Schrijver Aernout Drost, vriend van Ilildebrand Ti )s uit Kativijk om nooit te vergeten JAM PLAN JE Reeds op vierentwintigjarige leeftijd overleden H. P. BLOOT Om de Noord haalt men goede vangsten scheep nieuwe lemsche courant 9 vrijdag 7 november 1958 e keus, 15 en 30 denier 1 A P slechts |,7J ,DE WOLBAAL" Vraagt zagels kindermunt Moderne woninginrichting P. LUGTHART Voor al uw meubelen HET ADRES voor HAARDEN en KACHELS GASFORNUIZEN KEUKENUITZETTEN WASMACHINES STOFZUIGERS enz. Is „HET EMAILLEHUIS" Piet Oudshoorn NOOR DEIN DE 7 PRINCESTRAAT 11—13 LEDEREN KLEDING RIJWIELLAMPEN ZAKLANTAARNS HANDSCHOENEN AUTOPEDS DRIEWIELERS E. H. van GALEN IJZERWAREN GEREEDSCHAPPEN HUISH. ARTIKELEN BIJMAKEN VAN AL UW SLEUTELS M. van den Anker DWARSSTRAAT 19. Tel. 3754 Grote keuze in ZAKBIJBELS nu ook met ritssluiting jjqs Boekhandel VAN DER LEE CS/ Katwijk aan Zee. Voor AL uw WERKKLEDING NOORDEINDE 4 Pestilentie te Katwijk WAANNEER NICOLAAS BEETS, beter bekend onder de naam Hilde- brand, als schrijver van de Camera Obscura. in september 1833 met de trekschuit in Leiden arriveert om er zijn theologische studie aan te vangen, begint hij ook aan een Dagboek te schrijven. In dat Dagboek, onder de titel Hildebrands voorbereiding, verschenen in de Ooievaar-reeks (Den Haag, 1956), lezen we de volgende aantekening van Hemelvaartsdag 1834: „In de vroegte met Gewin en Hasebroek in een bootje den Rijn af gevaren tot voorbij 't Haagsche Schouw. Ontbeten in den Rijnkom, tegen den oever onder 't overhangend lommer. Onder begunstiging van het heerlijkste weder van daar voortgeroeid tot voorbij Rijnsburg, waar wij opnieuw versterkten onder 't geboomte van eens andermans hof. Einde lijk tot Katwijk Binnen geroeid. De Kerk bezocht. Gewandeld tot Katwijk Buiten. Met H. een bad genomen in de open zee. Te Katwijk-Buiten ge dineerd. Teruggewandeld naar Katwijk-Binnen. Partij billiard. Tegen zes uren weggeroeid. Op dezelfde plekjes als 's morgens vertoefd. Dag van weelde en genot. Allerliefelijkst weêr, bloeiende natuur rondom ons; innige vriendschap en eenstemmigheid onder ons. De woorden van Tollens op onze lippen en in ons hart. O, God wat is Uw schepping schoon. Wat zijn Uw werken wonder!" •e jaren later treft ons een soort gelijke, maar veel kortere aantekening in Beets: „Zondag, 15 Mei. Zon-éclips. andeling naar Katwijk-Buiten om het effect ervan op de zee te zien. Het was einig." Het heeft dus stellig tot de goede ewoonte van verscheidene studenten i Leiden behoord eens een uitstapje aar Katwijk aan den Rijn en Katwijk an Zee te maken, al dan niet gecom pleteerd met een zeebad. En het heeft alle schijn van, dat ook Aarnout Drost wiens voornaam door de vrien- met hun archaïserende neigingen veranderd In Aernout als stu- in Leiden dit door Beets gememo- Aarnout Drost. reerde studenten-genoegen gekend en beleefd hééft. Dan moet hij zo'n oude eeuwse boerderij als de hoeve j in Katwijk aan den Rijn met haar kruisvensters, segmentboogjes en aie vlechtingen in de topgevel met urpende belangstelling hebben gade geslagen dan moet hij zijn schreden hebben gericht naar de toen een eind- weegs buiten het zeedorp op een duintop de wind en regen van eeuwen trotserende „vierboet" (de vuurtoren), moet hij ook hebben gezworven dat kleine Rijnsburg met zijn oude steedse allures, en het landschap zich voorgoed vast in het geheugen heb ben gegrift. Vanwaar Maar goed, hoe kwam die Aarnout Drost in Leiden? Vanwaar kwam hij? 'at wilde hij? Wat deed hij er? Op 8 april 1810 werd drie dagen a zijn geboorte*) in de Oosterkerk Amsterdam gedoopt Aarnout. zoon an Arent Drost Aarntsz en Anna Maria eves van Schooten. Getuigen waren Aarnout Drost, de peet van de dopeling a waarschijnlijk een oom, en Elisabeth iertz. Arent Drost Aarntsz was evenals ijn vrouw geboortig van Vianen 'e ondertrouwacte werd dan ook opge- akt de Viai der Does. Arent woonde in die dagen reeds in isterdam, „aan de Buitenkant"; zijn beroep vinden we aangegeven als „koop- an". In een brief aan Beets van 9 ivember 1834 typeert Heije de vader n Aarnout als „een goed en degelijk aar zeer eenvoudig mensch". En uit de beschrijving van de latere studeer kamer van Aarnout meent mejuffrouw De Waal te mogen afleiden, dat rader Drost een welgesteld man moet zijn geweest. Vermoedelijk heeft Aarnout gelijk tijdig met Relnler Cornells Bakhuizen van Hen Rrink de Latijnse school In A dam bezocht en heel wel mogelijk. dat reeds nit die dagen hun vriend schap dateert. In alle geval behoort hU tijdens het verblijf op het Athe naeum Illustre te Amsterdam tot de trouwste vrienden van Bakhuizen. Daar oefent h(J zich In het opstellen van Hollandse stijloefeningen en ont waakt zijn liefde voor Hollands grond en oudheden (die later gestalte krijgt fn de roman Hermingard van de Eikenterpen, 1832). Daar vinden we hem ook present als lid van het letter kundig genootschap Litterls Orlentall- bus Sacrum (gewijd aan de Oosterse letteren). Als 19-jarige wordt in het Album Studiosorum der Leidsc universiteit in geschreven, op 27 mei 1829, „Arnoldus Drost Amstelodamensis Amsterdam mer)" met de toevoeging „T"' om aan te duiden, dat hij theologie kwam stu deren. Hij woonde achtereenvolgens aan de Langebrug en in de Kloksteeg samen met de theologisch student G Drost (een broer Wij vinden er wonderlijk genoeg noch bij dr. De Waal. noch bij prof. Van Eyck melding van gemaakt), en in 1832 en het volgende jaar aan de Apothecarsdijk, eerst samen met de student in de filosofie D. Kempe Aarnout volgde er de colleges van de hoogleraren W A van Hengel. .1 Clarisse, N. C. Kist (kerkgeschiedenis1 en L. Suringar. En met succes: op 14 december 1832 doet hij zijn kandidaats examen „non sine laude" niet zonder lof); en op juni 1833 ontvangt hij het Testimonium Theologicum, na eind fe bruari zijn eerste kerkelijk voorstel te hebben gedaan. Portret Zoals uit bijgaande reproduktie een portret van Drost, dat voorin de Schetsen en Verhalen van Drost vbor- komt. duidelijk blijkt, dat hij „een vrien delijk gezichtje met hooge kuif. ijzeren bril, en vadermoorders die uit een wit- neteldoeksche das oDstaken." (Prof. dr A. Verwey in Inleiding op De Pestilen tie). Beets completeert het beeld door een beschrijving in zijn dagboek: „Drost heeft een ziekelijk, onbeduidend voor komen. Hij is lang, mager, ingevallen borst, bruin vel. een bril met groote glazen. Een eenigszins teemende spraak, te onaangenamer omdat de dichter (want dat is de schrijver van H. v. d E.). noch de L. nóch de R naar behooren kan uitspreken, wat geen aanbeveling zal zijn voor den proponent, en het mn nu en dan zelfs moeilijk maakte hem te verstaan. Voor 't overige bemerki men spoedig in hem den man van geest, smaak, lectuur en talent, die hij is." Maar Aarnout Drost deed meer in Leiden dan alleen theologie studeren. Eén van zijn genoegens signaleerden we reeds daarstraks .Zoo er iets was, waarbij hij u deed stilstaan, het was de plek, die de voetstappen van beroemde voorvaders hadden ge drukt. Daar vergat hij voor een oogenblik 't schoone landschap en den helderen hemel om met gretigheid te bukken in de kelders en holen van oude bouwvallen. Wie hem op zijne wandelingen in Leidens omtrek ver gezelde, weet, hoe vaderlandsche herinneringen altoos bij hem leven dig waren." (Inleiding bij Schetsen en verhalen, 1835). Hij had er zijn vrienden; onder dezen de in septem- ter 1831 aangekomen Bakhuizen, met wie Nicolaas Beets in maart 1834 via de „Rederijkerskamer voor uiterlijke welsprekendheid" in aanraking komt, en door wie Beets in augustus van dat jaar in Haarlem met Drost in contact komt. Drost zocht in Beets' woonplaats toentertijd herstel voor zijn wankele en broze gezond heid. Bovendien komt hij in het voorjaar van 1833 op vriendschappelijke voet mei de enkele jaren oudere Amsterdamse makelaar en letterkundige E. J. Pot gieter. Voeg daarbij de Amsterdamse vriend, de medicus .1 P Heije, dan heb ben we daarmee tegelijk de vaste mede werkers aangeduid van Van der Chijs, de in Leiden woonachtige redacteur van het tijdschrift De vriend des vaderlands, waarvoor Aarnout Drost in 1833 en 1834 een aantal boekbeoordelingen schrijft. Daarnaast wordt hij samen met Heije - de stichter van een nieuw letterkun dig tijdschrift De Muzen, dat in het na jaar van 1834 voor het eerst gaat ver- En tussen zijn studie door schrijft Drost. Een roman, novellen. En onder die novellen: De Pestzegen. met het voorlezen waarvan aan Beets hij in een Haarlems logement die arme mede-gast. de Rotterdamse dominee N„ uit de slaap houdt en tot spotlust prikkelt. Zwak Najaar 1834. De kaars gaat uit. Het verblijf in Haarlem heeft Drost niet het beoogde herstel gebracht. „Onze goede Drost is zeer ziek: naauwelijks uit Haarlem teruggekeerd heeft hii een soort bloedspuwing gekregen.. hij is onderscheidene malen ader gelaten en thans zeer zwak", schrijft Beets reeds 31 augustus 1834. Een kleine verbetering in oktober zet niet door. In een brief over Drosts laatste jonge levensdagen schrijft Heije aan Beets: hij ontveinsde zichzelven zijnen toestand, vermeed met angstige zorg eiken schijn van kwalijk bevinden of gaf namen en uitleggingen aan. die de gedachten van tering of borstziekte moesten afwenden en was in blijkbare en onaangename spanning, wanneer men hem omtrent zijne gezondheid onder vroeg; niets liever echter deed hij dan spreken over goede menschen en goede Woensdagavond was hij nog een oogenblik op geweest om aan tafel het avondeten te gebruiken, kleedde zich daarna zelve uit, doch klaagde, zich nederleggende over een gevoel van warmte In zijn borst; zijne moe der wilde er nog een doek met Eau de Cologne en water opleggen, doch h|) strekte zich uit, gaf een paar snik jes en was niet meer. Waarschijnlijk Is een Inwendige bloedstorting dc oor zaak van zijnen dood." Zijn meisje is kalm. kalm als de dood. bleek op de marmerwitte wangen, waarop, gelijk ik vrees, de nacht volgt." Vierentwintig jaar oud. uitgeblust. „Hoeveel goeds had ik mij niet heloofd van de vriendschap die tusschen mij en den goeden, braven, kundigen, talent vollen, dichterlijken Drost zoo kort ge leden ontstaan was!", schrijft Beets in zijn dagboek. De I weel .irmger vriend, Reinier Bakhuizen van den Brink, doet samen met een neef van Drost aangifte van het overlijden Zes dagen na zijn heengaan, op dins dag 12 november, heeft de begrafenis op de begraafplaats te Muiderberg plaats Vermoedelijk die laatste zomer schreef Drost aan zijn Pestzegen. dat ons beter bekend is onder de titel De pestilentie te Katwijk. Het is een boek geworden met een geschiedenis; een geschiedenis ook rondom het ontstaan ervan. Het is daarop, dat wij in een volgend artikel onze aandacht richten. W. A. Poort Afgaande op wat dr. De Waal deelt; het gemeentearchief van Am dam verstrekte aan de hand van doopboek als geboortedatum 15 m 1810. Op grond van de datum van in schrijving in Leiden komt ons onwaar schijnlijk voor, wat dr. De Waal schreef: Voor de groote vacantie van 1828 was Drost uit Amsterdam weggegaan. KATWIJK AAN ZEE Over liet werk onder doofstommen AP EEN Id de Oranjezaal gehouden w|)kavond van de Hervormde Gemeen te heeft de heer B Smit uit Leiderdorp gisteren gesproken over Effatha Het doel van deze Inrichting is doofstomme kinde ren een christelijke opvoeding te geven. De kinderen kunnen 's avonds niet naar huls (zij komen uit alle delen van het land) en daarom Is aan het Instituut een Internaat verbonden. Het afstaan aan het Internaat gebeurt op jeugdige leeftijd (on geveer 3'j jaar). Dit valt natuurlijk niet mee voor de ouders- Maar voor het kind relf is het beter van huis te *(Jn. waar het vaak teveel wordt verwend. Het is buitengewoon moeilijk de kinde ren spreken te leren. Dit wordt hun ge leerd door liplezen. maar het lastige daar bij is, dat zij de door hen gemaakte fou ten niet horen. Gelukkig stemmen de resultaten van het moeizame werk tot tevredenheid. In vele gevallen lukt het de kinderen zover te krijgen, dat zij zelfstan dig een eenvoudig gesprek kunnen voeren Nadat een aantal dia's over het werk In Effatha was vertoond, dankte de. F Moerenhout de heer Smit voor diens dud- delijke uiteenzetting. Hoog en laag water Zaterdag 8 november: hoog water om .09 en 12.38 uur; laag water om 8.20 en Elektrische Apparaten Wasmachines Centrifuges Wringers Strsalkmchels Stofzuigers - Strijkijzers Droogscheerapparaten Telefoon 2954 SLAAPKAMERS EETKAMERS WONINGINRICHTING J. BUIS EN ZOON Sluisweg 25 - Telefoon 2964 Katwijk aan Zee KATWIJK AAN DEN RIJN Filatelisten bijeen In het protestants militair tehuis ver gaderde de Katwijkse vereniging van postzegelverzamelaars. Voorzittei W. A Aigema verwelkomde in het bijzonder twaalf leden van de zustervereniging te Sassenheim, die de bijeenkomst als gast bijwoonden. Gesproken werd over d< mogelijkheid van tijd tot tijd een sprckei uit te nodigen, die met behulp van eer film het filatelistisch onderwerp zal be handelen- Indien dit doorgaat, zal naai een andere zaal moeten worden uitgeke ken, want in het militair tehuis kunnen geen films worden gedraaid. De heer D. van der Niet werd tot bestuurslid gekozen. Er is thans nog één bestuursvacature. die te zijner tijd zal worden vervuld. Er volg den nog een veiling en een postzegelbeurs. Schade-aanrijding Op de Sandtlaan is een achteruitrijden de vrachtauto ait Rijnsburg in botsing ge komen met een personenauto. De voorzijde van de personenauto werd zwaar schadigd- VOORHOI'T Raadsvergadering Volgende week donderdag vergadert de gemeenteraad. Als belangrijkste komt de verbreding van de Noordwijker- hoekbrug aan de orde. Gezicht op Katwijk aan Zee in de dagen van Aarnout Drost, naar een tekening van L. Nader. KATWIJK C.H.-jongeren bijeen De C.H. Jongerengroep vergaderde gis teravond onder leiding van de heer I ns. De heer W. Flinterman sprak r het onderwerp „Landbouweconomie ruilverkaveling". Uitvoerig ging spr. op de bijzondere landbouweconomie die betrekking heeft op het bedrijf en op de algemene landbouweconomie. Globaal voorzien de Nederlandse agra- ërs in ongeveer driekwart van de be hoeften van het Nederlandse volk; dit wordt echter weer doorkruist door grote export van veredelde agrarische produkten. Ruilverkavelipg kan een belangrijk middel zijn om tot een meer rendabele bedrijfsvoering te komen. Klaprooscollecte Volgende week wordt de jaarlijkse klaprooscollecte gehouden voor ht Oorlogsgraven-comite. VALKENBURG Firma Meurs recipieerde Het was in november 1898. dat de heer Y. Meurs als gedesillusionneerd man uit Amerika in het vaderland terugkeerde. Waar zou hij zich nu vestigen? Zijn aan dacht werd getrokken door een adver tentie in een dagblad, waarin een bak kerszaak annex kruldeniersbedrijf werd aangeboden in Valkenburg bij Lelden. Tot op dat ogenblik wist de heer Meurs het bestaan van dit plaatsje niet at, De koop werd echter gesloten en het is geen geheim, dat de eerste jaren in het kleine plaatsje, dat nog geen duizend in wonen telde, uiterst moeilijk zijn ge- In 1914 werd besloten tot verbouw de zaak. In 1929 ging de zaak ove handen van zijn zoon. In 1940 werd het gehele complex in de oorlogsjaren mei zodanig verwoest, dat algehele oouwing noodzakelijk was. Dit kon ge schieden dank zij de steun, die het co mité Hulp aan Valkenburg aan de ge dupeerden schonk. Velen zullen zich nog wel herinneren, dat het bedrijf tijdens de verbouwing werd voortgezet in stal. het Kerkplein de die voortreffelijke indruk maakte. De zaak bestaat thans zestig jaar. Tijdens een drukke receptie zijn er veel herinneringen opgehaald; het echt paar Meurs is met bloental en geschen ken overstroomd t)e heer Meurs ia nJ niet alleen bakker-kruidenier, hij is ook de „dorpsarchivaris", voorzitter var comité tot stichting en instandhouding van een kleuterschool, voorzitter het marktcomité en adviseur van schillende verenigingen. Het is goed ge weest, dat het jubileum van zijn dat ongeveer samenviel met het 25-jarig huwelijksfeest van het echtpaar Meurs, voor velen een uitmuntende gelegenheid geweest is om hen eens even vooi voetlicht te .halen. Voor een Inventum straalkachel naar AndreaspUin 14 Katwijk aan Zae Telefoon: K 1718 2331 RADIO - ELECTRA - TELEVISIE Visserijgolfjes ZEER GOEDE VANGSTEN werden de afgelopen dagen om de Noord gemeld dobr de trawlers en grote trawlloggers. De meeste schepen visten daar tussen 58 en 59 noorderbreedte en vingen van 300 tot 500 manden haring en makreel. Het weer was goed. Ook aan de westkust van Engeland werd woensdag een betere visserij gemeld. Sommige loggers hadden vangsten van 4 tot 7 last, terwijl één schip zelfs een vangst van 200 kantjes doorgaf op één dag. Om de Noord deed de trawler Vios I IJM 24 op één dag een aantal trekken voor 450 manden haring en makreel. De rederijgenoot Allanwater meldde een trek van 100 manflen haring en makreel, de Postboy een trek van 60 manden haring en makreel, de Polder man een trek van 100 manden haring en de Claesje een tweetal trekken voor 100 manden haring en makreel. Langs de kuat waren de vangsten van de trewlog-gers en kotters ook niet gering: van 100 tot 200 kg tong en van 10 tot 20 manden schol per etmaal. Bij de Pittboel visten de grotere eenheden. Deze scheep jes meldden vangsten van 350 tot 400 kg tong en 2 tot 3 mandjes tarbot per etmaal. Weinig aan de donderdagmarkt Zeer weinig schepen deden IJmulden aan voor de donderdagmarkt. Slechts een tiental kotters kwam binnen om de vangat wijting, schol en tong te losten. Er waren In totaal 450 kisten vis. waarbij 300 kisten schol. De wijting werd goed betaald 36 tot 26 per kist van ^0 kg. Kleine schol haalde noteringen van*/ 60 tot ƒ35 per kist en de tong ging van de hand voor 4.50 tot 1.60 voor de kleine soort. Vrijdag drukker Voor de vrijdagmarkt zouden weer enige trawlers present zijn. De trawler IJM 15 Emma zou komen om 1250 kisten vis te lossen, waarbij 150 kisten schelvis, 100 kabeljauw en koolvis. 250 kleine ha ring, 250 grote haring, 450 makreel, 20 diversen en 25 stuks stijve kabeljauwen Van de Westkust was onderweg naar Nieuws uit Noordwijkerhout Seizoen 1958 was zeer gunstig Als afsluiting van het vreemdelingen seizoen hield de VVV donderdagavond in hotel Van der Geest, onder voorzitter schap van dokter K. A. van Praag, haar Jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voqrzitter het overli, van het bestuurslid de heer A. Eeden De resultaten van het voorbije seiz zijn na een aarzelend voorseizoer zonder meer gunstig te noemen, groten getale hebben vreemdelingen, der wie zeer veel Duitsers. Noordwijker hout tot hun vakantie-oord gekozen en deze toeneming van gasten vond zijn weerslag in het aantal VVV-leden. De toeloop van gasten was vooral in de zomerweekénds zo groot, dat dikwijls slechts met moeite iedereen onderdak kon worden gebracht Het grote nut van een doeltreffend werkende VVV wordt dan ook in de be langhebbende kringen van Noordwijker hout hoe langer hoe meer ingezien. Zo werd een bestuursvoorstel tot contribu tieverhoging zonder een enkele tegenstem aanvaard. De financiële toestand van da VVV is gezond, al heeft de uitgave van een eigen propagandafolder met een op laag van 10.000 exemplaren de kas wel een zware aderlating doen ondergaan Het bestuur is echter voornemens nu reeds te reserveren voor vernieuwing van de folder, die naar men aanneemt over drie jaar zal moeten plaats hebben. In de vacature, ontstaan door het over lijden van de heer Van Eeden, stelde het bestuur de heer J. Dudok van Heel kan didaat. Applaus onderstreepte het be sluit van de vergadering tot benoeming van de heer Dudok van Heel. Een twee de goede greep van het bestuur was de kandidaatstelling van de heer J. A Michalides, die op het gebied van het vreemdelingenverkeer de nodige erva ring bezit. Na de rondvraag werd een tweetal korta film» veatoond. NOOROW1JK Hoe het wel moet en hoe het niet moet Onder leiding van de heer G. J. de Roos werd in De Landbouw een druk- beeochte bijeenkomst gehouden van de Noordwijkse smalfilmclub. De kunst- schildcr-fotograaf-clncast J. Jongkind uit Leiden sprak ovar vlakverdaling en beeld- compoaitle, een causerie, die werd toe gelicht met unieke foto's. Aan het eind van zijn betoog liet de heer Jongkind enkele films zien, waarin uitkwam hoa het wel moet en hoe he< niet moet. Twee leden, mejuffrouw J. Both en de heer B. C. Hooybcrg. draaiden filmpjes er het opgegeven onderwerp- een vull- vat. Ten slotte besloot men op 8 ember weer bijeen te komen Dan zal rden gesproken over da logische op bouw van de film. Volleyhalcorapetltle Uitslagen volleybalcompetilie Noordwljk 1 omstreken: heren: Sios 2—Teylingen 1 0—3; NPSVMSV 3—1; RVT 2—Sios 3 13; SyntheseTeylingen 2 20; Ona PTT 1—3; Teylingen 2—Ono 2—2; PTT— Sios 3 3—0; Sios 1—Smith en Block 3—0; NVC—RVT 1 3—1; KVC 4—Sio» 2 0—3, KPSV—NPSV 3—0; Ona—Synthase 1—3, Teylingen 1—NVC 3—0 Dames Teylingen 3PTT 30: DIO MSV 2 3—0; PTT—KVC 7 3—0. Teylingen 3 0—3; KVC 5—NVC 3—0; MSV i—Dio 3—0; MSV 2—KVC 6 0—3; NVC—PTT 3—1 Umuiden de SCH 153 Onderneming IV met haring. Ook de loggers an kotters van de kuat en bij de Pittboel zouden van morgen voor aanvoer van platvis zorgen. Hoe hei in aeptember waa Bij het Produktachap voor Vis en Vis- produkten ls het maandoverzicht over september van dit Jaar verschenen. D« haringviaeerlj vertoonde dit Jaar septem ber veel overeenstemming met de viseerij ln september van vorig jear. De haring- drijfnetviaeerij leverde in belde maanden teleurstellende resultaten op, terwijl door de haringtrawlers goede vangsten kon- worden gemeld. De totale prod uk tie van haring was dit jaar september echter lager dan vorig Jaar september. Het ver schil bedroeg ruim 4400 ton. De uitvoer gezouten haring ontwikkelde zich gunstig. De export bedroeg in september 4404 ton voor een waarde van 3.8 miljoen gulden. In september 1957 waren deze cijfers 4206 ton en 2.8 miljoen gulden. De goede uitkomsten in de sector van de ha nngtrawlvisserij deden vrijwel alle trawlers en trawlloggers deze tak van vlsserrij uitoefenen. Ruim 70 schepen van de kottervloot namen deel aan de span- visserij op sardijn (sprot). In Den Helder, Scheveniingen en IJmulden werden de partijen voor de vlameeLtobrieken aan land gebracht. In totaal werd 829 ton sprot aangevoerd. Meer dan de helft waa voor de vismeeMnduatrie beate rod. Een veertigtal trawlloggers verzorgde in dia maand nog de aanvoer van verse zeevis. De aanvoer van zeevla was gerin ger dan in vortga maanden door de sterke ha ringtrawlvisserij van da grotere een heden. Het aanbod van rondvis daalde van 2361 ton ln 1957 tot 1732 ln 1958. De gemiddeilde prijzen waren ln september 1967 0.41 en ln september 1958 0.58. Ook de produktie van platvis liep terug: van 1876 ton tot 1566 ton. In aeptember 1958 waren er goede aanvoeren van ma kreel. ZOETER WOU DE Ruim 3000 gulden voor reatauratie Herv. kerk De bazaar van da Hervormde Gemeen te ten bate van het restauratiefonds heeft 3200 opgebracht. Het openingswoord werd gesproken door vicaris N. J. M. Hoogendijk. die vele belangstellenden kon verwelkomen, onder wie burgemees ter H. J. J. A. Smeets en wethouder J. M. Kraan. Van de Provinciale Kerkvoog. dijkamer was da heer J. Luijendijk aan wezig. De vicaris gaf aan het ouderwetse woord „bazar" de betekenis „Bouw Allen Zelf Aan Restauratie en hij hoopte, dat bet bezoek aan de bazaar deze slagzin in praktijk zou omzetten. De grote zaal van Ons Huis was fees telijk versierd en de «tands hadden veel aftrek. Om 11 uur was men volledig door de voorraad heen en telde men de fraaie opbrengst3200. HiLLECOM Burgerlijke atand Geboren: Elisabeth Petronella Maria, dr van J. C. Pijnaker cn M. P. Seljsanar; Johanna Maria Petronella. dr van N. W. Warmerdam en J. M. Noordermeer; Cla- ami Apolonia, dr van J. W. Schaffara en C. Wolthau»; Petrus Johannes, zn van M R de Wit en R. C. van der Linden. Ondertrouwd: G. G. van der Willik en W C. Dsmtn; C. G Meijer en G. M. Koot; T. M Schram» en H. C. Rinia. Getrouwd: C. G. P M. Steenvoorden «•n B. M. Otta; Th. J. van der Putten en M. C. G Langeveld; J J. Huisman en W Kleefstra. Overleden: W Jonkheer, 80 J.; A. J. van Wetering, echtgenote van A. van Kampen. 58 Jr. NOORD WIJK Da. Helnen op tweetal Da. P Heinen etaat mat da. R. Strij ker van Emmeloord op aan tweetal van da Gereformeerde Kerk van Utrecht- ooat in de vacature da. H. W. H vaa Andel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9