoeming van Kuznetsof tot delegatieleider van de Russen blijkt ech ter, dat Moskou zich niet aan deze wens zal storen. Kuznetsof is een uitgesproken politieke figuur. De Amerikaanse dele- ucht ernstige gevaren eiligheid en leven, dan heeft positieve kant gehad. Blus Brandend Maagzuur met een of twee Bennies! In een handomdraai bent U van die schrij nende pijn verlost. Rennies znn smakeliik. makkellik in te nemen - gewoon laten smelten op de tong. Geen wonder, dat velen die eens leden aan zuurbrand. dwepen met Rennies, de ongeëvenaarde - over de hele wereld - meestgebruikte maagtablet Ja - Rennies zi|n een praebtmidde! en bovendien hygiënisch en gemakkelijk ver pakt om in Uw zak of handtas mee te nemen. tegen brandend maagzuur gatie bestaat in hoofdzaak uit technici en militairen. Bij aankomst op het vliegveld van Ge nève, stelde de Rus Kuznetsof als voor waarde, dat de besprekingen niet alleen over het voorkomen van onverhoedse aanvallen, maar ook over de ontwape ning moeten gaan. In de Amerikaanse nota wordt gesteld dat de conferentie aanbevelingen ter voorkoming van aanvallen bij verrassing moet vastleggen. Deze voorstellen kun nen dan gevolgd worden door definitieve stappen op het gebied van de ontwape- Mersey Lloyd Is het zesde van een serie van zeven zusterschepen, die alle de naam van een rivier, beginnende met de letter „M" dragen, gevolgd door het woord Llovd. In de vaart zijn reeds dc Maas Lloyd, de Marne Lloyd (eveneens bij Van der Giessen gebouwd), de Mer- Llo.vd, de Musi Lloyd en de Mississip- (Van onze speciale verslaggever.) HET was zaterdag een gedenkwaardige dag voor Krimpen aan den IJssel. In een vrolijke, ongedwongen sfeer gleed daar de Mersey Lloyd te water, een elfduizend-tonner, die bij C. van der Giessen en Zonen was ge bouwd, De doóp van het schip, dat in opdracht van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd is aangemaakt, had, wat men noemde, „een jeugdig karak- ter" en paste in deze zin dus geheel bij de plechtigheid. Niet alleen stonden pj Lloyd. In i960 volgt dan nog als laat- er honderden jongens en meisjes'aan de kant, maar ook de doopster, de achttienjarige Kuun E. Ruys. was bijna nog een kind. Haar ijle stem kon nauwelijks tot de genodigden beneden doordringen, toen de champagne-fies wolkend op de boeg van het schip uiteenspatte en zij de woorden doopformule van de scheepvaart uitsprak. -crklaardc hij. hing de de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd in de mast. Hij deed een beroep op de leerlingen zich het vertrouwen van de „Nevas" waardig te tonen en beloof de de brievenschrijverij, die er aan ver bonden was, zelf te stimuleren. Het officiële gedeelte van de tewater lating werd ten slotte afgesloten met het zingen van enkele „wiegeliedjes" door een speciaal gevormd zangklasje van de christelijke Wilhelmina m.u.l.o-school. Het motorvracht- en passagiersschip Behalve de leerlingen lassen van de christelij .u.l.o-school uit Voorburg, waren de zee- •rkennersgroepen „Cornelis de Hout- an" uit Gouda, „Jan Willem Friso" uit Krimpen aan den IJssel en „Lodewijck Mijnsheerenland aanwezig. Tegenover het zeekadetkorps „Gouda" stond op een verhoogd plankier het jeugd- Kernproeven Op ^le conferentie in Genève over het staken van de kernproeven worden intus sen weinig vorderingen gemaakt. Het is nog te vroeg om over een mislukking te spreken, maar het zegt toch wel veel, dat de afgevaardigden het nog steeds niet over de agenda eens zijn. Zoals bekend is, eist Rusland dat de kernproeven permanent worden gestaakt. Engeland en Amerika eisen eerst een doeltreffend controlesysteem en dan een opschorting van de proeven per jaar. Het enige compromis tussen deze twee standpunten is, dat een permanente sta king van dc proeven gelijk wordt afge kondigd met de instelling van een doel treffend controlesysteem. orkes; van het Dorórechtsch Philharmo nisch Orkest, terwijl de jeugd-drumband er voor was opgesteld Ir. L. P. Ruys. die namens de directie van de Lloyd sprak, bracht behalve ge paste bezitterstrots ook gepaste vader trots naar voren. Hij vroeg zich af, of de tewaterlating van een schip nog altijd die zelfde blijheid van vroeger had, gezien in het licht van de oplegging. Op de we reld lag in totaal twaalf miljoen ton scheepsruimte aan de ketting. Hij laakte de adviezen der economen, die steeds op het bouwen van nieuwe schepen hadden aangedrongen en prees zich gelukkig tot de Hollandse reders te behoren, die be houdend waren geweest. Als laatste betrad het hoofd van de Voorburgse adoptieschool, de heer P. C. Uytcrlinde, het sprekersgestoelte. Hij richtte woorden van dank tot de scheeps werf en dc rederij, terwijl hij ook de „Ne vas", de Nederlandse vereniging tot adop tie van schepen, niet vergat. Op zijn ste de Main Lloyd. Het schip heeft een lengte van 161,03 meter, een breedte van 20.1 meter, een draagvermogen van ongeveer 11.500 ton en een bruto tonnenmaat van 9.750 ton. Er is accommodatie voor twaalf passa giers in zes tweepersoons hutten, terwijl de bemanning in comfortabele, voor 't merendeel eenpersoons hutten wordt on dergebracht. Vrije vei gehouden zonden ïn. Het Zeeuwse actie-comité veren heeft op zijn in Hulst ergadering een telegram ver- de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, waarin om medewerking wordt verzocht ter ver krijging van vrij everen op de Wester- schelde. FRANSE HOOGLERAAR VELLEY MEENT: Resultaten niet mongoloïden HET ONDERZOEK in universi teitsklinieken en laboratoria le vert het voortdurende bewijs voor de levensvatbaarheid van de celthe rapie. Dit zei zaterdagsmiddag prof. dr. Dahmen, lector aan de universiteit tej (tens een uiteenzetting Heidelberg in een referaat voor het Wng.mechani.nie van de cel therapie. I n-iipKii hH ®»rk eerste congres van de Nederlandse i vereniging voor celtherapie, welk congres in Rotterdam werd gehou den. gelaatstrekken en de helderheid van blik een definitieve vooruitgang te bespeuren valt. Dr. Odens, een Londense cndocninoloog, hield een referaat over de dwerggroel en de verbeteringen die hij op dit gebied wist te bereiken met celthetapie. Meet bare resultaten, dn centimeters uitge drukt, zijn uiteindelijk een controleer baar bewijs voor de juiste waarde van deze therapie, juist in zulke gevallen waar hormoonbehandelingen geen baat hebben gebracht, zo betoogde hij. Prof. dr. Velley uit Parijs gaf vervol- Prof. dr. Haubold uit München. die zich in het bijzonder bezig houdt met de behandeling van mongoloïde kinderen, gaf vervolgens een uiteenzetting v door hem in de afgelopen jaren bereikte resultaten met de eeltiherapie. Hij dlluS' treerde deze met fotomateriaal, opgeno men voor en na de behandeling. Deze celinspuitingen van diverse hersendelen (hypophyse en hypothalamus), alsmede placenta, werden met tussenpozen enkele maanden drie tot vier maai her- haald. Haubold bereikte hiermee eerste plaats een verbetering van h tellectuele peil. doch vooral ook ee sitievere levenshouding ten opzichte van de omgeving. Belangrijk i6 vooral ook, merkte hij op, dat in de vorming der De Senembahmaatschappij is te Amsterdam filiaal van de Bank Indonesia tot terugvorderi zijn opgeslagen, onder oplegging van een dw; De dagvaarding stelt, dat de overneming va chtmatig is. Tot zekerheid van een krediet v en kort geding begonnen tegen het g van 6263 pakken tabak, die daar igsom van 500.000 per dag. i de Senembah door Indonesii n 38 miljoen roepiah van de Bank Indonesia aan Senembah hield de bank te Djakarta 3476 paicken tezamen 276.410 kg. onder zich. De directie van Senembah heelt thans vernomen, dac de bank 'erkoop is overgegaan zonder opzegging van het krediet. Te Amsterdam had het filiaal van de Bank van Indonesië de 6263 pakken onder zich als zekerheid voor He verplichtingen van eiseresse. Nu het krediet door de plotselinge verkoop in Indonesië is te niet gegaan, acht Senembah zich thans gerechtigd de te Amsterdam ipgeslagen tabak op te eisen. Kustvaarders regelen vrachttarieven nscollege „De Groninger Eendracht" hei Verband deutscher Küstenschiffer Hamburg hebben besloten uiterlijk 1 december tarieven vast te stellen, waar- loch naar boven noch naar beneden worden afgeweken, onder de naam European'Trans Schedule. Deze gelden klei c kunstmest, ie genoem de goederen in het Europi bied Bovendien is er een schema tijdcharters. De tarieven gelden koelschepen en andere schepen zonder vervoer in de wilde vaart. Hierbij zijn 2300 schepen betrokken. Men hoopt dat er nu een einde zal komen aan dc ruïneuze concurrentie Scnecpshypotheek- banken werkten mede. handel en indu strie zijn welwillend, andere kuslvai landen zeer welwillend. Acht offertes voor atoomcentrale De commissie-Rodenburg uit de Samen werkende elektricitéitsproduktiebedrijven die de plannen bestudeert voor de bouw van de eerste Nederlandse elektrische centrale met kernenergie bij Geertruiden- berg. heeft nu ook een offerte ontvangen van een groep Franse ondernemingen Deze groep is op het ogenblik bezig de bouw van de tweede produktie-een- heid van het Franse atoomcentralepro- jeet Chinon aan de Loire. Het gaat in dit geval om een gasgckoelde reactor volgens het systeem van de Engelse centrale Calderhall, echter moderner en aange past aan ervaringen die men na het ge reedkomen van de centrale te Calderhall en de eerste produkticgroep te Chinon heeft opgedaan De commissie-Rodenburg heeft nu in t< taal acht offertes uit Amerika, Eng» land en Frankrijk Deze zullen worden verwerkt in het rapport van de c sie. dat tegen het eind van dit j: worden uitgebracht, waarna de definitie- beslissing over de bouw traie bij Gcertruidenberg zal worden ge- m. In het rapport van de studiecwn- le zullen ook gegevens over de be drijfszekerheid en veiligheid voor de om geving van een atoomcentrale worden verwerkt. Staatsmijnen Produktic 3de kwaï 1.899.034 ton netto in 71,6 werkdagen 8 uur elk. gemiddeld per dag 26.523 gezamenlijke produktic van Limburgse mijnen 3 min ton, waarvan 63,1 pet door staatsmijnen: aantal ondergrondse dien sten 1,22 min of 17.060 per werkdag; on dergronds effect .per werkdag in staats mijnen in juli 1576 kg. augustus 1642, sep tember 1936, kwartaal 1609; cokesproduk- tie in kwartaal 707.838 ton. w.v. 388.655 bij Maurits en 319.183 bij Emma; stikstof- produktie 50.813 ton. 283) t aarbij verklaarde, dat deze thera pie van dusdanig belang moet worden geacht, dat zij niet meer In handen mag blijven van een kleine groep. Dr. Merkedbach verklaarde in zijn voordracht o.a- dat het feitelijk thera peutische resultaat na een injectie met cel-oplossingen gelegen ds in een alge mene revitalisatie van bijzonder klini sche aard. De huid wordt soepeler, beter doorbloed, de gezichtstrekken krijgen een frisser en jeugdiger aanzien, terwijl de lichamelijke en geestelijke functies be ginnen te herstellen. Wellicht zijn deze revitalisatie-verschijnselen, aldus spre ker, de oorzaak van dc resultaten die door celtherapie verkregen zijn bij ar- teriosklerose, asthma, huidaandoeningen en chronische gewrichtsreumatiek. Tbc en kankerlijders zullen echter nimmer met celinjecties behandeld mogen worden. Aan het slot van zijn lezing zei dT. Mer- kclbach de these van een zuiver magi sche werking der ingespoten cellen, na zijn eigen proefnemingen en die van vele andere celtherapeutcn. met absolute ze kerheid van de hand te kunnen wijzen. KOPJE KOFFIE HET VALT dus al weer mee We hadden naar ons zelf af gemeten de indruk dat de Nederlanders de grootste en ergste koffiedrinkers ter wereld zijn. maar nu blijkt uit de cijfers dat dit niet zo is. op geen stukken na zelfs niet. De Amerikaanse koffie-industrie heeft dat eens haarfijn uitgezocht en nu horen we uit New York. dat Ne derland op de tiende plaats in de wereld staat, wat het koffiegebruik per hoofd der bevolking betreft. De grootste koffiedrinkers zijn de Zwe den en op hen volgen de Denen en Amerikanen. Dit zijn de cijfers, uitgedrukt in het gewicht aan kof fie dat in 1957 per hoofd van de bevolking in de onderscheiden landen werd ge bruikt: Zweden 16.50 pohd. Dene marken 15.70. Verenigde Slaten 15.50. Finland 14.00, Noorwegen 13.60, IJs land 11.70, België en Luxemburg 10.95, Zwitserland 8.75. Frankrijk 8.62. Nederland 6.90, West-Duits- land 5.72 en Italië 3.20. Het koffiegebruik in Italië valt ons eerlijk gezegd een beetje tegen. We hebben verondersteld dat in de Ita liaanse koffiebars ontzaglijke hoe veelheden koffie werden omgezet, maar Nederland wint het royaal In Nederland per hoofd 6.90 pond. Dat betekent dat in ons land per jaar ongeveer 75 miljoen pond koffie wordt gedronken en dat betekent weer dat Nederland per jaar een oedrag van ruim ƒ260 miljoen in de koffie steekt. Een respectabel getal, zo op het eerste gezicht, maar dat komt door de prijs van de koffie. De hoeveelheid kunnen we best nog wat opvoeren, want wat is er genoeglij ker dan een kopje koffie drinken? Kom, laten we nog maar eens een kopje nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5