Komt Sint-Nicolaas met een zak vol hoela-hoepels NEDERLAND HEEFT ZIJN DRAAI GEVONDEN In Bussum werd zo'n 150 kilometer buis verwerkt Collectanten gevraagd voor Klaproosdag fó^lVOROL Arbeidstij d v erkorting nu niet aan de orde Economisch offensief van Russisch-Chinees blok Kruiskerkje in herstel n«h2dampo RDTERSEPT West-Duitsland herdacht Rijks Kristalnacht 5 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1938 (Van een onzer verslaggevers) 't Was meen ik in Leiden. In ieder geval was het in een van die plaatsen langs de spoorlijn HaarlemDen Haag waar de huizen traditiegetrouw met hun fraaiste gevel van de rails afgewend staan en men als reiziger dus onwillekeurig een blik werpt in de meer of minder onderhouden tuin tjes. In zijn vest en met mouwophouders stond op „het plaatsje" een huis- vader-op-leeftijd en op heuphoogte draaide hij kalm en waardig drie meter tuinslang. Niemand die hem daar zag staan, tussen zijn twee heggen. „Kijk mam, een hoela-hoepel", zei een meisje in de coupé. Allemaal keken wij naar de man in zijn vest en lachten, maar de man hoela-hoepte lustig door omdat een trein een onpersoonlijk iets is en niemand hem kon zien. de dan ook maar voor. het apparaa' regelrecht terug te zenden naar hei land waar het vandaan kwam: Ame rika dat wij de hoela-hoepel Ausrtalic danken, wist het blad blijk- Nu geloof ik met dat in ons land al hoela-hoepmarathons zijn gehouden, maar de eerste wedstrijden hebben we toch al gehad. Zo heeft de hoela-hoe pel dan ook stormenderhand ons land veroverd en volgens een hoela-hoepel- fabrikant liggen voor hem alleen in het uiterste zuiden en noorden van 't land nog gebieden braak. Dat Oproep Oorlogsgra ven com i té T/" LAPROOSDAG staat weer voor -tV de deur en het Oorlogsgraven- comité, dat de collecte organiseert, .staat voor een ernstig tekort aan coHectï^nten. Zoals bekend is de collecte, die op terdag 15 november valt, een symbool van dankbaarheid voor onze duurgekoch te vrijheid. Ruim 40.000 geallieerde solda "ten lieten in ons land en vlak buiten de grenzen het leven en duizenden van deze gesneuvelden liggen in ons land begraven Het doel van de collecte is, de familileden van de gevallenen in staat te stellen, het .graf van hun man, vader of zoon ït~ land te bezoeken. Het Oorlogsgravencomité organiseert geregeld pelgrimstochten-voor de familie leden naar de graven, maar tienduizenden hebben wegens gebrek aan geld deze nog niet kunnen maken-. En dit gebrek financiële middelen is in hoofdzaak te wijten aan het tekort aan collectanten. In 'Amsterdam bijvoorbeeld, waar 1.000 col lectanten nodig waren, gaven zich v den jaar slechts 300 mensen op. Even be droevend waren de resultaten in de van ons land. De landelijke opbrengst Compromisschool De Friese Koerier (soc.) heeft met de term compromisschool een kwalijk spel letje bedreven. Het blad constateert, dat er overal compromisscholen zijn. waar aan Hervormden, Gereformeerden, Bap tisten enz., medewerken. Christelijke scholen met een interkerkelijk karakter En het blad meent zelfs, dat onze redene ringen consequent leiden tot een ver werping ook van zulke compromisscholen. Wij hebben bezwaar tegen dit kwalijke woordenspel. De term compromisschool ts een term uit de nieuwe schoolstrijd, en er wordt mee bedoeld een school, waarmee zowel voorstanders van de openbare, neutralistische school, als de voorstanders van de christelijke school zich kunnen verenigen. Die term moet voor dat tj/pe scholen bewaard blijven om niet nog meer verwarring te stichten. Bovendien is het „compromis", dat de Friese Koerier bü een school met inter kerkelijk karakter meent te ontwaren, heel anders dan dat tran de compromis school, waar men het ja en het neen tegenover de Bijbel wil samenbrengen Want in elke school, waar men buigt voor God en eerbiedig luistert naar Zijn Woord, daar groeit een diepe eenheid Ook als er kerkelijke verscheidenheden z\jn. Een wondere en heerlijke eenheid, omdat er, als het erop aankomt, maar één stem blijft spreken, de stem van Hem, Die de kinderen tot Zich wil laten komen, omdat hunner het Koninkrijk is (Friesch Dagblad). V TANDPASTA dan ontvangt li de besta, welke er I» was dan ook slechts een bedrag 170.000 wat neerkomt op een offer anderhalve cent per Nederlander In schrille tegenstelling tot Nederland staat Engeland, waar op Klaproosdag (Poppy-day) de Engelsen per persoon ge middeld ruim 5Q cent opbeeogen. Het Oorlogsgravencomité .heeft dan ook een dringende oproep uitgezonden, waar in men de bevolking van Nederland aan spoort, zich bij de plaatselijke comité's aio collectant op te geven. Want pas met een voldoend aantal collectanten kan men de familieleden in de gelegenheid stellen de graven, van de voor ons gesneuvelde verwanten te bezoeken. gisteren. Misschien heeft die man zijn draai nu gevonden en hoelahoept hij met de rest van Nederland midden op straat. Het is goed mogelijk dat hij naar het hoelahoep-kampioenschap van Leiden of waar het dan ook was. Hij zou dan op de tuinslang moeten met de Amsterdamse kampioen-senioren. Ik heb die geweldenaar gezien; waartoe hij met dit speeltuig in staat is, grenst aan het ongelofelijke. Hij maakt re clame voor zijn eigen zaak, want hij verkoopt hoela-hoepels, zoals Abe Len stra voetbalschoenen verkoopt. Een paar sveken geleden had ik er wer kelijk geen idee van dat een hoepel op deze manier zou kunnen worden ge bruikt. Blijkbaar hadden trouwens de speelgoed-deskundigen er ook geen idee van, want die waren een jojo-campag ne begonnen, om dit speeltuig weer in de mode te brengen. Aanvankelijk had den zij succes, maar toen kwam van overzee de hoelahoepel. Men heeft mij verteld dat hij een Australische ont dekking is, overgenomen door de Ame rikanen en trouw doorgegeven na« westelijke bondgenoten. EXCESSEN Hoe het ook zij, hij heeft ons land in zijn ronde greep en niet iedereen is daar enthousiast over. In Engeland, waar de hoelahoepcl overzee het eerst arriveer de. hebben verschillende kranten zich opgewonden over excessen. Nauwelijks waren de hoelahoepcls namelijk aange komen of er werd een hoela-hoepmara- thon uitgevochten en een twaalfjarig meiskc hoelahoepte zolang, tot zij be zwijmd neerviel en met cognac weer op toeren moest worden gebracht. Een van de Engelse bladen zat de hoela- hoepel blijkbaar heel hoog en het stel- Werkgevers grafisch bedrijf Verlenging van oude c.a.o. [VOG ALTIJD is er geen nieuwe c.a.o voor het grafisch bedrijf, terwijl de oude niet is verlengd. Reeds en kele malen berichtten wij over deze kwestie, waarbij met name de vraag de arbeidstijdverkorting een rol speelt. Het Drukkersweekblad van vandaag bevat weer een artikel over deze materie, waarin ook wordt in gegaan op het standpunt van de werk nemers. zoals dat in het Grafisch Or gaan werd omschreven en waaraan wij dezer dagen aandacht besteedden In het Drukkersweekblad wordt nu >.m. gezegd, dat men van werkgevers- :ijde bereid is over arbeidstijdverkor- ïng met de werknemersorganisaties te praten (hetgeen al meermalen is ge beurd) en samen te overwegen welke laatregelcn getroffen zouden moeten orden om de moeilijkheden, welke uit eze verkorting voortvloeien, op te van- rn of te beperken. In de tweede plaats zijn de werkge- bereid gaan met de vastgelegde belofte om verder over deze arbeidstijdverkorting iderhandelon, zodra de regering de mogelijkheid daartoe heeft geopend Voorts willen de werkgevers zich onder erpen aan het oordeel van een onpar tijdige instantie, als er tussen de par tijen in een later stadium geen overeen stemming mogelijk zou blijken over het raagstuk van de werktijdverkorting Als de werknemers geen nieuwe c.a.o. ensen (zonder concrete bepalingen rer arbeidstijdverkorting) zijn de werk gevers bereid de oude ongewijzigd te verlengen voor b.v. zes maanden, aldus het Drukkersweekblad. De werkgevers in het grafisch bedrijf betreuren het. aldus het artikel, dat men vari werknemerszijde geen oog heeft voor een aantal op zichzelf toch wel sprekende feiten. In de eerste plaats is niet bewezen, dat arbeidstijdverkor ting geen vermindering van produktie en geen stijging van kosten zal brengen: het gemeenschappelijke onderzoek, dat werd ingesteld, leverde dit bewijs op. De twijfel in dit opzicht wordt scherpt door het feit, dat andere pun ten (b.v. weduwen- en wezen-verzeke ring) in discussie zijn, punten, die mis schien voorrang zullen moeten hebben boven verkorting van de werktijd. De beslissing over dit laatste ligt niet bij de werkgevers of werknemers in het grafisch bedrijf, maar bij de regering. Voor de werkgevers en voor de werk nemers is er dus een situatie met vele onbekende factoren, die buiten hun macht liggen. Hoe zou men dan van de werkgevers mogen verwachten, dat zij reeds definitieve beslissingen nemen, zo lang die factoren onbekend zijn? En ze ker mag men op grond van de situatie nooit concluderende werkgevers voelen niet voor het vanouds gepleegde, be- drijfstakgewijze overleg, aldus het Druk kersblad. Ten slotte wordt opgemerkt, dat de S.E.R. zijn advies aan de regering heelt uitgebracht en dat over enkele weken de Tweede Kamer de begroting van so ciale zaken zal behandelen, waarbij men ongetwijfeld over het standpunt van de regering meer zal vernemen. Het gaat dus voorshands slechts over de vraag welke houding gedurende die paar weken moet worden aangenomen. Die fabrikant is de heer Ph. Krant uit Bussum, tapijtenhandelaar van beroep De heer Krant heeft namelijk de hoela hoepel zien „aankomen" en hij heeft zich onmidaellijk tot de Draka gewend om buigbare stukken buis. Dat was het begin. Sinds die tijd heeft de Draka mijnheer Krant 150.000 meter buis ge leverd en zo heeft de heer Kran' me verzekerd er zou heel wat meer kunnen worden verwerkt. De Bussumse tapijtenhandelaar heeft in eens twintig tot veertig mensen in dienst meest jongelui die de op drie meter lengte gesneden stukken buis aan de uiteinden over een beuken klosje persen en op een hoop rollen Iedere dag verschijnen er vrachtauto's om nieuwe voorraad af te halen voor groothandels en warenhuizen in Am sterdam, Rotterdam. Tilburg GEEN PLASTIC Omdat plastic-buizen voor de hoela-hoe pel minder geschikt zijn plastic is gemakkelijk breekbaar en al verschil lende keren zijn daar ongelukken mee gebeurd blaast de Draka voor de hoepels buizen van polyvinylchloride, een soepel materiaal. De meest rante hoela-hoepelbuis heeft een door snee van zestien millimeter. De hoepels gaan düs onder andere verschillende grote warenhuizen t zijn er al die een speciaal podium heb ben gereserveerd voor hoelahoepel- shows. Iedereen mag op dat podiurr kunsten vertonen. De verkoper doet het voor en komt handen te kort. „Gaat het zo mee, mevrouw?" En omdat hij moeilijk in te pakken is, neemt vrouw de hoela-hoepel over de schou der. Ik heb de Bussumse tapijtenhandelaar Krant, toch wel een expert op het ge bied van de hoela-hoepel, gevraagd naar .de levensduur van de rage. Wel volgens hem haalt zij de Sint-Nicolaas- tijd, maar dan is het ook voor eens en voor altijd voorbij. De lol van het hoela-hoepelen het op de heup hou den leert u in vijf minuten en is beslist niet moeilijker dan touwtje springt zal al gauw verdwenen zijn. Ook als sportartikel voor corpulente mensen behoeft men geloof ik niet veel van de hoepel te verwachten. Zoals het nu overal op straat ziet is bet hoelahoepclen een kinderspel, dat gezond kan zijn als bokspringen, tollen en „ouderwets" hoepelen. T.W.E.E.D.E. K.A.M.E.R.K.L.A.S.S.E. Amerikaanse onderminister Dillon dringt aan op maatregelen DE VERENIGDE STATEN en de|tei van economische aangelegenheden bi. gehele vrije westerse wereld ^^.t^.TertUerf'^r moeten zich bewust worden van het economische offensief, dat het Rus sische en Chinese blok begonnen is tegen de economisch achtergebleven gebieden in Afrika, het Midden-Oos ten, Azië en Zuid-Amerika. Dit heeft de Am onderminis ZETHAMETAn-v. i vlaardingen VIER BURGEMEESTERS GAAN MET PENSIOEN Per 1 december hebben vier burge meesters eervol ontslag gekregen daar zij dc pensioengerechtigde leeftijd heb ben bereikt. Het zijn de heren H Sik- kens (Gasselte), mr. E J. J. M. Bloemen (Helvoirt), H. B. A. Kaufman (Borne) Warnaar Waddinxveen) Op 1 oktober 90.000 huizen in aanbouw Volgens het C.B.S. zijn in september 7630 woningen voltooid, waarvan in Zuid- Holland (zonder Den Haag en Rotter dam) 1250. in Den Haag 400 en in Rotter dam 450. Vorig jaar september waren deze cijfers resp. 7910. 1310. 140 en 240. In de eerste negen maanden van 1958 kwamen er 64.000 woningen gereed, tegen 62.240 in de eerste drie kwartalen van 1957. In Zuid-Holland (weer zcmder de twee grootste steden) warer dat er resp. 10.840 en 8990, in Den Haag 2360 en 1800. i Rotterdam 4540 en 2960. Gerekend tot oktober werden sedert de bevrijding 660.560 nieuwe huizen opgele verd. In september 1958 werden 8030 wo ningen in aanbouw genomen, in septem ber 1957 6210. In de eerste negen maan den van dit jaar werd begonnen met de bouw van 64.240 woningen, in de over- eenkomstige periode van 1957 met 68.930. Doordat er in september met meer hui- in werd begonnen dan in die maand ge- :ed kwamen, steeg het uitvoerings- veau. Op 1 oktober warer er daardoor 90.120 woningen in aanbouw. Rechtsvervolging tegeii ontvoerders van student Leuben De hoofdredacteur van het studenten weekblad Propria Cures, die een kritisch artikel over de overleden paus had ge schreven. is inderdaad door leden v< R K. studentenvereniging Sanctus Ver- gilius uit Delft mishandeld. Bovendien werd hem een tonsuur geknipt De Delftee politie heeft meegedeeld, dat deze feiten zijn vast komen te staan na het verhoor »n de ontvoerders van Leuben. De betrokken studenten zijn thans op »n na gehoord en als het onderzoek vol ledig is afgesloten, zal aan de officier •an justitie in Den Haag een proces erbaai worden toegezonden. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat tegen dc rJt. studenten een gerechtelijke ve: gtng zal worden Ingesteld. ding van zijn bezoeken, die hij de afge lopen maanden aan verscheidene vs economisch achtergebleven landen heeft heid en deel i er meer dan ooit van over ijn, dat de toekomstige veilig- t welzijn van de V.S. voor een goede verstand houding met de verdrukte en hongerige masa's in deze gebieden. Onze eigen toekomst zal bete kerd zijn, wanneer deze volken eèn vast en bestendig maatschappelijk bestel een hoger levensniveau verkrijgen, dien deze opkomende landen echter één i het Dillon stelde een aantal maatregel! voor om daadwerkelijk steun te verlenen aan de achtergebleven gebieden: uitbreiding van de door het Interna tionale ontwikkelingsfonds en dc Ex port-import bank te verstrekken le ningen, waarbij de middelen van het eerstgenoemde fonds met 300 miljoen dollar worden verhoogd tot 1 miljard; voortzetting van de pogingen om de internationale handelsbarrières te doen verdwijnen; het aanmoedigen van de landen in de niet-communistische wereld om hun eigen hulpprogramma's uit te breiden het vormen van regionale groeperin gen ter oplossing van de problemen, zaols dit door het reeds voorgestelde Interamerikaanse instituut voor ont wikkeling zal geschieden. HET KLEINSTE Gothische kruiskerkje. dat Nederland rijk is, wordt dank zij tijdig ingrijpen voor algehele on dergang behoed, zo hebben we gelezen. Het ligt midden tussen het geboomte van het 19e eeuwse fort Blauwkapel bij Utrecht. Het da teert uit het midden van de 15e eeuw en het meet slechts 21.50 bij 15 me ter, bij een torenhoogte van 17 meter. Honderden jaren achtereen werden in he t kerkje diensten gehou den. De Hervorm de gemeente van Maartensdijk had het tot 1941 in gebruik, maar de Duitsers maakten daaraan een eind. Het werd een op slagplaats en na de oorlog lieten de Canadezen het zo, omdat het intus sen dermate had geleden dat het ais kerkruimte toch onbruikbaar was Reworden. En ook later, werd niet meer aan herstel gedacht, omdat do meeste leden van de Hervormde ge meente, die hier eertijds kerkten, naar het naburige Groenekan waren verhuisd en daar een nieuw kerkge bouw hadden laten bouwen. En zo stonden de resten van een kostbaar erfgoed te vergaan. Toen werd het ontdekt en dat was in 1951 door de heer F. W. van Gulick, .üie er na veel onderhandelen eigenaar van werd voor de somma van. 1 Met de Nederlandse Christelijke Aannemers- cn Patroonsbond en de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- cn Bouw nijverheid heeft hij nu de Stichting Blauwkapel opgericht met het doel het unieke kerkje te gaan restaure ren. Dezer dagen is de aannemers firma G. van Eist uit Scherpenzeél die eerder het herstel verzorgde vrin de grote toren van de Hervormde kerk in zijn woonplaats en van de Sabelpoort in Arnhem, met de res tauratie begonnen. Verwacht wordt dat de restauratie een jaar in beslag zal nemen. De kosten worden geschat op ongeveer een ton. k|Ai|C verkouden het gezonde gebaar: voor mond- en keelontsmetting Lang en slecht kort en 9V Bondskanselier adenauer heeft beloofd zo veel mogelijk de materiële verliezen van de Jood se slachtoffers van de nazivervolging te zullen vergoeden. Hij schreef dat in een brief, die werd gepubliceerd ter gelegenheid van do herdenking van de Rijks Kristalnacht, waarbij Inbrekerscomplot voor rechtbank ,,De verdachten trokken als roofridders het land door. Ze pleegden een reeks in braken en werden toevallig bij de 50ste gesnapt Hun inbreken werd een regelma tig handwerk, van hittere noodzaak was >n sprake". In deze bewoordingen liet officier van justitie bij He Amsterdam rechtbank zich gisteren uit over de iktijken van de tien verdachten, die terecht stonden wegens eon groot aantal inbraken, voornamelijk in mei van dit laar gepleegd Het was cn soort „clan" die het land door reisde e.i in vele plaat inbraken pleegde Een van hen. de 21-jarige K D., zorgde vcor een auto. zaarmee zij de plaatsen van de misdrij en bezochten en de gestolen goederen ervoerden. Hij zou in 19 gevallen zijn nedewerking hebben verkend. De offi- ier eiste twee jaar jeugdgevangenis met aftrek van voorarrest tegen hem. in te genstelling met de andere medeplich- ligen. die straffen variërend van I'4 tot 2V, jaar tegen zich hoorden eisen Door dakramen, vloeren en zelfs door :n muur, waarin zij met behulp van een dommekracht een gat hadden geforceerd, drongen zij in groepjes binnen in waren huizen en winkels Hondeiden polshor loges. rollen damesmantclstof. bandrecor ders en spaarbankboekjes behoorden tot hun buit Veel inbraken werden in Am sterdam gepleegd, maar ook o.a. Eemnes. Woudenberg en Doorn kregen nachtelijke bezoeken Zonder uitzondering bekenden alle ver dachten de feiten, die in de dagvaarding n vermeld. Agressiviteit was bij geen van hen te bespeuren. Uitspraak 21 november 20 jaar geleden de terreur tegen de Joodse bevolkingsgroep in het Derde Rijk werd begonnen. Een golf van anti-semitisme sloeg toén over Duitsland: honderden JoodAe vin- kris. huizen en synagoges werden geplnn- aerd en in brand gestoken. Adenauer schreef aan de Joodse cen trale raad, dat dc regering met grote droefheid terugdenkt aan dc gebeurtenis sen van die nacht. „Iedereen weet, dat het onmogelijk is, het lijden dat de na- t ionaal-socialisten de Jooose gelovigen hebben aangedaan, ongedaan te maken". Voordat Hitler in 1933 ue macht over nam, woonden er 600.000 Joden in Duits land. Nu wordt hun aantal geschat op 3(1.000. waarvan 2.500 in Oost-Duitsland. Meer dan de helft van de vooroorlogse Joodse bevolking wist naar het buiten land te ontkomen. De naar schatting 180.000 achtergebleven Joden werden bijna allen gedood. De Joodse gemeenschap in Wenen heeft zich er over beklaagd, daj aanplakbil jetten. waarop een bijeenkomst werd aan gekondigd ter herdenking van de Rijks Kristalnacht, werden

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 11