Jlieutuo £citecl)c GTouranl Wapens voor Britse burgers op Cyprus Nagenoeg alleen rechtse kandidaten in Algerije Daily Sketch: Foot door Montgomery vervangen Willem Ruys Plan voor bemande raket in de Ver. Staten „Zeven de Provinciën" Marineraad in Betovergrootmoeder (105) houdt nakomeling ten doop La tl lit ^%/l m Auto op I)oom: 2 doden, 3 gewonden bij Soest MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 BUREAUS Steenstraat 37 Directie Redactie. Abonnementen Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: J 0-20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter 'Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Directie: F. D1EMER Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanlvasttcf) Is ahfblturn tnyn herl ia tcoticnspoct" 'jftcnspotT Negenendertigste jaargang no. 11410 Voor SPORT en wedstrijden p men pagina 4y 6 en 7 Ongerustheid over Eoha-cicties O ALLE minnelijke Britse ingezetenen van Cyprus, ongeveer 500 in totaal, zijn gisteren op het hoofdkwartier van de veiligheidstroepen van het eiland ontboden om daar de nieuwe plannen te vernemen ter beëindiging van de anti-Britse gewelddaden. De pro-Griekse verzetsbeweging Eoka heeft sedert het begin van haar nieuwe offensief, vijf weken geleden, 24 Britten om het leven-gebracht, onder wie negen burgers. Er zullen nu aan alle Brijse burgers op het eiland wapens worden verstrekt. Slechts de helft van de mannen die op de vergadering aanwezig waren bleek echter bereid te zijn, de wapens te accepteren. De politie heeft de Britse burgers aartgeraden onnodige reizen over het eiland te vermijden en steeds waakzaam te zijn. Alleen deze maand al zijn vier Britten door Eoka-leden neergeschoten, terwijl zij op weg waren naar hun werk, of daarvan terugkeerden. veldmaarschalk sir Gerald Templer, in dertijd Engelands „sterke man" op Ma- lakka, eventueel tot militair gouverneur De laaghartige overvallen van Grieks-cypriotische rebellen hebben niet alleen op het eiland zelf. maar oc' Engeland een stroom van protesten opge wekt- Verschillende dagbladen dringer op het nemen van krachtige maatre gelen ter bescherming van de Britse on derdanen. Het rechtse dagblad Daily Sketch stelt veldmaarschalk" Montgomery als de man die een eind zou kunen maken aan de geweidaden. „Niemand van geringer grootte dan Montgomery kan dit doen", aldus het blad. „De methoden van sir Hugh Foot hebben gefaald. Er moet een drastische herziening komen van onze gehele politiek voor Cyprus. Dit la oorlog. Dit is mannenwerk." Vervanging „Als siT Hugh Foot er niet voor zorgen dat aan de terreur met kracht nd wordt gemaakt, dan moet hij plaats maken voor iemand die dat wel kan. Deze moordenaars moeten op medogen- wijze worden uitgemoord. Dit is eer opdracht voor de beroemdste vechter var Groot-Britanme. veldmaarschalk Mont gomery", zo schrijft de Daily Sketcjj ver- Rupert Speir. een conservatief parle mentslid. zal woensdag in het Lagerhuis interpoleren over de toestand op Cyprus. Hij zal de reegring vragen een aefinitie' verzekering te geven, dat zij krachtiger maatregelen zal nemen. Volgens Speir moet aan de militaire autoriteiten op het eiland alle noodzakelijke volmachten worden gegeven, om orde en rust te her stellen en een eind te maken aan de ge weldpleging. Zo nodig 'zou de regering ook volgens Speir een militaire gouverneur voor eiland moeten benoemen. Men verwacht in dit verband, dat Speir zal voorstellei Overstappen voor Nieuw-Guinea De zevenendertig verstekelingen uit In donesië. die zich aan boord bevinden van de Johan van Oldebarnevelt, zullen on derweg door de zorg van de gouverneur van Nederlands Nifeuw-Guinea van boord worden gehaald. Zaterdagavond is de Johan van Olde barnevelt uit Sydney vertrokken. Voor het vertrek hadden de versteke lir.gen door middel van een dagblad te Sydney de Australische minister-presi dent Menzies om asiel verzocht, daar zij nog altijd vreesden dat zij te Djakarta aan wal zouden worden gezet in plaat= van in Nfeuw-Guinea. (Advertent Na vele jaren trouwe dierist Gaat ome Willem Ruys Als Indiêvaardermet pensioen. Met een nieuw plan naar huis. Waar hij nu grondig wordt herschoold En gemoderniseerd En straks tot Vaartuig 'van Pleeier Cum laude promoveert, 't Wordt een vacantie- sprookjesschip, bat óller oog bekoort: Al wat er niet modern is, gaat (Figuurlijk) over boord. Zelfs 't oude tafelzilver gaat Met wèlverdiend pensioen En straks zal SOLA op de Ruys Zijn gastheerplichten doen. Ruim vier en veertig duizend stuks SOLA voert hij dan mee Op zijn plezierreis om de aard Over de wereldzee. 't Is op dat drijvende paleis Der Koninklijke lijn Dat SOLA ziah écht thuis gevoelt En op zijn plaats zal zijn. De opgetogen passagiers Vertellen later thuis Van vorst'lijke vacantievreugd, SOLA en Willem Ruys. CLINGE DOORENBOS. s te zii' Cyprus te benoemen. Speir verkliarde. het ermee ee dat voor het vraagstuk Cyprus een poli tieke oplossing moet worden gevonden Maar hij meent dat men er in de eerste plaats voor moet zorgen, dat er weer nor male toestanden op het eiland heereen Sir Hugh Foot, de gouverneur, heeft in een radiotoespraak de Britse burgers voor de gevaren die hen bedreigen ge waarschuwd Hij verklaarde dat alle mo gelijke maatregelen zullen worden geno men om hen te beschermen. „Geen en kele overweging, noch van ongemak voor het publiek in het algemeen, noch van kosten, noch van wat ook, zal ons ver hinderen deze maatregelen uit te voe ren," zei de gouverneur. „Ook U staat in de frontlinie", zei hij gisteren tot de Britse burgers. „De voornaamste taak van de Britse troepen zal zijn, U te beschermen". Ook generaal-majoor Kenneth Darling, de leider van de Britse operaties tegen de Eoka, raadde dc Britse burgers aan zich zo min mogelijk te verplaatsen en waakzaam te zijn. Hij verklaarde dat het léger bereid is, de Britten in het gebruik van de pas ontvangen wapens te oefenen- Volgens Darling wonen en werken er on geveer 350 Britse burgers in de voor naamste Cyprische steden. Bomaanslag In Nicosia zijn dit weekeinde weer eer aantal Britse militairen om het leven ge komen. Ten gevolge van een bomaanslag op een R.A.F.-basis verloren twee man schappen het leven en werden twee an deren zwaar en vijf lichtgewond. Op westelijk Cyprus zijn gisteren twee En gelse militaire auto's in een hinderlaag gereden, waarbij een soldaat sneuvelde en een ander werd gewond. Slechts drie socialistische lijsten VOOR DE VERKIEZINGEN, die van 28 tot 30 november in Algerije wor den gehouden, zijn voor het overgrote deel lijsten van kandidaten in gediend, die tot de uiterst rechtse groeperingen behoren. Vanmorgen wa ren 50 lijsten geteld met een totaal van 174 kandidaten van wie 120 moham medaan zijn. De meeste kandidaten, ook de mohammedanen, staan onder invloed van de organisatie van comité's voor openbaar welzijn. Er was geen enkele kandidaat bij, die de onafhankelijkheid van Algerije vraagt. Het zal voor premier De Gaulle na de verkiezingen dan ook niet mogelijk zijn met een bepaalde groep over de onafhankelijkheid van Algerije te onder handelen. Gezien dit resultaat van het indie nen van de lijsten heeft de „Vrije Algerijnse regering" zich gehaast de Franse regering opnieuw onderhan- studeren thans een ontwerp vooj- de eerste bemande raket, die de Verenigde Staten het luchtruim in zxftlen schieten. In het vandaag ver schijnende nummer van het Ameri kaanse tijdschrift Missiles en Rockets staat een beschrijving van het pro jectiel, dië volgens de New York Ti mes de meest gedetailleerde is, die óóit is gepubliceerd. Volgens het blad zou de 900 kg zware kabine in de plaats komen van de neus- kegel van een pormaal intercontinen taal projectiel van het type Atlas, waar mee reeds verscheidene proeven geno men zijn. In deze kabine zou een mens een reis van 2b uur door de ruimte moeten maken, in een baan die prak tisch cirkelvormig om de aarde loopt. In het tijdschrift wordt gezegd, dat de raketbouwers die het plan willen uit voeren, uiterlijk voor 4 december hun offertes moeten doen. Het tijdschrift rept met geen woord over de datum, waarop deze eerste be mande raket gelanceerd zou moeten worden'. Dat zal waarschijnlijk nog wel een hele tijd duren en Amerika is trou wens nog steeds bezig met de pogin gen, een onbemande raket te lanceren, die een baan om de maan moet gaan Na drie mislukte pogingen van de lucht macht is nu het woord aan het Ame rikaanse leger. Dit heeft toestemming gekregen twee schoten op de maan af te vuren en de lancering van de eerste raket zal vermoedelijk omstreeks 5 de cember plaats hebben. De poging zal worden ondernomen met een gecombi neerde raket, waarbij een projectiel v&n het type Jupiter als voornaamste gang maker zal optreden. delingen voor te stellen. „Premier De Gaulle zal inzien", zei de minister van voorlichting, Mohammed Yazid, 'voor de televisie, „dat hij beter met ons rechtstreeks kan onderhande len." Yazid stelde weer voor, de besprekin gen over de politieke en militaire voor waarden voor een wapenstilstand op neutraal terrein te voeren. Als er geen oplossing wordt gevonden, dreigde hij, zal de oorlog worden voortgezet en uit gebreid. „We kunnen zowel Russische als Amerikaanse wapens gebruiken". Aanvankelijk zag het er slecht uit met de komende verkiezingen in Algerije. Gisteren, de laatste dag, waren nog maar enkele lijsten ingediend. Vlak voor slui tingstijd kwam echter nog een vijftig lijsten uit de bus. Het doel van De Gaulle was door mid del van de verkiezingen in Algerije een politieke elite naar voren te brengen, wie hij over de toekomst van Al gerije kon onderhandelen. Op het ogenblik ziet het er echter naar uit. dat de ongeveer 170 kandidaten niet :presentatief zijn voor de Mohamme- sanse inwoners van Algerije. Alleen in de havenstad Philippeville zijn drie lijsten ingediend, waarva socialistische kandidaten niet direct aansluiting van Algerije bij Frankrijk jn. De Algerijnse rebellenregering heeft gisteren de Franse autoriteiten ervan beschuldigd hun vertegen woordiger in Bonn voor de Tunesi sche ambassade neergeschoten te hebben. Om op alles voorbereid te zijn heeft de politie van Bonn wach ten geplaatst voor de ambassades van Tunesië, Marokko en de Ver-, enigde Arabische Republiek. Zo is het al vele jaten geweest, i zo moet het ook zijn: de vu-' rige tinten van het bos in herfsttooi, het gedempt wittp licht van een mistige middag, een jagermeester die met zijn lange zweep de buit-beluste meute in toom houdt, de jagers i hun kleurigekledij, hun paarden sturend door de dichte bossages De St. Huber- tusjacht, zoals die zaterdag ge houden werd in Oud-Leusden. Perzië wijst Russische beschuldiging af Perzië heeft zaterdag een Russische no ta, waarin gezegd werd dat het land een nieuw militair verdrag met de V.S. heeft getekend, van de hand gewezen. Het ont kende dat een dergelijk, tegen de Sowjet- unie gericht verdrag, is getekend en dat erover is onderhandeld. Kind uit het vijfde geslacht TN HET EEUWENOUDE Kloosterkerkje van Ter Apel had gisteren een een voudige en ontroerende plechtigheid plaats. Met een stralend gezicht onder haar witte muts heeft daar de 105 jaar oude mevrouw H. SmitMeyeriing haar achter-achterkleinzoon ten doop gehou den. De dopeling, de drie maanden oude Richard Rijkend Veldman uit Alblasscr- dam, was met zijn ouders naar Ter Apel gereisd om in de armen van zijn betover grootmoeder de doop te kunnen ontvan gen. Een zachte herfstzon scheen door de gebrandschilderde ramen en liet zijn licht vallen over de stokoude, doch geestelijk zeer heldere vrouw in haar invalide- Op haar schoot zat de baby. die zonder een kik te geven door ds H. van Nieu- wenhuize. hervormd predikant in Kloos terTer Apel, gedoopt werd. Uiteraard was de belangstelling voor deze zeldzame gebeurtenis zeer groot. Zo groot zelfs, dat de dominee niet kon nalaten de aanwe zigen eraan te herinneren, dat ook op de overige zondagen van het jaar de kerk deuren wijd open staan en dat er genoeg plaatsen beschikbaar zijn Tijdens de preek zat opoe Smit. zoals iagen h.iat nanden in altijd doet als zij Ingespannen luistert, i /ij haai Iic;ng.--p li met haar duimen te draaien. En rustig Van de vele film. (Van een onzer redacteuren) TNE STRANDING van Hr. Ms. Zeven Provinciën in de vroege morgen van 26 augustus is vandaag uitvoerig in de Marineraad behandeld. Aan de hand van getuigenverklaringen heb ben de leden getracht zich een beeld te vormen van de gang van zaken, die ertoe heeft geleid, dat het niet meer ten volle bestuurbaar schip bij het binnenvaren van de haven van Den Helder op de glooiing van de strek dam van het Harssens-eiland liep. De stranding, die ook buiten marinekrin gen grote beroering heeft verwekt, wierp destijds al direct de belangrijke vraag op: ..Heeft de commandant juist gehandeld om te trachten op eigen kracht de thuishaven te berei ken?" De Zeven Provinciën had op 25 augus tus de rede van Nieuwediep verlaten voor een oefening buitengaats. Even voor bij het Schulpengat werd een lek in de flens van de hoofdstoomleiding geconsta teerd en de tommandant, de kapitein-ter zee M. J. Vos, gaf opdracht voor anker te gaan. In de vroege morgen van 26 augustus besloot hij terug te keren naar Den Helder. Door het uitvnllen van de stuurboordmotor en dientengevolge ook van de stuurboordschroef was het schip uiteraard minder manoeuvreerbaar. Er .werd teruggevaren alleen op bakboord- motor. Om het schip in een rechte koers te houden moest worden „tegengestuurd". hetgeen geen groot bezwaar werd gevon den. Wel kreeg het schip minder snelheid. Er stond die nacht een stveige wind. maar van een harde wind of van een storm was geen sprake. En toen plotse ling gebeurde het onverwachte: de krui ser strandde op de ver onder het water doorlopende glooiing van het westelijke havenhoofd. Door het afioppnde getij zakte het schip steeds dieper in de glooiing weg en het ging op den duur zelfs een enigszins bellende stand aan- Aanvankelijk leefde de marine in de veronderstelling, dat de kruiser die avond bij hoog water wel vlot zou ko men. Dit gelukte echter niet. Eerst de volgende morgen, nadat het schip olie en munitie had gelost, gelukte het met de kracht van vier sleepboten het uit zijn benarde positie te bevrijden. De Marineraad. die haar zitting hield de Haagse Rolzaal, was als volgt sa mengesteld mr. L. van Lookeren Cam pagne. voorzitter, en leden commandeur h.d. M. C. van Grondelle; kapitein-ter-zee N. W. Sluyter; schout-bij-nacht C. R. N Erkel. commandeur J. F. van Duim. kapitein-ter-zee b.d. D. J De luitenant-ter-zee I J. B. Genet, was officier van navigatie aan boord van de Zeven Provinolën. Hij verbelde, dat on middellijk nadat de machinestoring was geconstateerd de marine-autoriteiten tele grafisch werd meegedeeld, dat de kruiser naar binnen zou komen. Mr. Van Looker en Campagne: „Als in het telegram ook was vermeld, dat er moeilijkheden waren met de machines, zouden de autoriteiten dan niet in de gelegenheid ztjn geweest maatregelen te nemen, bijv. door het zenden van sleep boten?" ZIE VERVOLG PAGLNA 9 ZON EN MAAN Dinsdag'll november: zon op 7.51 uur, nder 16.56 uur. Maan op 7.51 uur. onder Vliegboot zoek op oceaan Schepen en vliegtuigen van verschillen de nationaliteiten waren vanmorgen voor de Portugese kust nog aan het zoeken naar een vliegboot met 36 inzittenden, die een noodlanding heeft moeten maken op de Atlantische Oceaan. Meer dan twaalf uur nadat het vliegtuig gisteren noodsei nen uitzond, was nog geen spoor te be kennen. De vermiste vliegboot is het eigendom van de kort geleden opgerichte Portugese maatschappij Artop. Dc piloot van een K.L.M.-toestel. die van zijn route van Brazilië naar Lissabon was afgeweken om aan het opsporingswerk deel te nemen, verklaarde vanmorgen viocg bij aankomst in dc Portugese hoofdstad dat de golven in het gebied waar het toestel vermoedelijk is neerge streken op zijn minst twee meter hoog stonden. Gisteren meldde een Amerikaans vlieg tuig het vermiste toestel te hebben gezien en er zelfs via de radio contact mee te hebben gehad. Het zou op één motor track er. de kust te bereiken. Geen enkel ander liegtuig of schip" heeft echter contact net de vliegboot gehad. schuimrubber- matras Alle soorten „UBICA" matrassen uit voorraad leverbaar V.V. Textielhandel ADR. v. OOT jr. Breestraat 39 Lelden Opklaringen De Bilt verwacht tot i «M Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. maar morgen ook perioden met zonneschijn. Zwakke tot a matige, aan de kust aanvan- m kclijk krachtige noordelijke wind. Vannacht in het alge- iets minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van- (Opgemaakt om 11.15 uur). HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur «2 Helsinki il II ,ni windstil zzw WNW Tj^EN onbesuisd autoritje van zes vrolijke jonge mensen is zater dagavond geëindigS met een tragisch ongeluk te Soestduinen, dat twee van hen het leven kostte en drie zwaa verwondde ongeluk gebeurde op de weg va: Zeist naar Soest. Drie jongens uit Bur Zeist hadden een partijtje biljar van de Nederlandse en Britse te-levisie. trok zij zich bij het uit gaan van de kerk maar heel weinig aan. Als eerste getuige werd gehoord dc heer A. Hokker uit Sliedrecht. schipper de baggermolen „Oostgeul", die ver klaarde, dat hij met zijn molen in „nacht positie" lag en dat zijn vaartuig twee bai- had gehesen ten teken, dat er gepas seerd kon worden. „Ik wist dat dc Zeven Provinciën naar binnen zou komen, maar er bestond voor mij geen aanleiding maat regelen te nemen. Ik wist niet, dat dc kruiser in moeilijkheden verkeerde, maar had ik dat wel geweten, dan had ik toch niets anders gedaan, dan tk nu heb gc- gespeeld moeiten c tegen elf uur gingen ze die even thuis brengen De regen en de vochtige bladeren had den het wegdek te Soestduinen glad ge maakt en in een gevaarlijke bocht (bij hte sanatorium Zonnegloren) slipte dr zes jaar oude auto. die met vier mensen achterin vermoedelijk reeds uit zijn ba lans lag. Met flinke vaart vloog het voertuig op een boom. De ravage was verschrikkelijk, het letsel der inzittere den nog erger De 21-jarige Nellie van Dorrestein uit Soest en de 19-jarige Peter de Wit uit Zeist overleefden dc botsing niet. De 1R- iarige Janny Beijersbcrgen uit Soest, de 19-jarige Jannie Verwoerd ook uit Soest en de autobestuurder C .A. van Koeve ringen uit Zeist liepen zware verwon dingen op. Zij zijn allen in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort opgeno men. De zesde inzittende, de 20-jarige Jacques dc Ridder uit Bunnik, werd licht gewond. Hij kreeg een shock en was zo overstuur, - dat hij kort na de botsing verdween en van Soestduinen naar zijn ouderlijk huis in Bunnik liep. Het duur de tot de volgende morgen zes uur voor dat de Soester politie gereed was met de hulpverlening, het voorlopig onder zoek. het opsporen van de verdwenen in zittende en het ruimen van het wrak. Hoe hard de klap was aangekomen, was de kapotte auto aan te zien: de portie ren waren losgerukt en meters wegge slingerd. de vloer van de auto was in twee stukken gescheurd. In Wassenaar Op de rijksstraatweg van Den Haag naar Amsterdam Is zaterdag te Den Deyl onder Wassenaar de 17-jarige fietser Roe- lof Ktaaa Zandbergen uit Oegstgeest om het leven gekomen, toen hij geheel bul ten zl|n schuld bij een botsing betrokken raakte. De 17-jarige jongen werd geraakt, toen een vrachtauto door onbekende oorzaak tegen een geparkeerde bestelauto botste en samen mte deze het fietspad opschoof. Het slachtoffer sloeg tegen de straat en overleed later in de Ursula kliniek. De eigenaar van de bestelauto, die appelen uitlaadde, werd een eind meegesleurd en liep een hersenschudding op. De be stelauto werd totaal vernield De vracht auto kwam in een tuin van een hotel tot stilstand, na een hek te hebben vernield. De chauffeur bleef ongedoerd. De Was senaars» politie tel. 3333 verzoek getuigen zich te melden. In Coevordcn schepte een auto mevr. FriensHessels, toen zij op de fiets bood- ichappen deed De moeder van zesderen overleed kort na het ongeluk. De tweejarige Margreth Emming uit Ter Apel is gistermiddag bij het spelen het wandelpark in een gracht gevallen verdronken

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1