Jlicutue £eiJtsrt)e (fouranl Engeland en eind V S maken aan „kernstop Verdrag tussen VS en Euratom getekend Weer Russische proeven echter geen Voorlopig nieuwe experimenten Dulles vindt voorstellen van De Gaulle gunstig 0 Onthulling van Daily Express NAV O -troepen trekken op Wezer terug bij Russische aanval ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 5R930 Negrnfnderlipte jaargang no. 11409 CHRISTELIJK-N ATlOiS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvaitlcli It ahrbltutn triyn bert ia teglif nspott" ,Wij bouwen gewoon door Zie pagina 4 V) )E VERENIGDE STATEN en Groot-Britannië achten zich ontheven van de verplichting om gedurende een jaar geen proeven met kern wapens te nemen. Zij hebben er gistermiddag op gewezen dat de Sowjet unie, na het begin van de Geneefse conferentie op 31 oktober, twee kern wapens tot ontploffing heeft gebracht. Toch zullen de westelijke landen hun proefnemingen niet onmiddellijk hervatten. Er zal rekening worden gehouden met eventuele vorderingen in Genève, waar de V.S. en Engeland blijven streven naar een hechte overeenkomst voor een gecontroleerde (taking der proeven. President Eisenhower deed gistermiddag weer een beroep op de Russische regering, mee te werken aan een tijdelijk verbod op kernproeven. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld dat de Russische kernproeven die overigens niet van grote omvang waren zijn genomen op 1 en 3 november. Uit de verklaring van de commissie valt op te maken dat de Sowjetunie mogelijk heeft gedacht, beide experimenten in het geheim te laten plaatshebben. Dit is echter lou ter een veronderstelling. De proeven werden genomen op een EISENHOWER niet langer gebonden proefterrein in het zuiden van de repu bliek en niet op het proefterrein van Nova Zembla. in de Poolcirkel, waar de afgelopen weken de meeste kernwapens tot ontploffing zijn gebracht. President Eisenhower, die gistermiddag het Amerikaanse besluit bekendmaakte, herinnerde er in zijn rede aan dat'de Ver enigde Staten op 22 augustus hebben meegedeeld, gelijk met het begin van de Geneefse conferentie de proeven te zul len stopzetten voor een periode van één jaar, tenzij de Russen hun proefnemingen zouden hervatten. V oorgesch iedenis Op 31 maart had Rusland besloten geen kernwapens meer tot ontploffing te bren gen en eind augustus waren de proeven nog niet hervat. Eind september begon nen de Sowjetgeleerden echter aan een nieuwe reeks. Moskou betoogde toen dat dit nodig was, omdat de westelijke „atoomlanden" het Russische voorstel in maart om alle proeven voorgoed stop ie zetten hadden verworpen. Later, omstreeks 30 augustus, weigerde de Russische regenng in te gaan op h« Brits-Amerikaanse verzoek om. met ii gang van 31 oktober de proeven voor ee jaar stop te zetten. Zij verklaarde, zie vrij te achten de kernproeven voort t zetten totdat hun totaal aantal gelijk w; aan dat van de Verenigde Staten en Ei geland tezamen. Sinds de 31ste maart hebben de Ame rikanen waarschijnlijk 34 en de Britten vijf kernwapens beproefd. In de Sowjet unie heeft men achttien kernproeve* ge- Eisenhower wees er gisteren bovendien op dat de Russen hun proeven voortzet ten ondanks de door de Algemene Ver gadering van de V.N. aangenomen reso lutie waarbij er bij de partijen die in Genève vergaderen op wordt aangedron gen. geen proeven te nemen terwijl de onderhandelingen .voortduren. Een Amerikaanse afgevaardigde bracht het hetvatten van de proeven door Rus land gisteren ter sprake op de Geneefse conferentie. De Russische afgevaardigden wensten echter geen commentaar te ge ven. In New York verklaarde Valerin Zorin, de Russische vertegenwoordiger bij de V.N., niets te weten over nieuwe proefnemingen met kernwapens. De eerstp officiële Russische reactie op Eisenhowers woorden kwam van het pers bureau Tass, dat verklaarde dat de V.S. voorbereidingen treffen voor een hervat ting van de proeven, „ondanks hun be lofte. van 31 oktober af een jaar lang geen proeven te zullen nemen." Chroesjtsjef over V S-verkiezingen •jetpremier en partijbaas Nikita Chroesjtsjef heeft gisteren op een recep- ae in het Kremlin te Moskou, gegeven ip de 41ste verjaardag van de oktober revolutie, gezegd, dat de overwinninf ie democraten in de Ver. Staten bete- „dat de Amerikaanse kiezers nachtspolitiek van Dulles en Eisenho' lebben veroordeeld. Zij hebben laten j at zij vrede wensen", aldus Chroesjtsjef, iie voorts verklaarde in de democrati- iche overwinning een mogelijkheid te zier I de Russisch-Amerikaanse betrekkin- n te verbeteren. Maanraket niet in haar baan Ook de derde Amerikaanse „maanra :et" heeft haar doel niet bereikt. Twin- i? minuten nadat vanmorgen de geslaag- le lancering van de Thor-Able-raket was bekendgemaakt, moest de luchtmacht te Cape Canaveral melden dat de derde trap det goed functioneerde en de satelliet et in haar baan zou worden ge- racht. Om half negen Nederlandse tijd ging ie 52 ton wegende zuil van metaal en aketbrandstof, die ongeveer dertig me lang was, met donderend geraas de ucht in. Het projectiel werd gelanceerd it dezelfde installatie, waaruit de vorige vee maanraketten waren afgeschoten. Na dertig seconden was het projectiel it het gezicht verdwenen. De Ameri- luchtmacht hield het publiek op ie hoogte: alles verliep naar wens. Dit werd echter herroepen toen uit ïentwaarnemingen bleek dat de ierde trap zich niet op de juiste manier ad losgemaakt van de vierde, die bestaat it de satelliet en een remraketje. Zestien minuten lang ving men te Jo- hell Bank in Engeland seinen op van itelliet. Na die tijd zweeg zij voor- loed. Men vermoedt te Cape Canaveral •at het vierde deel van de raket op aarde kruggevallen is, doch kon niet onmid- tellijk vaststellen waar dit kan zijn ge beurd. Dit is dus de derde keer dat een der- felijke poging faalt. De eerste raket mis takte n augustus. Zij ontplofte een paai ■econden na de lancering. De tweede, die 'p elf oktober werd gelanceerd, bereikte hoogte van meer dan 145.000 kilome- maar kwam niet binnen een afstand 80.000 kilometer van de maan, het en als doel had gesteld. Reorganisatie van de N.A.V.O. Meer kans voor hulpverlening aan buitenland DE AMERIKAANSE MINISTER van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op een persconferentie zijn vertrouwen uit gesproken in het nieuwe Ameri kaanse Congres, dat nu overwegend uit democratische afgevaardigden bestaat. Hij hoopt, dat het Congres hem in staat zal stellen doeltreffend leiding te geven aan Amerika's bui tenlandse politiek. Tijdens de persconferentie Dulles zijn standpunten weer, die hij ten aanzien van de lopende politieke problemen huldigt. Hij was van mening, dat de Sowjet unie door de hele wereld zal worden veroordeeld voor de hervatting van zijn kernproeven. Dulles verklaarde, dat de V.S. Rusland dinsdag hadden laten we ten, dat de laatste kernproeven door de Amerikanen waren waargenomen en dat Amerika tot gisteren had gewacht om deze ontdekking wereldkundig te ma ken, in afwachting van een Russisch commentaar over deze zaak. Dit commw- taar is echter uitgebleven. Wat betreft de ontwapening verklaar de de minister grote waarde te hechten aan de conferentie die volgende week in Genève begint en die handelt over het voorkomen van verrassingsaanvallen. Dulles is er verder van ijvertuigd dat de door president Eisenhower bij het Congres in te dienen voorstellen voor buitenlandse hulpverlening makkelijker •orden aangenomen, nu er een grote democratische meerderheid be- De toestand loemde de mil terd. De kleine door het zenden Britse troepen n het Midden-Oosten belangrijk verbe- mogendheden hebben an de Amerikaanse en ar dit gebied geleerd WEER 'n BERICHT Vannacht verwacht men koude-voeten-temperaruur1 Zorg dat U een Erres electro- deken hebt! Geen ijsvoeten mei U slaapt meteen in - U heerlijk uitgerust op! ERRES electro>deken de veilige, gézonde, werkelijk-afdoende oplossing voor het koude-voeten weer! Verkrijgbaar bij de ERRES-handelaar In de NAVO zag Dulles een gunstige ontwikkeling door de voorstellen van generaal De Gaulle, die gepleit heeft voor meer overleg tussen de landen van het Atlantisch pact. Dulles zag de voor- stellen van De Gaulle niet als een po ging een Brits«-Frans-Amerikaans trium viraat in de NAVO to stichten. Hij maak te overigens de inhoud van de brieven van generaal De Gaulle niet bekend. Over de Duitse hereniging zei Dulles, dat het standpunt van de Bondsrepubliek ten volle zou meewegen bij het uitoefe nen van druk op Rusland om de hereni ging te bewerkstelligen. De Brandenburger poort, een van de wereldvermaarde be zienswaardigheden in Berlijn, is nu vrijwel gerestaureerd en baadt weer als vanouds in een zee van licht. Geheel „als van ouds" is de situatie echter niet: de poort maakt deel uit van de grens tussen West- en Oost- Berlijn. Londen betreurt Monty's mening over Italië De Britse regering heeft de Italiaanse ambassadeur in Londen officieel haar leedwezen te kennen gegeven laatdunkende uitlatingen van schalk Montgomery. In zijn had de vroegere Engelse legerleider de beslissing van Italië om in 1943 met Duitsland te breken „een buitengewoon laag verraad" genoemd. De Italiaanse ambassadeur in Londen, Zoppi, had tevoren een bezoek gebracht aan Sir Frederick Hoyar-Miller, de per manente onderstaatssecretaris voor bui tenlandse zaken, om het protest van zijn regering te overhandigen. In een offi ciële verklaring zei de Britse regering, dat zij niet verantwoordelijk is voor de opvattingen van Montgomery in zijn boek, daar hij deze schreef in zijn per- .oonlijke kwaliteit. Ook Griekenland heeft in een officiële verklaring geprotesteerd tegen Mont gomery's opmerkingen over de gevechts kracht van de Italiaanse troepen. De Griekse regering zegt dat haar troepen de jaren 1940—'41 moesten vechten tegen Italiaanse troepen en dat de strijd- geest van de Italianen zowel bij de aan- ral als de verdediging respect afdwong. MEISJE VERONGELUKT Het negentienjarig meisje Doortje de Boer uit Venlo is gisteren verongelukt, toen zij met het voorwiel van haar fiet! het rijwiel van een voor haar uit rijdende vriendin raakte en een plotselinge king naar links maakte. Zij sloeg de laadbak van een passerende bestel auto en werd op slag gedood. Politieke satire Voor het eerst sinds lange tijd treft ge (op pagina 5) in ons blad weer een „politieke satire" aan, de visie van een tekenaar op het politieke gebeuren. Deze tekening is afkomstig van een Brit (om precies te zijn: een Schot) die reeds geruime tijd in ons land verblijft om een studie te maken van de Ne derlandse politieke en sociale verhoudingen. John Carson is, behalve een zeer kundig tekenaar, een merkwaardig man. HU wil mensen leren kennen in hun omstandigheden en daarom zoekt hy die mensen op. In allerlei landen heeft hij gewoond en gestudeerd, precies zoals hy nu in ons land is. HU weet dat het vak dat bU beoefent, politiek tekenaar, een moellqk en gevaariyk vak Is. „Ik geloof niet dat men bitterheid en haat mag gebruiken als een politiek wapen in tekeningen", zo zegt hy „Milde spot is al voldoende om hetzelfde te bereiken!" Zo heeft hy in Engeland carrière gemaakt en zo tekent hy ook hier John Carson heeft ons land op een vreemde manier leren kennen: in de eerste meidagen van 1945 was hy de navigator van een der Lancasterbom menwerpers die voedsel uitwierpen voor de hongerende bevolking van Rot terdam. IN BRUSSEL is vanmorgen een ak koord tussen de Verenigde Sta ten en Euratom getekend. Deze over eenkomst houdt een gemeenschap pelijk programma voor onderzoek en ontwikkeling op het gebied van de kernenergie in. Ook wordt de bouw geregeld van verscheidene kernreac toren voor industriële doeleinden. Namens de Verenigde Staten tekenden de heer John A. McCone, voorzitter van de U.S.Atomic Energy Commission en de heer W. Walton Butterworth, ambassa deur van de Verenigde Staten voor de drie Europese Gemeenschappen. Namens Euratom tekenden de vice-voorzitter pro- Anrico Medi, bij afwezigheid van rzitter, Louis Armand, en de leden de Europese Commissie van Euratom. overeenkomst zal nu aan het Joint nic Energy Commitae van het Ame- anse Congres worden voorgelegd, dat de overeenkomst nog voor 1 februari zal goedkeuren. Inmiddels zijn in Brussel en Washing ton reeds besprekingen tussen de deskun digen van Euratom en de Verenigde Sta ten over de bouw van kernreactoren be gonnen. De voorbereidingen voor de bouw van de eerste reactoren zullen vol gend jaar gereed zijn. Dan kan de indu strie in de Euratomlanden en de Verenig de Staten voorstellen doen over het op nemen van reactorprojectcn in het gieprogramma. Dit energieprogramma bestrijkt de pe riode tot 1963 en voorziet in een miljoen Kw aan elektriciteit, opgewekt door kern energie. Zo nodig kan deze periode met twee jaar worden verlengd. Gezamenlijk program voor ontwikkeling en onderzoek De Wederkerig ereenkomst. die vanmorgen is getekend, biedt beide partijen voor deel. Zo zullen de Euratomlanden profiteren van de ervaring en kennis van de Verenigde Staten voor een snelle ontwikkeling van de kernener gie. Deze snelle ontwikkeling is nood zakelijk. gezien het stijgend tekort Op hun beurt zullen de Verenigde Sta ten. waarvoor het op dit ogenblik misch minder wenselijk is om kernreac toren voor de industrie gens de relatief lage kosten van de klas sieke energie, van de Europese ervaring kunnen profiteren. De overeenkomst draagt dus derkerig karakter. Dit komt tot uiting in het tweeledig programma: 1. Een energieprogramma voor een gc- installeerd vermogen van ongeveer een miljoen Kw tegen 1963. 2. Een gemeenschappelijk programma van dat zich over een periode De r die v trekt. type de ontwikkeling in de Verenig de Staten al in een vergevorderd stadium zullen vermoedelijk met verrijkt 'erwacht wordt, dat in de verschillen- 150 Mw zullen worden gebouwd. Het geheel zal ongevcei 350 miljoen dollar kosten. Ongeveer 215 miljoen dollar wordt door de deelnemende nutsbedrijven andere Europese kapitaalbronnen ver- De regering van de Verenigde Staten stelt maximaal 135 miljoen dollar beschik baar in de vorm van langlopende kredie- imn Euratom. Euratom zal dese mid delen opnieuw uitlenen voor de bouw van de installaties. Do onderzoekingen zullen plaats hebben in de Verenigde Staten en Euratom. De kosten voor de eerste vijf jaar worden op 100 miljoen dollar geschat. Deze kos ten worden eerlijk gedeeld. Euratom belooft in de overeenkomst dat de splijtbare stoffen alleen voor vreedzame doeleinden worden gebruikt Besprekingen in Warschau hebben traag verloop Amerika en communistisch China heb ben gisteren het gesprak in Warschau over vermindering van de spanning in de Straat van Formosa hervat. Twee we ken geleden werd de bespreking opge schort om Jacob Beam en de communis tische zaakgelastigde Wang Ping-Nan in de gelegenheid te stellen, ruggespraak met hun regering te houden. Welke de huidige standpunten van de beide landen zijn, is niet bekend. Men it echter aan, dat Ameiika blijft aan dringen op beëindiging van de beschietin- en dat Peking nog steeds vasthoudt terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit de Straat van Formosa. Na afloop van de conferentie van gis teren, die nauwelijks twee uren duurde, is Jacob Beam, de Amerikaanse vertegen woordiger, weer naar Wathington gevlo gen voor verder overleg met zijn regering. LTET ENGELSE BLAD „Daily Ex- Ai- press" schrijft over inlichtingen beschikken, dat de N.A.V.O. nieuwe plannen heeft aanvaard voor de verdediging van West-Europa. Deze plannen zouden voorzien in een onmiddellijk terugtrekken op de Wezer tn geval van een Russische aanval. Oorspronkelijk was het de bedoeling op de Rijn, enige honder den kilometers meer naar het wes ten, terug te trekken. Nederland heeft volgens het blad echter geweigerd, zijn troepen in Duitsland te stationeren met het oog op de kosten daarvan De Nederlandse strijdkrachten aldus de ..Daily Express", zouden de noor delijke sector blijven bewaken. Hun stel lingen aan de Wezer zouden zij niet be trekken, voor de strijd zou zijn begonnen, zoals het ook voor de Rijn gold. „Indien de Nederlanders er niet op tijd zouden aankomen, zou de Britse flank evenals in 1940 na de Nederlandse en Belgische capitulatie ongedekt zijn", aldus het blad. Van Nederlandse zijde is deze be wering echter met klem tegen gesproken. (Red.). „De bevelhebbers van de NAVO, onder leiding van generaal Nors tad, hebben be sloten de eerste verdedigingslinies meer naar het oosten te verplaatsen. Dit is ge daan op verzoek van de Duitsers, die zich er over beklagen, dat by het terugtrekken op de Rijn teveel Duits grondgebied wordt prijsgegeven". Het blad haalt vervolgens een woord voerder van de Westduitse ambassade in Londen aan. die heeft verklaard: ..Het oorspronkelijke plan voorzag in het terug trekken op de Rtjn, Indien ét Russen de Elbe zouden oversteken. De Nederlanders zagen zich de bescherming van de Rijn- delta toevertrouwd, die zou worden ge ïnundeerd". De woordvoerder zei er echter bij, dat hy geen commentaar kon geven op enige wijzigingen in dit plan. Ook by het West duitse ministerie van defensie ln Bonn heeft men verklaard, niets af te weten van een wijziging in de defensieplannen van de NAVO Men zei, dat de bestaande plannen gericht zijn „op de verdediging van het gehele gebied van de Westerse gemeenschap op een zover mogelijk voor uitgeschoven lijn". HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur en niet overgedragen worden aan onbe voegden. Verder heeft Euratom beloofd ernaar te streven, de toepassing van douanerechten voor produkten en grondstoffen tot een minimum te beperken. Tenslotte erkennen beide partijen in het verdrag de noodzaak om maatregelen te treffen voor de verzekering tegen aan sprakelijkheid jegens derden. Meer wind Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krach tige wind in hoofdzaak tus sen west en noord. Iets lage re temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 9 nov.: Zon op 7.40 uur. onder 16Ü9. Maan op 5.07 uur, onder 16.06 uur. Maandag 10 nov.: Zon op 7.50 uur, on der 16.58 uur. Maan op 6.30 uur, ondei 16.41 uur. Op 11 nov. nieuwe maan. Weekeinde met zon verwacht (Van onze weerkundige medewerker Het leek er vanmorgen niet veel op, dat het een mooi en fraai zonnig week eind zou gaan worden. Alleen in Zeeland scheen om acht uur de zon al, maar elders was het nog somber met hier en daar mui met motregen. In de loop van de dag trok dit regenfront naar het oosten u-eg om plaats te maken voor drogere lucht, die met 'n noordwestelijke wind werd aangevoerd. De luchtdruk gaat weer stijgen onder invloed van een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland. Hierdoor zal ons land ook mor gen in een gebied met overwegend droog en vrij zonnig weer blijven liggen. De temperatuur blijft voor nov. flink boven normaal en kan in de middag tot 12 A 13 graden Celsius komen. Dit i* heel wat beter dan in november 1941. Toen er in deze eerste week van de slacht maand al sneeuw was pevallen en er 'snachts 3 tot 5 graden vorst werd ge- Koudere lucht is van IJsland naar Schotland onderweg met enkele buien, maar dit front zal ons voor zondag- Stuur ds officiële aankondiging of advertentie vin Uw verloving ssn de SOLA-PABRIIK Tl ZIIST U ontvangt dan gratl» ter kennismaking komttige SO LA-UITZET

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1