&mv& 5 K. en G. oogstte lauweren van geestdriftige zaal Litteris Sacrum zette haar seizoen vrolijl li in Jongens zien niet op tegen serieuze studie PHILIPS ZWITSAL BALSEM a 95 d L LtlDdCHË COL)KANT MAANDAG 10 NOVEMBER 1938 TTET Chr. Tamboer- en Pijperkorps K. en G. gaf zaterdagavond voor zijn grote aanhang van ouders en donateurs een uitvoering, die glansde'en sprankelde, nu ja, óók vanwege het dertigjarige bestaan, maar toch vooral als natuurlijke uiting van gezondheid. K. en-G. is niet een leuk, nuttig- werk-doend korps, maar een springlevende organisatie met grote kansen. Het is een vereniging-in-opgang, die nog lang niet de volle bloei heeft be reikt, vermoeden we. Om het zover te krijgen, is er door velen hard en bovenal trouw gewerkt; ieder op z'n eigen, plaats, door jongeren en ouderen van énig en van véél gewicht. De man, /die jarenlang aan de top deze pyramide zijn grote vitaliteit alle geledingen deed uitstralen, opende deze keer voor het laatst een K. e avond. Men begrijpt, dat we de heer J. van Leeuwen bedoelen. Hij riep, zo vaak, de volle zaal een hartelijk kom toe en noemde daarbij ds. Vos (Herv. wijk Levendaal), ir. De Jong (beschermheer) en oud-commissaris Mey er met name. Ook de zusterverenigingen. Men vernam verder, dat een jubileum commissie met haar anderhalf jaar lang bedelen eer had ingelegd. Eénentwintig- honderdvijfenzeventig gulden is geen kleinigheid. Op verzoek van het bestuu i de vlaggen. teriaal gaan kopen, ook twee Het restant ging heen aan rode witte enkelstukken. Alsof dit alles nog niet genoeg was, bracht een jongens commissie nog achthonderddertien gul den binnen en blies het „boerenkapel- letje" er nog vijfenzeventig bij elkaar Voorwaar, een prachtig resultaat 1 De heer Van Leeuwen stelde ook zijn opvolger voor. Jan IJzerman is klein van stuk, maar hij werd gróót in K. en G. En alle jongens houden van hem. Zo stonden oud en nieuw naast elkaar en tóch (we citeren de heer Van Leeuwen) was het geen oude jaarsavond. Nieuwe mogelijkheden Het is een héél mooie avond geworden. Men kreeg het prettige gevoel, dat hier geestdriftig voorwaarts strevende jon gens bezig waren. De leiders weten maar al te goed, dat stilstand achteruitgang is. K. en G. zit niet stil; er is een zoeken naar nieuwe mogelijkheden, een niet op zien tegen serieuze studie, een pal staan voor eigen vereniging. Daarom ook moest het niet verwonderen, dat het spelpeil over de gehele linie wel een klasse was gestegen, dat er ook allerlei nieuwe din gen gebeurden, dat er ook wel enig risico K. en G. bezit drie instructeurs, die hoofd voor hoofd bekwame geroutineerde muzikanten zijn: de heren H. Freysen (voor de fluitisten), H. Bosveld voor de hoornisten) en H. M. Schwedler (voor de tamboers). Ze zijn lid van de Mariniers kapel, resp. van de Kon. Mil. Kapel (de heer Bosveld). Deze leraren nemen de opleiding zeer erntig: ze dulden geen flodderen en verachten blijkbaar het smoesje „het zijn maar amateurs", waar mee nogal eens eigen traagheid wordt goedgepraat. Ook de instrumenten zijn heel goed echte Boehm-fluiten en -piccolo's en pri ma slagwerk van velerlei aard. Onzui vere en schrille klanken bleven dus ge weerd. Hiermee hebben we niet beweerd, dat nu het spel reeds het hoogste plan heeft bereikt. Vooral bij de flui ten troffen nog ongelijkheden. Ver der waren de tempi wel pittig, maar het klankbeeld 'wees toch vaak op een vastzitten aan de techniek, al werd die dan ook bijna altijd in toom gehouden. Men behoeft er echter niet aan te twijfelen, dat bij deze liefde voor en ijver in de studie alle stijf heid op de duur zal verdwijnen, om de muziek te laten leven. Dat was neerde geval. Maar het waagstuk is toch maar gelukt, tot genoegen va uitvoerenden èn de zaall De heer Freysen speelde zonder enig vertoon, maar heel mooi piano, ter be geleiding van een klassieke werkjes (van Mozart, Von Gluck, Schubert en Beet hoven) fluitend solistengroepje (zes grote en twee kleine fluiten), terwijl de senio ren zich intussen achter het avant r- scène doek opstelden. De instructeurs Freysen en Schwedler (tevens de aankondiger) wisselden elkaat als dirigent (van resp. de fluitisten en de hoornblazers en slagwerkers) regel matig af. Het leek wel wat op een weer huisje. Als de één verdween, kwam de ander. De vergelijking ging zelfs verder ook nog op, in zover, dat de heer Schwedler (met zijn trommen en hoorns) onweer en de heer Freysen (met fcijn zachte fluiten) zonneschijn opriep. Schone aanblik Het was een schone aanblik, die schare kleurige, piekfijne muzikanten, amfithea- tersgewijs opgesteld, in harmonieuze We moeten enkele nummers bepaald releveren, omdat ze zo goed geblazen of geslagen werden: „Sledevaart" (fluiten en zweep), een „stengelmars", „AU trough the Night" (fluiten), „Bravour- mars" (met de schallende achterhoede van hoorns en grote trommen) en als glanzende finale een Zuidamerikaanse medley van rumba, calypso en mambo. Hiervoor verdienen allen, maar vooral de drummers, een compliment. De inge wikkelde ritmen van de na elkaar in zettende slaginstrumentengroepen (wat een mooie collectie!) vragen van de uitvoerenden veel concentratie en gevoel. Het succes was werkelijk overweldi gend Geen wonder, dat de K. en G.-jongens zo gelukkig zijn met hun vereniging. Ze kunnen er zich uitleven door échte mu ziek te maken. En hoe! Na de pauze speelde het „Intermezzo orkest", bestaande uit leden van de Ma rinierskapel, onder leiding van de onder- kapelmeester, de heer K. F. Kokelaar. De dri K. den uit dank voor hun voortreffelijk werk aan het eind van deze avond reis- wekkertjes en hun dames werden bloe men aangeboden. Joh. van Wolfswinkel De Leidse Rij- en Jachtclub is zater dag betrokken geweest bij de huwe lijksvoltrekking van de heer L. van der Vorm en Louise Bechtrer. De stoet naar het stadhuis en naar de Remon strantse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht werd voorafgegaan door leden van deze jachtclub. Om elf uur 's morgens trouwden de heer en mevrouw Van der Vorm in het stad huis aan de Breestraat, waar de jachtclub een erehaag had gevormd, boden zij hun zeer gewaardeerde be geleiders een heildronk aan. Uiter aard trok dit tafereeltje op Leidens drukste straat grote belangstelling. Van half 3 tot 4 uur hield het bruids paar een receptie, waarop de jacht club haar in het huwelijk getreden leden vanzelfsprekend Jan Wessendorp en Kees Buurman Interessante tentoonstelling in jeugdhuis, Breestraat 19 T^EN BETERE tentoonstellingsruimte dan het jeugdhuis Breestraat 19 hadden de beide jeugdige kunstenaars Jan Wessendorp en Kees Buur man zich niet kunnen wensen voor hun start in de openbaarheid. Hun werk, tekeningen en grafiek, is van zaterdagavond jl. af te zien en het past er goed, zoals zijzelf met hun 18, resp. 24 jaar er nog best thuis zijn. De verwantschap in beider werk valt trouwens direct op. Verwantschap in ont wikkeling en gedeeltelijk ook in belang stelling. Met één been staan zij n.l. nog in de academie voor beeldende kunsten in Den Haag, waar zij leerling van zijn, het andere staat al resoluut in de werkelijk heid daarbuiten. Zo hebben zij een uitgesproken belang stelling gemeen voor het portret, waarin men ook nog de lessen van de leraren herkent. Maar hier komt meteen een ver- sobil om de hoek kijken. Wessendorp is le meer naar binnen gekeerde, die graag :elfportretten maakt, Buurmans belang stelling gaat uit als beeldend kunstenaar en leerling de Haagse academie colorist is. Men maar naar zijn glasmozaïek. Voor Wes sendorp echter zijn de kleuren middelen om het eigen wezen uit te drukken. Hij experimenteert ermee volgens een drin gende innerlijke behoefte, wat nog niet wil zeggen, dat hij ook slaagt. Niet altijd tenminste. Daarvan spreekt zijn gouache „Stilleven met tulpen". Wèl geslaagd bij voorbeeld is zijn zelfportret, olie op zijn reisherinneringen,! kr'jttekeningen, aquarellen, droge naald- schijning, getuige waarbij nogal wat figuren zijn Heraardigste vlotte schetsje van waar bomende jongeren in het jeugd huis. Wat wonderlijk lijkt het dan begin, dat de meer introverte Wessendorp zon intense belangstelling heeft kleur. Hoewel natuurlijk ook Buurman Verdwijningen en Verschijningen zelden het geval. Afwisselend Het programma viel in twee delen uit een. Jong K. en G. speelde, afwisselend fluiters en tamboers, een serie pittige of onbollige stukjes. De trommelslagers, op de voorgrond, waren dan gelukkig met twee moeilijke „stengelmarsen" allemaal excelleerden ze in de calypso „Tippe-Tip" (door Catharina Valente be roemd geworden). Een „experiment" noemde de heer Schwedler de uitvoering van dit ritmisch min of meer geraffi- Ds. Van der Weele bedankt voor buitenlands beroep In de gistermorgen in de Chr. Geref. kerk gehouden kerkdienst heeft de le- gerpredikant R. J. van Pagee (uit Weert) meegedeeld, dat de plaatselijke 'predi kant, ds. C. van der Weele, heeft be dankt voor het beroep, dat hij voor de Kerken van Edmonton en Red Deer in Alberta (Canada) ontving van de Free Christian Reformed Church. Wijziging tliensten dankdag Geref. Gemeente in Nederland In verband met hét plotselinge over lijden van de heer A. Reijngoudf (72), gisteren tijdens de kerkdienst, is er een wijziging gekomen in de diensten van de Gereformeerde Gemeente in Nederland op donderdag as. De morgendienst ver valt Dr. CH. Steenblok te Gouda gaat in gebouw Hoge Rijndijk 24 's middags 3 uur en 's avonds half 8 in de dankdiensten Het eind ziet men lang aankomen, maar afgezaagd is het stuk niet EEN HUIS vlak bij de grens en dan nog een niet altijd bewoond huis biedt een schrijver allerlei mogelijkheden voor zijn fantasie. Daarmee kan hij de woning binnengaan en er allerlei dingen laten gebeuren. Mr. H. M. Planten heeft de stof van „Cottage on the border", geschreven door H. Mupy, bewerkt en de hele geschiedenis in Nederland gesitueerd, waar men overigens niet zo heel veel van merkt. Het stuk is een mengsel van alles nog wat. Er is iete in van een thriller, van een avonturenstuk, maar bovenal heeft de schrijver er een flinke dosis kolder in gegoten. heeft het duo Ad van Leeuwen als Thomas Dinges en Bob Hageman als Theodoor Lamaer, dat op uitnodiging van Thomas een poosje bij hem in bovengenoemd huis komt logeren. Het spel van beiden was uitstekend. Tegenover de agressief doende Theo door stond een meer flegmatiek spe lende Thomas. Door hun goede spel zakte het stuk niet af tot een goed kope klucht of een soort gooi- smijtpartij, waar dit soort stukken bij gebrek aan aanvaardbare spelers zo gemakkelijk in overgaan. De regie heeft hier maat weten te houden. Goede typeringen Het is niet geschreven naar een nieuw recept; de beproefde paden van alle vo rige kolderstukken worden erin afgewan deld. Er verdwijnen plotseling mensen er er verschijnen even snel anderen. Ei wordt met revolvers, waarme men wel er niet schieten kan, gespeeld. Men zit el kaar kamer in kamer uit achterna en ook nog om het huis heen. Er zijn de onmo gelijkste siutaties. wanneer op een morgen iedereen zijn kleren kwijt is en het digt allemaal' zoals men dat lang heeft t men het toch niet afgezaagd vindt, idereen er een prettige, leuke er zellige avond aan beleefd heeft, komt, doordat het stuk fris is geschreven. De tekst is vlot en aardig. Bovendien heeft de schrijver ook vondsten, waardoor het plezierig is te luisteren en te kijken. onder regie van Jan Chr. Bartelsman, zaterdagavond verdwenen en verschenen, n grote mate bijgedragen. Men speel- :n sprak in een vlot tempo. Dat laat ste had vooral in het begin tot gevolg, dat wel wat tekst door onduidelijk articu leren wegviel, maar over het geheel kwam de duidelijkheid door de vlotheid niet in het gedrang. Een groot aandeel in het succes Joke Bartêlsman-v. d. Lans charmant jong meisje, dat daar strandde door een ongeluk met de fiets. Riekje Coal-Van Hek speelde wat stij ver in de rol van Helga Debroonik, de ver volgde vrouw, die ook in dit huis een toe vlucht zocht. Een lastige rol met het Poolse" accent, maar ze sloeg zich er goed doorheen. vrij i het laatste bedrijf de politie en marechaussee zich gedragen tegenover de gevangenen vonden we wel een beetje erg gemakke lijk. 't Was dat ze volgens het boekje niet weg mochten, maar ze hadden ruimschoots de kans er tussenuit te gaan, zeker toen één agent de twee, van wie er nog maar één geboeid was moest wegbrengen Dat dit redelijk afliep voor de politie, heeft ze te danken aan de schrijver en niet aan haar voorzorgsmaatregelen. Zo heeft Litteris haar seizoen al kolde rend ingezet en is er op deze avond veel gelaohen. Dat moet in een schouwburg ook eens gebeuren. A. C. Bouwman. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes Cornells Ja cobus, zn van J. van Hooven en C. J. Teegelaar; Egidia Jacoba Maria, dr van J. A. Groen en M. Vervloet Annette, dr van A. Wagemans en I. M. Brychzy; Albertus, zn van A. de Vink en J. Siere; Jan Hendricus Fi- lippus, zn van A. van der Waals en E. Lut; Johanna Theodora Catharina Maria, dr van A. J. den Hollander en C. M. E. Brederode; Helga, dr van P. E. Braams en W. F. van der Gun; Adrians Johanna Catharina Susanna, dr van M. van Leeuwen en P. J. W. van WettenAlbertus, zn van A. de Vink en J. Siere. GEHUWD: J. van der Vorm en S. L. Becherer; H. J. de Jong en M. J. Thoma. OVERLEDEN: M. C. A. Houthoff, 83 jr. weduwe van H. H Vodegel: M. C. Fakkel. 73 jr; F. J. Hakkaart. 61 jr; C. van Rijsdam, 77 jr; J. M van Vloodorp, 72 jr; J. C. Heems kerk. 76 jr. etsen, sepiatekeningen, gouaches, olieverf op papier en de reeds genoemde glas mozaïek. Bovendien is er nog een madonna in terracotta van Buurman, die hiermee zoals trouwens ook met zijn glasmozaïek blijk geeft te streven naar de grote constructie. Fris en onbevangen werk, dat werkelijk waard is gezien te worden. Men kan daar toe in het jeugdhuis terecht alle werk dagen 's avonds tussen zeven en half elf, van 8 tot 22 november. C. Th. Wilbert-Reisberman Jubileum en afscheid H. van der Lucht Het veertigjarige jublieum bij de S.L.K, dat de heer II. van der Lucht zaterdag j.l. vierde, betekende voor hem teven» het afscheid van zijn werkkring. In liet stadhuis werd hem door wethouder S. M. Stolp de eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. In de directiekamer van de lichtfabrie ken sprak de directeur, ir. Y. Ykema, zijn waard?ring uit voor het werk van de heer v. d. Lucht, die een lange reeks van ■aren de hem opgedragen tuak uitstekend heeft vervuld. De directeur wenste de jubilaris geluk met zijn onderscheiding jubileum en wenste hem het be: oor de komende jaren. Hij overhandigde oorkonde en gratificatie- van het ge- De chefs van de heer v. d. Lucht ge- ngden eveneens van hun lof erk van de scheidend icmoreerden hoe enkele ideeën van de heer v. d. Lucht in de praktijk belang rijke verbeteringen bleken te zijn. Van de personeelsvereniging mocht de heer v. d. Lucht nog een cadeau vangst nemen als aandenken aan de tijd bij de lichtfabrieken doorgebracht. In de kantine werd hij nog gehuldigd collej De heren De Haas, Lepelaar en Plateel praken hem toe en haalden daarbij nog nige gebeurtenissen uit de lange tooi taan van de heer v. d. Lucht op. Enkel geschenken onderstreepten de toesprakei Na al deze blijken van vriendschap e aardering dankte de heer v. d. Lucht ede namens 'zijn gezin allen hartelij >or de belangstelling bij zijn jubileui i afscheid. Zie vervolg stadsnieuw» op pagina 9 (tijdelijk) ZWITSAPLAST in handige stripcover (winkelprijs 30 ct) Ook u maakt zulke leuke foto's Photoflux Prijsuitreiking bij Onze Tuin In de foyer van de stadsgehoorzaal werden zaterdagas ond de prijzen bekend gemaakt van de tuinwedstrijd die ieder jaar door de vereniging „Onze Tuin' wordt gehouden. Na enige beraadslagingen had de jury beslist, dat de Leids-daghlad- plaquette dit jaar ging naar de heer T. B. Kapaan. P. de la Courtstraat 4, voor zijn achtertuin waarmee hij negenenze ventig punten behaalde. Evenals dit met dc beker het geval was. zal de pla quette driemaal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnen moeten worden, voordat nen zich er de eigenaar van mag noemen. In totaal werden zeven eerste prijzen itgcrcikt, elf tweede en zevenentwintig erde. De jury, waarin zitting hadden de heren Jnh. Jonker, P. Verver en J H. Berg. keurde cénenzcventig tuinen, •erdceld over vijfenvijftig deelnemers. De eerste prijzen gingen naar de heren „Kunat na Arbeid'* Het Leidse mannenkoor „Kunst n Arbeid" onder leiding van de heer Loui van Wijngaarden behaalde op het Ne derlands koorfestival te Hilversum 338 punten een eerste prijs in de eerste afdeling mannenkoren. Met dit resu was „Kunst na Arbeid" een van de nige eerste-prijswinnaars op dit n lijke concours. P. C. Kapain (72 voor), J. v. d. Meydcn (71 voor), J. Sinteur (70 achter), J. de la Court (70 achter), N Dool (68 voor) en M. Yzerman (68 achter). Het aantal voor tuinen bedroeg in totaal achtentwintig, het aantal achtertuinen drieënveertig. In i zitter de heren van dc jury, die nu reeds drieendertig jaar lang belangeloos hun vrije tijd voor het keuren van de tuinen beschikbaar stelden. Na een amusements programma. verzorgd door het gezelschap van Jacky Vermeer, reikte de heer Jon-J ker de prijzen uit. I. en G. trad zaterdagavond i de gehoorzaal voor het voet licht met een grootse lustrum uitvoering, die de zeer vele be langstellenden tot niet verflau- l enthousiasme wist te brengen. Op de foto: het volle dige korps in ceremonieel tenue Foto N. van der Horst AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Stoenschuur 6. 8 uur: De Natuurvriend. Twentsche Bank. Breestraat. tot 5.30 uur: opéningsreceptie. De Lakenhal, 8 uur: opening tentoon stelling Ars Aemula Naturae. Foyer stadszaal, 8 uur: filmavond NRV. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur; prof. dr. G. W. J. Drewes, cursus „Islam", voor K. en O. De Doelen, 8 uur: Leidse foto-amateurs. Centraal, 8 uur: Chr. Hist, jongeren, ir. H. G. Kuipéri over de Deltaplannen. OEGSTGEEST: Het Witte Huis, 8 uur: C.H.U,, mr. H. K. J. Beernink over de politieke situatie. OEGSTGEEST. Irene, 8 uur: afd. Chris ten-vrouwenbond, dr. C. Gilhuis over „oud wonden en oud zijn". OEGSTGEEST, Geref. kerk, 8 uur: jaar feest Geref vrouwenvereniging. Lutherse kerk. 8 uur: gemeente-avond, herdenking 475ste geboortedag van Dinsdag Geref. jeugdhuis, 8 uur: Broederschap oud-padvindurs. da hoer C. P. A. Ran ters over pol itie-spoorond erzoek. Museum Oudheden. 8 uur: mevrouw G. Faider te Mariemont over „De heilige Gallo-romaanse plaatsen van Fontaine- Valmont". Wijkgebouw Pniël, van 2 uur af: bazaar. Doelenkazerne, 8 uur: Haagse operette- Oeg6tgeest, Irene, 8 uur: bi-ndingsavond Bescherming Bevolking. Woensdag Wijkgebouw Pndël, van 2 uur af: bazaar. Kerkizaal acad. ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met Verdwijningen en Verschijningen. Den Burcht, 8 uur: Friese vereniging, toneelavond. Het gulden Vlde6, 8 uur: afd. Leiden chr. vereniging Zedenopbouw, dr. W. Bakker over „Zedendelicten", cursus. Wijkgebouw Rehoboth, 7.45 uur: C. B. P. B., knutselavond. Zomerzorg, 8.15 uur: contactavond Ves peclub Leiden. OEGSTGEEST: Hofdijckschool, 2.30 uur: opening bejaardencentrum. Oegslgecst. Het witte Huis, 8 uur: con tactcommissie middenstandsverenigin gen. Donderdag Sohouwburg, 8 uur: LHterls Sacrum mat Verdwijningen en Verschijningen. Het gulden Vlies, 2.30 uur: afdeling Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen, vertrek excursie naar museum Volkenkunde. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residenfie-Or- kest. Federatiehuis, Gerecht 10. 8 uur: voor lichtingsavond Alcoholic Am bed. Het gulden Vlies. 8 uur: contactcom- iasie kinderbescherming, mr. li. Zwa nenburg. kinderrechter, over „Ondertoe zichtstelling ln de praktijk". Snouck Hurgronjehuis. 8 uur: K. en O., Erik Vos over modern toneel, cursus. Rehoboth. 8 uur: ds, A. G. Barkey Wolf over „Christus langs de Vlaamse heir- wog", afd. Leiden Christen-vrouwenbond. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: jaarver gadering a.r. wijkkiesvereniging 3. Academiegebouw, 4 uur: inauguratie dr. J. A. A. van Doorn. Oegstgeest, Het witte Huis, 4 tot 5 uur: eceptie drogisterij De Pionier. Zaterdag Halte Rijnsburgcrweg, 1.56 uur: afd. Leiden Natuurhist. Ver., vertrek excursie naar Wassenaar. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met Verwijningen en Verschijningen. Geref. jeudhuis, 8 uur: evangelisatie- bijeenkomst. Het gulden Vlies, van 8 uur v.m. af: aanmelding Klaprooscollccte. Antonlus-clubhuis. 8 uur: Lelds mond- accordeonorkest Crescendo. Kees Buurman, tot 22 november, op werk dagen avonds open van 7 tot 10 30 uur. Apotheker apo theken wordt waargenomen door apo theek Van Driesum, Mare 110, telef. 20406, en apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tol. 26274. Tentoonstellingen Geref Jeudhuis: tentoonstelling teke ningen en grafiek van Jan Wessendorp en bij een grote doos

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3