KRISTaLLnaCHT NIEUWE VAN DALE 'gevende cellen^: grootste vergissing ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 DRIE BLADZIJDEN UIT HET BOEK DER GESCHIEDENIS land ken. de kop Malieveld werd e betoging gehoudi Wllhelmine. Op 9 november Jelle Troelstra i republiek te i igedrukt. Op t het „Derde Rijk" s gepleegd op de De SS en de SA V eertig jaar geleden kwam lot een einde IN het boek der jongste wereldgeschiedenis is de maand november vol van grote en voor het verdere verloop van de historie belangrijke data. Enkele weken geleden hebben we in het Zondagsblad er aan herinnerd, dat op de dertiende november van 1918 de Duitse keizer Wilhelm II als een vluchteling over de Nederlandse grens kwam. Die vlucht luidde na de vreselijke wereldbrand van 1914—1918 een reeks gebeurtenissen in, die door niets meer te stuiten waren. Twee dagen tevoren was in het bos van Compiègne de wapenstilstand gesloten tussen Duitsland en de geallieerden. Ook voor ons land waren de gevolgen van de revolutie, die op de oorlog volgde, niet uitgebleven. De socialistische leider Pieter Jelle Troelstra bereidde de vorming van een republiek voor. Op 18 november 1918 werd die poging tot mislukking gedoemd, want op het Haagse Malieveld gaf het Nederlandse volk een demonstratie van zijn aanhankelijkheid aan de Koningin. De mensen kwamen daar tot een eerlijke en bewo gen geestdrift, die getuigenis aflegde van de grote liefde, die Nederland voor Oranje koesterde. Dat alles is deze maand veertig jaar geleden en we moeten in het geschiedenisboek de bladzijden omslaan van twee decennia. Twintig jaar, waarin de wereld groeide naar een nieuw kookpunt. In 1933 had Adolf Hitler naar de macht gegrepen. De Joden in Duitsland werden geboycot en kregen het steeds zwaarder te verduren. Tot op 9 november 1938 de eerste pogrom zich als een schandelijke bloedvlek over het „Derde Rijk" uitspreidde. De mist joeg over de velden, hing in flarden tussen de bomen van het bos van Compiègne, daar in de buurt van de Franse plaats Rethondes. Een groep mannen liep haastig in de richting van de spoorwagon, die het hoofdkwartier was van Frankrijks maarschalk Foch. De mannen droegen de militaire uni formen van vele landen en bovendien de onderscheidingstekenen van hoge en hoogste officieren. In de spoorwagon werden de voorwaar den besproken, die moesten leiden tot het neerleggen van de wapens. Aan de ver schrikking van de oorlog, die in vier jaar bijna negen miljoen mensen had gedood, moest nu een einde komen. Voorwaarden. De voorwaarden, die Britten. Fransen en Amerikanen hun tegenstanders in de spoor wagon voorlegden, waren niet gering. Niet mis te verstaan ook. De Duitse legerleiding werd duidelijk ge maakt. dat zij een versldgen en ontred derde natie vertegenwoordigden. Maar dat wisten zij al. want hun legers muitten en in de Heimat gistte de revolutie. De oor log had al te lang geduurd. De Duitsers hadden geen andere keus: zij moesten de eisen inwilligen, alle eisen, die de over winnaars stelden. De ..Veertien punten" van de Ameri kaanse president Wilson werden gehand haafd en het Duitse keizerrijk werd histo- Instorting Ook de andere fronten stortten in. Steeds neer landen hadden zich in deze vier ja- en gemengd in de strijd. Al op 15 de cember 1917 was aan het Oostelijk front te Brest-Litowsk de wapenstilstand met Rus land en andere oostelijke vijanden geslo ten. De laatste, uiterste krachtsinspanning van de Duitse Armeeën had zich daarom volledig kunnen richten op het Westen, dat op 7 december 1917 de doorslaggevende steun van de Amerikanen had gekregen. In modderige loopgraven, op van men selijk bloed doordrenkte slagvelden in Frankrijk, in België, in Polen. Siberië, Servië, Italië. Macedonië, Turkije en Roe menië, op de oceanen en ook al in het luchtruim (bommenwerpers en ballons opereerden boven de strijdende legers) was het gigantische gevecht geleverd. De Duitsers hadden successen geoogst. Ze waren opgerukt, maar eindelijk in augustus 1918 was de grote ommekeer ge komen. Aanval Onder leiding van de algemene opper bevelhebber Foch waren de legers der Entente in de aanval gegaan. De Duitse troepen trokken terug, fel strijdend voor iedere duimbreed grond en voor een ver loren zaak, een spoor van verwoesting achterlatend. Maarschalk Foch had de Armeeën van de keizer over de Rijn willen jagen, hen willen volgen tot Berlijn. De politici verbo den het hem. En zo sloten op de 11-de november 1918 grimmige mannen de wapenstilstand. De oorlog was voorbij. Aan de fronten smeten de soldaten de wapens neer, in steden en dorpen was er blijdschap over de vrede, die nu komen zou, maar die nog verre was. De wereld herademde hijgend, als een oerwouddier, dat tè lang in doodsnood is geweest. Korporaal F och, die de leiding had allieerde strijdkrachten en Maarschalk J t an de geallieerde strijdki in die functie een der hoofdpersonen bij het sluiten tan de wapenstilstand Mai de voorbije strijd was te groots, had te diepe indrukken in het wereldbeeld gegroefd om door een wapenstilstand rust te kunnen brengen. Van alle fronten mar cheerden de troepen naar huis. De solda ten vonden thuis een wereld, die zich ge reed maakte voor de aanloop naar een nieuwe krachtmeting. Die aanloop was al begonnen. Revoluties, onlusten, stakingen waren aan de orde van de dag. En één van de soldaten, die ,,Heim" keerden, was een korporaal, die Adolf Hitler heette Hulde op Malieveld bewees Er was een wereld in beroering. De „Armistice", de wapenstilstand, had drommen mensen op de been gebracht. Zij kwamen tot een begrij pelijke uitbarsting van blijdschap. Boven die blijdschap hing overal de don kere dreiging der onlusten. In Duitsland was de bevolking niet blij. De Keizer was gevlucht. De relletjes verspreidden zich van stad naar dorp, van dorp naar stad en verder, steeds verder. De voormalige zadelmaker Ebert, die nu een socialistische voorman was, had met succes naar de macht gegrepen. Hij was de president van de Duitse republiek geworden. De impulsieve leider van de Neder landse socialisten. Pieter Jelle Troel stra, spiegelde zich aan de voorbeelden van Rusland (waar nu de bolsje wieken heersten) en van Duitsland. was aangenomen. Het huldebetoon werd een slag in het gezicht van Pieter Jelle Troelstra, die ziek van overspanning, zich de verwijten op de hals had gehaald van de meer be- zadigden in de SDAP. Machtsgreep H.M. Koningin Wilhelmlna bleef de Moeder des Vaderlands, bemind en ge zien. De revolutie i nstuwd door een juichende mensenzei tvingen Koningin Wilhelmina en Prin i Juliana op het Haagse Malieveld d, Pieter Jelle Troelstra besloot ook de macht tot zich te trekken. Nederland was neutraal gebleven in de oorlog, maar de socialist Troelstra meende, dat de monarchie ook hier haar tijd moest hebben gehad. Zijn partijgenoten uit de hogere SDAP- kringen volgden hem voorzichtig, wezen zijn pogingen af. maar in roerige socia listenvergaderingen voelde Pieter Jelle zich gedragen door de bijval van het ..proletariaat", zijn proletariaat. Op de dag van de wapenstilstand, op 11 novem ber. sprak Troelstra in Rotterdam. Hij werd door zijn volgelingen toegejuicht. Zij zongen uit volle borst de ..Interna- In Tweede Kamer Twee dagen later beging Troelstra zijn grootste vergissing. In de Tweede Kamer hield hij een redevoering, die geheel Nederland, ook vele van zijn partijgenoten met schrik en angst vervulde. Hij eiste van het kabinet-Ruys cie Beerenbrouck niets minder dan de teu gels van het bewind in de handen te leggen van de strijdende arbeidersklas- SCpieter Jelle Troelstra moet daar in de Tweede Kamer het visioen hebben ge had. waarin hij zichzelf zag als de grote leider van het Nederlandse volk. Hij vergiste zich 'WWNAIWNAIWWVWAAA Nazi's koelden moordlust op weerloze joden Zingend marcheerden ze door de straten. Ze hadden goede stemmen en de tekst van hun gezang klonk hunals muziek in de oren. „Als het Jodenbloed van onze messen druipt", zongen de mannen en hun ogen straal- den fanatiek, terwijl zij de laarzen in een dreigend ritme op de straatstenen lieten klet teren. In 1933 was Adolf Hitler aan de macht gekomen. Hij had met zijn kliek het Duitse volk vergiftigd met de haal tegen de Joden, tegen alles dat niet-Arisch was. Vijf jaar duurde thans zijn regiem Vijf jaar, waarin de Joden het steeds moeilijker, steeds ondraaglijker hadden gekregen. Hitler-Duitsland toonde wereld zijn ware gezicht Nu was het 9 november 1938. In het felle schijnsel van vijf honderd brandende synagogen, in het licht van dc door het vuur verzengde Joodse winkels in Duitsland, zongen de Nazi knokploegen van SS en SA het stnjaliea. Zij zongen net. toen zij wegtrokken, na vrijwel alles Joden toebehoorde, te heb- Misvatting Zo het Een hoe groot zijn misvatting was. bleek op 18 november 1918. Op het Ma lieveld in Den Haag kwam het tot een onbeschrijflijke aanhankelijkheidsbetui ging van het Nederlandse volk aan Ko ningin Wilhelmina. Het werd dc dag. die als Oranje-Maandag" jje geschiedenis zou ingaan. Duizenden, tienduizenden verdrongen zich. toen Koningin Wilhelmina en Prin ses Juliana in het open rijtuig kwamen aanrijden Het was een uitdaging aan Pieter Jelle Troelstra. Malieveld Soldaten spanden de paarden uit, trokken zelf het rijtuig juichend door de mensenmenigte van het Malieve'd. Een volk. dat trouw wilde blijven, van die trouw ontroerd blijk gaf. toonde de juiste keuze. De uitdaging in Berlijn, in Ham burg en in Miinchcn. Zo was het in geheel Duitsland. De politie liet hot niet alleen toe. maar moedigde de vernie lingen zelfs aan. Alleen in Bres- la u verdedigde de politie de Joodse eigendommen. „Kristallnacht" (zoals de nacht van 9 op 10 november voortaan werd genoemd) was de eerste grote pogrom der Nazi's. Teruggezet De beschaving van Duitsland was al enige tijd tevoren een paar eeuwen teruggezet. De Jo den hadden hun burgerrechten verloren. Een rassenbureau moest op „wetenschappelijke" wijze aantonen, dat Joden tot een inferieur ras behoorden. Er waren er in Duitsland een half miljoen. Boeken van Jood se schrijvers werden verbrand Er werden vreugdevuren van gemaakt. Maar de messen dro pen nog niet van het Joden bloed. De wereld keek toe en zag wat er in Duitsland gebeurde Er was afgrijzen, maar toch nam men deel aan dc Olym pische Spelen van 1936 in Ber lijn. Het was nog de tijd der verbroedering. Opgezweept Maar de Duitsers werden kunstmatig opgezweept tot een haat. die moest leiden naar de grote pogrom van november 1938. „Geen Duitser kan zich veilig voelen, zolang er nog Jo den zijn", werd een vaak ge hanteerde slagzin. Duitsland moest Jodenvrij worden ge maakt. Reeds duizenden zucht ten in concentratiekampen, ve le anderen waren uit hun broodwinning gestoten, sommi gen hadden kans gezien te vluchten, maar tot openlijke gewelddaden op grote schaal hadden de Nazi's zich nog niet laten verleiden, want ze vrees den de wereldopinie, die toch al tegen hen was. Aanleiding jongen Grymsztan was verdre ven en woonde illegaal in Pa rijs. Daar hoorde de 17-jarige, dat de Nazi's zich aan zijn ouders hadden vergrepen De openbare mening ln de beschaafde wereld keerde zich fel tegen dc Nazi's. Goebbels keurde voor de radio de „spon tane" actie af, om de wereld Joden naar de concentratie kampen. Hitler-Duitsland toon- de in „Kristallnacht" de we reld zijn ware gezicht. Vi de wraak schoot de jongen Joden was het het begin de derde se- taet einde. Het geduld van de de Duitse legatie wereld was niet uitgeput. Nog niet.... Vom Rath cretaris in Parij: De Nazi's hadden nu geen enkele aansporing meer nodig. De wanhoopsdaad van Grymsz tan schreeuwde om wraak. En zo klonk in de nacht van 9 op 10 november 1938, toen Vom Rath aan zijn wonden was be zweken. het lied van de SS en de SA door de Duitse straten. Joden werden vermoord en bij duizenden naar de concentratie kampen gesleept om daar om het leven te worden gebracht. Joodse zaken werden verwoest, synagogen tot de grond toe af gebrand. De verzekeringen be taalden de schade niet uit. e redacteuren van de Van Dale zullen 4 miljoen woorden nodig heb ben om 200.000 Nederlandse woorden in hun enorme woordenboek te behandelen. De eerste aflevering van de langverwachte achtste druk is verschenen, en behandelt in 256 grote kolommen met kleine lettertjes heel de Ne derlandse taalschat van A tot Alizarine-inkt. Zo'n aflevering net een dunne brochure bevat even veel tekst als een gewoon oc tavo boek van 500 bladzijden. De totale omvang zal 2560 blad zijden of 5120 kolom tellen en zal over 2M jaar gereed zijn. Met ere zal ook de nieuwe druk dus weer de bekende naam „de dikke Van Dale" dragen. En dit alles in de nieuwe (voor keur) spelling, behalve dan het devies van uitgever Martinus Nijhoff op het titelblad: „Alles tornt teregt". Van Dale kan men gerust de parel der Nederlandse woorden boeken noemen. Er is inderdaad een nóg groter autoriteit, het geweldige Woordenboek der Ne derlandse Taal een rij boe ken, die met het alfabet nog niet klaar is maar dat be faamde W.N.T. van De Vries is praktisch onbereikbaar voor de taalgebruiker en wordt alleen door vakgeleerden geraad pleegd. Laatste woord Maar Van Dale is het laatste woord op school, en bij de puz zelaar, en in de rechtbank, en op de redactie, en waar eigen lijk niet? Beroemd is het woor denboek om zijn volledigheid, zijn exactheid, zijn ruimheid van opvatting, zijn schat van voorbeelden uit hedendaags Ne derlands, maar ook uit de ge schriften van nog altijd gelezen auteurs uit de vorige eeuw als Beets, Staring en Van Lennep. vier miljoen woorden iliiiiiiliiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Van A tot Alizarine-inkt illllllllllllllllllillllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllll» De eerste druk dateert van 1865, maar heette toen nog geen Van Dale. Het boek van I. M. en N. S. Calisch bouwde voort op een traditie, die met Kiliaan (1599) begon en had F Halma (17081710) als directe voorva der. De tweede druk van 1872 werd door J. H. van Dale, hoofd ener school te Sluis, bezorgd. Verdere drukken kwamen er in 1884, 1898, 1914, 1924, 1950. Dat laatste jaar verscheen een druk, die gedurende de oorlogsjaren grondig, artikel voor artikel werd herzien. Woorden die al in de 17e eeuw uitgestorven waren (zoals kleerbezem en kleertob- be) werden in 1950 geschrapt. Midden in de bewerking van dit woordenboek moest men alles nog eens gaan bekijken, omdat inmiddels (1947) een nieuwe spelling werd ingevoerd Alles En staat er nu alles in, in de nieuwe Van Dale? Dat is onmo gelijk. De bewerkers van de ze vende druk zeiden: „Nederlands is een taal die op ongelimiteer de wijze nieuwe woorden kan vormen door samenstelling en op grote schaal ook door aflei ding." En verder is de vaktaal zó gespecialiseerd dat vele vak ken ieder voor zich een woor denboek van de omvang van een Van Dale zouden kunnen vullen, zeggen diezelfde samenstellers. De achtste druk zal echter weer duizenden nieuwe woorden en woordbetekenissen bevatten. In de eerste aflevering viel ons het nieuwe woord „aardsatel- liet" op. Er staan meer aflei dingen van „aardgas" ver meld. „Afremmen" wordt aan vaard niet r-lleen in de letterlijke maar ook in de figuurlijke be tekenis, hetgeen in de zevende druk nog niet gebeurde. Verbetering Druk en uitvoering zijn in hoofdzaak hetzelfde gebleven, doch de trefwoorden worden niet meer kapitaal (met hoofd letters) gedrukt, en dat lijkt ons een verbetering. De aangehaal de voorbeelden uit bijbelteksten staan in de Statenvertaling, al thans volgens de steekproeven die we genomen hebben. Wij als leken zijn niet naar fouten (die er onvermijdelijk in zitten) gaan zoeken. Toevallig viel ons oog op enkele zetfouten (voor wie het interesseert: af- hange-Linge in plaats van af- hangelinge en op bladzij 2 bo venaan A-A-Ltolletje in plaats van A-al-tolletje. De eerste aflevering bevat niet minder dan 54 kolommen met samenstellingen van „aan" en zelfs 130 kolommen met „af". En om u een indruk te geven van de volledigheid, noemen we hier ten slotte een paar ohs onbekende, maar degelijk be handelde - woorden: aalwaardigheid, aanbaffen (ru wer dan aanblaffen), aanballen, agathologie, algerak, afzwinge- len, afschellen, afschaviel^n, aantree en achtergribus Van Dale Groot woorden boek der Nederlandse taal, achtste, geheel opnieuw be werkte cn seer vermeerderde druk. Aflevering I. Ultg. Martinus Nijhoff, Den Haag. It»**»********»»**********#**##**** -fa Nieuw wapen in de medische wetenschap (Van onze speciale verslaggever) Vandaag vergadert in Rotterdam een internationaal ge zelschap medici, dat in eigen vakkringen nogal wat weer standen heeft te overwinnen. De doktoren, onder wie enkele Nederlanders van naam, propageren de zogenaamde cellen- therapie en menen op grond van de door hen bereikte resul taten alle aanleiding te hebben om van een nieuw wapen in de medische wetenschap te kunnen spreken. Confraters daarentegen hechten geen of weinig geloof aan de reeds wijd gepubliceerde ondervindingen. Zij zijn van oordeel, dat de cellentherapie gevaren voor de algemene gezondheidstoe stand van de patiënt inhoudt en zijn voorlopig niet van plan de onderzoekingen der cellentherapeuten te steunen. De grote man van de cellen- therapie is de vijfenzeventigjarige predikant-arts dr. Paul Niehans, een Zwitser, die ook op het con gres te Rotterdam aanwezig is. In 1931 kwam hij na een groot aantal proefnemingen tot dc con clusie. dat het mogelijk is een menselijk orgaan, dat niet of slechts ten dele functioneert tot nieuw leven te wekken door inspui tingen met levende cellen uit een zelfde orgaan van een dier. Cellu laire therapie noemde hij zijn ont dekking, doch de officiële medi sche wetenschap duidde zijn ge neeswijze als ondeugdelijk aan. Niettegenstaande dit kreeg hij toch een kern van leerlingen in ve le landen, die regelmatig met el kaar samenkomen om over de kli nische en praktische aspecten van gedachten te wisselen. „Kwakzalverij" Tijdens ccn cellentherapeutisch congres in Bad Homburg verklaar de een Nederlandse arts ten aan zien van deze geneeswijze: „De positieve resultaten van dc cellentherapie volgens de metho de van dr. Niehans zijn over de hele wereld bekend. Persoonlijk heden van naam, onder «1e paus Pins XII. dr. Adenauer, de Aga Khan en de keizei van Japan, on dergingen reeds een behandeling met levende cellen „Hel lisico, dat aan de cellen- injecties, is verbonden en waar- mcc onze tegenstanders altijd graag komen aandragen, is even groot of even klein te noemen ais dat bij welke andere geneeswijze ook Er is ten slotte aan iedere willekeurige operatie een zeker ri sico verbonden Maar wanneer zo'n operatie noodzakelijk blijkt te zijn en een behoorlijke kans op slagen biedt, dan aarzelt toch nie mand haar te ondergaan „Evenals in andere landen on dervindt de cellentherapie ook in luidde pogrom in Duitsland reselijkste Jodenver volgingen in. Toen de Nazi's na 1940 ook ons land hadden over meesterd, werden duizenden Jood se landgenoten naar IF est er b or k Nederland nog steeds van ver schillende kanten een afkeurende kritiek. Dat komt hoofdzakelijk, omdat deze therapie niet in dc gangbare denkwijze past en zich niet laat voegen in het systeem van dc therapeutische mogelijkhe den, welke men tot dusver keide." „Ook bij ons in Nederland oor delen vele medici en wel voor namelijk aan de universiteiten zonder de nodige kennis van za ken en zonder ook maar enige persoonlijke ervaring op cellen- therapeutisch gebied te hébben. De vele positieve resultaten, wel ke in Nederland met cellenthera pie werden behaald, worden een voudig afgedaan met de dooddoe- Sprekend geval Als bewijs voor de deugdelijk heid van de geneeswijze van dr. Niehans. vroeg de arts toen een tienjarig jongetje, dat in de zaal zat, naar voren te komen. „Dit manneke hier", verklaar de hij, „werd twee jaar geleden door zijn vader in mijn spreek kamer binnengedragen. Hij kon namelijk niet staan, niet zitten en niet lopen. Hij was trouwens he lemaal een uitermate zielig hoopje mens. dat zich slechts op handen en voeten kruipend kon voortbewe gen. tot groot verdriet van de ouders. U kunt dit op de foto hier, die ik op het witte doek zal pro jecteren. duidelijk zien. Deze foto werd twee jaar geleden,vóór de cellenbehandeling. genomen. En het resultaat van mijn cellen- injecties. mijne heren? De jon gen leerde reeds twee maanden na de behandeling zitten. Hij onder nam de eerste, zelfstandige pogin gen om tc staan en het duurde niet lang, of hij liep door het huis. Vroeger dronk hij liters water per dag zoals u weet. is dit een ty pisch kenmerk van het mongolis- me doch dit is nu tot een nor male hoeveelheid teruggebracht. Hij speelt nu met andere kinderen buiten, hij is opgewekt en gaat met zijn eigen step naar school. Het is een school voor bijzonder lager onderwijs, maar vergeet u niet welk een ontzaglijke ontwik keling dit kind in een periode van twee jaar heeft doorgemaakt Honderden zijn de gevallen, welke de cellentherapeuten naar voren brengen, als hun naar de balans van hun resultaten wordt gevraagd. En van de ontdekker van de cellulaire therapie, dr. Paul Niehans. kan zelfs gezegd worden, dat hij vele landen be reist om zijn geneeswijze op de groten van deze aarde te beproe- Het zou een vergissing zijn te veronderstellen, dat de cellenthe rapie verjonging brengt. De medi ci. die de geneeswijze van dr.Nie hans aanhangen, brengen dit uit drukkelijk naar voren, ten einde eventuele teleurstellingen te voor komen. Mensen, die echter aan zo genaamde slijtage-ziekten lijden of aan vervroegde ouderdomsver- schijnselen onderhevig zijn, zou den na een behandeling met le vende cellen echter weer helemaal opleven en een voor hun leeftijd ongekende energie ten toon kun nen spreiden. De cellentherapie zou reeds be wezen hebben vele ziekten t« kunnen bestrijden. Kanker, zo ver klaren dc cellentherapeuten. be hoort er helaas niet bij, evenmin als andere vormen van kwaad aardige gezwellen. Ook tegen anl- kerziekte. hartklepaandoeningen dc ziekte van Basedow en ver lammingsverschijnselen helpen c el leninjecties niet. De groep, waarbij een cellen- behandeling zelfs schadelijke ge volgen kan hebben, aldus nog steeds de cellentherapeuten, om vat o m. alle infectieziekten. Een grondig onderzoek van het hele lichaam is dan ook vereist, alvo rens getracht wordt een ziekte met levende cellen van dieren te bestrijden. Componisten-serie in zakformaat De componisten-serie in zak formaat van uitgeverij Gottmer te Haarlem is weer uitgebreid met vier delen en wel „Handel'' van Herman Rutters. Debussy ran Paul Douliez, Strawinsky van Marius Monnikendam en ..Beethoven" van Norbert Loe- ser. Deze vier pockets zijn voor de muziekliefhebbers van veel waarde. Norbert Loeser heeft zijn Beet hoven-biografie bijzonder knap op gebouwd en naast het levensre laas van Beethoven ook de beteke nis van zijn muziek duidelijk en klaar geschetst. Hier leert men niet de wilde mens met de wilde haren kennen, maar de echte mu- In zijn bock over Strawinsky heeft de Haagse componist Mon nikendam eveneens een heel be trouwbaar beeld gegeven van een der meest belangrijke componis ten van deze tijd. Monnikendam heeft een prettige manier om iets te vertellen en heeft bovendien het blijkt op elke bladzijde een zeer grote liefde voor Strawinsky. Beslist groots is de studie, die Herman Ruiters schreef over Han del. waarbij we dan betreuren dat Ruiters de orgelwerken wat erg kort behandelde. Maar ln deze biografie rijst inderdaad de volle dige Handel-figuur op. de man wiens 200ste sterfdag volgend Jaar wordt herdacht. Ten slotte is er Paul Douliez, die over Debussy een biografie schreef: een gedegen boek, waar in leven en werk goed zijn be schouwd, doch waarin de stijl niet altijd even verzorgd is. Dit boek heeft bovendien nog een voordeel: het bevat een index der werken. Daardoor is het als naslagwerk veel hanteerbaarder dan de an dere studies. Deze wens om al de biografieën van een dergelijke in dex te voorzien, hebben we al eer der uitgesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5