Montgomery brengt de NAVO in discussie Overbodige salarismotie van de socialisten Haiital moties is tot vier gestegen gisteren Gillette Vragen in de Kamer over de verstekelingen OOGLUDERSGASTHUIS NU ..KONINKLUK" GEWORDEN Mevrouw Nederland tien ;en in kraamkliniek dage Terschelling Binnenlandse zaken in de Kamer VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 •a (Van onze parlementsredactie) Tijdens de voortzetting van het debat over de begroting van binnen- dse zaken zijn gistermiddag weer twee moties ingediend, waardoor het »tale aantal tot vier is gestegen. Dienden in eerste termijn de heren Smal- nbroek (a.r.) en Franssen (soc.) elk een motie betreffende de financiële ositie van de gemeenten in de ontwikkelingsgebieden in, gisteren waren et de heer Blom (soc.) en andermaal de heer Franssen die een uitspraak in de Kamer verlangden over een punt, waarop minister Struycken huns iziens geen bevredigend antwoord had gegeven. De motie-Blom vraagt VI jortzetting van de besprekingen over de salariswensen van de (middel- i ire) ambtenaren op basis van de voorstellen der samenwerkende centrales in overheidspersoneel. De tweede motie-Franssen vraagt verlenging bestaande (op 1 januari a.s. aflopende) wet op de financiële verhouding ssen rijk en gemeenten. g, Minister Struycken noemde de motie- ,c om „volmaakt overbodig". Hij herln- rde aan rijn bereidverklaring tot een met de centrales van overheidp ersoneel over de salariswensen der liddelbare) ambtenaren. De opmerking de beer Blom. dat hg deze zaak niet »us zou behandelen, had de bewind* gegriefd. Van een serieuze aanpak 'el degelijk sprake. De heer Blom wees erop. dat de rege- ngsdelegatie tijdens het overleg de voor ellen van de centrales van overheids- oneel zonder meer van de hand heeft ezen. De vraag is echter hoe die dele- e dat kan doen. Uit de mededeling de minister blijkt immers, dat do zaak .1 in het kabinet is geweest. Minister lycken betoogde, dat de regerings- iegatie ziich heefit gebaseerd op de kabi- tsbeslissing, dat geen loon- en salaris- rhogingen tot stand kunnen komen. ten- Van Nelle bestellen Adv. lefensiebegroting ln een artikel vai militaire medewer vraagt of het de vertellen dat er I valt en d zij er een aperte achterstand kan worden aangetoond. Dit laatste is tot dusi niet geschied, maar argumenten, die tij dens het komend gesprek door de t heidspersoneelscentrales naar voren den gebracht, zullen aan het kabinet ter overweging worden voorgelegd. De heer Smallenbroek vond de m Blom nogal tam. Eigenlijk trapt ze open deur in, omdat de minister zich reeds tot een gesprek bereid heeft klaard. De heer Van Dis (s.g.) wilde zijn stem aan de motie-Blom geven, wan doze beoogt onjuistheden in de financiële positie van de lagere en middelbare amb tenaren weg te nemen. Tweede motie De tweede motie-Franssen constateert, dat wanneer de bestaande wet op de fi nanciële verhouding tussen rijk en ge meenten op 1 januari 1959 niet meer var kracht is. er een wetloos tijdperk zal volgen, wat voor de rechtspositie va gemeenten zeer ongewenst is. Minister Struycken had gezegd, dat hot beter zijn de nieuwe wet terug te laten werken tot 1 januari 1959, maar hier was de heer Franssen hot niet mee eens. Een w lijlce basis kan in de interim-periode niet worden gemist. De stelling van de m ter is staatsrechtelijk ook niet juist, omdat ze neerkomt op het nemen van een schot op eien wet, waarvan niemand weet of hij inderdaad de instemming van de Staten-Generaal zal krijgen. Minister Struycken wees in tweede ter mijn nog eens op de finanoiële voordelen, die de nieuwe regeling biedt. Deze zouden bij terugwerkende kracht van deze rege ling tot 1 januari 1959 een jaar eerder in gaan, dan wanneer een interim-regeling wordt getroffen. pzet is ons aUes bij Gewijzigde motie oude blijft. ernstigste bezwaar tegen de alge toelichting Is dat haar nietszeg- ndheid mede het blijkbare onvermogen i de defensieleiding weergeeft of de vil om in de gecoördineerde sfeer ran beide departementen van oorlog en rine mogelijkheden te zoeken, die toe- nende doelmatigheid en vérgaande be ringen in zich bergen. Elke zinspeling de mogelijkheid van een beter ge- '.greerde inspanning blijft achterwege, zal geen gecombineerde aankoop zijn, n gezamenlijke inlichtingendienst. Alle idische, sociale, medische, technische en •.Ie andere diensten en dienstjes blijven als ze zijn, ongeacht hun omvang en \geacht de doublures en de verspilling :n middelen. De voornaamste mogelijk- id voor de vorming van een gezonde zuinige defensie wordt ruwweg ge- tgeerd. Het hoofdprobleem Is thans: hoe Idoen we met onze beperkte middelen n de eisen die de verdediging tegen een jvende bedreiging aan ons stelt, nu en de toekomst? De algemene toelichting de huidige defensiebegroting leert ons •t al haar militaire didactiek dat dit >bleem wordt ontweken. Van Nelle bentellen Adv. 'ersoonlijke lening Het is een bekend verschijnsel, dat de en machtigen de kredietwaar- igen zich het best tegen de gevolgen i een inflatie kunnen wapenen, n.l. r het aangaan van schulden. Hugo ines, de Ruhrmagnaat uit de Duitse atiet\jd na de eerste wereldoorlog is rvan het sprekende voorbeeld. Hij :wde toen een reusachtig concern op mijnen, hoogovens en werven, tot ttels toe. waarvoor htf steeds grotere rkenschulden aanging, die met de dag waarde verminderden. Deze mentali- t dus door sparen of machtsvorming het aangaan van schulden is de tste jaren in steeds bredere kring ge- ieid. Het is niet alleen zoals vele anti- Ibetalingsfulministcn jammeren, de hang en levensstandaard boven het in- maar ook een zakelijke beleg- ingsoverweging. In Engeland en thans uk hier te lande zijn grote banken ovar- tgaan tot het verstrekken van persoon- ke leningen. Het „zat in de lucht". In l inflatielucht. Gezien van het stand- int der banken, die zoeken naar een 'edietvorm. die voor hen geschikt is en e het publiek vraagt, is deze ontwik- tling logisch en aantrekkelijk. Gemeld dt, dat er grote belangstelling is voor e vorm. Zou die belangstelling ook groot zijn bü een veilige gulden? In ft licht ran het borenstaande moet men trden: deze aanbieding komt vol- aan de uit die inflatie-mentaliteit iten verlangens naar geldschulden iet. Zij is, als tweelingzusje van de ermanente inflatie, kind van deze tijd Handelsbladi (Advertentie) *11 Bloedzuiverende kuur met Krusehen Salts drijft de ooru&k van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit azuiver bloed is inderdaad veelal de (rzaak van veler lijden aan Rheuma- iche Pijnen. Kruschen's zes minerale Riten voeren de bloedzuiverende or en nieuwe krachten toe. maken ze ïr jeugdig En zo naarmate het ed weer krachtig gaat stromen ver- ijnen de pijnverwekkende onreinhe- i langs c» natuurlijke weg. Vraag hischen bij Uw apotheker of drogist. De heer Smallenbroek heeft zijn moti betreffende de gemeenten in de ontwikke lingsgebieden gehandhaafd an de heer Franssen paste zijn motie over dit punt min of meer aan aan die van de ar. af gevaardigde en aan de bezwaren van de minister. De onaangepaste motie-Franssen wilde de gemeenten in de gebieden met bijzondere structuurwijziging helpen langs de weg van de subjectieve verhoging der algemene uitkering udt het Gemeente fonds. In de aangepaste versie van zijn motte vraagt de heer Franssen hetzelfde, maar nu alleen voor de periode, dat geen andere regeling voor de betrokken ge meenten is getroffen. Met deze restrictie wilde de socialistische afgevaardigde te gemoet komen aan de heer Smallenbroek, die om een ontwikkelingsfonds had ge vraagd. De gedachte van een ontwikke lingsfonds verwierp de heer Franssen zeker niet en ook de mogelijkheid van een verbijzondering (volgens objectieve nor men) van de uitkeringsschalen waarvan de minister woensdag had gerept kon hij geheel aanvaarden. Maar zolang beide mogelijkheden nog niet zijn verwezenlijkt kan hulp aan de betrokken gemeenten door middel van de subjectieve verhoging van de algemene uitkering niet worden gemist. De heer Franssen bleef bij zijn mening, dat de regering bij het beoor delen van de aanvragen voor subjectieve verhoging onvoldoende recht doet weder varen aan het feit, dat een bepaalde ge meente in een probleemgebied ligt. De heer Smallenbroek handhaafde zijn eigen motie, omdat hij het daarin aan bevolen middel van het ontwikkelings fonds als het meest doeltreffende be schouwde, maar toch kon hij meegaan met de gewijzigde motie-Franssen, waar deze da subjectieve verhoging wenst te han- Van Nelle bestellen Adv. teren voor de overgangsfase. De heer Beernink (c.h.), medeondertekenaar van de motie-Smallenbroek. motiveerde zijn voorkeur voor de a.r.-ipotie en wees er nog eens op. dat de toestand waarin de ontwikkelingsgebieden verkeren, het tref fen van bijzondere maatregelen in ieder geval noodzakelijk maakt. Erg veel per spectief in de voordelen, die de nieuwe regeling zou bieden, zag de heer Beer nink vooralsnog niet. Tegen de gewijzigde motie-Franssen had de minister ten slotte geen bezwaar. De motie-Smallenbroek moest h(j echter blij ven ontraden, omdat z.i. een ontwikke lingsfonds geen oplossing biedt. De nieuwe regeling van de verhouding rijk-gemeenten biedt wel een oplossing, nl. die van de verbijzondering der uiit- keringssohalen volgens objectieve nor men. Het voorgestelde ontwikkelingsfonds lijkt een soort tweede Gemeentefonds. Hoe zal de verhouding zijn tussen die twee fondsen? Komt er een ontwikke lingsfonds. dan ligt de weg open naar andere fondsen (b.v. voor de toeristen gemeenten. de Wadden-eilanden enz.). De weg van het Gemeentefonds leek de mi nister de enig mogelijke. De motie-Smal lenbroek zou onzuivere verhoudingen in de financiële relatie tussen rijk en ge meenten creëren. Over de vier ingediende moties zal a.s. dinsdag worden gestemd. P.B.O. Staatssecretaris Sdhmelzer heeft gister middag toegezegd aan het kabinet de vraag voor te leggen of er openbaarheid moet zijn bij de totstandkoming van het S.E.R.-advies over de vermindering van de subsidielast. In antwoord op vanuit de Kamer gestelde vragen zei de staatssecre taris. dat de regering nog steeds vertrou wen durft te hebben in het beginsel van vrijwilligheid bij de totstandkoming van bedrijfschappen. Van de Kamer vroeg de bewindsman geduld en vertrouwen in wat de regering doet op het gebied van de p.b.o. Aristocraat 66 Van Nelle bestellen 19.760 Ambonezen in Nederland (Van onze parlementsredactie) Het aantal Ambonezen, dat bij aan komst in Nederland in 1951 ongeveer 12.500 bedroeg, was per 1 oktober jl. ge stegen tot ongeveer 19.760. Dit deelt mi nister Klompé mee in antwoord op vra gen, haar vanuit de Tweede Kamer ge- over de begroting van maatschap- k werk. Geef hem Wees een goede sint door hem een luxe Gillette scheerapparaat te geven. Hij heeft er jaren lang plezier van. Enalleen Gillette geeft hem h dat manlijk gevoel van perfect geschoren i KVP vraagt ander beleid ten opzichte van de spijtoptanten (Van onze parlementaire redacteur) IV at zijn de werkelijke beweegredenen van de regering geweest om de 37 verstekelingen naar Nieuw-Guinea te zenden?", zo vroeg gister avond de liberale afgevaardigde, mr. Berkhouwer, in de Tweede Kamer, tijdens de behandeling van de justitie-begroting. Het bemiddelingsvoorstel van de president van de Haagse rechtbank, zag deze afgevaardigde in ieder geval niet als een novum. Voor hem stond het vast, dat dit stel het gezag vèn en het ontzag vóc regering niet heeft verhoogd Tw de de regering aan haar rcchtsstandpunt, waarmee de meerderheid vi.n de Tweede Kamer toch heeft ingestemd? En i verschil tussen debarkatie in Ni Guinea en een verblijf van de versteke lingen hier te lande? Op deze vragen z minister Samkalden volgende week ar woorden. De heer Berkhouwer was ec ter over de interventie van de Haag: rechter en het resultaat daarvan ve heugd. De liberale afgevaardigde was ook ve heugd over de berichten dat ministi Zijlstra in het kabinet /.ou hebben me gewerkt aan een wettelijke regeling va de voetbalpool. .De ietwat verdraagzarr ideeën van prof. Zuidema hebben door gewerkt", zo constateerde hij. Hij vond 'iet in het belang van de sport om „de ucht tot een klein gokje te kanaliseren" ïr zal zo spoedig mogelijk één gecentra liseerde voetbalpool moeten komen, met (Van een medewerker.) FR is nogal wat over te doen, dat veldmaarschalk Montgomery on middellijk na zijn pensionering is gonnen met het leveren van kritiek op de gang van zaken bij de NAVO. De kritiek op zijn kritiek is echter niet helemaal gerechtvaardigd. Mont gomery heeft, ook toen hij nog zijn hoge NAVO-functie vervulde, meer malen zijn stem laten horen en, zij het niet zo krachtig als thans, de or ganisatie, die hij met hart en ziel Onderscheiding voor prof. Weve het Nederlands gasthuis voor ooglijders in Utrecht, heeft ter ge legenheid van het honderdjarig be staan het praedicaat „koninklijk" verkregen. TI/TE VROUW LAND ligt IER- ondheidsorganisatie, de sproken, bleek W.H.O. aan het licht, toen in Nederland gedachten werd ge- procent een bev-Cling gemid- wisseld kingen zijn gemeenschap naar aanleiding van een rapport. gemiddelde ligduui dat deld twaalf dagen in het ziekenhuis, Nederland tien tegen de betrek- gen thuis wordt geboren, het zieken- tegen bijvoorbeeld in Zweden slechts vijf pro cent. En aldus hel rap port wat betreft de zui gelingensterfte werkt het Nederlandse systeem ze- goed en veel goed Nederlai mevrouw Noorwegen bleek in C slechts vijf. [Tdsin't zij». Fin- Koper d.» Dit opvallende verschil land 8. Duitsland 7,5 en dat c trad gisteren ter vergade- Zweden 7.2 dagen Uit de Wereldge- het rapport, dat werd be- gepast. De Koningin in gesprek met professor en mevrouw Weve. De commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, mr. C. Th E. graaf van Lynden van Sandenburg, deelde dit na mens de Koningin mee tijdens de herden kingsbijeenkomst in het Groot Audito- um van de Rijksuniversiteit in Utrecht Koningin Juliana woonde zelf de plech tige herdenking bij. In de Senaatskamer van het Academiegebouw werden ver schillende personen aan haar voorgesteld, a. een aantal bekende oogheelkundigen. Het gasthuis werd ook enderscheiden de persoon van prof. dr H J. M Weve, de oud-geneesheer-directeur van het zie kenhuis, die werd benoemd tot comman- in de orde van Oranje-Nassau. De gouden medaille, die aan deze orde ver ten is, werd door de O K en W mr. R. Höppene: ligd aan de dames J. G. Bur Cisman. die beiden hoofdverpleegster zijn geweest in het gasthuis. De secreta- van de Rijksuniversiteit werd be giftigd met de zilveren medaille van de rde van Oranje-Nassau. Tijdens de bijeenkomst werden verschil lende referaten gehouden Professor Weve af een historisch overzicht van de ont- ikkeling. die zich heeft voltrokken na de oprichting van het gasthuis. De hoog- r deelde o m. mee. dat Nederland het laagste bhndencijfer tei wereld heeft Er zijn gemiddeld 54 blinden per 100.000 ïers, terwijl bijv. in Engeland en Amerika 200 van de 100 000 blind zijn. Eén directorium in Parijs? aanhing en aanhangt, aan een ki sche beschouwing onderworpen. Maar dat heeft nooit betekend, dat hij in de NAVO niet een waardevol instrument zou zien ten behoeve de vrede. Bij haar tienjarig bestaan heeft hij er de nadruk op gelegd, dat dank zij de Noordatlantische Verdrags Organi satie veel ia bereikt en dat door haar bestaan het gevaar van oorlog in Europa ia gereduceerd. Toporganisatie Wat is dan de kritiek, die Montgomery op het ogenblik zo gul laat horen? Zij richt zich vooral tegen de toporganisatie van de NAVO. Het hoogste gezagsorgaan is de Council (Raad), waarin zitting hebben de ministers van defensie, va nanciën en van buitenlandse zaken alle vijftien bij de NAVO aangesloten landen. Deze Council vergadert twe« maal per jaar, nu eens in het ene dat weer in het andere land. In de permanente Raad te Parijs (taak dagelijks politiek beleid) is elk land vertegenwoordigd door een ambassadeur; voor ons land mr. E. N. van Kleffens. Voor de behandeling van zuiver taire aangelegenheden is er het Militair Comité, waarin de chefs van staver de vijftien landen zijn opgenomen. Zij vergaderen meestal tweemaal per jaa in Washington. Daar is sinds de beslissing van minis ters, genomen te Parijs in de conferentie van december 1957, ook gevestigd het Militair Comité in permanente zitting (taak: dagelijks militair beleid), van de Nederlandse generaal Hasselman voorzitter is. Door deze beslissing kre gen de kleinere landen meer militaire invloed, omdat de vertegenwoordigei van de chefs van staven in het perma nente militaire comité (voor Nederland schout-bij-nacht Koudijs) te allen tijde en doorlopend van hun inzicht blijk kun Nietzonder ons Voorts was en is in Washington ge vestigd de Standing Group (taak: com mando-orgaan en uitvoering militair be leid). die bestaat uit een vertegenwoor diger van de chefs van staven van de drie grote landen: Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. De voorzitter van de Standing Group was tot de komst van generaal Hassel- man tevens voorzitter van de voorloper van het permanente militaire comité (het Military Representatives Committee waarvan de leden van de Standing Group deel uitmaken. Generaal Hasselman mag als voorzitter van het permanente mili taire comité o.m. adviezen uitbrengen aan de NAVO-Raad. en de vergaderingen van de invloedrijke Standing Group bij wonen. Het is daar dus niet meer: over Nieuwe zetel Men ziet. de organisatie is nog al in gewikkeld Maar wat wil Montgo mery nu? Evenals generaal De Gaulle il hij de totale organisatie in Parijs ten zetelen, bijv in de vorm van een directorium (van de Standing Group- landen). Met het oog op het „zwaard" van Van Nelle bestellen Adv. de NAVO vooral (Strategic Air Com mand in Amerika en Bomber Command in Engeland) werd het commando-orgaan in Washington gevestigd. En in het licht van de feitelijke rol van de Verenigde Staten in de NAVO moet men wel zeer sceptisch staan tegenover de veranderin gen, door De Gaulle en Montgomery voorgesteld. Ook in Parijs voelt men er weinig voor. De kritiek die de veldmaarschalk heeft op de vele en te grote staven (vijfentwin tig staven, kosten zonder militaire sala rissen plm. i 100 miljoen) zou men ncn onderschrijven. Bij het vormen deze staven zijn de landen te veel tegen elkaar gaan opbieden, want: hoe hoger rang, hoe meer te zeggen. Nederland moet 2.85*van deze stafkosten betalen, dus bijna f3 miljoen. Ook de kritiek van Montgomery op het gebrek aan NAVO-leiding in de „koude oorlog" is veelszins juist. Doch er staat een belangrijk ding tegenover. De veldmaarschalk heeft tien jaar de tijd gehad de „koude oorlog" te helpen winnen. En wat heeft hij ten aanzien hiervan gedaan? Er mag wel kritiek zijn op de kri tiek van Montgomery. Maar beslist mag niet worden vergeten, dat het de veldmaarschalk gaat om het welzijn van de wereld, en dat hij spreekt met verstand van zaken. Laat hem daar om zijn scherpe adviezen blijven ge ven. Het houdt de geest levendig en het kanh de doeltreffendheid van de NAVO slechts ten goede komen. Van Nelle bentellen Italiaan daagde Montgomery uit De gedenkschriften van Montgomery hebben in Italië veel mensen boos maakt. Zijn kritiek op de gevechtski teit van het Italiaanse leger heeft de cniging van oorlogsinvaliden een verkla ring doen uitgeven, waarin dc opmerkin gen van de oud-Britse legerleider „li gens" worden genoemd. Een wel zeer boze Italiaan daagde (70-jarige) veldmaarschalk uit tot e duel. maar vergat te zeggen op welk wapen. Montgomery heeft intussen g zegd, dat hij het véél te druk heeft 01 voor zoiets naar Italië te reizen en 1 Engeland mag men niet duelleren Ov rigens zou hij graag op de zaak ingaai „Dat wil zeggen: ik zal de uitdaging 1. ten inlijsten en aan de muur hangen." De Italiaanse regering heeft offcieel bij it Britse regering een protest ingediend tegen „bepaalde zinsneden" in Montgo merys gedenkschriften. De Romeinse ra dio sprak al van „eenstemmig protest van - hele Italiaanse natie tegen de laster" in de Engelse veldmaarschalk Montgomery is van al dat geprotesteer et onder de indruk gekomen, al be grijpt hij wel, dat zijn memoires hem linstens zo veel vijanden hebben bez ls hij in zijn hele leven ooit heeft be- ochten. de K.N.V.B. als licentie-houder. Naar de mening van de heer Berkhouwer is het dubieus of de huidige pools wel het dag licht van dc wet kunnen verdragen. Be staat er echter een verband tussen het feit. dat de dagvaardiging voor de Hoge Rand zo lang uitblijft en de te verwach ten komst van het nieuwe wetsontwerp? Spijtoptanten De heer Van Doorn (kath. v.) heeft met een motie gedreigd om de minister tot een ander beleid t a v de spijtoptan ten in Indonesië te bewegen. Vele Neder landers hebben na de soevereinlteitsover- Iracht de Indonesische nationaliteit ver kregen Zij hebben daarvan nu spijt. „Zij worden", aldus de heer Van Doorn, „op de meest onmenselijke wijze gediscrimi neerd: zij worden genegeerd en bedreigd. Hernaturalisatie kan alleen maar in Ne derland geschieden. Daarom moet aan de spijtoptanten in het algemeen een visum worden gegeven. Dit moet alleen gewei gerd worden in duidelijke gevallen van ongewenstheid". Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) vroeg in dit debat de minister een einde tc maken aan het „Rosenhof-avontuur". In deze buitenplaats vinden politiekè vluchtelingen een voorlopig onderdak. Ook wilde zij een ander gebouw als vrou wengevangenis. Zij hekelde de toestanden op de „Noordsingel in Rotterdam, hoewel het personeel doet wat het kan. Ook vroeg zij een nieuwe opzet van de vreem- Nelle bestellen Adv. Meisjes gezag onttrokken In het begin van deze week zijn twee mindehjarige mesjes. D J uit Adam D. de M. uit Utrecht, niet teruggeko- n in het rijksopvoedingsgesticht aai de Berg- en Dalseweg te Nijmegen Gisteravond heeft de politie ten huize *n J. L. in Amsterdam de meisjes ge vonden, die daar verborgen werden ge houden. De politie heeft de meisjes te ruggebracht naar het gesticht. L. is ook Nijmegen overgebracht en in arrest gesteld. DE Contactcommissie voor Na tuur en Landschapsbescher ming heeft een brief geschre ven aan de leden van de ge meenteraad van Terschelling en Jaarin haar bezorgdheid uitge sproken over de verdere recreatieve ontwikkeling van het eiland. Kort geleden werd bekend dat er plannen zouden bestaan tot het stichten van een Duits kindertehuis en van een nieuw groot hotel in het plaatsje Hoorn en de contactcommissie heeft nu tegen deze plannen een waar schuwende stem laten horen. „Door de grote oppervlakte aan vrij toegankelijke en voor een deel na tuurwetenschappelijk bijzonder be langrijke natuurgebieden in uw ge meente." aldus de brief, „is Terschel ling een van de meest geliefde re creatiegebieden geworden voor al die Nederlanders, voor wie rust en stilte en verblijf in ongerepte natuur gebieden een noodzakelijke vorm van recreatie is Wij menen dat de natio nale betekenis van Terschelling als recreatiegebied speciaal voor deze meer rustige vormen van recreatie niet hoog genoeg kan worden aan geslagen." En daar Neder land steeds dich ter bevolkt raakt en het met name in de randstad Holland steeds moeilijker wordt de drukte van de stad en verkeer te ontvluchten „ver wachten wij dat ook de toeristische belangstelling voor uw eiland in de toekomst nog zal toenemen." „wanneer steeds meer Nederlanders de behoefte zullen gevoelen een va kantieverblijf in een werkelijk rus tige omgeving te vinden, dan bete kent dit uiteraard, dat de aandrang tot toeristische exploitatie van Ter schelling toeneemt. Een uiting daar van is de bouw van hotel Victoria, Gedane zaken nemen echter geen keer. Wij zouden er echter bij uw gemeenteraad met de meeste klem op willen aandringen alles te doen wat mogelijk is om uitbreiding van dit hotel op deze landschappelijk zo kwetsbare plaats te voorkomen." Een tweede zaak die bij de com missie sterk de aandacht heetf ge trokken is het plan tot hotelbouw bij Hoorn, tegen welk plan een deel van de inwoners zich met recht heeft verzet. Het plan tot het stichten van een Duits kindertehuis kan al leen doorgaan als het gemeentebe stuur meewerkt, omdat het bestaan de uitbreidingsplan van Terschelling daarvoor dient te worden gewijzigd. „Wij hopen." zo besluit de com missie haar brief, „dat uw gemeente raad elke twijfel over eventuele ho telbouw in Hoorn zal wegnemen en ook overigens de grootst mogelijke voorzichtigheid zal willen betrachten, opdat voorkomen wordt dat de aan trekkelijkheid van uw zo fraaie Waddeneiland teloor gaat. Het vol bouwen van andere aan natuur- ■choQD rijke gebieden (Het Gooi) moge een waarschuwend voorbeeld zijn." Van Nrile bestellen I Geen Gloster Meteors in Nieuw-Guinea Het bericht, dat er enige Gloster Me- teor-straal jagers in Nederlands Nieuw- Guinea zouden zijn aangekomen ter ver vanging van verouderde jachtvliegtui gen, wordt Joor de marinevoorlichting», dien t tegengesproken. Het ligt ook niet in de bedoeling vliegtuigen van dit type daarheen te zenden..

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5